چگونه بر سخنرانی نمایشی تسلط پیدا کنیم ؟

خانه » بلاگ » چگونه بر سخنرانی نمایشی تسلط پیدا کنیم ؟

فهرست عناوین

چگونه بر سخنرانی نمایشی تسلط پیدا کنیم ؟

هر روز که می گذرد تعداد سخنرانان نمایشی بیشتر شده و دیگر سخنرانی معطوف به یک سری اطلاعات شفاهی ، کاملا تخصصی و یا حتی انگیزشی نیست . و هر روز کاربردی تر می شود. در این مقاله ، ما یک طرح کلی سخنرانی نمایشی ارائه می دهیم که بهترین فرصت را برای موفقیت شما در این مبحث در اختیارتان قرار می دهد ، و در مورد عناصر لازم برای یک سخنرانی نمایشی عالی بحث می کنیم .

چگونه بر سخنرانی نمایشی تسلط پیدا کنیم ؟

سخنرانی نمایشی یکی از انواع اساسی ارائه است .
اگر دقت کرده باشید هر چقدر جلو تر می رویم ، ذهنیت ما از سخنرانی دیگر همان شخصی که پشت تریبون به شکل اغلب کسل کننده در حال ارائه یک سری مطالب باشد و این سمت مخاطب چرت بزند یا با کنار دستی اش صحبت کند، نیست !
امروزه شاهد تعداد بی شماری از مدرسین و مربی هایی هستیم که با سخنرانی نمایشی یک موضوع، یک حرفه و یک فن را به مخاطبین و علاقه مندان خود آموزش داده و در مورد آن صحبت می کنند .و این نوع سخنرانی ها بیش از پیش مورد استقبال مردم است .
هر روز که می گذرد تعداد سخنرانان نمایشی بیشتر شده و دیگر سخنرانی معطوف به یک سری اطلاعات شفاهی ، کاملا تخصصی و یا حتی انگیزشی نیست . و هر روز کاربردی تر می شود.
به دلیل محبوبیت این فرم سخنرانی ، سخنران کاملاً  باید بر سخنرانی نمایشی تسلط داشته باشد. با وجود این ، بسیاری از سخنرانان اصول ارائه یک سخنرانی نمایشی موثر را نمی دانند.
در این مقاله ، ما یک طرح کلی سخنرانی نمایشی ارائه می دهیم که بهترین فرصت را برای موفقیت شما در این مبحث در اختیارتان قرار می دهد ، و در مورد عناصر لازم برای یک سخنرانی نمایشی عالی بحث می کنیم .

تعریف: سخنرانی نمایشی

سخنرانی نمایشی نوعی سخنرانی آموزنده است که هدف اصلی سخنران این است که به مخاطب بیاموزد که چگونه یک کار (یا فرآیند) را به اتمام برساند ، و این تا حد زیادی با نشان دادن وظیفه (یا فرآیند) طی یک سری مراحل تحقق می یابد.
” سخنرانی نمایشی نوعی سخنرانی آموزنده است که هدف اصلی سخنران این است که به مخاطب بیاموزد که چگونه یک کار (یا روند) را تکمیل کند. “
موضوعات سخنرانی نمایشی بسیار زیاد است ، از جمله همه موارد زیر:

 • نحوه تهیه یک دستور العمل (همانطور که در پخت و پز استاندارد نشان می دهد)
 • نحوه کار با یک نرم افزار
 • چگونه گره بزنیم
 • نحوه محاسبه پرداخت وام مسکن
 • چگونه می توان سکته مغزی را رد کرد
 • نحوه پردازش سفارش خرید
 • نحوه ساختن عکس
 • چگونه خط تحریری بنویسیم
 • نحوه راه اندازی وبلاگ
 • چگونه اریگامی درست کنیم
 • و خیلی خیلی بیشتر

طرح کلی سخنرانی نمایشی

همانطور که در سخنرانی نمایشی مباحث و موضوعات زیادی وجود دارد ، روشهای زیادی نیز برای سازماندهی سخنرانی نمایشی وجود دارد. اگر این رئوس مطالب اساسی را به کار ببرید ، بندرت اشتباه خواهید کرد:

 1. با چرا شروع کنید
 2. مختصراً در مورد کل فرآیند توضیح دهید
 3. مراحل را یکی یکی طی کنید
  • برای هر یک از مراحل، آن را توصیف کنید ، سپس نشان دهید
 4. درباره گزینه ها ، موارد اضافی یا تغییرات بحث کنید(اختیاری)
 5. وقت خود را برای پرسش و پاسخ بگذارید
 6. به طور خلاصه صحبت کنید

در زیر هر یک از این شش مرحله شرح داده شده است.

۱. با چرا شروع کنید

سخنرانی نمایشی در مورد آموزش مخاطبان برای انجام یک کار یا تکمیل یک روند است. درست مثل هر کار آموزشی ، اگر مخاطب شما انگیزه یادگیری داشته باشد ، بسیار کمک می کند.
به همین دلیل مهم است که به مخاطبان خود بگویید چگونه از دانش شما که قرار است با آن ها اشتراک گذاشته شود بهره مند خواهند شد .
وقتی مخاطب شما بداند چرا این وظیفه جدید را یاد می گیرد ، انگیزه یادگیری را پیدا می کند.
آیا یادگیری این کار یا روند جدید به مخاطبان شما کمک می کند: هر کدام از موارد زیر می تواند دستاوردی باشد که مخاطب از شما دریافت می کند .

 • درآمد کسب می کنید یا پس انداز می کنید؟
 • تبلیغی کسب می کنید؟
 • دامنه مهارت های آنها را افزایش داده و یا ایجاد می کنید؟
 • در وقت آنها صرفه جویی می کنید؟
 • زندگی آنها راحت تر می شود؟
 • لذت یا رضایت را فراهم می کنید؟
 • آنها را خوشحال می کنید؟

روش های زیادی برای ایجاد انگیزه در مخاطب وجود دارد ، اما یکی از بهترین راه ها باز کردن داستان است. با این دانش جدید تصویری از چگونگی بهبود زندگی آنها ترسیم کنید.

۲. مختصراً در مورد کل فرآیند توضیح دهید

قبل از اینکه در جزئیات خیلی عمیق شوید ، ارائه یک نمای کلی از کار یا روند کلی ضروری است.

 • مروری اجمالی و سطح بالا در مورد مراحل انجام شده ، یک چارچوب ذهنی را برای مخاطبان فراهم می کند که می توانند جزئیات را بر اساس آن همانطور که بعداً در سخنرانی ارائه می دهید، تداعی کنند .
 • هنگام یادگیری یک کار جدید ، برخی از مخاطبان شما از پیچیده بودن آن می ترسند. یک مرور اولیه به مخاطبان شما اطمینان می دهد که بیش از حد پیچیده نیست . به عنوان مثال ، “ما در مورد چگونگی پختن یک کوکی فقط در چهار مرحله آسان بحث خواهیم کرد …”
 • اگر در ارائه یک طرح کلی کوتاهی کنید ، برای مخاطبان شما دشوار است که ببینند مراحل بعدی بعداً چگونه در کنار هم قرار می گیرند. و به این شکل مخاطبان زمینه لازم را نخواهند داشت.

یک روش عالی برای ارائه مروری با نمودار نشان دادن مراحل کار در سطح بالا است. در کل می توانید به این نمودار مراجعه کنید.
همراه با بررسی اجمالی ، باید پیش نیازهای مورد نیاز برای این کار و پیش فرض هایی را که ارائه می دهید نیز لیست کنید. به عنوان مثال ، قبل از شروع این کار به چه مواردی نیاز است؟ چه منابع یا منابع هایی فرض می شود؟

۳. مراحل را یکی یکی طی کنید

از دیدگاه یک سخنران ، یکی از بهترین چیزها در مورد سخنرانی نمایشی این است که هسته اصلی طرح شما برای شما آماده شده است : شما فقط باید مراحل کار را به ترتیب دنبال کنید. گاهی اوقات ، ممکن است تصمیم بگیرید مراحل را به روشی دیگر ارائه دهید ، اما حتماً به مخاطبان خود اطلاع دهید که دارید یک روش را نقض می کنید. و قرار است ارائه به روشی دیگر صورت گیرد.
مجموعه مراحل را تا حد ممکن ساده نگه دارید . این فرایند را به مهمترین مراحل انجام دهید که مخاطبان شما را از ابتدا تا انتها با موفقیت هدایت کند. “بهترین” تعداد مرحله وجود ندارد ، اما تعداد مراحل را تا حد ممکن پایین نگه دارید. یک روند ۱۹ مرحله ای ارائه نکنید ، مگر اینکه هدف شما کاملاً گیج کننده باشد. و نیاز به تعداد مرحله بیشتر برای هضم روند کار توسط مخاطب داشته باشید .
مراحل اختیاری را در ارائه خود به تعویق بیندازید یا برای قسمت پرسش و پاسخ نگه دارید). بهتر است از پیچیده شدن مسائل در اولین ارائه خودداری کنید)
برای هر مرحله ، باید:

 • هدف مرحله را توضیح دهید ( چرا این مرحله ضروری است )
 • مرحله را با زبانی ساده و بدون تکلف توضیح دهید( آنچه باید انجام شود )
 • نحوه تکمیل مرحله را نشان دهید( چگونه باید انجام شود )

۴. درباره گزینه ها ، موارد اضافی یا تغییرات بحث کنید ( اختیاری )

اکنون که مخاطبان شما کار یا فرآیند را از ابتدا تا انتها نشان داده اند ، می توانید (در صورت اجازه زمان) برخی گزینه ها یا تغییرات اضافی را ارائه دهید.
به عنوان مثال ، اگر در حال توضیح دادن نحوه پخت دستور العمل خاصی هستید ، ابتدا با نسخه اصلی شروع کنید. بعد از اتمام این کار ، می توانید در مورد مواد جایگزین ، طعم های مختلف برای امتحان کردن و روش های دیگر ساختن و طرز تهیه دستور العمل اصلی بحث کنید.

۵. زمان برای پرسش و پاسخ بگذارید

بسیاری از انواع سخنرانی ها از گرفتن سوال از مخاطب و پاسخ دادن به آن سود می برند و جلسه پرسش و پاسخ به ویژه برای سخنرانی نمایشی بسیار مناسب است . این به مخاطب اجازه می دهد تا در مورد هر یک از مراحل نامشخص توضیح دهد.
بسته به موضوع و تالار گفتگویی که در آن صحبت می کنید ، می توانید در پایان سوال کنید ، یا در طول سخنرانی ، مخاطب را به طرح سوال دعوت کنید. در هر صورت ، زمان خود را کنترل کنید.

۶. به طور خلاصه مطلب را ارائه کنید

سرانجام ، شما باید فرآیند را به طور خلاصه ارائه کنید و مزایایی را که مخاطبان شما در صورت انجام روند یا کار مورد نظر متوجه می شوند ، بیان کنید.

چگونه بازدهی سخنرانی نمایشی خود را بالا ببریم ؟

هنگامی که موضوع خود را بر روی طرح اصلی سخنرانی ذکر شده در بالا قرار دادید ، روش های زیادی وجود دارد که می توانید کیفیت مطالب خود و نحوه ارائه آن را برای به حداکثر رساندن تأثیرگذاری برای مخاطبان خود بالا ببرید:

الف – اگر می توانید ، مخاطبان را مجبور به انجام این کار کنید.

گزینه های شما برای مشارکت مخاطبان اغلب با توجه به مدت زمان ارائه شما ، تنظیماتی که در آن سخنرانی نمایشی برگزار می شود و در دسترس بودن وسایلی که می تواند توسط مخاطبان به اشتراک گذاشته شود ، تعیین می شود.
با گفتن این جمله ، اگر بتوانید مخاطبان شرکت کننده در جلسه را به خود جلب کنید بسیار عالی است. درگیر کردن فعال مخاطب و انجام مراحل انجام این احتمال را بهبود می بخشد که آنها مراحل را به خاطر بسپارند و مدتها پس از ارائه شما قادر به انجام کار یا پردازش به طور مستقل باشند.
اگر شرایط اجازه نمی دهد که شما کل مخاطبان را درگیر کنید ، سعی کنید یک یا چند نفر از مخاطبان به عنوان داوطلب به شما کمک کنند.

ب- تجسم برای سخنرانی نمایشی بسیار مهم است.

تقریباً هر سخنرانی نمایشی را می توان با استفاده از تصاویر مناسب برای همراه کردن توصیفات و دستورالعمل های کلامی ، بهتر کرد.
شما گزینه های زیادی دارید:

 • بدن شما اغلب بهترین وسیله دیداری است.
  اگر صحبت شما درباره انجام برخی از وظایف بدنی است (به عنوان مثال پرتاب توپ) ، مهمترین حالت بصری، بدن خود شما است. شما می توانید هر یک از مراحل را به صورت جداگانه نشان دهید ، و “روند تحرک” را با سرعت های مختلف انجام دهید تا تاثیر نمایش را افزایش دهید.
 • وسایل فیزیکی آن را واقعی می کند.
  دو نوع اصلی لوازم جانبی وجود دارد: “واقعی” و مدل ها. وسایل واقعی شامل اشیای واقعی است که هنگام انجام کار استفاده می شود. مدل ها شامل هر دو نسخه “جعلی” از اشیا واقعی ، و همچنین نسخه های کوچک شده است.
 • در صورت لزوم از عکس یا نمودار استفاده کنید.
  اگر بدن و وسایل شما کافی نیست ، از عکس ها و نمودارها استفاده کنید. با ارائه این موارد ، گاهی اوقات به شما کمک می کند تا در عکس یا نمودار غرق شوید و عملی را که درگیر آن است تحریک کنید.

تصاویری را که انتخاب می کنید ، مطمئن باشید مخاطبان می توانند آنها را به راحتی ببینند . اگر آنها نتوانند ابزار بصری مورد استفاده توسط شما را ببینند (اگر خیلی کوچک باشد یا دید آنها غیر ممکن باشد) ، درک آنها آسیب می بیند.

ج- با ارائه منابع پیگیری ، سخنرانی نمایشی خود را گسترش دهید.

یک نمایش تنها – چه یک سخنرانی ۵ دقیقه ای باشد ، چه یک جلسه آموزشی ۵ ساعته – اغلب برای تضمین یادگیری کامل دانش جدید کافی نیست. برای بهبود احتمال اینکه مخاطبان شما وظیفه یا فرآیند را با موفقیت تمرین می کنند ، به تأمین منابعی که می توانند پس از اتمام ارائه شما استفاده کنند ، کمک می کند.
این شامل موارد زیر است . ولی به همین موارد محدود نمی شود

 • وب سایت ها ، کتاب ها ، جزوه ها یا سایر منابع تخصصی که می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا آموزش پیشرفته با آنها مشورت کنند.
 • جزواتی که آماده می کنید و خلاصه مراحل کار است ، همچنین نمودارها یا عکسهایی که جزئیات اصلی را نشان می دهد.
 • اطلاعات تماس را بگیرید تا مخاطبان شما که از دانش شما استفاده کرده اند در آینده ، بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کرده و از آن ها در مورد چگونگی روند شان اطلاعات بگیرید و سوال بپرسید .

از سخنرانی های نمایشی چه چیزی را دوست دارید یا دوست ندارید؟
آیا نکاتی در مورد نحوه سخنرانی نمایشی عالی دارید؟
یا شاید برخی از سخنرانی های نمایشی خوب یا بد را شاهد بوده اید

دیدگاهتان را بنویسید