چگونه شبکه‌سازی یا پارتی سازی کنیم؟

خانه » بلاگ » چگونه شبکه‌سازی یا پارتی سازی کنیم؟

فهرست عناوین

برای رشد شغلی خود، باید یک شبکه‌سازی حرفه ای ایجاد کنید. جهان خیلی بزرگ است و نمی‌توانید به‌تنهایی در آن به موفقیت و رشد و پیشرفت رسید. وقتی شبکه قدرتمندی ایجاد می‌کنید، فرصت بزرگی را پیش روی خود قرار می‌دهید. این موضوع همانند این است که استعدادها و مهارت‌های شما در اختیار دیگران قرار می‌گیرد.

رشد یک شبکه‌سازی حرفه ­ای به زمان، تمرین و ذهن آگاهی نیاز دارد. اصول شبکه‌‌سازی ارائه‌شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا شبکه‌سازی حرفه‌ای خود را شروع کنید ویا ارتباطات خود را  افزایش دهید تا بتوانید به سطح بعدی شغل و کار خود صعود کنید.

چگونه شبکه‌سازی یا پارتی سازی کنیم؟

 • شبکه‌سازی چیست؟
 • چرا باید شبکه‌سازی یا پارتی سازی انجام دهیم؟
 • چه مهارت‌هایی برای به وجود آوردن شبکه‌سازی انسانی لازم است؟
 • چه‌کارهایی را باید برای شبکه‌سازی انجام دهیم؟
 • چه‌کارهایی را باید قبل از شبکه‌سازی انجام دهیم؟

شما می‌توانید باهوش‌ترین مرد یا زن یک اتاق یا یک سالن در یک رویداد باشید، اما تا زمانی که یک ارتباط مؤثر برقرار نکرده باشید، مردم نمی‌خواهند با شما کار کنند. برقراری ارتباط به جای استفاده از عبارات پیچیده یا صحبت­ های بی مورد، با دستور زبان مناسب تطابق دارد ، که این امر نشان می‌دهد استفاده از کلمات برای ایجاد پیوند با افرادی است که با آن‌ها صحبت می‌کنید.

در بیشتر موارد، ارتباط مؤثر به میزان خوب گوش دادن شما مربوط می‌شود تا به این­که خوب صحبت کنید. اگر به صحبت‌های دیگران گوش دهید و سؤالات صحیح بپرسید، مردم می‌خواهند به صحبت با شما ادامه دهند. هرچه مکالمه جذاب‌تر باشد، در شبکه‌سازی با آن فرد نیز موفق‌تر خواهید بود.

شبکه‌سازی چیست؟

شبکه‌سازی حرفه­ ای مربوط به گروهی از افراد هستند که به انگیزه‌های شغلی متصل می‌شوند. با توجه به مجموعه شرایط مناسب و آگاهی از ارتباطات مناسب، ارتباطات مربوط به مشاغل تقریباً در هرجایی می‌توانند شکل بگیرند.

در یک شبکه حرفه­ ای، مردم اطلاعاتی را به اشتراک می‌گذارند که می‌تواند به رشد شرکت‌ها و مشاغل کمک کند. مشاغل جدید را می‌توان از یک شبکه‌سازی حرفه­ ای تهیه کرد و راه‌حل‌هایی برای مشکلات مربوط به تجارت یافت.

هر بار که شبکه می‌شوید، واقعاً شخصیت خود را بیش از دانش خود در مورد تجارت نشان می‌دهید. پرسیدن سؤالات صحیح، نشانه بسیار بهتری از هوش و تلاش برای پاسخ دادن به هر سؤالی است که از شما پرسیده می‌شود.

به‌جای پاسخ طولانی، که احتمالاً شخص مقابل به آن علاقه‌ای ندارد، صحبت‌های خود را کوتاه کنید و همیشه مکالمه را به او بسپارید. اگر علاقه واقعی به آنچه آن‌ها می‌گویند و اینکه چگونه کار خود را انجام می‌دهند نشان دهید، آن‌ها آن را به یاد می‌آورند و شمارا در زمان آینده در ذهن خود حفظ خواهند کرد.

شما هرگز نباید با سرنگونی شخص دیگری خود را آباد کنید. اگر در مورد تجارت در مورد شخص دیگری نظر بد دارید، آن را برای خود نگه‌دارید. شما نمی‌دانید که رابطه آن‌ها با شخصی که می‌خواهید از آن کسب‌وکار برود، چیست.

هنگامی‌که بدگویی شخص دیگری را می‌کنید، این کار شخصیت شمارا بد جلوه می‌دهد. از کجا معلوم هنگامی‌که شما پشت تماس تلفنی بدگویی فردی را انجام می‌دهید آن فرد آنجا نباشد و حرف‌های شمارا نشنوند؟

نظرات خود را در مورد دیگران صرف‌نظر از احساسات خود برای خود نگه‌دارید. همیشه به یاد داشته باشید وقتی شبکه می‌شوید به‌طرف مقابل نگاهی اجمالی می‌اندازید که چگونه با شما کار می‌کند. اگر نسبت به شخص دیگری نظر منفی داشته باشید، این سؤال به وجود می‌آید که آیا شما علت آن بوده‌اید یا نه.

علاوه بر آنچه می‌گویید، شما از طریق ارتباط غیرکلامی نیز به دیگران پیام‌هایی انتقال می‌دهید. اینکه چه لباسی بر تن دارید و حتی چگونه موهایتان را می­تراشید، می‌تواند چیزی در مورد شخصیت و نحوه کار شما بیان کند.

وقتی در حال مکالمه هستید و دائماً به تلفن یا سایر افراد داخل اتاق نگاه می‌کنید، اقدامات شما موردتوجه قرار می‌گیرد. هر کاری که هنگام ملاقات با مردم انجام می‌دهید موردتوجه قرار می‌گیرد. مردم معمولاً در چند دقیقه اول ملاقات با شما، شمارا قضاوت می‌کنند که تغییر آن ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها به طول انجامد.

به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام ملاقات با مردم، همیشه با بهترین پوشش خود را نشان دهید. شما هرگز نمی‌دانید چه موقع با فردی که می‌تواند تغییر بزرگی در تجارت شما ایجاد کند روبرو می‌شوید.

نحوه جابه‌جایی و نحوه برقراری ارتباط بیشتر از آنچه تصور می‌کنید در کسب‌وکار شما تأثیر خواهد گذاشت. شبکه شما همیشه سریع در مورد هرچه می‌گویید و نحوه گفتن آن قضاوت می‌کند. اگر این نکته را در ذهن داشته باشید و همیشه سعی کنید افسار گفتگو را به فرد مقابل  برگردانید، این کار باعث می‌شود ارتباطات شما از هر لحاظ مهم جلوه کند.

وقتی نوبت به شبکه‌سازی می‌رسد، ایجاد شبکه‌ای پایدار بسیار مهم است. شما می‌توانید افراد زیادی را ملاقات کنید و اطلاعات آن‌ها را بگیرید، اما همیشه نتیجه این نمی‌شود که چیزی دریافت کنید، مگر اینکه به روش صحیح این کار را انجام دهید.

در سالنی یا اتاقی که پر از غریبه است همیشه این موضوع می­تواند شبکه‌سازی را سخت ‌کند. بنابراین، برای اطمینان از اینکه فرصت‌های شغلی خود را گسترش می‌دهید، نکات مهم در مورد شبکه‌سازی مؤثر را رعایت کنید.

مهارت‌های شبکه‌سازی مانند برقراری ارتباط، گوش دادن فعال و مهارت‌های اجتماعی در محیط‌های حرفه ­ای و شخصی بسیار ارزشمند است که این مهارت‌ها به‌ویژه توسط کارفرمایان موردتوجه قرار می‌گیرد، زیرا همه مشاغل موفق به شبکه ساخته شده بستگی دارند. با این وجود، داشتن مهارت‌های عالی در شبکه کافی نیست. شما همچنین باید بدانید که چگونه این مهارت‌ها را در یک جمع عرضه کنید یا نشان دهید.

مهارت‌های شبکه‌سازی چیست؟

مهارت‌های شبکه‌سازی شایستگی‌هایی است که شما برای حفظ ارتباطات حرفه ­ای یا اجتماعی نیاز دارید. شبکه‌سازی مهارت مهمی در فروش، توسعه تجارت و چندین صنعت دیگر است. مهارت‌های شبکه‌سازی برای ایجاد و توسعه روابط با مخاطبین جدید و ارتقا چیزهای با ارزش، ضروری است.

مهارت‌های مهم شبکه‌ای برای داشتن مهارت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تمرین و تقویت کنید تا وارد شبکه مؤثرتر شوید این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 • ارتباطات
 • گوش دادن فعال
 • مهارت‌های اجتماعی
 • مهارت سخنرانی در جمع
 • ارتباط غیرکلامی
 • مهارت‌های بین فردی
 • یکدلی
 • مثبت بودن
 • شوخ‌طبعی
 • تمرکز

ارتباطات

ارتباطات عمل تبادل اطلاعات از یک شخص به شخص دیگر است. این موضوع شامل صحبت کردن و همدردی با دیگران برای دریافت صحیح پیامی است که شخص مقابل بر اساس آن ارسال می‌کند و پاسخ می‌دهد. هنگام شبکه‌سازی، برقراری ارتباط برای توسعه و حفظ روابط با دیگران ضروری است.

گوش دادن فعال

یکی دیگر از مهارت‌های مهم شبکه‌سازی، گوش دادن فعال است. برای اینکه مردم از کسب‌وکار شما و آنچه با آن‌ها به اشتراک می‌گذارید هیجان‌زده شوند، باید نیازهای آن‌ها را بشنوید و درک کنید.

گوش دادن فعال شامل برقراری تماس چشمی، سر تکان دادن برای نشان دادن درک حرف‌های آن­ها و پاسخ مناسب است. گوش دادن فعال همچنین تضمین می‌کند که می‌توانید سؤالات درستی را برای پیشبرد مکالمه استفاده کنید.

بسیاری از مردم می‌شنوند، اما گوش نمی‌دهند. پس شما باید به معنای واقعی کلمه با جان دل گوش دهید تا مردم احساس کنند شما با آن‌ها در ارتباط کامل هستید و برای شنیدن صحبت‌های آن‌ها سراپا گوش هستید. گوش دادن می­تواند یک کانال ارتباطی ایجاد ‌کند.

مهارت‌های اجتماعی

مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های کلامی و غیرکلامی هستند که برای تعامل با دیگران استفاده می‌کنید. این مهارت‌ها نه‌تنها کلمات بلکه حرکات، زبان بدن و ظاهر شخصی شمارا شامل می‌شود.

این مهارت‌ها شامل دوستی است که صداقت و مهربانی را منتقل می‌کند. این به‌نوبه خود می‌تواند اعتماد و تفاهم را بین شما ایجاد کند، که می‌تواند پایه و اساس محکمی برای یک رابطه جدید هنگام شبکه‌سازی یا پارتی ­سازی باشد.

تمرکز

طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ که شرکت مایکروسافت انجام داد، یک انسان به طور متوسط هشت ثانیه دارای توجه کامل نسبت به یک موضوع است . این مطالعه موضوع جالبی را به ما نشان می‌دهد  و آن این است که توجه و تمرکز ما کمتر از ماهی قرمز است. این اتفاق طی این سال‌ها به دلیل ارتباط دیجیتالی ما و این واقعیت که مغز همیشه در جستجوی موارد جدید و موارد بعدی است افتاده است که به‌مرور توجه و تمرکز ما را نبت به موضوعات مختلف کم کرده است.

چگونه فردی مثبت باشیم

چگونه می‌توان در کار تفکر و روحیه‌ای مثبت داشت

متخصصان مثبت نگر می‌توانند انگیزه و احساس همکاری را در محیط کار ایجاد کنند. در ادامه به ۹ روش برای یافتن روحیه‌ای مثبت در کار اشاره می‌کنیم که به کمک آن می‌توانید روحیه خود را مثبت‌تر کنید که تأثیر زیادی روی شبکه‌سازی حرفه ­ای شما می‌گذارد:

 • برای شروع هر ارتباط، لحن مثبتی ایجاد کنید.
 • بر افکار سازنده تمرکز کنید.
 • مسئولیت را بپذیرید و کنترل خود را در دست بگیرید.
 • به طور مرتب قدردانی کنید.
 • کار گروهی و فراگیر بودن مهارت‌های خود را ارتقا دهید.
 • تعادل سالم بین زندگی و کار خود را حفظ کنید.
 • روابط محکم در محل کار ایجاد کنید.
 • هدفمند به کار خود نزدیک شوید.
 • اهدافی را تعیین کنید که شمارا هیجان‌زده می‌کند.

شوخ‌طبعی

مردم از کار با شما لذت خواهند برد. وندرکام می‌گوید: “مردم می‌خواهند با افرادی که دوست دارند کار کنند.” “چرا شما نمی‌خواهید یکی از این افراد باشید؟ شما قسمت‌های زیادی از ساعت بیداری خود را در محل کار خود سپری می‌کنید، بنابراین نمی‌خواهید این یک‌راهپیمایی مرگ برای شما باشد.

هنگامی‌که شما شوخ‌طبعی را هنگام ایجاد شبکه به طرز ماهرانه‌ای به کار می‌گیرید، راهی عالی برای جلب نظر دوستان جدید و تأثیرگذاری بر مردم پیدا کرده‌اید. شما باید شوخ‌طبع باشید، اما مسخره نکنید (این برای تیم سازی اصلاً خوب نیست) و با این کار سعی نکنید کسی را آزرده‌خاطر کنید. ”

شوخ‌طبعی نابود کننده قوی استرس است. وندرکام توضیح می‌دهد: “در واقع، این کار یک ضربان سه گانه همراه است.” طنز تغییر شناختی در نحوه مشاهده عوامل استرس‌زا را ارائه می‌دهد و یک واکنش احساسی؛ و یک پاسخ فیزیکی است که هنگام خندیدن شمارا آرام می‌کند. ”

شوخ‌طبعی انسان سازاست.”شوخ‌طبعی به کارمندان و مدیران اجازه می‌دهد که دورهم جمع شوند، و این درک را به آن‌ها می‌دهد که همه به دنبال نقاط مشترک هستند.”

ایجاد رابطه در شبکه‌سازی و تیم سازی را  راحت تر می‌کند. او می‌گوید، شوخ‌طبعی راهی برای عبور از سد تنش است.

“تحقیقات نشان می‌دهد که شوخ‌طبعی یک فشار شکن افسانه­ ای در محل کار و همچنین در شکل‌گیری ارتباطات است.” “افرادی که در پاسخ به یک درگیری می‌خندند تمایل دارند از تفکر همگرا که در آن افراد فقط یک‌راه حل را می‌بینند، به تفکر واگرا که در آن افراد ایده‌های متعددی را در نظر می‌گیرند، تغییر مسیر دهند.”

نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند یک شبکه انسانی حرفه­ ای به وجود آورید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

مهارت سخنرانی در جمع

اگر می‌بینید که با گروهی از افراد، به‌ویژه در یک رویداد شبکه‌ای صحبت می‌کنید، مهارت سخنرانی مخصوصاً سخنرانی آسانسوری و بداهه می‌تواند به شما کمک کند. حتی هنگامی‌که شما فقط با یک شخص دیگر صحبت می‌کنید، و آن فرد مهارت‌های گفتگوی عمومی خوبی دارد به شما کمک می‌کند روش بیان خود را بهبود ببخشید.

ارتباط غیرکلامی

ارتباط غیرکلامی هنگام شبکه‌سازی بسیار مهم است. هنگامی‌که شما از زبان بدن خود استفاده می‌کنید ممکن است به شخصی که با او صحبت می‌کنید پیام‌هایی را ارسال کنید. همچنین شما می‌توانید زبان بدن شخصی که با او صحبت می‌کنید را بخوانید. اگر می‌خواهید شیوه بیان پیام خود را تغییر دهید یا چیز دیگری را در سبک ارتباطی خود تغییر دهید، زبان بدن می‌تواند به شما کمک کند.

مهارت‌های بین فردی

این مهارت‌ها اغلب به‌عنوان “مهارت‌های مردمی” شناخته می‌شوند و بر نحوه برقراری ارتباط و تعامل شما با دیگران تأثیر می‌گذارند. این مهارت‌ها شامل مهارت‌های مختلف، مانند مهارت‌های برقراری ارتباط، نگرش و گوش دادن است.

همدلی

همدلی به توانایی احساس آنچه شخص دیگری احساس می‌کند اشاره دارد. مهارت‌های همدلی برای شبکه‌سازی مهم است، زیرا باعث می‌شود دیگران احساس کنند شما آن‌ها را درک می‌کنید و می‌توانید با احساسات و تجربیات آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

چگونه با موفقیت شبکه‌سازی کنیم

یادگیری اصول شبکه‌سازی ایجاد ارتباط مفید با دیگران را آسان می‌کند. چه به‌صورت حضوری و چه به‌صورت آنلاین در رویدادهای شبکه‌های تجاری شرکت کنید، رعایت این نکات مربوط به شبکه می‌تواند اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش دهد:

 • در رویدادهای که منجر به شبکه‌سازی می‌شوند شرکت کنید و با افراد جدید صحبت کنید.
 • در رویدادهای جدید شرکت کنید.
 • روابط اصیل ایجاد کنید.
 • کارت ویزیت به‌یادماندنی به همراه داشته باشید.
 • اعتمادبه‌نفس داشته باشید
 • در ارتباط بمانید
 • در شبکه خود به دیگران کمک کنید.
 • ارتباطات قدیمی را دوباره مرور کنید.
 • ارتباطات جدید را به‌صورت آنلاین پیدا کنید.
 • گروه شبکه خود را تشکیل دهید.

۱. در رویدادهای شبکه با افراد جدید صحبت کنید

هنگام ملاقات و برخورد با افراد جدید، در یک رویداد شبکه‌سازی نهایت استفاده را ببرید. ایجاد مخاطبین جدید می‌تواند شبکه شمارا گسترش داده و شانس دریافت فرصت جدید را افزایش دهد.

هنگامی‌که در یک رویداد جدید شرکت می‌کنید، سعی کنید در هر ساعت با پنج نفر جدید سلام و احوالپرسی کنید، بنابراین می‌توانید حدود ۱۰ دقیقه را با هر شخص صحبت کنید. در طول آن مدت، می‌توانید در مورد موضوعات اساسی، مانند مشاغل یا سرگرمی‌های خود، مکالمه کنید تا ببینید آیا می‌توانید یک ارتباط مشترک ایجاد کنید یا خیر.

۲. در رویدادهای جدید شرکت کنید

ممکن است تمایل داشته باشید که به همان نوع رویدادهای شبکه‌ای بروید که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌کنندگان را می‌شناسید. بااین‌حال، حضور در سایر رویدادها، جایی که می‌توانید با افراد جدید ملاقات کرده و دوستان جدیدی پیدا کنید که ممکن است برای شبکه‌سازی شما مفید باشند.

منابع زیادی به‌صورت آنلاین برای یافتن رویدادهای جدید شبکه‌سازی وجود دارد. جامعه محلی شما ممکن است یک صفحه رسانه اجتماعی داشته باشد که عملکردهای مختلف نزدیک به فعالیت  شمارا تبلیغ می‌کند. اگر در دانشگاه تحصیل‌کرده باشید، ممکن است صفحه مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاه وجود داشته باشد که رویدادهای احتمالی شبکه‌سازی را تبلیغ می‌کند.

۳. ایجاد روابط اصیل

شبکه‌سازی اغلب شامل گفتگو با افراد مختلف در یک رویداد است. ایجاد چندین اتصال با کیفیت ممکن است از درگیر شدن در مکالمات سریع مفیدتر باشد، زیرا احتمال دارد شما در طول یک بحث طولانی‌تر و معنادار احساس پایدارتری ایجاد کنید.

اگر در یک رویداد شبکه‌سازی هستید و احساس می‌کنید ممکن است بتوانید با کسی ارتباط ارزشمندی برقرار کنید، سعی کنید اهداف و علایق مشترکی را پیدا کنید که با کمک آن­ ها می توان  مکالمه را گسترش داد.

۴. کارت ویزیت به‌یادماندنی به همراه داشته باشید

بیشتر افرادی که در یک رویداد شبکه‌ای شرکت می‌کنند کارت ویزیت را برای مبادله به همراه می‌آورند. بسیاری از کارت‌های ویزیت یک اندازه و از همان رنگ و قالبی که همه استفاده می‌کنند پیروی می‌کند.

برای برجسته‌سازی، ممکن است کارت‌های ویزیت منحصربه‌فردی را که مربوط به صنعت شما است، در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، اگر عکاس هستید، می‌توانید کارت ویزیت خود را طوری طراحی کنید که شبیه دوربین باشد یا نمونه کارهای خود را در پشت آن قرار دهید. کارت ویزیت خلاق ممکن است باعث شود افراد تمایل بیشتری به برقراری ارتباط مجدد با شما بعد از رویداد داشته باشند.

۵. اعتمادبه‌نفس داشته باشید

اعتمادبه‌نفس در هنگام یک رویداد شبکه‌ای می‌تواند به شما کمک کند با موفقیت در این رویداد به سمت هدف خود حرکت کرده و ارتباطات مفیدتری ایجاد کنید. هنگام آماده شدن برای یک رویداد شبکه‌سازی، به سؤالات متداولی که ممکن است هنگام صحبت با افراد جدید با آن‌ها روبرو شوید، فکر کنید و پاسخ آن‌ها را تمرین کنید. به طور مثال ممکن است از شما بپرسند: “در مورد خودتان برای من بگویید” یا “چه مدت در این صنعت هستید؟” آماده بودن جواب، اطمینان حاصل می‌کند که شما فرد ماهر و حرفه ­ای هستید.

در حین رویداد، مکالمه را با دیگران آغاز کنید، در صورت لزوم با دست دادن محکم شروع کنید، صاف بایستید و در طول مکالمه تماس چشمی خود را حفظ کنید. این اشکال ارتباط غیرکلامی اعتمادبه‌نفس شمارا نشان می‌دهد و می‌تواند حفظ و ادامه گفتگو را آسان کند.

۶. در ارتباط باشید

وقتی رابطه جدیدی برقرار شد، ادامه و ساختن شبکه و تقویت شبکه انسانی مهم است. چند روز پس از رویداد شبکه‌سازی می‌توانید با فرد تماس جدیدی بگیرید، پیامکی ارسال کنید یا از طریق ایمیل یا شبکه ­های اجتماعی پیامی را برای آن­ها ارسال کنید تا لذت خود را از دیدار با آن‌ها ابراز کنید.

برای ادامه مکالمه در مورد علایق مشترک، پیشنهادی را برای ملاقات با آن‌ها در یک زمان مشخص ارائه دهید. سعی کنید هر چند ماه یک بار با ایمیل یا فرستادن یک مقاله جالب یا اخبار مرتبط با صنعت با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

اگر در جریان یک کار استخدامی با یک کارفرمای بالقوه ارتباط برقرار کرده‌اید، کمی بعد این موضوع را پیگیری کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد روند مصاحبه جمع‌آوری کنید. می‌توانید برای تشکر از اینکه وقتشان را به شما داده‌اند به آن‌ها ایمیل ارسال کنید و رزومه و نامه خود را ضمیمه کنید تا ابتکار عمل خود را نشان دهید.

۷. به دیگران در شبکه انسانی خود کمک کنید

بخشی از شبکه‌سازی، کمک به کسانی است که در این شبکه هستند. این کار  می‌تواند سخاوتمندانه و قابل‌اعتماد بودن شمارا نشان دهد. با توصیه به شما برای فرصتی که با شرایط شما مطابقت دارد، مخاطبین احتمالاً سخاوت شمارا تلافی می‌کنند.

هنگام برقراری ارتباط با افراد در شبکه خود، به طور فعالانه به آن‌ها گوش فرا دهید تا مشخص شود آیا دریافتن شغل جدید یا گسترش پایگاه مشتری خود به کمک نیاز دارند یا خیر. ممکن است بتوانید به‌عنوان مرجع یا ارائه اطلاعات تماس برای مدیر استخدام یا مشتری احتمالی به آن‌ها کمک کنید.

۸- ارتباطات قدیمی را دوباره مرور کنید

زمانی­که جزئی از شبکه‌ای از افراد موفق و قله نشین می‌شوید، سطح متفاوتی از روابط را بر اساس علایق و اهداف مشترک ایجاد خواهید کرد. در بعضی موارد، شما ممکن است به‌ندرت با افرادی که ارتباط قوی با آن‌ها ندارید ارتباط برقرار کنید. حفظ ارتباطات بخش مهمی از شبکه‌سازی یا پارتی سازی است، زیرا ممکن است بتوانید اطلاعات ارزشمندی از جمله صنعت را برای استخدام شغل یا مراجعه مشتری به یکدیگر ارائه دهید.

برای اینکه یک خط ارتباطی باز داشته باشید، با کسانی در شبکه خود تماس بگیرید که چند ماه است با آن‌ها صحبت نکرده‌اید. می‌توانید در مورد شغل آن‌ها اطلاعات جدیدی به دست آورید. حتی ممکن است آن‌ها بخواهند برای برقراری ارتباط مجدد شخصاً شمارا ملاقات کنند.

۹. ارتباطات جدید را به‌صورت آنلاین پیدا کنید

در حالی که بسیاری از افراد به‌صورت حرفه ­ای به‌صورت حضوری شبکه‌سازی خود را انجام می‌دهند، شما می‌توانید اتصالات و ارتباطات جدید را به‌صورت آنلاین پیدا کنید. ارتباط آنلاین با افراد می‌تواند به شما در ایجاد یک شبکه بزرگ‌تر و گسترده‌تر کمک کند.

اگر پروفایل حرف‌های در یک بستر رسانه اجتماعی ایجاد کرده‌اید، می‌توانید هر هفته پنج نفر جدید به افرادی که دنبال می‌کنید اضافه کنید. شما می‌توانید افرادی مانند همکارانی که در بخش­های دیگر کار می‌کنند یا افرادی را که در جریان رویدادهای حضوری شبکه ملاقات کرده‌اید، به لیست خود اضافه کنید.

همچنین تلاش برای برقراری ارتباط با متخصصان رشته خود می‌تواند مفید باشد. اگر متخصصی به طور منظم مطالبی را ارسال می‌کند، ممکن است اطلاعات ارزشمندی را بیاموزید که می‌توانید برای کارهای خود استفاده کنید.

اگر می‌خواهید ارتباط شخصی‌تری برقرار کنید، سعی کنید برای آن‌ها یک پیام خصوصی با سؤالی که مربوط به صنعت شما است ارسال کنید و یا می‌توانید نظری را که درباره تحسین کار آن‌ها است، بفرستید.

۱۰. گروه شبکه خود را تشکیل دهید

هنگامی‌که در یک رویداد ارتباط برقرار می‌کنید، سعی کنید گروه کوچکی را شکل دهید تا بعداً دوباره همدیگر را ملاقات کنید. برنامه‌ریزی فعالیت‌های تعاملی را در نظر بگیرید که می‌تواند به مردم کمک کند در ایجاد مکالمه احساس راحتی بیشتری داشته باشند. تشکیل گروه شبکه خود می‌تواند به شما در ایجاد روابط نزدیک با افراد و ایجاد فرصت‌های بالقوه کمک کند.

۴ مهارت قدرتمند برای تقویت قدرت شبکه شما

این مهارت‌ها شمارا بسیار حرفه‌ای‌تر از مهارت‌های معمولی شبکه‌سازی می‌کند. این توانایی‌ها را بسازید تا به نسخه قدرتمندتر و مطمئن‌تری از یک فرد حرفه­ای تبدیل شوید.

سؤال پرسیدن

هنر سؤال کردن هر مکالمه را افزایش و طولانی‌تر می‌کند. هرچه سؤالات عمیق و مشخص‌تری بپرسید، طرف مقابل بیشتر با شما ارتباط برقرار می‌کند و این موضوع باعث تقویت ارتباط شما می‌شود.

اگر کسی در مورد کالای جدیدی صحبت می‌کند که شرکتش در شرف راه‌اندازی آن است، فقط یک عبارت ساده مانند “این عالی است!” را نگویید. در عوض، بپرسید چه چیزی در این محصول وجود دارد که فرد را بیشتر از این هیجان‌زده می‌کند. شما حتی می‌توانید از ماهیت و نقش او در این پروژه سؤال کنید. به آن‌ها علاقه نشان دهید. این کار شما باعث می‌شود مورد استقبال قرار بگیرید.

زبان مثبت

خیلی راحت می‌توانید در دام سخنان منفی بیافتید. شروع به مشاهده و بررسی عبارات خود کنید. اگر متوجه شدید که می‌خواهید در مورد جنبه منفی موضوع، نظر دهید، اظهارات خود را در ذهن خود مورد بررسی قرار دهید و آن را از دیدگاه مثبت ببینید و مورد ارزیابی قرار دهید.

با ادامه دادن به صحبت‌های مثبت و نگه داشتن زبان خود، فرد یا افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید شروع به نشان دادن تفکر و زبان مثبت خود به شما می‌کنند و نتیجه این می­شودکه  مکالمه سازنده‌تر خواهد شد.

پل‌های پشت سرت را بسوزان

گاهی اوقات فقط باید یک اتصال قطع شود. اگر کسی مانند یک خون‌آشام پرانرژی در شبکه حرفه­ای شما عمل می‌کند، اجازه دهید او برود و به عقب نگاه نکند. به علائم بی‌احترامی، کم‌لطفی یا ناسپاسی توجه کنید. اگر همیشه به کسی کمک می‌کنید اما او هرگز لطف شمارا جبران نمی‌کند، ممکن است وقت آن باشد که او را رها کنید.

هیچ تاجر قدرتمندی مانند جزیره تنها و به‌دوراز خشکی نیست. شما باید ارتباط برقرار کنید و سپس ارتباطاتی را که ایجاد می‌کنید پرورش دهید. به‌قول‌معروف، “ما خود را با بلند کردن یکدیگر بالا می‌بریم.” خود را در آنجا قرار دهید، شروع به ملاقات با افراد جدید کنید و خود را با اعتمادبه‌نفس و لطف به دیگران بشناسانید. شما برای دیگران یک ارزش و سرمایه هستید. شبکه خود را بسازید و کسانی را پیدا کنید که برای شما ارزش و سرمایه قائل می­شوند.

برای اینکه بتوانید یک شبکه منسجم بسازید نیاز است که در کنار فراگیری مهارت­های موردنیاز برای شبکه‌سازی، یک سری کارهای مکمل را انجام دهید که عبارت‌اند از:

۱. اهداف خود را مشخص کنید

به دنبال دستیابی به چه چیزی در این رویداد یا جلسه هستید؟ به اهداف شغلی خود فکر کنید و آن‌ها را با مواردی که به طور بالقوه می‌توانید در هنگام شبکه‌سازی برای تعیین اهداف واقع‌بینانه یاد بگیرید، ادغام کنید.

هرچه بیشتر تمرکز خود را بر روی آنچه می‌توانید ارائه دهید، آنچه در تلاش برای دستیابی به آن هستید و همچنین نحوه برقراری ارتباط متمرکز کنید، این کار باعث می‌شود کیفیت ارتباط­سازی شما بهتر شود.

۲. پیگیری کنید

اگر فردی را ملاقات کرده‌اید که با او گفتگوی جالبی داشته‌اید، فراموش نکنید که او را پیگیری کنید. تنها راهی که می‌توانید از شبکه‌سازی با آن‌ها بهره‌مند شوید ادامه ارتباط است.

سعی کنید بخشی از مکالمه‌ای را که قبلاً باهم داشته‌اید، ادامه دهید، تا به آن‌ها کمک کند نه‌تنها آن لحظه بلکه در آینده نیز شمارا به یاد بیاورند.

۳. زمین خود را آماده کنید

زمینه گفت و گو را با بیان داستان فراهم کنید. استفاده از یک داستان می­ تواند بسیار مفید باشد. وقتی دیگران از شما می‌پرسند که چه‌کاری انجام می‌دهید، آن را جالب کنید و اشتیاق خود را به آن‌ها نشان دهید.

به‌جای اینکه فقط از کارت ویزیت استفاده کنید، سعی کنید آن را کمی رسمی­ تر کنید و چیزی به یادماندنی بگویید تا علاقه کسانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید را حفظ کنید.

۴. ایجاد یک تأثیر مثبت

اولین برداشت در موقعیت‌های شبکه­ سازی، همه چیز است. مردم می‌خواهند با افراد مثبت ارتباط برقرار کنند، بنابراین نگاه کنید و خوب گوش کنید و به دیگران کمک کنید.

اگر به‌عنوان کسی ظاهر شوید که می‌خواهد در کنار کار حرفه ­ای خود به دیگران کمک کند، آن‌ها از تمایل شما برای انجام کاری برای آن‌ها قدردانی می‌کنند و به احتمال زیاد لطف شمارا جبران می‌کنند.

۵- از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

هرگز منابع آنلاین مانند LinkedIn را دست‌کم نگیرید. این یک روش عالی برای برقراری ارتباط با کسانی است که با آن‌ها صحبت کرده‌اید یا ارتباط با کسانی که می‌خواهید با آن‌ها صحبت کنید است.

پیوستن به گروه‌ها و برقراری ارتباط با دیگران به‌صورت آنلاین راهی عالی برای کسب اطلاعات در مورد صنعت خود است، از رویدادها گرفته تا محتوای مفید و فرصت‌های شغلی غافل نشوید و از آن‌ها استفاده کنید.

۶. فراتر از منطقه راحتی خود بروید

یکی از مهم‌ترین قوانین دستیابی به ارتباطات عالی، فراتر رفتن از منطقه راحتی خود است. خود را به کسانی که ممکن است به‌طورمعمول با آن‌ها ارتباط نداشته باشید، معرفی کنید و هر جا که باشید به رویدادهای مورد علاقه خود بله بگویید و به آنجا بروید.

هنگام گفتگو با دیگران اعتمادبه‌نفس داشته باشید و به دنبال پیام واضحی باشید. به یاد داشته باشید که شبکه­‌سازی در اصل مربوط به بازاریابی خودتان است، بنابراین هرگز ساختن برند و نام تجاری خود را متوقف نکنید.

نتیجه

در این دوران که می‌توان آن را عصر ارتباطات نامید شبکه­‌سازی قوی با انسان‌های موفق می‌تواند ما را رشد دهد و به ما کمک کند ‌به موفقیت‌های روزافزون برسیم. پس هرکدام از ما می‌توانیم با فراگیری مهارت‌هایی مانند ارتباطات اجتماعی، سؤال پرسیدن، مهارت‌های کلامی و غیرکلامی و سخنرانی در جمع خود و کسب‌وکار خود را به دیگران بشناسانیم.

هنگامی‌ که شبکه‌ای از افراد موفق را تشکیل دادیم می‌توانیم روابط خود را تقویت و اثربخش‌تر کنیم و به رشد و بالندگی خود کمک فراوانی کنیم. برای اینکه بتوانید شبکه‌ای از انسان‌های موفق بسازید باید این کارها را انجام دهید:

 • در رویدادهای که منجر به شبکه‌سازی می‌شوند شرکت کنید و با افراد جدید صحبت کنید.
 • در رویدادهای جدید شرکت کنید.
 • روابط اصیل ایجاد کنید.
 • کارت ویزیت به‌یادماندنی به همراه داشته باشید.
 • اعتمادبه‌نفس داشته باشید
 • در ارتباط بمانید
 • در شبکه خود به دیگران کمک کنید.
 • ارتباطات قدیمی را دوباره مرور کنید.
 • ارتباطات جدید را به‌صورت آنلاین پیدا کنید.
 • گروه شبکه خود را تشکیل دهید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای شبکه‌سازی وجود دارد؟آیا دوست دارید این مهارت عالی را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید