زمان مطالعه: 22 دقیقه در این مقاله به هفت شیوه موثر در خصوص سخنرانی می پردازیم که در آن…" /> زمان مطالعه: 22 دقیقه در این مقاله به هفت شیوه موثر در خصوص سخنرانی می پردازیم که در آن…" />

چگونه هفت سخنرانی اولتان را مدیریت و اجرا کنید ؟

خانه » بلاگ » چگونه هفت سخنرانی اولتان را مدیریت و اجرا کنید ؟

فهرست عناوین

در این مقاله به هفت شیوه موثر در خصوص سخنرانی می پردازیم که در آن یاد خواهید گرفت که چگونه هفت سخنرانی اولتان را مدیریت کرده و اجرا کنید .
اگر شما هم جزو تازه کار ها هستید ، این مقاله برای شماست.
در ادامه شما با هفت شیوه راه حل و هدف آشنا شده و انتظار می رود بعد از پایان مقاله بتوانید هر یک را امتحان کرده و به کار ببندید .

چگونه هفت سخنرانی اولتان را مدیریت و اجرا کنید ؟

 1. یخ شکن
 2. سخنرانی خود را سازماندهی کنید
 3. برو سر اصل مطلب
 4. چه جوری بگم
 5. بدن شما صحبت می کند
 6. تنوع آوازی
 7. در مورد موضوع خود تحقیق کنید

اول سخنرانی باید یخ شکنی انجام بدیم.

۱- یخ شکن

یخ شکن (یا کشتی یخ شکن) اصطلاحی است که فعالیتی را توصیف می کند که باعث کاهش تنش و اضطراب در یک گروه می شود.
بنابراین شایسته است که اولین پروژه سخنرانی تان را یخ شکن نامگذاری کنید.
چرا این گفتار مهم است؟
سخنرانی یخ شکن سه هدف دارد:

 1. خودتان را معرفی کنید.
  موضوع سخنرانی یخ شکن شما هستید – چیزی در مورد زندگی ، شغل ، سرگرمی ها ، علایق منحصر به فرد ، خانواده و یا هر ترکیبی از اینها. شما یک مرجع مطلق در این زمینه هستید و همه مخاطبان چیزی در مورد شما خواهند آموخت.
 2. شروع به غلبه بر ترس از صحبت در مقابل گروه.
  وقتی در مقابل یک گروه جدیدصحبت می کنید عصبانی هستید ؟ اگر این عصبی بودن را احساس می کنید ، به یاد داشته باشید که مخاطبان همیشه شما را حمایت و درک می کنند. هیچ کس شما را درجه بندی نمی کند ، و اگر شما از “ام” و “آه” به شکل زیادی استفاده کنید، هیچ کس بدش نخواهد آمد. اگر بلند شوید ، چیزی بگویید و بنشینید ، در این پروژه موفق شده اید .
 3. نقاط قوت و ضعف فعلی خود را به عنوان “خط پایه” ارائه دهید.
  برخی از اعضای جدید هیچ تجربه سخنرانی در جمع را ندارند ، در حالی که برخی دیگر سالها سخنرانی در پشت سر خود دارند. مهم نیست که در کجای این طیف قرار می گیرید ، هدف شما پیشرفت از نقطه شروع است. این اولین سخنرانی به اعضای دیگر که در جمع حاضر هستند کمک می کند نقاط قوت فعلی شما را بسنجند تا بتوانند توصیه های خاصی را برای بهبود شما ارائه دهند.

نکات و فنون
در اینجا چند مورد دیگر وجود دارد که ممکن است به شما کمک کنند:
” هیچ کس انتظار ندارد که شما یک سخنور در کلاس جهانی باشیدفقط بهترین تلاش خود را انجام دهید وبهترین خود را ارائه دهید. “

 • از مربی و دیگران کمک بخواهید
  شما کمک بخواهید اگر مربی دارید ، دریغ نکنید که از او کمک بخواهید. اگر این کار را نکردید ، در صورت تمایل از یکی دیگر از اعضای جمعی که در آن صحبت می کنید مثل یک باشگاه سخنرانی ، یک گروه با یک هدف خاص و … سوال کنید. شاید آنها بتوانند آنچه را که در مورداولین تجربیات خود به عنوان یخ شکن داشته اند و صحبت کردند به اشتراک بگذارند. شاید آنها بتوانند در انتخاب موضوع به شما کمک کنند. شاید بتوانید قبل از جلسه آن را بصورت خصوصی تمرین کنید.
 • تمرین کنید
  شما نیازی به تمرین ۳۵ بار سخنرانی ندارید و نیازی نیست که آن را حفظ کنید. با این وجود ، اگر چند تمرین با صدای بلند داشته باشید ، عصبی بودن شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ، حتی اگر تنها مخاطب شما باشید.
 • زمان بندی
  پیشنهاد برای سخنرانی یخ شکن چهار تا شش دقیقه است. ممکن است طولانی به نظر برسد ، اما در پروژه های بعدی آرزو می کنید که زمان بیشتری برای ارائه پیام خود داشته باشید. زیاد نگران زیر بار رفتن یا گذشت زمان نباشید. فقط برای جایی در آن محدوده هدف بگیریدو خودتان را آماده کنید.
 • یادداشت ها
  هیچ قانونی در مورد استفاده از یادداشت ها وجود ندارد. اگر به یادداشت نیاز دارید ، از آنها استفاده کنید. اگر نیازی به یادداشت ندارید ، این کار را نکنید. در هر صورت ، نگران آن نباشید. اگر یخ شکن خود را از روی یادداشت بخوانید. (فقط سعی کنید هر چند لحظه یک بار به بالا نگاه کنید) ، اگر به کارت های نشانه مراجعه می کنید یا بدون یادداشت صحبت می کنید اشکالی ندارد.
 • انتظار نداشته باشید که یک سخنران در کلاس جهانی باشید
  این اولین چالش شماست. هیچ کس انتظار ندارد شما یک سخنور در کلاس جهانی باشید. فقط بهترین تلاش خود را انجام دهید. هنگامی که “خط پایه” خود را ایجاد کردید ، می توانید در پروژه های آینده سطح مهارت خود را بالا ببرید.
 • بلند و آهسته صحبت نکنید
  دو اثر رایج عصبی بودن عبارتند از: زیر لب حرف زدن و خیلی بلند صحبت کردن در گفتگو. سعی کنید از این موارد اجتناب کنید ، اما اگر نمی توانید به آن کمک کنید که کنترل نسبی داشته باشید ، اما نگران نباشید.
 • شوخ طبعی عصبانی تتان را کاهش می دهد
  اگر راحت هستید که طنز را در سخنرانی یخ شکن خود وارد کنید ، دنبال آن بروید. خنده حضار باعث کاهش عصبی شدن شما می شود. یک راه آسان برای انجام این کار ، ساختن یک شوخی ساده در آغاز کار است.  اگر کسی نمی خندد ، نگران آن نباشید … این چیزی است که بعداً باید روی آن کار کنید.
 • عذرخواهی
  ممکن است تمایل داشته باشید که از مخاطب خود عذرخواهی کنید مثلاً برای گفتن زیاد “ام” ، به خاطر از دست دادن جایگاه خود و غیره). دیگر نیازی به این کار نیست! غالباً ، مخاطب متوجه اشکالات اندک نمی شود و بهتر است شما نیز از آنها چشم پوشی کنید و آن را به روی خود نیاورید تا مخاطب را حساس کنید)

ایده های موضوعی برای سخنرانی یخ شکن شما

اگرچه موضوع اصلی شما خود شما است ، اما باید زوایای مختلفی را در نظر بگیرید ، و چندین روش برای تنظیم سخنرانی شما وجود دارد.
زیاد نگران سازمان دهی سخنرانی نباشید.  با این حال ، با گفتن این مطلب ، یکی از این ایده ها ممکن است به شما کمک کند تا کارایی خود را بهبود بخشید
ایده شماره ۱: تقویمی
برای بسیاری از مردم ، نوشتن و ارائه یک سری عکسهای زمانی از زندگی آنها ساده ترین است. و راحت تر می توانند از آن چه تا کنون بر آن ها گذشته صحبت کنند.
مثال: از بدو تولد یا چرایی خود شروع کنید
ایده شماره ۲: موضعی
درباره یک سری از عناصر زندگی خود بحث کنید تا “نمونه ای” از زندگی خود ارائه دهید. به عنوان مثال ، شما می توانید در مورد خانواده خود صحبت کنید ، سپس در مورد حرفه خود بحث کنید ، و با سرگرمی های خود نتیجه گیری کنید.
مثال: به طور مثال در سخنرانی خود به عشق خود به مسافرت ، سپس عکاسی و سپس حرفه / تحصیلات خود بپردازید . یا هر علاقه ، فعالیت و کاری که دنبال می کنید.
ایده شماره ۳: موضوع مشترک
رشته مشترکی را که در زندگی شما قرار دارد انتخاب کنید و داستان های مختصری را که این عنصر مشترک ظاهر می شود به اشتراک بگذارید. این ممکن است یک عبارت فلسفی باشد که شما را راهنمایی می کند ، یا حتی چیزی مبهم مانند (کره بادام زمینی. (به عنوان مثال داستان هایی از زندگی خود را تصور کنید که کره بادام زمینی در آن نقش داشته باشد . این طور روایت ها شیرین تر و تجربه شما در سخنرانی جذاب تر می شود .
مثال : سخنرانی و فعایت خود در ورزش شنا را در زندگی خود به هم ربط دهید
ایده شماره ۴: یک رویداد کلیدی
بر روی یک واقعه مهم تمرکز کنید که زندگی شما را به سمت کاملا متفاوتی سوق داد.
مثال: زمانی که اولین تجربه صعود به کوهی را داشتید یا اتفاقی مثل تصادف یا مهاجرت یا قبولی در یک آزمون زندگی شما را تحت تاثیر قرار داد.
ایده شماره ۵: چگونه به اینجا رسیدم
ترکیبی از شماره های ۱ و  ۴ ، مجموعه ای از تصمیمات یا رویدادهایی را که شما را “به اینجا” آورده اند ، توضیح دهید ، جایی که “اینجا” ممکن است مکانی باشد که شما در حال حاضر زندگی می کنید ، شغلی که در حال حاضر دارید ، زندگی شما یا تصمیم گیری های که دارید .
مثال:  بگویید قبلا چه بودید و چه رویدادی نقطه عطف شما شد و الان کجا هستید.

۲- سخنرانی خود را سازماندهی کنید

سخنرانی خود را سازمان دهی کنید

وقتی صحبت می کنید ، مخاطبان پیام شما را دریافت می کنند ؟
اگر مخاطبان پیام شما را درک نمی کنند (حتی اگر موضوع شما موضوعی است که می دانید به آن علاقه مند هستند) ، باید در نحوه ارائه آن بازنگری کنید.
 شما باید ایده های خود را برای ارتقاء درک مخاطبان ، سازماندهی کنید.
دومین پروژه سخنرانی سازماندهی سخنرانی شما است ، در ادامه نکات و تکنیک هایی را ارائه می دهیم تا بتوانید به یک سازماندهی درست برسید .
چرا این گفتار مهم است؟
این سخنرانی چهار هدف دارد:

 • از رئوس مطالبی که به درک کمک می کند استفاده کنید.
 • به آرامی از یک نقطه به نقطه دیگر بروید
 • یک سخنرانی موثر را بسازید .
 • یک نتیجه گیری سخنرانی موثر بسازید .

این ها مهارت های اساسی هستند که شما برای هر سخنرانی که به کار می برید ، اعم از یک سخنرانی ۲ دقیقه ای ، یک پیشنهاد تجاری ۱۵ دقیقه ای یا ۶۰ دقیقه سخنرانی اصلی ، به کار می گیرید.
انتقال کلید است
از میان چهار عنصر ، انتقال مناسب در اکثر سخنرانی هایی که من دیده ام کم است. بیشتر سخنرانان مقدمه و نتیجه گیری دارند ، و مطالب پشتیبان را به نوعی طرح می کند. اما ، اغلب عبارات انتقالی که گفتار را در یک واحد منسجم به هم پیوند می دهند ، چیزی کم است .

 • در یک قطعه نوشته شده (مانند این مقاله) ، عنوان ها و علائم نگارشی نشانه هایی را در اختیار خواننده قرار می دهد که به آنها کمک می کند سازمان کلان را درک کنند.
 • در یک گفتار کلامی ، برای دستیابی به این تأثیر از مکث و عبارات انتقالی استفاده کنید تا مخاطب بداند که یک نقطه به پایان می رسد و نکته دیگر آغاز می شود.

ایده های موضوعی ، برای سخنرانی

برای تنظیم سخنرانی خود یک طرح کلی ساده انتخاب کنید:

 1. “سه نکته پشتیبانی” کلاسیک
 2. گاهشماری
 3. جغرافیایی

ایده شماره ۱: کلاسیک “سه نکته حمایتی
در این طرح ، شما با بیان یک مقدمه از مقدمه خود شروع می کنید ، آن را به سه دلیل یا سه نقطه حمایت از بدنه سخنرانی پشتیبانی می کنید ، و سپس در نتیجه گیری خود خلاصه می کنید. لازم نیست ۳ امتیاز باشد ، اما این یک عدد مناسب است که با یک سخنرانی پنج تا هفت دقیقه ای مناسب است.
مثال  مثالی عالی از ساختار واضح و موازی برای سخنرانی در (فیلم چگونه رقصندگی به من در کار املاک و مستغلات کمک کرد )  . ساختار اصلی فیلم این است:

 • افتتاحیه: “۲۰ پوند و نه سال پیش ، من یک رقصنده بودم …” که منجر به بیان ۳ اصل رقص می شود که به املاک و مستغلات کمک می کند.
 • اصل ۱: عملکرد عالی را تمرین کنید
 • اصل ۲: ​​نتیجه مورد نظر خود را تجسم کنید
 • اصل ۳: بیرون بروید و مردم را ببینید
 • نتیجه گیری: سه اصل را بیان کنید

این سخنرانی به ویژه به دلیل الگویی سازگار که برای هر یک از سه نقطه همراه با ساختار موازی استفاده می شد ، قوی است. الگوی اعمال شده عبارت بود از:

 • انتقال: “اصل دوم که می خواهم به اشتراک بگذارم … (اصل نام)
 • درس از رقص: “… به عنوان یک رقصنده … (اصل را در زمینه رقص توضیح می دهد)
 • مرتبط با املاک و مستغلات: “… این روش در زمینه املاک و مستغلات نیز به من کمک کرده است … (توضیح اصل در زمینه املاک و مستغلات)

ایده شماره ۲: تقویمی
رئوس مطالب زمانی برای بسیاری از سخنرانی ها که توالی وقایع را توصیف می کنند مناسب است. همچنین برای توصیف یک فرایند یا یک تکنیک گام به گام مناسب است.
مثال :  این روش را با سخنرانی در مورد فیلم شش سیگما نشان می دهیم

 • مقدمه ای بر ریشه های شش سیگما
 • تعریف: شش سیگما چیست؟
 • ۵ مرحله را لیست کنید: تعریف ، اندازه گیری ، تجزیه و تحلیل ، بهبود ، کنترل (و سپس با توضیح در هر مرحله)
 • نتیجه گیری برای تقویت اهمیت شش سیگما

به عبارات انتقالی توجه کنید که به یک جهت یا یک توالی دلالت دارند (“… از آنجا ، ما…” یا “… پس از تجزیه و تحلیل ، ما…
ایده شماره ۳: جغرافیایی
طرح کلی جغرافیایی یک روش مناسب برای تنظیم سخنرانی در مورد مسافرت ها ، یا جایی است که شما در بسیاری از مکان ها با موضوع خود (مثلا شیرینی) تضاد دارید (به عنوان مثال شیرینی های فرانسوی در مقابل شیرینی های آلمانی در مقابل شیرینی های هلندی و شیرینی های اقوام مختلف ایرانی اعم از یزدی، کرمانشاهی و … )

۳- رسیدن به نقطه عطف سخنرانی ( برو سر اصل مطلب )

آیا تا به حال در یک سمینار حضور داشته اید که مخاطبان با یکدیگر زمزمه کنند؟

 • ” این چه چیزی بود؟ “
 • ” او امروز همه جا بود. “
 • “نظر او چه بود؟ گیج شدیم “

اینها علائم سخنرانی هایی است که هدف مشخصی ندارد و هدف آن دستیابی به آن هدف نیست.
سومین پروژه سخنرانی بر اهمیت شناسایی واضح هدف شما و سپس حفظ تمرکز دقیق برای دستیابی به آن تأکید می کند. نکات و تکنیک هایی را ارائه می دهیم که بتوانید در سخنرانی های خود استفاده کنید .
چرا این گفتار مهم است؟
اهداف شما برای این پروژه سخنرانی حول محورِ دقیق بودن آن است:

 • هدف کلی خود را تعیین کنید .
 • روی هدف خاص خود تمرکز کنید .
 • اطمینان حاصل کنید که کل گفتار بر هدف شما تأکید دارد .

قسمت آسان: به اصل مطلب بروید
اولین کار شما رسیدن به موضوع است . قبل از اینکه طرح کلی یا اولین پیش نویس خود را ایجاد کنید ، مطمئن باشید که هدف خود را دقیق می دانید . اطمینان حاصل کنید که می توانید آن را در یک جمله ساده بیان کنید .
دام مشترک تان را انتخاب کنید و آن مباحثی است که خیلی گسترده است. به یاد داشته باشید که وقت شما محدود است. این می تواند چالش برانگیز باشد ، اما اگر قبل از نوشتن هر چیز دیگری روش تعیین هدف خود را در پیش بگیرید ، این قسمت آسان خواهد بود.
قسمت سخت تر: روی نقطه متمرکز باشید
قسمت بسیار دشوارتر – و بخشی که بسیاری از سخنرانان با آن دست و پنجه نرم می کنند – تمرکز بر روی موضوع است .
هیچ سخنرانی قصد ندارد از هدف خود دور شود. بلکه کاملاً تصادفی اتفاق می افتد. جایی بین رسیدن به اصل مطلب و نوشتن پیش نویس اول ، مجموعه ای از عناصر خارج از موضوع در سخنرانی وارد می شود.

 • این ممکن است حکایتی خارج از موضوع باشد که “برای اشتراک گذاری بسیار خوب است”.
 • این ممکن است برخی از آمار باشد که فقط از راه دور با موضوع مرتبط است.
 • این ممکن است آخرین جلوه های ویژه در PowerPoint باشد که پر زرق و برق است ، اما خالی از محتوا است.

این عناصر اضافی را پیدا کرده و هنگام ویرایش گفتار خود ، آنها را از بین ببرید . هر عنصر سخنرانی شما باید هدف شما را تقویت کند. هر بار که سخنرانی خود را ویرایش می کنید ، هدف شما باید تیز کردن تبر تمرکزتان باشد.
مثال : فرض کنید هدف اصلی سخنران این است که مخاطب را به خواندن مادام العمر تشویق کنم.
سخنران  بسیاری از شواهد پشتیبان را کشف کرده است . با این حال ، احساس می کند این موضوع خیلی گسترده است .
درعوض ، هدف خاص خود را می نویسد.
“پس از شنیدن این سخنرانی ، مخاطب می تواند سه دلیل را بخواند که چرا با صدای بلند برای کودک خواندن بهترین راه تشویق او به یک خواننده مادام العمر است. ”
برای حمایت از این هدف ، سخنرانی آن سخنران به شرح زیر تنظیم می شود:

 • قلاب افتتاحیه که نشان دهنده ارتباط قوی بین موفقیت در زندگی و عشق به مطالعه است.
 • بدنه سخنرانی سه فایده خواندن با صدای بلند برای کودکان را می دهد. هر یک با حقایق و داستانهای ساده پشتیبانی می شد
  • دلیل ۱ – واژگان شنیداری کودک را افزایش دهید.
  • دلیل ۲ – الگوی خواندن به کودک می دهد.
  • دلیل ۳ – خواندن را با لذت همراه می کند.
 • نتیجه گیری سه مزیت را تکرار و تأکید کرد که دستیابی به این مزایا آسان است.

۴- چطور سخنرانی را بیان کنم؟

صحبت باید برای همه قابل درک باشد

آیا مخاطبان شما برای رمزگشایی از صحبت های شما به فرهنگ لغت نیاز دارند؟
آیا سخنرانی های خود را با بیان دائره المعارف می نویسید؟
آیا شما در نوشتن از اسناد حقوقی الهام می گیرید؟
مقاله های فنی ، یادداشت ها ، گزارش های مالی و نوشتارهای حقوقی همه جای خود را دارند – اما جای هیچ یک از آنها در نوشتار سخنرانی شما نیستند .
سخنرانی هایی که از زبان ساده و محاوره ای استفاده می کنند لذت گوش دادن بیشتر را برای مخاطب به همراه دارد، همین طور دنبال کردن آنها راحت تر و به یاد ماندنی تر است.
چهارمین پروژه سخنرانی شما را راهنمایی می کند تا در سخنرانی های خود از زبان ساده اما توصیفی استفاده کنید ، در ادامه نکات و تکنیک هایی را ارائه می دهیم که می تواند برای شما موثر و راهگشا باشد.
چرا این گفتار مهم است؟
اهداف این پروژه سخنرانی بر انتخاب کلمات و عبارات شما متمرکز است:

 • کلمات و دستور زبان را انتخاب کنید که به وضوح با هم ارتباط برقرار کنند.
 • کلمات و دستور زبان را انتخاب کنید که برای حواس جذاب باشد.
 • اصطلاحات خاص را از بین ببرید.

نکات و فنون
۱- مباحث توصیفی یا مبتنی بر داستان را انتخاب کنید
هر موضوعی می تواند کارساز باشد ، اما برای انعطاف پذیری عضلات گفتار نویسی خود ، موضوعی را انتخاب کنید که بتواند توصیفات زنده ای داشته باشد. سخنرانی های مبتنی بر داستان ها یا تجربیات شما را به چالش می کشد تا کلمات و عباراتی را انتخاب کنید تا مخاطب خود را از صندلی خود به محوطه سخنرانی خود منتقل کنید و غرق در سخنرانی تان شوند.
۲- از زبان حسی استفاده کنید
مخاطبان خود را وادار کنید آنچه را می بینید ، ببیند . و آن چه را احساس می کنید را احساس کند ، آنچه را می چشید او هم بچشد ، آنچه را که بو می کنید ببوید و آنچه را می شنوید بشنود. به طور خلاصه ، برای ایجاد توصیف کاملاً غوطه وری ، از هر پنج حس استفاده کنید. مخاطب خود را با توصیف موارد زیر به یک سالن سینما منتقل کنید:

 • دید: جلوه های ویژه گیج کننده صحنه هنرهای رزمی
 • بو: عطر و طعم عطر ذرت بو داده کره ای در هنگام خوردن در سالن
 • صدا: جلوه های صوتی فراگیر و پررونق که باعث می شود از جای خود بپرید
 • طعم: شیرینی ای که در دهان شما ذوب می شود
 • لمس: فشار زانوها که به پشتی صندلی مقابل شما فشار داده شده است

۳- از تکرار عاقلانه استفاده کنید
تکرار عبارات در طول یک پاراگراف ، و تکرار جملات در کل گفتار ، گفتار شما را به یاد ماندنی می کند. صحبت خود را به دور یک عبارت امضا کنید.
۴- موضوع اجتناب درباره کلمات یا زبان
اغلب دیده می شود که موضوعاتی را سخنرانان انتخاب می کنند که مربوط به کلمات یا جنبه دیگری از زبان باشد ، مانند شعر یا شکل های گفتاری.
با این وجود توصیه می کنیم از انتخاب این نوع مباحث خودداری کنید. به جای صحبت کردن در مورد کلمات ، بگذارید تمرکز شما بر استفاده از کلمات ، عبارات و دستور زبان باشد. به همین ترتیب ، شما باید موضوعی را انتخاب کنید که به شما امکان استفاده از بدن را بدهد ، نه موضوعی راجع به زبان بدن . علاوه بر این ، بیشتر از اینکه در مورد پروژکتور صحبت کنید ، با استفاده از وسایل کمکی تصویری پیام خود را بیشتر خواهید کرد یا نمودارهای تلنگر .
فرض کنید که سخنرانی می خواهد موضوعی را انتخاب کند که به او امکان استفاده از کلمات حسی را بدهد ، بنابراین تصمیم می گیرد تا در مورد دستورالعملش برای همبرگرهای کبابی صحبت کند.
عنوان سخنرانی وی دستور العمل عشق انتخاب می شود .
اما سازمان گفتاری این سخنرانی حسی چگونه است
سخنرانی کاملاً ساده و پیرامون فرآیند تهیه برگر تنظیم شده است:

 • مقدمه – وی موضوع را با قرار دادن آن در متن، معرفی کرد.
 • گوشت – تهیه تکه های برگر
 • روش – پخت و پز
 • ادغام – ترکیبی از ظروف با نان و چاشنی ها
 • نتیجه گیری – خلاصه سریع که عبارت امضا را در سخنرانی بیان می کند.

دستگاه های بلاغی
دستگاه های بلاغی استفاده شده در این سخنرانی:

 • تکرار : “گوشت ، روش ، ادغام” در طول سخنرانی استفاده شد

کلمات و عبارات حسی
وی عمداً سخنرانی را طراحی کرده تا همه پنج حس را جلب کند:

 • بینایی – “می تواند باعث شعله ور شدن شعله های آتش ، پوشاندن همبرگرهای شما” ، “الگوی کراس دریایی دلپذیر” ، “جشن برای چشم ها و همچنین ظرف غذا” شود
 • بو – “کره ادویه ای شروع به نفوذ در گوشت می کند و عطرهایی را آزاد می کند که تمام محله به شما حسادت می کنند”
 • صدا – “صدای خش خش دلپذیر کباب را خواهید شنید”
 • طعم – “مخلوط کره تند” ، “کاهو ترد ، گوجه رسیده ، پیاز ، ترشی های شیرین ، فلفل قرمز ، بِیکن دودی”
 • لمس – “هر چربی را در کف دست خود بگیرید و با تشکیل یک دره فشار دهید” ،

دقت کردید در این سخنرانی ساده در مورد یک بِرگر چطور تمامی حواس پنجگانه تان به کار افتاده و توانستید آن را درک کنید و خود را در فضای آن قرار دهید ؟
یک سخنرانی حرفه ای در هر سطحی باید بتواند حواس مخاطب را درگیر کند و نه صرفا مخاطب کلماتی را بشنود که گاهی برای او کسل کننده هم باشد .

۵- بدن شما باید صحبت کند

آیا بدن شما هنگام صحبت مرده است ، یا حرکت مداوم شما مخاطب شما را دچار سردرد می کند؟
آیا صورت شما نشانه ترس است یا نشانگر هیجان موضوع شماست؟
آیا دستان شما لرزش دارند ، یا کلمات شما را پنچر می کنند؟
پنجمین پروژه گفتار، شما را تشویق می کند تا هر حرکتی از بدن باعث افزایش تاثیر گفتار شما شود تا اینکه از آن برای سخنرانی خود استفاده کنید.
چرا این گفتار مهم است؟
اهداف شما برای این پروژه سخنرانی این است که پیام شما را در هنگام سخنرانی با بدن خود تکمیل کنید. به طور خاص ، از موارد زیر آگاه باشید:

 • حالت ،
 • حرکت بدن،
 • حالات صورت ، و
 • ارتباط چشمی.

اگر از زبان بدن خود آگاهی ندارید ، فرصتی باورنکردنی برای بهبود کارایی خود به عنوان سخنران از دست می دهید.
نکات و فنون
۱- حرکات “پر سر و صدا” را حذف کنید
مشاوره دستی ارتباطات شایسته برای این پروژه بسیار عالی است و از جمله توصیه های مورد پیشنهاد ماست این است که ” هر حرکتی در حین سخنرانی شما باید هدفمند باشد.”
برای بسیاری از افراد ، به اندازه اضافه کردن حرکات آگاهانه ، چیزهایی برای از بین بردن حرکات عصبی و حواس پرتی به دست می آید. به نظر می رسد ضد شهودی باشد ، اما این “جمع با تفریق” است.
” به همان اندازه که اضافه کردن حرکات آگاهانه می توان از بین بردن حرکات عصبی و حواس پرتی به دست آورد. “
قبل از ایراد این سخنرانی ، از مربی یا یکی از نزدیکان آگاه خود بخواهید که بیشترین رفتارهای جسمی را که باعث حواس پرتی شما می شود ، برجسته کنند . همه ما یکی از این حرکت ها را داریم.  ممکن است تمایل شما به بازی با موهای شما باشد. ممکن است این بازی با کلیدها یا سکه های شما در جیب شما باشد. ممکن است از پاشنه پا تا انگشت شما به عقب و جلو حرکت کند یا دستان خود را در هوا به طور مداوم تکان دهید .
هرچه که هست ، در این پروژه هدفی را در نظر بگیرید که آگاهانه آن را در این پروژه گفتار حذف یا کاهش دهید . با این کار می توانید مشکلات فیزیکی خود را پاک کنید و سپس برای انجام حرکات اشاره ای برای تکمیل پیام خود آماده خواهید شد.
۲- از اجبار “حرکت” گفتار خودداری کنید
یک اشتباه رایج که در سخنرانها دیده می شود  این است که بیش از حد با مجبور کردن یک حرکت اشاره تقریباً به هر جمله ، زیاده روی می کنید. این تقریباً همیشه منجر به تاثیر بسیار ناخوشایند می شود.
به یاد داشته باشید که هدف شما ارائه تفسیر فیزیکی مداوم از هر کلمه ای نیست. درعوض ، اشاره ها را به طور انتخابی در جایی که بیشترین تأثیر را دارند اضافه کنید.
به نظر من بهترین راه برای جلوگیری از اجبار حرکات دست و بازو ، تلاش برای ایجاد تعادل یکنواخت بین اشکال دیگر حرکات بدنی – تماس چشمی ، حالات صورت ، وضعیت بدن یا حرکات کل بدن است. به عنوان مثال ، اگر احساس مهمی را با حالت چهره خود منتقل کنید ، بازوان شما می توانند به پهلو آرام شوند زیرا “نیازی به آنها نیست”.
به یاد داشته باشید که هدف شما ارائه تفسیر فیزیکی مداوم از هر کلمه ای نیست. “
 
۳- ضبط ویدئو از صحبت کردن خود
اگر هنوز خود را در حال سخنرانی ندیده اید ، از این پروژه به عنوان انگیزه برای انجام آن استفاده کنید . بهترین راه برای کشف هر گونه حرکت منحرف کننده سخنرانی ، تماشای خود در هنگام ارائه یک سخنرانی با حجم تبدیل شده است.

 • آیا بدن شما دائما در حال حرکت است ، یا اینکه بین حرکات استراحت می کنید؟
 • آیا حرکات شما به تنهایی (بدون صدا) احساساتی را متناسب با پیام شما منتقل می کند؟
 • صورت شما رَسا است ؟
 • آیا چشمان شما در اطراف اتاق می چرخد ​​یا تماس مداوم ایجاد می کند؟

مثالی از یک سخنران حرفه ای که در این موضوع انجام می دهد :
تصمیم می گیرد سخنرانی با طیف وسیعی از احساسات را انتخاب کند تا بتواند تمرین کند که بدنش احساسات را بیان کند. وی تصمیم می گیرد در مورد یک سرگرمی که با پدرش به اشتراک گذاشته – نجاری – صحبت کند.
چند نمونه از زبان بدن که استفاده کرده است:

 • چشمهای باز به تقلید از تعجب کودک
 • چهره عصبانی برای نشان دادن ناامیدی در یک پروژه نجاری اشتباه است ؛
 • تکان دادن سر به نشانه ناامیدی از پدرش.
 • یک بازوی محرک برای نشان دادن چگونگی خرد شدن مبلمان چوبی. و
 • حرکات مختلف بازو برای نشان دادن اندازه تکه های چوب.

فراموش نکنید که ” اگر هر عملی را بیش از حد تکرار کنید ، مخاطبان شروع به نادیده گرفتن آن می کنند یا از آن آزرده خاطر می شوندهر دو برای شما مضر است. “
پس از زبان بدن خود به شکل متعادل استفاده کنید .

۶- تنوع تُن صدا شما

آیا صدای شما مخاطب شما را به خواب می برد؟
آیا به سختی می توانید احساسات خود را با صدای خود منتقل کنید؟
گوش دادن آسان است ، یا صدای شما را پایین می آورد؟
ششم پروژه سخنرانی هدایت شما به مهار قدرت از صدای خود است.  نکات و تکنیک هایی را ارائه می دهیم تا بتوانید صدای بهتری در سخنرانی داشته باشید و به عنوان یک تازه کار سخنرانی تان را بهتر سازماندهی کنید.
چرا این گفتار مهم است؟
اهداف این پروژه سخنرانی استفاده از صدای شما برای تکمیل پیام شما با تقویت موارد زیر است:

 • سرعت ،
 • گام صدا،
 • قدرت ، و
 • مکث

صدای شما بهترین ابزار در جعبه ابزار ارائه شما است. شما باید یاد بگیرید که از آن برای بهبود ارائه خود به طور موثر استفاده کنید.
نکات و فنون
۱- ۴ مورد را برنامه ریزی کنید: سرعت ، پیچ ، قدرت و مکث ها
از هر چهار متغیر اصلی صوتی آگاه باشید و همه آنها را در گفتار خود قرار دهید.

 1. سرعت– یکی از ساده ترین راه ها برای تلفیق سرعت متغیر ، کاهش سرعت از طریق عبارات کلیدی است .
 2. پیچ و تاب– یک روش مناسب برای ضربه زدن نقاط مختلف زمین بازی است که با محتوای احساسی متفاوت است . صدای غمگین ، متفاوت از صدای دارای هیجان است. داستان ها به دلایل زیادی از جمله چگونگی زنده کردن صدای یک سخنران از طریق احساسات مختلف ، عناصر گفتاری خوبی هستند.
 3. نیرو(میزان صدا) – با تغییر میزان صدا زیاده روی نکنید. باز هم ، تغییرات حجم خود را با محتوای احساسی هماهنگ کنید. عصبانیت یا شادی تمایل به بیرون آوردن صدای بلند دارد . ترس یا ناراحتی صدای آرام را می طلبد .
 4. مکث ها– روش های زیادی برای ادغام مکث ها به روشی معنادار وجود دارد ، آن را صریح نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که به دنبال هر جمله مکث کوتاه دارید و در انتهای پاراگراف یا انتقال در مکالمه مکث طولانی تر دارید .

” صدای شما بهترین ابزار در جعبه ابزار ارائه شماستشما باید یاد بگیرید که از آن برای بهبود ارائه خود به طور موثر استفاده کنید. “
۲- عمدی باشید (اگر مجبور هستید امتیاز را نگه دارید)
هنگام نوشتن ، فقط یک سخنرانی ننویسید و سعی کنید تنوع آوازی را در آن بگنجانید. اگر این روش را در پیش بگیرید از این پروژه گفتار هیچ ارزشی دریافت نخواهید کرد.
هنگام نوشتن ، ویرایش و تکرار گفتار ، کلمات یا عباراتی را انتخاب کنید که آگاهانه صدای خود را از هر چهار روش گفته شده تغییر دهید. همانطور که به عنوان یک سخنران رشد می کنید ، ناخودآگاه به این چهار مورد ضربه خواهید زد ، اما وقتی یاد می گیرید ، خوب است کمی تعمق کنید.
در نظر داشته باشید که صحبت خود را با قلم رنگی حاشیه نویسی کنید تا فرصت های تنوع صدا را برجسته کنید.
حتی ممکن است در حاشیه صفحه خود “کارت امتیازی” بسازید و برای هر مانور صوتی یک امتیاز به خود اختصاص دهید. برای نمره حداقل ۳ برای هر چهار موردگفته شده در بالا شلیک کنید.
۳- صدای خود را با حرکات رسا تراز کنید
یکی از بهترین راه ها برای رساندن رسا ترین صدای شما استفاده از حرکات رسا ، به ویژه حرکات صورت است!
اگر در تماس های تلفنی یا وبینارها شرکت کنید ، ممکن است این ترفند را یاد گرفته باشید. حتی اگر کسی نمی تواند شما را ببیند ، واقعاً به شما کمک می کند تا در دفتر خود بایستید و هنگام صحبت با تلفن ، حرکات بدن ، دست و صورت را انجام دهید. صدای شما طبیعتاً زنده خواهد شد ، گویی با حرکات شما هماهنگ شده است.
همین ترفند در مورد ارائه های حضوری نیز وجود دارد. اگر با چهره و سایر حرکات بیانگر صحبت هستید ، صدای شما به طور طبیعی تراز می شود.
” اگر با چهره و سایر حرکات بیانگر صحبت هستید ، صدای شما به طور طبیعی تراز می شود. “
۴- یادداشت ها را کنار بگذارید ، سر خود را بالا نگه دارید و صدای خود را ارائه دهید
اکنون زمان مناسبی است تا از یادداشت های خود خلاص شوید.

 • وقتی نگاهی به پایین می اندازید تا یادداشت ها را بخوانید ، گردن و گلو خم می شود و می تواند دچار انحراف شود. صدای شما معمولاً کم ، بی کیفیت و کم صدا است.
 • بدون یادداشت ، قادر خواهید بود سر خود را بالا نگه دارید و نگاه خود را به مخاطب خود معطوف کنید. با سر بالا ، گردن و گلو کشیده شده و کیفیت صدای شما بسیار بیشتر طنین خواهد داشت.

۵- در کلمات اغراق کنید
اگر گفتار شما اجازه می دهد ، برخی از کلمات را پیدا کنید که می توانید با تلفظ آنها بازی کنید تا ادویه آوازی به ارائه خود اضافه کنید. مثلا:

 • به جای گفتن “این خودرو یک راه طولانی از ساحل را پیموده بود،” شما می توانید بگویید “این خودرو یک راه طووووولانی  از ساحل را پیموده بود”.
 • به جای اینکه بگویید “همبرگر خوشمزه بود” ، سعی کنید بگویید “همبرگر بسیار خوشمزه بود .”

۶- درباره تنوع آوازی صحبت نکنید
هنگام انتخاب موضوع برای این سخنرانی ، از وسوسه صحبت در مورد تنوع صوتی ، خودداری کنید. اگر چنین کنید ، نکته این پروژه گفتار را از دست می دهید.
هدف شما برای این پروژه سخنرانی این نیست که به مخاطبان خود در مورد تنوع آوازی آگاهی دهید. هدف شما این است که برای تقویت ارائه خود از تنوع صوتی استفاده کنید.
شما موضوعات سخنرانی بی نهایتی را در اختیار دارید … کاوش کنید!
کاری که یک سخنران برای این پیشنهاد گفتاری انجام داد :
وی ترجیح داد یک سخنرانی بیوگرافی درباره تئودور سوس گایسل ، نویسنده کتاب کودک ، معروف به دکتر سوس ارائه دهد.
به زعم وی این مبحث خارق العاده بود زیرا التماس می کرد که از صدای خود به طرق شگفت انگیزی استفاده کند. او این طور می گوید :

 • صدای “طبیعی” من برای “استخوان” سخنرانی استفاده شد – جزئیات بیوگرافی که چارچوب را تشکیل می داد. حتی در این بخش از سخنرانی ، من برای تأکید بر کلمات ، عبارات و نکات کلیدی از تنوع صوتی استفاده کردم.
 • من نقل قولهای زیادی از داستانهای او آورده ام ، هر کدام با دقت انتخاب شده اند (الف) جزئیات زندگینامه ای را نشان می دهد و (ب) به من اجازه می دهد احساس یا حال دیگری را منتقل کنم. هر یک از اینها به سرعت و میزان صدا نیاز دارند. به عنوان مثال ، سخنرانی من شامل موارد زیر شد:
  • قسمت هایی شاد و آوازخوان
  • یک معبر سرسخت و متعهد
  • یک قسمت عصبانی
  • یک گذر خوش بینانه از آن مکانهایی که خواهید رفت

خواندن کتاب ها و داستان های دیگر دکتر سوس با دخترم یکی از فعالیت های مورد علاقه من است. بنابراین ، این موضوع یک احساس ذاتی را آشکار می کرد ، و من می دانستم که این امر در کیفیت صدای من ایجاد می شود.
دقت کردید که تجربه سخنران به چه صورت بود ؟ او از هر قسمت داستان برای ارائه یک جنبه از احساسات و تنوع تُن صدا خود استفاده کرده است .

۷- در مورد موضوع تحقیق کنید

در مورد موضوع سخنرانی تحقیق کنید

تصور کنید که در حال نوشتن سخنرانی عالی بعدی خود هستید.  یکی از این دو مورد را خواهید یافت: یا این موضوع را می دانید ، یا نمی دانید.
بیشتر اوقات ، شما از هر اطلاعاتی که برای ایجاد یک بحث قانع کننده نیاز دارید ، اطلاعات چندانی نمی دانید ، اما می توانید آن را پیدا کنید .
پروژه سخنرانی هفتم شما را تشویق می کند تا فراتر از دانش خود رفته و نظرات مختلفی را در طی پژوهش خود بدست آورید و آن ها را ارائه نمایید.
چرا این گفتار مهم است؟
اهداف این پروژه سخنرانی انجام تحقیقات مناسب و سپس گنجاندن این تحقیق در سخنرانی شما برای پشتیبانی از استدلالهای اصلی شما است.
نکات و فنون
۱- نمی دانید در مورد چه چیزی تحقیق کنید؟ سوالات مخاطبان را پیش بینی کنید.
همانطور که سخنرانی خود را از یک ایده به یک طرح کلی و سپس به یک پیش نویس می برید ، این سوال را از خود بپرسید: اگر من این سخنرانی را همانطور که هست انجام دهم ، مخاطبانم چه سوالی از من دارند؟
اگر پاسخی ندارید (به دلیل تخصص موضوعی خود) ، پس باید درباره آن تحقیق کنید. سپس ، هنگامی که این تحقیق جدید را در گفتار خود گنجانید ، دوباره از خود سوال کنید. چند بار تکرار کنید تا اینکه سوالات اصلی را پوشش دهید.
۲-  از وب سایت ها استفاده کنید ، اما از آنها هوشمندانه استفاده کنید.
اطلاعات زیادی در وبسایت ها وجود دارد و اگر از آن ها استفاده نکنید ، شما یک منبع غنی را از دست می دهید.
اما هنگام انتخاب منابع خود تنبل نباشید. و میزان دقت ، صحت و سقم مطالب ارائه شده و علمی و غیر علمی بودن آن را بررسی کنید.
۳-  فقط از وب سایت ها استفاده نکنید
مطمئناً ، اینترنت پاسخ های زیادی دارد ، اما همه آنها نیست. می توانید موارد دیگر را امتحان کنید:

 • کتاب ، روزنامه ، مجله و غیره
 • به محل کار ، جاذبه ، جلسه تالار شهر ، پارک ، ساحل ، مرکز خرید یا هر مکانی بروید که به شما امکان می دهد دانش دست اول را جمع کنید.
 • مصاحبه با یک متخصص ، چه حضوری ، چه تلفنی و چه از طریق ایمیل.
 • خودتان یک نظر سنجی انجام دهید.

با فراتر رفتن از منبع “آسان” یا “مورد انتظار” (وب) اعتبار خود را افزایش خواهید داد.
 
۴- آن را مرتبط نگه دارید
درسی را که در قسمت سوم آموخته اید به خاطر بسپارید : هر عنصر سخنرانی شما باید هدف شما را تقویت کند.
آمار را فقط به دلیل برانگیختن هیجانات مخاطب وارد نکنیدآنها را وارد کنید زیرا قدرت استدلال شما را بهبود می بخشد.
به همین ترتیب ، نقل قول های یک شخص یا منبع معروف را به قصد حذف نام وارد نکنید. آنها را وارد کنید زیرا آنها یکی از ادله شما را موجزتر از آنچه در غیر این صورت می توانستید بیان کنید ، بیان می کنند.
۵- منابع خود را ذکر کنید
ممکن است یک آمار دقیق باشد ، اما بدون ذکر منبع ، مخاطبان شما آن را رد می کنند. با استناد به یک منبع ، مقیاس را به سمت باورپذیری بیشتر ببرید .
۶- زمینه لازم را فراهم کنید
حقایق ، آمارها ، نقل قول ها و هر چیز دیگری که در تحقیقات خود کشف می کنید به ندرت می تواند به تنهایی ارائه شود. در اکثر موارد ، شما باید تحقیقات خود را با ارائه برخی زمینه ها و توضیح رابطه آن با موضوع و هدف اصلی سخنرانی انجام دهید.
به عنوان مثال ، فرض کنید که تحقیقات شما به شما می گوید که یک ورزش خاص ۸۰۰ کالری انرژی می سوزاند. بسته به دانش مخاطب شما ، این ممکن است یک عدد بی معنی باشد.
برای دادن معنی به آن ، باید زمینه را فراهم کنید.به طور مثال : (هشتصد کالری یک سوم مقدار کالری توصیه شده روزانه است. (توجه داشته باشید که این مقدار به جنسیت ، وزن و غیره بستگی دارد. مقداری را انتخاب کنید که نماینده مخاطبان شما باشد … یا طیف وسیعی از مقادیر را ارائه دهید.
۷- زیاد از آمار استفاده نکنید
از وسوسه جمع آوری فقط مجموعه ای از آمار خودداری کنید و آنها را یکی پس از دیگری برای مخاطب خود پخش کنید.
سخنرانی شما باید توسط تحقیقات شما پشتیبانی شود .
۸- مخاطبان خود را با یک جزوه متعجب کنید.
در سخنرانی خود فقط وقت دارید که به مرتبط ترین تحقیقات مراجعه کنید. اما یک راه عالی برای پیگیری سخنرانی شما (همه سخنرانی ها ، اما به ویژه برای این پروژه) ارائه تحقیقات بیشتر در مورد جزوه است. یک صفحه تنها اغلب کافی است. این مکان خوبی برای لیست وب سایت ها یا منابع دیگر یا هرگونه اطلاعات دیگری است که مخاطبان شما را به سمت دعوت به عمل سوق می دهد.
در این هفت گفتار ، یاد گرفتید که چطور به عنوان یک سخنران مبتدی از ابزار ، موقعیت و هر آن چه در اختیار دارید استفاده نمایید تا بتوانید یک سخنرانی موثر و مفید را برای مخاطب خود داشته و در عین حال خودتان هم از کار خود لذت ببرید .
اقدامک : اگر در سخنرانی و صحبت در جمع آماتور هستید این هفت گفتار را یادداشت کنید و همین امروز یک سخنرانی ساختگی برای خود تدارک ببینید . یک سخنرانی با موضوع اولین تجربه خوراکی مورد علاقه تان چطور است ؟
کدام یک از این هفت گفتار را تا به حال استفاده کرده اید ؟ اگر سخنران مبتدی هستید به نظرتان کدام یک از این هفت مورد برای شما ضروری است ؟

دیدگاهتان را بنویسید