ابزار حسن جویی

0

چطور حسن جویی کنیم؟

حسن جویی که تعریفش در مقاله ی پیش گذشت ، راه ها و ابزاری دارد که باید آنها دقیق و کامل بدانیم و رعایت کنیم تا حسن جویی نتیجه ی کامل را داشته باشد.

ابزار حسن جویی

زبان

 هر چیز را که پیدا می‌کنیم به‌صورت لسانی و در قالب کلام و جمله بیان می‌کنیم؛ مثلاً: «ببینم امروز تو چه لباس زیبایی پوشیدی، چه انتخاب و سلیقه‌ی زیبایی داری» الآن در این جمله از سه چیز حسن جویی کردیم، لباسی که بر تن کرده، حسن انتخاب و سلیقه و پسندِ همسرمان به همین سادگی.

رفتار

این ابزار نیاز به کمی توجه بیشتر دارد با استفاده از این راه شما باید هم‌زمان با دیدن خوبی، عکس‌العملی آنی از خود نشان دهید یعنی اینکه با حرکات و رفتارتان و با حرف‌هایی که می‌زنید، به‌طور غیرمستقیم او را تائید و تشویق می‌کنید؛ مثلاً همسرتان در جمع حرف نسبتاً جالبی را می‌زند و شما او را با لبخند یا حتی چشمک، یا نگاهی که مختص به اوست، تائید می‌کنید. این ابزار نتیجه چند برابر دارد و مهم‌ترین راهکارهاست.

متنی

به‌صورت کتبی از او حسن جویی کنید؛ مثلاً به او پیامک می‌زنی یا برایش نامه‌ای می‌نویسی، یا حتی رو کاغذی چیزی می‌نویسی و آن را به یخچال و آینه می‌چسبانی.

هدیه دادن

 با هدیه یا چیزی شبیه به آن او را تحسین می‌کنی؛ مثلاً کتابی برایش می‌خری و می‌گویی این بابت تشکر آن رفتارت بود که خیلی روی من تأثیر گذاشت با این کار خواستم جاودانه‌اش کنم، یا مثلاً او را به سینما می‌بری و می‌گویی تو سلیقه‌ات خوب است، انتخاب فیلم با تو.

تحت تأثیر قرار گرفتن

چیزی را به خاطر او در خودتان تغییر داده‌اید و او را مسبب آن می‌دانید؛ مثلاً تو باعث شدی من سحرخیزتر بشوم، از وقتی با تو آشنا شده م سحرخیز شده‌ام، درصورتی‌که سحرخیزی ازنظر خود او حسن به‌حساب نمی‌آید و وقتی شما به آن توجه و آن را ارزشمند می‌دانید در حقیقت از او حسن جویی کرده‌اید.

و البته به تعداد انسان‌ها ابزار برای حسن جویی کردن وجود دارد …

حواستان به این‌ها باشد

 واقعی باش

باید طوری دقیق حسن جویی کنی که امکان دروغ و ریا به گفته‌ی تو نچسبد، پس اول باید خودت به ایمان داشته باشی و پذیرفته باشی مثلاً این‌طور نباشد که بگویی تو چقدر اندام مناسبی داری و او ۲۰۰ کیلو وزن داشته باشد و این حسن جویی نیست بلکه در اصل نوعی تمسخر است.

قاطع باش و بی‌تردید حرف بزن

محکم و قاطع و بدون تردید و با تمام وجود در خودت باور کن زیبایی همسرت را و آن را به بهترین شکل و با تمام احساسات بیان کن.

سخت‌گیر و کمال‌گرا نباش

 به خودت و او سخت‌گیر نباش، خیلی چیزهای کوچک هستند که می‌توانند ازنظر او حسن باشند، ازنظر تو پنهان مانده‌اند.

خلاق باش

از جملات و رفتارهای کلیشه استفاده نکن و کارهایی را که می‌دانی برای شخص خاصی است و اگر تو انجام دهی، او یاد آن شخص می‌افتد انجام نده، مثلاً همین الآن در سریالی دیدید که کسی از همسرش بابت لباسی که پوشیده با لفظ «تو چه لباس خارق‌العاده‌ای داری، تو بهترینی» تشکر و حسن جویی کرد و ما هم همین‌که فیلم تمام شد از او همین لحن و همین جمله تشکر و حسن جویی کنی. از خیالت کمک بگیر، از دوستانت بپرس که دراین مواقع چکار می‌کنند و چه می‌گویند.

تمرین و تداوم داشته باش

انتظار نداشته باش که مثلاً اگر یک‌بار از همسرت حسن جویی کردی، بروی درب را به خوشبختی و کامیابی بازکنی، باید خسته نشوی و صبر داشته باشی و این‌قدر روی خودت کارکنی که فقط حسن ببینی.

زمان و مکان مناسب

شاید بگویید که چه زمانی بهترین زمان برای حسن جویی است و چه جایی بهتر است که انجام شود.

به نظر من هرلحظه و هر جا و وقتی‌که فرصتی دست دهد، بهترین زمان و مکان برای حسن جویی است.

دنبال لحظه‌ای فوق‌العاده و تکرار نشدنی نباشید، هرلحظه‌ای که می‌گذرد بهترین و زیباترین لحظه است که در حافظه‌ی تاریخ گذشته ثبت می‌شود، کارنامه و تاریختان را سبز و به‌یادماندنی رقم بزنید، لحظه‌ی خاص و رؤیایی دست شماست، همین الآن آن را بگیرید در اختیار خودتان و ثبتش کنید.

همیشه حواستان به کودک درون باشد

اریک برن، روان‌شناس بزرگ و صاحب کتاب بازی‌ها «اولین کسی بود که کودک درون را مطرح کرد و او همچنین صاحب نظریه‌های بسیاری در روان‌شناسی ازجمله» بالغ درون «و» والد درون است.

باید یادمان نرود که همه‌ی ما پشت این نقابی که به چهره زده‌ایم، یک کودک درون داریم که مثل همه‌ی کودک‌های دیگر، نیاز به آب، غذا، محبت، نگاه، توجه و کارهای کودکانه، دارد، او اغلب کارهای عجولانه و غیرمنطقی می‌کند.

 

همیشه حواستان به کودک درون خودتان و کودک درون دیگران باشد، باید همیشه آن را سرگرم کنید و او را شاد نگه‌دارید، هیچ‌وقت نباید با او قهر کنید و او را برنجانید یا به خواسته‌اش توجه نکنید.

او همیشه به شما احتیاج دارد و همیشه حواسش به شما هست.

به کودک درونِ دیگران آسیب نزنید و آن را دوست داشته باشید و آن را شاد کنید.

حسن جویی کنید، نه تملق …

این مطلب خودش توضیح بسیاری دارد که باید در یک مبحث جداگانه بیان شود، ولی در کل لازم دیدم که چند نکته رو رعایت کنیم تا حسن جویی با تملق، چاپلوسی و چرب‌زبانی اشتباه گرفته نشود.

حسن جویی باید خاص طرف مقابل باشد، یعنی: جمله‌ای باشد که در آن لحظه برای او گفته‌اید و فقط و فقط او منظور نظرتان است، مثلاً شما مردی را فرض کنید که به هرکسی می‌رسد، می‌گوید «تو چقدر زیبا و خوش‌صحبت هستی» و بعد برای حسن جویی این را به همسر خود نیز می‌گوید … شما چه تصوری راجع به این مرد دارید؟ او حسن جو است؟ یا چاپلوس؟…

زیاده‌روی و تکرار بسیار، شیرینی ِحسن جویی را از بین می‌برد و آن را غیرواقعی و مصنوعی جلوه می‌دهد در مثال قبل اگر همین فرد بیاید و شروع کند روزی ۱۰ بار این جمله را به همسر خود بگوید، آیا چیزی جز حس انزجار برای همسرش باقی می‌ماند؟

باید شرایط حسن جویی را که در بالا گفته شد را ازجمله واقعی بودن و از ته دل بودن را رعایت کنیم تا حسن جویی ما اثر مثبتی داشته باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.