نکاتی که برای شراکت باید در نظر بگیریم

خانه » بلاگ » نکاتی که برای شراکت باید در نظر بگیریم

فهرست عناوین

مشاغل بزرگ بر اساس شراکت‌های بزرگ تأسیس می‌شوند. اما مشاغل بزرگ همچنین می‌توانند با شراکت‌های نامناسب از بین بروند. یکی از لذت‌های شروع کار خود ، توانایی انتخاب افرادی است که قرار است با آن‌ها کارکنید.
بااین‌حال ، اگر آرزو دارید که با یک دوست نزدیک ، یکی از اعضای خانواده یا همکار سابق خود به‌عنوان شریک تجاری خود شغلی را  راه‌اندازی کنید ، تصور نکنید انجام همه کارها فقط به این دلیل که یکدیگر را می‌شناسید، آسان  خواهند بود. دقیقاً مانند ازدواج‌ها ، شراکت­ های تجاری اغلب به آب‌های خروشان برخورد می‌کند.
شراکت در قلب راه‌کار ما در این مقاله قرار دارند. مأموریت ما  در این مقاله “ساختن جهانی عادلانه‌تر و پایدارتر ، با استفاده از شواهد ، اقدام و نفوذ در مشارکت با دیگران” است. شرکای ما می‌توانند  در همه جهان باشند و از مؤسسات چندجانبه تا گروه‌های شهروندان محلی را شامل شوند.

نکاتی که برای شراکت باید در نظر بگیریم

روابطی که ما با شرکا و همکاران خود ایجاد می‌کنیم به ما این امکان را می‌دهد تا از منابع استفاده کرده و دامنه شرکت و کار خود و ظرفیت گروه‌های حاشیه‌ای را پرورش و تأثیر سیاست‌گذاری خود را گسترش دهیم.کیفیت تحقیقات ما در مورد شراکت به درک عمیق از مسائل پیچیده متکی است. مشارکت‌ها برای ایجاد درک کامل از شرایط محلی و ایجاد ارتباط بین واقعیت‌های محلی و بحث‌های جهانی بسیار مهم است.
سرمایه مستقر در شراکت ­های مختلف  یکی از مهم‌ترین دارایی‌های ما است. این سرمایه شامل دانش ، مهارت و ظرفیت شرکای ما است. ارتباطات سازمانی و شخصی ؛ تنوع جغرافیایی و موضوعی دسترسی به صحنه‌های سیاست؛ پیوند به گروه‌های حاشیه‌ای، مشروعیت و هم‌افزایی را ایجاد می‌کند .
همکاری با یکدیگر ، حمایت از یکدیگر و ایجاد روابط طولانی‌مدت به ما این  امکان را می‌دهد که دستاوردهای بسیار بیشتری ازآنچه می‌توانستیم به دست آوریم ، داشته باشیم.

اصول اصلی شراکت

ویژگی‌های زیر برای مشارکت بیشتر در بین شرکا مشهود است:

  • اهداف مشترک: ارزش‌افزوده کار مشترک مشخص که توسط همه شرکا شناخته‌شده است
  • ویژگی‌های تکمیلی: هر یک از شرکا ظرفیت‌ها و منابع متفاوتی را برای یک رابطه متقابل در شراکت به ارمغان می‌آورد
  • ارزش‌های مشترک: درحالی‌که تفاوت‌ها را تشخیص می‌دهند و به آن‌ها احترام می‌گذارند ، مشارکت‌ها ازنظر ارزش‌ها و اعتقادات مشترک تا حدودی توسط نقاط مشترک تعریف می‌شوند.

شرکا تمایل دارند که در جهت موضع مشترک در مورد موضوعات مهم تلاش کنند. علاوه بر این ، اختلاف در جهان‌بینی و دیدگاه گسترده‌تر ، اغلب می‌تواند در آزمایش و بهبود کار مشترک ما مفید باشد.
شفافیت و پاسخگویی: افرادی که با هم شراکت می­ کنند ، نیاز به مسئولیت متقابل دارند و همچنین پاسخگویی به دیگران را که در این رابطه سهیم هستند را تشخیص می‌دهند.
اهمیت روابط شخصی:  بسیاری از شرکت‌های موفق  مشارکت را روابط بین سازمان‌ها می‌داند که از طریق روابط بین افراد زنده می‌شود. این ارتباطات شخصی به‌عنوان منبع ایده‌های جدید ، پشتیبانی متقابل ، یادگیری و مشاوره و تعهد به یادگیری ، نظارت و توسعه مشارکت به‌طور مناسب شکل می گیرد.
تعهد به یادگیری ، نظارت و توسعه مشارکت به‌طور مناسب: شرکت و شرکای ما با اقدامات مربوطه برای ارزیابی ارزش تولیدشده از همکاری ما ، راه‌های توسعه یا تغییر آن و گزینه‌های کوچک‌سازی ، فسخ ،رد یا درمورد آن ­ها موافقت خواهند کرد.

یک تعهد استراتژیک

یک شرکت تجاری شراکت و خود را اینگونه بیان می­ کند که: استراتژی پنج‌ساله ما تعهدی را برای تقویت شراکت ما برای تغییر در تمام برنامه‌های ما تعیین کرده است. ما این کار را در سه سطح انجام خواهیم داد:
۱.تلاش از پایین به بالا برای افزایش پایداری و شراکت در مشارکت‌هایی که اقدام را تحریک می‌کنند: ما صداها را تقویت می‌کنیم و واقعیت‌هایی را نشان می‌دهیم که در غیر این صورت وجود ندارند.
۲.شکل دادن ایده‌های نوآورانه برای مقابله با چالش‌های جهانی: همکاری مشترک با کارشناسان و تأثیرگذارانی که دیدگاه‌های متنوعی را در بحث‌های سیاسی ایجاد می‌کنند  و پیگیری تعالی بیشتر در تحقیقات ما از طریق همکاری پیشرفته با مؤسسات برجسته در شرکت‌هایی که ما کار می‌کنیم.
۳.تعهدات بلندمدت.مشارکت‌های طولانی‌مدت ما را قادر ساخته است تا رویکردهایی ایجاد کنیم که در مقیاس جهانی تأثیر  بگذارد. در ادامه به چند نمونه اشاره می ­کنیم:
سازمان جهانی محیط زیست با مذاکراتی در مورد تغییر اقلیم با سازمان ملل متحد مشارکت طولانی و عمیقی با گروه کشورهای توسعه‌نیافته دارد. این شرکت در فرآیند UNFCCC به گروه  کشورهای توسعه نیافته مشاوره حقوقی ، فنی و استراتژیک ارائه می‌دهد.
آن‌ها همچنین از ابتکار گروه LDC (سازمان جهانی محیط زیست) برای سازگاری و انعطاف‌پذیری مؤثر واقعیت افزوده پشتیبانی می‌کنند . این موضوع باهدف ایجاد یک ‌چشم انداز LDC برای انطباق با آینده‌ای انعطاف‌پذیر در آب‌وهوا تا سال ۲۰۵۰ انجام می‌شود. آن‌ها از این فرایند پشتیبانی می‌کنند و در حال بررسی و تجزیه‌وتحلیل شواهد مربوط به مداخلات سازگاری و انعطاف‌پذیری مؤثر هستند.

همکاری استراتژیک در شراکت

آن‌ها همچنین یک همکاری استراتژیک طولانی‌مدت با سازمان توسعه هیوس Hivos ایجاد کرده‌اند. آن‌ها از سال ۲۰۰۸ باهم کارکرده‌اند و در سال ۲۰۱۶ برای ترویج دستگاه‌های غذایی پایدار با همکاری ۵ ساله توافق کرده‌اند. آن‌ها با همکاری شرکای محلی در پنج کشور از حمایت‌های مبتنی بر شواهد پشتیبانی می‌کنند که تولید ناپایدار مواد غذایی را به چالش بکشند و رژیم‌های پایدار را برای همه ترویج کنند.
شراکت آن­‌ها بسیار متنوع است: کمیته راهبری شامل اعضای نمایندگان تولیدکنندگان جنگل ، جامعه  جنگلداری، سازمان‌های بومی ، جامعه تحقیقاتی ، بخش خصوصی ، دولت و اهداکنندگان است. این شراکت منجر به تولید دانش ، نظارت و یادگیری می‌شود.
میلیون‌ها تولیدکننده جنگل و مزرعه در مقیاس کوچک در سراسر جهان می‌توانند قدرت تحول عظیم زیادی داشته باشند. سازوکار تحویل اثبات‌شده و مقرون‌به‌صرفه این مشارکت در حال حاضر سرمایه را به‌طور مستقیم به بیش از ۹۰۰ سازمان تولیدکننده ، نماینده ۳۰ میلیون نفر هدایت کرده است.
سازمان جهانی محیط زیست همچنین با پزشکان پایه‌ای که برای بهبود زندگی جوامع خودکار می‌کنند روابطی را برقرار می‌کند. در غنا ، کنیا و تانزانیا شرکای محلی آن‌ها در تلاش برای تقویت حقوق زنان در برابر سرمایه‌گذاری‌های گسترده در بخش کشاورزی هستند.
انجمن وکلای زن تانزانیا (TAWLA) افراد قانونی را برای حمایت از زنان در جهت مطالبه حقوق خود در دسترسی به زمین و داشتن حق آموزش می‌دهد و آموزش‌هایی را برای دولت محلی ، رهبران جامعه و دادگاه‌های دادگستری ارائه می‌دهد.
آن‌ها به‌عنوان “یک سازمان توانمند” ، هدف خود را  فراهم کردن فرصت‌هایی برای تعامل شرکای مردمی با سیاست‌گذاران بین‌المللی و ملی می­ دانند.  آن‌ها  از انجمن وکلای زن تانزانیا  TAWLA دعوت کردند تا در یک وبینار حقوق زنان شرکت کنند و گزارشی در مورد تهیه پیش‌نویس آئین‌نامه کار آن‌ها که مشارکت معنادار زنان در تصمیم‌گیری در سطح روستاهایی که ارتقا می دهند  ،ارائه دهند

مشارکت در عمل

گزارش سالانه ای در سال۲۰۱۶ ارائه گردید که به نحوه کار با شرکا متمرکز بود. این گزارش مشارکت آن‌ها را در سراسر جهان مستند کرد و هم‌زمان با انتشار آن ،  آن‌ها یک انیمیشن کوتاه با عنوان “تحریک تغییر از طریق مشارکت” را برای مشاهده در کانال یوتوب YouTube نیز بارگذاری کردند ، که نشان می‌دهد این شرکت( IIED )با شرکای خود درزمینه ­های مختلف  کار می‌کند .
مشارکت با یک شرکت دیگر یکی از مؤثرترین راه‌ها برای گسترش مشتری شماست. علاوه بر تبلیغات رایگان در چندین آمار جدید ، همکاری ­های استراتژیک به شما این امکان را می‌دهد که ارزش بیشتری به مشتریان فعلی خود ارائه دهید.
به‌عنوان‌مثال ، همکاری اسنپ با شرکت‌های مسافربری و توریستی امکانات اضافی به سرویس پخش مواد غذایی و مسافر  داده است تا بتواند به مشتریانی خدمات بیشتری ارائه دهد که شاید هرگز در مورد آن چیزی نشنیده‌اند. این موضوع به مشتریان اسنپ چیزی داده است که هیچ شرکت تاکسی اینترنتی دیگری نمی‌تواند به مسافران خود ارائه دهد.
چنین مشارکتی به همان اندازه برای مشاغل در هراندازه‌ای که باشند سودمند است ، به‌شرط آنکه هر یک از شرکا بداند چگونه این مشارکت را بسازد ، پرورش دهد و بیشترین بهره را ببرد. هنگامی‌که شریک کاری خود را پیدا کردید ، باهم کارکنید تا چیزی بسازید که برای سال های آینده به نفع هر دو شما باشد. در ادامه به چند روش اشاره می­ کنیم که می‌توانید مطمئن شوید مشارکت خود را برای موفقیت تنظیم کرده‌اید:

۱. انتظارات مشخصی را تعیین کنید.

شما باید ارتباط محکمی با مشاغلی که با آن شریک هستید داشته باشید ، اما بیان جزئیات این مشارکت باید بیشتر فنی باشد تا اینکه  احساسی باشد. در ساختار تجارت خود باید دامنه کاری هر یک از شرکا را تعریف کنید. اگر این کار را انجام ندهید این موضوع باعث سردرگمی رهبران ، کارمندان و مشتریان هر دو شرکت یا شرکا خواهد شد.
همچنین به شما کمک می‌کند تا از بروز عارضه و اختلاف‌نظر بر سر این‌که کدام‌یک از شریک‌ها باید چه‌کاری را انجام دهد ، جلوگیری کنید. هنگامی‌که شرکت خود را تأسیس کردید ، ممکن است رشد شما به این معنا باشد که هر کارمند برای موفقیت شرکت هر نقشی را بر عهده می‌گیرد. بااین‌حال ، برای موفقیت ، باید به هر کارمند و مدیر یک عنوان خاص با مسئولیت ­های مشخص بدهید.

۲. شریک خود را بخشی از گروه خود بدانید.

نقش­ های واضح و مشخص ، تضمین می‌کند که هیچ تداخلی در پیشنهاد‌ها وجود ندارد که می‌تواند باعث رقابت بین شما و شریک کاری شما شود . چنین تعارضاتی دلیل مهمی است که باعث می‌شود سرانجام ۸۰ درصد مشاغل تجاری از بین بروند. این ممکن است به‌طور موقت مشارکت را به تأخیر بیندازد ، اما اگر وقت بگذارید تا کاملاً یکدیگر را در گروه ­های خود ادغام کنید ، هر دو شکوفا خواهید شد.
این رویکردی است که نایک و آمازون در همکاری خود برای افتتاح یک فروشگاه دیجیتال در پیش‌گرفته‌اند. احتمال همپوشانی و درگیری ­های دیگر قابل‌توجه است ، بنابراین آن‌ها وقت خود را صرف می‌کنند تا ابتدا همه جزئیات را شرح دهند. مشارکت شما نباید فقط در رابطه با بهره‌مندی از فناوری یا مشتری شرکت دیگر باشد. برای اینکه این مشارکت تا آنجا که ممکن است ارزشمند باشد ، باید در مورد یادگیری ، رشد و بهره‌گیری از دانش و تجربه یکدیگر نیز اطلاعاتی کسب کنید.

۳. به مشارکت فرصت دهید تا رشد کند.

ازنقطه‌نظر فناوری ، قابلیت توسعه یک برنامه برای افزایش توانایی پشتیبانی برنامه‌نویسی سفارشی ، یک دارایی بالقوه تغییردهنده بازی به نفع شریک آن را در دل خود جای داده است. از دیدگاه تجارت ، قابلیت توسعه یک عنصر حیاتی در هر مشارکت است زیرا هم شریک شما و هم توانایی شما در گسترش منابع می‌تواند به معنای آزادی عمل کارمندان در ایجاد ابتکار برای محصولات جدید ، استراتژی­ های تعامل مشتری و موارد دیگر باشد. یک مشارکت ارزشمند باید بتواند منابع را به اشتراک بگذارد و باگذشت زمان سازگار شود.

۴. صداقت و شفافیت کلمات کلیدی در شراکت

ایجاد یک مشارکت موفق و اطمینان از توانایی رشد آن از ضروریات است ، اما موفقیت شمارا تضمین نمی‌کند. موفقیت درازمدت نیز نیاز به صداقت و شفافیت هر دو شریک دارد. این بدان معناست که ارتباطات باز و مکرر و همچنین تعاملات شخصی را هرچه بیشتر حفظ کنید.
نقاط قوت و کاستی خود را از ابتدا مشخص کنید و بر همان میزان صداقت شرکای خود پافشاری کنید. قبل از تصمیم‌گیری در مورد ایده خوب مشارکت ، هر دو شرکت باید در مورد آنچه کمبود دارند و آنچه ارائه می‌دهند شفاف باشند. شما همچنین باید برای هر دو طرف شفاف باشید تا از هر فرصتی استفاده کرده و از هر شکست درس بگیرید. صداقت بهترین سیاست هنگام ایجاد هرگونه رابطه است. اگر مشارکت تجاری خود را در اولویت قرار دهید ، سود بیشتری به دست خواهید آورد.
برای اطمینان از ادامه همکاری شغلی خود ، این نکات را دنبال کنید.

۵. به قلب خود اعتماد کرده و آن را روی کاغذ بیاورید.

“تمام موفقیت­ های ما، از همکاری ­های موفق حاصل‌شده است “(( تهیه‌کنندگی مشترک  کتاب سوپ مرغ برای روح با مارک ویکتور هانسن))
دو معیار برتر من برای شراکت این است: یک، من باید آن‌ها را دوست داشته باشم و به شخص اعتماد کنم. دو ، آن‌ها باید چیزی را روی میز قرار دهند که خودم قادر به تهیه آن نیستم. دوست داشتن و اعتماد به آن‌ها چیزهای ذهنی است ، اما من یاد گرفته‌ام که به قلبم  اعتماد کنم. اگر در مورد چیزی احساس خوبی نکردم، ادامه نمی‌دهم.جک کنفیلد
یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که می‌توانید هنگام مشارکت مرتکب شوید ، روشن نکردن کافی نقش‌ها ، مرزها ، غرامت و استراتژی‌های جدا شدن از یکدیگر و سپس مستند کردن آن‌ها بر روی کاغذ است. اگرچه اعتماد به یکدیگر مهم است ، اما اطمینان از اینکه کاملاً در یک زمین هستید قبل از شروع کار نیز مهم است. اگر شراکت افراد به‌طور مکتوب و مدون نباشد ، غالباً هر فردی درک و تفسیر متفاوتی از موضوع  خواهد داشت .

۶. حداقل یک سال شریک خود را بشناسید.

قبل از ورود به مشارکت تجاری ، معیار اصلی شما باید شناختن ایده آل ­های کسی، حداقل برای یک سال باشد. (برخی از روانشناسی و مطالعات علمی می‌گویند که مردم واقعاً بعد از یک سال نشان می‌دهند که چه کسی هستند).
این مثل دوست‌یابی است .شما باید قبل از ازدواج قرار ملاقات بگذارید. مشارکت تجاری نیز مانند  یک ازدواج است. بنابراین شما به “پروژه ­های دوست‌یابی” کوتاه‌مدت در تجارت نیاز دارید. در خواندن افراد تبحر پیدا کنید و از منابع، یک پشتیبان تهیه کنید. اگر پروژه‌ها جواب نداد ، شما ادامه می‌دهید. مثل این است که پس از سه قرار ملاقات کسی را نبینید: شما تعهدی طولانی‌مدت نپذیرفته‌اید اما در عوض رشد خواهید کرد.

۷. شخصیت شناسی کنید

اولین کاری که باید بکنید این است که از یک شریک احتمالی بخواهید آزمایش‌ها شخصیتی مانند  mbti  و disc را، انجام دهد. شناختن تیپ شخصیتی که با آن روبرو هستید بسیار مهم است زیرا مشارکت تجاری مانند ازدواج است.
ثانیاً ، شما باید  به دنبال افرادی بامهارت ­های مکمل متفاوت تر از خودتان باشید که از یک دیدگاه مشترک برخوردار هستند. فقط دوست داشتن کسی کافی نیست. اگر برون‌گرا هستید ، به دنبال افراد درون‌گرا باشید. اگر شما چهره این شرکت هستید ، شاید به یک فرد عملیاتی در پشت‌صحنه احتیاج دارید. به همین ترتیب ، اگر شما فرد عملیاتی هستید ، شاید به شخصی برون‌گرا نیاز دارید.
بزرگ‌ترین اشتباهی که شما  می‌توانید در مشارکت مرتکب شوید  این است که با  چند نفر دیگر شریک شوید. ممکن است بگویید :”آشپز که دوتا بشه یا غذا شور میشه یا بی‌نمک”  شما باید بدانید که طیف وسیعی از شخصیت‌ها و نظرات خوب است ، اما این باعث ایجاد تعارضات بسیار زیاد ، منافع منفی و سرعت‌پایین  انجام  همه‌چیز می‌شود. سناریوی عالی دو تا سه شریک است ، اما چهار نفر بسیار زیاد به نظر می‌رسد.

۸. از همان اول در یک زمین بازی قرار بگیرید

مشارکت‌هایی را ایجاد کنید که برنده _ برنده ، بلندمدت و مبتنی بر روابط باشد. قرارداد ما به‌سادگی راهی برای مستند کردن درک ما و تبدیل به  یک بیمه‌نامه در صورت تغییر رهبری می‌شود. برای رسیدن به آنجا ، باید دو چیز را به اشتراک بگذاریم و روشن کنیم که:
۱.ارزش‌های اصلی برای هم ترازی ما را باید بررسی ‌کنیم و با درک عوامل اصلی دیگر به هر دو طرف امکان اعتماد دهیم. با این کار وقتی اوضاع دشوار شود و روابط سخت­تر شود، می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.
۲ . چمدان تجاری. شما باید چمدان‌های تجاری خود را به اشتراک بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که اولین اقدام خود را  شروع می‌کنید و اولین قدم را برمی­دارید. این شامل تشریح انتظارات و تعهدات شما برای مشارکت است ، به‌طوری‌که آن‌ها به‌طور آشکار به اشتراک گذاشته‌شده و می‌توانند برآورده شوند. ما همچنین ترس و اشتیاق خود را برای مشارکت مشترک داریم ، به‌طوری‌که در مرحله برنامه‌ریزی می‌توان به آن‌ها رسیدگی کرد ، نه در یک نقطه تعارض قرار گرفت.
این‌ها باهم امکان ایجاد مشارکت‌های سالم و سودآور را فراهم می‌کند که در برابر فشارهای تجاری مقاومت می‌کنند.  کریس پلو ، مشاور کارآفرین

۹. از راه رفتن نترسید.

آزمون شخصیتی مانند شخصیت شناسی mbti را در نظر بگیرید. این امر باعث افزایش خودآگاهی در مورد تنظیمات کاری شما و درک بهتری از نحوه عملکرد شریک کاری شما می‌شود. اما یک دوگانگی در این بین  وجود دارد . در حالت ایده آل ، شما می‌خواهید یکدیگر را متعادل کنید ، اما نمی‌خواهید یکدیگر را از تفاوت بیش‌ازحد دیوانه کنید. اگر  این موضوع با نظر  شما یکسان است ، ممکن است گزارش سازگاری را برای خود و شرکای بالقوه خود جستجو کنید که این موضوع  فقط با دقت بیشتر اتفاق می­افتد.
اطمینان حاصل کنید که اهداف نهایی شما  با هم همسو هستند. به‌عنوان‌مثال ، آیا می‌خواهید به‌عنوان یک تجارت در یک  سبک زندگی منفعلانه فعالیت کنید یا آن را برای فروش با رقم ­های عظیم بسازید؟ می‌خواهید چند ساعت در هفته را به تجارت اختصاص دهید؟ چه کارمندی می‌خواهید استخدام کنید؟ آیا پروژه یا تعهد دیگری دارید که با کسب‌وکار منافات داشته باشد یا توجه شمارا بیش‌ازحد منحرف کند؟ آیا خانواده شما درگیر فعالیت تجاری هستند؟
بزرگ‌ترین اشتباهی که شما  در هر شراکتی  می‌توانید مرتکب شوید  ناشی از ترس شما  از رویارویی است. شما با مکالمات دشوار دست‌وپنجه نرم می‌کنید. ممکن است یک‌بار ،  خاتمه دادن به همکاری را  به تأخیر بیندازید . این باعث ایجاد آشفتگی درونی غیرضروری و اتلاف انرژی  می‌شود ، درحالی‌که می‌توانید چیزی را بسازید  که مناسب شما باشد.
آیا می‌خواهید بینش خود را مانند موارد فوق در یک ستون برای آینده به اشتراک بگذارید؟
آیا می‌خواهید موضوعی در آینده برای پاسخگویی به این کارآفرینان پیشنهاد دهید؟ در آخر این مقاله می‌توانید پیشنهاد‌ها خود را بنویسید.

چگونه وقتی یک شرکت تازه‌کار هستید با یک شرکت بزرگ‌تر شریک شوید

 

۱. ارزش های یکسانی را به اشتراک بگذارید.

ابتدا برنامه تجاری خود را ننویسید تا زمانی که بدانید شما و شریک کاری خود ، رؤیا‌ها ، اهداف و چشم‌انداز و ارزش های یکسانی برای تجارت جدید خوددارید. آیا شریک  شما آرزو دارد کاری مانند شرکت تسلا انجام دهد و کار بعدی را شروع کند ، درحالی‌که شما یک حرفه مربوط به تهیه غذا به‌صورت نیمه‌وقت را تصور می‌کنید که به شما وقت زیادی  می­ دهد تا در کنار خانواده خود باشید؟ اگر می‌خواهید تجارت شما موفق شود ، شما و شریک خود باید ارزش‌های اصلی ، اهداف و اخلاق کاری یکسانی داشته باشید.

۲. شریکی بامهارت های مکمل انتخاب کنید.

وقتی نقاط قوت شما و شریک تجاری شما متفاوت باشد ، قدرت گروه راه‌اندازی خود را دقیقاً دو برابر افزایش می‌دهید. به‌عنوان‌مثال ، یک متخصص فن‌آوری خجالتی که می‌خواهد یک تجارت اینترنتی راه‌اندازی کند ، خوب است شریکی بامهارت­ های فروش ، بازاریابی را پیدا کند. به‌این‌ترتیب ، هر دو شریک می‌توانند بر روی آنچه دوست دارند و در آن مهارت دارند تمرکز کنند.

۳. باهم سابقه داشته باشید.

موفقیت به‌عنوان شریک تجاری نیازی به مشاغل مشترک با یکدیگر یا حتی سابقه کار  باهم را  ندارد. این  به یک سابقه موفق‌ بودن در یک کار  و حل چالش‌های مشابه نیاز دارد. به دنبال شریکی بگردید که درگذشته با او درگیری داشته‌اید ، به اهداف مشترکی رسیده‌اید و اوقات سختی را پشت سر گذاشته‌اید.

۴. نقش و مسئولیت های هر یک از شرکا را به‌روشنی مشخص کنید.

یک سازمان غیررسمی که هر فرد  در آن لحظه کارهای لازم را به صورت تصادفی انجام می­ دهد ، ممکن است در مراحل اولیه راه‌اندازی مفید باشد ، اما این موضوع  در بلندمدت مشکلات زیادی را ایجاد می­ کند. تعریف عنوان شغلی و وظایف شریک کاری با کنترل دامنه به هر یک از شریک‌ها کمک می‌کند تا اختلافات برطرف شود. کارمندان و مشتریان همچنین از دانستن اینکه کدام‌یک از شرکا چه جنبه‌هایی از تجارت را اداره می‌کند ، سود می‌برند.

۵.ساختار مناسب تجاری را انتخاب کنید.

شما می‌توانید یک شراکت را به‌عنوان یک مشارکت عمومی ، مشارکت محدود یا مشارکت با مسئولیت محدود تنظیم کنید. بااین‌حال ، می‌توانید آن را به‌عنوان یک شراکت دوم  یا شراکت ثانویه نیز سازمان‌دهی کنید. هر نوع تجارت ازنظر مسئولیت ، مالیات و تداوم مزایا و معایب خود را دارد. با یک وکیل یا مشاور باتجربه دیگر صحبت کنید تا در تعیین نوع تجارت مناسب شما و شریکتان به شما کمک کند.

۶. آن را به‌صورت کتبی بنویسید

حتی اگر با بهترین دوست خود که از کودکی او را می­ شناسید ، شغلی را شروع می‌کنید ، باید اسناد قانونی در مورد ساختار کسب‌وکار خود ، کمک سرمایه به تجارت ، نحوه تصمیم‌گیری و حل اختلافات و اینکه اگر یک شریک بخواهید کار را ترک کند چه اتفاقی می‌افتد و درنهایت تجارت چه می‌شود، بنویسید. تفکر درباره همه مواردی که ممکن است اشتباه پیش بیاید و نحوه برخورد با آن‌ها ، کنار آمدن با هر مشکلی را آسان می‌کند.

۷. باهم صادق باشید.

با رکاب زدن نرم احساسات واقعی خود صادق باشید ، زیرا نمی‌خواهید به شریک تجاری خود صدمه بزنید ، با این کار مشکلات بیشتری از بین می‌رود. برای اینکه شراکت شما کارساز باشد ، هردوی شما باید احساس راحتی کنید و عقاید خود را به اشتراک بگذارید و اختلافات پیش‌آمده را از بین ببرید. جارو کردن نگرانی­ های خود در زیر فرش فقط منجر به تلخی و کینه‌ای می‌شود که می‌تواند مشارکت شما  و تجارت شمارا از بین ببرد.
این‌ها می‌تواند موضوعات سختی برای بحث و گفتگو باشد ، به‌ویژه هنگامی‌که از شروع کار خود هیجان‌زده هستید و نمی‌توانید منتظر شروع کار باشید. اما تا زمانی که وقت خود را برای ایجاد شراکت برای یک کسب‌وکار پایدار اختصاص ندهید ، ممکن است تجارت جدید شما هرگز به مقصد خود نرسد.

۸. ایجاد یک چشم انداز مشارکت مشترک و نقشه راه

قبل از اینکه مشارکت خود را رسمی کنید ، باید مطمئن شوید که شریک شما و گروه شما با هم همسو هستند. چشم‌اندازهای خود را ازجمله اهداف و نقاط عطف با یکدیگر به اشتراک بگذارید. این به شما کمک می‌کند از غافلگیری­ های غیرمنتظره جلوگیری کنید. شفاف باشید و همچنین چشم‌انداز و برنامه‌های شرکت خود را به اشتراک بگذارید. این کار سطح بالاتری از تعهد از طرف شریک و سایر سهامداران ایجاد خواهد کرد. این موضوع باعث می ­شود از یک ابزار همکاری برای تسهیل این کار استفاده کنید.

۹. شفاف باشید

همان‌طور که در بالا ذکر شد ، شفافیت یکی از عوامل اصلی حفظ یک مشارکت موفق است. وقتی شفافیت و کانال ­های ارتباطی باز را تشویق می‌کنید ، هم شما و هم شریکتان فرصت بهتری برای موفقیت خواهید داشت. در مورد نقاط ضعف خود و همچنین نقاط قوت خود صادق باشید.
اگر شریک شما به‌عنوان نمونه نیاز به فروش موفق داشته باشد ، ارائه اطلاعات به‌اندازه کافی در مورد شرکت و صنعت شانس منعقد کردن معامله یا قرار داد را افزایش می‌دهد. هنگامی‌که شریکتان به شما اعتماد کرد و از کیفیت مشارکت نتایج باکیفیت بالا دریافت کرد ، آن‌ها وقت و منابع بیشتری را در تجارت شما سرمایه‌گذاری می‌کنند و درنتیجه مشارکت سودآورتر و موفقیت ­های آینده افزایش می‌یابد.

۱۰. نقاط قوت و ضعف شریک خود را بشناسید

اگر شریکی داشته باشید که در بستن معاملات فروش بهتر عمل می ­کند و شریک دیگری باشد که در یافتن فرصت­ های جدید فروش بهتر باشد ، لازم است شما به روش­ های مختلف با آن‌ها کارکنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.  دوستی تعریف می‌کرد من به‌عنوان مدیر مشارکت‌ها در ابتدا بر تعیین اینکه چه چیزی بعد از شناسایی قابلیت‌های هر یک از شرکا را متمایز می‌کند ، تمرکز می‌کنم.
به‌عنوان‌مثال ، من یک شریک دارم که در ارائه سخنرانی­ های شگفت‌انگیز تبحر دارد ، بنابراین ترجیح می‌دهم این شریک به مشتریان بالقوه خود صحبت کند. از طرف دیگر ، یک شریک دیگر روابط شگفت‌انگیزی در شرکت‌های سازمانی در دیگر کشورها دارد ، بنابراین در این مورد ، من منتظر می‌مانم تا راهنمایی­ های وی را دریافت کنم و متعاقباً آن‌ها را به گروه فروش خود منتقل کنم.

۱۱. ارتباط مؤثر برقرار کنید

این ممکن است واضح به نظر برسد اما شنیدن اینکه چند همکاری امیدوارکننده به دلیل ارتباطات غیراستاندارد از بین رفته است جای تعجب دارد. شاید شریک  شما کار بزرگی انجام می‌دهد ، اما آن را به شما اعلام نمی‌کند و بنابراین ، راهی برای شما وجود ندارد که از فعالیت آن‌ها مطلع شوید.
یک‌راه عالی برای غلبه بر این اتفاق، تعیین یک تماس هفتگی با شریک خود و اطمینان از دریافت و به‌روزرسانی اطلاعات درباره هر فعالیت مرتبط با شرکت خود است. ارتباطات، مسئولیت‌پذیری را افزایش می‌دهد و همچنین به شما کمک می‌کند ایده‌ها و رویکردهای جدیدی را که ممکن است قبلاً ازقلم‌افتاده باشد به شریک خود پیشنهاد دهید.
بسیاری از دستگاه‌های مدیریت شریک وجود دارد که به‌طور خاص بر مدیریت ارتباطات بین شرکت و شریک تمرکز دارند ، اما گاهی اوقات ، استفاده از ابزاری که هم همکاری و هم مدیریت فرآیند را ترکیب کند ، می‌تواند سودمندتر باشد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید هر آنچه را که لازم دارید به شریک خود منعکس  کنید ، اما همچنین می‌توانید سایر فرآیندهای شرکت خود را به‌صورت موازی مدیریت کنید.

۱۲. بدانید چه موقع خداحافظی کنید

مدیریت یک شراکت به زمان و انرژی نیاز دارد. در بسیاری از موارد ، می‌تواند نتیجه شگفت‌انگیزی از موفقیت برای هر دو طرف داشته باشد. هنگام مدیریت یک شراکت  می ­توانید روابط نزدیک و حتی گاهی دوستانه ایجاد ‌کنید. ازاین‌رو ، خداحافظی با شریکی که عملکرد خوبی ندارد ، علی‌رغم رابطه شخصی مثبت ، بسیار دشوار است.
شما باید به یاد داشته باشید که با خداحافظی این شریک ، نه‌تنها وقت بیشتری برای مدیریت مشارکت موفق‌تر به دست می­ آورید ، بلکه به شریک خود  کمک می‌کنید و مشارکت‌های دیگری را ایجاد می‌کنید که برای آن‌ها نیز سودمندتر  است.

کلام آخر

پس برای اینکه شراکت خوبی داشته باشید  ابتدا باید نسبت به شخص شناخت داشته باشید و نقش هرکس به درستی مشخص باشد. شما باید موارد مورد نیاز را مکتوب کنید تا توقع اشتباه ایجاد نشود. نقاط قوت و ضعف خود و شریک خود را بدانید و از آن­ ها استفاده کنید. تیپ شخصیتی طرف مقابل را بدانید و فرد مکمل خود را برای شراکت پیدا کنید.
به نظر شما برای شراکت چه نکات دیگری باید رعایت کرد؟آیا دوست دارید این نکات را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید