زمان مطالعه: 15 دقیقه نهایت لذت و رضایت از زندگی این است که شما نسبت به خود احساس خوبی…" /> زمان مطالعه: 15 دقیقه نهایت لذت و رضایت از زندگی این است که شما نسبت به خود احساس خوبی…" />

شاد زیستن با ریتم زندگی

خانه » بلاگ » شاد زیستن با ریتم زندگی

فهرست عناوین

نهایت لذت و رضایت از زندگی این است که شما نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید، زیرا این همان چیزی است که باعث خوشحالی ما می‌شود و این نکته به ما می‌گوید که اتفاقی که در بیرون رخ می‌دهد نمی‌تواند باعث شادی دائمی ما شود. پس می توان نتیجه گرفت خوشبختی درون ماست، در ذهن ماست. داشتن نگرش مثبت نسبت به خود، دیگران و زندگی به‌طور کلی مهم است، به‌ویژه هنگامی که حس می‌کنیم خوش‌شانسی با ما کاری ندارد و ما از آن بهره‌مند نیستیم.

افکار ما می‌توانند ما را به اوج برسانند یا باعث فرو رفتن ما در اعماق ناامیدی شوند. وقتی به افکار مثبت فکر می‌کنیم، موقعیت‌ها و افراد مثبت را جذب خواهیم کرد. وقتی ما روی جنبه‌های منفی زندگی خود تمرکز می‌کنیم، منفی نگری بیشتری را به خود جلب می‌کنیم. افکار ما اغلب پر از احساسات مثبت یا منفی است و بندرت خنثی هستند.

اگر در زندگی خود چیزهای خوبی می‌خواهید، مثبت فکر کنید و شاکر باشید. احساس شادی، آرامش و خوشبختی کنید. ذهن خود را از نگرانی و ترس دور نگه دارید. انرژی ذهنی را صرف تفکر منفی نکنید. برای زیباسازی فردا، امروز به آن فکر کنید. اکنون تصمیم بگیرید که شاد باشید و مهارت‌های شاد کردن خود در زندگی و شاد زیستن در دنیای اطراف خود را بیاموزید.

در این مقاله قصد داریم برخی از مهارت‌هایی که موجب شاد زیستن می ­شوند را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

شاد زیستن با ریتم زندگی

۱. گذشته را فراموش کنید

یکی از قفل‌های خوشبختی و شاد زیستن، خاطره بد است. اگر به چیزهای ناخوشایند گذشته فکر کنید، نمی‌توانید خوشحال باشید. اشتباه کرده‌اید؟ شما تجربه­های وحشتناکی داشته‌اید؟ آیا می‌توانید راه دیگری بروید؟ هرچه هست، بگذارید از شما دور شود و انرژی و افکار خود را در زمان حال متمرکز کنید.

مردم می‌گویند بسیار مهم است که مواردی را که در گذشته انجام داده‌اید به خاطر بسپارید تا بتوانید مدرکی راجع به زندگی خود داشته باشید. من می‌گویم تاریخ چیزی نیست جز تاریخ که دیگر زمان آن گذشته است. آنچه در گذشته انجام داده‌اید مطلقاً نقشی در آینده شما ندارد. همه ما کارهایی انجام داده‌ایم یا شرایطی را پشت سر گذاشته‌ایم که چندان به آن‌ها افتخار نمی‌کنیم یا از آن‌ها راضی نیستیم که البته نمی‌شود برای آن کار انجام داد و این موضوع بخشی از زندگی است. تنها کاری که می­توانید در رابطه با  گذشته انجام دهید این است که فقط و فقط از آن درس بگیرد و از تجربیات آن استفاده کنید.

پس برای اینکه گذشته را رها کنید بهتر است:

الف. طرز فکر خود را تغییر دهید

اگر ذهن شما به چیزهای منفی که در گذشته اتفاق افتاده است متمرکز شود، زندگی شما در جهت منفی حرکت می‌کند. زندگی شما در جهت افکار غالب شما حرکت می‌کند، بنابراین آنچه را که ذهن خود را روی آن معطوف و متمرکز می‌کنید، همان چیزی است که در زندگی و عواطف شما به وجود خواهد آمد. به‌جای اینکه تمرکز خود را تنظیم کنید و به همه‌چیزهای منفی که در گذشته رخ داده است مانند: دل‌شکستگی‌ها، همه‌چیزهایی که از دست داده‌اید پشت پا بزنید و روی افکار مثبت خود تمرکز کنید.

شروع به بازیافت همه آن افکار کنید و افکار مثبت را جایگزین آن‌ها کنید و به خود بگویید: “من عالی خواهم شد، من بسیار باهوش هستم، گذشته من چیزی نیست جز گذشته، آنچه پیش روی من است عالی است، هیچ چیز مانع من نخواهد شد، من موفق خواهم بود، نمی‌گذارم گذشته‌ام مرا گمراه کند”.

” اگر هر روز از خواب بیدار می‌شوید و با صدای بلند و جسورانه چیزهایی از این قبیل را می‌گویید، آن گذشته بد خود را به خاک می­سپارید. قبل از اینکه بدانید، هیچ‌کس نمی‌تواند از گذشته شما علیه شما استفاده کند، زیرا شما درواقع شروع به رها کردن آن کرده‌اید شما شروع به شاد زیستن  در لحظه حال کرده­اید.

ب. قطع ارتباط با برخی از دوستان

برخی از دوستان وجود دارند که دوستی خود را با آن‌ها نگه می‌داریم که حتی خود ما در اعماق وجود خود می‌دانیم که آن‌ها هیچ کاری برای ما  نمی‌کنند جز اینکه سرعت ما را در مسیر رشد و شادی کاهش می­دهند. قطع رابطه  و قطع -دوستی زمانی که احساس کنید که رسیدن به هدف شما را به تأخیر می‌اندازد جرم نیست.

برای اینکه شما بتوانید تمرکز خود را با مثبت‌گرایی اشغال کنید و شروع به شاد زیستن کنید، دوستان منفی باید از زندگی شما بروند. شما باید خود را از آن­ها جدا کنید تا بتوانید همان جایی باشید که می‌خواهید باشید. باید از دوستانی که همیشه کارهای غلطی را که در گذشته انجام داده‌اید به شما یادآوری می‌کنند، دور بمانید.

۲. مسئولیت‌پذیری را بر عهده بگیرید

راز خوشبختی و شاد زیستن آزادی است و راز آزادی شجاعت است – توکیدیدس (توکیدید)

برای شاد زیستن شما باید آزادی داشته باشید و آزادی اساس انتخاب شاد زیستن است. مهم نیست که وضعیت چقدر بد است، شما همیشه می‌توانید نحوه برخورد با آن را انتخاب کنید. مردم می‌توانند به شما صدمه بزنند، شما را ناامید کنند، اما مسئله این است که چگونه واکنش احساسی نسبت به آن نشان می‌دهید.

اما همان‌طور که در بالا گفته شد، آزادی به شجاعت نیاز دارد. انتخاب آزادی یعنی مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید. وقتی اوضاع خراب است نباید دلسرد شویم. مسئولیت و قدرت انتخاب در جهت جدید را بر عهده بگیرید.

. دست از بهانه‌گیری برای خود بردارید

هنگامی که اشتباهی مرتکب شدید، خود را در وسط گود قرار دهید و به‌جای سرزنش کردن دیگران، دلیل واقعی اینکه چرا نتوانستید کاری را انجام دهید، بگویید. با آوردن بهانه‌ای، درواقع اعتراف می‌کنید که غیرمسئول هستید. علاوه بر این، این کار شما را ترسو نشان می‌دهد و ترس شجاعت شما را زیر سؤال خواهد برد.

شما باید به‌روشنی در مورد آنچه می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید فکر کنید، تا از بهانه آوردن برای خود جلوگیری کنید. وقتی در چنین شرایطی قرار گرفتید، بگویید که چرا به‌جای این که یک دروغ بسیار کوچک بیان کنید، دلیل انجام ندادن آن کار را می­گویید. با این کار شما شجاعت خود را نشان داده‌اید.

. دست از شکایت بردارید

شاکی‌ها معمولاً افرادی هستند که زیاد حرف می‌زنند و هیچ کاری نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند با گفتن کلمات خود را فردی بزرگ نشان دهند، اما وقتی صحبت از انجام کاری در مورد یک موضوع واقعی می‌شود، آن‌ها هیچ کاری انجام نمی‌دهند. پس، می‌توانید شکایت را کنار بگذارید و مسئولیت را به دست خود بگیرید. اگر نحوه انجام یک کار خاص را دوست ندارید، خودتان این کار را انجام دهید یا با شخصی که این کار را اشتباه انجام داده مشورت کنید.

. یاد بگیرید که چگونه امور مالی خود را مدیریت کنید

یکی از عواملی که می‌تواند شادی افراد را بگیرد و مانع شاد زیستن افراد شود مسائل مالی است. پس یکی از مسئولیت‌های عمده‌ای که در بزرگ‌سالی خواهید داشت، مراقبت از پول خود است. شما شغلی پیدا می‌کنید، حقوق می‌گیرید و سعی می‌کنید ماه‌به‌ماه با آن زندگی کنید. برای پیشگیری، ممکن است سعی کنید مقداری کنار بگذارید. پس‌انداز همیشه ایده خوبی است. متأسفانه، همه یاد نمی‌گیرند یا نمی‌دانند چگونه امور مالی خود را مدیریت کنند و خود را درگیر قرض و وام و خرید وسایل به‌دردنخور می­کنند. درست است خرید به انسان حس خوبی می‌دهد و شاید باعث شادی لحظه ­ای شود اما زمانی که به خاطر حرف دیگران این خرید ها و هزینه کردن‌ها اتفاق می­افتد ،موجب ناراحتی و غم غصه می‌شود.

معمولاً اغلب افراد حقوق خود را قبل از پایان ماه خرج می‌کنند. حتی گاهی اوقات آن‌ها از پرداخت قبض خود غافل می‌شوند زیرا چیز دیگری برای خرج کردن پیدا کردند. این‌ها نمونه‌هایی از کاری است که یک فرد غیرمسئول انجام می‌دهد.

۳. ایجاد ارتباط با مردم

لذت واقعی زندگی در دوستی‌هایی است که مسیر زندگی جدیدی را ایجاد می‌کند. دوستی و روابط جایی است که ما در آن زندگی ،به سعادت واقعی دست می‌یابیم. دلیل آن ساده است: فقط از طریق روابط و مشارکت می‌توانیم عاشق باشیم و دوست داشته شویم. دوستان خوب که باعث رشد شما می­شوند را در اولویت خود قرار دهید و شاد زیستن را با دوستان خود تجربه کنید.

برای اینکه بتوانید با مردم ارتباط بهتری برقرار کنید و دوستی‌های جدید و عالی را به وجود آورید بهتر است:

. واقعاً خوب گوش کنید

برخی از افراد بیشتر از اینکه به دیگران گوش دهند، صحبت می‌کنند. وقت بگذارید و با گفتار، لحن و زبان بدن خود واقعاً به صحبت‌های مردم گوش دهید. اگر آن‌ها بدانند که شما واقعاً به آن‌ها گوش می‌دهید، باروی گشاده‌تری عمل می‌کنند و با افکار و احساسات واقعی خود به شما اعتماد می‌کنند.

. با دیگران کنار بیایید

مردم نیازی به دوستانی ندارند که آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار دهند. آن‌ها به دوستانی نیاز دارند که به آن‌ها کمک کنند. دوست بودن به معنای کنار آمدن با شخص دیگر است حتی اگر با او موافق نباشید. حضور در کنار او و نشان دادن پشتیبانی از او هنگام حل مشکل است. سعی نکنید مسائل آن‌ها را حل یا قضاوت کنید. فقط آنجا باشید و به آن‌ها بگویید که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید و از آن‌ها حمایت می‌کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید شادی زندگی شما و دوستتان را فرامی‌گیرد.

۴. شخصیت‌سازی کنید

شخصیت بسازید، زیرا برای شاد زیستن و خوشبختی این موضوع یک امر ضروری است. وقتی با خود و دیگران صادق باشید، در آرامش خواهید بود. روشی که برای ساختن شخصیت ایجاد می‌کنید وعده دادن و عمل به آن‌ها است. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید به خود قول دهید که سیگار نخواهید کشید. وقتی به قول‌های خود عمل می‌کنید شخصیت خود را می‌سازید.

برای ساختن شخصیت در هر چیزی، ابتدا باید متوجه شوید با چه چیزی دست و پنجه نرم می‌کنید. اگر با فروتنی دست و پنجه نرم می‌کنید، منابعی پیدا کنید که به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه فروتن‌تر باشید و آن را تمرین کنید. اگر با انضباط شخصی دست و پنجه نرم می‌کنید، اهداف خود را تعیین کنید و برای تحقق آن‌ها به روش صحیح تلاش کنید.

قدم برداشتن برای ساخت شخصیت خود، کار ساده‌ای نیست. مردم متوجه کسانی می‌شوند که به‌درستی کارها را انجام می‌دهند. کم کاری آسان است و این آسان نبودن برای کسی که کارها را درست انجام نمی‌دهد بسیار سخت است.

پس بهتر است:

فروتن باشی.

فروتنی آغاز خرد است. برای اینکه شخصیت خود را بسازید، باید نسبت به راه‌های جدید و ایده‌های جدید ذهنی باز داشته باشید.

اصول و ارزش‌های خود را رعایت کنید.

خواه “دیگران را دوست داشته باشید”، خواه “کارهای درست را انجام دهید”، رعایت اصول و ارزش‌ها خود می‌تواند تصمیم‌گیری را آسان‌تر و شخصیت شما را باثبات‌تر کند که این امر می‌تواند شما را برای شاد زیستن آماده کند.

پاسخگو باشید

اطراف خود را با افرادی که انتظارات زیادی از زندگی دارند و به دنبال موفقیت هستند، احاطه کنید. ابتدا مسئولیت خود را بر عهده بگیرید. غرور را کنار بگذارید و پاسخگوی رفتار خود باشید. بگذارید دیگران شما را به سمت شخصیت عالی بودن، سوق دهند.

برای ساختن شخصیت خود به تمرین این چهار نکته ادامه دهید. به نقصان خود پی ببرید و روش‌های مختلفی برای پیشرفت خود پیدا کنید. به یاد داشته باشید عدم اعتماد بزرگ‌ترین هزینه برای شماست و هر چیز باارزشی، بر اساس اعتماد ساخته می‌شود و همین امر می‌تواند شادی شما را تضمین کند.

۵. برای نعمت‌ها و هدیه‌های خود ارزش قائل شوید

افرادی که از گذشته­ خودقدردانی نمی کنند طعم خوشبختی و شاد زیستن را تجربه نخواهند کرد. شاد بودن و شاد زیستن با سپاسگزاری آسان است. بعضی‌اوقات برای قدردانی از داشته‌هایمان باید ضرر و زیان را تجربه کنیم. بنابراین مسائل را جدی نگیرید. به آنچه دریافت کرده‌اید نگاه کنید و به‌زودی متوجه خواهید شد که دلایل زیادی برای شاد زیستن و خوشبخت بودن دارید.

شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند.

آسان است که بوی رطوبت باران را استنشاق کنیم و یا در هنگام  بارش برف به تماشای دانه‌های برفی زیبا نگاه کنیم و شروع به شکر گذاری و قدردانی از خدا به خاطر این حس زیبا کنیم.

چرا باید خدا را به خاطر آن چیزهایی که داریم شکر کنیم؟

من فکر می‌کنم به این دلیل است که شکرگزاری برای همه‌چیز از خدا نشان می‌دهد که او خدای خوبی‌ها است این موضوع صرف‌نظر از اینکه ما چه چیزی را نعمت می‌دانیم ،می­تواند باعث شادی ما شود.

شکرگزاری بیانگر اعتماد ما به  خدایی است که  همه کارها را برای اهداف خوب خود انجام می‌دهد، مهم نیست که ما متوجه چگونگی آن شویم.

پس ما از چه چیزهایی سپاسگزاریم؟

. ایمان

خدای متعال، سپاسگزارم که مجبور نیستم راه خود را به بهشت ​​برسانم و خود و دیگران را آزار دهم. از تو به خاطر هدیه ایمان بی‌نهایت سپاسگزارم.

. خانواده

پدرم از تو سپاسگزارم، برای تشکیل چنین خانواده­ای. خدایا از تو سپاسگزارم که خانواده‌ام را به‌عنوان بخشی از برنامه و رسالت من قرار داده‌ای.

. نعمت‌ها

خداوندا از تو سپاسگزارم به خاطر تمام نعمت‌هایی که برای آسایش و راحتی من آفریده‌ای.

۶. هدف زندگی من نیروی محرکه من است

نکته مهم در جستجوی رفاه و شادی در زندگی، یافتن هدف است. مطمئناً گفتن این موضوع آسان‌تر از انجام  آن است، اما مهم این است که یک فرد راهی پیدا کند و کاری را که به‌عنوان یک نعمت احساس می‌کند انجام دهد. زندگی زمانی  زیبا خواهد شد  که آنچه را دوست داریم و آنچه را به وجود خود معنا می‌بخشیم، شروع ­کنیم.

 • آیا اعتقاددارید اهداف می‌توانند شما را خوشحال کنند و باعث شاد زیستن شما شوند؟
 • آیا به تغییر چیزی در زندگی خود فکر می‌کنید؟

تحقیقات نشان داده است که اهداف شخصی متناسب با علایق شما، احساس عاطفی شما را افزایش می‌دهد. این بدان معنی است که کار بر روی اهداف خود، شما را خوشحال و شاد می‌کند.

 • بیشتر ما چیزی داریم که دوست داریم تغییر دهیم تا شادتر شویم.
 • با این اوصاف، تعیین اهداف و پیشرفت در آن‌ها می‌تواند ما را با شاد زیستن راضی‌تر کند.

اهداف کاملاً مشخص می‌توانند شما را خوشحال کنند زیرا به شما کمک می‌کنند تا:

 • بر آنچه می‌خواهید متمرکز شوید
 • مسئولیت زندگی‌ای را که می‌خواهید داشته باشید، بر عهده بگیرید
 • وقت خود را به روش‌های معنی‌دار سپری کنید
 • احساس اعتمادبه‌نفس پیدا کنید
 • احساس اشتیاق کنید
 • رشد خود را افزایش دهید
 • درباره خود بیشتر بدانید
 • در موقعیت‌های جدید کاوش کنید
 • با افراد جدید آشنا شوید
 • نقاط قوت جدید پیدا کنید
 • پیرامون نقاط ضعف خود ،کار کنید
 • به زندگی ایده آل خود نزدیک شوید
 • مهارت‌های جدید را بیاموزید و توسعه دهید
 • اعتمادبه‌نفس خود را برای مقابله با اهداف بزرگ‌تر و دشوارتر افزایش دهید

از موفقیت‌های خود احساس غرور کنید

۷. خود را تغییر دهید و از تغییر لذت ببرید

شاد زیستن به پیشرفت مداوم نیاز دارد. آیا تابه‌حال در مورد کاری­که انجام داده‌اید و برای انجام آن مورد تعریف و تمجید قرارگرفته‌اید؟ آیا هیجان‌زده شده ­اید؟ آیا تابه‌حال هیجان سطح جدیدی از موفقیت را در زندگی احساس کرده‌اید؟ پس تغییر به سمت بهتر و پیشرفت، چیزی است که ما را شاد و خوشحال می‌کند.

۳ راه برای شروع لذت بردن از تغییر

با تغییر، پیشرفت حاصل می‌شود. اگر چیزهای جدید را امتحان نکنید، همیشه رشد نکنید و یاد نگیرید، واقعاً نمی‌توانید  نتیجه­ ای  در زندگی بگیرید.

بیشتر مردم از تغییر می‌ترسند. آن‌ها به دنبال دانسته‌های خود و به دنبال حفظ و امنیت آن هستند و نمی‌دانند چگونه کاری متفاوت انجام دهند.

بهترین راه این است که رویکرد جدیدی نسبت به تغییر را امتحان کنید.

الف. شما در حال تغییر هستید.

هر روز صبح شما به‌عنوان یک فرد جدید بیدار می‌شوید، شخصی متفاوت‌تر از دیروز هستید. شما چیزهای جدیدی را تجربه کرده‌اید، افراد جدیدی را ملاقات کرده‌اید و چیزی راجع به خود تغییر داده‌اید، خواه این موضوع را متوجه شوید خواه می‌توانید این موضوع را درک نکنید.

اگر کنترل آن را در دست نگیرید، زندگی می‌تواند به روشی خاص زندگی شما را به سمت اتفاقات منفی تغییر دهد. بنابراین شروع به تمرکز و صرف وقت و انرژی خود روی چیزهای مثبت کنید. روی افرادی تمرکز کنید که باعث می‌شوند شما نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید.

روی انجام کارهایی تمرکز کنید که به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری بیشتری داشته باشید، شخصیت‌سازی کنید و شخص بهتری شوید. به‌هرحال شما در حال تغییر هستید. بهترین استفاده را از این اتفاق ببرید و از آن به نفع خود استفاده کنید تا بتوانید شاد زیستن را بیاموزید.

به روش‌هایی فکر کنید که به شما کمک می‌کند کارهای بیشتری انجام دهید، تصمیمات بهتری بگیرید، اوقات خود را در یک محیط سالم بگذرانید، با افراد موفق معاشرت کنید، اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. اکنون این یک روش خوب و متمرکز برای تغییر از یک زندگی غمگین­انگیز به سمت یک زندگی شاد است.

ب. موفقیت را تجسم کنید.

اگر فقط در عرض یک هفته بتوانید به زندگی دلخواه خود برسید و بتوانید با شادی زندگی کنید، چه می‌کنید؟

اگر بتوانید هر روز صبح فقط با تکرار کلماتی که موجب افزایش عزت‌نفس می‌شوند و به شما احساس افزایش اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا به غریبه‌ها نزدیک شوید و با آن‌ها دوست شوید چه کاری انجام می‌دهید؟

در مورد موفقیت در زمینه ­های دیگری زندگی چطور؟

با جزئیات به این سؤالات پاسخ دهید. به این فکر کنید که نسخه جدید و بهتری از زندگی خود را ساخته‌اید این زندگی چه احساساتی را در شما زنده می‌کند؟ دیگران چه واکنشی به شما نشان می‌دهند و اینکه چگونه یک موفقیت مانند گلوله برفی به موفقیت دیگری منجر می‌شود؟

شما برای تبدیل شدن به آن شخص به شاد زیستن و تجسم آن نیاز دارید، و این را از قبل می‌دانید، پس همین حالا شروع کنید. بگذارید این شاد زیستن با افکار و تجسم‌ به شما انگیزه دهند تا امروز با اقدامی تغییرات را بپذیرید و برای بهبود خود کار کنید.

ج. حضور داشته باشید.

ما تمایل داریم که زمان زیادی را در گذشته بگذرانیم .دوباره زندگی در موقعیت‌های قدیمی، اجازه دادن به پشیمانی، ما را از بین می­برد پس بهتر است تصور کنیم که چگونه اوضاع می‌تواند متفاوت باشد. ما همچنین زمان زیادی را در آینده می‌گذرانیم . از ترس آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، سعی در پیش‌بینی آن و آماده شدن برای آن داریم.

تنها چیزی که درنتیجه اتفاق می‌افتد این است که شما اینجا نیستید، از لحظه فعلی لذت نمی‌برید و زندگی را به‌طور کامل نمی‌گذرانید.

برای تغییر آن، گذشته را پشت سر بگذارید، بپذیرید که آینده غیرقابل پیش‌بینی است و آن را رها کنید. روی لحظه اکنون تمرکز کنید.

این لحظه همه‌چیزهایی است که شما دارید، این تنها شانس شما برای ایجاد آینده بهتر شما و تنها مکانی است که باید در آن باشید. بنابراین قدر آن را بدانید، ببینید چه چیزهایی در اطراف شما هستند و از آن بهترین استفاده را ببرید.

۸. خوشبختی در چیزهای کوچک است

مطمئناً، خرید یک خودرو پورشه یا داشتن یک خانه چند ده میلیاردی می‌تواند همه را خوشحال کند، اما خوشبختی واقعی در چیزهای کوچک است. دوست شما یک مهمانی شگفت‌انگیز برای شما برگزار می‌کند، به همسر یا عزیزان خود هر روز صبح می‌گوید “دوستت دارم”. این‌ها چیزهای کوچکی است که ما اغلب نادیده می‌گیریم، اما به ما اعتماد کنید، بعداً همه این مسائل برای شما مهم خواهند بود.

بله، خوشبختی و شاد زیستن در چیزهای کوچک است، درواقع گاهی اوقات چیزهای بسیار کوچکی وجود دارد و می‌توانید آن‌ها را در اطراف خود پیدا کنید. فقط کمی سرعت خود را کم کنید، زندگی خود را با تمرکز بیشتر بر روی چیزهای تازه پیش ببرید.

هیچ تجملاتی در این دنیا به‌اندازه تماشای نور مهتاب که آرامش‌بخش است، نمی‌تواند دلپذیر باشد. قیمت یک اتومبیل لوکس ممکن است برای شما مقرون‌به‌صرفه باشد و شما از این بابت احساس غرور کنید. بااین‌حال، هزینه آن ماشین فوق‌العاده لوکس از لبخند معصوم و شیرین کودک شما کمتر است.

اگر او در آن اتومبیل احساس راحتی و آزادی نمی‌کند، مطمئناً می‌خواهید کودک را در نسیم خنک، تازه و سالم از اتومبیل خود خارج کنید. این موضوع دوباره به شما احساس راحتی می‌دهد، زیرا رفاه فرزند شما از آن بنز و بی ام دبلیو یا لکسوس بسیار لوکس ارزشمندتر است. این زندگی است و هدف نهایی زندگی سعادت است که در چیزهای کوچک قرار دارد.

جشن‌ها برده آخر هفته‌ها نیستند

مطمئناً روال کاری برای اکثر افراد بسیار شلوغ و فشرده است و ما مشتاقانه منتظر پایان هفته هستیم. شنبه پراسترس‌ترین روز است و همه از احساس خسته‌کننده آن که نتیجه آشکار آن است، می‌ترسند. اما آیا فکر نمی‌کنید که در اینجا ما باید روش خود را تغییر دهیم.

چرا برای رفتن به مهمانی ناامیدانه برای آخر هفته‌ها صبر کنیم؟ در حقیقت، آیا همیشه برای جشن گرفتن در پنج‌شنبه و جمعه باید خود را آماده کنیم؟ خوردن یک شام سبک یا خوردن غذای حاضری، دورهم در روز دوشنبه یا سه‌شنبه می‌تواند به‌اندازه شب میهمانی در پنج‌شنبه پرانرژی باشد. ایده این است که در طول هفته کارهای کوچک انجام دهید که باعث جوان شدن و شادی شما شود و احساس کسالت و یکنواختی را از بین ببرد.

امور مالی و زندگی شخصی را جدا نگه دارید

این ممکن است غیرممکن به نظر برسد اما شما می‌دانید که گاهی اوقات ناامیدی‌های مالی چگونه بر روابط شخصی تأثیر بدی می‌گذارد. تعهدات، بدهی‌ها، هزینه‌های اضافی و غیره هنگام اقدام تهاجمی، اولین تأثیر خود را در زندگی شخصی نشان می‌دهد. اما اجازه ندهید که این کار را با شما و عزیزانتان انجام دهند.

برای احتیاط بهتر است امور مالی را با هوشمندانه‌ترین شکل ممکن مدیریت کنید. محدودیت مالی خود را تا حدی افزایش ندهید که غیرقابل کنترل شود. این موضوع می­تواند در مورد گرفتن وام‌های کوتاه‌مدت یا قرض‌های بلندمدت باشد، اما درآمد شما هرگز نباید در مقابل تعهدات کم باشد. باثبات و متعادل‌تر در امور مالی خود رفتار کنید، درنتیجه راحت‌تر به آرامش خاطر می‌رسید.

اگر گذشته چیز خوبی برای ارائه دارد، همیشه پشت سر نگاه کردن بد نیست

وقتی نوبت رسیدن به سعادت و شاد زیستن است، پیشنهاد معمول این است که در زمان حال زندگی کنید و گذشته را فراموش کنید. اما، گاهی اوقات گذشته دارای زیباترین تجربیات برای زمان حال و آینده شماست. اگر چیزی در زمان‌ها و سال‌های قدیمی وجود دارد که می‌تواند باعث شود شما احساس انرژی و الهام کنید، بد نیست که به پشت سر نگاه کنید.

در حقیقت، گاهی اوقات وقتی احساس کسل شدن و نابودی می‌کنید، یک دستاورد یا لحظه‌ای در گذشته است که شما را سر پا  نگه می‌دارد تا دوباره بایستید. بهترین روش برای انجام این کار می‌تواند بازگشت به عقب و نگاهی به تصاویر قدیمی شما باشد، که به شما کمک می‌کند روزهای خوش را به یاد بیاورید. به روزهای گذشته برگردید زیرا آن‌ها ممکن است ایده بهتری برای بهبود امروز و فردای شما ارائه دهند اما حواستان باشد درگیر افکار منفی و اتفاقت منفی گذشته نشوید.

۹. در زندگی، به همان اندازه که می‌دهید پس می‌گیرید

شما فقط آنچه را که می‌دهید پس می‌گیرید. اگرچه بیشتر افراد معمولاً بر روی آنچه می‌توانند دریافت کنند متمرکز هستند و امیدوارند بیش ازآنچه که می‌دهد دریافت کنند، اما به ندرت این اتفاق می‌افتد. هرچه زودتر بفهمیم که به همان اندازه که به زندگی می‌پردازیم وارد زندگی ما می­شود، خوشبخت‌تر خواهیم شد و با شادی زندگی خواهیم کرد.

یک ضرب‌المثل قدیمی آمریکایی وجود دارد که می‌گوید: دادن بهتر از دریافت است. تعبیر این امر این است که بخشش عمل مهربانی است. یک جمله قدیمی دیگر نیز وجود دارد: هرچه بیشتر بدهید، بیشتر هم می‌گیرید. بنابراین، آیا اعطای عمل واقعاً به مهربانی است؟

“زندگی یک پژواک است. آنچه شما ارسال می‌کنید، برمی‌گردد. آنچه می‌کارید، درو می‌کنید. آنچه می‌دهید، می‌گیرید. آنچه در دیگران می‌بینید، در شما وجود دارد. به یاد داشته باشید، زندگی یک پژواک است. این همیشه به شما برمی‌گردد. پس نیکی را برای شاد زیستن خود گسترش دهید ”

۱۰. دیگران را خوشحال کنید

خوشبختی عطری است که شما وقتی به دیگران می‌دهید به روی خودتان نیز پاشیده می‌شود- رالف والدو امرس

راه خوشبختی این است که ابتدا دیگران را خوشحال کنید. هر چقدر بیشتر به دیگران کمک کنید تا شاد باشند، بیشتر خوشحال خواهید شد. خوشبختی از طریق خودخواهی حاصل نمی‌شود بلکه از طریق از خودگذشتگی حاصل می‌شود. آنچه می‌کارید درو می‌کنید.

یک جمله چینی وجود دارد که می‌گوید: ”اگر یک ساعت شادی و نشاط می‌خواهید، چرت بزنید. اگر یک روز شادی و نشاط می‌خواهید، به ماهیگیری بروید. اگر یک سال شادی و خوشبختی می‌خواهید، ثروتمند شوید. اگر یک عمر خوشبختی و شادی می‌خواهید، به کسی کمک کنید. ” برای قرن‌ها، بزرگ‌ترین متفکران همین موضوع را مطرح می‌کردند: راز خوشبختی و شاد زیستن در کمک به دیگران نهفته است.

 • زیرا ما در اعطای آن هستیم – سنت فرانسیس آسیسی
 • تنها معنای زندگی خدمت به بشریت است – لئو تولستوی
 • ما زندگی را با آنچه کسب می‌کنیم می‌سازیم؛ ما با آنچه می‌دهیم زندگی می‌کنیم – وینستون چرچیل
 • کسب درآمد یک خوشبختی و یک شادی است؛ خوشحال کردن سایر افراد نیز یک خوشبختی و شادی دائمی است – محمد یونس، دریافت‌کننده جایزه صلح نوبل
 • پس دادن به همان اندازه برای کسانی که به آن‌ها کمک می‌کنید مفید است، زیرا اهدا کردن به شما هدف می‌دهد. وقتی زندگی و هدفی دارید، فرد خوشبخت‌تر و شادتری هستید – گلدی هاون

کلام آخر

شاد زیستن هنر زندگی امروزی است رها کردن خاطرات بد گذشته و در زمان حال زندگی کردن است. استشمام بوی رطوبت باران است تماشای نور نقره‌گون مهتاب است. تماشای بازی کودکان نوپا است و خندیدن و وقت گذراندن با عزیزان خود است.

پس تصمیم بگیرید که شاد زیستن را انتخاب کنید. از کارهای کوچک استفاده کنید و شروع به تغییر دادن زندگی خود کنید. تصمیم‌ بگیرید از امروز شادتر باشید زیرا امروز شما فرد دیگری هستید که فرصت دوباره‌ای به شما داده‌شده است.

زندگی مثل همین پلک زدن حق من است و مرا کیست به‌جز من که باور دارد.

به نظر شما چه راه های دیگری برای شاد زیستن وجود دارد ؟آیا دوست دارید این مهارت را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید