زمان مطالعه: 7 دقیقه هر فردی قدرت صدای مخصوص به خود را دارد. یک نفر وقتی صحبت می کند…" /> زمان مطالعه: 7 دقیقه هر فردی قدرت صدای مخصوص به خود را دارد. یک نفر وقتی صحبت می کند…" />

بلند خوانی، صدایت را به گوش همه برسان

خانه » بلاگ » بلند خوانی، صدایت را به گوش همه برسان

فهرست عناوین

هر فردی قدرت صدای مخصوص به خود را دارد. یک نفر وقتی صحبت می کند به راحتی متوجه  می­شویم که چه چیزی می­گوید،اما یک نفر دیگر وقتی صحبت می­کند شاید شما اصلا متوجه صحبت­‌های او نشوید زیرا بسیار آرام صحبت می­کند. برای تسلط بر کلمات و تلفظ صحیح کلمات ترفندهای زیادی وجود دارد. یکی از آن‌ها بلند خوانی است که می‌تواند اندام‌های صوتی (لب‌ها، زبان و گلو) شما را ورزش دهد بلند خوانی، همان اندام‌های صوتی را که هنگام مکالمه با کسی درگیر می‌کنید، تمرین می‌دهد. اساساً، این دلیل اصلی آن است که بلند خوانی می‌تواند تسلط شما را بهبود ‌ببخشد. از کودکی در مدرسه‌های ابتدایی با صدای بلند خوانده‌اید و یا فرزندان شما در مدرسه وقتی مطالبی را می‌خواهند بخوانند بلند خوانی می‌کنند، اما این تمرین برای بزرگ‌سالان نیز مفید است. بلند خوانی برای هر سطح سنی برای تسلط بر کلام مناسب است. ما در این مقاله قصد داریم سؤالات بالا را پاسخ داده و به شما نشان دهیم که چگونه می‌توان با بلند خوانی صدایی واضح و شفاف داشته باشید و همچنین قدرت صدای خود را به‌گونه‌ای افزایش دهید که صدای شما با وضوح کامل به تمام مخاطبانتان برسد.

بلند خوانی، صدایت را به گوش همه برسان

توجه: هنگام بلند خوانی، روی درک مطلب متمرکز نشوید. ایرادی ندارد اگر چیزی را که می‌خوانید نمی‌فهمید.

ارمغان بلند خوانی

خواندن با صدای بلند و بلند خوانی به تسلط شما در سخنرانی و صحبت به روش‌های زیر کمک می‌کند:

۱-بلند خوانی وضوح صدای شما را به ارمغان می‌آورد

از آنجا که واژگان گفتاری شما محدود است، شما در مکالمات روزانه خود بارها و بارها محدوده‌ی کلمات خاصی را بیان می‌کنید. اما وقتی با صدای بلند ، روزنامه یا کتاب می‌خوانید، دامنه بسیار گسترده‌تری از کلمات را پوشش می‌دهید.
بلند خوانی چه‌کاری انجام می‌دهد؟
با بلند خوانی اولین اتفاقی که می‌افتد، شما با صداهای متنوع‌تری صحبت می‌کنید. اندام‌های صوتی شما، لب‌ها، گلو و زبان، به روشی که قبلاً گرم نکرده‌اید، تمرین می‌کنند، که باعث شفافیت صدای شما می‌شود.
(من متوجه شده‌ام که گرچه فقط با صدای بلند فارسی می‌خوانم، صدای من حتی به زبان مادری واضح‌تر شده است. هیچ میانبری وجود ندارد. قبل از مشاهده اولین جوانه‌ی سبز باید چند ماه به‌ طور منظم تمرین کنید)
با بلند خوانی همچنین در صورت عدم امکان صحبت کردن در بعضی از روزها، سطح پایه برای تارهای صوتی شما حفظ می‌شود. شاید این را متوجه نشوید، اما صحبت نکردن فارسی  و یا زبان مادریتان ، به مدت چند روز روی توانایی شما در تولید صداهای کاملاً مناسب، تأثیر می‌گذارد.
یک مثال فوق‌العاده، یک مرد چینی، پس از دوازده سال صحبت نکردن صدای خود را از دست داد تا قتلی که مرتکب شده بود را اعتراف نکند. تارهای صوتی وی که چیزی جز عضلات نیستند، به دلیل عدم استفاده برای مدت طولانی، از بین رفتند.

۲-بلند خوانی تلفظ را بهبود می‌بخشد

بلند خوانی کمک می‌کند کلمات را به‌ درستی تلفظ کنید
به‌ طور مثال در زبان انگلیسی که یک‌ زبان غیر آوایی است، به این معنی که کلمات در زبان انگلیسی لزوماً به روش نوشتاری تلفظ نمی‌شوند. به‌ عنوان‌ مثال، در حالی بعضی کلمات آن چیزی نوشته می‌شوند خوانده نمی‌شوند در حالی‌ که ممکن است دو کلمه تلفظ یکسانی داشته باشد اما نوشتار آن‌ها متفاوت باشد. به همین دلیل است که تسلط بر تلفظ به انگلیسی تلاش می‌کند. بلند خواندن یکی از تمرینات کلیدی است که تلفظ را بهبود می‌بخشد.
وقتی شما مرتباً با صدای بلند می‌خوانید و بلند خوانی می‌کنید به‌ عنوان صفحه تجدیدنظر برای تلفظی که یاد می‌گیرید عمل می‌کند. کلماتی که تلفظ آن‌ها را یاد گرفته‌اید دیر یا زود در تمرین خواندن با صدای بلند ظاهر می‌شوند و بلند گفتن آن‌ها یکی از بهترین تمرین‌ها برای قرار دادن تلفظ‌ها در حافظه طولانی‌مدت شما است.
تلفظ‌های مکرر یک کلمه جدید به‌عنوان بخشی از یک جمله کامل (هنگام بلند خوانی) به شما کمک می‌کند از خلیجی که هنگام استفاده از این کلمه در ۲-۳ بار اول صحبت می‌کنید عبور کند.

۳.بلند خوانی می‌تواند به‌عنوان زمین تمرین سایر اجزای گفتار شما عمل کند

بلند خوانی می‌تواند کمک کند به:

  • مکث (در توقف و کاما)،
  • لحن (بالا آمدن و سقوط در صدای شما)،
  • تأکید (ایجاد تنش در قسمت‌های خاصی ازجمله)، و
  • سرعت (آهسته یا سریع) گفتارتان
  • به یاد داشته باشید، آنچه شما تمرین می‌کنید به واقعیت تبدیل می‌شود.

۴.بلند خوانی می‌تواند اعتمادبه‌نفس را تقویت کند، و تردید را کاهش دهد

کسانی که در گذشته زیاد صحبت نکرده‌اند با گوش دادن به صدای خود می‌توانند اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهند و از تردید در آن‌ها بکاهند. این موضوع ممکن است به‌ ویژه برای کسانی که مبتدی هستند خوب باشد.
اگر مهارت صحبت کردن و سخنرانی شما در سطح ابتدایی است، مرتب تمرین را انجام دهید.
اگر مهارت گفتاری شما در سطح ابتدایی باشد، با یک چالش رو به رو هستید ، ممکن است هر کلمه­ ای را که می­خوانید به نظر برسد شبیه یک ربات هستید، یا ممکن است اصطلاحات زیادی را اشتباه تلفظ کنید، اما هیچ‌ کس به شما نمی‌گوید که چرا این‌ گونه صحبت می‌کنید.
اگر در این گروه قرار دارید، در حالت ایده ­آل باید با خواندن تکه‌های کوچک (یک یا دو جمله) و بررسی نحوه‌­ی پیشرفت با صدای آن متن شروع کنید.
سعی کنید صدا و تصویر خود را ضبط کنید و به آن‌ها نگاه و گوش دهید .فیلم یا صوت را متوقف کنید، یک یا دو جمله را با صدای بلند بخوانید و با پخش دوباره به آنچه خوانده‌اید گوش دهید. هر روز چند بار این کار را تکرار کنید.
نکته: اگر مبتدی هستید، برای پیشرفت سریع این کار را چندین بار انجام دهید

ده دقیقه ی سرنوشت ساز!

می‌توانید با یک جلسه پنج‌ دقیقه‌ای در روز شروع کنید و سپس آن را به دو جلسه  که حداقل چند ساعت با هم فاصله داشته باشند اختصاص دهید. فقط  زمان ده دقیقه می‌تواند به شما کمک بسیاری بکند. در واقع می‌توانید این جلسات را بخشی از مطالعه و تمرین‌های منظم خود قرار دهید.

شما بازیگر هستی؟

اگر چه بلند خوانی هر نوع متن به شما کمک می‌کند، اما کتاب‌­هایی که زبان محاوره ای  و عامیانه دارند را در اولویت‌ قرار دهید زیرا آن‌ها به مکالمات واقعی نزدیک‌تر هستند. بنابراین، برای خواندن تمرینات بلند، کتاب‌های داستانی یا فیلم‌نامه‌های فیلم‌ها و نمایشنامه‌ها را که سرشار از مکالمه هستند، انتخاب کنید. چنین محتوای زیادی را می‌توانید به‌ صورت رایگان در Google پیدا کنید.
هنگام بلند خوانی دیالوگ‌ها، طوری صحبت کنید که گویی شخصیت را در مکالمه به تصویر می‌کشید. احساسات، خشم، تعجب، شوک، شادی و غیره. آنچه را که می‌خوانید به تصویر بکشد.
وقت گذاشتن برای تلفظ کامل هر کلمه و تمرین جنبه‌های دیگر گفتار، در حالی‌ که با صدای بلند می‌خوانید، کار سختی به نظر می‌رسد. اما، هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، این کار برای شما آسان‌تر می‌شود.
بلند خوانی یک‌ راه آسان برای صاف کردن لبه‌های خشن صدای شماست. به‌موازات این، بلند خوانی مانند تمرین در دو و میدانی است (یا تمرین در خارج از بازی‌های واقعی در سایر ورزش‌ها) که در آن کمبودهای خود را برطرف می‌کنید.

تمرین-تمرین-تمرین

همه ما این جمله‌ی تأکیدی را شنیده‌ایم و همه می‌دانیم که این عبارت بسیار درست و مهم است.
که یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود صدای شما این است:
با صدای بلند بخوانید – با صدای بلند بخوانید – با صدای بلند بخوانید
شنیدن صدای خود هنگام مکالمه، و گوش دادن به صدای ضبط‌ شده‌­ی خود، دو روش سریع برای بهبود و شفافیت کلام هستند.
شما  به‌ سرعت  می­توانید ایرادات صدای خود را به راحتی بشنوید و آن­ها را به راحتی تصحیح کنید.
به موارد زیر توجه کنید:

چگونه ایرادهای صدای خود را برطرف کنیم؟

تلفظ
آیا کلمات آن‌ طور که باید با هجاهای صحیح تأکید شده تلفظ می‌شوند؟
آیا فرمول شما صحیح است، یا دارید غر می‌زنید و لحن شما بسیار تند و خشن است؟
آیا شما واضح و شفاف صحبت می‌کنید؟
پرتاب موشکی صدای شما *عکس
آیا تمام مخاطبان قادر به شنیدن صدای واضح شما در سخنرانی هستند؟
آیا پرتاب صدای شما یکنواخت است یا صدای شما گاهی ضعیف می‌شود؟
آیا شما به‌ صورت یکنواخت خسته‌ کننده صحبت می‌کنید، یا اینکه به‌ درستی جملاتی را که تصاویر واضحی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند، قرار می‌دهید.
آهنگ و ریتم
آیا سرعت انتقال کلام شما به‌ طور خسته‌کننده‌ای یکسان است یا بر اساس احساسات و محتوا سرعت را کم‌ و زیاد می‌کنید؟
لطفاً توقف کن!
آیا صحبت را به‌اندازه کافی متوقف می‌کنید تا مخاطب آنچه را که شما گفته اید به راحتی تفسیر کند و به ذهن خود بسپارد؟
سعی کنید برای بهبود صدای خود و برای بلند خوانی مطالب متنوعی را برای مطالعه انتخاب کنید.

  • چندین عنوان خبری و داستان‌های هیجان‌انگیز را با صدای بلند بخوانید.
  • مقالات مجله را با صدای بلند بخوانید.
  • کتاب‌های کودکان را با صدای بلند بخوانید.

این‌ها از بهترین راه­ها برای بلند خوانی است، زیرا بسیاری از آن‌ها با هدف بلند خوانی برای بچه‌ها نوشته‌ شده است.
اگر فرزندی دارید می‌توانید بلند خوانی را با آن‌ها تمرین کنید.

بلند خوانی برای سخنرانی

وقتی به سخنرانی سخنرانان موفق نگاه میکنید ممکن است فکر کنید شفافیت و انتقال صحیح کلمات به‌ سادگی اتفاق افتاده است در صورتی‌ که آن‌ها با تکرار و تمرین زیاد توانسته‌اند این کار را انجام دهند که این تمرینات به‌ مرور زمان روی صدای آن‌ها تأثیرات زیادی گذاشته است.
ممکن است فردی را بشناسید و یا برخورد داشته باشید که وقتی با شما صحبت می‌کند مشخص نیست که چه چیزی می‌گوید و صحبت‌های او بسیار گنگ گونه و نامفهوم است. از لحاظ علمی این موضوع  به یک دلیل اتفاق می­افتد که ما کلمات واضحی را بیان نمی‌کنیم . دلیل آن  ضعیف بودن عضلات فک است که باعث به وجود آمدن این مشکل شده است. ما می‌توانیم با بلند خوانی به یک روش خاص این مشکل را برطرف کنیم.
در تمرین بلند خوانی یک تکنیک مکمل وجود دارد که تأثیر بلند خوانی را چندین برابر می‌کند و می‌تواند حتی سرعت گفتار شما را تنظیم کند.

با خودکار وضوح صدایت را افزایش بده

این تمرین به تمرین خودکار معروف است.
شما می‌توانید یک خودکار و مداد را برداشته و به‌ صورت افقی بین دندان‌های خود قرار دهید سعی کنید با صدای بلند کتابی را بخوانید. این تمرین را هر روز به مدت ۵ دقیقه انجام دهید. ابتدا ممکن است حالت تهوع و یا دردی در  ناحیه‌ی فک داشته باشید که این امر کاملاً  طبیعی است. سعی کنید یک پاراگراف را انتخاب کرده و با صدای بلند با خودکار آن را مطالعه کنید در واقع بلند خوانی کنید.
اگر برایتان این کار سخت است فقط کافی است که ابتدا، با زمان یک دقیقه شروع کنید و هر روز مدت زمان آن  را افزایش دهید. این کار باعث تقویت عضلات فک می‌شود و وضوح و پرتاب کلمات شما را به‌ شدت در کوتاه‌ترین زمان ممکن افزایش می‌دهد.

کلام آخر

پس برای اینکه بتوانید وضوح صدای خود را افزایش دهید و کلمات خود را به‌ درستی تلفظ کنید و تأثیر کلام خود را افزایش دهید می‌توانید از فن بلند خوانی استفاده کنید برای این کار کافی است که کتاب قصه‌ای برداشته و بلندتر از حالت معمولی بخوانید.
می‌توانید یک فیلم انتخاب کنید و سعی کنید به‌ جای شخصیت‌های داستان و فیلم با صدایی بلندتر صحبت کنید و بلند خوانی را تمرین کنید.
با این کار حتی سرعت صحبت کردن شما نیز تنظیم می‌شود و شما می‌توانید با این تمرین‌ها سرعت صحبت کردن و سخنرانی خود را کم‌ و زیاد کنید و تأثیر کلامتان را افزایش دهید. همچنین این تمرین کمک می‌کند تا مخاطبین شما از صحبت‌های شما خسته نشوند.
تمرین خودکار می‌تواند در بلند خوانی تاثیر و سرعت تقویت عضلات مربوط به پرتاب و وضوح صدا را تقویت کند.
شما چگونه ایراد های صدای خود را برطرف می کنید؟آیا دوست دارید راه حل های بیشتری یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید