تشخیص ذهنیت با علم زبان صورت

خانه » بلاگ » تشخیص ذهنیت با علم زبان صورت

فهرست عناوین

راز ارتباط بهتر با علم زبان صورت

 

قطعا شما هم بارها کلمه‌ی زبان صورت را شنیده اید، شاید برای شما هم جالب باشد که زبان صورت علم جداگانه‌ای است که باید آن را به خوبی مطالعه کرد و جزییات آن را فهمید. اما منظور از زبان صورت چیست؟ چگونه پیام ها از طریق زبان صورت منتقل می شوند؟
در این مقاله قصد داریم علم زبان صورت، چگونگی انتقال مفاهیم و احساسات و همچنین تاثیرات این علم را بر زندگی روزمره بررسی کنیم. در پایان این مقاله شما با توجه به مفاهیم گفته شده خواهید توانست بخشی از علم زبان صورت را آموخته و مفاهیم بسیاری از حالات صورت را درک کنید و همچنین در موقعیت های متفاوتی از زندگی آن ها را به کار بگیرید.
برای شروع مقاله، صندلی مطالعه‌ی خود را مقابل آینه ای قرار دهید و یا آینه‌ی کوچکی را کنار دست خود داشته باشید. چون در ادامه برای تمرین کردن انواع حالت های زبان صورت به آن نیاز دارید.

زبان صورت چیست؟

 

در زمان‌های گذشته و قبل از اینکه انسان‌ها از طریق گفتار با هم ارتباط برقرار کنند، منظور خود را با حرکات خاصی به هم می فهماندند. قطعا صورت و چهره ی انسان ها در انتقال پیام نقش مهمی داشته است.
صورت انسان ماهیچه های زیادی دارد و با کمترین تغییر احساس، بیشترین تغییر در حالات صورت ایجاد می‌شود.
برای درک بهتر این موضوع فردی را تصور کنید که عصبانی و خشمگین است. شما می توانید از حالات چهره ی او به عصبانیت و خشم وی پی ببرید یا فردی را تصور کنید که آرام است، ماهیچه های صورت این شخص به گونه ای این احساس را به مخاطب القا می کند که طرف مقابل به راحتی متوجه آرام بودن او می شود.
پس زبان صورت علمی است که از طریق ماهیچه های صورت ، پیام، احساس و مفهومی را به مخاطب منتقل می کند. زبان صورت بخشی از زبان بدن است و از مهم ترین قسمت های آن به حساب می آید .در واقع آن حسی که  در درون فرد وجود دارد از طریق چهره و صورت نمایان می شود .

حتی در این باره، شعر معروفی از سعدی هم وجود دارد که می گوید؛
رنگ رخسار خبر می دهد از سرّ درون

این شعر هم به گونه ای مفهوم زبان صورت را بیان می کند.

اهمیت شناخت زبان صورت

همه ی ما روزانه ارتباطات زیادی داریم. از زمانی که بیدار می شویم تا زمانی که می خوابیم و استراحت می کنیم با افراد زیادی رو به رو می شویم. بخشی از این ارتباطات از طریق گفتار انجام می شود اما همه چیز به گفتار ختم نمی شود. در واقع بسیاری از حالات صورت، کامل کننده‌ی گفتار و همچنین تصدیق کننده‌ی آن هستند. شناخت زبان صورت برای تمامی افراد لازم و ضروری است.
فرض کنید اولین بار است که شخصی را ملاقات می کنید. بیش تر از همه چیز از طریق صورت و چهره‌ی او متوجه می شوید که او اکنون چه احساسی دارد.
اگر فردی خجالتی باشد از چشم ها و گونه ها و همچنین نوع نگاه وی، به خجالتی بودن او پی می برید. همچنین اگر فردی مشتاق باشد متوجه می شوید. در پایان ملاقات اگر مخاطب شما از دیدار با شما رضایت داشته باشد باز هم این چهره ی اوست که شما را متوجه می کند .
یک لحظه تصور کنید اگر زبان صورت را به درستی ندانید، چه می شود؟ اگر فرد خجالتی باشد و شما این موضوع را از زبان صورت وی متوجه نشوید با رفتار خود باعث آزار او می شوید.
به گونه ای که فرد ، آرزوی اتمام ملاقات را می کند. این تنها مورد کوچک و جزیی از اهمیت شناخت زبان صورت بود. همه چیز به یک ملاقات کوچک ختم نمی شود. هر شغلی که داشته باشید در هر مکانی که باشید مخاطبین مختلف و متفاوتی دارید.
دانستن زبان صورت باعث می شود که شما ارتباطات خود را با آگاهی بیشتری مدیریت کنید و از بسیاری از برخورد ها و رفتار هایی که باعث سوء برداشت می شود جلوگیری کنید. پس تا این قسمت به مفهوم زبان صورت و اهمیت آن پی بردید . در ادامه چگونگی یادگیری زبان صورت را می خوانیم پس با ما همراه باشید.

چگونه زبان صورت را یاد بگیریم؟

به تصویر خود در آینه نگاه کنید. لبخند بزنید. ماهیچه های صورت شما فرم لبخند را به خود می گیرند. اگر کمی لبخند خود را بیشتر کنید، گوشه ی چشمانتان هم، نشان دهنده ی لبخند عمیق شماست.
حال اخم کنید چشم ها، ابروها و پیشانی بیانگر اخم و ناراحتی شماست.
قطعا این واکنش ها و حالات چهره برای تمامی افراد آشناست. روزانه بارها اخم می کنیم، می خندیم، تعجب می کنیم، شگفت زده می شویم و واکنش ها و احساسات مختلفی را طریق زبان صورت خود نشان می دهیم.
آیا این واکنش ها را کسی به ما آموخته است؟ آیا کسی لبخند زدن و نحوه ی اجرای آن را به ما یاد داده است؟
قطعا این واکنش ها در وجود ما قرار دارند و کسی به ما یاد نداده است که برای لبخند زدن ، اخم کردن و … چه حالتی را نشان بدهیم .
درست است که طرز لبخند زدن ، اخم کردن و سایر حالات افراد مختلف با هم متفاوت است اما در اصل این تفاوت در مدل و نوع آن است. اگر زبان صورت هر شخصی به گونه ای بود که مخصوص به او بود و یا هر شخصی زبان صورت خاصی داشت؛ انسان ها نمی توانستند با هم ارتباط برقرار کنند زیرا فهمیدن اینکه فرد اکنون چه حالتی دارد و چهره اش چه می گوید برای دیگران دشوار بود.
آنچه که نیاز به آموزش و یادگیری دارد این است که چهره ی افراد در موقعیت های مختلف  و حالات گوناگون چه می گوید. حالات چهره ی افراد در موقعیت های مختلف، حالات درونی فرد را نشان می دهد و در نتیجه باعث می شود که ما آنچه در فکر و درون فرد است را به خوبی متوجه شویم .
تعدادی از حالات مختلف اجزای صورت و مفهوم آن را به شرح زیر با هم بررسی می کنیم:

۱–  حرکت رو به بالای گوشه ی لب ها و ایجاد چین و چروک در گوشه چشم:

این زبان صورت خوشحالی فرد را نشان می دهد. فرد در این حالت فقط لبخند نمی زند بلکه خوشحال است و این خوشحالی از طریق چین و چروک گوشه ی چشم ها و  بالا آمدن گوشه ی لب ها مشخص می شود.

۲-حرکت چشم ها به سمت بالا و چپ یا بالا و راست:

وقتی فرد چشم هایش را به سمت بالا و چپ می برد، نشان دهنده یک فکر تصور شده ی بصری است که می تواند سرنخی برای دروغ پردازی فراهم کند.در حالی که حرکت چشم ها به  بالا و راست نشان دهنده ی  یادآوری بصری است.

۳-قرار دادن دستان بر روی دهان در حین صحبت:

این زبان صورت می تواند نشانه ی این باشد، که طرف مقابل در حال مخفی کردن حقیقت یا دروغ گفتن درباره‌ی موضوعی است. در واقع فرد به طور غیر ارادی برای مخفی کردن حقیقت و دروغ، دستان خود را روی دهان می گذارد.

۴مالیدن پیشانی:

این زبان صورت نشانگر یک درگیری داخلی یا ناراحتی است. وقتی فرد دست خود را روی پیشانی قرار داده و آن را ماساژ می دهد، نشانگر این است که فرد یا ذهن درگیری دارد و یا از موضوعی ناراحت است که آن را به این شکل نشان می دهد.

۵- اخم همراه با چین خوردن پیشانی:

اخم هایی که با چین خوردن پیشانی و ابرو صورت گرفته نشانگر اضطراب ، غم ، تمرکز ، نگرانی ، سرگشتگی یا عصبانیت است. برای فهمیدن درست این حالت باید به سایر حالات شخص دقت کرد.

۶- گزیدن لب:

گزیدن لب یکی از مهم ترین نشانه ‌های قرار داشتن فرد در وضعیت استرس زا می باشد.وقتی که انسان ها اشتباهی را مرتکب می شوند بی اختیار لب خود را می گزند.

۷-لبخند مصنوعی:

لبخندی ساختگی که در آن عضلات اطراف چشم هیچ نقشی ندارند. در واقع وقتی فرد می خندد هیچ چین و چروکی در اطراف چشم او دیده نمی شود و این بیانگر مصنوعی بودن لبخند است.

۸- لمس کردن گوش:

لمس کردن گوش در حین ارتباط می تواند نشان دهنده این باشد که فرد برای پاسخ به طرف مقابل مطمئن نیست یا حتی جواب را نمی داند. در چنین زمانی فرد با انجام این حرکت عدم اطمینان و آگاهی خود را نشان می دهد.

۹- کشش رو به پایین ابروها:

با کشش رو به پایین ابروها و باریک شدن پلک ها، عصبانیت فرد مشخص می شود. حتی ممکن است لب ها به هم محکم فشار داده شوند و سوراخ بینی بزرگ شود.در این زبان صورت فرد برافروختگی و عصبانیت زیادی دارد.

۱۰-باز کردن دهان همراه با پیدا شدن دندان ها:

زمانی که فرد دهانش را به اندازه ای باز می کند که دندان های بالا و پایینش نمایان می شوند در واقع سرشار از شادی است.
تا اینجا فهمیدیم که برخی از حالات چهره و صورت چه چیزی را بیان می کنند. اما حالا به آینه نگاه کنید و ‌همزمان بیندیشید که شما کدام یک از واکنش ها و حالات گفته شده را بیش تر انجام می دهید.
دانستن این موضوع به شما برای کنترل و مدیریت رفتار و واکنش های صورتتان بسیار با اهمیت است.

برسی مختصر اصول زبان بدن

با یادگیری این اصول زبان صورت و بدن می توانید در همه روابط و مراودات شخصی، کاری و تحصیلی به بهترین شکل ممکن از آنها بهره ببرید و موفق باشید، پس با ما همراه باشید.

۱. خیره نشدن

این اصل زبان بدن می گوید خیره شدن ‌های طولانی می‌تواند مخاطب ‌تان را کاملا معذب و کلافه کند. از سویی دیگر، اجتناب از برقراری ارتباط چشمی نیز نشان‌ دهنده‌ی بی ‌میلی به گفتگو با شخص مقابل یا عدم اعتماد به نفس است.

۲. خلاصی از شر وسایل مزاحم

وسایل اضافی را از جلوی دست خود دور کنید. موانعی که جلوی حرکت آزادانه شما را می‌گیرند کنار بگذارید. هر چیزی که آزار دهنده است و مانع تمرکز شما می شود، از ساعت روی میز تا چیزی در جیب لباستان ، همه را کنار بگذارید.

 ۳. چهار دقیقه

۸۰ درصد ذهنیت افراد، در همان ۴ دقیقه اول آشنایی با شما تعیین می‌شود، پس مواظب برخورد اول خود در ۴ دقیقه اول باشید، نقش کس دیگری را بازی نکنید! خودتان باشید.

۴.لبخند زدن

لبخند زدن را فراموش نکنید. لبخند زدن نورون‌های آیینه‌ای طرف مقابل را تحریک می‌کند و باعث می‌شود وی نیز در پاسخ به شما لبخند بزند. افراد بدون لبخند، غالبا عبوس و کناره‌گیر شمرده می ‌شوند.‌

 ۵. راحت نشستن

این اصل زبان بدن می گوید راحت بنشینید. البته نه آنقدر راحت که در منزل روی کاناپه می‌نشینید. راحت نشستن باعث می‌شود بهتر فکر کنید و اندام تان طبیعی کار کند.

۶. حفظ فاصله

افراد، حریم شخصی خود را دارند. همیشه فاصله مجاز با افراد و جنس مخالف را حفظ کنید. افراد از اینکه بیش از حد به آنها نزدیک شوید ناراحت می‌شوند و حالت تدافعی به خود می‌گیرند.

۷. ور نرفتن با خود

با صورت، دماغ و گوش هایتان بازی نکنید. با این کار حس بدی به بقیه منتقل می‌کنید. در بعضی از موارد طرف مقابل خسته و کلافه می شود.

 ۸. استفاده از دست ها و صورت

این اصل زبان صورت می گوید از دست‌ها و چهره خود با قدرت برای بیان حرف هایتان استفاده کنید. ترکیب این ها، اثر بخشی بسیاری دارد.

۹. درست نوشیدن

هنگام نوشیدن چای یا هر نوشیدنی دیگری مواظب حرکات خود باشید. لیوان را جلوی سینه یا دهان خود نگه ندارید؛چون حالت تدافعی تان را بیشتر می‌کند.

۱۰. داشتن احساس خوب

احساس خوبی داشته باشید، همین احساس خوب باعث می‌شود تمام مدتی که از زبان صورت و بدن استفاده می‌کنید کارایی بیشتر و بهتری داشته باشید.

۱۱. آراستگی

هنگام شرکت در جلسات مذاکره یا قرار ملاقات، لباس خوب و آراسته به تن کنید.آراستگی باعث می شود که طرف مقابل به این باور برسد که شما به خودتان اهمیت می دهید و همچنین برای وی ارزش قائل هستید.

۱۲. آرایش موی متعارف

این اصل زبان صورت می گوید که همیشه از مدل موی متعارف استفاده کنید و از مد، به دور باشید. مدل موهای مد روز بد نیستند اما برای ملاقات ها و قرارهای اولیه ، بهتر است از مدل مویی که متعارف است استفاده کنید.

۱۳. تحلیل حرکات دیگران

همه حرکات و زبان صورت فرد مقابل تان را تحلیل کنید و همان دفعه اول در مورد او قضاوت نکنید. وقتی شما طرف مقابل را قضاوت کنید باعث می شود که در آینده بر اساس تصورات ذهنی تان نسبت به وی تصمیماتی را اتخاذ کنید.
۱۴. احترام به عقاید
در برخورد با طرف مقابل، همه جوانب دینی،شرعی، عرفی  را رعایت فرمایید و به عقاید دیگران احترام بگذارید.
۱۵. دروغ نگفتن
از دروغ گفتن پرهیز کنید. هنگام دروغ گفتن، بدن ما به طورغیر ارادی از خود واکنش نشان می‌دهد. ممکن است این واکنش به زبان صورت و بدن شما آسیب برساند و باعث حرکت در اندام‌های شما شود، در نتیجه افراد با دیدن این حرکات به دروغگو بودن شما پی می‌برند.

۱۶. تن صدا

هنگام صحبت، درجه صدایتان مشخص و مناسب باشد و برای تاکید یا نفی موضوعی می‌توانید با بلند و کوتاه کردن درجه صدا موثرتر واقع شوید. این اصل باعث تاثیر بیشتر زبان صورت و بدن می شود.
۱۷. رو به رو نشستن
روبه‌روی طرف مقابل تان بنشینید. وقتی روبه روی طرف مقابل بنشینید تماس چشمی بهتری برقرار میکنید و همچنین بیشتر از جهات دیگر آزادی عمل و تمرکز دارید.
۱۹. خندیدن  و شوخی به جا
از خندیدن و شوخی  بی‌مورد و بدون دلیل در جلسات مذاکره جداً خودداری نمایید. به عبارتی با هر کسی شوخی نکنید.

۲۰.  ایمان به زبان بدن

به زبان بدن ایمان داشته باشید و هر روز از آن استفاده کنید. ایمان داشته باشید که در این راه موفق می شوید.

نتیجه گیری

در این مقاله با هم مفهوم زبان صورت، اهمیت، چگونگی و اصول آن آشنا شدید. از آینه برای تمرین زبان بدن و دیدن واکنش ها و حالات صورتتان استفاده کنید. زبان صورت ابزاری برای برقراری ارتباط بدون واژگان است و در واقع زبان صورت، بیان برخی چیزها به صورت غیرکلامی است که گاهی اوقات از شکل کلامی بسیار واضح تر و بهتر است. در نتیجه شما  با یادگیری آن می توانید در زمینه های مختلف بهتر و موفق تر عمل کنید.
در این مقاله به صورت خلاصه سعی داشتیم شما را با زبان بدن و زبان صورت آشنا کنیم؟ مقاله چطور بود؟ تجربه شخصی خودتون رو بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید