زمان مطالعه: 13 دقیقه اگر یک قانون در سخنرانی  وجود داشته باشد ، مطمئناً این‌ چنین است: با مخاطبان…" /> زمان مطالعه: 13 دقیقه اگر یک قانون در سخنرانی  وجود داشته باشد ، مطمئناً این‌ چنین است: با مخاطبان…" />

۲۸ اشتباه رایج در سخنرانی

خانه » بلاگ » ۲۸ اشتباه رایج در سخنرانی

فهرست عناوین

اگر یک قانون در سخنرانی  وجود داشته باشد ، مطمئناً این‌ چنین است: با مخاطبان خود مهربان باشید!

با احترام و محبت با آن‌ها رفتار کنید. ممکن است بخواهید از آن‌ها الهام بگیرید یا الهام‌بخش آن‌ها باشید. ممکن است شما بخواهید آن‌ها را سرگرم کنید ، اما اگر  هر یک از اشتباهات رایجی که در ادامه به آن می‌پردازیم در سخنرانی خود مرتکب شوید ، این موضوع می ­تواند باعث شود از همه آن اهداف والا خداحافظی کنید و در عوض ممکن است به‌سرعت به دلیل جرم حمله عمدی و خالی کردن باتری مخاطبان بی­خبر  از همه‌جا، در مقابل آن‌ها  طرد شوید.

در این مقاله ، شما  اشتباهات رایج سخنرانی را پیدا خواهید کرد تا به هر قیمتی از آن‌ها جلوگیری کنید. این اشتباهات توسط سخنرانان عمومی در سراسر جهان ، از مبتدیان سخنرانی گرفته تا سخنرانان حرفه‌ای ارائه‌ و بازگو شده است که موردبررسی قرار می‌گیرد. به کمک آن‌ها می‌توانید  بسیاری از آن‌ها را حذف کنید که درنهایت این کار باعث می‌شود مخاطبان شمارا به خاطر آن دوست داشته باشند. آن‌ها را کاملاً از گفتارهای خود دور کنید و درراه تبدیل‌شدن به یک‌ سخنران عالی که همیشه می‌خواستید قرار بگیرید.

برای این لیست ، ما بیشتر به اشتباهاتی می‌پردازیم که سخنرانان در طول سخنرانی خود مرتکب آن ­ها می‌شوند.

بنابراین با ما همراه باشید تا این اشتباهات را بررسی کنیم و با تمرین و برنامه‌ریزی بتوانید حواس مخاطب را در جای‌جای سخنرانی­ های خود حفظ کنید.

اشتباهات رایج سخنرانی

می‌دانیم  هنگام سخنرانی عصبی هستید همه عصبی می‌شوند ،حتی سخنرانان بزرگان و حرفه‌ای نیز عصبی می­شوند.

هیچ‌کس سخنرانی‌های بد را دوست ندارد. مهم نیست که این اولین بار یا هزارمین بار است که شما سخنرانی می‌کنید ، بازهم اشتباهات بسیار کمی وجود دارد که می‌توانید مرتکب شوید. از بمباران فکری مخاطب خود با اطلاعات بیش‌ازحد  گرفته تا درج تصاویر خنده‌دار اما بی‌ربط وجود دارد که شما می‌توانید با آگاهی از آن‌ها ، آن‌ها را برطرف کنید.

اشتباه ۲۸: مخاطب خود را فراموش کنید

به‌طورمعمول ، دو رفتار افراطی در سخنرانی وجود دارد که سخنرانانی  مانند شما هنگام پرداختن به منافع مخاطبان خود از آن‌ها رنج می‌برند:

  • ارائه دانش و مهارت‌های عمومی که هیچ ارزش‌افزوده‌ای برای مخاطب ندارد.
  • ارائه داستان‌های گسسته و جسته‌وگریخته و اصطلاحات مبهم که مخاطب قادر به درک آن‌ها نباشد.

بنابراین ، همیشه باید به خاطر داشته باشید که این مهم است که وقتی سخنرانی می‌کنید ،نیازهای مخاطب را  برآورده می‌کنید.

به‌عنوان مثال ، اگر در دانشگاهی مشغول به سخنرانی هستید ، یک موضوع علمی عمیق در رابطه با موضوع شما مناسب خواهد بود. بااین‌حال ، در یک جلسه برای تیم تجاری ، گزارش‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها و آگاهی‌هایی نسبت به  کسب‌وکار ضروری است. به همین ترتیب ، شما باید برای مخاطبان عام خود، برای سخنرانی از زبان مشترکی استفاده کنید که فهم آن برای آن‌ها  آسان باشد.

مخاطبان خود را متمرکز کنید تا از سخنرانی‌های بد خودداری کنید.

اشتباه ۲۷: بمباران کردن

همه ما این مورد را تجربه کرده‌ایم. ما می‌ترسیدیم که مخاطب نتواند سخنرانی ما را درک کند ، بنابراین سعی می­کنیم که سخنرانی خود  را تا حد ممکن با جزئیات ارائه دهیم. درنتیجه ، مخاطب با اطلاعات بیش‌ازحد زیادی سرازیر می‌شود. این عادت توانایی شمارا برای برقراری ارتباط و الهام‌ بخشیدن به مردم تضعیف می‌کند.

در عوض ، مخاطبان خود را بشناسید. فرض کنید شما هم یکی از آن‌ها هستید. آنچه را که آن‌ها می‌دانند فرض کنید. در این صورت ، شما می‌توانید اطلاعات مناسب را پوشش داده و سخنرانی متقاعدکننده‌ای ارائه دهید.

“مردم را از طریق داستان‌هایی که دوست دارند جذب کنید”

اشتباه ۲۶: نداشتن نقشه راه

یک اشتباه اساسی که بسیاری از سخنرانان با اعتمادبه‌نفس مرتکب  آن می‌شوند این است که فکر می‌کنند می‌توانند بدون طرح کلی سخنرانی، خود را آماده کنند. هرچقدر هم با اشتیاق صحبت کنند ، کمبودهای منطقی زیادی در پیام آن‌ها وجود دارد.

به‌جای اینکه مخاطبان خود را مجبور کنید  خودشان ادامه سخنرانی و صحبت‌های شمارا حدس بزنند ، از همان ابتدا یک نکته برای آن‌ها در چنته خود داشته باشید و برای موضوع خود یک ساختار واضح و منطقی ایجاد کنید. همچنین توصیه می‌شود که طرحی کلی از سخنرانی خود  ارائه دهید ، تا مخاطبان بتوانند صحبت‌های شمارا در طول مسیر دنبال کنند.

اشتباه ۲۵: محیط انحصاری

هیچ‌کس دوست ندارد احساس طرد شدن بکند ، خصوصاً مخاطبان شما که دوست دارند شما بهترین خودتان هنگام سخنرانی باشید. پس نگذارید آن‌ها طرد شوند. برای انتقال بهتر پیام با مخاطب ارتباط برقرار کنید. این کار را می‌توان با عبارات کلامی و غیرکلامی انجام دهید.

به‌صورت شفاهی ، شما و مخاطبان می‌توانید از طریق یک جلسه پرسش و پاسخ برای تأکید بر موضوعات مهم بحث و گفتگو کنید. با ویژگی‌های پرسش و پاسخ ، مخاطبان می‌توانند سؤالات خود را بر روی تلفن‌های خود تایپ کنند و آن‌ها به  مجری شما ارسال کنند.

به‌این‌ترتیب می‌توانید نمای کلی از سؤالات مطرح شده داشته باشید و در انتخاب سؤالاتی  که می‌خواهید به آن‌ها پاسخ دهید ابتکار عمل را به دست آورید. علاوه بر این ، می‌توانید یک نظرسنجی زنده انجام دهید و برخی از بازی‌های تعاملی را برگزار کنید تا یک فضای پرشور و جذاب ایجاد کنید.

با ارتباط غیرکلامی با مخاطب خود از طریق زبان بدن ، تعامل داشته باشید. حرکتی ناخودآگاه مانند دست‌پاچه شدن  یا اخم می‌تواند اشتباه درک شود و منجر به سخنرانی‌های بد شود. تمرین کنید ، اعتمادبه‌نفس خود را به دست آورید و سخنرانی خود را به‌طور مؤثرتری بیان کنید.

۲۴: به‌اندازه کافی آماده نمی‌شوید

مسلماً ، بسیاری از سخنرانان تازه کار نمی‌دانند چگونه به‌غیراز آماده‌سازی ابزارها و  رسانه‌های خود ، به‌طور مؤثر خود را آماده کنند. سخنرانان باتجربه تحقیقات زیادی انجام می‌دهند تا در مطالب خود و توانایی پاسخگویی به هر سؤالی که مخاطب ممکن است از آن ها بپرسد ، اطمینان داشته باشند.

آن‌ها حتی در “زمان کم” در مورد موضوع خود خیال‌پردازی می‌کنند و اغلب هنگام انجام فعالیت‌های دیگر خلاقانه‌ترین ایده‌ها را پیدا می‌کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید هنگام رانندگی ، خرید یا دویدن ایده‌های عالی را به دست آورید. مهم است که از چندین پیش‌نویس از  مطالب خود ، اصلاح و ویرایش ، برای رسیدن به کامل‌ترین فرم صحبت خود ، استفاده کنید.

۲۳: به‌اندازه کافی تمرین نکنید

تمرین نکردن صحبت‌ها و سخنرانی‌ها روی پای خود یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که می‌توانید مرتکب شوید. سخنرانان باتجربه اغلب مطالب خود را برای مخاطبان معتمد مانند :دوستان ، خانواده یا همکاران اجرا می‌کنند. آن‌ها محیط ارائه خود را با استفاده از یک نورافکن‌ها و از راه دور به همراه اسلاید شبیه‌سازی می‌کنند.

حرکات خود را محک بزنید زیرا به‌طور چشمگیری توانایی شمارا در یادآوری مطالب افزایش می‌دهد. آن‌ها زمینه‌هایی که باعث به وجود آمدن چالش می­شوند را تشخیص می‌دهند و ترفندها و تاکتیک‌هایی را برای کمک به شما در جریانی بی‌نقص، به شما ارائه می‌دهند.

۲۲: ایمن‌سازی

بسیاری از مجریان و سخنرانان  ، تازه کارها ، از ریسک کردن جلوگیری می‌کنند. همان‌طور که یک فرد و مربی و بنیان‌گذار یک  شرکت بزرگ می‌گفت ، “ریسک نکردن نیز یک خطر است.” وقتی محتوای ارائه شما بیش‌ازحد محافظه‌کارانه باشد ، معمولاً خسته‌کننده به نظر می‌رسد. وقتی مهم‌ترین توانایی به‌عنوان یک‌سخنران توانایی جلب‌توجه است ، آیا می‌توانید از ریسک کردن جلوگیری کنید؟

۲۱: جلوگیری از آسیب‌پذیری

این برای بسیاری از سخنرانان جوان بسیار عقلانی به نظر می‌رسد اما اگر می‌خواهید معتبر به نظر برسید باید راه‌هایی برای نشان دادن آسیب‌پذیری پیدا کنید. اگر به‌طور واضح سعی می‌کنید کامل به نظر برسید ، مخاطبان باهوش عمل شمارا می‌بینند و حتی بیشتر مشکوک می‌شوند.

۲۰: جدی گرفتن خود

بسیاری از سخنرانان بیش از حد جدی و رسمی هستند. اگر آن‌ها می‌توانستند سبک طبیعی و غیررسمی خود را بیشتر در سخنرانی‌های خود اجرا کنند ، سخنرانی آن­ها از اصالت و جذابیت بیشتری برخوردار می‌شود. تشریفات سفت‌وسخت و “حرفه‌ای بودن” که بسیاری از آن‌ها تمایل به احترام دارند  و به این رفتار خود نیز احترام می‌گذارند، اما احترام فقط در صورتی ارزش دارد که افراد واقعاً بخواهند با آن­ها وقت بگذرانند و یا در سخنرانی آن­ها شرکت کنند.

اگر می‌خواهید از طرف مخاطب خود جدی گرفته شوید  ، و پیش‌بینی می‌کنید که کامل نیستید  و با آن­ها برابر نیستید، به حرف­های مخاطب احترام بگذارید اما باید با انسانیت او به‌طور غیررسمی ارتباط برقرار کنید. پس با این کار به همراه صحبت غیررسمی بیشتر با آن‌ها ، احساس برابری می‌کنید. آن‌ها این موضوع را به‌عنوان اطمینان می‌خوانند.

اما شما نباید از همان ابتدا اجازه دهید این موضوع سخنرانی شمارا تضعیف کند. تا زمانی که شما توجه خود را به این موضوع جلب نکنید ، مخاطبان شما نمی‌دانند (آیا درواقع احساس عصبی بودن یا اعتمادبه‌نفس ، آمادگی دارید یا آمادگی لازم ندارید). آن‌ها فقط می‌خواهند ­حرف­های شمارا بشنوند.

بنابراین ، درست شروع کنید و قوی شروع کنید!

۱۹: خیلی نرم صحبت می‌کنیم

برای برخی از افراد ، داشتن میکروفون ضروری است. ممکن است همیشه یکی از آن‌ها  در دسترس نباشد ، به‌خصوص هنگامی‌که در یک اتاق یا سالن کوچک برای مخاطبان خود صحبت یا سخنرانی  می‌کنید . با صراحت و صریح از  سخنان خود اطمینان حاصل کنید که پیامی به مخاطب تحویل داده می‌شود. زیر لب صحبت کردن به مخاطب  این اطمینان را می‌دهد که شما تسلط کافی برای ارائه موضوع ندارید. پس واضح و بلند صحبت کنید ، در غیر این صورت بهتر است سخنرانی نکنید!

درواقع ، این مشکل فقط به سخنرانان تازه کار محدود نمی‌شود. ۸۰ – ۹۰٪ سخنران­هایی که مشاهده می‌کنیم انرژی کافی مصرف نمی‌کنند. ازاین‌رو ، آن‌ها به‌عنوان افرادی غیر درگیر ، غیر جالب و غیر مشتاق تلقی می‌شوند. پس سطح انرژی را بالا ببرید! شما توجه بیشتری را به دست می‌آورید  و اعتمادبه‌نفس و کاریزمای بیشتری را از خود به اجرا می‌گذارید و نمی‌توانید به­راحتی درگیر  استرس شوید.

۱۸: کمبود حالت‌های صورت

وقتی به زمین نگاه کنید  و یا حرکات صورت خاصی نداشته باشید، باعث می‌شود که سخنرانی شما اثربخشی کمتری داشته باشد ، صاف نگه‌داشتن صورت در تمام مدت یا ایجاد حالت نامناسب صورت باعث ترس مردم نیز می‌شود. همه چهره‌ای رسا ندارند ، اما آنچه گوینده می‌گوید باید با آنچه در چهره آن‌هاست مطابقت داشته باشد و برعکس ، تا واقعاً روی مخاطب تأثیر بگذارد. به‌هیچ‌وجه حالت چهره نمی‌تواند مخاطب را خسته یا حتی ناراحت کند پس جلوی آیینه بروید وحالت چهره خود را تمرین کنید.

۱۷: سازمان دهی ضعیف

ارائه خوب دارای جریان و ریتم است که مخاطب را درگیر خود می‌کند و پیام را با سرعت طبیعی به سمت ذهن مخاطب پیش می‌برد. این امر نه‌تنها به محتوای باکیفیت بلکه به سازمان‌دهی نیاز دارد. یک ارائه  زمانی که به صورت ضعیف سازمان‌دهی شود مخاطب را گیج می‌کند و اگر نتواند مسیر سخنرانی آن را دنبال کند ، ممکن است کاملاً از گوش دادن منصرف شود.

۱۶: مردمان تقلیدشان بر باد داد

وسوسه‌انگیز است که از بزرگان کپی بکنید.

آیا این‌که بتوانید مانند استیو جابز سخنرانی کنید یا مانند اپرا وینفری همدلانه صحبت کنید ، فوق‌العاده نخواهد بود؟ ممکن است بخواهید الگوی سخنرانی خود را جان اف کندی قرار دهید یا حتی بخواهید مانند هیلتر بسیار مقتدرانه صحبت کنید و یا حتی بخواهید مانند آنتونی رابینز بسیار مهیج صحبت کنید.تقلید برای کسی کار نمی‌کند. سخنرانی به سبک دیگران  ممکن است صادقانه‌ترین تملق چاپلوسانه باشد ، اما درعین‌حال مطمئن‌ترین راه برای از بین بردن مخاطب شما است زیرا شما عدم صداقت خود را به آن­ ها نشان می ­دهید.

بهترین سخنرانی‌ها اصیل هستند. بهترین سخنرانان در سخنرانی خود  واقعی و طبیعی هستند بهتر است بگوییم خودشان هستند.

بنابراین ، به قول اسکار وایلد: “خودت باش. بقیه افراد قبلاً انتخاب‌شده‌اند.”

۱۵: قایم نشو!

شما می‌توانید مانند هر رئیس‌جمهوری و هر نماینده مجلسی پشت تریبون پنهان شوید و شروع به سخنرانی کنید اما مسئله ­ای در آن نهفته است. سخنرانی پشت میزها و تریبون­ها باعث ایجاد فاصله و مانع بین سخنران و مخاطبان و در نهایت منجر به قطع ارتباط می‌شود. درنهایت ازلحاظ زیبایی‌شناسی سخنرانی ، کل گفتار شما تضعیف می‌شود،  و شما اتصال را فدا و نابود می‌کنید.

اگر شما مجبور هستید پشت میز و یا تریبون سخنرانی کنید  ، ببینید آیا می‌توانید هر از چند گاهی از پشت بلند شوید و  بیرون بیایید تا مخاطبان بتوانند کل بدن شمارا ببینند.

۱۴: زبان تن اشتباه

برخی از سخنرانان از زبان بدن یا زبان تن خود استفاده نمی‌کنند و یا اگر استفاده می‌کنند به‌صورت اشتباه از آن استفاده می‌کنند.

نکته مهم این است که زبان بدن منفی یا ضعیف ، ارتباط و اعتباری را که با مخاطبان خود به دست می‌آورید تضعیف می‌کند.

نیازی به وسواس در مورد آن نیست ، اما قطعاً یکی از مواردی است که باید مراقب آن باشید.

۱۳: پاورپوینت خسته کننده

مخاطبان تصاویر خوب را دوست دارند. این موضوع مکمل کار شما است و باعث به  فکر فرورفتن و درک آن‌ها از نکاتی که در سخنرانی خود بیان می‌کنید ،می­شود. اما همه‌جا از پاورپوینت استفاده می‌کنند. این گزینه به‌عنوان گزینه پیش‌فرض برای همه سخنرانی‌های کسب‌وکار و مدیریت تبدیل‌شده است ، چه واقعاً لازم باشد چه نباشد. “یک‌سخنرانی برای ارائه دارید؟ بهتر است اسلایدهایم را به پایان برسانم. ” تا به حال این حرف را به خودتان زده‌اید؟ با تمرکز بر پاورپوینت ، به‌احتمال‌زیاد قدرت نکاتی را که می‌خواهید در سخنرانی خود بیان کنید از دست خواهید داد.

قانع نشده‌اید؟ خوب. این را امتحان کنید: به برخی از بزرگ‌ترین سخنرانی‌هایی که تاکنون انجام‌شده فکر کنید: سخنرانی گتیسبورگ توسط آبراهام لینکلن ؛ سخنرانی تیبوری توسط ملکه الیزابت ؛ “من یک رؤیا دارم” از مارتین لوتر کینگ را گوش دهید مهم نیست که بگویید من توانایی ترجمه ندارم ، می توانید از فیلم­هایی که زیرنویس شده اند استفاده کنید. حال از خود بپرسید که به‌غیراز تصاویری که توسط کلمات آن‌ها در ذهن شما ایجادشده است ، در چه تعداد از سخنرانی‌های عالی از پاورپوینت یا هرگونه تصویر استفاده‌شده است.

نیازی به استفاده از پاورپوینت نیست! این‌یکی از رایج‌ترین اشتباهات سخنرانی­ در دنیای تجارت است. اما اگر این کار را انجام دادید ، مطمئن شوید که آن را درست انجام داده‌اید. مقاله طراحی پاورپوینت حرفه‌ای را مطالعه کنید.

پاورپوینت وقتی با مسئولیت‌پذیری استفاده می‌شود چیز خوبی است. یک نمونه عالی استفاده از پاورپوینت در سخنرانی را آقای استیو جابز در هنگام رونمایی از گوشی تلفن همراه آیفون در سال ۲۰۰۷انجام داد.

۱۲: از روی متن نخوان

استفاده از متن چاپی کامل برای سخنرانی شما مشکلی ندارد. برای مخاطبان شما مهم نیست چه چیزی استفاده می‌کنید ، آن‌ها فقط می‌خواهند حرف شمارا بشنوند.

اما اگر به رساندن پیام به مخاطب خود فکر نمی‌کنید ، اگر تمام‌کاری که می‌کنید خواندن سخنرانی از روی برگه است ، بدون اینکه از خودتان در ارائه سخن بگویید ، سخنرانی شما مانند قلبی که از حرکت ایستاده است روی یک خط صاف خواهد بود. اگر این‌چنین باشد بهتر  است شما فقط آن را از طریق ایمیل برای همه ارسال کنید و در وقت خود و دیگران صرفه‌جویی کنید.

۱۱: زالوهای صحبت

جمله پرکن‌ها

درواقع لازم نیست بیش‌ازحد نگران استفاده ازجمله پرکن‌ها  باشید. تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد نگرانی شما نسبت به واژه‌ها و آواهای جمله پرکن تأثیر بسیار ناچیزی روی سخنرانی شما دارد. به‌عنوان مثال باراک اوباما ، در هنگام اجلاس‌های مطبوعاتی از بسیاری از خطاها و اشتباهات استفاده می­کرد ، درحالی‌که دونالد ترامپ به‌سختی از کلمات جمله پرکن استفاده می‌کرد. و بااین‌حال اوباما به‌طور گسترده‌ای دوست‌داشتنی‌تر بود.

بااین‌وجود ، هرچه تسلط کمتری نسبت به سخنان خود  داشته باشید ، احتمالاً  تأثیر کلام شما برای مخاطب کمتر  خواهد شد.

به این جمله توجه کنید:”سعی کنید اممم سخنرانی را دوست داشته باشید امممم و به همان اندازه صحبت کنید امممم می‌توانید اممم به‌راحتی و روان صحبت کنید امممم و خطا کنید.

حالت صحیح این است که از مکث استفاده کنید بنابراین ، به این جمله توجه کنید. سعی کنید… سخنرانی را دوست داشته باشید و به همان اندازه صحبت کنید… می‌توانید … به‌راحتی  و روان صحبت کنید…  و خطا کنید.

۱۰: رفتارهای منحرف‌کننده

مراقب این موارد باشید. شما می‌توانید بزرگ‌ترین سخنرانی را بر روی کره زمین انجام دهید  اما اگر حواستان به نکات ریزی نباشد کیفیت سخنرانی شما پایین می­آید.این حواس‌پرت کن­ها‌ی کوچک مثل بازی مداوم با موهایتان ، تکان خوردن ،به جلو و عقب رفتن بی­مورد ، راه رفتن زیاد  ، دست در جیب گذاشتن و با زی کردن با کلیدهایی که داخل جیبتان است ، مواردی هستند که هیچ‌کس به آن‌ها  توجهی نخواهد کرد .

شاید هرکدام از ما هم این عادت هار ا داشته باشیم و خودمان از آن‌ها آگاه نباشیم و حتی هیچ ایده‌ای برای بهبود این حرکات خود نداشته باشیم اما می‌توانیم با تماشای فیلم ضبط‌شده خود آن‌ها را برطرف کنیم.

پس به‌شدت توصیه می‌شود  که هر زمان که می‌توانید ، سخنرانی‌های خود را به‌صورت ویدئویی تماشا کنید (یا فقط در خانه جلو آیینه تمرین کنید). این کار  یک دیدگاه عالی به شما می‌دهد که چگونه سخنرانی می‌کنید.

۹: استفاده از تلفن برای یادداشت

افراد کمی از سخنرانان وجود دارند که هنگام سخنرانی از تلفن همراه استفاده می‌کنند. آن‌ها به‌جای اینکه از یادداشت روی تخته وایت برد یا روی کاغذ استفاده کنند از گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنند که این کار باعث می‌شود مخاطب حس کند شما حرفه‌ای نیستید  و یا به مخاطب خود بی‌توجهی می‌کنید.

یا اینکه هنگام سخنرانی ، تلفن همراه او زنگ می‌خورد و وقتی سخنران به تلفن خود پاسخ می‌دهد مخاطب احساس می‌کند به او توهین شده است.وقتی این کار را در حین سخنرانی انجام شود ، این کار بی‌ادبانه و غلط به نظر می‌رسد.

 ۸: لطفاً به مخاطب نگاه کن!

هیچ‌چیز جای  تماس چشمی را نمی‌گیرد ، پس وقتی از بالا نگاهی گذرا به مخاطب خود می‌اندازید و دوباره روی جزوه خود نگاه می­کنید مخاطب شما با شما ارتباط برقرار نمی‌کند.

به یاد داشته باشید “چشم پنجره روح است”.

۷: شوخی‌های بد از جلوه معنوی می‌کاهند

از زمانی که استفاده از  اینترنت به اوج خود رسیده است  ، اکثر افراد کمدین شده­اند!درست است؟ امروزه جوک گفتن مانند یک سکه است ، که خنده‌دار بودن آن را آسان می‌کند. آیا جز این است؟

شوخ‌طبعی از نظر فنی سخت‌ترین مهارت سخنرانی در بین مردم است.هیچ قانونی وجود ندارد که سخنرانی شما خنده‌دار باشد یا حتی شامل یک شوخی بی‌مزه باشد.اما باید حواستان به این موضوع باشد که از شوخی‌هایی که به دیگران توهین می‌کند بپرهیزید.

۶: شروع بد

هنگامی‌که یک مخاطب را از دست بدهید باز گردانی آن بسیار مشکل و یا حتی غیرممکن است. شروع بد یکی از بدترین اشتباهات در صحبت‌های عمومی است که می‌توانید مرتکب شوید زیرا شمارا به یک پله عقب‌تر بر می‌گرداند که ممکن است هرگز از آن نتوانید  به جایگاه فعلی خود دست پیدا کنید.

گزینه‌های زیادی برای شروع با یک‌سخن خوب وجود دارد مانند  یک آمار تکان‌دهنده. یک شوخی خوب یک شعر و … که می‌توانید به کمک آن حواس مخاطب را به خود جلب کنید.

۵: علاقه نداشتن

به سخنرانان  توصیه می‌شود اگر که قصد ندارید سخنرانی خود را به شکلی جذاب و مجذوب‌کننده  برای مخاطبان خود ارائه دهید ، به‌جای آن متن سخنرانی خود را ارسال کنید.

دلیل اینکه سخنرانی در جمع همچنان مؤثرترین روش در جهان است این است که هیچ راهی بهتر از این‌ نیست که شخصاً با فرد روبرو شویم و با او ارتباط برقرار کنیم و چشم در چشم از او یاد بگیریم.

۴: اشتیاقت کو؟!

برای داشتن شور و اشتیاق لازم نیست که یک فرد و برند بسیار مشهور باشید. گاندی سخنران برجسته‌ و آرامی بود اما بااین‌وجود با اشتیاق فراوان  صحبت می­کرد که پیام خود را به ­راحتی به مخاطبانش منتقل می­ کرد. پس به موضوع و محتوای سخنرانی خود علاقه‌مند باشید. این علاقه توسط مخاطبان شما درک و قدردانی خواهد شد.

و اگر فاقد اشتیاق باشید ، مخاطب خود را سرد خواهید کرد.

۳: تمرکز بیش‌ازحد بر روی واقعیت‌ها

داده‌ها عالی هستند. برخی از مردم عاشق داده‌ها هستند. برخی از آن­ها عاشق واقعیت‌ها هستند. اما در چند وقت اخیر جهان از واقعیت‌ها و داده‌ها و علم بسیار دور شده  است.

اما مردم فقط با واقعیت‌ها قانع نمی‌شوند. پیشرفت‌های علوم اعصاب از طریق اسکن MRI نشان داده است ، درحالی‌که ما به‌عنوان یک انسان با منطق و استدلال و عقلانیت خود تعریف می‌شویم ، هنوز احساسات ما حاکم بر انگیزه‌ها ، اعمال و تصمیمات ما هستند.

بنابراین ، سخنرانی‌های  خود را بیش‌ازحد پر از واقعیت و داده­ها بسته‌بندی شده نکنید. از طریق احساسات عاطفی با مردم ارتباط برقرار کنید تا کل گفتار شما بسیار و  بیشتر طنین‌انداز شود.

۲: بدون هدف بودن

اگر هیچ هدف واقعی برای سخنرانی خود نداشته باشید ، طبق تعریف، شما یک‌ سخنرانی بی‌هدف خواهید داشت.

سخنرانی‌های بدون هدف فقط بی‌هدف درگیر می‌شوند. آن‌ها مخاطبان را خسته می‌کنند. بنابراین مطمئن باشید که هدف مشخصی برای گفتار خود دارید و سپس با آن هدف صحبت کنید. این به گفتار شما جهت و حرکت می‌بخشد. در غیر این صورت ، همان‌طور که مارک تواین ‌به التماس می‌گفت:

“اگر چیزی برای گفتن ندارید ، لطفاً چیزی نگویید!”

۱ : برای مدت طولانی ادامه دارد

لطفاً ، صحبت کردن به مدت طولانی را متوقف کنید.زیرا نیازی به این موضوع نیست.

سخنرانی آبراهام لینکلن در گتیسبورگ ، که به طور گسترده‌ای در ارائه اصل حکومت دموکراتیک در ایالات‌متحده و جهان (“دولت مردم ، توسط مردم و برای مردم”) نقش مهمی داشت، او به‌راحتی ‌توانست آن را به یک‌سخنرانی ۲  ساعته تبدیل کند و برای آن‌ها سخنرانی کند، اما او این کار را نکرد.

این سخنرانی عظیم فقط ۲ دقیقه طول کشید!

بنابراین ، چه چیزی است که شما باید بگویید که آن‌قدر مهم است که باید ادامه یابد ؟

سخنرانی خود را کوتاه نگه‌دارید . مخاطبان شمارا به خاطر آن دوست خواهند داشت.

سخنرانی کردید؟

پیش‌بینی کنید که سخنرانی بعدی شما چقدر خوب خواهد بود.

کلام آخر

بیشتر سخنرانی‌ها فقط به دلیل انتظار یا درخواست انجام می‌شوند. سخنرانان حدود ۲۰ دقیقه بلند می‌شوند و صحبت می‌کنند و سپس با تشویق معمولی سرجایشان می‌نشینند.

هزاران سخنرانی در هر هفته وجود دارد که مطلقاً چیز جالبی در آن ها وجود ندارد. پیام‌ها بی‌رمق است؛ نظرات  متوسط بیان می شوند . بسیاری از کلمات بامعنای کم یا بدون معنی گفته می‌شوند.

اینکار بسیار اشتباهی است! به تعداد افراد داخل اتاق یا سالن فکر کنید ، سپس آن را در میانگین مقدار کل وقت آن‌ها ضرب کنید .به‌زودی متوجه خواهید شد که اگر سخنرانی شما ارزش چند هزارتومانی را فراهم نکند ، شما فقط وقت همه را هدر داده ­اید.

از لاک خود بیرون بیایید. آن‌ ها هرگز این موضوع را به شما نمی‌گویند ، اما مخاطبان از این کار متنفر هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند یک دیدگاه افراطی را که با آن مخالف‌اند ، بشنوند تا سخنرانی کسل‌کننده که هیچ بینشی ارائه نمی‌دهد.

به نظر شما چه اشتباهات دیگری در سخنرانی وجود دارد؟ آیا دوست دارید مهارت سخنرانی حرفه ای را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید