۳۲ گام برای ایجاد روابط زناشویی شاد

خانه » بلاگ » ۳۲ گام برای ایجاد روابط زناشویی شاد

فهرست عناوین

برای کسانی که گره زدن خود به دیگران را انتخاب می‌کنند ، آسان است که به‌مرور زمان الگوهای زندگی زناشویی خود را به عادت‌های بد تبدیل کنند.
ازدواج وزندگی زناشویی خود را مانند زمانی که برای اولین بار گفتید “من انجام می‌دهم” سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز کنید ، شما می‌توانید با چند برنامه عادی که بسیار آسان هستند کار خود را شروع کنید و وقتی می‌خواهید بفهمید چه چیزی باعث روابط عالی‌ و شاد در زندگی زناشویی شما در طولانی‌مدت می‌شود می‌توانید از این مقاله استفاده کنید.

۳۲ گام برای ایجاد روابط زناشویی شاد

۱.شب های تاریخی و مهم

زن و شوهر در تاریخ عاشقانه سالگرد ازدواج
زنده نگه‌داشتن جرقه در روابط زناشویی شاد به معنای گذراندن اوقاتی باکیفیت در کنار هم است و این فقط به معنای شب‌هایی در منزل و دراز کشیدن روی کاناپه یا مبل نیست. قرارهای عاشقانه را مانند همان روزهای اول که باهم  قرار ملاقات داشتید ، تنظیم کنید و این جرقه را زنده نگه‌دارید. در حقیقت ، تحقیقات نشان می‌دهد شب‌های عاشقانه و شیرین ازنظر نزدیک شدن زوج‌ها به همدیگر در طولانی‌مدت می‌تواند فواید جدی داشته باشد. اگر نمی ­دانید چگونه رابطه زناشویی شادی داشته باشید ، این مقاله ارزشمند را از دست ندهید.

۲. بگویید متشکرم

گفتن “لطفاً” و “متشکرم” از شخص مهم زندگی  می‌تواند تا حد زیادی باعث شود آن‌ها احساس احترام و قدردانی کنند. در حقیقت ، محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافته‌اند که ابراز قدردانی از شریک زندگی به تقویت روابط زناشویی شاد کمک می‌کند. جایزه: گفتن “متشکرم” نیز یک کلمه است که ۲۵ درصد روحیه شمارا تقویت می‌کند.

۳.صمیمی بمانید

تعهد مادام‌العمر نسبت به شخص دیگر قطعاً با موانعی روبرو خواهد شد. پاسخ ساده‌ای برای چگونگی ازدواج شاد وجود ندارد ، اما به نظر می‌رسد برخی از زوجین این مسئله را رقم‌زده‌اند. در یک تحقیقی از ده ­ها زوج خواسته شد تا به آن‌ها بگویند که چگونه روابط زناشویی خود را به نتیجه می‌رسانند و باعث شادی بخشی به روابط زناشویی آن ها می ­شود. پاسخ‌های آن‌ها از داشتن رابطه جنسی تا تشویق یکدیگر برای پیگیری امور به‌تنهایی تا ارتباطات متغیر بود. در ادامه به پاسخ ­هایی که این افراد در این تحقیق بازگو کردند می­ پردازیم تا بتواند دید خوبی به شما در زندگی زناشویی بدهد.
.من انتظار ندارم شوهرم هر نیازی را که من از یک رابطه انسانی دارم برآورده کند. من رابطه دوستی بیرونی برقرار می‌کنم که می‌توانند مرا درگیر کنند  اما او این کار را نمی‌کند. من می‌دانم که ازدواج ما جادو نیست اما یک انتخاب است.
. این چیزهای  کوچکی هستند. او برای حفظ سلامتی من هرروز یک آبمیوه طبیعی درست می‌کند. زمانی که بچه­ ها کوچک بودند ، اگر می‌دانست من خسته شده‌ام ، آن‌ها را بیدار می‌کرد و به مدرسه می‌رساند. من به‌نوبه خود ، اگر او مشغول کار باشد ، کار برف‌روبی را انجام  خواهم داد ، یا اینکه کوکی‌های موردعلاقه او را می‌پزم.
. همدیگر را تشویق می‌کنیم که به دنبال علاقه ­های خود ، هم به‌صورت فردی و هم مشترک باشیم. او خیلی آدم باحالی است. ما می‌خواهیم زندگی یکدیگر را تقویت کنیم. انرژی تولیدشده از دنبال کردن احساسات، ما را قادر می‌سازد تا زندگی “باهم”  را در این فرآیند انجام دهیم. ما یکدیگر را تشویق می‌کنیم که به دنبال علاقه­ های خود ، هم به‌صورت فردی و  هم به صورت مشترک باشیم.
. متأهل بودن داشتن یک شاهد از زندگی شماست: او شخصی است که باهم در این زندگی باهم ثبت‌نام کرده‌ایم . یک روابط زناشویی شاد و سعادتمندانه مربوط به آن شاهد است که به همه کارهایی که انجام می‌دهید اهمیت می‌دهد مانند کارهای عجیب‌وغریب ، تصمیماتی که باید در یک روز بگیرید.
او از شوخی شما می‌خندد زیرا آن‌ها  به حرف شما گوش می‌دهند. ما فکر می‌کنیم که این عشق است و این‌یک روش عالی برای ایجاد روابط زناشویی شاد است.

به توافق رسیدن

.  زوج شاد دیگری که روابط زناشویی شادی دارند می‌گویند خیلی زود ، ما در مورد چیزی که هرگز ارزش جنگیدن نداشت (در مورد  ظرف­ ها ، پول ، نام بچه ­ها) به توافق رسیدیم. بااین‌حال ، یادگیری ، خواندن و مراقبت از دوستان ما در منطقه بدون مصالحه قرار دارند. ما کار را  کنار گذاشتیم! اگر دست از سرگرمی بردارم او مرا صدا می‌کند. من را نگه می‌دارد و به من یادآوری می‌کند که او در وهله اول چه چیزی را دوست دارد.
. وقتی ناراضی هستیم ، به همدیگر می‌گوییم. این به معنای برخی مکالمات سخت است ، اما پنهان کردن نارضایتی یا کینه فقط فاصله بین شمارا افزایش می‌دهد.
. ما با تمام زحمت تلاش می‌کنیم تا از طریق چیزهایی که ما را در مورد یکدیگر آزار می‌دهد صحبت کنیم و اجازه ندهیم که مسائل ما سخت تر شود . اساساً طبق این جمله ، “هرگز عصبانی نمی‌خوابیم”.
.به یاد داشته باشید که شما می­ خواستید که این شخص را دوست داشته باشید. احترام بگذارید و احمق نباشید. صادق باشید اما موارد آسیب‌رسان را برای خود نگه‌دارید. آن‌ها را دوست داشته باشید بدون اینکه بخواهید آن‌ها را تغییر دهید.

سکوت کن!

.برای اینکه رابطه زناشویی و ازدواج شادی داشته باشید  مهم است که وقتی دیگری به شما نیاز دارد ، بایستید و ساکت باشید. به‌عنوان‌مثال ، گفتن ، “من هنوز کارهایی دارم که باید انجام دهم ، اما شما یک روز وحشتناک در کار خود سپری کردید که نیاز به یک گوش شنوا دارد  . گوش دادن به شما مهم‌تر از انجام کارهای دیگر است. ”
.خوشبختی زمانی است که یکدیگر را در اولویت قرار دهیم. ما هر سه‌شنبه‌شب یک ساعت مشخصی را  تعیین کرده‌ایم که هرگز آن را لغو نمی‌کنیم مگر اینکه یک کار  اضطراری پیش بیاید (مثلاً ، کسی در حال مرگ است یا یکی از ما خارج از شهر است).
. ما مشاوره ­ای در مورد رابطه زناشویی را وقتی در بدترین شرایط و  نقطه ­ای که قرار داشتیم  ،انجام دادیم. این زمانی بود که  پسر خود را از دست دادیم. بعد از آن ما نگاه‌های اجمالی از یکدیگر را مشاهده کردیم که تلاش خود را می‌کردند تا  تعداد بیشتری نوزاد داشته باشیم تا خود را مشغول آن ­ها کنیم.
ما دوستان و خانواده‌ای داریم که به ما یادآوری می‌کنند پدر و مادر خوبی هستیم. ما کامل نیستیم ، اما  در طول زمان بهبود می‌یابیم و تلاش می‌کنیم. فکر کردن در این مورد ما را خوشحال می‌کند زیرا ما را به هدفمان می‌رساند.

بدون اینکه باعث حمله شخصی شود ، بگویید چه مشکلی برای شما ایجاد می‌کند.

. داشتن انتظارات خشن و سخت آسان است ، اما واقعیت این است که فقط چند نکته اساسی و مهم وجود دارد. به چیزهای کوچکی که خوشبختی را به همراه دارد توجه کنید: چای برای یکدیگر بیاورید ، بدون شکایت جوراب را از روی زمین بردارید ، روزانه  همدیگر رادر آغوش بگیرید. بدون اینکه باعث حمله شخصی شود ، بگویید چه مشکلی برای شما ایجاد شده است.
اعتماد کنید که آن‌ها پشت شما هستند. صادق و بخشنده باشید، همه ما این روزها را تجربه کرده‌ایم . بگویید “متأسفم” بدون تردید می‌توانم بگویم که شوهرم بیش از ۴۰ سال است که هرگز مرا ناامید نکرده است. این بسیار شگفت‌انگیز است  با این کار می‌توانید به  زندگی خود  و رابطه زناشویی خود شادی و آرامش را هدیه دهید.
. ما هرروز تلاش می‌کنیم تا زندگی دیگری را تا آنجا که ممکن است راحت و دلپذیر کنیم. نقاط قوت و ضعف هردوی ما متفاوت است و آنچه را که می‌توانیم تقسیم می‌کنیم تا بار زندگی را برای دیگری کاهش دهیم. ما رابطه زناشویی داریم که در آن با چند حرکت کوچک برای خوشحال کردن دیگری وقت می‌گذاریم. حرکات بزرگ  قدرت پایداری را  به همراه ندارند.

وقتی دیگری نمی‌تواند ، راحت در کنارم باشد.

ما هر دو کار زیادی داریم و من در حال حاضر باردار هستم ، بنابراین گاهی اوقات او بیشتر از من در خانه کار می‌کند و بچه ها را بیرون می‌برد و من بیشتر خرید مواد غذایی را انجام می‌دهم تا مطمئن شوم که در خانه  غذای سالم داریم.
صمیمی  و شاد نگه‌داشتن رابطه در خانه ، می‌تواند تفاوت زیادی در احساس تازگی  عاشقانه در روابط زناشویی شاد شما را  در طول زمان ایجاد کند. در حقیقت ، تحقیقات منتشرشده در مورد  رفتار جنسی نشان می‌دهد که فراوانی در صمیمی بودن و شاد بودن  زوجین با رضایت کلی رابطه آن‌ها ارتباط معناداری داشت.

۴. یکی را غافلگیر کنید

با ایجاد یک کار شگفت انگیز و ایجاد تعجب برای همسرتان از یکنواختی روزمره خود خارج شوید. چه هدیه به خانه بیاورید و چه فقط یادداشتی برای او بگذارید ، به آن‌ها یادآوری کنید که چقدر آن‌ها را دوست دارید ، این حرکتی است که قابل‌تقدیر خواهد بود. اگر شما یک مرد هستید ، ما پشت شما ایستاده‌ایم و به شما می‌گوییم : این بهترین روش برای غافلگیری همسرتان است.

۵.ابتدا اولویت را رابطه خود قرار دهید

همه‌چیز از یک برنامه کاری شلوغ تا بچه ها در خانه می‌تواند ادامه دادن اولویت رابطه زناشویی شمارا دشوار کند. بااین‌حال ، هر زمان که ممکن است ، وقت بگذارید و روابط معمول خود را انجام دهید ، خواه این بدان معنی باشد که فقط دو نفرِ به تعطیلات بروید یا در پایان یک روز طولانی فقط با هم صحبت کنید.

۶.با همسر خود مانند دوست خود رفتار کنید

رفتار با شریک زندگی خود مانند زمانی که با دوست خود رفتار می­ کنید ، از شنیدن صبر و حوصله به حرف‌های آن‌ها گرفته تا اینکه وقتی از در عبور می‌کنند ، از دیدن آن‌ها خوشحال می‌شوید ، می‌تواند تفاوت عمده‌ای در رابطه عاشقانه شما در طولانی‌مدت ایجاد کند و رابطه زناشویی شما را شادتر کند.

۷. دفترچه یادداشت درباره اختلافات شما

مبارزات خود را حل‌نشده رها نکنید. در حقیقت ، برای یک رابطه زناشویی سالم و شاد  ، شما باید آن‌ها را یادداشت کنید. طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه نورث وسترن انجام شد ، کاهش روابط زناشویی شاد و سعادتمندانه در بین زوجینی که به‌طور منظم یادداشت برداری در مورد وضعیت روابط خود انجام می‌دادند ، به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافت.
صمیمی و شاد نگه‌داشتن رابطه ، چه در رختخواب و چه در بیرون ، می‌تواند تفاوت زیادی در احساس تازه بودن و شاد بودن رابطه زناشویی  شما در طول زمان ایجاد کند. در حقیقت ، تحقیقات منتشرشده در بایگانی رفتار جنسی نشان می‌دهد که فراوانی صمیمی بودن زوجین با رضایت کلی رابطه آن‌ها ارتباط معناداری را ایجاد می­ کند.

۸. اولویت‌های خود را به خاطر بسپارید

فراموش کردن اولویت‌های خود هنگامی‌که در یک رابطه طولانی‌مدت هستید ، می‌تواند آسان باشد. با تهیه فهرستی از خواسته‌هایتان از روابط زناشویی شاد خود ، آن‌ها را به خاطر بسپارید . هر از چند گاهی که احساس گمراهی می‌کنید ، دوباره آن را مرور کنید.

۹.آیین ها را باهم خلق کنید

ایجاد آیین ­ها و سنت‌های جدید باهم می‌تواند شمارا به هم  نزدیک‌تر کند ، مهم نیست که چه مدت ازدواج‌کرده‌اید. در رستوران موردعلاقه خود یک صندلی ویژه رزرو کنید. سنت‌های جدیدی در تعطیلات  ایجاد کنید. سنت ­ها و خاطرات جدید را باهم ایجاد کنید .مهم نیست که چه مدت باهم دیگر هستید این جرقه باعث می­ شود روابط زناشویی شادی داشته باشید.

برای  دل یکدیگر لباس بپوشید

اجازه ندهید زیرشلواری و تی‌شرت‌های ضخیم لباس ­های فرم شما شوند آن هم  فقط به این دلیل که مدت طولانی باهم بوده‌اید. زیباترین لباس ها  یا کت‌وشلوار دلپذیر خود را بپوشید  تا برای هم  مهم باشید و شخص مهم زندگی خود را با این ظاهر زیبا  بیرون ببرید تا هرچه بیشتر آن‌ها را به رخ دیگران بکشید.

۱۰.در مورد امور مالی خود شفاف باشید

مسائل مربوط به پول یکی از بزرگ‌ترین عوامل منجر به طلاق است. رابطه خود را با صداقت داشتن در مورد میزان درآمد و هزینه خود ، عاشقانه نگه‌دارید. کمی شفافیت می‌تواند کمک زیادی کند.
به‌جای اینکه فقط منتظر بمانید تا آخر روز با همسرتان صحبت کنید ، به‌صورت دوره‌ای با او تماس بگیرید و از او بپرسید که روز او چگونه می‌گذرد. این حرکات رمانتیک کوچک می‌تواند رابطه شمارا تازه نگه دارد ، حتی زمانی که مدت طولانی باهم بوده‌اید.

۱۱.بگو “دوستت دارم”

دو کلمه ساده می‌تواند تفاوت زیادی در احساس شما و همسرتان نسبت به یکدیگر ایجاد کند. حتی هنگام دعوا ، مطمئن شوید که قبل از اینکه بخوابید یا برای کاری به بیرون از خانه بروید،به هم دیگر می گویید “دوستت دارم”. حتی اگر در لحظه همدیگر را دوست ندارید ، به آن‌ها یادآوری کنید که عشق هنوز هم وجود دارد.

۱۲.بگذارید چیزهای کوچک بروند

آیا شریک زندگی شما فنجان بدون زیرلیوانی را زمین گذاشت؟ آیا آن‌ها تختخواب را به صورت عجیب‌وغریب جمع کرده‌اند؟ اگر شریک زندگی شما مرتباً مرتکب همان اشتباه می‌شود ، می‌توانید آن را ذکر کنید ، اما رها کردن ناراحتی ­های کوچک باعث  خوشحالی و از بین رفتن کینه  در طولانی‌مدت می‌شود.

۱۳.باهم بنوشید

اگر همسرتان یک لیوان چای می‌خورد ، پیش بروید و باهم چای بخورید. تحقیقات نشان می‌دهد که اختلاف در عادت‌های آشامیدنی شما می‌تواند منجر به اختلافات زناشویی شود ، بنابراین اگر می‌خواهید رابطه خود را در شرایط سالم حفظ کنید و شاد نگه‌دارید  ، به  نوشیدن مایعات به‌صورت دونفری اقدام کنید.
با اضافه کردن یک بازی و نقش‌آفرینی به شب‌های خود ، همه‌چیز را هیجان‌انگیزتر کنید. به همسرتان اجازه دهید شمارا یک‌جور  دیگر  ببیند  انگار که برای اولین بار همدیگر را ملاقات می‌کنید که این کار باعث می ­شود چیزهای تازه و سرگرم‌کننده‌ای را حفظ کنید.

۱۴.خارج شوید

آسان است که  الگویی برای گذراندن هر شب روی مبل در کنار هم و با یکدیگر داشته باشید. اما برای ایجاد شادی در زندگی زناشویی تعهد دهید که روزانه باهم بیرون بروید ، حتی اگر یک‌قدم زدن کوتاه در  یک فروشگاه باشد . با این کار نه‌تنها بیشتر ورزش می کنید ، بلکه صحبت‌های  کیفی بیشتری نیز خواهید داشت.

۱۵.به آن‌ها بگویید در مورد چه چیزی از آن‌ها قدردانی می‌کنید

وقت بگذارید تا چیزهایی را به همسر خود نشان دهید تا به او بفهمانید  که چقدر از آن­ ها قدردان هستید. به آن‌ها بگویید چطور عاشق خندیدن ، بوی موهایشان هستید یا اینکه چقدر عاشق بیدار شدن از خواب با آن‌ها هستید . این امر مهم باعث می‌شود رابطه شما عاشقانه باشد ، مهم نیست که چه مدت باهم هستید.

۱۶.یک دفترچه سپاسگزاری داشته باشید

احساس می‌کنید از همسرتان دور شده­ اید ؟ یک دفترچه قدردانی را امتحان کنید. با ذکر مواردی که در روابط خود از آن‌ها سپاسگزار هستید ، به یاد می­ آورید که چرا عاشق آن­ ها شده­ اید.

۱۷.منافع شخصی خود را تقویت کنید

نداشتن رابطه­ ای دیگر خارج از رابطه زناشویی برای سلامتی رابطه شما ضروری است. اختصاص دادن وقت برای پیگیری احساسات شخصی  همسر خود باعث ایجاد شادی در رابطه زناشویی شما می­ شود این در حالی است  که شما و همسرتان اوقاتی را باهم می‌گذرانید.

۱۸.یک پرستار کودک بگیرید

بچه­ ها می‌توانند شادی‌آور باشند ، اما پیدا کردن وقت برای زمان­ های عاشقانه با همسر در ایجاد شادی در رابطه زناشویی غیرقابل‌انکار است. هر زمان  که ممکن  است ، برای  کودک خود یک پرستار کودک بگیرید تا بتوانید با  همسرتان بیرون بروید. حتی اگر وقت ندارید یک‌شب را باهم بیرون بروید ، فقط چند ساعت بدون وقفه در خانه بودن در کنار هم و ایجاد وقت کیفی  باهم می‌تواند رابطه زناشویی شاد شما را تقویت کند.

۱۹.برخی از کارهای رمانتیک را به روال روزانه خود اضافه کنید

چند فیلم عاشقانه به فهرست زمانی خود اضافه کنید. این کار باعث تقویت روابط شما می ­شود زیرا در کنار هم رابطه خود را مستحکم تر حس می کنید که این امر نیز به ایجاد  روابط زناشویی شاد شما کمک فراوانی می ­کند.

 هدیه دادن

هر وقت توانایی مالی خوبی دارید با شریک زندگی خود رفتاری مانند اینکه او یک ملکه است، از خود بروز دهید. این حرکات کوچک تفاوت عمده‌ای در قدردانی شما از یکدیگر در  مدت‌زمان طولانی ایجاد خواهد کرد.

۲۰.یک سرگرمی متقابل ایجاد کنید

می‌خواهید به همسرتان نزدیک‌تر شوید؟ شرکت در یک سرگرمی متقابل را امتحان کنید. چه در کلاس های آشپزی شرکت کنید و چه در کنار هم ورزش کنید، یک علاقه مشترک جدید اوضاع را تغییر خواهد داد.

۲۱.متن های متفرقه گاه‌به‌گاه به یکدیگر ارسال کنید

شنیدن “دوستت دارم” بسیار خوب است ، اما اگر می‌خواهید طعم‌دهنده ­های بیشتری در زندگی زناشویی خود اضافه کنید ، هرازگاهی برای همسرتان پیامی را باکمی معاشقه بیشتر ارسال کنید. “نمی‌توانم صبر کنم تا به خانه برسی” یا “نمی‌توانم صبر کنم تا این لباس جدید را ببینی” همیشه شنیدن آن‌ها می ­تواند روابط زناشویی شما را شادتر کند.

۲۲.وقتی همسرت خوب به نظر می رسد لطفاً به او بگو

شخصیت مهم زندگی شما سزاوار این است که بیش از اینکه  او را دوست داشته باشید ،قدر او را بدانید. آن‌ها نیز باید احساس خواسته شدن کنند هر زمان ممکن است به آن‌ها بگویید که چقدر زیبا هستند و چقدر از زمانی که برای این کار اختصاص می‌دهند قدردانی می‌کنید.

۲۳.بار را از دوشش بردار!

اگر  از کارهای خانه احساس خستگی می‌کند تنها کاری که شما  می‌توانید برای  همسرتان انجام دهید این است که  ، سعی کنید به  او کمک کنید  و  به آن‌ها زمان استراحت بدهید تا کاری انجام دهند که از آن‌ لذت بیشتری می برند.

۲۴. انرژی صبح

هرازگاهی با نوشتن نامه‌ای عاشقانه به همسرتان ، به او بگویید که چقدر او را دوست دارید . آن  جملات را فقط وقتی در کنار هم هستید  به آن ­ها نگویید . درواقع برای ایجاد شادی و خلاقیت بیشتر  آن را از طریق پیامک یا شبکه های اجتماعی برای آن‌ها ارسال کنید.

۲۵.وقت خود را برای او صرف کنید

رابطه زناشویی غالباً مانند دو ماراتن است و این نوع زمان صرف شده باهم می‌تواند خسته‌کننده باشد. هرازگاهی ، یک روز در هفته را به صورت انفرادی برای  پیدا کردن آرامش از همسرتان دور شوید و آرام شوید تا از دیدن او بیشتر از همیشه در خانه احساس هیجان کنید.

۲۶. حتی زوج‌های خوشبخت هم بحث می‌کنند.

هیچ ازدواجی همیشه شاد و بدون تعارض نیست. روانشناس اریکت مک گرگور می‌گوید: “مانند همه روابط ، فراز و نشیب‌هایی نیز وجود دارد.” او می‌گوید ، وقتی دعوا می‌کنید ، کسانی که روابط خوبی باهم دارند به نظرات یکدیگر گوش می‌دهند ، وقتی بحث از ریل خارج می‌شود تشخیص می‌دهند  که چه‌کاری باید انجام دهند و تعمیرات لازم را انجام می‌دهند.
درواقع ، دکتر جولیا نا موریس ، یک متخصص خانواده و زوج درمانگر ، می‌گوید که برخی از خوشبخت‌ترین زوج‌هایی که او با آن‌ها کارکرده است “شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌اند”. بنابراین اگر شما و همسرتان گاهی اوقات باهم مشاجره می‌کنید ، یا یک وصله خشن را پشت سر می‌گذارید ، این لزوماً به این معنی نیست که در یک رابطه زناشویی ناخوشایند هستید. در حقیقت ، این احتمالاً به این معنی است که شما طبیعی هستید.

۲۷.بر نقاط قوت یکدیگر تمرکز کنید.

دیدن ناراحتی‌های جزئی گذشته همیشه آسان نیست و حتی گاهی ممکن است از شریک زندگی خود به خاطر آن متنفر باشید. یک متخصص می‌گوید ، برای داشتن یک رابطه زناشویی شاد و سعادتمندانه باید نقاط قوت و ضعف شریک زندگی خود را بپذیرید و بتوانید انتظارات واقع‌بینانه‌ای را تعیین کنید.
به‌عنوان‌مثال ، اگر ازنظر حساب و ریاضیات قوی هستید ، وقتی آن ­ها آن معادلات را درک  نمی‌کنند ، عصبانی نشوید. در عوض ، تعیین بودجه را وظیفه خود قرار دهید. اگر قدرت آن‌ها پخت‌وپز است ، می‌توانند در عوض برنامه‌ریزی غذا را مدیریت کنند. سوزان پیلگی  ، نویسنده مشترک کتاب خوشبختانه باهم ، که باهمسرش جیمز  نوشته است ، می‌گوید: “استفاده روزمره از نقاط قوت ما با رفاه بیشتر همراه است.” او می‌گوید: ” وقتی به شریک زندگی خود کمک می‌کنیم از نقاط قوت خود استفاده  کند ،  این کار رضایت بیشتری را در زندگی زناشویی شما ایجاد خواهد کرد.”

۲۸.انتظار نداشته باشید که شریک زندگی شمارا کامل کند.

مطمئناً شخصیت­ های فیلم ­های هندی را دیده ­اید. وقتی یکی از بازیگران اعلام می­ کند “تو مرا کامل کن” ، مطمئناً  این جمله عاشقانه است . اما در دنیای واقعی این موضوع جواب نمی‌دهد. اگر برای تحقق بخشیدن خود به همسرتان متکی باشید ، می‌تواند به روابط بیش‌ازحد وابسته منجر شود که در آن فرد به‌عنوان همسر رشد نمی‌کند.
در عوض ، زوجین در روابط سالم و شاد باید “مکمل” هم باشند ، نه اینکه وابسته یکدیگر باشند. “ما باید ایمن ، بالغ و درعین‌حال که در مقابل همسرخود قلبی باز داریم ، کامل شویم.” بنابراین مطمئن شوید که علایق و خواسته‌های خود را پرورش می‌دهید . به‌جای اینکه منتظر خلأ همسرتان باشید، در کلاسی که به آن علاقه دارید شرکت کنید و با دوستان خود برنامه‌ریزی کنید.
اما هنوز هم ، همه کارها را باهم انجام دهید. و باهم تفریح کنید.گرچه برای حفظ یک رابطه زناشویی شاد و سعادتمندانه کاملاً به شریک زندگی خود وابسته نیستید ، اما به اشتراک گذاشتن تجربیات مشترک نیز ضروری است. “تزریق فعالیت ­ها و علایق جدید به روابط شما می‌تواند پیوند را تقویت کند.

۲۹.چگونه ازدواج خود را نجات دهیم

وقتی زوجین اشتیاق بی‌نظیری دارند ، یا مهارتی را باهم می‌آموزند ، مانند کلاس آشپزی یا هر چیز دیگری، باهم متحول می‌شوند. به گفته موریس ، «زوج‌های خوشبخت علاقه‌مندی به زندگی  را با یکدیگر دارند. خواه این عشق به مسافرت باشد یا یک اشتیاق شدید برای ایجاد چیز جدیدی در خانواده  ، یا یک فداکاری برای یک هدف مشترک باشد که این موضوع تجارب روابط آن‌ها را غنی می‌کند و باعث ایجاد روابط زناشویی شادتر می­ شود. ”
مک میلان ، مربی زندگی ، مجری رادیو و نویسنده کتاب آمریکایی  می‌گوید: “جذب همسر شما تصمیمی است که شما می‌توانید در طول رابطه زناشویی بگیرید.” او توصیه می‌کند “افکار جذابی ” را تمرین کنید.
برای این کار ، او می‌گوید ، روی ویژگی‌هایی که بیشتر به سمت شما جلب می‌شود ، مانند صورت  عالی همسرتان یا نحوه  رفتار او با والدین و فرزندانتان تمرکز کنید (لزوماً نباید جسمی باشد). خبر خوب این است که همسر شما لازم نیست الگوی پوششی باشد تا احساس جذابیت کنید. او می‌گوید: “روابط زناشویی شاد بر اساس احساس ارتباط است.” “جذابیت ذهنی بسیار عمیق‌تر از ظاهر است.”

۳۰.باهم بخندید

زندگی استرس‌زا است ، بنابراین اگر بتوانید سبکی پیدا کنید که وقتی در استرس هستید به شما کمک ‌کند می ­توانید روابط زناشویی خود را شادتر و تقویت کنید. موریس به زوجین توصیه می‌کند چیزهای خند دار را در هر دو زمان خوب و بد پیدا کنند ، او  می‌گوید: “به‌طورمعمول وقتی زن و شوهر شوخ‌طبع هستند ، به این معنی است که آن‌ها دیدگاه  خوبی نسبت به هم دارند.”
او می‌گوید که متوجه شده است زوجین در روابط زناشویی شاد در کنار یکدیگر راحت ­تر هستند. او می‌گوید ، خواه این شوخی و خنده  از طریق جوک ، یک متن ­های احمقانه غیرمنتظره ، یا حتی فقط تماشای کمدی موردعلاقه خود باهم باشد،می­ تواند روابط زناشویی شاد را تقویت کند.

۳۱.با یکدیگر مهربان باشید.

مک گرگور می‌گوید: “احترام و درک همسرتان بسیار مهم است.” اگر انتقادپذیر نباشید و قضاوت کنید ، این موضوع معمولاً به دفاع و کینه ختم می‌شود. ” بنابراین برای اینکه همه‌چیز را در دوران رابطه زناشویی خود ،خوب نگه‌دارید ، وقتی ناراحت هستید به شخصیت همسرتان حمله نکنید.
به‌عنوان‌مثال ، او می‌گوید ، به همسر خود نگویید “تو حقه‌باز هستی! هرگز ظرف‌هایت را تمیز نمی‌شویی!”. در عوض ، سعی کنید جملاتی مانند: “ازآنجاکه من شام درست کردم ، واقعاً ممنون می‌شوم اگر امشب بتوانید ظرف­ ها را بشویید.” ببینید این جمله چقدر بهتر به نظر می‌رسد؟

۳۲.لحظه‌های کوچک ، خوب را جشن بگیرید.

“اکثر ما می‌دانیم که در زمان ­های سخت حضور در کنار شریک زندگی خود مهم است.” اما ، پذیرش اوقات خوب نیز به همان اندازه مهم است. اتفاقات خوب درواقع بیشتر از اتفاقات بد رخ می‌دهد ، اما زوجین غالباً این فرصت‌های ارتباطی را از دست می‌دهند.
بنابراین دفعه بعدی که همسرتان چیز مثبتی را به اشتراک می‌گذارد، مانند  حسن­ جویی توسط رئیس خود ، “بلافاصله کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و تمام توجه خود را معطوف  صحبت­ های او کنید”. “با پرسیدن سؤالات بیشتر  و جشن گرفتن خبرهای خوب ، به آن‌ها کمک کنید تا لحظه‌ای را خوش باشند.” با این کار ، از لحظات خوش روابط زناشویی شاد خود قدردانی خواهید کرد.

قدر یکدیگر را بدانید.

وقتی دائماً باکسی هستید ، آسان است که کارهای او را در زندگی خود مسلم بدانید ، اما طبق گفته مک گری گور  MacGregor ، باید هرروز قدردانی خود را به‌صورت شفاهی ابراز کنید. همه ما باید احساس کنیم که نسبت به کارهایی که درست انجام می‌دهیم موردتقدیر و تشکر قرار می‌گیریم. به‌عنوان‌مثال ، اگر همسرتان صبح قهوه برای شما درست می‌کند ، به او بگویید که روز شمارا با لبخند آغاز کرده است. “اگر احساس ارزشمندی نکنیم ممکن است کینه‌توز شویم و از هم جدا شویم.”

قبول و انتظار تغییر.

زوجین برای اینکه واقعاً دررابطه زناشویی خود خوشبخت و شاد باشند باید مایل به رشد و سازگاری باشند. “نیازهای ما همیشه در حال تغییر است ، افراد در حال رشد هستند و روابط متحول می‌شوند.” “بنابراین آنچه امروز نیاز داریم ممکن است همان چیزی نباشد که سال‌ها بعد به آن نیاز داریم.”
خم شدن ، انعطاف‌پذیری و چرخش با یکدیگر در رقص متعادل در روابط زناشویی بسیار مهم است. زیرا  یک فرد در روابط زناشویی شاد و موفق ، هر شخص دیگری را حمایت می‌کند تا بتواند رشد کند و به بهترین فرد ممکن تبدیل شود و این به معنای بلوغ فردی و به‌صورت تیمی است.

کلام آخر

پس برای اینکه روابط زناشویی شاد و عالی داشته باشید قدردان یکدیگر باشید،به هم دیگر احترام بگذارید ، به هم دیگر  کمک کنید و برای هم هدیه بگیرید. وقت کیفی برای یکدیگر تنظیم کنید حتی اگر وقت آن را ندارید. باهم به تماشا فیلم ­های عاشقانه بپردازید و نقاط قوت همدیگر را تقویت کنید.
به نظر شما از چه راه های دیگری می توان روابط زناشویی را شادی بخشید؟آیا دوست دارید روابط و زندگی زناشویی خود را شاد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید