زمان مطالعه: 15 دقیقه چرا نوجوانان دروغ می‌گویند؟ جالب اینجاست که دروغ نوجوانان بخشی از روند طبیعی رشد است.…" /> زمان مطالعه: 15 دقیقه چرا نوجوانان دروغ می‌گویند؟ جالب اینجاست که دروغ نوجوانان بخشی از روند طبیعی رشد است.…" />

چرا نوجوانان دروغ می‌گویند ،چه کار باید کرد؟

خانه » بلاگ » چرا نوجوانان دروغ می‌گویند ،چه کار باید کرد؟

فهرست عناوین

چرا نوجوانان دروغ می‌گویند؟ جالب اینجاست که دروغ نوجوانان بخشی از روند طبیعی رشد است. در این مرحله از زندگی ، نوجوانان به دنبال این هستند که خودشان را از شما جدا کنند تا یک هویت بزرگ‌سالانه جدید برای خود ایجاد کنند.

گاهی اوقات ، این روند با دروغ‌گویی خود را نشان می‌دهد ، به‌ویژه هنگامی‌که نوجوانان درک می‌کنند که اقدامات آن‌ها با ایده آل‌ها و اخلاق والدین آن‌ها همخوانی ندارد. به همین دلیل به‌طور خاصی نوجوانان دروغ می‌گویند:

 • آن‌ها نمی‌خواهند به دردسر بیفتند.
 • شما از آن‌ها ناراحت هستید.
 • آن‌ها احساس می‌کنند برداشت شما از آن‌ها تغییر کرده است. یا
 • آن‌ها ممکن است یک نبرد عاطفی عمیق‌تر و درونی‌تر را از بین ببرند.

چرا نوجوانان دروغ می‌گویند ،چه کار باید کرد؟

از آنجا که پاسخ بسیاری به این سؤال وجود دارد که چرا نوجوانان دروغ می‌گویند ، متخصصین والدین را تشویق می‌کنند که به‌جای عصبانیت کنجکاو شوند. دروغ گفتن می‌تواند مانند حمله شخصی علیه همه‌چیزهایی که به نوجوان خود یاد داده‌اید باشد. اما واقعیت امر این است که نوجوان شما نیز یک انسان است و گاهی انسان‌ها در تلاش برای پیشرفت در زندگی اشتباه می‌کنند.

زمانی که وقت بگذارید تا بفهمید چرا نوجوان شما دروغ می‌گوید ، یا اینکه او با دروغ گفتن چه چیزی را می‌خواهد به دست آورد ، می‌توانید مسیری را ایجاد کنید که او را برای تصمیم‌گیری بهتر راهنمایی کند. به‌طور خاص ، شما به نوجوان خود یاد خواهید داد که از نیازهای درونی او و چگونگی بیان خارجی آن نیازها ،برای برآورده ساختن آن‌ها ، بدون اینکه در داستان‌های دروغ‌پردازی کنند،آگاه شوند.

این حقیقت است: نوجوانان دروغ می‌گویند. در حقیقت ، تحقیقی توسط نانسی دارلینگ ، متخصص نوجوانان و دروغ‌گویی نشان می‌دهد که نزدیک به ۹۶ درصد نوجوانان به والدین خود دروغ می‌گویند. در مطالعه دیگری ۸۲ درصد دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشگاهی اعتراف کردند که در سال گذشته به والدین خود دروغ گفته‌اند. درهرصورت ، دروغ نوجوانان شایع‌تر از تصور بسیاری از بزرگ‌سالان است.

علاوه بر این ، والدین همیشه در تشخیص دروغ نوجوانان خود مهارت ندارند. و هنگامی‌که آن‌ها دروغ نوجوانان را کشف کنند ، استراتژی‌های مؤثری برای نحوه برخورد با یک نوجوان دروغ‌گو ندارند. بنابراین ، آن‌ها ممکن است با عصبانیت و مجازات پاسخ دهند. درنتیجه ، آن‌ها فرزندان خود را از خود دورتر می‌کنند.

ازاین‌رو ، یک رویکرد موفق‌تر شامل ایجاد پایه‌ای از ارتباط صادقانه و باز والدین و نوجوانان است.

نوجوانان بیش از هر گروه سنی دیگر دروغ می‌گویند

تحقیقی به نام “از پینوکیو بزرگ‌تر تا بزرگ‌سالان” رفتارهای دروغ‌گویی را در بیش از هزار نفر از افراد شش تا ۷۷ ساله  مورد بررسی قرار داد. درنتیجه ، محققان دریافتند که اوج عدم صداقت در دوره نوجوانی رخ می‌دهد. بنابراین ، ما بیشتر به‌عنوان نوجوان دروغ می‌گوییم و همچنین بیشتر با آن کنار می‌آییم. بااین‌حال ، بعد از بزرگ‌سالی ، کمتر تمایل داریم دروغ بگوییم. (کودکان کوچک و سالخوردگان کمترین احتمال دروغ گفتن را داشتند).

پس چرا نوجوانان بیش از هر گروه سنی دروغ می‌گویند؟ تا حدی ، این ممکن است به دلیل تغییرات مغز باشد. با بلوغ مغز نوجوان ، تنظیم عاطفی و کنترل تکانه‌ها بهبود می‌یابد. بنابراین ، رفتارهای مخاطره‌آمیز کاهش می‌یابد. و دروغ گفتن به‌عنوان یک رفتار ریسک‌پذیر شناخته می‌شود.

محققان می‌گویند: “تحقیقات ما نشان می‌دهد که نوجوانان ، به‌طورکلی ، بهترین دروغ‌گوها هستند.” مطالعه آن‌ها نشان داد که ۷۵ درصد نوجوانان دروغ می‌گویند ، با متوسط ​​تقریباً سه دروغ در روز که عدد بزرگی است. اما ۶۰ درصد از جوانان در این نظرسنجی اعتراف کردند که روزانه پنج تا دروغ می‌گویند. این اعداد به‌اندازه موارد ذکرشده در بالا نیستند. بااین‌حال ، آن‌ها تأیید می‌کنند که انتظار شنیدن دروغ نوجوانان بیشتر است.

سه نوع دروغ نوجوانان

نانسی دارلینگ ، دکترای تخصصی ، استاد و رئیس گروه روانشناسی در کالج او برلین ، بیش از ۲۰ سال در مورد دروغ گفتن نوجوان تحقیق کرده است. ازاین‌رو ، او حدود ۱۰۰۰۰ نوجوان بین ۱۰ تا ۲۴ ساله را  مورد مطالعه قرار داده است. و گروه او تحقیقاتی را در کشورهایی ازجمله ایالات‌متحده ، شیلی ، فیلیپین ، ایتالیا ، سوئد و اوگاندا برای این موضوع به انجام رساند .

دکتر دارلینگ و گروه او سه نوع اساسی دروغ نوجوانان را شناسایی کرده‌اند:

دروغ گفتن با اجتناب: این استراتژی شامل هدایت والدین از موضوعاتی است که نوجوانان نمی‌خواهند درباره آن‌ها صحبت کنند. بنابراین ، نوجوانان والدین خود را از مکالمه‌هایی که ممکن است آن‌ها را مجبور به فاش کردن اطلاعاتی که نمی‌خواهند به اشتراک بگذارند ، منحرف می‌کنند.

دروغ با حذف: وقتی نوجوانان با حذف چیزی دروغ می‌گویند ، آن‌ها اطلاعات مهمی را که می‌دانند برای والدین‌شان مهم است کنار می‌گذارند. اما کنار گذاشتن اطلاعات غیر مهم که والدین زیاد به آن‌ها اهمیت نمی‌دهند دروغ محسوب نمی‌شود.

دروغ گفتن از طریق گروه: این اساسی‌ترین شکل دروغ گفتن است. آن ­ها اظهارات عمدی یا گفتن داستان‌هایی که درست نیستند را بیان می­ کنند. دارلینگ می‌گوید این نوع دروغ نادرتر از بقیه است. بااین‌حال ، دروغ‌های آشکار بیشترین تأثیر منفی را در روابط والدین و نوجوان دارند.

دلایل دروغ گفتن نوجوانان

انستیتوی جوزف سون گزارشی دوساله درباره اخلاق نوجوانان آمریکایی منتشر می‌کند. بنابراین ، این موسسه ۲۰۰۰۰ دانش‌آموز دبیرستانی را در مورد مسائل مربوط به شخصیت ، دروغ و تقلب مورد بررسی قرار می‌دهد. و گزارش آن ­ها در سال  ۲۰۱۲ نشان داد که اکثریت قریب به‌اتفاق نوجوانان بر این باورند که اعتماد و صداقت در روابط شخصی ضروری است.

پس چرا نوجوانان حتی اگر برای صداقت ارزش قائل هستند دروغ می‌گویند؟ در اینجا برخی از دلایل دروغ نوجوانان ذکر شده است:

 • برای رهایی از دردسر
 • برای انجام کاری که اجازه آن را ندارند یا خطرناک است
 • زیرا آن‌ها معتقدند قوانین والدینشان ناعادلانه است
 • آن‌ها فکر می‌کنند کاری که می‌خواهند انجام دهند بی‌ضرر است
 • به‌عنوان راهی برای محافظت از احساسات دیگران آن را انجام می‌دهند
 • برای حفظ حریم خصوصی
 • مهم‌ترین از همه برای ایجاد استقلال خود، دروغ می­‌گویند.

آنچه نوجوانان درباره آن دروغ می‌گویند

نوجوانانی که دروغ می‌گویند غالباً این کار را می‌کنند زیرا در جعل هویت خود متمرکز هستند. دروغ نوجوانان روند طبیعی در دوران بلوغ است. ازاین‌رو ، نوجوانان خواهان توانایی تصمیم‌گیری و انتخاب برای خود هستند. اما مهم است که درک کنیم که دروغ نوجوانان در خصوص چه مواردی است؟ که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چیزهایی که آن‌ها پولشان را بابت آن خرج می‌کنند
 • دوستان آن‌ها چه کسانی هستند
 • نوشیدن یا مصرف مواد
 • چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند
 • گروه ­هایی که داخل آن هستند
 • داشتن روابط عاشقانه
 • اگر تکالیفشان تمام‌ نشده باشد.

برخی از دروغ نوجوانان ممکن است پیش‌پا افتاده باشد. اما دیگر مسائل می‌تواند سلامت و ایمنی یک نوجوان را به خطر بیاندازند.

دروغ نوجوانان از روی اجبار

دروغ نوجوانان از روی اجبار شامل دروغ‌های مداوم و پشت سر هم است. نوجوانان به‌عنوان راهی برای کنترل آنچه والدینشان از زندگی خود می‌دانند ، به صورت اجباری دروغ می‌گویند. بعلاوه ، ممکن است دروغ گفتن را به‌عنوان روشی برای پوشاندن رفتارهای خطرناک مانند سوءمصرف مواد یا صدمه به خود ، ایجاد کنند.

علاوه بر این ، نوجوانان ممکن است به‌ اجبار دروغ بگویند تا تصویری نادرست از این‌که چه کسی هستند ، ایجاد کنند. (این نوع دروغ‌گویی به‌جای والدین ناهمسالان اتفاق می‌افتد.) یا ممکن است نوجوانان مرتباً دروغ بگویند و دروغ نوجوانان بیش از حد زیاد شود زیرا می‌ترسند والدینشان اگر واقعیت را بدانند ناامید یا عصبانی شوند. بنابراین ، آن‌ها دروغ می‌گویند تا نمرات ضعیف ، اضطراب اجتماعی ، انزوای اجتماعی یا قلدری را پنهان کنند.

دروغ اجباری نوجوان در مورد تشخیص سلامت روان نیست. بااین‌حال ، می‌تواند نشانه‌ای از اختلالات مختلف سلامت روان نوجوانان باشد.

آیا والدین می‌توانند بگویند نوجوان چه دروغی می‌گوید؟

هیچ راه امنی برای تشخیص دروغ نوجوانان و اینکه نوجوان حقیقت را نمی‌گوید یا واقعیت‌های مهم را کنار می‌گذارد وجود ندارد. بعضی‌اوقات نشانه‌های واضحی از دروغ نوجوانان وجود ندارد ، خصوصاً اگر آن‌ها به‌اندازه کافی دروغ بگویند تا قانع‌کننده باشند.

به‌عنوان‌مثال ، در تحقیقی به نام “سایر کودکان نوشیدنی می‌نوشند، اما کودک من نه” ، محققان دریافتند که بسیاری از نوجوانان شرکت‌کننده در این تحقیق ، الکل مصرف می‌کنند. اما فقط یک‌سوم والدین از نوشیدن الکل نوجوان خود مطلع بودند. علاوه بر این ، والدین می‌دانستند که نوجوانان به‌طورکلی تمایل به نوشیدن دارند. اما آن‌ها باور نمی‌کردند که نوجوان خود یکی از آن‌ها باشد.

بااین‌حال ، تحقیقات همچنین نشان می‌دهد به‌ویژه مادران در تشخیص دروغ گفتن یک نوجوان بسیار خوب عمل می‌کنند. اما آن‌ها همچنین بیش‌ازحد مشکوک هستند. در مطالعه دیگری توسط دکتر دارلینگ ، مادران به‌طور دقیق ۷۱ درصد فریب نوجوانان را کشف کردند.

بااین‌حال ، ۳۳ درصد از مواقعی که مادران معتقد بودند نوجوانان دروغ می‌گویند ، نوجوانان اظهار داشتند که حقیقت را می‌گویند. دارلینگ نتیجه‌گیری کرد که: “به‌طورکلی ، بین عقاید مادران در مورد اینکه آیا فرزندان آن‌ها رفتاری قابل‌اعتماد دارند و گزارش‌های خود نوجوانان از رفتار قابل‌اعتماد آن‌ها ، فاصله زیادی وجود دارد.”

رابطه بین دروغ نوجوانان و سو مصرف الکل

تحقیقات نشان داده است که گرایش به‌دروغ نوجوانان با خطر بیشتر مصرف الکل مرتبط است. ازاین‌رو ، نوجوانانی که به والدین خود در مورد آنچه در خارج از خانه انجام می‌دهند دروغ می‌گویند یا آن ها را گمراه می‌کنند ، به‌احتمال‌زیاد شروع به نوشیدن مشروبات الکلی می‌کنند. علاوه بر این ، عدم صداقت باعث افزایش مصرف الکل در آینده می‌شود زیرا والدین نمی‌دانند چه خبر است. بنابراین ، آن‌ها نمی‌توانند کمکی به نوجوان خود  بکنند.

در سال ۲۰۱۷ اولین مطالعه در  رابطه بین دروغ‌ نوجوانان و مصرف الکل صورت گرفت. محققان بیش از ۴۰۰۰ دانش‌آموز کلاس هفتم و هشتم آمریکایی و مادران آن‌ها را موردبررسی قراردادند. نوجوانان به‌طور صمیمانه مانند ضبط‌صوتی سؤالات مربوط به‌دروغ و مصرف الکل  را پاسخ می‌دادند.

علاوه بر این ، محققان سطوح گشودگی و اعتماد به روابط نوجوان و پدر و مادر را بررسی کردند. متعاقباً مشخص شد که نوجوانانی که به‌دروغ گفتن به بزرگ‌سالان اعتراف کرده‌اند ، در مقایسه با نوجوانانی که صادقانه با والدین خود گزارش کرده‌اند ، بیشتر و به صورت مرتب الکل می‌نوشند.

اعتماد و دروغ گفتن نوجوانان

علاوه بر این ، مطالعه ذکرشده در بالا نشان داد که روابط گرم و قابل‌اعتماد نوجوان و والدین می‌تواند تمایل به‌دروغ گفتن نوجوانان را کاهش دهد. درنتیجه ، خطر سو مصرف الکل یا دخانیات را  در نوجوانان نیز کاهش می یابد.

محققان نتیجه گرفتند که نوجوانان وقتی والدین را دوست‌داشتنی و حامی خود می‌دانند ، اطلاعات بیشتری را در اختیار والدین خود قرار می‌دهند. بعلاوه ، نوجوانی که نسبت به روابط خانوادگی خود احساسات مثبتی دارد ، تمایل دارد که هم دروغ بگوید و هم مشروب بخورد.

از سوی دیگر ، این مطالعه نشان داد که نظارت بیش‌ازحد توسط والدین در جلوگیری از دروغ نوجوانان یا استفاده از الکل در نوجوانان مؤثر نیست. این به این دلیل است که نوجوانان وقتی والدینشان بیش‌ازحد  آن­ ها را کنترل می‌کنند بیشتر دروغ می‌گویند.

علاوه بر این ، دکتر دارلینگ در مورد نوع روابط والدین و نوجوانانی که دروغ می‌گویند  این موضوع نوجوانان را دلسرد می‌کند ، به نتایج مشابهی رسیده است. به‌ویژه ، تحقیقات او دریافت که ارتباط آزاد و آزادی مخالفت آشکار با والدین منجر به تعاملات صادقانه‌تری می‌شود.

“بچه‌های خوب مورد اعتماد هستند. هرچه بیشتر به آن‌ها اعتماد شود ، بیشتر سعی می‌کنند این اعتماد را برآورده کنند و قابل‌اعتمادتر می‌شوند. “دکتر. نانسی دارلینگ

نحوه برقراری ارتباط صادقانه با یک نوجوان

در اینجا چند روش وجود دارد که به والدین کمک می‌کند تا از دروغ نوجوانان جلوگیری کنند ، به‌خصوص اگر آن‌ها در درک دلیل دروغ نوجوانان مشکل‌دارند. هدف ایجاد ارتباطی باز و صادقانه است.

در دسترس و علاقه‌مند باشید.

روش‌هایی را برای شروع مکالمه در مواقعی که نوجوان آرام است پیدا کنید ، مانند رانندگی طولانی یا کار باهم در خانه که می‌تواند آن‌ها را سرگرم کند. مطمئن شوید که آن‌ها می‌دانند شما به هر آنچه می‌خواهند به اشتراک بگذارند ،علاقه‌مند هستید.

قوانین مشخصی تنظیم کنید ، اما همچنین گرم و پذیرنده باشید.

نوجوانان اغلب دروغ می‌گویند زیرا معتقدند که گفتن حقیقت منجر به تنبیه ، عدم‌تأیید ، عصبانیت یا نصیحت می‌شود.  نوجوانان در هنگام ترس از مجازات سخت و ناعادلانه از طرف پدر و مادر خود ،صادق‌ترین رفتارها رادارند. بااین‌حال ، نوجوانان نیز به‌خوبی به مرزهای واضحی پاسخ می‌دهند که با عواقب منطقی اعمال می‌شود.

به‌عنوان یک الگوی مثبت خدمت کنید.

فقط نوجوانان دروغ نمی‌گویند: بزرگ‌سالان از هر پنج تعامل اجتماعی یک دروغ کوچک یا مصلحتی می‌گویند. بااین‌حال ، نوجوانانی که والدین خود را در حال دروغ گفتن مصلحتی مشاهده می‌کنند ممکن است نتیجه بگیرند که بهتر است از درگیری اجتناب کنند تا اینکه حقایق ناراحت‌کننده‌ای را بیان کنند. بنابراین ، آن‌ها می‌توانند خود آن رفتار را انجام دهند.

از به دام انداختن نوجوانان در دروغ خودداری کنید.

تظاهر به عدم اطلاع از دروغ و تلاش برای اعتراف نوجوان نتیجه معکوس خواهد داشت. در عوض ، نوجوانان ممکن است احساس کنند والدینشان برای این موضوع  پیش‌قدم نیستند ، پس چرا آن‌ها باید صادق باشند؟

به نوجوانان دروغ‌گو نگویید.

رفتار را از شخص جدا کنید. نوجوانان برچسب‌ها را جدی می‌گیرند و تمایل دارند آن‌ها را درونی کنند. اگر آن‌ها خود را دروغ‌گو ببینند ، بیشتر اوقات دروغ می‌گویند.

دلیل دروغ را کشف کنید

اگر والدین نمی‌فهمند که چرا نوجوان آن‌ها دروغ گفته است و علت دروغ نوجوانان را متوجه نشوند بالاخره باید این موضوع را کشف کنند. این نوجوان چیزی را پنهان می‌کرد؟ چرا آن‌ها نیاز داشتند که آن را مخفی نگه‌دارند؟ آیا  آن‌ها از رفتار پدر و مادرخود در رابطه با این موضوع، می­ترسند؟ این سؤالات ممکن است به والدین کمک کند تا درباره آنچه یک نوجوان تجربه می‌کند، بیشتر بدانند.

برای پاسخ‌های واقعی آماده‌باشید.

بعضی‌اوقات دروغ نوجوانان راهی نادرست برای محافظت از والدین است. نوجوانان برای نظرات والدین خود ارزش قائل هستند و تأیید آن‌ها را می‌خواهند. بنابراین ، آن‌ها ممکن است دروغ بگویند تا اینکه به چیزی اعتراف کنند که شنیدن آن برای والدین سخت خواهد بود.

ازاین‌رو ، والدین باید به نوجوانان پیام دهند که آن‌ها مایل و قادر به شرکت در مکالمات دشوار و کنار آمدن با شرایط سخت هستند. درنتیجه ، دروغ‌ نوجوانان کاهش‌یافته و روابط والدین و نوجوان رونق می‌گیرد.

نحوه برخورد با یک نوجوان دروغ‌گو

در اینجا چند راهکار آورده شده است که به نوجوان شما کمک می‌کند دروغ را کنار بگذارد.

برخورد با دروغ برای بسیاری از والدین ناامیدکننده و گیج‌کننده است. متأسفانه نوجوانان و جوانان اغلب دروغ می‌گویند یا فقط بخشی از حقیقت را می‌گویند. جیمز لمن توضیح می‌دهد که بچه‌ها به دلایل زیادی دروغ می‌گویند: برای پوشاندن رد پای خود ، دوری از کاری که نمی‌خواهند انجام دهند و سازگاری ناهمسالان خود دروغ می‌گویند.

بعضی‌اوقات بچه‌ها برای محافظت از دیگران دروغ‌های کوچکی می‌گویند.

مربی تعریف می­ کرد :من شنیدم که پسر برادر من در هنگام صحبت با یکی از اقوام از طریق تلفن می‌گوید آنتن نمی‌دهد و ارتباط تلفنی خراب است ، او به جای اینکه به آن‌ها بگوید ، “من الان نمی‌خواهم صحبت کنم” اینگونه پاسخ آن ­ها را داد.

وقتی از او سؤال شد ، او گفت که نمی‌خواهد با گفتن اینکه می‌خواهد تلفن را قطع کند ، احساسات آن شخص را جریحه‌دار کند. به زبان ساده ، دروغ گفتن برای او ساده‌تر بود.

بعضی از نوجوانان این عادت رادارند که نیمی از  واقعیت‌ها را بگویند یا درباره چیزهایی که کاملاً بی‌ربط یا غیرضروری به نظر می‌رسند ، غلو کنند. آن‌ها ممکن است فکر کنند که این کار آن‌ها را به آنچه می‌خواهند می‌رساند یا از یک وضعیت چسبناک خارج می‌کند.

مانند بسیاری از بزرگ‌سالان ، بچه‌ها نیز بعضی‌اوقات می‌توانند از صداقت کمتری برخوردار باشند زیرا فکر می‌کنند حقیقت به‌اندازه کافی جالب نیست.

آن‌ها ممکن است به‌عنوان راهی برای جلب‌توجه ، خود را برای دیگران قدرتمندتر یا جذاب‌تر نشان دهند ، همدردی یا حمایت کنند ، یا فاقد مهارت حل مسئله باشند.

فضای امن ایجاد کنید.

بزرگ‌ترین مانع گفتگو با شما ترس از این است که آن‌ها را درباره آنچه فکر می‌کنند یا احساس می‌کنند قضاوت کنید. اکثر بچه‌ها می‌دانند که بزرگ‌سالان فکر می‌کنند ایده‌های آن‌ها جوان و نابالغ است. اما ، می‌توانید به نوجوان خود اطلاع دهید که قبل از اظهارنظر در مورد شنیدن نظرات او آزاد هستید.

قبل از مشاوره سؤال کنید:

بعدازاینکه به فرزندتان اجازه دادید صحبت کند ، می‌توانید به‌سادگی از او سؤال کنید که آیا او مشاوره می‌خواهد یا آیا فقط می خواستند فضایی برای جمع‌بندی نظر خود  ایجاد کنند؟ هنگامی‌که یک‌قدم به عقب برمی‌گردید و به نوجوان خود اطلاع می‌دهید که شما فقط برای دادن مشاوره و نصیحت در آنجا حضور دارید ، فضایی را ایجاد می‌کنید که نوجوان شما می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا در آن زمان آماده است تا مسئله خود را حل کند یا به زمان بیشتری نیاز دارد  تا مسئله را پردازش  کند.

زیاد عکس‌العمل نشان ندهید:

برخی از مواردی که نوجوان شما انتخاب می‌کند با شما به اشتراک بگذارد بسیار شدید خواهد بود مانند سلامت روانی یک دوست، ناراحتی و ناامیدی خود، پیشنهاد مواد با دوستان یا حتی داشتن روابط دوستانه که می‌تواند برای شما بسیار سخت باشد.

این مشکلات ممکن است باعث شود شما به “حالت اضطراری والدین” بروید ، اما شما نمی‌خواهید بیش‌ازحد به آنچه فرزندتان به شما می‌گوید واکنش نشان دهید.

اگر آن‌ها با این مسئله به شما مراجعه کردند ، به شما اعتماد می‌کنند تا آن‌ها را از طریق راه‌حل‌ها و احساساتشان در مورد مسئله راهنمایی کنید. اگر موضوعی که نوجوان با شما در میان گذاشت بیش‌ازحد شمارا تحت تأثیر قرار داده است، به او بگویید.

می‌توانید بگویید: “این‌یک مسئله واقعاً شدید است ، و من از شما متشکرم که آن را با من در میان گذاشتید. بگویید یک دقیقه وقت لازم دارم تا فکرهای خود را جمع‌بندی کنم تا بتوانم با شما در مورد آن صحبت کنم و زمانی را تعیین کنید که دوباره کنار آن‌ها برگردید.

با آن‌ها همراه باشید:

بعضی مواقع کودک شما چیزی را تجربه می‌کند که به نظر شما بی‌اهمیت یا غیر مهم است. یا بعضی مواقع ، نوجوان شما قادر به بیان احساسات خود به روشی سالم نخواهد بود. در هر دو زمان ممکن است شمارا وادار به رد کردن آنچه به‌عنوان یک مسئله برای او اتفاق افتاده است،کند.

ما شمارا به چالش می‌کشیم که در عوض این کار را انجام دهید: به آن‌ها بگویید “من وقتی آماده شدم اینجا هستم تا صحبت کنیم. متأسفم که نمی‌فهمم برای شما چه می‌گذرد ، اما دوست دارم به شما کمک کنم.

بنابراین ، وقتی آماده شدید با من صحبت کنید و من بدون قضاوت به شما  گوش خواهم داد. ” این جمله به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدانند که شما در مورد ندانستن صادق هستید و وقتی آن‌ها صحبت را انتخاب می‌کنند شما بدون قضاوت درباره آن‌ها خواهید بود.

حقیقت را بخواهید.

مهم نیست که چند بار درگذشته درباره دروغ صحبت کرده‌اید ، وقتی مصداق جدیدی از دروغ پدید می‌آید ، زمان یک دوره تازه است. برای نوجوان خود توضیح دهید که صداقت برای شما به چه معناست و دلایل اینکه چرا می‌خواهید از این داستان کاملاً مطلع شوید  را با او در میان بگذارید.

همچنین ، می‌توانید روش‌های جایگزینی برای انتقال حقیقت ، مانند ارسال متن یا نوشتن نامه ، ارائه دهید. با این کار می ­توانید بیشتر از دروغ نوجوانان خود جلوگیری کنید.

آگاهی نشان دهید.

همان‌طور که در تلاش برای دستیابی به حقیقت هستید ، به نوجوان خود اطلاع دهید که می‌دانید داستان کامل را دریافت نکرده ­اید. اما انجام این کار روشی غیر داوری است. به‌عنوان‌مثال ، می‌توانید به مشاهدات فیزیکی اشاره داشته باشید که درگذشته هنگامی‌که نوجوان شما در رابطه با موضوعی دروغ ­گفته است مانند صحبت سریع‌تر ، کندتر و غیره  که شما  متوجه آن شده‌اید.

