یخ شکنی در شروع سخنرانی

خانه » بلاگ » یخ شکنی در شروع سخنرانی

فهرست عناوین

یخ شکنی در شروع سخنرانی

شروع سخنرانی همان لحظه ای است که یا دل مخاطب را تا پایان سخنرانی به دست می آوریم، یا کاملا مخاطب را از دست میدهیم چون در شروع سخنرانی است که مخاطب سخنران و مهارت سخنرانی او را قضاوت میکند و تصمیم میگیرد به سخنران گوش کند یا خیر.

در شروع سخنرانی مخاطب بیشتری توجه را به ما دارد و مایل است بداند ما چه کسی هستیم و چه چیزی برای ارائه داریم

در این مقاله یخ شکنی در شروع سخنرانی را بررسی خواهیم کرد.

یخ شکنی چیست؟

 

آدم ها در ابتدای ارتباط چون یکدیگر را نمیشناسند نسبت به هم یخ هستند و در برقراری ارتباط اذیت میشوند، اگر تکنیک های یخ شکنی را بلد باشیم میتوانیم به راحتی با هر فردی ارتباط برقرار کنیم و یخ دیگران را هم بشکنیم. و هر چقدر یخ شکنی همراه با طنز باشد نتیجه ی بهتری خواهد داشت.

تکنیک های یخ شکنی کمک میکند یخ ما با دیگران باز شود و پلی بین ما و سایر آدم ها برقرار شود تا بیشتر بتوانیم با هم ارتباط داشته باشیم.

 

یخ شکنی در شروع سخنرانی با شبکه سازی

 

یکی از مهمترین ارکان یخ شکنی در شروع سخنرانی شناخت افراد حاضر در جلسه است، یعنی اطلاعات کافی در خصوص حضار داشته باشیم تا بتوانیم شبکه سازی درستی انجام دهیم. احساسی که اینجا باید داشته باشیم حس جاسوس بودن برای پیدا کردن علایق و سلایق مخاطب است.

مهارت‌های شبکه‌سازی شایستگی‌هایی است که شما برای حفظ ارتباطات حرفه ­ای یا اجتماعی نیاز دارید. شبکه‌سازی مهارت مهمی در فروش، توسعه تجارت و چندین صنعت دیگر است. مهارت‌های شبکه‌سازی برای ایجاد و توسعه روابط با مخاطبین جدید و ارتقا چیزهای با ارزش، ضروری است و در یخ شکنی هم بسیار موثر است.

توصیه میشود جهت دریافت اطلاعات بیشتر حتما مقاله ی چگونه شبکه‌سازی یا پارتی سازی کنیم؟ را مطالعه کنید.

 

یخ شکنی در شروع سخنرانی با رعایت اتیکت

 

یکی از نکاتی که مخاطب ما را با آن قضاوت میکند پوشش و رفتار ماست، هم رفتار و هم پوشش اتیکت خاص خود را دارد و با رعایت این نکات کوچک میتوانیم در دل مخاطب جا باز کنیم.

 

یخ شکنی در شروع سخنرانی با دنیای مطلوب

 

با گفتن از دنیای مطلوب دیگران می توانیم روند یخ شکنی را سریع تر انجام دهیم، پرسیدن سوالات باز هم میتواند در این مسیر به ما کمک شایانی کند.

سوال باز چیست؟

 سوالاتی که مخاطبین بسیار مایل هستند در خصوص آنها توضیحات تشریحی ارائه دهند

 دنیای مطلوب چیست؟

هر انسانی در ذهن خود دنیایی را ساخته است و همه علاقه مندی های خود را در این دنیا جا داده که به آن دنیای مطلوب میگویند، مثلا اولین چیزی که در دنیای مطلوب ما جای میگیرد مادرمان است، در هر جای دنیا و با هر شخصی صحبت کنید این موضوع مشترک است، البته که اکثر موارد در دنیای مطلوب هر فردی با دیگر افراد متفاوت است مثلا برخی افراد باران را دوست دارند و برخی نه، برخی مطالعه را دوست دارند برخی نه، برخی سریال و فیلم دیدن را دوست دارند برخی نه، برخی افراد ورزش را دوست دارند برخی نه… و حتی گرایشات شغلی هم همینطور است، به طور مثال ممکن است من به روانشناسی علاقه داشته باشم و شخص دیگری به مهندسی و…

در دوره ی دنیای مطلوب کاملا این موارد را بررسی کرده و توضیح داده ام که چطور میتوانیم دنیای مطلوب دیگران را بشناسیم.

 

تکنیک های مهم شروع سخنرانی و یخ شکنی

۱.تقدیر و تشکر

یکی از کارهای مهمی که برای یخ شکنی و ایجاد ارتباط موثر در ابتدای سخنرانی میتوان انجام داد تقدیر و تشکر از حضار و افرادی که به موقع تشریف آوردند است.

۲. نقل و قول

دومین راهی که برای یخ شکنی و شروع خوب میتوان آماده کرد یک نقل قول جذاب است.نقل قول دیگران را به فکر فرو میبرد تا دیگران به صحبت ما توجه بیشتری کنند.

۳.داستان

داستان یکی از جذابیت های کلامی است که همیشه و همه جا در شروع سخنرانی و یخ شکنی میتواند بسیار موثر باشد.

۴.حسن جویی

چهارمین موردی که به یخ شکنی و شروعی متفاوت کمک میکند حسن جویی از مخاطب است. حسن جویی احساس مثبتی به مخاطب منتقل میکند و روند یخ شکنی را به سرعت رقم میزند چون همه انسان ها خوشحال میشوند زمانی که از آنها تعریف میکنیم و ارتباط خوبی تشکیل میشود.(البته اینجا منظور به هیچ وجه دروغ گویی و یا چاپلوسی نیست)

۵.توجه به وقایع حال حاضر

به طور مثال شرایط آب و هوا، اگر برف یا باران میبارد اشاره ریزی به آن داشته باشید، چه برف زیبایی میباره یا چه بارونی بود امروز و … زمانی که این موارد را مطرح میکنیم مخاطب احساس نزدیکی بیشتری با ما پیدا میکند و یخ شکنی به راحتی انجام میشود. 

۶.تحقیق جالب

آیا میدانستید ۳۰ درصد افراد جامعه ما نسل z هستند؟ این یک آمار و تحقیق واقعی از جامعه است که توجه هر فردی را به خود جلب میکند. یا میدانستید از هر ۳ ازدواج دو مورد به طلاق می انجامد؟ آمار و ارقام افراد را به چالش میکشد و توجه شان را جلب میکند.

۷. سوال مهم

به نظر شما ماموریت مهم ما انسان ها در جهان هستی چیست؟ یا اگر قرار است در خصوص یخ شکنی صحبت کنیم بپرسیم که دوستان از نظر شما یخ شکنی چیست؟ و به چه رفتارها و کارهایی میتوان نسبت داد؟ به این صورت هم یخ شکنی انجام دادیم هم توجه مخاطب را در شروع سخنرانی جلب کرده ایم.

۸.تمرین گفتگوی گروهی

یکی از روش های یخ شکنی این است که دعوت کنیم شرکت کننده ها باهم به گفتگو بپردازند؛ به طور مثال موضوعی را توضیح داده ایم از حضار بخواهیم که دو به دو مطالبی که آموزش دیده اند را به هم توضیح دهند.

۹.دعوت به انجام کاری

در جلسات افراد را دعوت به انجام یک کار کنید، مثل نوشتن… 

این کار کمک میکند که یخ شکنی به آرامی شکل گیرد و بتوانیم ارتباط بهتری برقرار کنیم.

 

جمع بندی

یخ شکنی در شروع سخنرانی و جلسات برای همه افراد مهم است، هر چقدر یخ شکنی با طنز بیشتری همراه باشد این روند سریع تر اتفاق می افتد چون با طنز به مخاطب لبخند را هدیه میدهیم و به صورت کلی هر چقدر احساس خوب منتقل کنیم یخ شکنی با موفقیت بیشتری انجام میشود.

شما چه روش هایی را برای یخ شکنی در شروع سخنرانی پیشنهاد میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید