چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟

خانه » بلاگ » چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟

فهرست عناوین

چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟

در این مقاله قصد داریم این موضوع را بیان کنیم که چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟ و باعث دلخوری و کدورت هم نشود با ما همراه باشید.

من نمی خوام همسرم رو برنجونم

خیلی از زن و شوهرها برای اینکه همسرشون رو نرنجونن از ابراز عقیده خودداری میکنند.اون ها فکر میکنند که اگر صادق باشن همسرشون ناراحت میشه. به خاطر همین به جای ریز ریز کردنه رابطه ترجیح میدن که وحدت و صلح همیشگی رو انتخاب کنند.
نیت اون ها خوبه و بیشتر ما این تنش ها رو که بر اثر ابراز عقیده های زیاد توی زندگی مون به وجود اومدن رو احساس کردیم. ما با همدیگه با ملاطفت رفتار میکنیم انگار که بچه هستیم. شاید تصورمون درست باشه اما اگه قرار باشه مثل بزرگسال ها با هم ارتباط برقرار نکنیم چطور می تونیم با این طرز برخورد بالغ بشیم به هدف ازدواج و زندگی مشترک ینی “کمال” برسیم.

منظور از انتقاد توهین نیست

من نمیگم که به اسم صداقت و اینکه میخواید مثل بزرگسال ها رفتار کنید برید هر چی احساس منفی دارید رو روی سر همسرتون بریزید. هدف اینه که حقیقت رو با عشق و محبت بگیم تا باعث رشد و اصلاح بشه نه ویرانی و کدورت.

چگونه-از-همسر-خود-انتقاد-کنیم تا تاثیر گذار باشد؟
چگونه-از-همسر-خود-انتقاد-کنیم تا تاثیر گذار باشد؟

شریک زندگی هم باشید نه پدر و مادر!

ما نباید بیش از حد همسرمون رو حمایت کنیم.چیزی که همسرمون بهش احتیاج داره یه پدر و مادر دیگه نیس بلکه یه شریک زندگیه که اونقدر دوستش داشته باشه که حقیقت رو با محبت بهش بگه.دارو رو  خوبا ندازه گیری کنید و  مقدار بیش از حد تجویز نکنید .اعتدال و میانه روی همیشه جواب میده. هیچ کدوم از ما نمی تونه توی یه یک روز با همه نقاط ضعفش روبرو بشه. دارو ها باید در فواصل زمانی داده بشن نه یه دفعه!!!

زمان مناسب برای انتقاد کردن از همسر

انتخاب زمان مناسب برای مطرح کردن انتقاد خییلی می تونه توی نتیجه و تاثیرگذار انتقاد موثر باشه.
انتقاد رو زمان هایی مطرح کنید که همسرتان خسته یا گرسنه نباشد.
گفتن انتقادی بلافاصله بعد از مهمونی یا تفریح هم کار درستی نیست .
ما  به مهمونی میریم و تفریح میکنیم  تا انرژی کسب کنیم برای بهتر انجام دادن کارها و وظایفمون اگر انتقاد بعد از این شارژ شدن انجام بشه ممکنه باعث دشارژ همسرمون بشه و مزه ی اون مهمونی و یا تفریح رو از بین ببریم.

چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟

اول از همه این نکته رو یاد آوری کنم که هکه ی ما از انتقاد کردن بدمون میاد و انتقاد از ما و ایراد گرفتن از ما  باعث ناراحتی ما میشه و ایتن حس کاملا طبیعیه و برای انتقاد پذیر ترین آدم ها هم وجود داره. پس تا جایی ممکنه رفتارهای دیگه رو مثل تشویق ، تعریف و تمجید رو جاگزین انتقاد کردن بکنیم.

 

روش درست انتقاد کردن

 

۱.اول از همه کسب اجازه بکنیم

با گفتن جمله هایی مثل: میشه یه نکته ای بهت بگم؟ وقت داری یکم باهم حرف بزنیم؟ اجازه بگیریم تا صحبت کنیم و موضوع رو باهاش درمیون بذاریم .هیچوقت توی کسب اجازه از کلمه انتقادو نقد استفاده نکینم مثلا نگیم میشه یه نقدی بکنم؟ اصلا این کارو نکنید چون باعث میشه همسرمون با یه گاردی با ما هم صحبت بشه و حالت دفاعی بگیره

۲.حسن جویی و یا گفتن یک اشتباه شخصی

باگفتن یکی از ویژگی های خوب همسرتون یکم انرژی مثبت بهش بدین و جو رو لطیف کنید  یا با بیان کردن اشتباهی که شما توی گذشته داشتین رو براش بگین تا در ادامه حس نکنه که شما دارین از دید یه دانای کل و عقل کل به قضیه نگاه میکنید.

۳.تاکید بر نظر شخصی بودن انتقاد

قبل از اینکه به موضوع اصلی اشاره کنید حتما بگید که این نظر شحصیه منه و من اینطور فکر میکنم که…
با گفتن این جملات همسرتون حرف شما رو یه حکم از طرف همه نمیبینه و این نقد به رفتار همسرتون برمیگرده به شخصیتش!

۴.مطرح کردن انتقاد به صورت یک پیشنهاد

بهتره که نقدتون به صورت یه پیشنهاد مطرح کنید مثلا نگید که تو نسب به من بی توجه هستی. بگین میتونی یکم به من بیشتر توجه کنی؟ نگین تو به من بی احترامی کردی.بگین اگه با من مودبانه تر برخورد کنی بهتره….

خب.امیدوارم که این مقاله به شما کمک کرده باشه و موضوع مقاله ما درباره ی اینکه چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟ مورد قبول شما واقع شده باشه.

ممنون از همراهی شما

 

 

 

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید