زمان مطالعه: 4 دقیقه ادراک چیست؟ ادراک چیست؟ در این مقاله می خواهیم به توضیحی درباره ی معنای ادراک…" /> زمان مطالعه: 4 دقیقه ادراک چیست؟ ادراک چیست؟ در این مقاله می خواهیم به توضیحی درباره ی معنای ادراک…" />

ادراک چیست؟

خانه » بلاگ » ادراک چیست؟

فهرست عناوین

ادراک چیست؟

ادراک چیست؟ در این مقاله می خواهیم به توضیحی درباره ی معنای ادراک بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که ادراک چیست؟به نظر من تمام زوج ها قبل از اینکه از هم توقع و انتظار درک شدن را داشته باشند باید ابتدا با معنای صحیح ادراک آشنا باشند . بنابراین خواندن این مقاله را به همه ی عزیزانی که به دنبال زندگی آرام و شادی هستند توصیه میکنم.

با ما همراه باشید

تعریفی ساده از ادارک

ادراک چیست؟

ادراک چیست؟  برداشت و تفسیر های ما از رویدادی که محیط اطرافمان اتفاق می افتد یک تعریف ساده از ادراک است.بر اساس این تعریف ممکن است شما و کس دیگری در یک موقعیت و شرایط یکسان با رویدادی روبرو شوید اما به دلیل تفاوت در اداراک برداشت و تفسیر های مختلفی از آن رویداد واحد کنید.

 

آیا مقاله آموزش شوهرداری_ گام اول  را مطالعه کردید؟

 

 

فیل در تاریکی

ادراک چیست؟

داستان فیل و مردان در تاریکی یک داستان عارفانه از حضرت مولاناست که مثال خوبی برای بهتر فهمیدیدن معنای ادراک است.بر طبق این داستان فیلی را در اتاق تاریکی می گذارند و مردانی وارد اتاق می شوند و با توجه با قسمتی که از بدن فیل لمس می کنند ، تفسیر و برداشت های متفاوتی را از فیل بیان می کنند.یکی به دم فیل اشاره می کند و می گوید که طناب است و یکی گوش های فیل را لمس می کند و می گوید که بادبزن است. چون هر کدام از افراد فقط به عضوی از اعضای فیل دست می‌کشند، تصویر های مختلفی از یک رویداد واحد می بینند و تفسیر می کنند. تمام این افراد بر اساس ادراک و  موقعیت خود برداشت های درستی را ارائه دادند درصورتی که همه اشتباه می کردندو واقعیت چیز دیگریست.

 

 

 

ادراک چیست؟

برداشت ما از رویداد بیرونی می تواند متفاوت باشد

ادراک چیست؟

در عکس زیر مشاهده می کنید هر دونفر دارند یک رویداد را می بینند اما برداشت ها ی متفاوتی دارند و هر دو برداشت در موقعیت و شرایط هرکدام از آنها درست است.ما نمی توانیم بگوییم که کدامیک اشتباه  می کند ولی می توانیم بگوییم که ادراک هر کدام از یه رویداد متفاوت است.

ادراک چیست؟

تفاون بین احساس و ادراک

ما باید این را هم در نظر بگیریم که ادراک با احساس متفاوت است گاهی اوقات ما بر اساس احساسات و بدون تفکر رفتاری را نشان می دهیم که این می شود احساس و گاهی اوقات براساس اطلاعات حسی درباره ی موضوعی فکر می کنیم و بعد تصمیم می گیریم و رفتار می کنیم که این می شود ادراک. تفاوت این دو خیلی ظریف است ولی در هر دوصورت ما رفتارهایی از خودمان نشان می دهیم که ممکن از نظر طرف مقابلمان قابل قبول نباشد.

عوامل موثر بر ادراک

عوامل متعددی در فرآیند ادارک موثراند. به طور کلی فرآند ادراک به صورت زیر است:
۱.رویداد بیرونی

۲.حواس

۳.فیلتر های ذهنی

۴.دنیای مطلوب

۵.رفتار یا احساس

 مقاله آموزش شوهرداری_ گام دوم: هنر خوب گوش کردن 

رویداد بیرونی و حواس

زمانی که رویدادی اتفاق می افتد ما آن را از طریق یکی از حواسمان بینایی ، بویایی ، چشایی ، شنوایی،لمسی دریافت می کنیم در این مرحله باتوجه به دقت و سلیقه ی شخص دریافتی اتفاق می افتد که ممکن است با رویداد واقعی متفاوت باشد.مثلا غذایی را می خورد به نطرش بد مزه می آید در صورتی ممکن از نظر کس دیگری این غذا خوشمزه باشد و از نظر یک آشپز حرفه ای اصلا این غذا قابل قبول نباشد.

فیلتر های ذهنی

همه ی ما با توجه به شرایط خانوادگی ، نوع تربیت ، محیط زندگی و افرادی که با آنها در ارتباط هستیم دارای فیلتر های ذهنی متفاوتی هستیم و براساس این فیلتر ها رویداد ها را ارزش گذاری میکنیم. ممکن از ارزش آن کم کنیم یا ارزش آن را نادیده بگیریم یا آن را ضد ارزش هایمان تعریف کنیم.مثلا همین الان که این مقاله را مطالعه می کنید بدون اینکه با بالای صفحه نگاه کنید می توانید بگویید که پس زمینه ی دانلود محصول رایگان پنج زبان عشق  چه رنگی ست؟
آنهایی که این موضوع برایشان اهمیت داشته و ارزشمند بود احتمالا توانسته اند که رنگ را تشخیص دهند ولی آنهایی که جزییات براشان اهمیت ندارد و یا اصلا موضوع محصول برایشان ارزشمند نبوده نتوانسته اند درصورتی تبلیغ این محصول در صفحه ی همه ما قرار دارد و همه ی ما آن را دیده ایم.

ما واقعیت را نمی بینیم! واقعیت خودمان را میبینیم!

 

دنیای مطلوب

هر کدام از ما یک دنیای ایده آل و مورد علاقه خودمان را داریم که رویدادهایی که برایمان اتفاق می افتد با این دنیای مطلوب مورد مقایسه قرار می گیرد.اگر متناسب با دنیای مطلوب ما بود با آن امتیاز مثبت و اگر متناسب نبود به آن امتیاز منفی می دهیم.

“درباره دنیای مطلوب که موضوع بسیار بسیار مهم و تاثیر گذار در کیفیت روابط ما دارد در مقاله بعدی به تفصیل  خواهم پرداخت.”

 

آیا تعریف و تمجید از شوهر خود را بلدید؟  

مقاله آموزش شوهرداری_ گام سوم: تعریف و تمجید از همسر

 

رفتار یا احساس

حالا بعد از اینکه رویداد از فیلترهای ذهنی ما گذشت و با دنیای مطلوب مورد مقایسه قرار گرفت ما رفتا ر یا احساسی را بروز می دهیم.

 

با توجه با مطالبی که گفته شد ادراک خیلی خیلی موضوع مهم در بهبود روابط ما است.ما هر چقدر نسبت به ادراک خودمان و اطرافیانمان آگاهی داشته باشیم می توانیم از بروز بسیاری از  سوء تفاهم ها جلوگیری کنیم و در صورت اختلاف نظر به راحتی مسائل را مدیریت کنیم.

بسیاری از اتفاقات در دنیای بیرونی رخ نمی دهد،فقط در ذهن ماست

 

 

مقاله آموزش شوهرداری_ گام چهارم: چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟

 

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید