۲۷ ترفند جلب توجه مخاطب در سخنرانی

خانه » بلاگ » ۲۷ ترفند جلب توجه مخاطب در سخنرانی

فهرست عناوین

۲۷ ترفند جلب توجه مخاطب در سخنرانی

 

این یک واقعیت است که جلب توجه مخاطبان در حین سخنرانی به چیزهای جالب تر از سخنران و مطالبش جلب میشود. مانند گوشی … سخنران های حرفه ای با پذیرش این واقعیت سعی میکنند این موضوع را به خوبی مدیریت کنند.

وظیفه ما به‌ عنوان سخنران این است که توجه مخاطبان خود را در مورد چیزهایی که باید درباره آن‌ها فکر کنند ، جلب کنیم. ما باید میزان حواس پرتی هایی را که ایجاد می‌شود ، به میزان زیادی کاهش دهیم. ما باید از اعزام مخاطبان به سفرهایی که اغلب تحت عنوان سفرهای کشف مشکلات یاد می‌شوند ، جلوگیری کنیم.

سفر به مشکلات به‌طور مؤثر به این معنی است که توجه مخاطب از دست رفته است. آن‌ها اکنون به مسئله دیگری فکر می‌کنند. در واقع آن‌ها در حال گوش دادن به گفتگوی ذهنی خود هستند. و آن‌ها دیگر به شما گوش نمی‌دهند. حال ما در این مقاله قصد داریم به شما مواردی را آموزش دهیم که به کمک آن می‌توانید در سراسر مدت سخنرانی خود ،حواس مخاطب را به خود جلب کنید.

 

سفری برای کشف خود

شما در حال ارائه سخنرانی خود هستید ، وقتی صدای درب در حال بسته شدن یا باز شدن است و به گوش همگان می­رسد، مخاطبان شما برای بررسی علت سر و صدا سرشان را برمی‌گردانند تا ببینند چه خبر است. در ذهن آن‌ها این گفتگو آغاز می‌شود که : این چه صدایی بود؟ آیا آن‌ها بیرون می‌روند یا می‌آیند؟ چقدر خجالت‌آور به نظر می‌رسند؟ آن‌ها کجا خواهند نشست؟ آیا سخنران به آن‌ها توجه کرده است؟

من مطمئن هستم که شما می‌توانید بسیاری از سؤالات احتمالی دیگر را اضافه کنید. هر یک از مخاطبان شما متوجه صدای اصلی نمی‌شوند ، اما سطح پاسخ می‌تواند شاخص خوبی برای میزان جذب مخاطب شما در آن مرحله باشد.

حتی بهترین سخنرانان نیز بارها و بارها توجه مخاطبان  خود را از دست داده­اند. چالش اکثر ما تشخیص این است که جلب‌ توجه ممکن است دشوار باشد ، اما از بین رفتن حواس مخاطب و فرستادن افراد به سفرهای درونی خود ، بسیار آسان است.

 

اهمیت جلب توجه مخاطب

آیا تا به حال پیش آمده است که در یک مراسم سخنرانی حضور داشته باشید و ناگهان متوجه شده باشید که چند دقیقه است که به سخنرانی هیچ توجهی ندارید؟ این اتفاق برای اکثر افراد شرکت کننده در سخنرانی‌ها روی می‌دهد.
طبق بررسی‌های صورت گرفته، در یک برنامه سخنرانی، به طور معمول، موارد بسیار زیادی دست به دست هم می‌دهند و موجب می‌شوند که حضّار به هر چیزی توجه کنند به جز صحبت‌های سخنران! افکار زیادی به ذهن آن‌ها خطور کرده و توجه‌شان را از سخنران دور می‌کنند.
این یک واقعیت است. سخنران‌های حرفه‌ای با پذیرش این واقعیت، سعی می‌کنند این موضوع را به خوبی مدیریت کنند. سخنران حرفه ای این واقعیت را می داند که باید توجه حضار را همیشه بالا نگه دارد. در این متن قصد دارم روش‌هایی را عنوان کنم که به شما کمک می‌کند تا توجه مخاطب را مدیریت کرده و تا انتهای سخنرانی‌تان از آن استفاده کنید.

 

دامنه توجه مخاطب چقدر است؟

ابتدا باید بدانیم در شرایط عادی (که سالن از نظر فضای کافی، میزان صدای سخنران، نور و درجه حرارت مناسب است )، دامنه‌ی توجه شرکت کنندگان در چه سطحی است.بررسی‌ها نشان می‌دهد در دقایق ابتدایی و دقایق انتهایی سخنرانی، حضار بالاترین سطح توجه را دارند.  

یعنی اگر شما برنامه‌ای برای این موضوع نداشته باشید، به احتمال زیاد اغلب شرکت کنندگان در برنامه‌ی سخنرانی شما، متوجه سخنان‌تان در فاصله‌ی مابین دقایق ابتدایی و دقایق انتهایی سخنرانی‌تان نخواهند شد. به بیان دیگر تلاش شما در زمان اصلی سخنرانی، بی‌نتیجه خواهد ماند.

برای جلوگیری از این حالت چه باید کرد؟  آیا می‌توان میزان دامنه توجه حضّار را افزایش داد؟

باید بدانیم تا زمانی که بتوانیم سطح هوشیاری مخاطبین و جذابیت سخنرانی را در حد بالا نگه داریم، از توجه حضّار هم برخوردار خواهیم بود. همچنین هر لحظه‌ای که اجرای ما برای شرکت‌کنندگان تکراری و کسالت‌آور باشد، آن لحظه زمان از دست دادن توجه مخاطبین‌مان است.

بنابراین حفظ سطح توجه حضّار، لازم است در گام اول، عوامل کسل‌کننده در سخنرانی را شناسایی کرده و از آن‌ها پرهیز کنیم و در گام دوم، از روش‌های حفظ توجه و نشاط، در سخنرانی‌مان استفاده کنیم.

 

روش‌های متداول برای از بین بردن توجه مخاطب

 

عدم اطلاع از هدف ارائه یا پیام اصلی شما

ما همیشه متعجب هستیم که چگونه بسیاری از مردم تلاش می‌کنند تا پاسخ صریح و مختصر سؤالات را بدهند. هدف شما از ارائه چیست؟ و نکته اصلی چیست؟ برای هر یک از این سؤالات به یک پاسخ به روش سخنرانی آسانسوری نیاز دارید ، در غیر این صورت مخاطب خود را به یک سفر برای شکار پیام­های ذهنی می‌فرستید ، یا آن‌ها را به‌راحتی گیج می‌کنید.

فرض کنید در حال صدازدن خواهر کوچکتان هستید و با او کاری دارید اما او توجه نمی‌کند و  در حال بازی کردن با عروسک‌هایش است و یا نه در حال تماشای تلویزیون است و به حرف‌های شما هیچ اهمیتی نمی‌دهد. شما برای اینکه او به حرف‌های شما توجه کند یکی از عروسک‌های موردعلاقه‌اش را برمی‌دارید  و صدای عروسک سخنگویش را درمی‌آورید. او ناخودآگاه متوجه شما و صحبت‌های شما می‌شود و به سمت شما می‌آید تا ببیند چه اتفاقی برای عروسک موردعلاقه‌اش افتاده است.

مانند بچه‌ها، بیشتر مردم برنامه خاص خود را دارند. آن‌ها بر خواسته‌ها ، نیازها و اهدافشان متمرکز شده‌اند. حواس آن‌ها با ایمیل ، اینستا گرام و پیام‌های متنی پرت می‌شود. ذهن آن ­ها مانند پنجره‌هایی که در صفحه رایانه‌ باز می­شود عمل می­کند، فکر و نگرانی در مورد مشکلاتی که با آن روبرو هستند دائماً در ذهن آن‌ها ظاهر می‌شود.

همه‌چیز بد نیست ، شما نمی‌خواهید یک جین بچه دو یا سه ساله را هدایت کنید که آن‌ها  کورکورانه در انتظار دستور بعدی شما باشند. شما یک تیم متفکر منتقد ، خلاق جسور ، همکار بامهارت می‌خواهید.

اما شما نمی‌خواهید که بچه‌ها  بیرون از خانه بروند و در خیابان پراکنده شوند. به‌عنوان یک رهبر ، باید به آن‌ها کمک کنید تا در جهت درست متمرکز و همسو باشند.که با درگیر کردن و جلب‌ توجه مداوم دوباره آن‌ها شروع می‌شود.

به تمام سخنرانی‌های ناجالبی که با پاورپوینت در چند ماه گذشته ارائه‌شده است ، فکر کنید. یک سخنران تمام  موضوعات خود را  از روی اسلاید خود می‌خواند ، در مورد آن‌ها صحبت می‌کند ، و روند را با اسلایدهایی که پر از نوشته است ادامه می‌دهد  و سپس او این کار را برای ۵۱ اسلاید بعدی دوباره انجام می‌دهد.

شلیک کن

آیا او صادقانه فکر می‌کند مخاطبانش در کل صحبت با اسلاید­های فراوان توجهی به سخنرانی می­ کنند ؟ حداقل من چنین فکری نمی‌کنم ،چه رسد به تمام ۵۱ اسلاید؟

مشغول کن

وقتی فرصتی برای تأثیرگذاری یا هدایت افراد داریم ، نمی‌توانیم تصور کنیم که اشتراک اطلاعات کافی است. این به‌سادگی جدول ضرب است. وقتی دانستید که می‌خواهید با چه چیزی ارتباط برقرار کنید ، باید به این فکر کنید که چگونه مخاطبان خود را درگیر کنید و آن‌ها را برای مدت‌زمان رویداد درگیر کنید.

بسیاری از مردم معتقدند اقتدار موقعیتی آن‌ها یا اهمیت مطالب باید برای جلب‌ توجه همه کافی باشد. این به‌ندرت اتفاق می‌افتد. حتی استیو جابز نیز که به طرفداران پرشور خود در مورد امکانات و برنامه­ های  اپل که می‌خواستند درباره آن‌ها بدانند ، می‌گفت ، زمان بسیاری را  درگیر جلب‌ توجه آن‌ها بوده است.

افراد دیگر پس از جمع‌ آوری تمام اطلاعات احساس خستگی می‌کنند و نمی‌خواهند به نحوه ارائه “خلاقیت” بپردازند. اما بدون این ۱۰٪ تلاش اضافی ، کل ارائه اتلاف وقت خواهد بود.

لازم نیست خیلی سخت باشد. بسیاری از رهبران به‌سادگی باید در مورد روش‌های مختلفی که می‌توانند مخاطبان خاص را درگیر کنند ، فکر کنند و آنچه مناسب به نظر می‌رسد را انتخاب کنند.

تاکتیک‌هایی برای جلب توجه مخاطب هدف

در ادامه به  ۲۷ ترفند اشاره می‌کنیم  که برای جذب  توجه مخاطب بسیار مفید است. شما می‌توانید هنگام ارائه و یا سخنرانی خود از آن‌ها استفاده کنید.

۱. مخاطبان خود را بشناسید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که درک کاملی از مخاطبان خود داشته باشید. شما برای این کار باید قبل از شروع انتخاب موضوع و ایجاد محتوای ارائه خود انجام دهید ، زیرا این ممکن است بسته به شخصی که با آن صحبت می‌کنید متفاوت باشد.

حتی اگر به همان سخنرانی دو مخاطب جداگانه دارید ، وقت بگذارید و آن را تغییر دهید و آن را بر اساس مکان صحبت کردن و نوع مخاطب شخصی‌سازی کنید. بعلاوه ، داستان‌ها که می‌گویید ممکن است متفاوت باشد ، در صورت صحبت کردن با مخاطبان بیشتر مثلا با مخاطبانی که دارای کسب‌وکار هستند در مقابل تعدادی  از همسالان، باید داستان‌های مخصوص برای هرکدام بیان شود.

۲. یک داستان بگویید.

هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد ، و این کار را می‌کند.

ما  اینجا در مورد گفتگو صحبت نمی‌کنیم. گفتار قصه‌گویی یا گفتار روایی اصطلاحی است که با محوریت یک روایت ، غالباً شخصی ، برای سخنرانی در جمع بیان می‌شود. به‌عبارت‌دیگر ، یک سخنران از یک داستان به‌ عنوان مثال استفاده می‌کند تا توجه مخاطب را به خودش جلب کرده و نظر او را جلب کند.

اگر تا به‌ حال یک سخنرانی TED را تماشا کرده باشید ، مجریانی از سراسر جهان را دیده‌اید که این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها یک ایده اصلی دارند و از یک داستان یا داستان­های زیادی برای هدایت آن­ ها از یک نقطه به‌ جایی که می‌خواهند استفاده می‌کنند. این یک روش بسیار ساده برای ایجاد یک بحث قانع‌کننده و جلب همدلی مخاطب است.

فهرست مطالب

آسیب‌پذیر باشید تا بتوانید خود را دوباره قابل قبول نشان دهید.

برای نشان دادن حرف خود مثال‌های شناخته‌ شده‌ای بیان کنید.

با بیان حکایات به سؤالات مخاطبان خود پاسخ دهید.

روایت خود را با یک داستان تصویری تقویت کنید.

چیزی را نشان دهید تا حواس و توجه مخاطبانتان را به خود جلب کنید.

خود را به ابزار و وسایل مجهز کنید.

داستان برند خود را شخصی کنید.

استاد نوشتن برای تسلط بر گفتار باشید.

یخ را با یک داستان شخصی سرگرم‌کننده بشکنید.

آنچه را که هست با آنچه ممکن است باشد مقایسه کنید.

کشف جالب از طریق تحقیق و گفتن داستان کنید.

۳. ویژگی‌های تصویری

ویژگی‌های تصویری همیشه بیشتر از نوشتار یا کلامی موردتوجه قرار می‌گیرد. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید اطلاعات خود را در یک نمودار یا نوع دیگری از تصویر ارائه یا تقویت کنید. ساده‌ترین راه بصری سازی آن استفاده از یک عکس بزرگ و چشم‌نواز است.

۴. یک سخنرانی جذاب بصری تهیه کنید

نکته بعدی که ما برای سخنرانان عمومی نیاز داریم این است که اطمینان حاصل کنیم ارائه شما ازنظر بصری برای مخاطبان شما  جذاب و  جالب‌توجه است.این بهترین روشی است که می‌توانید از جلب‌ توجه مخاطبان خود اطمینان حاصل کنید. درحالی‌که بقیه به توانایی شما در خوب صحبت کردن متکی هستند ، شما کنترل کاملی بر طراحی اسلایدهای خوددارید.

اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید ، یک پاورپوینت با طراحی حرفه‌ای می ­تواند بهترین نقطه شروع باشد.

۵. به‌اندازه کافی تمرین کنید

تمرین ، تمرین ، تمرین. تنها راهی که شما می‌توانید این انرژی عصبی را پشت سر بگذارید و به گفتار خود کمک کنید تا جایی که ممکن است طبیعی باشد ، تکرار و تکرار و انجام و انجام و انجام آن است.

اسلایدهایتان را بخوانید ، یادداشت‌های ذهنی ایجاد کنید و سیستم‌های  یادآوری ایجاد کنید تا به شما کمک کند اطلاعاتی را که می‌خواهید برای هر اسلایدی که ایجاد می‌کنید به خاطر بیاورید.

شما نمی‌خواهید از روی اسلایدهای خود به‌سادگی بخوانید ، بنابراین حتماً زمان زیادی را برای تمرین به خود اختصاص دهید. وقتی صحبت از سخنرانی عمومی می‌شود ، نمی‌خواهید چیزی را به لحظه آخر بسپارید.

۶. با جان و دل صحبت کن!

در سال ۲۰۱۶ ، جوانی به نام دونوان لیوینگستون همه این موارد را به گونه­ ای حیرت­انگیز تغییر داد. سخنرانی او با نقل‌قول شروع شد  ، که روشی امتحان شده و واقعی برای همه است. زیرا برای بیش‌تر سخنرانی‌ها مورداستفاده قرار گرفته است. اما پس‌ازآن ، در نمایش شگفت‌انگیز خلاقیت ، لیوینگستون همه قوانین را نقض کرد.

او به‌جای سخنرانی‌های استاندارد و آرزوهای خوب برای دیگران ، به‌عنوان سخنرانی با شعر کلامی سخنش را آغاز کرد . تصاویری که در این سخنرانی استفاده شده بود،  بسیار زنده بود ، در پایان زمانی که توانست مخاطبان را  ازنظر عاطفی اقناع کند ، آن­ها را به‌ سمت ‌خود کشاند.

سخنرانی لیوینگستون از آن زمان بیش از ۱۷۰،۰۰۰ بار به اشتراک گذاشته‌شد و توسط هشت میلیون نفر مشاهده‌شده است.

این ثابت می‌کند که ارائه سخنرانی‌هایی که مخاطبان شما از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند یک ترفند یا حیله نیست ، بلکه صرفاً ارائه محتوای زیبا و شگفت‌انگیزی است که مردم عمیقاً  آن را لمس می‌کند و به آن‌ها الهام می‌بخشد تا پیام شمارا در درازمدت حفظ کنند  و به اشتراک بگذارند.

۷. اینفوگرافیک ایجاد کنید.

این امر به تلاش بیشتری برای ایجاد نیاز دارد ، اما افراد نمی‌توانند جلوی نگاه کردن به یک پوستر یا قطعه آنلاین را با یک تصویر پازلی مانند که از داده‌ها برای روایت یک داستان استفاده می‌کند ، متوقف کنند.

۸. یک سؤال بپرسید که به دنبال جواب آن نباشید

اما پرسیدن سؤال و درخواست پاسخ برای جلب توجه برخی از مخاطبان مؤثر است. نه‌تنها کسانی که پاسخ می‌دهند کاملاً درگیر خواهند شد ، بلکه همه افراد نیز به آن توجه خواهند کرد. جذاب‌ترین کاربرد یک سؤال این است که اگر از سؤال استفاده می‌کنید ، این کار بقیه مکالمه را شکل می‌دهد ، به‌عنوان مثال ، “شما چه امیدی دارید که در مورد این موضوع از من بیاموزید؟”

ایجاد ارتباط و گرم شدن با یخ‌شکن‌ها

یخ‌شکن‌ها باید سؤالاتی آسان باشند که به ظرفیت و تفکر زیادی نیاز ندارند. ممکن است ازنظر اطلاعاتی مهم نباشند ، اما عملکرد مهمی برای تعامل دارند. مغز ما بسیار اجتماعی است و از طریق تعامل رشد می‌کند.

با شروع یک جلسه رسمی با طرح یک سؤال بسیار آسان ، دوپامین ترشح می‌شود که حس پاداش را در مغز روشن می‌کند و این رفتار مثبت را تشویق می‌کند. با استفاده از یک ابزار نظرسنجی زنده برای یخ‌شکنی خود استفاده کنید تا تعامل و هیجان را افزایش دهید ، زیرا این امر موجب تعامل مخاطبان بیش‌ازپیش می‌شود.

می‌توانید از این سؤالات استفاده کنید:

  • چه کسی در مسابقه آخر هفته برنده خواهد شد؟
  • فیلم موردعلاقه شما چیست؟
  • امروز چطور به اینجا رسیدید؟
  • چه کسی متأهل است ؟
  • چه کسی مجرد است؟

سؤالات باز بپرسید

با توجه به افزایش تعامل ، هنگامی‌که از سؤالات باز استفاده می‌کنید ، سخنرانی شما تأثیر بیشتری روی مخاطب می گذارد . به‌خصوص اگر از ابزار نظرسنجی استفاده می‌کنید ، بسیار خوب است. سؤالات باز مخاطب را بر آن می‌دارد که نظرات و عقاید شخصی خود را در پاسخ خود در نظر بگیرد که آن‌ها را به موضوع نزدیک کند و به‌طور طبیعی علاقه و تعامل مخاطبان را افزایش دهد.

با پرسیدن موارد زیر ذهن مخاطبان خود را بازکنید.

  • خاطره‌انگیزترین قسمت روز یا جلسه شما چه زمانی بوده است؟
  • درنتیجه این جلسه به‌طور متفاوتی چه خواهید کرد؟
  • احساسات خود را درباره تغییرات پیشنهادی با یک کلمه توصیف کنید …

۹. نظرسنجی انجام دهید

سؤال خود را با انتخاب سؤالات چندگزینه‌ای یا صحیح و غلط پیش ببرید و پاسخ‌ها را بشمارید (یا فقط بر اساس دستان بلند شده مخاطب رامشاهده کنید).

برای این موضوع  ، همیشه مفید است که اطلاعاتی راجع به مخاطبان خود مانند: از کجا آمده ، اگر قبلاً در این مراسم شرکت کرده‌اند ، کارهایی که برای امرارمعاش می‌کنند ، سابقه تحصیلی و غیره ، داشته باشید ، البته شما باید قبل از موعد بیشتر در مورد مخاطبان خود بیاموزید ، اما غالباً نظرسنجی درست قبل از ارائه تنها راه برای کسب اطلاعات کلیدی است. با پرسیدن سؤالات صحیح ، بهتر می‌توانید مثال‌ها و حکایاتی را متناسب با مخاطب انتخاب کنید. همچنین می‌توانید موضوع را برعکس کنید و به  مخاطب کمک کنید درک بیشتر از موضوع به دست آورد .

وقفه ایجاد کن

بپذیریم: دامنه توجه ما خیلی طولانی نیست. در حقیقت ، تحقیقات نشان می‌دهد که میانگین دامنه توجه در تمام مدت، کوتاه می‌شود. یک مطالعه نشان داد که طی ۱۰ سال گذشته دامنه توجه ما از ۱۲ دقیقه به ۵ دقیقه رسیده است!می‌توانید از نظرسنجی‌ها برای ایجاد وقفه‌های عمدی در برنامه خود استفاده کنید. این تعامل می‌تواند به مخاطبان شما انرژی زیادی ببخشد.

برای اندازه‌گیری یا تقویت درک مخاطب

همچنین از نظر‌سنجی ­ها می‌توان برای سنجش یا تقویت درک مخاطبان استفاده کرد. مگر اینکه این موضوع یک  کلاس درس باشد ، سؤالات را اساسی نگه‌دارید زیرا  نباید آن­ها احساس کنند که از آن‌ها تست می‌گیرید . در عوض ، این یک فشارسنج است که به شما می‌گوید باید چیزی را با عمق بیشتری بپوشانید یا به موضوع بعدی بروید.

همچنین ، اگر از دانش قبلی مخاطبان خود در مورد موضوع اطمینان ندارید ، می‌توانید برای شروع یک بخش ، سؤالات اساسی بپرسید. اگر اکثر مردم به‌درستی پاسخ دهند ، ممکن است نیازی نباشد که زمان زیادی را در آن قسمت اختصاص دهید.

۱۰. آن‌ها را امتحان کنید.

در زمان کودکی  ، بیشتر ما از مسابقه‌های سؤالی می‌ترسیدیم. اما بزرگ‌سالان مسابقه­ای را دوست دارند که فقط برای سرگرمی است. به‌جای اینکه یک واقعیت را به مخاطب بگویید ، از او بخواهید که برای جواب چندگزینه‌ای و یا از  درست یا غلط استفاده کنید ، و از مخاطب خود بخواهید برای پاسخ صحیح دست خود را بلند کنند و سپس پاسخ درست را بیان کنند.

۱۱. از آن‌ها بخواهید که یک __ را پر کنند

این تاکتیک شبیه مسابقه است ، اما شما برای معرفی هر یک از نکات اصلی خود از آن استفاده می‌کنید. این کار مخاطب را دعوت می‌کند تا ناخودآگاه اطلاعات را از آن خود کند.

۱۲. آن‌ها را در یک بازی هدایت کنید

اگر بتوانید یک مفهوم را از طریق یک بازی یا فعالیت دیگر آموزش دهید یا تقویت کنید ، افراد بیشتری آن را دریافت می‌کنند و آن را به یاد می‌آورند. کنت جولیان برای نشان دادن مشخصات شخصیت DISC از یک بازی با عناصر سازنده کودکان استفاده می‌کند و مردم آن را دوست دارند.

۱۳. از تاکتیک الهام گرفته از بازی استفاده کنید

همان‌طور که بازی‌سازی نشان داده است ، برای درگیر کردن افراد نیازی به ایجاد یک بازی کامل ندارید. گنجاندن جنبه‌های ساده بازی‌ها (به‌ویژه بازی‌های ویدیویی) می‌تواند بسیار مؤثر باشد. به‌عنوان مثال ، با حفظ امتیاز و ارائه یک جدول رده‌بندی ، مسابقه خود را تقویت کنید. یا به افراد اجازه دهید در مورد سه ایده موردعلاقه خود ، رأی دهند ، شما می ­توانید با بازی­ های فکری توجه مخاطب خود را بالا ببرید.

۱۴. در یک جمله کوتاه یا شعار خلاصه کنید

از پنیر برای به تله انداختن  استفاده نکنید. بسیاری از سخنرانان جهانی مانند اندی استنلی سخنرانی خود را نظم می‌دهند تا همیشه پیام خود را با یک جمله مهم که چند بار در طول سخنرانی تکرار می‌کنند ، کاهش دهند.

۱۵. یک فیلم کوتاه نمایش دهید

تصاویر متحرک برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم تولید شد و از آن زمان مردم به فیلم‌های سینمایی اعتیاد پیداکرده‌اند. یک فیلم ۱-۳ دقیقه‌ای برای نشان دادن یک نکته ، در مکیدن توجه همه معجزه می‌کند.

۱۶. از تکرار استفاده کنید

وقتی دوباره چیزی می‌گویید ، غیرمعمول است بنابراین مردم توجه می‌کنند. وقتی دوباره چیزی می‌گویید ، مردم می‌فهمند که این موضوع باید مهم باشد. این کار چه در زمان تکرار و چه در فواصلی معین انجام شود  ارتباط را  برقرار می­کند و توجه را جلب می­کند.

۱۷. آن‌ها را غافلگیر کنید

اتفاقات غیرمنتظره همیشه جلب‌ توجه می‌کند. شما می‌توانید یک واقعیت حیرت‌انگیز را به اشتراک بگذارید یا یک عکس غیرمعمول نشان دهید. یا می‌توانید برای مخاطبان  طوری توقع ایجاد کنید که انتظار یک‌چیز را داشته باشند ، اما سپس آن‌ها را با چیز دیگری غافلگیر کنید . به این مثال توجه کنید: «بسیاری از افراد تصور می‌کنند بیشتر بازیکنان بازی‌های ویدیویی پسران جوان هستند. اما میانگین سنی درواقع ۳۵ سال است که  ۴۷٪ آن­ها زنان هستند. ”

۱۸. از شوخ‌طبعی استفاده کنید.

زیرمجموعه‌ای از تعجب شوخ‌طبعی است. تا زمانی که تجربه این کار را  ندانید که با مخاطب خود  شوخی کنید ، کنسروهای شوخی خطرناک هستند. بااین‌حال مخاطبین  ، کسی را دوست دارند که خودش یا موضوعش را خیلی جدی نگیرد. اگر فرصتی برای سرگرم کردن مخاطبتان پیدا کردید مانند : نشان دادن یک تصویر خنده‌دار یا کارتون خوب و مناسب با موضوع شما می­تواند بسیار کمک کننده باشد که شما باید به مخاطب خود فرصت خندیدن بدهید این کار باعث می­شود توجه آن‌ها را جلب کرده و یک ارتباط عاطفی برقرار خواهید کرد .

استیسی هانیکه ، مربی ارتباطات ، می‌گوید افزودن مکث عادت شماره یک است که او به توسعه ارتباطات کمک می‌کند. او می‌گوید: “قدرت مکث خارق‌العاده است.”

۱۹. ابزار وسایلت جلب‌ توجه را جور کن!

بعضی‌ اوقات بهترین راه برای جلب‌ توجه مخاطب ، ترکیب لوازم با ارائه شماست.

یک سخنران برای اینکه حواس مخاطب را به خود جلب کند بلندگوی بی­سیم خود را کنار گذاشت و دستش را داخل جیب خود کرد و یک پاکت سیگار بیرون آورد . او یک نخ سیگار از آن برداشت و فندک خود را کمی تکان داد و سپس چند آمار شگفت‌انگیز را بیان نمود و در آخر گفت که خودش آن‌ها را از خود درآورده است ، که این کار باعث شد حضار بخندند.

در این زمان تماشاگران فریب خوردند. مگر چه اتفاقی افتاد؟

راحتی با مخاطب ،آمیخته با شوخ‌طبعی و حالت‌های مؤثر چهره توجه مردم را به خود جلب می­کند و هنگامی‌که او آماده بود پیام خود را بیان کند ، آن ابزار از قبل آماده بود تا او کارش را نهایی کند.

وی به آن‌ها گفت: “کلمات قدرت دارند ، کلمات قدرت هستند ، کلمات می‌توانند قدرت شما باشند.”

۲۰. زبان بدن قوی (موقعیت ، حالت و حرکت)

ارتباطات غیرکلامی سهم زیادی در نحوه ساخت معنا برای مخاطب دارد ، بنابراین منطقی است که نحوه استفاده از آن را در ارائه خود در نظر بگیریم. با استفاده از زبان بدن خود می‌توانید موارد را برای مخاطبان خود جالب‌تر کنید و سخنان خود را تقویت کنید.

زبان بدن فراتر از تقویت پیام‌رسانی شماست زیرا ازنظر بیولوژیکی مفید است.  تحقیقات امی کودی نشان داد که استفاده از زبان بدن “قاطع” باعث آزاد شدن تستسترون و کاهش کورتیزول در مردان و زنان می‌شود ، درنتیجه باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و کاهش استرس می‌شود و افزایش توجه در سخنرانی می­شود.

یک سخنران مؤثر به روابط فیزیکی با مخاطبان خود توجه زیادی می‌کند. اگر پشت پرده پروژکتور پنهان باشید یا خیلی از مخاطب خود دور باشید ، آن‌ها با شما ارتباط برقرار نمی‌کنند و این اثربخشی ارائه شمارا محدود می‌کند.

همچنین برای آشنایی بیشتر با زبان بدن بخوانید: زبان بدن، زبان تن، فراتر از کلمات

۲۱. ارتباط چشمی برقرار کن!

این نکته دیگری از استیسی هانیکه است. او می‌گوید: “فقط وقتی چشم می‌بینید صحبت کنید.” “همه اوقات دیگر مکث کنید.” به نظر من این امر هم در تمرکز مخاطب بر روی پیام و هم در جلب‌ توجه آن‌ها بسیار مفید است ، بنابراین می‌توانیم پیام خود را به‌درستی تنظیم کنیم.

۲۲. برای جلب توجه مخاطب لطفاً گوش بده!

ارنست همینگوی می­گوید: “وقتی مردم صحبت می‌کنند ، کاملاً گوش کنید.” “اکثر مردم هرگز گوش نمی‌دهند.” بنابراین اگر گوش کنید ، برجسته خواهید شد. خواه در حال برقراری ارتباط شخصی به‌تنهایی باشید ، در یک گروه کوچک یا با تعداد زیادی مخاطب ، به دنبال فرصت‌هایی برای شنیدن صحبت‌های مردم باشید و سپس به معنای گفته‌های آن‌ها گوش دهید.

۲۳. شهادت شخصی را به اشتراک بگذارید

خواه داستان شخصی را بگویید ، یا از کسی  دعوت کنید که آن را به اشتراک بگذارد ، در حال استفاده از قدرت نوع خاصی از داستان هستید. مردم برای حل گرسنگی جهان کمک مالی نمی‌کنند. آن‌ها به یک فرد که این کار را انجام می‌دهد کمک می‌کنند.

۲۴. از استعاره یا نماد استفاده کنید

نمادها و استعاره‌ها خلاصه‌نویسی ذهنی هستند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا به‌وضوح ، مختصر و به‌یادماندنی ارتباط برقرار کنید. آن‌ها همچنین یک مفهوم ذهنی به دست می‌آورند و آن را واقعی می‌کنند. درک یک کودک بسیار ساده‌تر از “تعامل با مخاطب” است.

استعاره چیست؟

استعاره‌ها دو چیز را برای توضیح یا سرگرمی مقایسه می‌کند.

استعاره‌ها می‌توانند شناخته‌شده را با ناشناخته مقایسه کنند. یا چیزهای خشک را به موضوعات جذاب تبدیل کنند.

استعاره‌ها به شما این امکان را می‌دهند که معنای خارق‌العاده‌ای برای ظاهر دنیوی خود ایجاد کنید.

برایان کلارک

استعاره‌ها ، تشبیهات را با روش‌های متفاوت مقایسه می‌کنند.

یک استعاره بیان می‌کند که چیزی چیز دیگری بدون استفاده از کلمه مانند و مثل است . به‌عنوان مثال: پست وبلاگ شما یک غذای بی‌مزه است.

در یک تشبیه از مانند و مثل استفاده می‌شود: پست وبلاگ شما مانند یک غذای بی‌مزه است.

یک تشبیه، مقایسه‌ها را در سطوح بیشتری انجام می‌دهد. به‌عنوان مثال: چگونه از ارسال پست وبلاگ که هیچ‌کس نمی‌خواهد بخواند جلوگیری می‌کنید؟ نوشتن خود را با استعاره طعم دهید. استعاره‌ها ترکیبات سری هستند که خوانندگان یا شنوندگان شمارا وادار به اشتیاق بیشتر می‌کنند. آن‌ها توجه خوانندگان  یا شرکت کنندگان شمارا به شما جلب می­کنند.

۲۵. مثالی بزنید

شاید نیازی نباشد که همه ما مانند حافظ از استعاره­ ها و آرایه‌های ادبی استفاده کنیم. استفاده از یک نمونه در  زندگی واقعی این کار را خواهد کرد.

۲۶. آن‌ها را با یک معما به چالش بکشید

یک معمای تصویری یا ذهنی ایجاد کنید و چندین ثانیه به مخاطب خود اجازه دهید آن را حل کند. استیون کووی با استفاده از این روش برای نشان دادن سوئیچ گشتالت هنگامی‌که او در مورد مفهوم تغییر پارادایم آموزش می‌داد ، استفاده کرد.

۲۷. معتبر باش!

همیشه به دنبال روش‌هایی باشید تا نشان دهد شما یک فرد واقعی و معتبر هستید. این ممکن است به معنای آشکار کردن برخی از عجایب شما باشد. یا ممکن است به معنای فراهم کردن روش‌هایی برای جلب توجه مردم باشد که ببینند شما در خارج از مخزن ماهی زندگی می‌کنید.

ممکن است هرکدام از ما  وقتی نویسنده جدیدی را کشف می‌کنیم، یکی از اولین کارهایی که انجام می‌دهیم این باشد که ببینم آیا آن‌ها در توییتر فعال هستند یا  پست­ های منظم وبلاگ را ارائه می‌دهند. و بیشتر از آن ، بررسی می‌کنیم که آیا توییت ها و پست‌های آن‌ها انسانی و معتبر است یا  نه  مثل ربات ­ها  رفتار می­کنند.

برای درک بهتر مخاطبان خود از آزمون‌های زنده استفاده کنید.

مسابقه‌های زنده راهی عالی برای درک بهتر مخاطبان برای جذب توجه بیشتر آن‌ها با این مطالب است.

به‌عنوان مثال ، اگر در حال ارائه سخنرانی در مورد وسایل نقلیه خودکار هستید ، می‌توانید سؤالات مانند این را مطرح کنید:

فکر می‌کنید چه زمانی وسایل نقلیه خودکار به جریان اصلی تبدیل می‌شوند؟

آیا شما نگران مسائل ایمنی هستید؟

این‌ها مطمئناً نتایج جالبی را ایجاد می‌کنند که شما به‌عنوان مجری و سخنران می‌توانید درباره آن‌ها صحبت کنید و درباره آن‌ها بحث کنید.

کلام آخر

پس برای اینکه حواس مخاطب را در یک سخنرانی جلب کنید شما می توانید از ابزارهای گوناگونی برای این کار استفاده کنید. می ­توانید از داستان ­ها استفاده کنید،از شوخ طبعی استفاده کنید،مخاطب خود را با طرح معما و بازی به چالش بکشید.وظیفه شما این است که نگذارید مخاطب به سفر کشف مشکلا خود برود.

شما می­توانید با تماس چشمی و استفاده از استعاره ها و تکرار یک جمله حواس مخاطب را به خود جلب کنید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای جلب توجه مخاطب وجود دارد؟آیا دوست دارید این مهارت ها را بهتر یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید