زمان مطالعه: 14 دقیقه آیا دقت کرده‌اید که گاهی اوقات وقتی با برخی از افراد برخورد می ­کنید حس…" /> زمان مطالعه: 14 دقیقه آیا دقت کرده‌اید که گاهی اوقات وقتی با برخی از افراد برخورد می ­کنید حس…" />

اثر هاله ای ،چگونه بدون هزینه مردم در مورد ما خوب فکر کنند؟

خانه » بلاگ » اثر هاله ای ،چگونه بدون هزینه مردم در مورد ما خوب فکر کنند؟

فهرست عناوین

آیا دقت کرده‌اید که گاهی اوقات وقتی با برخی از افراد برخورد می ­کنید حس می­ کنید او آدم خوبی است او مهربان است و بسیاری از صفات را به او نسبت می­ دهید؟برعکس چطور؟ آیا یک نفر را می‌بینید و از او بدتان می‌آید و حس می‌کنید او آدم بدی است بداخلاق است شرور است و بسیاری از صفات بد را به  او نسبت بدهید؟

اثر هاله ای ،چگونه بدون هزینه مردم در مورد ما خوب فکر کنند؟

ما به این اتفاق اثر هاله‌ای می‌گوییم.
خلاصه: “اثر هاله­ ای” زمانی است که نسبت به یکی از  ویژگی شخصی یا با یک‌چیز دیگر، فرد قضاوت شده و آن را به کلیه صفات دیگرش تعمیم می دهیم. این تصمیمات سریع ، حتی می‌تواند تصمیمات مغرضانه را پشتیبانی کند.اثر هاله ای یک پدیده روان‌شناختی اجتماعی و مستند است که باعث می‌شود افراد با انتقال احساساتشان در مورد یک صفت از یک ویژگی به ویژگی‌های دیگر و غیر مرتبط ، در قضاوت خود به‌به‌صورت مغرضانه عمل کنند.
به‌عنوان‌مثال ، یک فرد قد بلند یا خوش‌قیافه ، باهوش و قابل‌اعتماد شناخته خواهد شد .اصطلاح “اثر هاله” (خطای هاله ای) برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ در مقاله‌ای به قلم ادوارد ثورندایک با عنوان “خطای ثابت در رتبه‌بندی‌های روان‌شناختی” به محافل روانشناسی وارد شد. از طریق تحقیقات تجربی ، ثورندایک دریافت که وقتی از مردم خواسته شد دیگران را بر اساس یک سری صفات ارزیابی کنند ، برداشت منفی از هر صفت باعث می شد که همه نمرات صفات دیگر نیز ، پایین بیاید.

تاریخچه اثر هاله‌ای

ادوارد ثورندایک روانشناس برای اولین بار این اصطلاح را در مقاله‌ای با عنوان “خطای مداوم در رتبه‌بندی‌های روانشناسی” در سال ۱۹۲۰ نوشت. در آزمایشی که در این مقاله شرح داده شد ،  از افسران و فرماندهان در ارتش خواسته شد که کیفیت‌های مختلف را در سربازان زیرمجموعه خودارزیابی کنند. این خصوصیات شامل مواردی مانند رهبری ، ظاهر بدنی ، هوش ، وفاداری و اطمینان‌پذیری بود.
اثر هاله ای می‌تواند بر نحوه رفتار معلمان بادانش آموزان تأثیر بگذارد ، اما همچنین می‌تواند بر نحوه درک دانش آموزان از معلمان تأثیر بگذارد. در یک مطالعه ، محققان دریافتند که وقتی یک مربی گرم و صمیمی به نظر می‌رسید ، دانش آموزان همچنین آن‌ها را به‌عنوان جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر ارزیابی می‌کنند.

اثر هاله ای هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی کار می‌کند:

اگر یکی از جنبه‌های کاری را دوست دارید ، نسبت به همه‌چیز در مورد آن گرایش مثبت خواهید داشت.
اگر در مورد  یک جنبه از چیزی نظر منفی داشته باشید ، نسبت به همه‌چیز در مورد آن تمایل منفی خواهید داشت.
یک اثر هاله منفی گاهی اوقات “اثر شیطان” یا “اثر چوب گربه” نامیده می‌شود ، اما به نظر می‌رسد در  این استعاره ، بیش‌ازحد اغراق‌شده است  . ما توصیه می‌کنیم از اصطلاح “اثر هاله” برای سوگیری‌های مثبت و منفی استفاده کنید.

در اثر هاله‌ای مشکلی وجود دارد

آیا تابه‌حال بابی عدالتی در محل کار روبرو شده‌اید؟ پاسخ احتمالاً مثبت است ، مهم نیست که در کجا کار می‌کنید ، یا همکاران شما چقدر حرفه‌ای و تحصیل‌کرده هستند. این می‌تواند تا حدی به دلیل تعصبات ناخودآگاه باشد . ما هرروز با تعصبات روبرو هستیم و مستعد گمراه شدن توسط آن‌ها هستیم.
 مغز ما به همین ترتیب کار می‌کند. ما زمان کمی برای پردازش اطلاعات زیادی داریم ، بنابراین گاهی اوقات بر اساس تجربه قضاوت می‌کنیم. اثر هاله ای یکی از رایج‌ترین سوگیری‌ها در میان انسان ­ها است. در محل کار و به‌طورکلی در زندگی این موضوع را مشاهده می‌کنیم. وقتی فهمیدید که ماجرا از چه قرار است ، می‌خواهید به هر قیمتی از آن اجتناب کنید! این می‌تواند بر مهارت‌های مدیریتی ، روند استخدام ، روابط بین کارمندان ، بررسی عملکرد و موارد دیگر تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که شما باید یاد بگیرید که آن را در خود و دیگران تشخیص دهید.

جلوه اثر هاله ای

اثر هاله ای نوعی سوگیری شناختی است ، جایی که ما همیشه بر اساس برداشت مثبت و منفی نظر کلی روی صفات دیگر داریم . هنگامی‌که در مورد خصوصیات متقابل یا حتی سرگرمی‌ها باکسی اولین احساس خوب را  ایجاد کردید یا پیوندی را  برقرار کردید ، آن شخص احتمالاً جنبه‌های دیگر شخصیت شمارا ازنظر مثبت مشاهده خواهد کرد .
فرقی نمی‌کند لیاقت آن را داشته باشید یا نه! اگر اثر هاله ای ‌دارید ،  آیا نمی‌توانید هیچ کاری برای آن  بکنید؟ تصمیمات شما تصمیمات درستی است؛ آنچه شما می‌گویید همیشه درست است. حداقل ، این‌گونه است که شخص مقابل آن را می‌بیند. در سال ۱۹۲۰ ، روانشناس ادوارد ثورندایک این اثر را  اثر هاله ­ای نامید .زیرا این اثر مانند هاله‌ای که به دور سر مقدسین می‌درخشد بر دیگران تأثیر می­گذارد.
از طرف دیگر ، چیزی وجود دارد که به‌عنوان اثر شاخ شناخته می‌شود. این نام باید ما را به یاد شاخ‌های شیطان بیندازد. در اینجا ، برداشت منفی از کسی در ارزیابی همه صفات فرد تأثیر می‌گذارد. وقتی با یک برداشت اول اشتباه شروع می‌کنید ، هر کاری که بعد از آن انجام می‌دهید در یک زمینه منفی مشاهده می‌شود. وقتی کار بزرگی انجام می‌دهید ، مردم فکر می‌کنند شما فقط کمی شانس داشته‌اید و برای عوض کردن نظر مردم برای تغییر آن زمان و تلاش زیادی لازم است. می‌بینید که چگونه هردوی این تأثیرات می‌توانند تأثیرات وحشتناکی بر محل کار داشته باشند ، درست است؟

چرا به آن اثر “هاله ای” می‌گویند؟

اصطلاح “هاله” در مقایسه با مفهوم مذهبی استفاده می‌شود: یک حلقه درخشان که می‌تواند در بالای سر افراد مقدس  در نقاشی‌های قدیمی وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد صورت مقدس از هاله‌اش در پرتوی آسمانی غرق‌شده است. بنابراین ، با دیدن اینکه کسی با هاله نقاشی شده است ، می‌توانید بگویید که این شخص خوب و شایسته‌ای بوده است. به‌عبارت‌دیگر ، شما قضاوت خود را از یک ویژگی مشاهده‌شده به‌راحتی در سایر ویژگی ­ها و صفات شخص تعمیم یا نسبت می­ دهید وهمه صفات او را مانند این صفت یا ویژگی او می­ بینید.

چرا اثر هاله‌ای وجود دارد؟

اثر هاله به ما امکان می‌دهد قضاوت‌های سریع انجام دهیم ، زیرا فقط باید یک جنبه از یک شخص یا طرح را در نظر بگیریم تا “از” همه جنبه‌های دیگر فرد “شناخت” داشته باشیم.در عصر غارنشینان ، حتی ممکن بود در مورد این قضاوت‌های زودهنگام واقعیتی نیز وجود داشته باشد: برای بلند شدن قد ، شخص مجبور به خوردن گوشت زیادی می‌شود ، بنابراین احتمالاً شکارچی خوبی نیز بوده است که ارزش گوش دادن به حرف او وجود داشته است. همچنین یک فرد خوش‌چهره از گم شدن در جنگ‌، گزش حیوانات و بیماری‌های ناخوشایند خودداری می ­کرد ، که این امر آن‌ها را به‌عنوان الگویی برای سایر انسان‌های اولیه تبدیل می‌کرد.
انسان‌های اولیه که می‌توانستند سریع تصمیم بگیرند ، بیشتر از کسی که مجبور بود ساعت‌ها در همه مشکلات فکر کنند ، زنده می‌ماندند که همین امر باعث شد آن ها به نیاکان ما تبدیل شوند. بنابراین ، ما تمایل به قضاوت سریع (بیش‌ازحد سریع) بر اساس تعمیم از مقدار کمی از داده‌ها را به ارث برده‌ایم.

همه چیز تحت تأثیر اثر هاله ای

هرچیزی که می ­بینیم اعم از محصول، خانه، فرد،ماشین،وب­سایت،فروشگاه و …مورد قضاوت  اثر هاله ای قرار دارد  و صفات و  ویژگی­ هایی  به آن تعمیم داده می ­شود.

وب‌سایت‌ها تحت تأثیر اثر هاله‌ای قرار می‌گیرند

 

اثر هاله می‌تواند بر سازمان‌ها ، مکان‌ها ، محصولات و کانال‌های تحول ارتباطات و همچنین قضاوت‌های ما درباره افراد دیگر تأثیر بگذارد. اگر کاربران یکی از جنبه‌های یک وب‌سایت را دوست داشته باشند ، احتمالاً در آینده بسیار نزدیک درباره آن قضاوت می‌کنند. برعکس ، اگر کاربران  تجربه بدی از یک سایت داشته باشند ، پیش‌بینی می‌کنند که در آینده نیز نتوانند از سایت استفاده بکنند .
 بنابراین تمایلی به بازگشت به سایت ندارد. در این مورد اخیر ، حتی اگر بعداً سایت برای بهتر شدن دوباره طراحی شود ، کاربران همچنان انتظارات منفی خود را از تجربه قبلی خود تحقق می‌بخشند.
مثالی که ما اغلب می‌بینیم این است که از کیفیت نتایج جستجوی داخلی یک وب‌سایت برای قضاوت در مورد کیفیت کلی سایت و با استنباط از آن ، کیفیت برند تجاری  و محصولات آن استفاده می‌شود. بنابراین  ، گفته‌های کاربر ممکن است به‌صورت زیر عمل کند: “
 این نتایج جستجو معنی ندارد و  ظاهراً تصادفی ظاهر می‌شوند”.
این سایت باید واقعاً ضعیف باشد. این شرکت عملکرد خوبی ندارد و به مشتریان اهمیتی نمی‌دهد. و فرد می­ گوید من نباید هیچ‌یک از این محصولات را بخرم. “

کمی منطقی

 توجه داشته باشید که هر مرحله در این زنجیره استنباط‌ها حداقل کمی منطقی است و بااین‌حال نتیجه نهایی از مشاهدات اولیه این موضوع را نشان نمی­ دهد.
(گاهی اوقات هنگام خرید از وب­سایت با جستجوی ضعیف اجراشده ، محصول خوبی دریافت خواهید کرد.) بااین‌وجود ، کاربران واقعاً از طریق یک استدلال منطقی پیشرفت نمی‌کنند. اثر هاله ای با میانبر تمام این مراحل را انجام می دهد و به‌راحتی به افراد اجازه می‌دهد تا قضاوت کلی خود را بر اساس برداشت خود از یک ویژگی انجام دهند.
به‌طور ناگهانی ، اگر ایجاد یک حساب کاربری برای سرویس بسیار وحشتناک باشد ، آن تجربه بد کاربر ، انتظارات مردم را برای بقیه سرویس‌ها از بین خواهد برد.

جذابیت گروهی

در یک مطالعه تحقیقاتی در سال ۲۰۰۲  که توسط لیندگارد و دودک برگزار شد، از کاربران پرسیدند که چگونه جذابیت بصری گروهی از وب‌سایت‌ها را ارزیابی می‌کنند. وب‌سایت‌هایی که ازنظر جذابیت بصری بالایی برخوردار بودند ، سپس ازنظر قابلیت استفاده آزمایش شدند. به‌طور متوسط ، میزان شکست  در این وب­سایت‌ها بیش از ۵۰٪شد.
 این میزان شکست غیرقابل‌قبول است که بر اساس ردیابی میزان شکست از سال ۲۰۰۰ انجام‌شده بود. بااین‌وجود ، علی‌رغم این میزان شکست بسیار حیرت انگیز و سخت ، میزان رضایت شرکت‌کنندگان همچنان بالابود. در این حالت ، تحقیقات نشان داد که ظاهر و احساس سایت بر روی کل تجربه سایت تأثیر هاله می‌گذارد، حتی اگر این وب­سایت­ ها برای کاربرد چندان ضعیف طراحی نشده باشند.

اساس ابتکاری

در بسیاری از موارد ، ویژگی یا خصوصیاتی که فرد برای ارزیابی کل استفاده خواهد کرد ، حتی آن چیزی نیست که به بهترین وجه به یک سؤال خاص پاسخ دهد. این اساس ابتکار عمل قضاوتی و سوگیری شناختی است. یک مثال: از کسی می­پرسید  آیا استفاده از سایت آسان است یا خیر و او می‌گوید: “بله ، زیباست.”
 فقط زیبا بودن آن به این معنی نیست که استفاده از آن آسان است. اما قضاوت در مورد زیبایی اغلب بسیار ساده‌تر از قضاوت در مورد سهولت استفاده  از آن است. به همین دلیل تجزیه‌وتحلیل مبتنی بر وظیفه و مثلث‌بندی منابع داده در کار باتجربه کاربر بسیار مهم است.

درک اثر هاله ای

اثر هاله نوعی تعصب شناختی است که در آن برداشت کلی ما از یک شخص بر احساس و تفکر ما در مورد شخصیت او تأثیر می‌گذارد. اساساً ، برداشت کلی شما از یک شخص (“او خوب است!”) بر ارزیابی شما از ویژگی‌های خاص آن شخص تأثیر می‌گذارد (“او همچنین باهوش است!”). برداشت از یک ویژگی واحد می‌تواند به چگونگی درک افراد از سایر جنبه‌های آن فرد منجر شود.
یک مثال عالی از تأثیر هاله در عمل ، برداشت کلی ما از افراد مشهور است. ازآنجاکه مردم آن‌ها را جذاب ، موفق و اغلب دوست‌داشتنی  و کاریزماتیک می‌دانند ، تمایل دارند که آن‌ها را باهوش ، مهربان و خنده‌دار نیز ببینند.
مهم است که در هنگام برنامه‌ریزی وب­سایت‌ها ، طراحی جریان‌ها ، تعیین شاخص‌های اصلی عملکرد (KPI) و اندازه‌گیری حضور افراد در سایت خود ، اثر هاله ای را در ذهن داشته باشید ، زیرا افت در هر نقطه از تجربه کاربران شما ممکن است نشان‌دهنده اولین برداشت ضعیف از طریق طراحی ، محتوا ، عملکرد سایت و غیره باشد.

اثر هاله ای چگونه کار می کند؟

در بازاریابی

بازاریاب‌ها از اثر هاله ­ای برای فروش محصولات و خدمات بهره می‌برند. وقتی سخنگوی مشهور مورد خاصی را تأیید می‌کند ، ارزیابی‌های مثبت ما از آن فرد می‌تواند به درک ما از خود محصول گسترش یابد. به طور مثال به همین دلیل است که تبلیغات محصولات مختلف را افراد مشهور سینما و تلویزیون و دیگر سلبریتی­ ها انجام می­ دهند.

اثر هاله ­ای در ارزیابی

بنابراین ، دفعه بعدی که می‌خواهید فرد دیگری را ارزیابی کنید ، اینکه آیا در حال تصمیم‌گیری هستید  که به کدام‌یک از نامزدهای سیاسی رأی دهید یا کدام فیلم را جمعه‌شب ببینید ، بررسی کنید که تأثیر کلی ارزیابی شما از سایر ویژگی‌ها چگونه است. آیا برداشت شما از اینکه یک نامزد سخنران عمومی خوبی است باعث می‌شود احساس کنید که آن‌ها همچنین باهوش ، مهربان و سخت‌کوش هستند؟ آیا تصور اینکه یک بازیگر خاص خوش‌قیافه است باعث می‌شود شما فکر کنید یک بازیگر جذاب نیز هست؟
البته ، آگاهی از تأثیر  اثرهاله ای هنوز اجتناب از تأثیر آن بر ادراک و تصمیم‌گیری ما را آسان نمی‌کند. اثر هاله ای فقط یکی از تعصبات بسیاری است که به مردم امکان تصمیم‌گیری سریع را می‌دهد اما در اشتباهات در قضاوت نیز نقش به سزایی دارد.

اثرات فردی

ما می‌توانیم این تعصب را در همه جنبه‌های زندگی خود ، از تعاملات در مدرسه و محل کار ، تا پاسخ به فعالیت‌های بازاریابی ، پیدا کنیم. وقتی اثر هاله تصمیم‌گیری ما را به دست بگیرد ، می‌تواند مانع از توانایی ما برای تفکر انتقادی درباره خصوصیات افراد دیگر شود. درنتیجه ، ممکن است به‌اشتباه دیگران را ناعادلانه قضاوت کنیم و فرصت‌های ارزشمند را از دست بدهیم.

اثرات سامانه‌ای

گذشته از تأثیر منفی آن بر زندگی فردی ما ، اثر هاله می‌تواند جمع شود و چالش‌های سیستمی‌ را ایجاد کند. یک نمونه از این موارد را می‌توان در روانشناسی مصرف‌گرایی مشاهده کرد. مطالعات نشان داده است که وقتی محصولات غذایی مشابه “ارگانیک” و “متعارف” نشان داده می‌شوند ، محصولات “ارگانیک” رتبه بالاتری را دریافت می‌کنند و مصرف‌کنندگان مایل به پرداخت هزینه بیشتری برای آن‌ها هستند.

چرا این اتفاق می‌افتد؟


اثر هاله ای به این دلیل رخ می‌دهد که ادراک اجتماعی انسان فرایندی سازنده است. وقتی از صفات و ویژگی­ های دیگران برداشتی می‌کنیم ، فقط به اطلاعات عینی اعتماد نمی‌کنیم. در عوض ، ما به‌طور فعال تصویری از او می‌سازیم که با آنچه از قبل می‌دانستیم، متناسب باشد. درواقع ، این واقعیت که ما بعضی‌اوقات شخصیت شخص دیگری را بر اساس جذابیت جسمی او قضاوت می‌کنیم ، کاملاً تعجب‌آور است.

نقش جذابیت

درحالی‌که تعدادی از عوامل می‌توانند بر این اثر هاله ای تأثیر بگذارند ، جذابیت  و کاریزمای فرد ازجمله متداول‌ترین ویژگی‌ها برای ایجاد سوگیری شناختی است. ویژگی‌های جسمی مانند وزن ، مو و رنگ چشم به درک جذابیت کمک می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که جذابیت ممکن است بر ادراک مرتبط با موفقیت و شخصیت فرد در زندگی، تأثیر بگذارد . این نشان می‌دهد که برداشت از جذابیت ممکن است بر صفات  و ویژگی­ های دیگر نیز تأثیر بگذارد ، که  این موضوع شواهدی از وقوع اثر هاله را ارائه می‌دهد.

چرا اثرهاله ای مهم است؟

آگاهی از اثر هاله ای می‌تواند به ما کمک کند تا درک کنیم که چگونه بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد. این‌که آیا شما می‌خواهید فرد دیگری را ارزیابی کنید ، تصمیم بگیرید که به کدام‌یک از نامزدهای سیاسی رأی دهید ، یا اینکه کدام فیلم را تماشا کنید ، باید بررسی کنید که چگونه برداشت شما از آن‌ها ممکن است ارزیابی شما از سایر ویژگی‌های آن‌ها را تغییر دهد. اگرچه آگاهی از اثر هاله تعصبی را در زندگی ما از بین نمی‌برد ، اما مطمئناً می‌تواند بهبود فراوانی در توانایی‌های تصمیم‌گیری عینی ما ایجاد  کند.

چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

اگرچه ممکن است اثر هاله ای مفهومی انتزاعی  و غیر معلوم به نظر برسد که به‌سختی می‌توان آن را مشاهده کرد ، اما روش‌های زیادی وجود دارد که ما می‌توانیم از این سوگیری شناختی جلوگیری کنیم.

سرعت تفسیر کردن را کم کن!

برای به حداقل رساندن تأثیر سوگیری ، می‌توان به تکنیک‌های مختلف انحراف شناختی مانند کند کردن روند تفسیرکردن  خود نگاه کرد. به‌عنوان‌مثال ، اگر از اثر هاله ای آگاهی دارید ، می‌توانید با  تلاش بیشتر، برای ایجاد دو برداشت احتمالی از افراد هنگام اولین ملاقات ، تأثیر اثرهاله ای را کاهش دهید. سرانجام ، به‌محض کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرد ، می‌توانید انتخاب کنید که کدام برداشت اصلی نزدیک به قضاوت شما بوده است.
اثر هاله ای فقط به نوع نگاه ما به افراد دیگر محدود نمی‌شود. همچنین می‌تواند در نحوه قضاوت درباره مواردی مانند محصولات و برندها نقش داشته باشد. به‌عنوان‌مثال ، اگر برداشت مثبتی از یک برند خاص داشته باشید ، احتمال خرید محصولاتی از آن برند بیشتر است ، حتی اگر برداشت شما هیچ ارتباطی باکیفیت محصول نداشته باشد. همیشه باید هنگام خرید محصولات این تعصب هاله­ ای را در نظر داشته باشید زیرا ممکن است باکیفیت‌ترین برند یا بهترین برند برای شما محبوب‌ترین و تبلیغ‌شده‌ترین نباشد.

اثر شیطان

اگرچه ما باید آگاهی از اثر هاله ای را حفظ کنیم ، اما باید توجه داشته باشیم که تعصب به‌طور معکوس نیز عمل می‌کند . این  یک‌روند روان‌شناختی به نام اثر شیطان است که برعکس اثرهاله­ ای عمل می ­کند. این سوگیری شناختی که برداشت منفی ما از شخصی یا چیزی در یک حوزه است، باعث تغییر برداشت ما از آن‌ها درزمینه­ های دیگر می­ شود. به‌عنوان‌مثال ، اگر شخصی ظاهر محصول را دوست نداشته باشد ، علی‌رغم سود بالقوه‌ای که می‌تواند برای آن داشته باشد ، محصول را خریداری ننکند.

تشخیص مشکلات سلامتی

یک نمونه از اثر هاله را می‌توان درزمینهٔ پزشکی یافت. پزشکان گاهی اوقات می‌توانند بیمار را سالم فرض کنند زیرا آن شخص «سالم» به نظر می‌رسد. بااین‌وجود ، بدون آزمایش‌های اضافی ، پزشک نمی‌تواند از سلامت کامل بیمار اطمینان حاصل کند.

ارزیابی در مدرسه

اثر هاله ای دیگر را می‌توان در آموزش مشاهده کرد. تحقیقات نشان داده است دانش‌آموزانی که جذاب‌ترین خصوصیات بدنی یا جذاب‌ترین نام­ ها رادارند بالاترین نمرات را کسب می‌کنند. حتی وقتی معلم ­ها باتجربه هستند ، بازهم ممکن است در این دام شناختی قرار بگیرند.

اثر هاله در درک مصرف‌کننده

 چرا جزئیات کوچک می‌توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند.این مقاله بررسی می‌کند که چگونه اثر هاله می‌تواند درک مصرف‌کننده را تغییر دهد. هنگام ایجاد محصولات ، شرکت ­ها باید به خاطر داشته باشند که کوچک‌ترین ویژگی یک محصول می‌تواند نحوه درک مصرف‌کنندگان را تغییر دهد. به همین ترتیب ، اثر هاله می‌تواند در سطح نام تجاری نقش زیادی داشته باشد که در آن درک مصرف‌کنندگان از یک جنبه خاص از یک شرکت می‌تواند آن‌ها را به سمت خرید کالا  سوق دهد.

اثر هاله ای در محل کار

همان­طور که در ابتدا گفتیم اثر هاله برای اولین بار توسط روانشناس آمریکایی ادوارد ثورندایک کشف شد.در محیط کارمندی و کار  ۳ قضاوت درمورد  مهارت کارکنان با توجه به احساسات کلی آن‌ها نسبت به کارمندان وجود دارد . به‌عبارت‌دیگر ، رؤسا ارزیابی فنی خود از کارمندان را بر این اساس انجام می‌دهند که آیا کارمندان افراد خوب یا بد به نظر می‌رسند.
در کنار سایر نمونه‌ها ،باید دانست که  که مردم قادر نیستند ارزیابی‌های کلی جذابیت را از بسیاری ویژگی‌های دیگر جدا کنند. درنتیجه ، خطایی در قضاوت ظاهر می‌شود که مردم را به ارزیابی غلط درباره افراد و چیزهای دیگر باز می ­دارد.

مدیران نا عادلانه

مدیران می‌توانند ناخواسته در هنگام پاداش دادن به کارمندان خود ناعادلانه عمل کنند. یکی از آن‌ها می‌تواند برای مدت طولانی از انجام یک کار خاص به‌خوبی بهره‌مند شود زیرا او تأثیر ماندگاری خوبی روی یک مدیر ایجاد کرده است. داشتن این هاله به شما امکان می‌دهد تا از اشتباهات دور شوید ، یا دیرتر به کار خود بپردازد.
مدیر این موارد را تصادفی تلقی می‌کند و هنوز هم شخص را به‌عنوان یک کارمند عالی می‌بیند. ایده ­های آن کارمند بدون سؤال هنوز منطقی تلقی می‌شود. اثر هاله ­ای مشکلی را پنهان می‌کند. جدا از اینکه روی عملکرد کل گروه تأثیر می­گذارد ، این می‌تواند به دیگران احساس عدم قدردانی بدهد ، یا آن‌ها را وادار به کینه­ توزی نسبت به یک کارگر “طلایی” کند. این به شما کمک نمی‌کند روحیه تیمی ایجاد کنید . اگر مدیر یک بخش یا یک اداره یا یک کارخانه هستید این موضوع استراتژی خوبی برای حفظ کارمندان  نیست ، آیا موافق نیستید؟
همیشه خوب است که مراقب بررسی ­های عملکردی باشید. سوگیری ناخودآگاه می‌تواند در طول مصاحبه چنین تغییری ایجاد کند. برخی از کارمندان بیش‌ازحد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و دیگران به‌اندازه کافی مورد ستایش قرار نمی‌گیرند. چه احساسی در آن‌ها ایجاد خواهد شد؟

چگونه از تعصب در محل کار خودداری کنیم؟

اکنون‌که می‌دانید چگونه به دنبال آن بگردید ، می‌توانید از داشتن این سوگیری‌های ناخودآگاه نه‌تنها در محل کار ، بلکه در تمام جنبه‌های زندگی جلوگیری کنید. و علاوه بر این ، شما می‌توانید به دیگران کمک کنید تا درک کنند که چگونه تعصبات موجب قضاوت می‌شود.
 هرچه قسمت ناخودآگاه خود را بیشتر بشناسیم ، بدون تعصب با دیگران رفتار خواهیم کرد. وقتی صحبت از محل کار می‌شود ، همه‌چیز از بخش منابع انسانی شروع می‌شود و به همین دلیل است که آن‌ها باید از اثر هاله ای آگاهی بیشتری داشته باشند (و همچنین ، اثر شاخ را فراموش نکنیم!).
 شما می‌خواهید مصاحبه‌کننده شما موضوع را کاملاً بفهمد تا بتواند به سایر کارمندان  نیز این مسئله را آموزش دهد. ابتدا باکسانی که در موقعیت ­های قدرتمندی (مدیران ، سرپرستان و غیره) هستند ، می‌توانید آموزش یا سمینار‌هایی  را ترتیب دهید ، این‌ می­ تواند یک روش خوبی  برای شما در محیط کاریتان باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که در یک محیط راحت درباره این موضوعات صحبت می‌کنید و نوع تعصب را که معمولاً در محل کار شما اتفاق می‌افتد ، شناسایی می‌کنید.

غلبالگری تعصبات اثر هاله ای

 هنگامی‌که این موضوع را تأیید کردید ، می‌توانید گروه‌هایی را تشکیل دهید که با تصمیم‌گیری یا غربالگری برای اضافه شدن جدید به شرکت مقابله کنند.بعد از آن شما می­ توانید تغییر را مشاهده کنید. داشتن گروهی از افراد در حال بحث و گفتگو ، شانس اشاره به چندین سوگیری را افزایش می‌دهد زیرا آن‌ها وقت تفکر کردن خواهند داشت و آن‌ها از زوایای مختلف به یک موضوع نگاه می‌کنند.
 اگر وقت و منابع لازم را برای آموزش همه کارکنان دارید ، نه‌فقط افراد دارای اختیار ،به این کار خود ادامه دهید. اما انتظار نداشته باشید با این اقدامات مسئله اثر هاله­ ای به راحتی برطرف شود.  احتمالاً  این موضوع ممکن نیست. هنوز هم باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا آن را به حداقل برسانید. بخش منابع انسانی همیشه برای کمک به مشکلات باقیمانده در کنار شما  خواهد بود!

کلام آخر

روش‌های مختلفی وجود دارد که اثر هاله ای می‌تواند بر درک دیگران در محیط کار و زندگی تأثیر بگذارد. به‌عنوان‌مثال ، کارشناسان اظهار می‌کنند که اثر هاله یکی از رایج‌ترین سوگیری‌ها است که بر ارزیابی عملکرد و بررسی تأثیر می‌گذارد. سرپرستان می‌توانند زیردستان را بر اساس درک یک ویژگی واحد و نه کل عملکرد و سهم خود ارزیابی کنند. به‌عنوان‌مثال ، اشتیاق یا نگرش مثبت کارگر ممکن است عدم دانش یا مهارت او را تحت‌الشعاع قرار دهد و باعث شود همکاران امتیازات بالاتری نسبت به عملکرد واقعی آن‌ها داشته باشند.
اثر هاله ای همچنین می‌تواند بر درآمد فرد تأثیر بگذارد. مطالعه منتشرشده در مجله روانشناسی اقتصادی آمریکا نشان داد که به‌طور متوسط سرورهای جذاب غذایی سالانه ۱۲۰۰ دلار بیشتر از نمونه ­های غیر جذابشان درآمد کسب می‌کنند. مطالعه دیگری نشان داد که جذابیت جسمی نه‌تنها بر اعتمادبه‌نفس فرد بلکه بر درآمد کلی و رفاه مالی وی تأثیر مثبت دارد .
متقاضیان شغل نیز احتمالاً تأثیر اثر هاله ­ای را احساس می‌کنند. اگر یک کارفرمای احتمالی متقاضی را جذاب یا دوست‌داشتنی بداند ، احتمالاً فرد را باهوش ، باصلاحیت و واجد شرایط ارزیابی می‌کند.
به نظر شما آیا می توانید از اثر هاله ای به درستی استفاده کنید؟آیا دوست دارید نحوه استفاده از اثر هاله ای را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید