افراد مثبت اندیش | تاثیر مثبت اندیشی بر مشکلات

خانه » بلاگ » افراد مثبت اندیش | تاثیر مثبت اندیشی بر مشکلات

فهرست عناوین

افراد مثبت اندیش | تاثیر مثبت اندیشی بر مشکلات

 

یک متن مثبت اندیشی خوندی و خواستی مانند افراد مثبت اندیش باشی و نتونستی؟ فیلم های انگیزشی کوتاه دیدی و به هیجان اومدی که تو هم جزو افراد مثبت اندیش و سرسخت باشی. چند روز سر شوق  بودی و باز مثل روز اول کسل شدی؟ دوست داری بدونی چطور یک آدم مثبت اندیش و قوی باشی؟ میخواهی یک فرهنگ لغت شخصی با کلی ایده های عالی داشته باشی؟ پس حتما این مقاله بهت کمک میکنه که  پر هیجان و با شوق باشی و همینطور پر اشتیاق ادامه بدهی…

 

درباره مثبت اندیشی چی می دونی؟

مثبت اندیشی یک هنر است . اینکه مابتوانیم درباره ی مسائلی که وجود دارد با دیدگاه خوش بینی ، لبخند و با حفظ آرامش رفتار کنیم. در واقع افراد مثبت اندیش در مسائلی که  پیش روی خودشان دارند موقعیت های خوبی برای رشد می بیند. و اینطور نیست که مثلا فرد به محض پیش آمدن مسئله ای شروع به آسمان ریسمان بافتن منفی کند.
بلکه نسبت به قضیه انعطاف بیشتری دارد. و با در نظر گرفتن تمام شرایط سعی بر آن دارد تا دید مثبتی نسبت به قضیه پیدا کند. یافتن راه حل برای افراد مثبت اندیش راحت تر است. زیرا افرادی که نگرش منفی به مسائل دارند بیشتر سعی می کنند تا بگویند راه حلی نیست. و اصولا در مواجه با مسائل اینگونه نظراتی دارند، این بحران سختی است و ما نجات پیدا نمی کنیم، نگرد نیست. دنیا جای ما نبود، به هر کی خوبی کردیم بدی دیدیم…
در واقع افراد مثبت اندیش وقتی برای شخصی کار خوبی انجام می دهند. به دنبال تلافی یا برگشت کار خوبشان از طرف آن شخص نیستند. افراد مثبت اندیش برای تایید شدن توسط دیگران کاری انجام نمی دهند. بلکه تلاش می کنند تا برای ارتقا خودشان کوشش فراون داشته باشند. و در این مسیر باعث شوند که  دیگران هم رشد کنند. مثبت اندیشی صرفا گفتن جملات مثبت و خواندن کتاب های مثبت اندیشی نیست. بلکه باید مثبت اندیشی در رفتار و شخصیت فرد نمود پیدا کند و خودش را نشان بدهد.

با مثبت اندیشی می توان زندگی بهتری ساخت

خیلی از افراد هنوز نسبت به توانایی ذهن و قدرت جذب نیروی مثبت اندیشی دچار تردید هستند و به نظرشان بیشتر جنبه خرافاتی یا تفریحی دارد.این دسته از افراد خودشان را واقع بین نسبت به مسائل می دانند و سعی می کنند که درباره همه چیز با دیدگاه تلخ نگاه کنند و کلامشان این است که واقعیت تلخ است،یا حقیقت تلخ است.
در واقع زمانی که ما محدودیت های ذهنی را باور می کنیم و طی سالها آنها را در ذهن خودمان  می پرورانیم، جدا شدن از پیله قدیمی برای ما سخت می شود. پس برای این گونه افراد راحت تر این است که با حرف های تکراری همیشگی و افکار قدیمی و پوسیده ادامه بدهند.
اما افرادی که می دانند با تغییر دادن باورهای قدیمی و مطالعه باید سعی کنند بروز باشند موفق تر هستند،افرادی که می دانند مثبت اندیشی یک هنر است تا بتوانند در سخت ترین شرایط که قرار گرفته اند به دنبال راهکار باشند،زیرا نشستن و نالیدن سودی ندارد.در واقع افراد مثبت اندیش از هر چالشی به دنبال یافتن فرصتی هستند،فرصتی برای بهبود شرایط،یافتن نقطه ضعف ها ، قوت بخشیدن به امور شخصی خودش و توسعه دادن به توانمندی ها و افکارش است.
افراد مثبت اندیش در برخورد با دیگران راحت و با اعتماد به نفس است،وبه قضاوت دیگران نمی پردازد.بلکه تلاش می کند تا امور را صحیح انجام بدهد و در رابطه با دیگران گشاده رو و گشاده دست باشد و اگر دیگران  احتیاج  به کمک داشتند بدون هیچ منتی انجام بدهد.انتظار برگشت کار نیک خود را ندارد.بلکه فرد به خاطر خیرخواهی و مثبت اندیشی کمک کرده است.
اصولا افراد مثبت اندیش بدون چشم داشت می بخشند و کمک میکنند.

چرا تا مثبت اندیشی را تمرین می کنیم مدام افکار منفی توی سرمان می آید؟

ما برای اینکه در هرکاری به مهارت برسیم باید تمرین کنیم.و مثبت اندیشی هم یک نوع مهارت و هنر است که با تمرین کردن می توانیم به سطح بهتری برسیم.
گاهی اوقات با افرادی روبرو هستیم که نظرشان این است که با تمرین کردن مثبت اندیشی مدام افکار منفی در سرشان به وجود می آید.در واقع فرد تلاش می کند تا از انرژی منفی که هست بگریزد،اما مسئله مهم این است اگر در اوایل تمرین مثبت اندیشی هستید و افکار منفی در ذهن تان می آید به چند مورد توجه کنید:

 • علت یابی کنید که چرا افکار منفی در ذهن شما می آید؟!
 • آیا در باورهایتان لازم به تغییر نگرش دارید؟!
 • آیا افکارتان سردرگم و گیج کننده است و تمرکز کمی دارید؟!
 • کدام بخش از زندگی تان مهم است ولی نتوانستید در آن بخش موثر باشید؟!

لطفا به این سوال ها روی کاغذ جواب بدهید و با خود صادق باشید.هر کدام از جوابهای شما می تواند راهکاری به شما بدهد و از مسائلی که در درون شما هست ،شما را آگاه کند.در واقع شما می توانید با خلوت کردن با خودتان و جواب هایی که به سوالات داده اید بفهمید که چرا با تمرین مثبت اندیشی،افکار منفی در ذهن شما بوجود می آید.

تا حالا شده چیزی را بخواهید و بر عکس آن رخ بدهد؟

خیلی وقتها پیش آمده که شما چیزی را درخواست کرده اید و مخالف آن را بدست آورده اید،جواب ساده است:
یک :شما به درخواست خودتان باور نداشته اید و بجای فرستادن انرژی مثبت بیشتر افکارتان نگران بوده و انرژی منفی در اطراف خود ایجاد کرده اید.
دو :شاید آن درخواست با انرژی درونی شما همانند نبوده است.
سه :ممکن است نعمت بهتری سرراه شما باشد نسبت به درخواستی که داشته اید.
اینگونه که صورت مسئله را برای خودتان روشن کنید شما به جای ناامید شدن تلاش بیشتری می کنید تا به جواب برسید و به مثبت اتدیشی خود ادامه بدهید.در واقع ما به زمان نیاز داریم تا بتوانیم نیروهای درونی مان را یکی کنیم و برای خواسته های خود انرژی مثبت بفرستیم.
یکی از علم هایی که لازم است با مثبت اندیشی یاد بگیرم و تاثیر زیادی روی مثبت اندیشی و بهتر عمل کردن انرژی ما دارد یاد گرفتن چاکرا درمانی است،اینکه چاکرا درمانی چیست در مقاله های بعدی به آن می پردازیم.

چرا مثبت اندیشی و قانون جذب فقط برای یک عده عمل می کند!؟

یکی از سوالاتی که در اطراف خودم زیاد شنیده ام مدام می گویند فلانی خوش شانس است، یا هر چیزی بخواهد برایش مهیا می شود در واقع ما به جای اینکه انرژی مان را صرف اطرافیان خود کنیم که چگونه هستند یا چگونه به اهدافشان می رسند،
باید برای خودمان یک برنامه کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم و طبق آن جلو بریم در واقع ما با پایبند بودن به اهداف خودمان می توانیم به موفقیت برسیم و انرژی مان را صرف رسیدن به خواسته های خودمان کنیم، خب خوش شانسی هم برایمان رقم خواهد خورد.
ولی اگر بخواهیم برای اهدافمان دم دمی مزاج باشیم،گاهی خیلی محکم دنبال کنیم گاهی در اجرای اهداف مان شل و بی حال باشیم و حتی گاهی اهداف مان را رها کنیم مسلما نه خوشبینی نه مثبت اندیشی و حتی شرکت در دوره های مختلف به ما کمکی نمی کند.

خواسته های تان را روی کاغذ بیاورید

در کتاب بنویسید تا اتفاق بیفتد از خانم دکتر هنریت گلاوسر به درستی به نقش  نوشتن در رسیدن به خواسته هایمان اشاره شده است،در قسمتی از کتاب آمده است که زمانی که اهداف  تان را می نویسید، از مغزتان انواع مطالب جدید، عقاید انرژی زا و طرح های مختلف تراوش خواهد کرد. اینها خبرهای خوبی هستند، اما اگر آنها را ضبط یا مرور نکنید، بهترین نقشه ها و طرح های شما به دست فراموشی سپرده خواهند شد.
نوشتن باعث می شود تا ذهن شما وارد راه های جدیدی شود و تلاش کند تا برای تحقق خواسته های شما به پرورش خود بپردازد و تغییر دیدگاه هایتان به سمت صحیح و در راستای رسیدن به هدفتان باشد.
در واقع ما باید بتوانیم با نوشتن و ثبت کردن خواسته های مان به این مسئله برسیم که کنترل ذهنمان را در دست بگیریم و آنچه که می خواهیم را بدست بیاوریم.زیرا گاهی نوشته نشدن خواسته هایمان باعث سردرگمی ما می شود و حتی فراموش می کنیم که خواسته هایی که واقعا دوستشان داشتیم چه بوده اند،زیرا انسان دارای بعدهای مختلف زندگی است و اگر نتواند به ذهن خود مسلط شود وقت زیادی را هدر می دهد،نوشتن باعث می شود تا ذهن به مرحله آرامش برسد و بعد از آن فرد بداند چه می خواهد و برای خواسته هایش تلاش کند.
در واقع افراد با نوشتن به زندگی شان نظم می دهند و اولویت هایشان مشخص می شود و ذهن بدون نگرانی و سردرگمی در راستی خواسته های اشخاص قدم می گذارد.

پاکسازی چیست؟

پاکسازی به معنی پاک کردن تمام آلودگی ها، باورها، خاطرات، کارما و تمامی دیتاهای مخربی که در وجود ما ذخیره شده اند، است.
این داده های مخرب که مانع اصلی برقراری ارتباط ما با “منبع” هستند اجازه نمیدهند که بسیاری از رویدادهای عالی را که در صورت بازگشت به “اصل” خودمان اتفاق میافتند تجربه کنیم.
دوستان عزیز پاکسازی در واقع دست برداشتن از تمام انرژیهای منفی ذهن هست که شما رو درگیر و بدحال و منفی باف می کند.
ناخالصی هایی که در وجود ما هست، بصورت انرژی مخرب،با ایجاد دیواری از باورهای غلط جلوی روند طبیعی زندگی ما را می گیرد. حتی گاهی خودمان از دگرگونی حال خود و اینکه چرا حالمان خوب نیست متعجب می شویم.
وقتی چیزی یا کسی را پاکسازی می کنید در ذهن تان خطاب به او  بگویید که تمام انرژی های مسمومی را که در  ذهن تان نسبت به آن فرد یا شی ذخیره کرده اید  رها می کنید و با این کار خودتان را هم از محدودیت آن انرژی ها خلاص می کنید و اجازه می دهید آن چیز یا شخص مسیر الهی خودش رو طی کند.

همواره مثبت اندیش باشید

دست از مثبت اندیشی و باور نکشید.”ترس و باور یک نقطه ی اشتراک بزرگ دارند،هر دو به آینده ای که هنوز اتفاق نیفتاده اعتقاد دارند.ترس به آینده ی منفی اعتقاد دارد و باور به آینده ی مثبت اعتقاد دارد.”جان گردون

شما هر چقدر بتوانید در مسیر انجام دادن کارهای تان و خواسته هایی که دارید مثبت اندیش باشید فرصت های بیشتری برای شما رقم می خورد. زیرا با ارتباط گرفتن با دیگران به جای اینکه مدام ایراد بگیرید تلاش می کنید که خوبی های دیگران را ببینید و این خود در روند یافتن دوستان جدید که در موقعیت های مختلف می توانند به شما کمک کنند موثر است.

مانع انفعال میشود

مثبت اندیشی مثل یک نیروی محرکه در شما عمل می کند و باعث می شود از خمودگی و انفعال دور شوید. افراد مثبت اندیش دارای بهره وری بالایی هستند و خواسته های خود را مکتوب می کنند بیشتر است زیرا آنها می دانند چه می خواهند به خود اعتماد می کنند و تلاش می کنند تا به خواسته خود دست پیدا کنند.
افراد مثبت اندیش می دانند در مسیرشان با چالش ها و مشکلاتی روبرو می شوند اما به جای تسلیم شدن ادامه می دهند و سعی می کنند تا رسیدن به خواسته هایشان دست از تلاش نکشند.
یکی از خصیص های خوب افراد مثبت اندیش تلاش برای حفظ روحیه و تسلیم نشدن در برابر چالش هاست. زیرا هر انسانی در مقابل سختی ها اگر نتواند استقامت کند و به جلو برود ناچار می شود که تسلیم شود و تسلیم شدن کار انسان های ناتوان و منفی نگر است.

 انتخاب های افراد مثبت اندیش

 

افراد مثبت اندیش علت انتخاب هایشان را  می دانند، برای همین در مسیر سعی می کنند راه های انعطاف پذیری را پیدا کنند تا بتوانند به انتخاب هایشان برسند.
افرادی که مدام ناله می کنند بعد از مدتی باور می کنند که ناتوان هستند و هر چقدر هم تلاش کنند تا از شرایط  فعلی خودشان به شرایط بهتری برسند ،مثل اینکه پای شان در گل مانده باشد توان تکان خوردن ندارند،زیرا افراد منفی اندیش محدودیت هایی که درباره شان حرف می زدند را باور کرده اند.
حالا باید تلاش کنند اول طلسم محدودیت های ذهنی خود را بشکنند و آن وقت بتوانند رو به توانمندی های شان بیاورند و در مسیر شکستن محدودیت ها و باور به مثبت اندیشی لازم است که فرد پاکسازی ذهنی انجام بدهد زیرا اگر فقط بخواهد که شرایط ظاری اش را عوض کند بعد از بارها تلاش می بیند که روی قدم اول مانده است یا حتی اگر رشدی داشته باشد در درونش احساس خلا و افکار متضاد می کند.
در واقع افراد لازم است که مثبت اندیشی را تمرین کنند. بقول یک نقل قول که شنیده ام همان طور که شما در هفته چندبار به حمام می روید تا پاکیزه باشید لازم است که افکارتان را مدام بازیابی کنید. و افکار مثبت در ذهن خود بپرورانید ،در واقع ایجاد تفکر مثبت اندیشی ،امید و انگیزه یک فرآیند زمانبر است که فرد لازم است مدتی را به تلاش بپردازد. تا بتواند به تسلط  ذهن خود دست پیدا کند.

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

فرد لازم است که علاوه بر تمرین مثبت اندیشی ، جمعی از افراد مثبت اندیش هم در اطراف خود داشته باشد. در واقع ما در اطراف خودمان همیشه افرادی را داریم که مخالف تغییر هستند و تغییر را یک عمل احمقانه می دانند و یا مدام می خواهند به این مسئله اشاره داشته باشند.
که مثبت اندیشی خرافات است و غیره.در هر صورت قصدشان دلسرد کردن شماست، شما باید به تمام این حرفها بی توجه باشید تا بتوانید به آن چیزی که می خواهید برسید.
برای اینکه بتوانید به خواسته هایتان برسید لازم است که حتما خواسته های تان را مکتوب کنید. شما می توانید دفتری داشته باشید و هر خواسته ای که دارید در دفترچه بنویسید. و هر چقدر بتوانید با جزییات بیشتری بنویسید در واقع شانس بیشتری برای رسیدن به خواسته تان دارید. زیرا وقتی با جزئیات می نویسید تلاش می کنید آن را مجسم کنید و به باور برسید که به خواسته تان خواهید رسید.
لیستی از کارهایی که  برای تغییر عادت های تان لازم است، تهیه کنید. مثلا اگر قبلا ترجیح می دادید زمان تان را مدام در فضای مجازی و بازی کردن با گوشی موبایل تان بگذرانید یا مدام کارهای تان را به تعویق می انداختید ، حالا لازم است که کم کم به خودتان تکانی بدهید و تغییراتی داشته باشید.

مثلا لیستی این چنینی تهیه کنید و به آن پایبند باشید.

 • روزانه نیم ساعت پیاده روی
 • مطالعه کردن کتابهای مفید
 • آموختن یک مهارت
 • ارتباط گرفتن با افراد جدید و مثبت اندیش
 • شرکت کردن در دوره هایی که علاقه داریم
 • درست کردن یک دفترچه و هرروز از خواسته های خودمان نوشتن
 • تمرین مثبت اندیشی و نوشتن جملات مثبت
 • گوش دادن به پادکست های انگیزشی
 • دیدن فیلم های سینمایی انگیزشی
 • شرکت در سمیناری مثبت اندیشی یا دیدن فیلم های آموزشی

در واقع ما با تغییر نگرش مان و تغییر دادن عادت های خودمان سعی می کنیم تا آدم جدیدی باشیم و با مثبت اندیشی برای خواسته هایمان تلاش کنیم.
لیست کلاس هایی که دوست دارید شرکت کنید را بنویسید و دلیل شرکت در آن دوره را هم برای خود بنویسید در واقع با این کار باعث می شوید که چیزهایی که دوست دارید را به خودتان جذب کنید.

مرور لیست خواسته ها

هر شب قبل از خواب لیست خواسته های خودتان را مرور کنید و برای فردای خود برنامه ریزی کنید. در واقع برنامه ریزی کردن کنترل زمان است،اگر شما بدون برنامه ریزی بخواهید کارهای تان را انجام دهید این زمان است که شما را تحت کنترل خودش می گیرد.
خیلی وقت ها شده است که قصد کرده اید کاری را انجام بدهید ولی چون برنامه ریزی دقیقی برای آن فعالیت نداشته اید نتوانستید  آن را به پایان برسانید.البته امکان دارد که برنامه ریزی هم کرده باشید ولی چیزی که مهم است این مورد است که در آغاز برای شروع یک کار برنامه سنگین نچینید تا بتوانید از عهده آن بر بیایید و زیرا اگر برنامه سنگین چیده باشید آنوقت این افکار در سرتان شکل بگیرد که توانایی انجام دادن کار را ندارید و بی خیال می شوید،
بلکه باید سعی کنید از گام های کوچک حتی از روزی ۱۰ دقیقه شروع کنید تا عادت جدید  کم کم جایگزین عادتهای قدیمی شما بشود.

تغییراتی که کوچک و بی اهمیت به نظر می رسند،در کنار یکدیگر به نتایج قابل توجه و شگفت انگیزی ختم خواهند شد،تنها به این شرط که سالها به آن پایبند بمانید.

در واقع ما با جایگزین کردن عادت هایمان به خودمان این فرصت را می دهیم تا مجالی تازه برای رسیدن به خواسته هایمان درون ما ایجاد شود.گاهی اوقات با تغییر سبک زندگی مان خواسته هایی که دور و دراز بوده اند برایمان نزدیک می شوند.

تجربه ای از یک مشاوره با یک شخص سردرگم

در یک مشاوره که با شخصی داشتم، وقتی که آن فرد درباره ی خودش صحبت می کرد مدام سکوت می کرد و نمی توانست درونیات خود را کامل بگوید و یا اینکه اصلا چه خواسته هایی دارد و اگر بخواهد یک هدف را برگزیند آن هدف چیست!
من  متوجه شدم آن فرد نمی تواند درباره ی درونش خواسته هایش به راحتی حرف بزند وفردی کم حرف است که مطالعه ی زیادی  نداشته است و با نوشتن هم درحد انجام حساب های روزانه اش ارتباط دارد.تصمیم گرفتم تا راهکار جدیدی را ارائه بدهم.
چند برگ کاغذ کوچک برداشتم.در اولین گام از او خواستم تا هر چقدر توانایی و مهارت دارد بیان کند، حدود ۹ مورد نام برد و گفت در همه مهارت های شغلی  نام برده متوسط هستم.
از او خواستم بدون توجه به محدودیت ها جواب مرا بدهد. و گفتم فکر کن که الان تمام امکانات برای تو مهیاست و هیچ دغدغه ای نداری چه چیزی را انتخاب میکنی؟

گفت نمی دانم. من متعجب شدم پرسیدم چرا نمی دانی ؟ گفت چون نمی دانم انتهای فعالیتم چگونه رقم می خورد. من متوجه شدم که فرد دچار کمبود اعتماد به نفس و کمبود عزت نفس است به همین علت نمی تواند که به راحتی تصمیم بگیرد. فرد به دلایلی که اشاره کردم، نمی تواند نسبت به فعالیت هایش مثبت اندیش باشد و به خودش اعتماد کند.
دوباره  در پاسخش گفتم سعی کن تجسم کنی و جواب مرا بدهی و بالاخره انتخاب کرد.

سوالات دو گزینه ای

قدم بعدی را روی یک کاغد دیگر نوشتم و از او پرسیدم که دوست دارد در زندگی اش چگونه باشد حدود ۲۰ مورد را به او می گفتم و انتخاب می کرد. موردها اینگونه بودند که باید بین آن دو یکی را انتخاب می کرد، مثلا :
شخص معمولی                   شخصی که مدام رشد می کند
گذراندن بیهوده وقت            استفاده بهینه از وقت
عدم مطالعه                        مطالعه کردن
فن بیان عامیانه                   فن بیان عالی
ورزش نکردن و تنبلی             چابکی و ورزش
ناامیدی                              امیدوار بودن
فرد باید یکی از موردها را که روبروی هم بودند را انتخاب می کرد، آن شخص مورد نظر تمام ستون دوم را تیک زد. کاغذ را نشانش دادم و گفتم خب حالا مرحله ی سومی که تو باید رشد کنی چیست تا بتوانی این مواردی که می خواهی داشته باشی ،علاوه بر آن بتوانی یک شغل با درآمد خوب برای خودت مهیا کنی.
کاغذ سوم را دستم گرفتم و به او گفتم که مواردی که فکر می کند از طریق آنها می تواند به خواسته هایش برسد برای من عنوان کند تا من یادداشت کنم.
کمی تعلل کرد و گفت رشد کردن ، گفتم بله ما می خواهیم که رشد کنی اما با ذکر جزئیات لطفا بگو. آن شخص گفت که خب باید ورزش کنم تلاشم را بیشتر کنم هدف هایم را جدی بگیرم.

نوشتن جزئیات

من تمام مواردی که اشاره کرده بود نوشتم ،کاغذ را برگرداندم و گفتم خب حالا از نظر من لازم است که این موارد را حتما اجرا کنی.

 • یک شرکت کردن در دوره فن بیان و ساختن یک لغت نامه شخصی
 • دو.شرکت کردن در دوره اعتماد به نفس و ساختن یک شخصیت جدید
 • سه مطالعه کردن کتابهای انگیزشی و نکته برداری از آنها
 • چهار.دیدن فیلم های انگیزشی و الهام گرفتن از شخصیت قهرمان و تصور به موفقیت رسیدن خود
 • پنج.تمرینات ورزشی روزانه
 • شش.پاکسازی ذهنی از گذشته و آنچه مانع رشدش می شود.
 • هفت.افزایش قدرت تمرکز و مثبت اندیشی
 • هشت.پیگیر بودن مدام اهداف خود و برنامه ریزی منسجم

وقتی برایش بلند بلند می گفتم و یادداشت می کردم متوجه شدم که حالش خیلی بهتر شده است. و از من درخواست کرد تا آن کاغذها را در اختیارش بگذارم. تا یادش نرود که چگونه روند رو به رشد خود را طی کند. و با هدف و دید روشن از من خداحافظی کرد.
حالا با ذکر این نمونه مشاوره می خواهم به شما روشی یاد بدهم که در خانه تان بعد از خواندن این مقاله از همین طریق خودتان را محک بزنید و آنچه که برایتان شور و شوق بیشتری دارد و باعث حرکت شما می شود انتخاب کنید.
آنچه که لازم است در راه خواسته تان یاد بگیرید هم به لیست تان اضافه کنید. حتما لازم نیست که برای دوره های موفقیت تان هزینه های گزافی بدهید شما می توانید با برنامه ریزی صحیح از پسش بربیایید.

باور هایتان را به روز کنید

مثبت گرا بودن رسیدن به موفقیت را تضمین نمی کند. ولی منفی گرایی عدم موفقیت را تضمین می کند. نویسنده ناشناس
برای خودتان قانون هایی را در نظر بگیرید و سعی کنید در چهارچوب تعریف شده ای پیش بروید. یک مثال ساده است.
همانطور که لباس ده سال پیش شما برای امروزتان زیبا و برازنده نیست،ممکن است بعضی از افکارهای قدیمی هم مناسب حال حاضرتان نباشد. و تنها از روی عادت با خودتان نگه داشته اید.
یا آنقدر درگیر زندگی و شرایط تان بوده اید که نتوانستید به درستی افکار کهنه و عادات اشتباه خود را اصلاح کنید. تا جایگزین های بهتری برای شان داشته باشید.
ضمیر ناخودآگاه ، نقش مهمی در تصیم گیری های ما دارد. لازم است بتوانیم که مثبت اندیش باشیم و نیروی مثبت خود را حفظ کنیم. مطالعه ی کتاب های روانشناسی و مطالب روز هم کمک زیادی به ما می کند. تا بتوانیم تاثیر مثبتی بر ناخودآگاه خود بگذاریم و در مدت زمان افکار تازه را جایگزین افکار قدیمی کنیم که با نشستن افکار تازه در ذهن،محدودیت های قدیمی شکسته می شود و حتی فرد در تصمیم گیری هایش به مراحل تازه تری وارد می شود.

شکستن محدودیت های ذهنی

شکستن محدودیت های ذهنی و باورهای کهنه باعث می شود که ما بتوانیم شور و شوق خود را تازه کنیم. و انگیزه برای انجام کارهای جدید داشته باشیم.
در واقع فردی که مدام سعی می کند اطلاعات درونی خود را به روز کند و مثبت اندیش و فعال باشد، امید بیشتری به کارها دارد. و حتی بهره وری افراد مثبت اندیش برای انجام فعالیت شان بیشتر است. و نسبت به منفی گرا ها درآمد بیشتری جذب می کنند. زیرا مدام به دنبال یافتن راه های جدید هستند و فرصتی برای انفعال و نالیدن برایشان نمی ماند.
افراد مثبت اندیش تلاش می کنند علاوه بر اینکه خودشان رشد کنند به رشد اطرافیان شان هم کمک می کنند. چون می دانند رشد دیگران باعث بهتر شدن شرایط می شود. افراد مثبت اندیش از خوب زیستن اطرافیان و مثبت اندیش بودنشان انرژی می گیرند.
تلاش افراد مثبت اندیش همواره در این جهت است که کتاب هایی درباره ی توسعه فردی ،انگیزشی و مثبت اندیشی بخوانند. و مدام نگرش خود را گسترش دهند و روحیات خود را قوی کنند.

موانع ذهنی افراد مثبت اندیش

افراد مثبت اندیش از موانع ذهنی آگاهی دارند. موانع ذهنی که مدام باعث می شود تا افراد نتوانند رشد کنند. افراد مثبت اندیش از طریق مطالعه تجربه های گوناگون ، کتاب های روانشناسی ، نوشتن احساسات و اهداف خود باعث می شوند تا موانع ذهنی خود را پیدا کنند.
تا بتوانند مسیر موفقیت شان را بهتر بپیمایند. البته خواندن زندگینامه افراد موفق هم بسیار موثر است. زیرا با پیچ و خم ها و سختی هایی که آنها طی کرده اند آشنا می شویم و باعث ایجاد امیدو انگیزه بیشتری در ما می شود.
در واقع افراد مثبت اندیش  تسلط بالایی بر ذهن خود دارند. می توانند روی خواسته های شان تمرکز قوی داشته باشند و نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنند.در راهی که انتخابی می کنند پذیرای چالش های پیش رو هستند و اعتماد به نفس مقابله با انواع سختی را دارند.
با توجه به پاراگراف بالا می توانیم بگوییم افراد مثبت اندیش ویژگی های فردی خود را توسعه داده اند.مثل
اعتماد به نفس
تسلط به ذهن
تمرکز
شناخت نقاط قوت و ضعف
افراد مثبت اندیش علاوه بر اینکه هرروز به خودشان یادآوری می کنند چه خواسته هایی دارند و چگونه برای رسیدن به آنها باید تلاش کنند،سعی می کنند تا از آنچه که در اختیار دارند بهترین استفاده را ببرند.

افراد مثبت اندیش همواره کلامشان مثبت است

مثبت اندیشان می دانند با کلام مثبت می توانند سخنران بهتری باشند و شنوندگان با دقت بیشتری با کلمات آنها توجه می کنند و افراد بیشتری جذب آنها می شوند.
کلام مثبت تاثیر مستقیمی بر روحیه افراد دارد و اعتماد به نفس و عزت نفس افرادی که از کلام مثبت بهره می برند بیشتر است.این افراد می دانند که با کلامشان می توانند انرژی های مثبت و انرژی های منفی را به خود جذب کنند پس تلاش می کنند تا انرژی مثبت بیشتری به سمت خود جذب کنند.زیرا کلام قدرت دارد و هر چقدر بتوانید در فرهنگ لغت شخصی تان از کلمات مثبت بیشتری بهره ببرید بهتر می توانید رشد کنید.

مهارت آداب معاشرت کلامی

آداب معاشرت کلامی نقش مهمی در موفقیت افراد دارد. کسانی که مدام ناله می کنند و کلمات منفی استفاده می کنند پس از مدتی اطرافشان خالی می شود. اما کسانی که از انرژی مثبت بهره می برند همواره مشتاقانی در اطراف خود دارند که از هم صحبتی با آنها لذت می برند . ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه فرد خوش بیانی باشیم و از کلمات مثبت بهره ببریم. خب در آغاز کلمات با سطح انرژی منفی را از فرهنگ لغت تان حذف کنید،سپس از کلمات با سطح انرژی مثبت بالا برای خودتان استفاده کنید و این کلمات را در فرهنگ لغت شخصی تان وارد کنید.

چند مثال را در ذیل ذکر می شود تا بهتر متوجه شوید.

 • یک فرد عادی می گوید : خسته نباشید
 • افراد مثبت اندیش می گویند: خداقوت
 • یک فرد عادی می گوید :ببخشید مزاحمتان شدم
 • افراد مثبت اندیش می گویند : از اینکه وقتتان را در اختیارم گذاشتید ممنونم.
 • یک فرد عادی می گوید: این مسئله به تو ربطی ندارد.
 • افراد مثبت اندیش می گویند : مسئله را خودم حل می کنم.
 • یک فرد عادی می گوید: …………………
 • افراد مثبت اندیش می گویند: ……………
 • یک فرد عادی می گوید: ………….
 • افراد مثبت اندیش می گویند: ………….

جاهای خالی را شما پُر کنید و اگر دوست داشتید در پایان مقاله برای ما بفرستید. تمام کلماتی که از دهان ما خارج می شود،خواه مثبت،خواه منفی باشد تاثیر  مستقیم بر روی فعالیت ذهن ما دارد. البته این دست خود ماست که بگوییم می توانم و انجامش بدهم. یا بگوییم نمی توانم و همیشه برای نتوانستن خود غمگین و افسرده باشیم.

کلام مثبت یکی از ویژگی های افراد مثبت اندیش

یکی از مهم ترین خصوصیات افراد مثبت اندیش کلام مثبت است. این موضوع را فراموش نکنیم و تمام تلاش مان را برای پررنگ شدن مثبت اندیشی و کلام مثبت در درون خود انجام بدهیم. در مدت زمان کوتاهی تاثیرش را بر روابط خود و شغل خود می بینیم. در واقع شروع مثبت اندیشی از درون ما استارت می خورد و تاثیرش را در تمام ابعاد زندگی ما می گذارد.
البته تغییر عادت های کلامی گذشته نیاز به توجه،تکرار و دقت زیاد دارد. پس در آغاز راه آرام و بدون هیجانات کاذب شروع کنید تا بتوانید کم کم خود را از انرژی های منفی کلام منفی بسوی کلام مثبت و درست پیش ببرید. با آرامش و قدرت پیش بروید و هر روز دلیل خود را برای انتخاب مسیرتان با خودتان تکرار کنید . تا در راه موفقیت پیش بروید.
کلماتی که ما به کار می بریم دارای بار مثبت و بار منفی هستند. کلمات خود را با بارِمثبت به کار ببرید. امروزه ثابت شده که کلمات منفی نیروی منفی به سمت شخص که از این نوع کلام استفاده می گند می فرستد و شخص را به سمت بیماری و مریضی سوق می دهد.بر عکس نیروی مثبت کلمات سازنده است ، باعث می شود تا فرد بتواند از شرایط روحی و جسمی نامناسب دور شود و شرایط بهتری را تجربه کند.

تمرین

یک تمرین جذاب که می شود برای اینکه دریابیم چه کلماتی بهتر است که به کار ببریم این است که یک کاغذ برداریم و مثل الگوی زیر اقدام کنیم. مثلا به جای تو نمی فهمی بگویید: ممنون که برای درک من زمان می گذاری.
به جای دستت درد نکنه بگویید: ممنون از لطف شما و به جای به درد من نمیخورد بگویید مناسب من نیست.
حالا شما هم ادامه بدهید
به جای …………. بگویید ……….

این تمرین جذاب باعث می شود تا شما کم کم متوجه بشوید که چه کلماتی را به کار می برید و باید تغییر دهید.(لطفا اگر شما هم این تمرین را انجام دادید در پایان مقاله از مثال های خودتان بنویسید.)

فضای درونی خود را پاکسازی کنید

به حس های درون خودتان توجه کنید. یک کاغذ و قلم آماده کنید و موارد زیر را پاسخ بدهید. اینگونه بهتر می توانید متوجه بشوید چقدر از فضای درون شما با ناخالصی ها اشغال شده است.

 • آیا درون شما پر از استرس و نگرانی است؟
 • از دیگران دلخور می شوید؟
 • خیلی زود عصبانی می شوید؟
 • از حرف های دیگران ناراحت می شوید؟
 • از قضاوت دیگران خشمناک می شوید؟
 • انتظارات و توقعات شما از دیگران زیاد است؟
 • اگر کار خوبی برای دیگران انجام بدهید،مدام با خودتان یا در جمعی تکرار می کنید؟
 • در مقابل کار نیک تان،انتظار متقابل و برگشت از طرف مقابل دارید؟

اگر با خودتان رو راست باشید و بتوانید که تمام موارد را با دقت جواب بدهید به درون خودتان نزدیک می شوید. حتی بهتر می توانید ضعف ها و قوت های خود را شناسایی کنید.

افراد مثبت اندیش همواره خودشان را از ناخالصی ها دور نگه می دارند. آنها فضای درونشان را برای دریافت انرژی های مثبت  از هر گونه ناخالصی عاری می کنند. ناخالصی ها توان ورود به درون ما را ندارند. بلکه این ما هستیم که به آنها اجازه می دهیم که به درون ما نفوذ کنند . و مثل گردوخاک بر روح و روان ما بنشینند و باعث شوند که شادی و نشاط ما کم شود.

 

از ناخالصی ها دور شوید

ناخالصی های زندگی را از درون خودتان بیرون کنید. دلخوری ها ، عصبانی شدن ها، ناراحت شدن ها و توقع داشتن از دیگران ناخالصی هایی هستند که باعث می شوند بین شما و خواسته هایتان فاصله ایجاد شوید. این علتی است که باعث می شود نتوانیم همواره مثبت باشیم. و  انرژی منفی و مثبت اندیشی در ما دچار نوسان می شود کینه ها و ناخالصی هایی است که در درون خودمان نگه داشته ایم.
ما برای مثبت اندیشی لازم است که فضای درون خودمان را از تمام ناخالصی ها پاکسازی کنیم. به انرژی منفی و ناخالصی هایی که وجود دارد ،فضا ندهیم. اجازه ندهیم که درون ما با کینه ، دلخوری ، حسادت ، حسرت و حس های منفی پر شود. بلکه ما باید فضای درون خودمان را با عشق ، آرامش ، دوستی ، ارزش های مثبت و حس های مثبت پر کنیم.
وقتی  انتخاب  شما مثبت اندیشی است و پاکسازی ناخالصی ها را انجام می دهید می بینید که دوستان بهتری پیدا می کنید. نعمت های بیشتری به سمت شما جذب می شود. امکاناتی که تا آن روز نمی دید را می بینید و متوجه می شوید تمام مدت شما با یک چشم بند نامرئی زندگی می کردید که تنها نداشته های شما را نشان می داد. اما حالا داشته هایتان را می بینید و محدودیت هایی که حس می کردید از بین رفته است. زیرا درون شما با فضایی مثبت و عالی مواجه شده است.

افراد مثبت اندیش قدرشناس هستند

افراد مثبت اندیش در مقابل انسان ها قدر شناس هستند. همیشه از واژه های متشکرم،مچکرم استفاده می کنند.کارهای خوبی که دیگران برای شان انجام می دهند را خیلی مورد احترام  قرار می دهند.خوبی های دیگران را در ذهن خود ثبت می کنند.
افراد مثبت اندیش می دانند که تواضع در مقابل انسان ها باعث می شود که همواره رشد کنند. زیرا اگر دچار حس خودبرتری شوند،مانعی در رشد خودشان بوجود می آید. و از مسیری که برای خود ترسیم کرده اند ممکن است دور بشوند.
افراد مثبت اندیش هر روز بخاطر نعمت هایی که در زندگی شان دارند از خداوند سپاسگزاری می کنند. قدر دان نعمت هایی نظیر خانواده،شغل،آرامش و عشقی که دارند هستند.
قدرشناسی و سپاسگزاری علاوه بر حس آرامش و برکت باعث می شود تا فرد از محدودیت های ذهنی دور شود و خلاقیت بیشتری را تجربه کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به اساسی ترین مطالب مثبت اندیشی پرداختیم. مثبت اندیشی یک هنر و مهارت است که احتیاج است هر روز خواسته ها و اهدافمان را به خودمان یاداوری کنیم. در این مسیر لازم است که پاکسازی ذهنی ، بخشایش خود و دیگران را تمرین کنیم. ایجاد فرهنگ لغت جدید شخصی برای موفقیت مان و یافتن دوستان جدید یک فرصت شگفت انگیز است.
شما می توانید با انجام تمرین ها و راه حل هایی که در این مقاله ذکر شده است فرآیند عالی طی کنید. لینک این مقاله را به دوستان خود که خواهان رشدشان هستید بفرستید. تا آنها هم از مقاله مثبت اندیشی بهره مند شوند. از همراهی شما سپاسگزاریم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
آیا تمرینات گفته شده در این مقاله را انجام می‌دهید؟ شما برای داشتن ذهنیت مثبت چه کارهایی انجام می‌دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید