آشنایی با سخنرانان معروف(بیش از ۲۸ سخنران)

خانه » بلاگ » آشنایی با سخنرانان معروف(بیش از ۲۸ سخنران)

فهرست عناوین

ما در این مقاله قصد داریم سخنرانان معروف هر حوزه را با شرح مختصری از زندگی آن‌ها معرفی نماییم تا شما به‌راحتی بتوانید با آشنایی از تخصص آن‌ها، از مطالب و تجربه‌هایشان استفاده کنید و در زندگی خود جهت رشد و پیشرفت از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

آشنایی با سخنرانان معروف

 

اولین باری که به سمینار رفتم را خوب به یاد می‌آورم آن موقع ها با مفهوم موفقیت آشنا نبودم اما رؤیاهای بزرگی در سر داشتم. آن روزها را خوب به یاد دارم دوست داشتم کسب‌وکار خودم را داشته باشم و انسان موفقی باشم اما با مربیان و سخنرانان معروف و سخنان و راهنمایی آن‌ها آشنایی نداشتم.

روزهای سختی را پشت سر گذاشته بودم اما می‌دانستم که به‌ جز خودم کسی را ندارم که به من کمک کند پس شروع به کارگری کردم و به‌سرعت توانستم به یک استادکار تبدیل شوم. درس می‌خواندم و کار می‌کردم تا بتوانم خرج خانه و تحصیل خود را به دست بیاورم.

دوست داشتم به یک پیمانکار بزرگ تبدیل شوم اما تجربه پیمانکاری را نداشتم اما دل به دریا زدم و توانستم چندین قرارداد دولتی و خصوصی منعقد کنم، من که سن کمی داشتم اما در کار خود موفق بودم و با سرعت خوبی به مسیر خود ادامه می‌دادم.

آن زمان من دریکی از استان‌های کوچک غرب کشور زندگی می‌کردم و مجبور بودم برای اینکه در کار خود موفق باشم به اصفهان بروم و آنجا کار خود را ادامه دهم. به کار خود بسیار علاقه داشتم و با روابط عمومی خوبی که داشتم به‌راحتی توانستم ارتباطات عالی را به­ وجود بیاورم.

تلاش کن، طلاش کن

همین امر باعث شده بود قراردادهای خوبی را با شرکت‌های بزرگ منعقد کنم  و از آن پول خوبی هم به دست آورم و برای چندین نفر اشتغال‌زایی کنم. یادم می‌آید در آن سال‌ها افرادی که با آن ها ارتباط داشتم در آن استان، اتومبیل نداشتند و اکثراً مجبور بودند با وسایل نقلیه ­ی عمومی جابجا شوند.

در آن سال من توانستم پیکان مدل ۸۱ بخرم و برای همه جای تعجب داشت که من با سن کم خود چگونه توانسته‌ام این کار را انجام دهم اما من رویای بزرگ‌تری در سر می‌پروراندم. موفقیت‌های من هرروز بیشتر و بیشتر می‌شد تا اینکه چرخ روزگار جور دیگری برایم چرخید.

من به استان زادگاه خود برگشتم تا در آنجا رویای خودم را محقق سازم، پروژه‌ای بزرگ گرفتم تا بتوانم به رویای خودم جامه عمل بپوشانم اما غافل از آنکه کم‌تجربگی من و مشورت نکردن من و با سر پریدن در رودخانه کار دستم خواهد داد و با ریسک بزرگی که کردم کل دارای خود را به خطر انداختم.

در این پروژه از سر ناآگاهی، ورشکست شدم و تمام رؤیاهایم بر باد رفت. چند ماهی در شوک این ماجرا بودم تا اینکه یکی از دوستان خانوادگی‌ام فایل صوتی یک سخنرانی از یکی از سخنرانان معروف کشور را برایم فرستاد. آن موقع بود که فهمیدم اگر آموزش می‌دیدم و اگر در سمینارهای مربوط به حوزه‌ی کاری خودم شرکت می‌کردم و در مورد نحوه‌ی قراردادنویسی اطلاعات کافی کسب می‌کردم می‌توانستم بسیار موفق باشم و سرمایه‌ام را که با زحمت فراوان به دست آورده بودم از دست نمی‌دادم.

مربی برای مسیر زندگی

بله دوستان هر یک از ما در زندگی خود تجربه‌های تلخ و شیرین زیادی را به دست آورده‌ایم که می‌توانیم در ادامه‌ی مسیر زندگی از این تجربیات استفاده کنیم. اما بدون مربی و استاد این کار بسیار مشکل خواهد شد و بهای سنگینی را باید پرداخت کرد زیرا تجربه‌ی دیگران را دوباره تجربه می‌کنیم.

به قول حافظ که می‌گوید:

قطع این مرحله بی همرهی خزر مکن ظلمات است بترس از خطر گمراهی

زمان‌های قدیم شاید دسترسی به مربیان و مدرسان و راه بلدان بسیار سخت‌تر از امروز بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی ما به سخنران معروف ایران و جهان بسیار آسان شده است.

کتاب‌های آن‌ها که حاصل تجربیات سخنرانان معروف است به‌راحتی در اختیار ما قرار دارد و ما می‌توانیم به‌راحتی از کتاب‌های این سخنرانان و اساتید ایده بگیریم و در زندگی و کسب‌وکار خود اجرا کنیم.

همان‌طور که یک بازیکن و یا ورزشکار نیاز به مربی دارد تا به او یاد بدهد که چه‌کاری انجام دهد چه‌کاری انجام ندهد، ماهم نیاز به مربیانی داریم که به ما آموزش دهند در حوزه‌های مختلف زندگی خود چه‌کاری انجام دهیم چه‌کاری انجام ندهیم تا بتوانیم فرد موفقی باشیم.

سخنرانان معروف انگیزشی

ابتدا به سراغ سخنرانان معروف خارجی در حوزه‌ی انگیزه می‌رویم و بعدازآن به سراغ سخنرانان معروف ایرانی می‌رویم و به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • نیک ویچیچ
 • آنتونی رابینز
 • برایان تریسی
 • جول آستین
 • دکتر وین دایر
 • جیم ران
 • و…

از سخنرانان معروف: نیک وی آچیج

نیک وی آچیچ یکی از بزرگ‌ترین و متفاوت‌ترین سخنرانان انگیزشی جهان است که توانسته است بر محدودیت عجیب خود غلبه نماید. او دست‌وپایی ندارد که بتواند خیلی عادی راه برود بدود و یا کارهایی را که همه به‌راحتی انجام می‌دهند انجام دهد. اما او توانسته بدون دست‌وپا بر تمام محدودت ها غلبه کند و به یکی از بزرگ‌ترین سخنرانان انگیزشی دنیا تبدیل شود.

سخن معروف او این است: خدا برای شما برنامه‌ای دارد

جمله‌ی معروف دیگری در مورد محدودیت‌های ذهنی دارد

این دروغ بزرگی است که فکر کنید به‌اندازه‌ی کافی خوب نیستید. این دروغی که به خودتان می‌گویید باعث می‌شود فکرکنید که ارزش هیچ‌چیز را ندارید و نمی‌توانید موفق شوید.

کتاب او: زندگی بی‌حدومرز

از سخنرانان معروف : آنتونی رابینز

 

آقای آنتونی رابینز یکی دیگر از سخنرانان معروف و بزرگ دنیاست که توانسته در سرتاسر دنیا به مردم انگیزه دهد تا بتوانند زندگی خود را متحول سازند. آنتونی رابینز قبل از آنکه یک سخنران باشد زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشته و توانسته بر سختی زندگی‌اش چیره شود.

او شاگرد جیم ران است که تحول زندگی او با مربیگری جیم ران کلید خورده است.

جمله‌ی معروف او

من به این باور رسیده‌ام که همه شکست‌ها و ناامیدی‌های گذشته من، درواقع پایه‌ای برای به دست آوردن خردی بوده که باعث ایجاد سطح جدیدی از زندگی لذت‌بخش برای من شده است.

کتاب او: موفقیت نامحدود در ۲۰ روز

از سخنرانان معروف: برایان تریسی

آقای برایان تریسی اعجوبه‌ای بی‌مانند در تمام حوزه‌ها که توانسته با آموزش‌های خود زمین را جای زیباتری برای زندگی انسان‌ها در کل دنیا کند او در بیشتر حوزه‌های زندگی کتاب‌های فوق‌العاده دارد که می‌تواند مسیر درست و راه درست را به تک‌تک ما نشان دهد.

معروف‌ترین جمله‌ی او:

هیچ‌کس به‌اندازه‌ی کافی زنده نیست تا همه‌چیز را یاد بگیرد و یا از اول شروع کند. برای موفق شدن ما باید مربیانی پیدا کنیم که بهای آن را پرداخته‌اند تا چیزی را یاد بگیرند و تجربیات خوبی به دست آورند. ما باید از آن‌ها یاد بگیریم تا به اهداف خود برسیم.

کتاب او: قورباغه‌ات را قورت بده

از سخنرانان معروف: جول آستین

آقای جول آستین یکی دیگر از سخنرانان معروف انگیزشی است که توانسته دید جدیدی از زندگی را به بشر هدیه دهد. او کشیشی متفاوت است که خدا را به شما بهتر می‌شناساند. کتاب‌های او توانسته به مدت زیادی  صدرنشین فروش باشد،او برترین سخنران و تأثیرگذارترین سخنران انگیزشی دنیا در سال ۲۰۰۶ شد.

جمله‌ی معروف او:

یک برنده بزرگ در وجود شما نهفته است. شما خلق‌شده‌اید تا موفق  باشید، تا اهدافتان را به انجام برسانید

کتاب او: خواستن توانستن است

از سخنرانان معروف: دکتر وین دایر

دکتر وین دایر یکی از سخنرانان بسیار معروف و تأثیرگذار دنیا بود که در سال ۲۰۱۵ درگذشت.

او را می‌توان مربی و استاد معنویت افرادی دانست که با دادن انگیزه‌های معنوی، آن‌ها را از منجلاب نجات داده است و راه سعادت را به آن‌ها نشان داده است.

جمله معروف او:

این شمایید که به مردم می‌آموزید که چگونه با شما رفتار کنند

کتاب او: برای هر مشکل راه‌حلی معنوی وجود دارد

از سخنرانان معروف: جیم ران

آقای جیم ران مربی و استاد بسیاری از سخنرانان معروف دنیاست او توانست شاگردانی تربیت کند که سرنوشت میلیون‌ها انسان را تغییر دهند. او مربی دکتر وین دایر و آنتونی رابینز است. او تا ۲۵ سالگی هدفی در زندگی نداشت اما بعد از شرکت در یک سمینار آموزشی زندگی‌اش متحول شد و توانست به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کند.

جمله‌ی معروف او:

هرکس به مردم خدمت کند، خود را درراه بزرگی، ثروت، اعتبار و لذت قرار داده است

کتاب او: جادوی کار پاره‌وقت

سخنرانان معروف انگیزشی ایران

اکنون‌که با سخنرانان معروف انگیزشی دنیا آشنا شدید به سراغ سخنرانان معروف انگیزشی ایران می‌رویم تا شمارا با ایشان و آثارشان آشنا کنیم. این افراد نیز مانند سخنرانان معروف جهان تأثیر بسیار زیادی در زندگی هزاران نفر در کشور عزیزمان ایران داشته‌اند و آموزش‌های آن‌ها توانسته راهنمایی برای بهبود و رشد اشخاصی باشند که به دنبال موفقیت بوده‌اند.

 • دکتر احمد حلت
 • دکتر علیرضا آزمندیان
 • سید حسین عباسمنش
 • محمود معظمی

دکتر احمد حلت

دکتر احمد حلت را می‌توان از اولین سخنرانان انگیزشی و موفقیت ایران دانست که با برگزاری سمینارهای مختلف شاگردان زیادی را تربیت کرد. او خالق و مدیرمسئول مجله‌ی موفقیت و رئیس انجمن سخنرانان حرفه‌ای ایران است.

جمله‌ی معروف:

سعی کن راحت نه بگی، از نه گفتن نترس

کتاب او: دیدار با موفقیت

دکتر علیرضا آزمندیان

دکتر علیرضا آزمندیان پس از سفرهای خارجی بسیار به کشورهای آسیایی آفریقایی و آمریکایی بامطالعه و تحقیق فراوان توانست مبانی ذهنی و ضمیر ناخودآگاه را در ایران آموزش دهد. او توانست شاگردان هدفمند و شاد و توانمند بسیاری را در ایران پرورش دهد.

جمله‌ی معروف او:

تجربه‌های زندگی، شمارا به‌سوی موفقیت بزرگ هدایت می‌کند

کتاب او: تکنولوژی فکر علیرضا آزمندیان

سید حسین عباسمنش

راننده تاکسی که توانست بر جبر روزگار ناملایمات و مرگ فرزند خود غلبه کند و از هیچ به عرش برسد. داستان زندگی او الهام‌بخش افراد موفق ایران است. او با آموزش باورهای توحیدی دید تازه‌ای از معنویت عشق و انگیزه را در دل جوانان ایران زنده کرد. او محدودیت‌های ذهنی و باورهای محدودکننده را می‌شکند تا شادی ثروت را به زندگی خود و دیگران وارد نماید.

جمله معروف او:

باورهای محدود کهنه و محدودکننده منشأ تمام ناخواسته‌هاست

کتاب او: رؤیایی که رؤیا نیست

محمود معظمی

محمود معظمی یکی از سخنرانان انگیزشی و موفق که حوزه‌ی فعالیت خود را کسب‌وکار قرارداد است. او با برگزاری سمینارهای x حال خوب و انگیزه را به جوانان هدیه می‌دهد او نیز سخنرانان خوبی را تربیت‌کرده است که به جامعه‌ی ایران در حال خدمت هستند.

جمله معروف او:

خودت را دوست بدار و کمک کن دیگران نیز، خودشان را دوست بدارند

کتاب او: این سه نفر را ببخشید

سخنرانان معروف روانشناسی جهان

حال که با سخنرانان انگیزشی ایران وجهان آشنا شدیم به سراغ سخنرانان مطرح روانشناسی دنیا می‌رویم و با آثار آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • دکتر دانیل کاهن من
 • ربکا ساکسه
 • بری شوارتز
 • دن ارلی
 • فیلیپ زیمباردو

 

دکتر دانیل کانمن

دکتر دانیل کانمن یکی از معروف‌ترین سخنرانان در حوزه‌ی روانشناسی دنیاست. او که یک روانشناس آمریکایی اسرائیلی است بر روی روانشناسی قضاوت و تصمیم‌گیری و اقتصاد رفتاری کار می‌کند او جایزه نوبل اقتصاد را در سال ۲۰۰۲ برنده شد. یافته‌های تجربی او فرض رایج عقلانیت انسان در نظریه‌ی اقتصاد مدرن را به چالش می‌کشد.

جمله‌ی معروف او:

دو نوع شادی در انسان وجود دارد: شادی که در لحظه تجربه می‌کنیم و نوع دیگری که در خاطره‌هایمان تجربه می‌کنیم. برای اینکه بتوانیم کیفیت زندگی خود را بالا ببرید باید هر دو نوع شادی را در ذهن خود حفظ کنید

کتاب او: توجه و تلاش (Attention and Effort (Experimental Psychology

ربکا ساکس

ربکا ساکس استاد و سخنران علوم اعصاب است وی رئیس گروه علوم مغزی دانشگاه فناوری mit و عضو موسسه تحقیقاتی مغز مک گاورن و عضو هیئت‌علمی علوم باز است. او به دلیل تحقیقاتش درزمینه‌ی عصب‌شناسی اجتماعی معروف است.

جمله معروف او:

شما برای خواندن ذهن دیگران به کارت‌های بازی تاروت و یا حس‌های ماورایی نیاز ندارید. قسمتی در مغز شما وجود دارد که این کار را به‌راحتی انجام می‌دهد. این بخش محل اتصال لوب گیجگاهی و آهیانه سمت راست مغز است.

کتاب او: تئوری ذهن Theory of Mind

بری شوارتز

بری شوارتز یکی از معروف‌ترین سخنرانان درزمینه‌ی روانشناسی است. روانشناس آمریکایی و استاد کالج سوارثمور است. او تجربه‌ی تدریس چهل‌ساله در این کالج را دارد. با پیوند اقتصاد و روانشناسی دید شگفت‌انگیزی برای زندگی امروزمی دهد.

کتاب او: تناقض انتخاب

دن ارلی

آقای دن ارلی یکی دیگر از سخنرانان معروف روانشناسی در دنیاست. او دکترای خود را در حوزه‌ی روانشناسی شناختی دریافت کرده است. او اگرچه تاکنون درس اقتصاد نخوانده اما از پیشتازان اقتصاد رفتاری در جهان است.

کتاب‌های او: پیش‌پرده‌ی ریاکاری

فیلیپ زیمباردو

 

زیمباردو کارشناسی ارشد و دکترای خود را به مدت ۵ سال از دانشگاه ییل گرفت. پیش از ورود به استند فورد در دانشگاه‌های بسیاری به‌عنوان استاد و پژوهشگر فعالیت می‌کرد. همچنین او در سال ۱۹۷۱ آزمایشی انجام داد که به‌عنوان خطرناک‌ترین آزمایش روانشناسی قرن نام گرفت. سال ۹۵ به شیراز آمد و در یک سخنرانی در مورد روانشناسی اجتماعی صحبت نمود.

کتاب او: اثر لوسیفر

سخنرانان معروف روانشناسی ایران

حال که به معرفی تعدادی از سخنرانان روانشناسی دنیا پرداختیم هم‌اکنون نوبت معرفی معروف‌ترین سخنرانان روانشناسی ابران می‌پردازیم.

 • دکتر علی صاحبی (تئوری انتخاب)
 • دکتر محمود انوشه

دکتر علی صاحبی

 

او دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران گذراند و در سال ۱۳۷۵ در رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه Wales South New of University درجه دکتری گرفت. در ۱۳۷۷ به دریافت درجه فوق دکترا در اختلالات وسواس از کلینیک اختلالات اضطرابی دانشگاه سیدنی نائل آمد. دوره‌های رسمی «شناخت درمانی» را زیر نظر آلبرت آلیس گذراند و گواهی رسمی «طرح‌واره درمانی» را از جفری یانگ دریافت نمود. او به مدت هشت سال به‌عنوان استاد روانشناسی بالینی در دانشگاه فردوسی مشهد فعالیت می‌کرد. در سال ۲۰۰۶ به جنبش روانشناسی مثبت نگر تئوری انتخاب و مؤسسه واقعیت درمانی ویلیام گلسر پیوست.. اکنون به‌عنوان مربی ارشد و عضو هیئت‌علمی مؤسسه فعالیت می‌نماید. در سال ۲۰۰۸ با دریافت مجوز رسمی از دکتر ویلیام گلسر، مرکز آموزش واقعیت درمانی ایران را بنیان‌گذاری کرد.

جمله‌ی معروف:

هر آنچه از ما سر میزند یک رفتار است،

همه‌ی رفتارها معطوف به هدف هستند،

همه‌ی رفتارها، ارضاء یک یا چند نیاز از نیازهای درونی خود من است،

پس من تک‌تک رفتارهایم را انتخاب می‌کنم،

پس در برابر تک‌تک رفتار هایم مسئولم

کتاب: دیدن دگر آموز شنیدن دگر آموز

دکتر انوشه

دکتر انوشه، متخصص روانشناسی و تیپولوژی ، محقق، نویسنده و استاد دانشگاه و کارشناس و همچنین در یک دوره مشاور وزیر فرانسه هم بوده است.

او تحصیل‌کرده دانشگاه‌های ایران و لبنان و فرانسه است او در گفتار و فن بیان و سخنوری و شعر و ادبیات بسیار ماهر است. او طرفداران زیادی در بین جوانان در شبکه‌های اجتماعی دارد.

جمله معروف او: هرگز از کسی بت نسازید زیرا کوچک‌ترین خطای او بزرگ‌ترین زیان را به روان شما وارد خواهد کرد

کتاب او: فراسوی چهره‌ها

سخنرانان معروف موفقیت جهان

حال به سراغ سخنرانان برتر در حوزه‌ی موفقیت می‌رویم و به معرفی معروف‌ترین سخنرانان موفقیت و آثار آن‌ها می‌پردازیم. دراین‌بین نکته‌ای وجود دارد برخی از سخنرانان معروف موفقیت از سخنرانان معروف انگیزشی نیز هستند که در اینجا از معرفی آن‌ها صرف‌نظر می‌کنیم.

آنچه می‌توانید از آن‌ها یاد بگیرید

افرادی که در این لیست ذکرشده‌اند متخصص سخنرانی در حوزه‌ی موفقیت و رشد فردی هستند. تماشای تعامل این سخنرانان موفقیت برتر با مخاطبانشان، راهی عالی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی شماست. یکی از شناخته‌شده‌ترین‌های این حوزه تونی رابینز است که از طیف وسیعی از تکنیک‌های کلامی و جسمی استفاده می‌کند تا هزاران نفر را که در سمینارهای او شرکت می‌کنند، مجذوب خود کند

در اینجا به معرفی چند سخنران معروف در حوزه‌ی موفقیت می‌پردازیم.

 • دیو رمزی
 • لوئیز هی
 • جک کن فیلد
 • دارن هاردی
 • کریس گاردنر
 • سوزان آورمان

لوئیز هی

لوئیز هی یک سخنران در حوزه‌ی موفقیت و رشد فردی است. او مؤسس خانه‌ی حی و نویسنده‌ی چندین کتاب در حوزه‌ی رشد فردی هست.

لوئیز هی در شهر لس‌آنجلس به دنیا آمد. او با ناپدری و مادر خود زندگی می‌کرد که همواره توسط ناپدری‌اش مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفت. او در سن ۱۶ سالگی اولین فرزندش را به دنیا آورد. پس‌ازآن به شیکاگو مهاجرت نمود و به یک شغل کم‌درآمد مشغول شد.

لوئیز هی بار دیگر پس از چند سال به نیویورک بازگشت و در آنجا به کار مدلینگ پرداخت که توانست به موفقیت‌هایی دست پیدا کند. او با مردی تاجر ازدواج کرد که پس از چند سال زندگی مشترک از هم جدا شدند. و بعد از مدتی دچار افسردگی شدیدی شد.

درنهایت در چنین وضعیتی او به کلیسای علوم مذهبی رفت و با آثار فلورانس اسکاول شین و ارنست هولمز آشنا شد. او توانست با تفکر مثبت و خوش‌بینی، بیماری‌های خود را معالجه نماید. او همچنین به این نکته پی برد که با خوش‌بینی و تفکر مثبت می‌توان شرایط مادی مردم را تغییر داد.

جمله‌ی معروف او: هر اندیشه‌ای که از ذهن ما می‌گذرد. آینده ما را می‌آفریند
کتاب: شفای زندگی

دیو رمزی

 

دیو رمزی نویسنده‌ی کتاب‌های اقتصادی و مالی آمریکایی، مجری رادیو، شخصیت تلویزیونی و سخنران انگیزشی و موفقیت و معروف دنیا است. نوشته‌های او به‌شدت بر تشویق مردم برای رهایی از بدهی تمرکز دارد.

رمزی به‌عنوان سرمایه‌گذار املاک و مستغلات با انجام امور تجاری بانام شرکت شخصی خود توانست املاکی را به ارزش چهار میلیون دلار به دست آورد. بانکی که املاک و مستغلات رمزی را تأمین مالی می‌نمود به بانکی بزرگ‌تر فروخته شد. بانک جدید خواستار برگشت وام‌ها شد. رمزی به دلیل عدم توانایی بازپرداخت بدهی بانک ورشکستگی خود را اعلام کرد.

رمزی پس از بهبود دوباره‌ی وضعیت مالی خود شروع به مشاوره دادن به زوج‌های جوان در یک کلیسای محلی، نمود. با گسترش آموزش‌های او درنهایت منجر به چاپ کتابی بانام آرامش مالی شد که پس‌ازآنتشار توانست وارد فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز شود.

کتاب او: آرامش مالی

جک کنفیلد

جک کنفیلد نویسنده، سخنران انگیزشی، مربی شرکتی و کارآفرین آمریکایی است. او یکی از نویسندگان مجموعه سوپ مرغ برای روح است که بیش از ۵۰۰ میلیون نسخه را توانست به فروش برساند.

او کتاب‌های بسیاری را در حوزه‌ی موفقیت و رشد فردی تألیف نموده است که هم‌اکنون در تمام کتابخانه‌های جهان و ایران قابل‌دسترسی است.

جمله‌ی معروف او:  هر آنچه ذهن انسان قادر باشد آن را درک کند، می‌تواند واقعیت پیدا کن

کتاب: سوپ مرغ برای روح

دارن هاردی

 

یکی از بهترین و معروف‌ترین سخنرانان جهان آقای دارن هاردی است که با چاپ کتاب اثر مرکب توانست بینش جدیدی در اصول موفقیت ایجاد نماید. دارن هاردی نویسنده، سخنران اصلی، مشاور و ناشر سابق مجله موفقیت آمریکایی است. هاردی یکی از نویسندگان کتاب پرفروش نیویورک‌تایمز است که کتاب‌های غلتک کارآفرین و اثر مرکب را نوشته است.

او در کتاب اثر مرکب در مورد قدرت ساخت عادت سخن به میان می‌آورد و به شما آموزش می‌دهد که چگونه با ساختن عادت‌های کوچک به موفقیت و رشد، در تمام جنبه‌های زندگی دست پیدا کنید.

جمله معروف او: آنچه در زندگی توجه شمارا به خود جلب می‌کند، زندگی شمارا نیز کنترل می‌کند.

کتاب: اثر مرکب

کریس گاردنر

کریس گاردنر کارآفرین، سرمایه‌گذار، دلال سهام، سخنران انگیزشی و موفقیت، نویسنده و خیرخواه آمریکایی است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ هنگام تربیت فرزند نوپای خود با بی­خانمانی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. کتاب خاطرات گارد نر، پیگیری خوشبختی، در مه ۲۰۰۶ منتشر شد.

فیلم در جست‌وجوی خوشبختی از روی کتاب او ساخته شد. کریس گارد نر یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان جهان است که از فقر بسیار شدید مالی مدت زیادی در دست‌شوی زندگی می‌کرد. اما اکنون او یکی از بزرگ‌ترین بازاریابان جهان در بورس دیمویتز هست.

جمله معروف او:

آگه رؤیایی داری باید از آن محافظت کنی، مردم نمی توانند خیلی  از کار ها را انجام دهند .آن ها دوست دارن تو نیز نتوانی  اگر چیزی را می­خوهی باید به دستش بیاوری. مکث نکن!

کتاب او: در جست‌وجوی خوشبختی

سوزان آورمان

سوزان آورمان نویسنده، مشاور مالی، سخنران انگیزشی و مجری تلویزیون در آمریکا است. در سال ۱۹۸۷، او گروه مالی سوزان آورمان را تأسیس کرد. برنامه او سوزان آورمان شو از سال ۲۰۰۲ شروع به پخش از CNBC کرد و برای آن جایزه Gracie را به‌عنوان میزبان برجسته برنامه در CNBC دریافت نمود. او چندین کتاب در زمینه­ی مالی و موفقیت شخصی نیز نوشته است.

کتاب: راهنمای بازنشستگان بالای ۵۰ سال

سخنرانان معروف تاریخی

ما در این مقاله سخنرانان معروف هر بخش را با آثارشان معرفی نمودیم حال به سراغ معروف‌ترین سخنرانان تاریخ می‌رویم کسانی که با سخنان خود توانستند تغییرات بزرگی در تاریخ بشریت ایجاد نمایند. کسانی که با سخنان خود در قلب و ذهن مردم جای گرفتند.

این سخنرانان معروف با سخنان خود پرچم‌هایی را در زمان‌های تاریک برافراشته، امید به ناامیدی داده، شخصیت‌های انسان را پالایش کرده، از شاهکارهای شجاعانه الهام گرفته، به افراد خسته شجاعت بخشیده تا مسیر تاریخ را تغییر دهند.

یک سخنران عالی نیز باید بتواند استادانه خود را بسازد. بهترین سخنرانان هم در نوشتن و هم در گفتار استادند و از کلمات برای ایجاد متن‌هایی که هم شنیدن و هم خواندن آن‌ها زیبا هستند استفاده ‌کنند.

یک سخنرانی ممکن است پرزرق‌وبرق ارائه شود و درعین‌حال فاقد هرگونه محتوای واقعی باشد. فردی که می‌خواهد سخنران بزرگ و معروفی باشد باید بر روی موضوعی شایسته تمرکز کند. باید بهترین ارزش‌ها و آرمان‌های مخاطب را پیدا و به آن‌ها پاسخ دهد.

سخنوران بزرگ همیشه به دنبال ترغیب مخاطب به برخی از واقعیت‌ها یا ایده‌ها هستند. بهترین سخنرانی‌ها قلب و ذهن را تغییر می‌دهد.

اکنون به معرفی چند تن از سخنرانان معروف تاریخ می‌پردازیم:

 • تئودور روزولت
 • وینستون چرچیل
 • آبراهام لینکلن
 • جان افکندی
 • مارتین لوتر کینگ
 • ماهتما گاندی
 • نلسون ماندلا

تئودور روزولت

تئودور روزولت یکی از بهترین سورانان و الهام‌بخش‌ترین افراد در زمان خود بود. روزولت اعتقاد داشت “ملت همان‌طور که تحمل کرده است دوام خواهد آورد”. او مستقیماً با قلب کشوری صحبت می‌کرد که آماده امید دوباره بودند. زیرا در زمان او قحطی و رکود اقتصادی شدید در امریکا حاکم بود، سخنان وی زمینه‌ساز ریاست جمهوری بلند پروازانه ای بود که بیش از ۱۳ سال طول کشید.

جمله‌ی معروف او: تنها چیزی که باید بترسیم خود ترس است

نلسون ماندلا

در ۲۰ آوریل ۱۹۶۴، نلسون ماندلا، فعال آفریقای جنوبی، قبل از آغاز دادگاه خود به اتهام خرابکاری، از هدف خود صحبت کرد. سخنان ماندلا میزان دشمنی وی علیه آپارتاید را به تصویر کشید و شجاعتی را که در ادامه زندگی خود نیاز داشت، در پشت میله‌های زندان به تصویر کشید.

جمله‌ی معروف او:

من آرمان یک جامعه دموکراتیک و آزاد را که در آن‌همه افراد باهم هماهنگ و با فرصت‌های برابر زندگی می‌کنند، گرامی داشته‌ام. این ایده هدفی است که امیدوارم برای آن زنده بمانم و به آن دست‌یابم.  اما اگر نیاز باشد، من برای این هدف خواهم مرد.

مارتین لوتر کینگ

مارتین لوتر کینگ، جونی‌تر، در ۲۸ آگوست ۱۹۶۳ در بالای پله‌های بنای یادبود لینکلن،  بیش از ۲۵۰،۰۰۰ طرفدار حقوق مدنی را خطاب قرارداد و با رویای خود جهان را به وجد آورد “… که روزی این ملت قیام می‌کند وزندگی دوباره‌ای را شروع خواهد کرد.

معنای واقعی عقاید او این بود که: همه انسان‌ها برابر هستند.

هیتلر

او می‌توانست هنگام صحبت توجه میلیون‌ها نفر را به خود جلب کند و با کاریزمای بسیار زیاد خود، در آن زمان طرفداران زیادی در بین آلمانی‌ها ایجاد کند.

هیتلر به‌خوبی می‌دانست که تسلط بر فن بیان عمومی برای فعالیت سیاسی وی بسیار مهم است و ساعت‌ها به تمرین سخنرانی‌های خود می‌پرداخت.

هیتلر نمونه‌ای از رهبرانی است که از مهارت‌های سخنوری خود بهره برده و از آن‌ها به‌عنوان قدرت جنگ و نسل‌کشی استفاده کرده و درنتیجه میلیون‌ها نفربر اثر عقاید بیمارگونه‌ی او کشته شدند.

آبراهام لینکلن

یکی دیگر از سخنرانان معروف تاریخ آبراهام لینکلن است. جنگ داخلی در زمان او شکاف بزرگی به وجود آورده بود و در لحظه‌ای که سرنوشت کشور در معرض خطر بود، آبراهام لینکلن به‌عنوان رهبری ظاهر شد که توانست شهروندان کشورش را به هم نزدیک کند.

در ۱۹ نوامبر ۱۸۶۳، آبراهام لینکلن مشهورترین سخنرانی خود را ارائه داد و شاید یکی از بزرگ‌ترین سخنرانی‌هایی باشد که تاکنون انجام‌شده است . جمله ای در وب‌سایت یادبود لینکلن وجود دارد که گویای این ماجراست، این سخنرانی تنها دو دقیقه طول کشید، اما تأثیر آن بسیار بیشتر به عمق تاریخ بود.

ماهتما گاندی

 

گاندی یکی از سخنرانان عمومی بزرگ الهام‌بخش جهان است. بااین‌حال او از ابتدا چنین سخنران ماهر و تأثیر گذاری نبود. درواقع او در سال­های اولیه زندگی خود سخنرانی تازه‌کار بود که سخنرانی‌های خوبی ارائه نمی‌داد.

تأثیر سخنان گاندی بر روی افرادی که ملاقات کرده و با آن‌ها صحبت کرده به‌سادگی صورت گرفته است. این افراد فقط مبارزان آزادیخواه و سیاستمداران، نویسندگان و اندیشمندان نبودند. گاندی با افرادی که در زاغه‌ها زندگی می‌کردند، روستاییان، کشاورزان، کارگران و بی‌سوادان نیز صحبت می‌کرد.

وینستون چرچیل

از سال ۱۸۹۷ از چرچیل که یک افسر جوان ارتش مستقر در هند بود نامه ای وجود دارد که در آن نوشته است: “از بین تمام استعدادهایی که به مردان اعطا می‌شود، هیچ‌یک به‌اندازه هدیه سخنوری ارزشمند نیست.”

سخنرانی‌های وی در سال ۱۹۴۰ در آغاز جنگ جهانی دوم باعث تقویت اعتبار وی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سخنرانان تاریخ شد. او در تلاش برای تقویت اخلاق عمومی در طول جنگ بود او در ۱۸ ژوئن ۱۹۴۰ یکی از پرهیجان‌ترین سخنرانی‌های خود را در مجلس ایراد کرد.

چرچیل با اشاره به هیتلر و تهدید نازی‌ها، واقعیت‌ها را با صراحت ترین روش بیان کرد. “اگر ما بتوانیم در برابر او بایستیم، تمام اروپا آزاد است... اما اگر ما شکست بخوریم، تمام جهان، ازجمله ایالات‌متحده… در عمق عصر تاریکی، غرق خواهد شد. بنابراین ما خود را به وظایف خود متعهد می‌کنیم و چنان تحمل می‌کنیم که اگر امپراتوری انگلیس و کشورهای مشترک‌المنافع هزار سال دوام آوردند، مردان خواهند گفت: این بهترین ساعت زندگی آن‌ها بوده است

جان افکندی

 

جان افکندی سی و پنجمین رئیس‌جمهور کشور آمریکا بود. طبق وب‌سایت رسمی کاخ سفید، وی چهره شاخص بسیاری از افراد برتر دنیا بود. او در یکی از سخنرانی های معروف خود گفت: از کشور خود نپرسید چه‌کاری می‌تواند برای شما انجام دهد، از خودتان بپرسید چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید. سخنان روی مردم آمریکا را درزمانی که عدم اطمینان حکمرانی می‌کرد توانست مردم زیادی را با خود همراه کند.

جان افکندی به‌عنوان یکی از سخنرانان معروف کاملاً شناخته‌شده بود و توانایی او در متحد کردن افراد از هر طیف بسیار شگفت‌آور بود. مرگ غم‌انگیز او نقطه مهمی در تاریخ آمریکا است که دل‌های مردم را به درد آورد.

دوستان عزیز هرکدام از این سخنرانان معروف با تلاش و کوشش توانستند زمین را جای بهتری برای زندگی خود و دیگران کنند و با سخنرانی‌های معروف خود دل‌ها را بلرزانند و شور و اشتیاق و شجاعت را به مردم هدیه دادند.

آن‌ها با سخنان خود همچون پیامبری راهنمای انسان‌های زمان خود شدند و می‌شوند تا انسان‌های روی زمین در تمام حوزه‌های زندگی موفق شوند.

شما با کدام یک از این سبک‌ها ارتباط بهتری برقرار می‌کنید؟
دوست دارید کدام سبک را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید