۳۵ نکته که باعث می شود همسر شما دوباره عاشقتان شود

خانه » بلاگ » ۳۵ نکته که باعث می شود همسر شما دوباره عاشقتان شود

فهرست عناوین

آیا او عشق زندگی شما است؟ آیا این موضوع را به یاد دارید؟ با استرس بی‌پایان مسئولیت‌های روزمره و بردن بچه‌ها از خانه به مدرسه و یا به مکان دیگر  ، با چالش ­های  موجود در زندگی حفظ همان احساسات عاشقانه‌ای که  در روز اول نسبت به هم داشتید بسیار سخت است.
اما درحالی‌که شما نمی‌توانید دقیقاً مانند ماه‌عسلتان ساعت‌هایی را باهم بگذرانید ،راه­ های جالب (و هیجان‌انگیزی!) برای احیای مجدد رابطه عاشقانه وجود دارد. با این ۳۵ نکته خود را به چالش بکشید تا دوباره همسرتان را عاشق خود کنید  و خودتان نیز از عشق لبریز شوید.

۳۵ نکته که باعث می شود همسر شما دوباره عاشقتان شود

۱. یک رمز و راز باشید.


مطمئناً ، دانستن همه‌چیز در مورد یکدیگر راحت است ، اما هیچ راه عجیب و غریبی برای عاشقانه ماندن در رابطه وجود ندارد ،  این را روانشناس ، دریت لرتر ، نویسنده کتاب “قوانین ازدواج: یک کتابچه راهنمای ازدواج برای افراد متاهل ” می‌گوید.

۲. با یافتن فاصله‌ای در زندگی زناشویی خود به هم نزدیک‌تر شوید.

قاعده‌ای تنظیم کنید که در ده دقیقه اول هر شب بیرون از منزل ، در مورد “تجارت”  خود بحث نخواهید کرد: هیچ حرفی برای بچه‌ها ، هیچ جمع‌بندی در مورد کار وجود ندارد. شاید فقط باید بدانید چگونه می­ توانید یک  مکالمه سرگرم‌کننده داشته باشید.

۳. تماشای تلویزیون را یک درجه بالا ببرید.

هیچ ایرادی ندارد که پس از یک روز طولانی و تمام کردن کارهای خود، باهمسر خود وقتی را بگذارید تا فیلمی را تماشا کنید این کار باعث می‌شود وقت کیفی زیادی را باهم بگذرانید . این کار باعث به وجود آمدن عشق دوباره  همسرتان به شما می ­شود.

۴- عاشقانه صحبت کن

”  میشل واینرMichele Weiner-Davis ، نویسنده کتاب “از بین بردن طلاق” ، می‌گوید: یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای احیای مجدد زندگی زناشویی  عاشقانه خود این است که زمانی که قرار می‌گذرانید تا بیرون بروید مانند گذشته و زمان آشنایی با هم رفتار کنید. نام همدیگر را بامحبت‌تر صدا کنید ” طوری که ممکن است در طول سال‌ها آن را بر زبان نیاورده‌ باشید ،  پس دوباره آن را امتحان کنید.

۵.لیست برتر ایجاد کنید.

چند لحظه را با یادداشت کردن و مرور کردن  بزرگ‌ترین و بهترین خاطرات خود از سال‌های زندگی مشترک خود اختصاص دهید. از لحظات بزرگی مانند  روز عروسی ، تا خاطرات کوچک‌تر ، مانند ترانه‌ای که یک سال بارها و بارها در یک سفر  باهم گوش  کردید را بنویسید. شریک زندگی خود را با این لیست شگفت‌زده کنید ، از طریق ایمیل برای آن بنویسید ، بعد از شام بنشینید و باهم آن ­ها را بخوانید. این تمرین به شما یادآوری مهمی در مورد دلیل اصلی انتخاب یکدیگر می‌دهد.

۶. عاشق خود باشید.

به نظر می‌رسد این‌یک امر ضد شهودی باشد ، اما یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش اشتیاق در روابط شما ممکن است یافتن راه‌های جدید برای توسعه خود در خارج از آن باشد. ویار دیویس می‌گوید: “اگر نسبت به زندگی خود تردید داشته باشید ، نمی‌توانید عشق به شخص دیگری را احساس کنید.”
 فهرستی از اهداف شخصی تهیه کنید. قرار ملاقات شام با یک دوست را ترتیب دهید. در کلاس یوگا شرکت کنید. درواقع یکی از وعده‌های غذایی را در پرونده دستور “روز” خود بپزید. مراقبت از خود ، شمارا دوباره پر از شادی خواهد کرد ، و شمارا در پذیرش عشق در زندگی بیشتر آماده  می‌کند و باعث می ­شود همسر شما بیشتر عاشقتان شود.

۷. آن را تکان دهید.

ده­ ها مطالعه نشان داده است که یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد عشق دوباره در زندگی، تزریق تازگی به روال معمول شماست. آخر هفته آزاد این ماه را پیدا کنید ،  ورزش معمولی شنبه و کارهای روزمره را رها کنید و کاری را که دوست دارید باهم انجام دهید را برنامه‌ریزی کنید. شاید به‌اندازه یک سفر در آخر هفته درگیر باشید ، یا شاید به همین سادگی باشد که یک بعدازظهر را به بازی تنیس بپردازید. 

۸. پذیرش را تمرین کنید.

شریک زندگی شما مانند پسر بهترین دوست شما گلی به شما هدیه نمی ­دهد درست است؟ اما راه ­های بیلیونی وجود دارد که همسرتان را به روش خود ، عاشق خود کنید. او را  پس از یک روز طولانی و خسته کننده ماساژ دهید  ، برای او کیک مورد علاقه ­اش را بپذید  به او غر نزنید. لرتر می‌گوید: “اگر سعی نکنید گربه را به سگ تبدیل کنید ، احتمالاً  شوهرتان عاشق شما  خواهد شد.”

۹. چالش یک‌روزه را انتخاب کنید.

عادت انتقاد برای هر رابطه‌ای خطرناک است و هیچ‌کس نمی‌تواند در زندگی مشترک با این مورد به راحتی زنده بماند .اگر فرد در رابطه زناشویی  احساس کند بیشتر از آن که مورد تحسین قرار گیرد ، قضاوت می ­شود ،نا امید می ­شود.
 خودتان را به یک انتقاد در روز محدود کنید ، بفهمید کدام‌یک از آن‌ها بیشتر از همه مهم است این می ­تواند یک تمرین خوب برای انتقاد نکردن باشد . لرتر می‌گوید: “تمرین کنید که این انتقاد را در سه جمله یا کمتر بیان کنید.” “این کار را به‌مرور انجام دهید .با این کار یکدیگر را ازنظر مثبت‌تری خواهید دید و احتمالاً دلیل اصلی عاشق شدن را دوباره کشف خواهید کرد.”

۱۰. با دوستان شریک زندگی خود معاشرت کنید.

دیدن شخصیت مهم زندگی شما از طریق چشم دوستانش می‌تواند جنبه‌های دوست‌داشتنی شخصیت آن‌ها را نشان دهد که شاید مدتی ندیده‌اید یا شاید تابه‌حال اصلاً ندیده ­اید که او چگونه می‌تواند سخنی را بگوید که کل اتاق را بخنداند ،  چقدر مهربان است یا چگونه رفتاری عالی با یک فردی که تازه ملاقت کرده دارد .

۱۱. دادن توصیه‌های ناخواسته را متوقف کنید.

خوب ، بنابراین شاید شما روش صحیح و کارآمدتری برای انجام همه کارها می‌دانید ، اما آنچه در رابطه و زندگی زناشویی مهم است این نیست که چه کسی درست می­ گوید، بلکه مهم این است که هر کس چگونه برای کمک به خوشبختی طرف مقابل تلاش می­ کند.
 “به او فضایی بدهید تا از طریق آزمون‌وخطا بیاموزد ، حتی اگر مجبور شوید اتاق را ترک کنید ،این کار را حتماً انجام دهید .وقتی‌که او برای برش یک گوجه‌فرنگی برای سالاد تلاش می‌کند یا یک لباس برفی را برای کودک نوپای خود می‌پوشاند، وظیفه شما این نیست که همسرتان را اصلاح کنید. با صبر و حوصله ­ای که در این موارد به خرج می­ دهید او را دوباره عاشق خود می­ کنید.

۱۲. رفتار درست را جعل کنید

بله ، ممکن است پس از یک روز طولانی که درگیر موانع کاری و درگیر کار با بچه‌ها بوده ­اید روحیه شاد و محبت آمیزی نداشته باشید ، اما وقتی هر شب از مهربان بودن اجتناب می­ کنید ، رابطه شما به هم می‌خورد. لرتر می‌گوید ، منتظر نمانید تا  او روح واقعی شمارا گرم کند تا شما هم قلب شریک زندگی خود را گرم‌کنید.
 ” این مانند این است که درست مثل‌ وقتی  که می‌ترسیم با شجاعت رفتار کنیم ، می‌توانیم عاشقانه رفتار کنیم و وقتی احساس می‌کنیم مهربانی لازم است  روی نکات مثبت تمرکز کنیم ”  پس امروز ، مثل دیوانه ها عاشقانه رفتار کنید. همسر خود را در آغوش بگیرید ، او را ببوسید ، فقط برای سلام گفتن تماس بگیرید ، یک متن عاشقانه برای او ارسال کنید. ممکن است تعجب کنید که چگونه پاسخ شریک زندگی شما خلق‌وخوی شمارا تغییر می­ دهد و با این کار متوجه می ­شوید که چگونه همسرتان عاشق شما است.

۱۳. برنامه‌ریزی برای شب های تاریخی

محققان دانشگاه ویرجینیا دریافته‌اند که زوج‌هایی که حداقل هفته‌ای یک بار  زمانی را صد درصد باهم می‌گذرانند نسبت به زوج‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند ، ارتباط بهتری دارند ، رضایت جنسی بالاتری دارند و احساس تعهد بیشتری می­ کنند. تقویم‌های خود را بیرون بیاورید و زمان کیفی را  برای همسر خود به‌صورت هفتگی ،برای ماه ­های آینده برنامه­ ریزی کنید و برای این­کار به خود تخفیف ندهید تا بتوانید همسر خود را عاشق خود کنید.

۱۴. دیگر در مورد بچه‌ها صحبت نکنید.

بله ، آن‌ها نور زندگی شما هستند. البته ، به‌سختی می‌توانید به یاد بیاورید که زندگی قبل از آمدن آن‌ها چگونه بوده است. اما بهترین کاری که می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید این است که یک رابطه زناشویی مستحکم برقرار کنید . بهترین راه برای این کار صرف وقت منظم و صرفاً تمرکز روی یکدیگر است.
 برای آسان کردن این موضوع چند قانون اساسی تنظیم کنید. شاید به این دلیل است که شما در طول شب بچه‌ها یا بعد از خواب آن‌ها راجع به بچه‌ها بحث نمی‌کنید. اگر کمی “فقط برای خودتان دو نفر” وقت بگذارید و در مورد خودتان صحبت کنید ، وضعیت خانواده شما بهتر شود زیرا همسر خود را عاشق خود می­ کنید.

۱۵. کارهای فعالانه انجام دهید.

تلاش برای دستیابی به یک هدف مشترک باعث ایجاد احساس همبستگی می‌شود و انجام کارهای  فیزیکی ، اعم از تمرین برای دویدن به اندازه  یک نیم ماراتن باهم یا قول دادن به هم­دیگر برای کم کردن هر یک کیلو از وزن خود به شما فرصتی می‌دهد تا یکدیگر را تشویق و حمایت کنید.
 به‌علاوه ، وقتی شما چیز جدیدی را باهم امتحان می کنید، این کار ‌شادی بخش روابط مطمئن است. جمعه بعدازظهر را به پیاده‌روی در پارک مجاور بپردازید ، این هفته سه بار بعد از شام پیاده‌روی کنید ، یا تعطیلات فعالی را که  می ­توانید با هم بروید را بررسی کنید.

۱۶. در مورد کیفیت پایین روابط واقع‌بین باشید.

دیگر نگران این نباشید که “این احساس از بین رفته است” و به یاد داشته باشید که حتی بهترین روابط زناشویی گاهی گیر می‌افتند و اگر به‌جای اینکه بهترین خود در روابط خود باشید ، بر روی آنچه اشتباه است تمرکز کرده‌اید ، این‌یک دستورالعمل خوب برای شکست است.
فهرستی از کارهایی که می‌توانید برای شادی رابطه زناشویی خود در حال حاضر انجام دهید را تهیه کنید  و برخی از آن‌ها را انجام دهید!  “بهترین راه برای عاشق شدن دوباره همسرتان به شما  دوست داشت خود است.”

۱۷. از شریک زندگی خود جاسوسی کنید

هنگامی‌که همسرتان نمی‌داند شما در حال تماشای او هستید ، پنج دقیقه را به‌سادگی سپری کنید و ده موردی را که درباره او دوست دارید ازنظر ذهنی بررسی کنید. این کار چیزهای کوچکی را به شما یادآوری می‌کند که شما به خاطر آن ­ها عاشق همسرخود شده ­اید. با این کار شما، اواحساس بهتری پیدا می­ کند و بیشتر عاشق شما می­ شود.

۱۸. دوری و دوستی

یک دلیل وجود دارد که احساسات قدیمی چنین حس خوبی به انسان می ­دهد. صرف وقت برای جدا بودن از هم برای مدت کوتاهی به شما فرصتی می‌دهد تا در روابط خود تأمل‌کنید ، شمارا از روال زندگی خارج می‌کند و بدیهی است (و شاید مهم‌ترین!) فرصتی را برای شما به وجود می­ آورد که دوبار عاشق هم شوید.
برنامه‌ریزی کنید که آخر هفته به تنهایی، به ملاقات مادر خود بروید یا در یک مدت خاصی به خود هدیه دهید. اندکی از وقت صرف شده در نحوه اتصال مجدد می­ تواند روحیه شما را تغییر دهد و رفتار شما را عوض کند که پس‌ازآن تفاوت زیادی ایجاد می‌کنید و همسر خود را  عاشق خود می­ کنید.

۱۹.از همسرتان بخواهید چیزی به شما یاد دهد.

همه ما باید احساس نیاز کنیم و یکی از راه‌های آسان برای نشان دادن اینکه شما برای شریک زندگی خود چقدر ارزش قائل هستید  این موضوع است که احساسات دوستانه بین شماافزایش پیدا کند  و این موضوع با نشان دادن مهارت وی امکان پذیر است.
 او چه چیزی را  می‌داند که دوست دارید شما هم آن را  بفهمید؟ آیا دوست دارید بدانید بازی شطرنج  چگونه  انجام می ­شود؟ چگونه می‌توان بدون اعتماد به تنظیم خودکار عکس مناسبی گرفت؟ چگونه می ­توان غذای معروف و مورد علاقه او  را درست کرد؟ از او بخواهید آنچه را می‌داند به شما نشان دهد.

۲۰. سعی نکنید ذهن او را بخوانید.

گاهی اوقات ، بزرگ‌ترین مشکلات ما با همسرمان از داستان‌هایی  ناشی می ­شود که در ذهن خود آن ­ها را  اختراع می‌کنیم. شما عصبانی هستید  زیرا تصور می‌کنید همسرتان هرگز نمی‌خواهد به شما توجه کند یا اینکه از کارهایی که در خانه انجام می‌دهید قدردانی نمی ­کند .
یک درمان آسان برای این طرز فکر، متوقف کردن آن  است به این صورت که فرض کنید این  بدترین حالت  موجود است ، و تنها راهی که می­ توانید احساس بهتری داشته باشید  بیان واقعی آن است که باین امر باعث می ­شود سوتفاهم ها از بین برود و همسرتان بیشتر عاشق شما شود.

۲۱.یک سالگرد اختراع کنید.

مطمئناً ، شما همیشه سالگرد ازدواج خود و این اتفاق  بزرگ را جشن می‌گیرید ، اما چرا دلایل دیگری را برای نشان دادن گذشت  و بخشش در زندگی مشترک خود را بیان نمی‌کنید؟ با تهیه همان نوع غذایی که در رستوران برای اولین بار خوردید ، اولین قرار ملاقات خود را دوباره تداعی کنید یا فیلمی را که باهم در سینما دیدید را نگاه  کنید. شش ماه قبل از سالگرد واقعی خود ، سالگردهای “دیگری” داشته باشید. با دادن اهمیت ویژه به‌روزهای عادی ، به یکدیگر دلیل می‌دهید تا زمان را متوقف کرده و در زندگی مشترک خود تأمل‌کنید با این کار بیشتر عاشق یکدیگر می­ شوید.

۲۲. با روشی جدید ارتباط برقرار کنید.


آیاارسال پیام سریع و اعلام حضور پس از کار رایج‌ترین روش‌های ارتباطی شما است؟ با انجام کارهایی متفاوت روش برقراری ارتباط خود را تغییر دهید. خواندن کتاب را کناربگذارید تا با هم  گپ بزنید. به‌عبارت‌دیگر ، به خاطر حرف زدن با یکدیگر صحبت کنید.
 این به شما کمک می‌کند به یاد داشته باشید که همسرتان علاوه بر هر چیز دیگری بهترین دوست شما نیز هست که واقعاً دوست دارید با او صحبت کنید .این روش کمک فراوانی به شما می ­کند تا همسرتان به شدت دوباره عاشق شما شود.

۲۳. تصاویر قدیمی را مرور کنید.

مرور ساده عکس‌های قدیمی خود زمانی که باهم بوده ­اید به شما کمک می‌کند به یاد بیاورید که چرا از ابتدا عاشق شریک زندگی خود شده‌اید. اما اگر می‌خواهید یک‌قدم جلوتر بروید ، “بایگانی روابط” خود را باهم بررسی کنید و خاطرات کوچک و بزرگ خود را که طی این سال‌ها ایجاد کرده‌اید ، مرور کنید . خواه اینها ده ­ها عکسی باشد که در طی چند سال اول در سفرهای خود گرفته‌ باشید یا عکس ­هایی باشد که مربوط به شب نامزدی و عروسی شما باشد.با مرور خاطرات شما بیشتر عاشق هم می ­شوید.

۲۴. آنچه را که ازدست‌رفته است آینه کنید.

اگر همسرتان عاشقانه رفتار نمی کند،شریک زندگی شما نمی‌گوید متشکرم و مهربان نیست، شما باید بزرگ‌ترین ناراحتی‌های خود را در مورد همسرتان بررسی کنید و توجه خود را معطوف آن کنید: آخرین باری که واقعاً شما را بوسید چه زمانی بوده است؟ چه مدت است که شما فقط برای سلام و احوالپرسی با او تماس گرفته‌اید؟
“وقتی می‌خواهید ارتباط بیشتری داشته باشید ، فعالیتی را پیشنهاد دهید. به‌جای برقراری ارتباط در مورد موارد غیر مهم ، فقط سعی کنید  در مورد چیزهای مثبت صحبت کنید.” فعال باشید زیرا  ممکن است دریابید که ساده‌ترین راه برای رسیدن به خواسته خود این است که به‌سادگی  خودتان آن را محقق کنید.

۲۶. در مورد اخبار بحث کنید.

با روشن کردن آتش در زیر مکالمات معمول خود ، یکنواختی رابطه زناشویی خود را از بین ببرید.نظر همسرتان را در مورد یک رویداد فعلی بپرسید ، پیوندی به مقاله‌ای که خوانده‌اید از طریق ایمیل ارسال کنید و در هنگام شام درباره آن بحث کنید . کشف چیز جدید درباره آنچه او فکر می‌کند و احساس می‌کند ، به شما کمک می‌کند تا دریابید که درواقع ، از قبل همه‌چیز را  درباره او می‌دانید  و این موضوع به شما کمک می‌کند تا روابط خود را بهبود ببخشید و همسرتان را عاشق خود کنید.

۲۷. به همسرتان بگویید “من تو را دوست دارم”

ابراز احساسات به همسرتان مهم است ، اما عشق ورزیدن بیش از کلمات است. عشق زناشویی همچنین در مورد نحوه رفتار با همسرتان است. پس به او عشق بورزید تا او نیز به شما عشق بورزد.

۲۸. بگویید متأسفم

یک نقل‌قول معروف از فیلم داستان عشق Love Story  وجود دارد که می‌گوید: “عشق یعنی هرگز لازم نیست بگویید که متأسفید.”. برای هر آنچه گفتید یا انجام داده‌اید که به او آسیب‌زده است متأسف باشید.

یادداشتی به‌طرف مورد رنجش: 

همسرتان را ببخشید و کارهای اشتباهی که متعلق به گذشته است را رها کنید. اگر در انجام این کار مشکلی دارید ، از خداوند کمک بخواهید و به تلاش خود ادامه دهید. شما دوست دارید همسرتان نیز همین کار را برای شما انجام دهد. پس با این کار او را عاشق خود می ­کنید.

۲۹. انتقادی یا انتحاری

اگر دوست دارید همسرتان درزمینه ای تغییر ایجاد کند ، به‌طور خصوصی درباره آن بحث کنید. هنگام به اشتراک گذاشتن انتقاد خود مهربان و حساس باشید و سعی کنید تا حد امکان مثبت باشید.از همسرتان سؤال کنید که آیا منطقه‌ای وجود دارد که شما نیز می‌توانید در آن پیشرفت کنید یا نه؟ هردوی شما باید تلاش خود را برای ایجاد این تغییرات تا جایی که می‌توانید و آستانه توانایی شما اجازه می ­دهد، انجام دهید.

۳۰.قدردانی کنید

از خصوصیات خوب همسرتان قدردانی کنید و سعی کنید جنبه‌هایی از روابط زناشویی را که دوست ندارید در ذهن خود به حداقل برسانید (البته به‌استثنای رفتار توهین‌آمیز). این نیاز به بلوغ ، فداکاری ، تعهد ، نظم و به‌طورکلی ، شخصیت دارد.
شاید همسرتان آن‌قدر که انتظار داشتید برای خانواده پول تهیه نمی‌کند. شاید او دارای مشکلات جدی بهداشتی باشد که باعث می‌شود هر دو رابطه زناشویی عادی را تجربه نکنید. حتی اگر همسرتان را به انجام برخی تغییرات ترغیب کنید ، نتایج ممکن است مطلوب نباشد.
 اگر بتوانید شاد  باشید بسیار دوست‌داشتنی می­ شوید ، اما رابطه زناشویی باید در یک‌چیز بسیار مهم‌تر متمرکز شود: احترام به هم در همه شرایط که باید رعایت شود این موضوع می­ تواند تأثیر زیادی بر عاشق شدن همسرتان به شما داشته باشد.

۳۱. فداکاری کنید.

اولویت قرار دادن خود  آن هم به صورت دائم ، یک روش مطمئن برای آسیب رساندن به یک رابطه زناشویی یا هر رابطه‌ای دیگری با این موضوع است. از طرف دیگر ، برخی از افراد به‌اشتباه فکر می‌کنند که فداکاری به معنای آن است که باید به همسر خود یا افراد قابل‌توجه دیگری اجازه سو استفاده از آن‌ها را بدهند.
ازدواج شامل فداکاری است که قربانی‌های بسیار زیادی دارد. اگر مایل نیستید فداکاری کنید ، ازدواج نکنید. اگر در اطراف شخصی هستید که از شما سو استفاده می‌کند ، به مکانی امن بروید حتی اگر این به معنای مکان فیزیکی دیگری باشد  .
سبک عشق شما چیست؟
وقتی می‌گویید “دوستت دارم” منظورت چیست؟
تری هاتکف ، جامعه‌شناس دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ، مقیاس عشقی  را ایجاد کرده است که به کمک آن می ­توان همسر خود را دوباره عاشق خود کرد .او  شش نوع عشق  رامشخص کرد که می­ توان به کمک آن روابط زناشویی خود را دوباره بازسازی کرد.

  • رمانتیک: بر اساس اشتیاق و کشش جنسی
  • بهترین دوستان: شیفتگی و محبت عمیق
  • منطقی: احساسات عملی مبتنی بر ارزش‌های مشترک ، اهداف مالی ، مذهب و غیره
  • بازیگوشی: احساساتی که توسط معاشقه یا احساس چالش، برانگیخته می‌شوند
  • صاحب: حسادت و وسواس
  • بی‌خودی: پرورش ، مهربانی و فداکاری

محققان دریافته‌اند که عشقی که در متعهدترین روابط خود احساس می‌کنیم ، به‌طورمعمول ترکیبی از دو یا سه شکل مختلف عشق است. اما اغلب ، دو نفر در یک رابطه می‌توانند نسخه‌های بسیار متفاوتی از نحوه تعریف عشق داشته باشند.

رفتارهای عاشقانه را دوباره زنده کنید

عشق رمانتیک “اعتیاد طبیعی” نامیده شده است زیرا مرکز پاداش مغز را فعال می‌کند . این موضوع می تواند مسیرهایی باشد که دوپامین از طریق  اعتیاد به مواد مخدر ، الکل و قمار نیز ترشح  ­می شود. اما همین مسیرها همچنین با تازگی ، انرژی ، تمرکز ، یادگیری ، انگیزه ، وجد و ولع را به همراه دارد. جای تعجب نیست که وقتی عاشق می‌شویم چنین انرژی و انگیزه‌ای احساس می‌کنیم!
اما همه ما می‌دانیم که عشق رمانتیک و پرشور باگذشت زمان کمی محو می‌شود و (امیدواریم) به شکل رضایت بیشتری از عشق متعهدانه بالغ شود.
محقق ارتباطات ، آرتور پیکانه ، استاد روانشناسی که آزمایشگاه روابط بین فردی را در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بلوک هدایت می‌کند ، راهی برای عاشق شدن دوباره همسران، پیداکرده است. برای این­که این اتفاق بیفتد کاری جدید و متفاوت انجام دهید  و اطمینان حاصل کنید که آن را باهم انجام می‌دهید. تجربیات جدید سیستم پاداش‌دهی مغز را فعال می‌کند و آن را با دوپامین و نوراپی نفرین همراه می‌کند.
این‌ها همان مدارهای مغزی هستند که در رفتارهای عاشقانه اولیه مشتعل می‌شوند. چه در یک کلاس سفالگری شرکت کنید و چه باهم به  یک سفر  در یک رودخانه بروید ، فعال کردن هورمون دوپامین درحالی‌که باهم هستید می‌تواند به شما در بازگشت هیجانی که در اولین قرار ملاقات خود احساس کرده‌اید کمک کند.

۳۲.سطح اشتیاق خود را تشخیص دهید


یکی از  استادان روانشناسی اظهار داشت که عشقی که در اوایل رابطه احساس می‌کنیم با آنچه بعداً احساس می‌کنیم متفاوت است. اوایل ، عشق “پرشور” است ، به این معنی که ما احساس اشتیاق شدید به همسر خودداریم. روابط طولانی‌مدت “عشق همراه” را ایجاد می‌کند ، که می‌تواند به‌عنوان یک محبت عمیق و احساس تعهد و صمیمیت قوی توصیف شود که نشان می­ دهد همسرتان چقدر عاشق شماست.
رابطه شما در کجای طیف عشق قرار دارد؟ وقتی دیدید که در کجا ایستاده‌اید ، می‌توانید اشتیاق بیشتری به مشارکت خود تزریق کنید .توجه داشته باشید که گرچه این مقیاس به‌طور گسترده توسط محققان رابطه که عشق را مطالعه می‌کنند ، استفاده می‌شود ، اما این  مسابقه نیست که باید  حرف آخر را مورد سلامت رابطه شما بزند. از آن لذت ببرید و اجازه دهید سؤالات الهام‌بخش شما باشد تا در موردعلاقه با شریک زندگی خود صحبت کنید. پس از همه اینها ، شما هرگز نمی‌دانید که مکالمه ممکن است به کجا ختم شود.
این چه ارتباطی با عشق دارد؟ زن و مرد هرکدام عشق را متفاوت  از یکدیگر تعریف می‌کنند. برای یکی از آن­ ها  عشق عملی است و بهترین حالت را حرکات حمایتی مانند نگهداری از  ماشین می ­داند. ازنظر دیگری عشق مالکانه است و پاسخ حسادت آمیز شوهر باعث می‌شود که او احساس ارزشمندی کند.

۳۳.چه چیزی باعث دوست داشته شدن می‌شود

فهمیدن اینکه چه چیزی باعث می‌شود همسرتان  آن را  دوست داشته باشد می‌تواند به شما کمک کند تا با این موضوع درگیری پیدا کنید و رابطه عاشقانه را دوباره برقرار کنید. شما و همسرتان می‌توانید دریابید که هرکدام از شما عشق را چگونه تعریف می‌کنید. اگر یاد گرفتید که همسرتان به حسادت گرایش دارد ، با حسادت خود عشق را به او نشان دهید. اگر شریک زندگی شما عاشق کار عملی است ، با مراقبت از نیازهای روزمره ، با کمک روش‌های کوچک، نشان دهید  که عاشق او هستید این نوع ابراز عشق باعث می ­شود او نیز دوباره عاشق شما شود.

دوست داشتن

 دوست داشتن همسر کافی نیست و برای تبدیل‌شدن به یک همراه واقعی هرگز دیر نیست. برای خوشبختی طولانی‌مدت ، زوجین باید واقعاً یکدیگر را دوست داشته باشند  . دوستی از ارزش‌های مشترک و همدلی متقابل شکل می‌گیرد. وقت بیشتری را به تفریح اختصاص دهید. در یک “مشارکت مشترک” شرکت کنید که هردوی شما به آن علاقه‌مند هستید ، باغبانی ، پیشرفت در انجام کارهای منزل یا داوطلب شدن در یک کار معنوی نیز می‌تواند به شما کمک کند.

۳۴.انتظارات خود را بیان کنید

انتظارات خود را تنظیم کنید. خود و همسرتان را مانند الان بپذیرید. طبیعی است که بخواهیم “مرحله ماه‌عسل” برای همیشه ادامه یابد. اما این‌طور نیست. باگذشت زمان ، هم شما و هم همسرتان تغییر خواهید کرد و با پیچیدگی زندگی شما ، رابطه و زندگی زناشویی شما نیز تغییر خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال ، پس از تشکیل خانواده ، به یک منطقه جدید منتقل می‌شوید یا اولین جدایی گسترده خود را به دلیل مأموریت تجربه می‌کنید.
ممکن است دریابید که مقداری خودانگیختگی را که قبلاً  از آن لذت می‌بردید ازدست‌داده‌اید یا شاید نیازهای عاطفی شما تغییر کرده باشد زیرا کار انرژی شمارا بیشتر می‌گیرد. اگر بپذیرید که روابط تکامل می‌یابد ، با پایان یافتن مرحله ماه‌عسل و آغاز زندگی به‌عنوان یک زن و شوهر ، ناامید نخواهید شد.

۳۵.تشریفات ایجاد کنید.

تشریفات سیمانی هستند که به برقراری رابطه  و عاشق شدن دوباره همسران به  هم کمک می‌کنند. آیین‌هایی که باهم ایجاد می‌کنید ، لذت‌های مشترکی می‌شوند که می‌توانید در هنگام روبرو شدن با چالش­ ها از آن ­ها استفاده کنید.
تشریفات به اشکال مختلف انجام می‌شود: بوسه خداحافظی قبل از کار ،  خوردن صبحانه در رختخواب ،حل کردن جدول کلمات متقاطع  با هم در آخر هفته یا سفر سالانه  و خرید در تعطیلات باهم مواردی است که می‌توانید برای خود به‌صورت روال دربیاورید. تشریفات خاص خود را برای زندگی روزمره و تعطیلات توسعه دهید. سپس آن‌ها را تمرین کنید. آن‌ها زندگی شمارا با ایجاد ثبات غنی می‌کنند  هر زمان که باهم باشید زیبایی ، شادی و لطافت خواهید داشت.

کلام آخر

پس  برای اینکه همسرتان دوباره عاشقتان شود با هم قرار بگذارید و  اوقات خود را به تنهایی باهم بگذرانید تا دوباره صمیمیت و روابط عاشقانه را در رابطه خود روشن کنید. این به شما کمک می‌کند در وهله اول آنچه را که شمارا گرد هم آورده است به یاد بیاورید. مهم است که “زمان” تنها بودن در کنار هم را بسازید ، زیرا بعید است که با خواسته‌های منحصربه‌فرد سبک زندگی امروزی بتوان به سادگی این کار را انجام داد.
هفته‌ای یا ماهی یک‌بار ، نوعی از قرار ملاقات خود را در زمان مجردی یا قبل از تشکیل خانواده تعیین کنید. توافق کنید که در مورد کودکان  ، یا امور مالی بحث نکنید. لباس بپوشید و برای شام بیرون بروید ، یک فیلم ببینید یا یک‌شب “باکیفیت” را در خانه با تلفن خاموش سپری کنید. فعالیت‌هایی را که باهم انجام می‌دهید را به‌نوبت برنامه‌ریزی کنید. اگر می‌خواهید اشتیاق و روابط خود را حفظ کنید ، عاشقانه بودن باید بخشی از روابط شما باشد  نه چیزی که فقط به‌روزهای تولد و سالگرد محدود شود.
به نظر شما چه راه های دیگری وجود دارد تا همسرتان را دوباره عاشق خود کنید؟آیا دوست دارید دوباره عشق اولیه خود را به همسرتان ایجاد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید