راز‌هایی برای کاریزماتیک شدن

خانه » بلاگ » راز‌هایی برای کاریزماتیک شدن

فهرست عناوین

راز‌هایی برای کاریزماتیک شدن

 

کاریزما کیفیتی است که می‌توانید اطرافیان خود را جذب کنید و روی آن‌ها تأثیر بگذارید. تشخیص اینکه شخصی کاریزماتیک است یا خیر معمولاً آسان است. با این حال، اغلب دشوار است که دقیقاً بگوییم آن افراد دارای چه مهارت‌ها یا ویژگی‌هایی هستند که افراد دیگر، آن ویژگی ها را را ندارند.
برای پیچیده‌تر کردن ماجرا، می‌توان گفت انواع مختلفی از افراد کاریزماتیک وجود دارد. برخی ممکن است ساکت‌تر باشند، شاید آن‌ها بیش از آن که بخواهند با سخنان خود روی دیگران تأثیر بگذارند به جذابیت‌های شخصی خود اعتماد و تکیه می‌کنند. برخی دیگر از آن‌ها ارتباطی پرشور دارند و همه را در کنار اشتیاق خود مجذوب خود می‌کنند.
درنهایت، کاریزما نتیجه ارتباطات عالی و مهارت‌های بین فردی است. بنابراین می‌توان مهارت‌های کاریزماتیک خود را توسعه داد و بهبود بخشید.
پس این پدیده نادر اغلب “کاریزما” نامیده می‌شود و به نظر می‌رسد کیفیت جادویی و مرموزی است که فقط تعداد معدودی از افراد منتخب از آن استفاده می کنند. وقتی بعضی از افراد با شور و شوق و انرژی، درگیر برقراری ارتباط با شنوندگان خود هستند، معمولاً این افراد”کاریزماتیک” تلقی می‌شوند. این درگیری ناخودآگاه و پرشور آن‌هاست که برای دیگران بسیار جذاب است.
خبر خوب این است که برقراری ارتباط کاریزماتیک یک مهارتی است که می‌توانید آن را یاد بگیرید.

چه مهارتی وجود دارد که بعضی از افراد را قادر می‌سازد با شنوندگان خود ارتباط سریعی برقرار کرده و توجه آن‌ها را به خود جلب کنند درحالی‌که آن‌ها را متقاعد می‌کنند و به آن‌ها الهام می‌بخشند؟
آیا با این افراد برخورد کرده‌اید؟
آیا شما یکی از آن‌ها هستید؟

سه ویژگی که می تواند شما را کاریزماتیک کند

 

۱: مربوط به وضعیت است.

کاریزماتیک بودن به معنای غنی بودن و قدرتمند بودن نیست. این در مورد زیبا یا با استعداد بودن هم نیست. ما می‌توانیم ویژگی‌های کاریزماتیک را در هر فردی درک کنیم. مهارت‌های مربوط به این ویژگی‌ها را می‌توان با دانش و تمرین فرا گرفت و رشد داد.

۲: افراد کاریزماتیک از این طریق متولد می‌شوند.

در واقع همه ما کاریزماتیک به دنیا آمده‌ایم. در کودکی، ناخودآگاه و با اشتیاق به آنچه علاقه‌مند می‌شویم، درگیر نیز می‌شویم و تا زمانی که تعامل اجتماعی ما را ترغیب به اتخاذ شیوه‌های “مناسب” رفتار نمی‌کند، چنین رفتاری را انجام می‌دهیم.
ما به‌طور فزاینده‌ای “خودآگاه” می‌شویم و توانایی “فقط خودمان” بودن را از دست می‌دهیم. ما همچنین با ویژگی‌های شخصیتی ذاتی متولد می‌شویم. برخی از ما که غالباً به‌عنوان برون‌گرا توصیف می‌شوند، با تعامل با دنیای خارج رشد می‌کنند و با گفتن یاد می‌گیرند، درحالی‌که برخی دیگر که غالباً درون‌گرا توصیف می‌شوند، از زندگی خود لذت می‌برند و از طریق تنهایی و تأمل یاد می‌گیرند.

۳: فقط افراد برون‌گرا می‌توانند کاریزماتیک باشند.

به‌طور سنتی، حرفه وکالت برای افراد درون‌گرا مناسب بوده و بر وظایف شغلی مربوط به شخصیت تأکید دارد. در سال‌های اخیر، تقاضای شغلی وکلا  از لحاظ تیپ شخصیتی تغییریافته است تا بر اهمیت ارتباط بین فردی و تعامل با همکاران در فعالیت‌های تیمی تأکید شود.
شما ممکن است یکی از آن وکلایی باشید که درون‌گرا هستند. در این صورت، شما مانند افراد درون‌گرا ازجمله وارن بافت، بیل گیتس، وینستون چرچیل و هیلاری کلینتون هستید.  کار وکالت در مقایسه با سایر مشاغل دارای وظیفه‌شناسی بالاتر از حد متوسط دارند. با استفاده از آمادگی کامل و تمرین تکنیک‌های کارآمد، بسیاری از افراد درون‌گرا می‌توانند از گویندگان مادرزادی پیشی بگیرند.
تحقیقات اخیر نشان داده است که افراد درون‌گرا قادر به باز کردن ذهن و برونگرایی بیشتر هستند. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد افراد درون‌گرا که برون‌گرایانه تر عمل می‌کنند در واقع احساس خوشبختی و اصالت بیشتری دارند و حتی می توانند افراد کاریزماتیک نیز باشند.
بهترین روش برای تمرین و جستجوی فعالیت‌های لذت‌بخش برای برونگراها تمرین بلند خوانی، راهنمایی و آموزش برای ایجاد تدریجی مهارت و اعتمادبه‌نفس در ارتباطات کلامی آن­ها است.

 

تعریف کاریزما

محققان دانشگاه تورنتو تحقیقی گسترده در مورد کاریزما انجام دادند که بیش از ۱۰۰۰ نفر در آن شرکت داشتند.
آن‌ها دریافتند که کاریزما آمیزه‌ای از “احساس” و “تأثیر” است.
و نفوذ در دل افراد به‌عنوان توانایی رهبری و قدرت “حضور” تعریف شد.
و استعداد پذیری به‌عنوان نزدیک بودن و خوشایند بودن تعریف شد.
به نظر می‌رسد که می‌توان کاریزماتیک بودن را کمی تعیین کرد. همچنین به نظر می‌رسد که سطح کاریزماتیک بودن افراد نسبت به فرد دیگری قابل‌ اندازه‌گیری است.

 

کمیت کاریزمایی خود را تعیین کنید

یک تست وجود دارد که سطح کاریزماتیک بودن شما را نشان می‌دهد می‌توانید از آن استفاده کنید و میزان کاریزماتیک بودن خود را به راحتی بسنجید. شش جمله وجود دارد که شما می‌توانید با نمره دادن به خود مشخص کنید که تا چه اندازه فردی کاریزماتیک هستید. بالاترین امتیاز ۵ و کمترین امتیاز یک است.
امتیازها را باهم جمع کنید و تقسیم بر شش نمایید. اگر امتیاز شما بالاتر از ۷۵/۳ شد سطح کاریزمای شخصیت شما در حد خوب است و شما فردی کاریزماتیک هستید.
من کسی هستم که …
۱-… در یک اتاق با تمام وجود حضور دارد و حواسم جای دیگری پرت نمی‌شود.
۲-… توانایی تأثیرگذاری بر مردم را دارد
۳-… می‌دانم چگونه یک گروه را رهبری کنم
۴-… باعث می‌شوم مردم احساس راحتی کنند
۵-……من اغلب به مردم لبخند می‌زنم
۶-… می‌توانم با هر کسی کنار بیایم
تعدادی مهارت وجود دارد که تأثیر و توانایی شما را برای تبدیل کردنتان به یک فرد کاریزماتیک ایجاد می‌کند. با توجه به‌وقت و تلاش هر یک از این مهارت‌ها قابل توسعه است.
عبارات مورداستفاده برای ارزیابی کاریزما نشان می‌دهد که نفوذ به‌طورکلی سه بخش اصلی دارد:

  • حضور،
  • توانایی تأثیرگذاری
  • توانایی هدایت

تعریف و تعیین دقیق حضور ممکن است دشوارترین بخش در اینجا باشد. با این حال، به‌طورکلی می‌توان گفت کسانی که حضور دارند اعتمادبه‌نفس دارند و خود را باور دارند و همچنین در برابر عقب‌نشینی‌ها خوش‌بین و مقاوم هستند وقتی در جمعی قرار می‌گیرند تمام هوش و حواسشان به افراد اطراف خود است.
افراد کاریزماتیک افرادی با اعتمادبه‌نفس هستند یا حداقل توانایی نشان دادن اعتمادبه‌نفس را دارند.
داشتن اعتمادبه‌نفس برای برقراری ارتباط در شرایط مختلف، در برخورد  یک به یک، در گروه‌ها و در مقابل مخاطبان مهارتی است که بسیاری از افراد با کمبود آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یک فرد کاریزماتیک نه‌تنها می‌تواند در برقراری ارتباط اعتماد به نفس داشته باشد، بلکه می‌تواند به دیگران نیز کمک کند تا اعتمادبه‌نفس داشته باشند، بنابراین به روند ارتباطات کمک می‌کند. افراد کاریزماتیک بدون اینکه خودستایی و خودخواهی داشته باشند از طریق مثبت اعتمادبه‌نفس دارند.

 

همانند افراد با اعتمادبه‌نفس، افراد کاریزماتیک خوش‌بین هستند.

این بدان معنی است که آن‌ها سعی می‌کنند بهترین‌ها را در سایر افراد، موقعیت‌ها و حوادث مشاهده کنند. آن‌ها معمولاً سرحال و شاد باقی می‌مانند و از عقب نشینی و برگشت به عقب امتناع می کنند،زیرا مقاومت و تاب آوری خوبی دارند.
افراد کاریزماتیک این توانایی را دارند که دیگران را ترغیب کنند تا چیزها را مانند آنچه که درگذشته مشاهده می‌کردند، ببینند، بنابراین می‌توانند دیگران را شیفته احساس خوش‌بینی خود کنند و دیگران را ترغیب کنند که خوش‌بین باشند.
مثبت اندیشی و خوش‌بینی می‌توانند نیروهایی قدرتمند برای موفقیت در مذاکره و حل مسئله باشند.
افراد کاریزماتیک همچنین از قدرت متقاعدسازی و تأثیرگذاری بسیار خوبی برخوردار هستند. آن‌ها اغلب می‌توانند مردم را برای رسیدن به خواسته‌های خود ترغیب کنند و آن‌ها را در یک هدف مشترک متحد کنند.
از این توانایی می‌توان هم در جهت خوب و هم در جهت بد استفاده کرد. رهبران کاریزماتیک ممکن است بتوانند پیروان خود را تحت تأثیر قرار دهند و آن‌ها را تشویق به انجام کارهایی کنند که حتی ممکن است غیرممکن به نظر برسد در این میان می‌توان به هیتلر و توانایی او در اقناع دیگران  اشاره کرد.
آن‌ها می‌توانند افراد را برای انجام مشاغل سخت ترغیب کنند. با این حال، یک کلاه‌بردار با اعتمادبه‌نفس کاریزماتیک ممکن است قبل از اخاذی پول یا سایر اشیا باارزش، بتواند از مهارت‌های خود برای جلب اعتماد و احترام قربانیان خود استفاده کند.

 

کاریزماتیک و رهبری

ویژگی نهایی که به‌عنوان بخشی از “نفوذ” طبقه‌بندی می‌شود این است که افراد کاریزماتیک اغلب مهارت‌های رهبری بسیار خوبی دارند.
آن‌ها ممکن است به‌عنوان “رهبران مادرزادی” به نظر آیند، درصورتی‌که ممکن است آن‌ها سال‌های زیادی را برای تکمیل مهارت‌های خود صرف کرده باشند تا مهارت رهبری را بی‌دردسر جلوه دهند.
آن‌ها قادر به استفاده از سبک‌های مختلف رهبری متناسب با شرایط موجود و شرایط پیش رو هستند. آن‌ها همچنین معمولاً در ایجاد و سپس برقراری ارتباط چشمی جذاب بسیار ماهر هستند. مهارت‌های ارتباطی عمومی آن‌ها اغلب بسیار قوی است.

 

در حال‌ توسعه توانایی

زمینه‌های اصلی استعداد آن­ها ، توانایی برقراری ارتباط با مردم مانند لبخند زدن، غالباً واقعی و ایجاد احساس راحتی در افراد است. شاید مهم‌ترین عنصر این استعدادها هوش احساسی یا هوش هیجانی خوب باشد.
توانایی داشتن اعتمادبه‌نفس و یا خوش‌بین بودن در صورت عدم نیاز به مقدار مشخصی اقدام، مستلزم این است که شما احساسات خود را کنترل کنید.
همچنین باید بتوانید احساسات خود و دیگران را به‌طور مثبت مهار کنید تا به آنچه می‌خواهید برسید.
افراد کاریزماتیک در نشان دادن احساسات واقعی خود بسیار خوب عمل می‌کنند، این موضوع به نفع آن‌ها است. آن‌ها معمولاً در نقاب زدن یا عمل کردن  به‌گونه‌ای مهارت دارند که دیگران آنچه را از آن­ها می‌بینند باور می­کنند.
افراد کاریزماتیک جالب هستند: دیگران می‌خواهند به صحبت‌هایشان گوش دهند.
این موضوع تا حدی به این دلیل است که آن‌ها چیزهای جالبی برای گفتن دارند، مانند یک‌  چشم­انداز جذاب، و تا حدی  این راه ارتباطی به آن‌ها کمک می‌کند.
آن‌ها اغلب قصه‌گویان خوبی هستند، هنگام صحبت کردن و توضیح دادن شیوه‌ای جذاب دارند. آن‌ها می‌توانند پیام خود را به‌طور واضح و کوتاه بیان کنند، جدی باشند و در صورت لزوم شوخ‌طبعی را در کلام خود تزریق کنند تا باعث شود مخاطب توجه و تمرکز خود را حفظ کنند.
وقتی افراد کاریزماتیک در موقعیت‌های برخورد یک به یک یا گروهی کوچک قرار می‌گیرند، از زبان بدن باز، آرام و ازجمله تماس چشمی زیادی استفاده می‌کنند. آن‌ها منتظر بازخورد مخاطبان خود خواهند بود و بر این اساس موقعیت خود را مشخص می‌کنند. وقتی در گروه‌های بزرگ‌تر هستید یا برای دیگران سخنرانی می‌کنند، در تلاش برای درگیر کردن همه افراد، زبان بدن آن‌ها اغراق‌آمیزتر خواهد بود.
افراد کاریزماتیک علاقه‌مند به صحبت‌های دیگران هستند و می‌خواهند به صحبت‌های دیگران گوش دهند.
آن‌ها احتمالاً برای کمک به درک دیدگاه‌ها، عقاید و احساسات دیگران سؤالات آشکار می‌پرسند و به دلیل توانایی ایجاد آرامش در دیگران، اغلب پاسخ‌های صادقانه و صمیمانه می‌گیرند. افراد کاریزماتیک تمایل دارند که نسبت به دیگران همدل و ملاحظه‌کار باشند، جزئیات مکالمات قبلی را به خاطر می‌سپارند و به همین دلیل احترام و اعتماد بیشتری کسب می‌کنند.

 

افراد کاریزماتیک در ایجاد رابطه با دیگران مهارت دارند

لبخند صمیمانه، حفظ ارتباط چشمی، مؤدب بودن و خوش‌برخورد بودن روشی بسیار مؤثر برای جلب نظر افراد اطراف شما است.

 

یک فکر نهایی

کاریزماتیک بودن شامل برقراری ارتباط پویا، با شور و اشتیاق بودن در هنگام نمایش زبان بدن مثبت است. این روش شامل تفکر مثبت، داشتن خوش‌بینی و اعتمادبه‌نفس و همچنین اقناع و ایجاد احترام و اعتماد در دیگران است.
همه ما می‌توانیم با توسعه مهارت‌های بین فردی خود از طریق درک و تمرین، کاریزمایی بیشتری داشته باشیم. به یاد داشته باشید که هرچقدر هم کاریزماتیک باشید، باز هم قادر نخواهید بود تمام وقت مردم را راضی نگه‌دارید پس نباید چنین تلاشی را انجام دهید.

 

ویژگی‌های ذهنی

افراد کاریزماتیک یک سری ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که هر کدام از ما می‌توانیم از این ویژگی‌ها استفاده کنیم و شخصیت خود را با استفاده از آن‌ها تغییر دهیم و به فردی تأثیرگذار و کاریزماتیک تبدیل شویم.

 

الف. سازگاری

ویلیام فون هیپل، استاد روانشناسی، از دانشگاه کوئینزلند استرالیا معتقد است که سازگاری یک  ویژگی اصلی و مهم  است که همه افراد کاریزماتیک از آن برخوردارند.
“به وضوح می‌توان گفت بسیاری از ویژگی‌ها وجود دارند که افراد را قادر می‌سازد تا از نظر اجتماعی موفق باشند، اما این واقعیت که آنچه ممکن است در یک موقعیت به خوبی کار ‌کند، در شرایط دیگر مؤثر نباشد. این موضوع نشان می‌دهد که انعطاف‌پذیری رفتاری ممکن است مهم‌ترین ویژگی برای عملکرد اجتماعی باشد.”
هیچ چیز جذابی در مورد خرابکاری وجود ندارد وقتی برنامه‌ها دقیقاً همان‌طور که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود. در عوض، افراد کاریزماتیک راهی پیدا می‌کنند تا لیموناد را با لیموهایی که به آن‌ها داده‌اند درست کنند.
این سازگاری و انعطاف‌پذیری بیشتر توسط ون هیپل به چندین شاخه انطباق‌پذیری تبدیل‌شده است:

  • زودرنج بودن
  • دانستن اینکه چگونه می‌توان تغییرات ظریف را کنترل کرد
  • خونسرد بودن در بین حواس‌پرتی

به عقیده فون هیپل، افراد کاریزماتیک ممکن است همیشه جواب صحیح برای یک سؤال سخت را ندانند، اما آن‌ها می‌توانند جواب‌های جایگزین ارائه دهند و پاسخی را انتخاب کنند که برای شرایط مناسب‌تر باشد.
رفتار آن‌ها همچنین با آنچه در یک موقعیت در اطرافشان می‌گذرد همخوانی دارد و می‌توانند به‌سرعت رفتار خود را تغییر دهند تا تغییرات نامحسوس را برای کنترل هرگونه درگیری ایجاد کنند.

 

ب. چشم انداز

افراد کاریزماتیک ممکن است به گذشته احترام بگذارند، اما در آن گیر نمی‌کنند. آن‌ها ذهنیتی برای نوآوری دارند و تقریباً همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهتر شدن اوضاع هستند. این نوع آینده نگری است که کسی را مانند مارتین لوتر کینگ جونیور به چنین رهبر کاریزماتیک تبدیل کرده است. او دید واضحی داشت و به این موضوع علاقه زیادی نشان می­داد و می‌دانست چگونه با کمک این مهارت ارتباط برقرار کند.
افراد کاریزماتیک اهداف مشخصی دارند و به دنبال دستیابی به آن‌ها هستند و وقتی با اعتمادبه‌نفس خود آن را ترکیب می‌کنند، این آرایش ترکیبی می‌تواند برای افراد بسیار محصورکننده باشد.
در کنار سازگاری، داشتن اعتمادبه‌نفس ممکن است دومین کیفیت مهم رفتاری برای یک فرد کاریزماتیک باشد، و وقتی فرد کاریزماتیک  شروع  به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود می کند اغلب منجر به واکنش عاطفی شدید از طرف شنوندگان می‌شود.

 

ج.عزم راسخ

اگر چشم انداز قله دوری در افق باشد، انگیزه آن عزم و اراده‌ای است که افراد کاریزماتیک را به جلو سوق می‌دهد. اگر بخواهید این چشم انداز را در این مسیر به دست آورید، باید نقاط عطف خود را تحقق بخشید.
افراد مصمم وقتی به موانع برخورد می‌کنند تسلیم نمی‌شوند. در عوض، آن‌ها سر خود را پایین آورده، سازگار می‌شوند و خود را به سمت جلو سوق می‌دهند. این انگیزه برای کاهش فشار مفید است و انگیزه را برای انجام کارهایی که به هدف جمعی کمک می‌کند، بیشتر می‌کند.
افراد کاریزماتیک دارای احساس سبکی، ذوق و اعتمادبه‌نفس بالا  هستند.
این افراد کاریزماتیک از کیفیت رفتاری برخوردارند که سخت می‌شود آن را تشخیص داد، اما پیروان را به خوبی به خود جلب می‌کنند و مردم را به عمل کردن ترغیب می‌کنند. افراد تحول‌گرا غالباً بسیار کاریزماتیک هستند زیرا قادر به ایجاد و حفظ سطح قابل‌توجهی از تغییر در سازمان خود هستند.
موارد زیر برخی از بارزترین خصوصیات افراد کاریزماتیک است.

 

بارزترین خصوصیات افراد کاریزماتیک

 

۱. مهارت خارق العاده در برقراری ارتباط​

افراد کاریزماتیک مهارت‌های خارق‌العاده‌ای در برقراری ارتباط دارند. این امر به ایجاد انگیزه در کارمندان در طی شرایط سخت کمک می‌کند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا وقتی اوضاع خوب است زمین نخورند. این افراد در برقراری ارتباط یک به یک یا در یک گروه به یک اندازه راحت عمل می‌کنند.
ارتباطات مؤثر آن‌ها چیزی فراتر از تبادل اطلاعات به‌صورت معمول است. این موضوع در مورد درک احساسات و اهداف موجود در اطلاعات است. علاوه بر اینکه می‌توانند پیامی را به‌طور واضح منتقل کنند، به‌گونه‌ای گوش می‌دهند که معنای کامل گفته‌ها را به دست می­آورند که باعث می‌شود مخاطبشان شنیده و فهمیده شوند.

۲. بلوغ

اگرچه آن‌ها شخصیت بسیار قدرتمندی دارند، اما یک فرد کاریزماتیک از بلوغ و شخصیت نیز برخوردار است. آن‌ها به نمایش خالی اعتقاد ندارند، اما از دانش و آگاهی خود که در طول سال‌ها زندگی و تجارب تجاری جمع کرده‌اند بهره می‌گیرند. آن‌ها در همه موارد به روشی بالغانه و مسئولیت‌پذیر رفتار می‌کنند.

۳. فروتنی

افراد کاریزماتیک همچنین احساس فروتنی می‌کنند. آن‌ها ارزش زیادی برای هر فرد قائل هستند و توانایی شنیدن واقعی نگرانی‌های آن‌ها را دارند. فرد کاریزماتیک قادر است افراد را در مورد ارزشی که برای سازمان قائل هستند متقاعد کند و به آن‌ها نشان دهد که چگونه مشارکت‌های آن‌ها بر منافع استراتژیک شرکت تأثیر می‌گذارد. آن‌ها به افراد و کارکنان خود وفاداری زیادی را القا می‌کنند.
برای اینکه بتوانید فروتن شوید باید:

  • محدودیت‌های خود را بپذیرید
  • از دیگران قدردانی کنید
  • یک حس عجیب را کشف کنید

وقتی از هر لحاظ کامل باشید، فروتن بودن سخت است. البته تعداد کمی از مردم فکر می‌کنند که آن‌ها از هر لحاظ کامل هستند. اما فروتن بودن هنوز هم می‌تواند بسیار سخت باشد، به‌خصوص اگر در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که رقابت و فردیت را تشویق می‌کند.
اما هنوز حتی در چنین فرهنگ‌هایی، فروتنی همچنان یک فضیلت مهم است. یادگیری فروتنی در اکثر سنت‌های معنوی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و فروتنی می‌تواند به شما در پیشرفت کامل‌تر و لذت بردن از روابط با دیگران و همچنین ایجاد فرصت‌ها و احترام شما کمک کند و شما را برای رسیدن به شخصیت کاریزماتیک کمک کند.

۴. شفقت

افراد کاریزماتیک موفق دلسوز نیز هستند. کاریزماتیک بودن به‌تنهایی ممکن است کافی نباشد، زیرا یک احتمال بسیار واقعی وجود دارد که می‌تواند با یک بت‌سازی متلاشی شود. شفقت، صداقت و پایداری نیز ویژگی‌هایی است که افراد کاریزماتیک موفق از خود نشان می‌دهند.
شفقت یک همدردی واقعی برای سختی و رنجی و آرزوی تسکین دردی است که دیگران تجربه می‌کنند. روش‌های مختلفی برای دلسوزی نسبت به دیگران وجود دارد، اما نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که باید این احساس از قلب شما ناشی شود.
با نادیده گرفتن تفاوت‌ها و یافتن نقاط مشترک، نشان دادن دلسوزی را تمرین کنید، این امر به شما کمک می‌کند تا با آنچه شخص دیگری تجربه می‌کند ارتباط برقرار کنید.

با خود شروع کنید

بهترین راه برای یادگیری نحوه دلسوزی نسبت به دیگران، دلسوزی با خود است. همان‌طور که می‌گویند: تا زمانی که یاد نگیرید خود را دوست داشته باشید، نمی‌توانید عاشق واقعی دیگران باشید. پس چگونه می‌توانید  نسبت به خود دلسوزی کنید؟
برای شروع می‌توانید از موفقیت‌های خود تعریف کنید (حتی با کارهای کوچک مثل مرتب کردن تخت خواب) و خطاهای خود را ببخشید. همچنین می‌توانید بر روی نقاط قوت و ویژگی‌های مثبت خود تمرکز کنید تا اینکه روی نقاط ضعف خود بمانید.
با دادن این نوع ترحم به خود، همان عشق و خوبی را به دیگران منتقل می‌کنید. همچنین صبر و فضای بیشتری در قلب خود خواهید داشت تا به اطرافیان خود خدمت کنید.
اگر بر این مهارت تسلط نداشته باشید، ممکن است برای شما این موضوع کمی دشوار باشد، اما یادگیری نحوه دلسوزی نسبت به خود ارزش تلاش شما را خواهد داشت.

۵. رنگ و لعاب

نشان دادن کاریزما بارنگ و لعاب، می‌تواند فقط برای مدت‌زمان بسیار کوتاهی وجود داشته باشد. رفتاری پر زرق‌وبرق ممکن است توجه مردم را به خود جلب کند، اما درنهایت آن‌ها چیزی قابل‌توجه در پشت این زرق‌وبرق می‌خواهند و به باطن را جست و جو می کنند.
تن آدمی شریف است به جان آدمیت نه همین لباس زیبا نشان آدمیت

۶. اعتمادبه‌نفس

ناگفته نماند که افراد کاریزماتیک واقعاً اعتمادبه‌نفس دارند. آن‌ها نیمه پری از لیوان مردم هستند و باکسانی که ارتباط دارند بسیار راحت برخورد می‌کنند. آن‌ها خودشان را به خوبی درک می‌کنند و سعی نمی‌کنند کس دیگری باشند.افراد کاریزماتیک به‌اندازه کافی به خود ایمان‌دارند و به خود مطمئن هستند.
بسیاری از مواردی که افراد کاریزماتیک پیشنهاد می‌کنند باعث می‌شود افراد نسبت به خود احساس بهتری داشته باشند و درواقع به تقویت اعتمادبه‌نفس آن ­ها کمک می‌کنند.

۷. زبان بدن مثبت

یکی از اولین مواردی که در مورد یک رهبر کاریزماتیک مشاهده می‌کنید زبان بدن گرم، باز و مثبت اوست. آن‌ها با تماس چشمی خود صحبت می‌کنند، لبخند می‌زنند و با لذت واقعی از برقراری تماس جدید، خود را به غریبه‌ها معرفی می‌کنند. آن‌ها یک کلاه‌بردار دوست داشتنی اصیل هستند.
آن‌ها از زبان بدن به‌عنوان ارتباط غیرکلامی بین خود و فرد یا یک گروه استفاده می‌کنند. آن‌ها از طریق رفتارهای بدنی مانند حرکات اندام، حالات صورت، حرکات چشم، سایر حرکات و حالت‌های بدن، خود را به دیگران می‌شناسانند.
امروزه این اصطلاح در تمام زمینه‌های زندگی آن‌قدر اهمیت یافته است که بدون زبان بدن مثبت، هیچ یک از ما نمی‌توانیم در عرصه­ های حرفه‌ای، زندگی شخصی و به‌طورکلی در دنیا زنده بمانیم.
افراد کاریزماتیک نه‌تنها از زبان بدن در هنگام مکالمه‌های عادی، بلکه در هنگام بحث‌های رسمی، مصاحبه‌ها، بحث‌های گروهی، جلسات میزگرد و غیره نیز به‌درستی از آن استفاده می‌کنند. زبان بدن مناسب آن‌ها نه‌تنها پیام درست را به گیرنده منتقل می‌کند، بلکه گیرنده را نیز مجذوب سخنان خود می‌کنند.

۸. مهارت گوش دادن

افراد کاریزماتیک شنوندگان فوق‌العاده خوبی هستند. وقتی آن‌ها به شما گوش می‌دهند، تقلب نمی‌کنند یا حواسشان را پرت نمی‌کنند. یک فرد کاریزماتیک به آنچه گفته می‌شود توجه می‌کند و با علاقه گوش می‌دهد. آن‌ها درگیر مکالمه هستند و با همدلی عمل می‌کنند.

۹. نظارت بر خود

یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که آن‌ها اغلب تمایل به تماشای خود دارند. آن‌ها از شخصیت قدرتمند خود و این واقعیت که پیروانشان دائماً آن‌ها را رصد می‌کنند آگاه هستند. به همین دلیل، آن‌ها به تصویر کشیدن تصویر خوبی از خود را برای پیروان خود مهم می‌دانند. تنها با نظارت بر خود می‌توان به این مهم دست یافت.

۱۰-خودسازی

یک فرد کاریزماتیک می‌فهمد که ویژگی‌های خاصی دارد که او را از دیگران متفاوت می‌کند و این ویژگی‌هایی است که باعث جلب‌توجه وی می‌شود و او را کاریزماتیک می‌کند. بنابراین او همچنین می‌داند که بهبود مستمر خود چقدر مهم است.
یکی از کارهایی که به بهبود مستمر می انجامد کمک کردن و تشویق و تمجید خود است پس متعهد شوید که هر روز یک کار خوب برای خود انجام دهید.
نویسنده کتاب جادوی فکر بزرگ جوزف شوارتز از بازدیدکنندگان سایت خود دعوت می‌کند تا تعهدنامه ۳۱ روزه‌ای را امضا کنند که “تمام تلاش خود را برای انجام کاری دوست داشتنی برای خودم انجام دهند، مهم نیست این کارها بزرگ یا کوچک باشند.” چه بخواهند امضا کنند یا نه، تعهد به این معنی است که روزانه به خود یادآوری می‌کنند با خود به مهربانی رفتار می‌کنند.
او می‌گوید که حفظ این تعهد منافع واقعی به همراه خواهد داشت. “این موضوع به شما انگیزه می‌دهد که از خود بهتر مراقبت کنید، به دنبال رؤیاهای خود بروید و اجازه ندهید مردم با شما رفتار بدی داشته باشند.
الف)به حرف‌های خود گوش کنید.
این یعنی به چگونگی صحبت با خود، و صدای ذهنی که استفاده می‌کنید گوش دهید. شوارتز می‌گوید: “ما اغلب در ذهن خود از خودمان انتقاد می‌کنیم و این اعتمادبه‌نفس ما را پایین می‌آورد.” “وقتی خودتان را دوست دارید، می‌دانید که به‌اندازه کافی خوب هستید و نباید با عبارات منفی با خود صحبت کنید.
ب)خود را ببخشید.
شوارتز می‌گوید: “بخشش بخش بزرگی از خودسازی است.” “سخت است، زیرا اکثر ما به خاطر کارهایی که در طول زندگی اشتباه انجام داده ایم، از خود عصبانی شده‌ایم. مردم به مشکل برمی‌خورند زیرا بسیار تلاش می‌کنند تا کامل باشند و سپس در صورت کامل نبودن خود را کتک می‌زنند. بخشیدن خودت یعنی اینکه بپذیری در پوست ناقص خودت گیر کرده‌ای. ”
شوارتز این تمرین را برای شروع بخشیدن به خود توصیه می‌کند: “به آینه نگاه کنید و بگویید:” من تو را دوست دارم و تو را می‌بخشم “.

کلام آخر

برای تبدیل‌شدن به یک فرد کاریزماتیک قرار نیست معجزه‌ای بزرگ رخ دهد تا شما یک‌ شبه تبدیل به فردی کاریزماتیک شوید و دیگران را مجذوب خود کنید. این هنر با تمرین و تکرار و تقویت مهارت‌هایی مانند اعتمادبه‌نفس، ارتباط‌ های کلامی و غیرکلامی، دلسوزی، خودسازی، خودباوری به وجود می‌آید.
وقتی دیگران را درک می‌کنید به حرف‌های آن‌ها خوب گوش می‌دهید و مهم‌تر از همه خودتان هستید و خود را به‌شدت دوست دارید با این کار کم‌کم هنر کاریزماتیک بودن در شما شکل می‌گیرد و شما تبدیل به یک فرد کاریزماتیک می‌شوید که همه دوست دارند با او ارتباط برقرار کنند.
بنظر شما چه راه های دیگری برای تبدیل شدن به یک فرد کاریزماتیک وجود دارد؟ آیا دوست دارید به این فرد تبدیل شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید