زمان مطالعه: 8 دقیقه مکث ها همان اندازه می توانند بر سخنرانی شما تاثیر منفی بگذارند که تند تند…" /> زمان مطالعه: 8 دقیقه مکث ها همان اندازه می توانند بر سخنرانی شما تاثیر منفی بگذارند که تند تند…" />

مکث های گفتاری: ده تکنیک برای داشتن مکث های موثرتر در سخنرانی

خانه » بلاگ » مکث های گفتاری: ده تکنیک برای داشتن مکث های موثرتر در سخنرانی

فهرست عناوین

مکث ها همان اندازه می توانند بر سخنرانی شما تاثیر منفی بگذارند که تند تند و پشت سر هم صحبت کردن تان بدون اندکی تنفس برای هضم مطالبی که به مخاطب ارائه می دهید .استفاده موثر از مکث های گفتاری یک روش اصلی است که اگر این کار را درست انجام دهید ، هیچ کس از مکث شما آگاه نمی شود ، اما عقاید شما با اقناع بیشتری به مخاطب منتقل می شود.اگر این کار را اشتباه انجام دهید ، اعتبار شما تضعیف می شود و مخاطبان شما مجبور است برای درک پیام شما تلاش بیشتری کند .

مکث های گفتاری: ده تکنیک برای داشتن مکث های موثرتر در سخنرانی

در این مقاله ، ما موارد زیر را بررسی می کنیم:

 • مزایای مکث گفتاری موثر ؛
 • تکنیک های استفاده از مکث به طور طبیعی
 • تحقیقات ارتباطی که سرنخی از چرایی مکث به ما در برقراری ارتباط موثر می دهد.

مکث یکی از نادیده گرفته شده ترین روش های ارائه است ، اما استفاده از مکث به طور موثر فواید بسیاری دارد.

۱- مکث به مخاطب کمک می کند شما را درک کند.

مکث ها به شما امکان می دهد کلمات گفته شده خود را نقطه گذاری کنید ، و به شنوندگان خود سرنخی از زمان پایان یک عبارت ، یک جمله یا یک پاراگراف و شروع بند دیگر را می دهید.
تحقیقات می گوید :
بریژیت زلنر خاطرنشان می کند که وقفه ها “در فهم بیشتر ارتباطات انسانی نقش دارد.” زلنر همچنین به تحقیقاتی اشاره می کند که نشان می دهد “هرچه وظیفه ارتباطی پیچیده تر باشد ، تعداد مکث ها بیشتر خواهد بود.” 
به عبارت دیگر ، مکث ها “مانند انگشت شست پا بیرون می آیند” ، و بنابراین ممکن است موقعیت های “فانوس دریایی” را در گفتار اشغال کنند ، و ساختار کل سخنان را هم برای گوینده و هم برای شنونده ایجاد می کنند. با تقسیم گفتار به بخشهای کوچکتر ، مکث احتمالاً کمک زیادی به بهبود درک گفتار می کند.
نکته اصلی این است که مخاطبان شما از علائم نگارشی ، ضخیم ، اریب  و قالب بندی دیگر مانند مطالب نوشتاری برخوردار نیستند. شما باید این کار را انجام دهید و مکث راهی اصلی برای انجام آن است.

۲- مکث به انتقال احساس کمک می کند.

تحقیقات می گوید :
گفته شده است که مکث ها ، همراه با سایر عوامل زبانی ،  به انتقال احساسات کمک می کنند . به این معنی که محل قرارگیری و مدت مکث بسته به اینکه شما ناراحتی ، عصبانیت ، خوشحالی یا احساسات دیگری را منتقل می کنید باید متفاوت باشد.
برای استفاده از این موضوع ، برای انتقال احساسات ، از مکث های واقعی استفاده کنید ، دقیقاً همان کاری که در هنگام مکالمه با دوست یا یکی از اعضای خانواده انجام می دهید.

۳- مکث سرعت کلی ارائه را کنترل می کند.

مخاطبان شما از نظر شناختی محدودیت دارند و نمی توانند اطلاعات را بیش از یک نرخ خاص جذب کنند. مکث ها به شما امکان می دهند سرعت خود را پایین بیاورید تا با ظرفیت شنیدن آنها مطابقت داشته باشد.
تحقیقات می گوید :
گفته شده است که گفتار شامل مکث کوتاه (۰.۱۵ ثانیه) ، متوسط ​​(۰.۵۰ ثانیه) و طولانی (۱.۵۰ ثانیه) است. بعلاوه ، محققان متذکر می شوند که گفتار خوانده شده (مکالمه از متن نوشتاری) معمولاً مکث کوتاه و متوسط ​​ایجاد می کند ، در حالی که گفتار خود به خود (صحبت بدون خواندن) استفاده مکرر از مکث متوسط ​​و طولانی را نشان می دهد.
بنابراین ، اگر باید بخشی از سخنرانی خود را بخوانید ، مطمئناً مکث های خود را عمداً گسترش دهید  تا سبک گفتار خود به خودی طبیعی را تقلید کند . در غیر این صورت ، مخاطبان شما در ادامه کار مشکل دارند.

۴- مکث ها سالم است.

مکث طولانی مدت سالم است ، و به شما امکان می دهد نفس های عمیق بکشید ، آب دهان تان را قورت دهید یا حتی آب بنوشید. این نه تنها به مغز شما کمک می کند (با تأمین اکسیژن بیشتر) بلکه با روانکاری دهان و گلو کیفیت صدای شما نیز افزایش می یابد.

۵- مکث به جذب مخاطب شما کمک می کند.

صحبت بدون مکث به معنای این است که مخاطب شما تمام تلاش خود را صرفاً جهت نگه داشتن جریان شما می کند.
از طرف دیگر ، استفاده از مکث به مخاطب شما فرصت می دهد تا در سخنان شما تأمل کند و ارتباطات خود را با تجربیات یا دانش خود در زمان واقعی آغاز کند. شکل گیری این ارتباطات شخصی با محتوای شما اساس تعامل مخاطبان است.

۶-مکث جایگزین کلمات پرکننده می شود.

استفاده بیش از حد از کلمات پرکننده ( ام ، آه و … ) اعتبار شما را تضعیف می کند ، و نشانگر عدم دانش ، عدم آمادگی ، یا عدم اصالت است.
استفاده از مکث یکی از بهترین روش ها برای انجام این کار است ، در حالی که هنوز وقت کافی برای فکر کردن در مورد کلمات بعدی خود دارید

۷- مکث باعث می شود ذهن شما “به دهان شما برسد”.

یک سخنران همزمان دو کار را انجام می دهد:

 • اولین کار داخلی است و شامل فکر کردن است که بعد چه باید بگویید (و چه کاری باید انجام دهید) .
 • وظیفه دوم خارجی است و شامل فرافکنی صوتی این کلمات ، استفاده از زبان بدن و سایر تعاملات با مخاطبان است.

در حالت ایده آل ، وظایف داخلی یک صف از کلمات و اقدامات را برای یک سخنران ایجاد می کنند تا همیشه در صورت لزوم کلمات را آماده کنند. مکث به وظیفه داخلی مزیت می بخشد و به ذهن شما کمک می کند تا “به دهان شما برسد”.

تکنیک های مکث

حال که مزایای مکث گفتاری را بررسی کردیم ، بیایید انواع مکث ها و زمان استفاده از آنها را بررسی کنیم.
۱- مکث بند یا مکث کاما
هر زمان که از ویرگول به زبان نوشتاری برای جدا کردن دو بند یا جدا کردن موارد یک لیست از مکث های کوتاه استفاده کنید. مثلا:

 • می خواستم همسرم را در سالگرد مان تحت تأثیر قرار داده ( مکث )  ، تخم مرغ ( مکث ) بیکن ( مکث ) و پنکیک را برای صبحانه آماده کردم.

۲- مکث جمله
هر جا از یک نقطه (یا علامت سوال ، یا علامت تعجب) به زبان نوشتاری استفاده می شود ، از مکث های متوسط ​​در مکالمه خود استفاده کنید تا دو جمله را جدا کنید. مثلا:

 • ما ده سال پیش ازدواج کردیم (مکث ) هنوز اولین نگاهم به راهرو را به یاد دارم.

مکث جمله معمولاً باید بیشتر از مکث بند باشد ، همانطور که یک نقطه علائم نقطه گذاری قویتری از یک ویرگول است.
از تمایل به اتصال بی نهایت جملات با “و” بر حذر باشید. انجام این کار این وقفه مهم معنایی را از مخاطب شما سلب می کند.
” استفاده از مکث به مخاطب شما فرصت می دهد تا در مورد سخنان شما تأمل کند و شروع به برقراری ارتباط با تجربیات یا دانش خود در زمان واقعی کندشکل گیری این ارتباطات شخصی با محتوای شما اساس تعامل مخاطبان است. “
۳- مکث پاراگراف
هر زمان که از یک ایده به ایده دیگر منتقل می شوید ، به همان روشی که پاراگراف ها به زبان نوشتاری استفاده می شوند ، از مکث های طولانی تر در مکالمه خود استفاده کنید.
دو برنامه بسیار معمول برای این نوع مکث عبارتند از:

 • دو “امتیاز” را از یکدیگر جدا کنید. به عنوان مثال دومین مزیت این روش (مکث)سومین مزیت این روش…
 • انحراف داستان / حکایت را از گفتار “عادی” با مکث پاراگراف قبل و بعد از داستان جدا کنید.

۴- مکث تأکید
وقتی می خواهید روی یک کلمه کلیدی (یا عبارت) تأکید کنید ، سعی کنید بلافاصله قبل و بلافاصله بعد از کلمه کلیدی (یا عبارت) مکث کنید. همزمان با تغییرات در میزان صدا ، میزان صدا یا لحن ، این مکث ها توجه را به کلمه کلیدی جلب می کنند. مکث قبلی سیگنال “گوش کردن” را می دهد ، در حالی که مکث بعدی می گوید “این را در حافظه خود قرار دهید.”
قبل / بعد از کلمه انتقال:

 • خرد عامیانه نشان می دهد مخاطب خود را برهنه به تصویر بکشید (مکث) با این حال (مکث) فکر می کنم این توصیه وحشتناکی است.

قبل / بعد از یک کلمه کلیدی:

 • اولیویا میچل برای از بین بردن آه ها و ام ها درمانی (مکث)به نام chunking (مکث) را ارائه می دهد.

تحقیقات می گوید :
هر نوع تأخیر بلافاصله قبل از یک کلمه کلیدی به شنوندگان کمک می کند آن را به خاطر بسپارند .
۵- مکالمه سوال بلاغی
بعد از اینکه یک سوال بلاغی از مخاطب خود پرسیدید ، کمی مکث کنید. این کار مخاطبان شما را تحریک می کند تا درگیر شوند ، و در مورد پاسخ خود به سوال شما فکر کنند.  به عنوان مثال “یک لحظه فکر کنید در مورد این که شما چگونه می توانید …. اگر احساس کنید …
از طرف دیگر مکث نکردن بعد از یک سوال لفظی مخاطب شما را ناامید می کند.  از آنها سوالی پرسیده شده است ، و اکنون شما بدون اینکه به آنها فرصت دهید تا در مورد آن فکر کنند ، در حال حرکت و ادامه صحبت تان هستید.
۶- مکث بصری جدید
هنگام صحبت با تصاویر اسلاید ، به طور کلی خوب است که هنگام تغییر اسلاید جدید مکث کنید تا لحظه ای به مخاطب خود اجازه دهید تا در سکوت آن چه نمایش داده شده را مطالعه کند.
وقتی به صحبت ادامه می دهید ، علامت می دهید که تمرکز باید به شما برگردد. قبل از ادامه ، تصاویر ساده فقط به یک مکث کوتاه احتیاج دارند. تصاویر پیچیده تر نیاز به مکث طولانی تر دارند.  البته ، شما باید تصاویر را تا آنجا که ممکن است ساده کنید.
 ۷- من در فکر هستم (مکث)
علی رغم بهترین نیت در آماده سازی گفتار و تعدیل سرعت ، بعضی اوقات متوجه می شوید که با جستجوی مغز برای جستجوی کلمه بعدی ، با لب های قفل شده از خود پیشی می گیرید. شما ممکن است تمایل داشته باشید که این فضای را با یک کلمه پر کننده پر کنید – آه ، ام – اما خیلی بهتر است فقط مکث کنید تا زمانی که خود را جمع کنید.
این روش همچنین می تواند به عنوان مکث آگاهانه برای تأثیر چشمگیر مورد استفاده قرار گیرد ، حتی اگر دقیقاً بدانید که در آینده قرار است چه بگویید.
” بلافاصله قبل و بلافاصله بعد از یک کلمه کلیدی (یا عبارت) مکث کنیدمکث قبلی سیگنال “گوش کردن” را می دهد ، در حالی که مکث بعدی می گوید “این را در حافظه خود قرار دهید.” 
مکث دراماتیک
بخشی بلاغی و بخشی نمایشی ، هر وقت بخواهید درام یا تعلیق ایجاد کنید ، از مکث نمایشی استفاده می شود. می توان قبل از ادامه گفتاری ، از مکث دراماتیک استفاده کرد ، یا می توان آن را درست قبل از نمایش اسلاید یا نکته برجسته ای استفاده کرد.
۸- مکث ِ مساله تکان دهنده اینجاست !
کمدین های حرفه ای استدلال می کنند که باید از مکث ها درست قبل از یک خط مشخص در شوخی و مزاح استفاده کرد و تحقیقات موافق این امر است!  که ، همراه با تغییر در میزان گفتار و شدت ، از  مکث ها قبل و بعد از خطوط در جوک و شوخی استفاده می شود .

 • بلافاصله قبل از خط مشخص  مکث کنید تا انتظار بیشتری ایجاد کرده و نتیجه آن را نشان دهید.
 • بلافاصله بعد از خط مشخص مکث کنید تا به مخاطبان اجازه دهید خنده های خود را آزاد کنند. مکث را تا زمانی که خنده وجود دارد تمدید کنید. در غیر این صورت ، کلمات شما برای جلب توجه رقابت می کنند و کاهش می یابد. به همین ترتیب ، هرگز سعی نکنید در مورد کف زدن صحبت کنید.

۹- مکث قدرت
نیک مورگان می گوید : افراد قدرتمند در مکث های طولانی تر ذوق می کنند.
قبل از صحبت ، سعی کنید چشم خود را بر روی هر یک از شنوندگان خود که به زودی قرار می گیرند قفل کنید. قبل از شروع سخنرانی خود را مجبور کنید که هر کلمه جمله ابتدایی خود را در ذهن خود بگویید. هر ثانیه صبر کنید تأثیر کلمات آغازین شما را تقویت می کند. قبل از هرگونه ارائه ، قدرت خود را مکث کنید.
در سخنرانی های خود به طور منظم از Power Pause استفاده کنید و این دو اثر فوق العاده دارد. ابتدا توجه مخاطبان تان را جلب می کند. دوم ، به شما اجازه می دهد تا چند ثانیه خود را متمرکز کنید ، نفس عمیق بکشید و با اطمینان حرف های ابتدایی خود را بزنید.
۱۰- مکث ِ نوشیدن
در ارائه های طولانی تر ، گاهی اوقات به یک نوشیدنی آب احتیاج خواهید داشت. در این کار دریغ نکنید ، اما سعی کنید زمان آن را به طور مناسب تنظیم کنید. بهترین زمان برای نوشیدن نوشیدنی ، زمانی است که در مکث طولانی تری هستید ، مانند زمانی که قصد انتقال به قسمت جدیدی از مطالب را دارید ، یا زمانی که فقط اسلاید تصویری را برای مطالعه مخاطبان خود تنظیم کرده اید.
گاهی اوقات ، می توانید با استفاده از این روش پنهان کنید که برای فکر کردن و بهبودی به لحظه ای زمان نیاز دارید.
در این باره ماکس اتکینسون خاطرنشان می کند که “منظره سخنرانانی که برای نوشیدن مکث ، مکث می کنند یا یادداشت های خود را چک می کنند ، برای مخاطبان آنقدر آشنا است که بعید است که آنها متوجه چیزی شوند غلط است.”
چند ثانیه باید “مکث کوتاه / متوسط ​​/ طولانی” باشد؟
قانون دقیقاً در مورد طول مدت مکث شما وجود ندارد. طول مناسب برای مکث (از کسری از ثانیه تا چند ثانیه یا بیشتر) به طور قابل توجهی بر اساس سبک صحبت کردن ، ماهیت پیام ، مدت زمان سخنرانی ، مخاطبان و ضوابط فرهنگی متفاوت خواهد بود.

دستورالعمل های زیر را در نظر بگیرید:

 • اگرچه ممکن است مدت مکث شما با سخنران دیگر متفاوت باشد ، شما باید مدت مکث خود را به طور مداوم تغییر دهید .
 • برای مکث های طولانی ، بدانید که مکث طولانی  از آنچه فکر می کنید ضروری تر است ، شاید بیشتر از آنچه برای شما راحت است.
 • در مورد استفاده از مکث ها بازخورد بگیرید. از طریق سوالاتی از قبیل بازخورد صریح بپرسید: آیا مکث های من طبیعی به نظر می رسید؟ مکث های ناخوشایندی وجود داشت؟ سرعت کلی من خیلی سریع بود یا خیلی کند؟
 • از ضبط های ویدئویی برای انجام ارزیابی شخصی از عملکرد مکث خود استفاده کنید.

حالا نوبت شماست !
در مورد شما چطور؟ آیا راه حلی برای اشتراک دارید؟ آیا می توانید تأثیر گفتار مکث های موثر را توسط خودتان یا برخی دیگر از سخنرانان بخاطر بیاورید؟

دیدگاهتان را بنویسید