این در دو سطح کار می‌کند: به نوجوان شما می‌فهماند که نباید دروغ بگوید و حقیقت را پنهان کند و این باعث بهبود روابط شما می‌شود و به او اجازه می‌دهد تا بداند که شما هنوز منتظر داستان کامل هستید.

درباره راه‌حل‌ها بحث کنید.

این مرحله زمانی آغاز می‌شود که نوجوان شما داستان کامل را برای شما تعریف کرده باشد و وقتی از او سؤال می‌شود دیگر دروغ نمی‌گوید. بنابراین ، ممکن است مجبور باشید قبل از اینکه به این مرحله بروید ، چند بار مراحل بالا را طی کنید.

در این مرحله ، ما شمارا تشویق می‌کنیم که در مورد اینکه چگونه نوجوان شما می‌تواند دفعه بعد بدون دروغ گفتن نیازهای خود را برآورده کند ، بحث کنید. بازهم ، به‌جای دروغ گفتن در مورد آن‌ها ، به نوجوان خود فضای امن برای کار با مسائل را بدهید.

بدون شرم ، بدون توهین.

ما همچنین شمارا تشویق می‌کنیم که در مورد دروغ گفتن در خانه خود قانون “بدون شرم ، بدون توهین” را ایجاد کنید. هنگامی‌که یک نوجوان نگران است که به خاطر دروغ گفتن مورد توهین ، مجازات شدید یا شرمساری قرار گیرد ، به‌احتمال‌زیاد به‌دروغ ادامه می‌دهد  یا بدتر از آن ، رفتارهای غیر صادقانه دیگری نیز  از خود بروز می‌دهد – تا از این توجه منفی جلوگیری کند. بازهم ، آرامش و عدم قضاوت در برابر دروغ نوجوانان مهم است.

آیا می‌خواهید بیشتر به نتیجه‌گیری کمک کنید؟

عواقب ناشی از دروغ نوجوانان: کلمه راهنما، دخترم قانون من را شکسته است.

اگرچه ممکن است ناامیدکننده باشد که می‌دانید نوجوان شما دروغ می‌گوید ، اما مهم است که او را جدی بگیرید. الگوی همدلی به نوجوان نشان می‌دهد که شما ترس از مجازات و خجالت از گرفتار شدن را درک می‌کنید. این در مورد دروغ نیست ، بلکه در مورد آنچه نوجوان شما درباره دروغ یاد می‌گیرد (ازجمله نحوه پاسخ دادن به آن) که  آن را ادامه خواهد داد  یا متوقف می‌کند ، است.

دروغ گفتن درباره رفتارهای پرخطر یا خطرناک

در اینجا تفاوت بین دروغ‌هایی که برای استفاده از مواد مخدر یا سایر رفتارهای خطرناک و پوشاندن آن ها گفته شده است ، در مقابل دروغ نوجوانان به‌عنوان یک عادت به راحتی بیان می‌کنند وجود دارد. اشتباه نکنید ، دروغی که منجر به رفتار ناامن یا غیرقانونی می‌شود ، یا پوشش رفتاری است باید مستقیماً موردتوجه قرار گیرد.

اگر نوجوان شما در مورد چیزهایی که ممکن است خطرناک باشد ، شامل مصرف مواد مخدر یا الکل ، سرقت یا سایر رفتارهای خطرناک دروغ می‌گوید ، در جامعه محلی خود به دنبال منابع و پشتیبانی برای آن باشید.

چرا نوجوان من از اشتباه بودن دروغ مراقبت نمی‌کند؟

نوجوانی زمان بسیار سختی است: تلاش برای جا افتادن، احساس قضاوت غیرمنصفانه یا محدودیت که نوجوان می‌خواهد حتی درحالی‌که کاملاً ناتوان است، قدرتمند دیده شود. نوجوانان و پیش از نوجوانان در حال جستجوی آب‌های بسیار برای به چالش کشیدن خود  هستند.

برای برخی ، دروغ گفتن می‌تواند راهی آسان برای کنار آمدن با استرس ناشی از نوجوانی باشد. طبق آکادمی روانشناسی کودک و نوجوان آمریکا ، بیماری پریودی گاه‌به‌گاه نوجوان نگران‌کننده نیست. از طرف دیگر ، باید به عدم صداقت و اغراق مزمن پرداخته شود  اما شاید نه به روشی که فکر می‌کنید.

ما با بسیاری از افرادی که احساس می‌کنند دروغ گفتن یک مسئله اخلاقی است صحبت می‌کنیم. اما حتی همان‌طور که جیمز توصیه می‌کند ، درمان چنین روشی احتمالاً به حل مشکل کمک نمی‌کند. هنگامی‌که  شما دروغ می‌گوید ، نصیحت در مورد اینکه چرا این کار اشتباه است احتمالاً به او کمک نمی‌کند رفتار خود را تغییر دهد.

بیشتر اوقات ، آن‌ها به‌هرحال کلمات خرد ما را تنظیم می‌کنند! از طرف دیگر ، اگر احساس می‌کنید فرزندتان به‌دروغ گفتن عادت می‌کند ، باید آنچه اتفاق می‌افتد را تأیید کنید. با آن‌ها بحث کنید و بفهمید که این دروغ چه مشکلی را برای آن ­ها حل می‌کند. آیا آن‌ها سعی می‌کنند از دردسر جلوگیری کنند؟

آیا آن‌ها فکر می‌کنند دروغ گفتن راحت‌تر از خطر آسیب رساندن به شخص دیگری است؟ آیا آن‌ها اعتقاددارند که گفتن حرفی غیر صادقانه به آن‌ها کمک می‌کند تا جا بیفتند؟ وقتی آن‌ها به شما پاسخ دادند ، به سخنان آن‌ها با دقت گوش دهید.

دروغ گفتن برای فرار از مشکل

بیشتر بچه‌ها دروغ می‌گویند زیرا مصلحتی در آن برای خود می‌بینند  که به نظر می‌رسد بهترین تصمیم در آن زمان برای آن ­ها است. وقتی فهمیدید که نوجوان شما به دنبال چه چیزی از دروغ گفتن است ، می‌توانید به او کمک کنید تا استراتژی حل مسئله بهتری داشته باشد. اگر کودک شما برای رهایی از مشکلات دروغ می­ گوید .

به آن‌ها یادآوری کنید که لازم نیست قوانین را دوست داشته باشند ، اما لازم است آن‌ها را رعایت کنند. همچنین ممکن است به فرزند خود بگویید که اگر قانونی را زیر پا بگذارد و در مورد آن دروغ بگوید ، دروغ گفتن نتیجه جداگانه‌ای خواهد داشت.

اغراق و دروغ به خاطر دروغ گفتن

اگر فرزند شما به‌راحتی دروغ می‌گوید تا از دردسر جلوگیری کند ، شاید مجبور شوید کمی بیشتر در موضوع عمیق شوید تا بفهمید چه خبر است. با گفتن این جمله شروع کنید ، “من متوجه می‌شوم که شما اغلب درباره چیزهایی که به نظر من عجیب است، دروغ می‌گویید. به‌عنوان‌مثال ، وقتی از شما پرسیدم تلفن کجاست ، گفتید “نمی‌دانم ، پیش من نیست” و سپس آن را در اتاق شما پیدا کردم.

اگر حقیقت را بگویید مشکلی نخواهید داشت. آیا می‌توانید به من بگویید که چرا دراین‌باره دروغ گفتید؟ ” اگر نوجوان  شما در مورد یک داستان اغراق‌آمیز سخن می‌گوید ، ممکن است بپرسید ، “من به داستان شما علاقه‌مند شدم ، و پس‌ازآن به نظر می‌رسید که شما شروع به‌اضافه کردن مواردی می‌کنید که درست نیستند. آیا می‌توانید به من بگویید که چرا تصمیم به این کار گرفتید؟ ”

حالا فهمیدیم که ممکن است جواب خوبی از فرزندتان نگیرید. در برخی نوجوانان ، شانه بالا انداختن بهترین پاسخی است که می‌توانید به آن امیدوار باشید. اما با اعتراف به‌دروغ بدون اخلاق یا نصیحت، شما به نوجوان خود پیام قدرتمندی می‌دهید که عدم صداقت او را به آنچه می‌خواهد نمی‌رساند. شما همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهید تا بدانند که از این واقعیت آگاهی دارید که آن‌ها در گفتار خود از حقیقت کمتری برخوردار هستند.

کلام آخر

پس:

بچه‌ها اغلب نمی‌فهمند که دروغ‌ها چقدر می‌توانند آسیب‌زننده باشند. هنوز هم باید به آن‌ها یادآوری کنید که عدم دانستن، مشکلی ایجاد نمی‌کند. در مورد صداقت و عدم صداقت و اینکه چرا دروغ می‌گویند با کودک خود بحث کنید. و به یاد داشته باشید، به‌جای اخلاق دروغ‌گویی، روی مسئله‌ای که نوجوان شما در تلاش برای حل آن است تمرکز کنید. ممکن است نتوانید جلوی ایجاد دروغ‌های روزمره نوجوان خود را بگیرید اما می‌توانید این پیام را ارسال کنید که گزینه‌های دیگری نیز در دسترس است.

شما باید بدانید که زمان نوجوانی زمانی است که نوجوان شا تحت فشار است و می­ خواهد استقلال خود را به دست آورد به همین خاطر است که او دروغ می­ گوید پس بهتر است رفتاری ساختارمندانه و صحیح در پیش گرفت تا بتوانید مشکل آن ­ها را حل کنید.

به نظر شما چه دلایل دیگری وجود دارد که نوجوانان دروغ می گویند؟ آیا دوست دارید با این پدیده به درستی برخورد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید