با ۱۸ گام انضباط شخصی، زندگیت را سر و سامان بده

خانه » بلاگ » با ۱۸ گام انضباط شخصی، زندگیت را سر و سامان بده

فهرست عناوین

با ۱۸ گام انضباط شخصی، زندگیت را سر و سامان بده.

 

بسیاری از ویژگی‌های مهم وجود دارد که می‌تواند به موفقیت و سعادت فرد کمک کند، اما تنها یک ویژگی وجود دارد که موفقیت پایدار و طولانی‌مدت را در تمام جنبه‌های زندگی ایجاد می‌کند: نظم و انضباط  شخصی که باعث می­شود روند موفقیت سریع‌تر رخ دهد. چه ازنظر رژیم غذایی، تناسب اندام، اخلاق شغلی یا روابط شما، نظم و انضباط شخصی ویژگی شماره یک برای تحقق اهداف، داشتن یک سبک زندگی سالم و در نهایت خوشبخت بودن است.

طبق مطالعه‌ای که توسط ویلهلم هافمن در سال ۲۰۱۳ انجام شد، افراد که  کنترل زیادی روی خود دارند از افراد فاقد خودکنترلی هستند، خوشحال‌ترند. این تحقیق نشان داد که افراد خود نظم‌پذیر توانایی بیشتری برای مقابله با تعارضات در هنگام رسیدن به هدف‌دارند.

این افراد زمان کمتری را به بحث در مورد اینکه آیا باید به رفتارهای مخرب سلامتی خود بپردازند یا نه، پرداختند و راحت‌تر می‌توانستند تصمیمات مثبت بگیرند که خود نظم پذیری و انضباط اجازه نمی‌داد که انتخاب آن‌ها توسط انگیزه‌ها یا احساسات تعیین شود. در عوض، آن‌ها بدون احساس فشار و ناراحتی بیش‌ازحد، روزانه تصمیمات منطقی و آگاهانه می‌گرفتند.

حال برای اینکه بتوان نظم و انضباط شخصی را در زندگی خود ایجاد کنید باید اقداماتی در جهت ایجاد آن‌ها انجام دهید مانند:

رفتارآموخته شده

علی‌رغم آنچه ممکن است بسیاری فکر می­کنند، انضباط شخصی یک رفتار آموخته شده است و این موضوع به تمرین و تکرار در زندگی روزمره شما نیاز دارد. برای بهبود نظم و انضباط شخصی خود، این ۱۸ روش اثبات شده را برای دستیابی به کنترل بهتر آزمایش کنید.

این رژیم انضباطی به شما کمک می‌کند با ایجاد تغییراتی ساده در برنامه روزمره، عادت‌های خوبی را ایجاد کنید، عادت‌های بد را از بین ببرید و کنترل خود را بهبود ببخشید. نظم و انضباط بهبودیافته به شما این امکان را می‌دهد که با کمک به شما در انتخاب سالم، نه انتخاباتی که از روی احساس است ، زندگی آزادتری داشته باشید. کافی است امتحان کنید. اهداف و سعادتمندی شما به خاطر این موضوع از شما تشکر خواهد کرد.

عادت انجام کارهای کوچک می‌تواند به شما کمک کند تا در کار خود نظم بیشتری داشته باشید. اگرچه همه این‌ها ممکن است به‌طور خاص به مسئولیت‌های شما در کار مرتبط نباشد، اما می‌تواند از تلاش‌های شما برای حفظ یک وضعیت روانی منظم پشتیبانی کند. در ادامه به  چندین تمرین اشاره کرده ایم  که می‌توانید آن‌ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید و به زندگی خود نظم و انظباتی خوب بدهید.

۱-وسوسه‌ها را کنار بگذار

در صورت رعایت این جمله قدیمی، “دور از چشم، دور از ذهن”، کنترل کردن خود اغلب ساده است. حذف اولین وسوسه‌ها و حواس‌پرتی‌ها از محیط شما اولین قدم مهم در هنگام تلاش برای بهبود نظم و انضباط شخصی است. اگر می‌خواهید بر روی غذا خوردن خودکنترل بهتری داشته باشید، غذای بی‌ارزش را کنار بگذارید.

به‌طور مثال غذاهایی که از بیرون سفارش می­دهید را کم کنید و در نهایت اصلا از بیرون غذا سفارش ندهید. اگر می‌خواهید در حین کار تمرکز خود را بهبود بخشید، تلفن همراه خود را خاموش کرده وابزار و وسایلی که میز شما را شلوغ می­کند را جابجا کنید. حتی می‌توانید با کمک نرم‌افزارهایی سایت‌ها و شبکه‌های مجازی را به‌طور موقت مسدود کنید.

هنگامی که در محل کار خود هستید، یک کار کوچک انجام دهید تا از حواس‌پرتی که  باعث به وجود آمدن وقفه در مسیر رسیدن به  اهداف خود ، جلوگیری کنید. این کار می‌تواند شامل اقدامات کوچکی مانند قرار دادن تلفن در کشوی میز کار ، استفاده از مسدودکننده شبکه‌های اجتماعی یا قرار دادن زمان معینی از تقویم برای تمرکز روی یک کار باشد.

همچنین می‌توانید با داشتن یک برنامه مشخص، حفظ فضای کار تمیز و خواب کافی در شب، حواس‌پرتی­ های دیگر را نیز از بین ببرید. افزودن حواس‌پرتی‌های مثبت نیز ممکن است مفید باشد، مانند گوش دادن به موسیقی پس زمینه برای کمک به شما در از بین بردن صدای دفتر کارتان یا صداهایی که حواس شما را پرت می­کند. و به‌طور خلاصه هر چیزی که برای شما بهتر است را انتخاب کنید.

۲-به‌طور منظم و سالم غذا بخورید.

مطالعات نشان داده است که قند خون پایین اغلب عزم فرد را تضعیف می‌کند. هنگامی که گرسنه هستید، توانایی تمرکز کردن شما پایین می­آید زیرا در این زمان مغز در بالاترین توانایی خود کار نمی‌کند. گرسنگی تمرکز کردن را دشوار می‌کند، و همچنین می­تواند  شما را بدخلق و بدبین ‌کند.

به احتمال خیلی زیاد احساس ضعف کنترل را در همه زمینه‌های زندگی مانند: رژیم غذایی، ورزش ، کار ، روابط … تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای اینکه در مسیر خود باشید ، اطمینان حاصل کنید که در طول روز خود را  با تنقلات وعده‌های غذایی سالم طی ساعت کاری، به‌خوبی تغذیه می‌کنید.

میان وعده‌ها این  اطمینان  را به شما می‌دهند که در صورت لزوم می‌توانید در طول روز مقداری پروتئین و چربی سالم را دریافت کنید. غذا خوردن اغلب سطح قند خون شما را تنظیم می‌کند و مهارت تصمیم‌گیری و تمرکز را بهبود می‌بخشد. به  مغز شما این اجازه را می‌دهد تا به‌جای اینکه مانند شکم در حال غر زدن باشد  ، بر اهداف و اولویت‌های خود تمرکز کند.

۳- منتظر نمانید تا “احساس خوبی داشته باشد”.

بهبود نظم و انضباط شخصی به معنای تغییر در روال عادی کارهای خود است ، که می‌تواند ناراحت‌کننده و ناجور باشد. چارلز دهیگ ، نویسنده کتاب “قدرت عادت” ، توضیح می‌دهد که رفتارهای که تبدیل به عادت شده‌اند در بخشی از مغز به نام گانگلیون که بخشی از پایه مغز است که  مرتبط بااحساسات ، الگوها و خاطرات و ردیابی آن­ ها  می­باشد.

از طرف دیگر ، تصمیمات در قشر پیشانی و در منطقه‌ای کاملاً متفاوت، گرفته می‌شود. وقتی رفتاری عادت می‌شود ، دیگر از مهارت‌های تصمیم‌گیری خود استفاده نمی‌کنیم و در عوض از  خلبان خودکار مغزی خود استفاده  می‌کنیم. بنابراین ، ترک یک عادت بد و ایجاد یک عادت جدید نه‌تنها ما را مجبور به تصمیم‌گیری فعال می‌کند ، بلکه احساس می­کنیم در حال انجام دادن  کار اشتباهی هستیم. مغز شما در برابر تغییر به نفع آنچه برای خود برنامه‌ریزی‌شده است مقاومت خواهد کرد. پس راه‌حل چیست؟ اشتباه را در آغوش بگیرید. قبول کنید که مدتی طول می‌کشد تا با رژیم مغزی جدید خود احساس راحتی و یا طبیعی بودن کنید. به کار خود  ادامه دهید. راحت بودن با عادت جدید اتفاق خواهد افتاد.

۴- به خودتان پاداش دهید

برای خودتان وقت استراحت ، معاشرت و پاداش در نظر بگیرید. نظم و انضباط شخصی به این معنی نیست که رژیم رفتاری جدید شما باید مانند مرغ منجمد ، هسته سخت و یا یک جلادی در اعدام  ،خشک و بدون انعطاف باشد. درواقع ، محدود کردن خود و ایجاد نظم بدون انعطاف منجر به شکست و ناامیدی می‌شود و همچنین باعث می‌شود  تسلیم روش‌های قدیمی خود شوید وعادت‌های قدیمی خود را انجام دهید. در حین تمرین خودکنترلی ، استراحت‌ها ، معالجه‌ها و پاداش‌های خاصی را برای خود تعیین کنید.

چگونه رژیم استراحت و پاداش بگیریم ؟

روز جمعه را به‌عنوان روز خوردن بستنی یا تفریح و شادی  تعیین کنید. سعی در کاهش وزن‌دارید؟ بعد از یک ماه تمرین در سالن بدن‌سازی خود را به یک سالن  ماساژ فانتزی دعوت کنید. روی کنترل هزینه‌های خود کار می‌کنید؟ روز پنج‌شنبه به بازار بروید ۲۰۰ هزارتومان برای خود خرج کنید. (کارت‌های اعتباری را در خانه بگذارید ، و فقط پول نقد با خود به همراه داشته باشید). نظم و انضباط شخصی می‌تواند سخت باشد. پس به تلاش خود پاداش دهید.

۵- خود را ببخشید و جلو بروید.

همیشه ایجاد یک طرز تفکر طبق برنامه پیش نمی‌رود. شما فراز و نشیب‌ها ، موفقیت‌های خارق‌العاده و شکست‌های ناگهانی خواهید داشت. نکته اصلی این است که به جلو حرکت کنید. وقتی مجبور به عقب‌نشینی شدید ، بپذیرید که چه چیزی باعث آن شده است و دوباره به راه خود ادامه دهید.

گرفتار شدن در احساس گناه ، عصبانیت یا ناامیدی آسان است ، اما این احساسات به بهبود نظم و انضباط شخصی کمک نمی‌کند. در عوض ، از پیش­آمدها  در برنامه خود به‌عنوان تجربیات یادگیری برای آینده استفاده کنید. خودت را ببخش و هر چه زودتر به کار خودت ادامه بده!. هرچه بیشتر از بازی خود دورباشید ، ادامه کار در جهت مثبت دشوارتر است.

اما ، تفاوت بین گناه و شرم را درک کنید.

“گناه یک هدف را دنبال می‌کند. شرم هدفی را دنبال نمی‌کند “. بااحساس گناه ، شما می‌فهمید دقیقاً چه اشتباهی کرده‌اید ، چرا مرتکب اشتباه شده‌اید و چگونه می‌توانید شرایط را اصلاح کنید. اما هنگام شرم کاری برای انجام دادن وجود ندارد. شرم کمی پیچیده‌تر است.  باشرم ، شما می‌توانید احساس کنید که در زیر انبوهی از مشکلات و موانع  هستید ، و هیچ راهی برای صعود ندارید ،و فکر می‌کنید راهی مفید برای بهبودی نیست.

اعتراف کنید که به‌هم‌ریخته‌اید.

همه با اعتراف به اینکه کار بدی انجام داده‌اند دست و پنجه نرم می‌کنند ، اما انکار این است که مردم چگونه خود را به دردسرهای عمیق‌تری می‌اندازند. فقط چندین بار وجود دارد که می‌توانید تأخیر در مترو یا تاکسی را سرزنش کنید ، آن هم زمانی است که تولد مادر شوهر خود را  به خاطر مشغله زیاد فراموش کرده اید. البته خوب احتمال دارد در این وضعیت دیگر اجازه ورود به خانه را نداشته باشید.

اشتباهاتت را بپذیر

“اغلب اوقات ، ما از انکار به‌عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر احساسات منفی شرم و گناه استفاده می‌کنیم.” ” گرچه ممکن است راحت‌تر باشد که باور کنیم ما هیچ کار اشتباهی نکرده‌ایم ، اما این موضوع هرگز به تغییر شرایط کمکی نمی‌کند. نادیده گرفتن یک مسئله باعث از بین رفتن آن نمی‌شود. ” در برهه‌ای از زمان ، مجبور خواهید شد مسئولیت اشتباهاتی را که انجام داده‌اید قبول  کنید که : آن‌ها افتخارآمیزترین لحظات  نیستند ، اما بخشی از تکامل شما برای تبدیل‌شدن به یک فرد بهتر هستند .

لطفاً معذرت خواهی کن!

البته ، اولین انگیزه شما احتمالاً اصلاح روابط یا اعتمادی است که نقض شده است. تنها راه برای انجام صحیح این کار ، قدم برداشتن کامل در مقصر دانستن خود ، و پذیرفتن تقصیر و اشتباهات خود است.

دکتر آلن هندریکسن ، روانشناس بالینی و نویسنده کتاب “چگونه خودتان باشید: می‌گوید: منتقد داخلی خود را آرام کنید و در مورد اضطراب اجتماعی” می‌گوید: “یک عذرخواهی صمیمانه ارائه کنید و تمام تلاش خود را برای رفع هرگونه اشتباه برجسته انجام دهید.” به‌هرحال آن شخص پاسخ می‌دهد ، و نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که  فوراً  فرد  را برای بخشش ،تحت‌فشار قرار ندهید و از آن‌ها طلب بخشش نکنید بلکه به آن ها کمی فرصت دهید.

۶-از بین رفتن رفتارهای آموخته شده

نظم و انضباط شخصی معمولاً رفتاری آموخته شده است که افراد باگذشت زمان و با تکرار ، آن را اصلاح می‌کنند. برای افزایش نظم و انضباط خود ، می‌توانید از روش‌های اثبات شده برای کنترل بهتر و بهبود برنامه روزمره خود استفاده کنید.

۷-تصورات خود را به چالش بکشید.

این اغلب درست است که درک ذهنی ما از محدودیت‌ها و توانایی ما ناشی می­شود که در تمرکز وقت و انرژی تأثیر می­گذارد و مانع اولیه بهبود نظم و انضباط شخصی است. وقت گذاشتن برای به چالش کشیدن آنچه فکر می‌کنید می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید ، می‌تواند اولین قدم عالی برای انضباط شخصی باشد. یادگیری اغلب با “خواندن کتاب” همراه است ، که بیشتر اوقات خسته‌کننده ، بی‌ربط و بدتر از آن لازم است. واقعیت این است که ، خواندن هر چیزی ، داستان یا قصه ، نگاهی به ذهن نویسنده دارد.

خواندن، چشم‌اندازهایی از تجربیات و بینش دیگران را برای ما  باز می‌کند و یک محصول غنی از امکانات را فراهم می‌کند. شما در حال خواندن چیزهایی هستید که دیگران در مکان­ های دور تجربه کرده‌اند یا در مورد آن فکر کرده‌اند ، مخاطبان خصوصی خود را به همان تجارب و افکار اختصاص می‌دهند. به خواندن ادامه دهید ، این موضوع ذهن شما را باز می‌کند. شما می‌توانید جهانی بسازید که در آن هر چیزی ممکن باشد.

خیال‌بافی

خیال‌پردازی عمیق‌تر از صرف خواب دیدن است ، که باعث می‌شود در گشودن ذهن شما نسبت به امکانات مؤثرتر باشد. ادگار آلن‌پو می‌گوید ، “کسانی که روز خواب می‌بینند ، چیزهای زیادی را می‌دانند که فقط از خواب شبانه فرار می‌کنند.”

وقتی پس از انجام کارهای روزمره خود استراحت می‌کنید یا در ترافیک گیر می‌کنید ، چیزهای اطراف خود را مشاهده کنید و اجازه دهید ذهنتان سرگردان شود و به همه‌جا سرک بکشد. زندگی یک پلیس راهنمایی و رانندگی واقعاً چگونه است؟ آیا گیاهان احساس درد می‌کنند؟ آیا واقعاً بیش از یک جهان وجود دارد؟ می‌توانید با حدس و گمان در مورد این موارد خود را سرگرم کنید و این کار به‌زودی به یک عادت تبدیل می‌شود. این کار می‌تواند روزی ایده‌ای برای یک کتاب ، یا برای یک محصول جدید ایجاد کند که فقط ممکن است زندگی شما را تغییر دهد.

معاشرت کنید

یک‌ضرب المثل مکزیکی وجود دارد که تقریباً به این جمله ترجمه می‌شود: “به من بگویید دوستان شما چه کسانی هستند ، و من به شما می‌گویم شما چه کسی هستید”. ممکن است ازنظر سیاسی نادرست به نظر برسد ، اما واقعیت این است که افراد اطراف شما تأثیر قابل‌توجهی بر شما و نظم و انضباط شخصی شما می توانید داشته. اگر اطراف خود را با افرادی با تخیل گسترده احاطه کرده‌اید ، شما نیز از آن ­ها تأثیر می­گیرید و رشد می­کنید.

کمک بگیرید

اگردر پی فرصتی برای پیدا کردن محصولات جدید ، ایده‌های جدید یا فناوری جدید هستید، طوفان فکری ایجاد کنید و آن را پیدا کنید. شما می‌توانید از مغز افراد اطراف خود به‌سادگی استفاده  انتخاب کنید. صرف حضور در هنگام بحث درباره این موارد می‌تواند دیدگاه‌های جدیدی را به تصورات خود اضافه کنید.

۸- فعالیت‌های انگیزشی پیدا کنید.

اگر در نظر گرفتن نظم و انضباط در انجام یک کار یا پروژه خاص چالش‌برانگیز است ، روش‌هایی برای تمرکز مجدد توجه خود پیدا کنید. گاهی اوقات مفید است که برای مدت کوتاهی از کار خود دور شوید و قدم بزنید یا فعالیت دیگری انجام دهید. سپس باانرژی و انگیزه جدید به کار خود بازگردید.

شما حتی می‌توانید با پرسش سؤالاتی انگیزه را به خود برگردانید زیرا این سؤالات باعث خودآگاهی شما می‌شود.

پس سعی کنید سؤالات باز بپرسید.

این‌یکی از مؤثرترین گزینه‌ها برای کمک به افراد در دستیابی به راه‌حل‌های خلاقانه برای انضباط شخصی است.

پرسیدن سؤالات باز از خود  این امکان را می‌دهد که خارج از چارچوب فکر کنید و سعی کنید تفکر خلاق خود را آزمایش و به چالش بکشند.

علاوه بر درخشش علمی ، توانایی تفکر خلاق صیقلی می­شود و می‌تواند به شما  کمک کند تا به‌عنوان افراد خلاق‌تر رشد کنید.

وظایف مسئولانه را انجام دهید

مهم است که با اتفاقاتی که در زندگی ما می‌افتد به‌صورت بالغانه رفتار کنیم. گام اصلی این است که برخی وظایف مسئولانه را برای خود اختصاص دهیم.این موضوع به ما کمک می‌کند تا احساس مسئولیت‌پذیری پیدا کنیم و احساس ‌کنیم که خودمان نیز مهم هستیم.

در گروه کار کنید

علاوه بر بزرگ شدن به‌عنوان یک فرد در یک اجتماع ، یک بازیکن تیم بودن نیز به همان اندازه مهم است.

با کار در گروه‌ها به خود کمک می‌کنید تا افراد اطراف خود را درک کرده و به‌صورت تیمی به یک راه‌حل برسید و حتی این موضوع کمک می­کند نظم وانضباط شخصی خود را بهبود بخشید.

این موضوع  بستر را برای بیان دیدگاه‌های خود فراهم می‌کند در حالی که به نظرات دیگران نیز اهمیت می‌دهید.

۹-راحتی را با شکست تمرین کنید.

 منظم‌تر بودن نیز مستلزم آن است که نقایص خود را ببخشید. حتی با بهترین نیت‌ها ، گاهی کوتاه خواهید آمد یا حتی شکست خواهید خورد ، اما ایده این است که مقاوم باشید و به حرکت خود ادامه دهید. از اشتباهات خود بیاموزید و با آگاهی بیشتر به کار خود ادامه دهید.

۱۰-چگونه می‌توان نظم داد

از آنجا که انضباط شخصی یک رفتار آموخته شده است ، شما باید برای توسعه آن مسیر خود را انتخاب کنید. تعیین اهداف مشخص و داشتن یک برنامه محکم ازآنچه امیدوارید به آن دست‌یابید ، یک امر ضروری است. هنگامی که بدانید به کجا می‌روید ، تمرکز خود را آسان‌تر متمرکز می‌کنید و از راه خود خارج  نمی‌شوید و راه خود را گم نمی‌کنید.

۱۱-تمرین را به یک عادت تبدیل کنید.

مانند هر مهارتی ، باید خود نظم و انضباط را نیز روزانه تمرین کنید. در مورد انتظارات خود از شغل و نحوه تصمیم‌گیری برای رسیدن به اهدافی که مسئولیت آن را بر عهده‌دارید ، با خود روراست  باشید. تقسیم ساعات کاری به بخش­هایی می‌تواند به شما در تمرکز روی بعضی از کارها کمک کند. علاوه بر این ، شکستن اهداف و کوچک کردن اهداف بلند مدت شما به صورت نقاط عطف می‌تواند در جشن گرفتن پیروزی‌های کوچک در طول مسیر ، انگیزه شما را حفظ کند.پس:

الف. متعهد باشید. ۲۱ تا ۳۰روز ، سه تا چهار هفته تمام زمانی است که شما برای ایجاد خودکار یک عادت مانند نظم و انضباط شخصی نیاز دارید. اگر بتوانید آن را در مرحله شکل‌گیری اولیه انجام دهید ، حفظ و انجام آن بسیار آسان‌تر می‌شود. یک ماه زمان خوبی برای متعهد شدن به یک تغییر است زیرا به‌راحتی در تقویم شما جای می‌گیرد.

ب. روزانه آن را بسازید . اگر می‌خواهید به نظم و انضباط شخصی عادت کنید ، سازگاری بسیار حیاتی است. اگر می‌خواهید ورزش را شروع کنید ، سی روز اول خود را هر روز به باشگاه بروید.

ج. شروع ساده . سعی نکنید زندگی خود را در یک روز، کاملاً تغییر دهید. بیش‌ازحد انگیزه گرفتن آسان است. اگر می‌خواهید روزی دو ساعت مطالعه کنید ، ابتدا عادت کنید سی دقیقه این کار را انجام دهید  و استراحت کنید و بر این اساس به کار خود ادامه دهید.

د– به خود یادآوری کنید . یادآوری‌هایی را برای اجرای عادت ­های مربوط به نظم و انضباط  شخصی خود ،هر روز قرار دهید در غیر این صورت ممکن است چند روزی را از دست بدهید. اگر وقت را از دست دهید هدف از ایجاد عادت ، شکست می‌خورد.

ی. ثابت قدم بمانید – هرچقدر عادت شما سازگارتر باشد ، راحت‌تر می‌توان آن را حفظ کرد. اگر می‌خواهید ورزش را شروع کنید ، سی روز پشت سر هم این کار را در یک مکان انجام دهید. وقتی نشانه‌هایی مانند زمان روز ، مکان و شرایط در هر حالت یکسان باشد ، چسباندن آن به یکدیگر و ایجاد عادت راحت‌تر است.

۱۲-هر باربر یک مهارت خود انضباطی تمرکز کنید.

صفات زیادی وجود دارد که می‌توانید به وجود بیاورید که منجر به افزایش انضباط شخصی شود که می‌توانید هر بار روی آن‌ها تمرکز کنید. به‌عنوان‌مثال ، شما ممکن است یک هفته را برای سازمان‌دهی بیشتر انتخاب کنید. طی هفته‌های بعدی ، باید سازمان خود را حفظ کنید و در عین حال روی ویژگی جدیدی تمرکز کنید.

۱۳-انتظارات خود را به‌وضوح مشخص کنید.

ازنظر دستیابی به اهداف در کار، از خود انتظار دارید؟ از دیگران که می‌توانند از شما حمایت کنند چه انتظاری دارید؟ چگونه قصد دارید از آن‌ها حمایت کنید؟ شفاف‌سازی انتظارات شما، از خود و دیگران می‌تواند تلاش‌های شما را متمرکز کند و نظم و انضباط شخصی را قابل‌دستیابی کند.

۱۴-اهداف شخصی را تعیین کنید.

تنظیم اهداف  به روش اسمارت SMART قابل‌دستیابی و قابل‌اندازه‌گیری می‌تواند به شما کمک کند تا در طول زمان با انجام کارهای خاص مرتبط ، انضباط شخصی ایجاد کنید. به این فکر کنید که نظم و انضباط شخصی در کار شما برای شما به چه معناست و برای عملی ساختن آن به چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی نیاز دارید.

۱۵-مراقبه:
روزانه ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید.

مدیتیشن یک روش محبوب برای نظم و انضباط شخصی است که استفاده از آن در برنامه روزانه شما ساده است. مدیتیشن همچنین استرس را کاهش می‌دهد و تمرکز را بهبود می‌بخشد که هر دو برای دستیابی به اهداف مهم شغلی لازم است.

۱۶-تخت خود را مرتب کن.

وقتی در هنگام صبح نظم دادن به تخت خواب خود را اولین اولویت خود قرار می‌دهید ، روز را با انجام یک کار قبل از شروع کاراصلی آغاز می‌کنید. احساس یک موفقیت کوچک قبل از شروع کار می‌تواند یک روحیه سازنده و منظم‌تری ایجاد کند.

۱۷-سپاسگزاری را تمرین کنید.

اختصاص دادن زمان برای شناخت پیروزی‌های کوچک یا نقاط شادی در طول روز می‌تواند به شما در افزایش و حفظ انگیزه کمک کند. ممکن است نوشتن سه موردی را که در پایان هر روز از آن‌ها سپاسگزار هستید عملی کنید. بعد از شش هفته از این تمرین ، خود را بررسی کنید  که اصلاً نظم و انضباط و انگیزه شما چگونه تحت تأثیر قرار گرفته است.می‌توانید از مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم ایده‌هایی برای سپاسگزاری دریافت کنید:

با مشاهده شروع کنید. به تشکرهایی که می گویید توجه کنید. چقدر پاسخ عادی است؟ آیا این یک کلمه است که با عجله گفته می‌شود یا  فقط یک فکر است؟ وقتی در معاملات کوچک تشکر می‌کنید ، چه احساسی دارید؟ استرس ، شادی، بی‌تفاوتی، چه؟ آیا به خاطر سلامتی بدن خود یک اسکن سریع از بدن خود انجام می‌دهید و به آن توجه می­کنید؟

یک تعامل در روز انتخاب کنید. وقتی غریزه گفتن “تشکر” در شما به وجود آمد ، لحظه‌ای متوقف شوید و یادداشت کنید. آیا می‌توانید چیزی را که از آن احساس قدردانی می‌کنید ، حتی فراتر از حرکتی که تکرار شده است ، نام ببرید؟ پس لطفاً سپاسگذار باش!

آیا علاقه‌مند به استفاده از برخی از این مزایا هستید؟

با یک تمرین سپاسگزاری شروع کنید. یک دفترچه  یادداشت قدردانی داشته باشید یک تمرین روزانه ایجاد کنید که در آن هدایا ، مزایا و چیزهای خوبی را که از آن‌ها لذت می‌برید به خود یادآوری کنید. یادآوری لحظات قدرشناسی مرتبط با وقایع عادی ، خصوصیات شخصی یا افراد باارزش زندگی شما این امکان را برای شما فراهم می‌کند که یک موضوع پایدار قدرشناسی را در زندگی خود قرار دهید.

چیزهای بد را به یاد بیاورید.

برای اینکه در وضعیت فعلی خود سپاسگزار باشید ، یادآوری دوران سختی که قبلاً تجربه کرده‌اید مفید است. وقتی به یاد می‌آورید که زندگی چقدر دشوار بوده و چقدر از آن  دور شده‌اید ،به کمک آن  یک تضاد صریح در ذهن خود ایجاد می‌کنید و این تقابل زمینه مناسبی برای شکرگزاری است.

از روابط خود با والدین ، ​​دوستان ، خواهران و برادران ، همکاران شغلی ، فرزندان و شرکا خود سپاسگزار باشید.

قدردان باشید.

قدرشناسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. تحقیقات نشان داده است که ابراز قدر دانی می‌تواند روابط را تقویت کند. بنابراین دفعه بعدی که شریک زندگی ، دوست یا اعضای خانواده شما کاری را برای شما انجام  دادند که لایق قدر دانی هستند ، حتماً آن‌ها را در جریان بگذارید.

به حواس خود توجه کنید. از طریق حواس خود ، توانایی لمس ، دیدن ، بو ، مزه و شنیدن ، از معنای انسان بودن وزنده بودن چه معجزه باورنکردنی‌ کسب می‌کنیم. بدن انسان نه‌تنها یک ساخت معجزه‌آسا است ، بلکه یک هدیه نیز است پس از خدا بابت این نعمت خارق العاده تشکر کنید.

۱۸-اهداف خود را مرتباً مرور کنید.

قابل‌مشاهده نگه‌داشتن اهداف می‌تواند انگیزه خوبی برای تلاش در جهت افزایش انضباط شخصی باشد. اهداف خود را بنویسید و آن‌ها را روی میز یا رایانه به خود نمایش دهید. وقت خود را برای جشن پیروزی‌های کوچک یا عبور از نقاط عطف مهم اختصاص دهید.

به یاد داشته باشید که شکست بخشی از موفقیت است.

کلام آخر

انضباط شخصی نیازی به کمال ندارد. در تعیین عادت‌ها یا رسیدن به اهداف شکست خواهید خورد یا کوتاهی خواهید کرد و  این موضوع اشکالی هم ندارد. شکست بخشی طبیعی از موفقیت است. ایده این است که به حرکت خود ادامه دهید و به اهداف خود نزدیک شوید. شکست‌ها را بشناسید ، به موفقیت‌های خود پاداش دهید و تسلیم نشوید.

انضباط شخصی  داشتن  یک چالش است ، اما انجام تمرینات آسان ، ایجاد رفتارهای تکراری و نظم و انضباط در یک منطقه واحد می‌تواند به شما کمک کند تا به چالش بعدی بروید. از کوچک شروع کنید و به عادت‌های روزمره‌ای که باعث می‌شوند احساس موفقیت کنید ، بسنده کنید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای نظم و انضباط شخصی وجود دارد؟آیا دوست دارید این مهارت را آموزش ببینید؟

دیدگاهتان را بنویسید