چگونه در مورد موضوع سخنرانی خود تحقیق کنیم ؟

خانه » بلاگ » چگونه در مورد موضوع سخنرانی خود تحقیق کنیم ؟

فهرست عناوین

بنظر می رسد که با وجود اینترنت تحقیق در مورد موضوع سخنرانی به کاری آسان برای همه شما تبدیل شده باشد، درست است؟

کافی است فقط یک مرورگر وب را باز کنید ، عبارات جستجویی مورد نظر خود را وارد کنید ، چند صفحه را بررسی کنید ، و کار شما تمام شد … به همین سادگی !

اما باید گفت احتمالا نه!

باید گفت یک سخنرانی خوب و تحقیق شده، ارزش ماندگاری را برای مخاطبان شما فراهم می کند و شما را به عنوان سخنرانی برتر، متمایز می کند .

چگونه در مورد موضوع سخنرانی خود تحقیق کنیم ؟

پس از خواندن این مقاله ، انتظار می رود شما :

 • کشف کنید که چگونه یک ذهنیت تحقیقی و جست و جو محور را بپذیرید ،
 • استراتژی های ساده ای ارائه دهید که عادت های تحقیقاتی شما را بهبود بخشد ، و
 • درباره منابع متعددی بحث کنید که می توانید از آنها برای تهیه یک سخنرانی عالی استفاده کنید.

در مورد چه چیزی باید تحقیق کنید؟

بیایید با بررسی سه زمینه اصلی که برای موفقیت شما نیاز به تحقیق دارند شروع کنیم.

 • درباره مخاطبان خود تحقیق کنید.
  از طریق تجزیه و تحلیل مخاطب ، می توانید یاد بگیرید که مخاطب شما کیست ، در مورد چه چیزی فکر می کند و چگونه می توانید به بهترین شکل به آنها دسترسی پیدا کنید. مشخص کنید که آنها چه سوالاتی می پرسند. اگر پاسخ ندارید ، باید بیشتر تحقیق کنید.

برای اینکه بدانید چرا شناخت مخاطب در سخنرانی اهمیت دارد  روی مقاله زیر کلیک کنید:

شناخت مخاطب در سخنرانی

 

 • درباره رویداد ، محل برگزاری و سایر محدودیت ها تحقیق کنید.
  آیا این یک کنفرانس صنعتی است یا دانشگاهی؟ یک سخنرانی در موضوعی مربوط به شرکت؟ جمع اجتماعی از مردم؟ اتاق چقدر بزرگ است؟ آیا میکروفون استفاده خواهد شد؟ آیا اتاق برای کارهای تجسمی تنظیم شده است؟ چقدر وقت اختصاص داده اید؟ در کجای برنامه قرار دارید؟ پاسخ ها را زود دریافت کنید ، زیرا آنها در بسیاری از تصمیمات طراحی سخنرانی و ارائه شما تأثیر می گذارند.
 • درباره موضوع سخنرانی و گفتار خود تحقیق کنید.
  این قسمت سوم هسته اصلی موضوع است و در ادامه این مقاله بر آن تمرکز خواهد شد.

پذیرش یک ذهنیت تحقیقاتی

اجازه دهید صادقانه باشد. تحقیق کامل در مورد یک موضوع سخنرانی می تواند وقت گیر ، ناامید کننده و مملو از استرس باشد. احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری از سخنرانان چنین بیزاری نسبت به روند کار دارند و آماده نیستند.

” پس از اتخاذ طرز فکر صحیح ، از تحقیق در مورد موضوع خود لذت خواهید برد. “

با این حال لازم نیست احساس خیلی سخت و دشواری داشته باشید. پس از اتخاذ طرز فکر صحیح ، از تحقیق در مورد موضوع خود لذت خواهید برد. چگونه می توانید یک ذهنیت تحقیق محور را بپذیرید؟

 • مخاطب محور و خدمات گرا باشید.
  بدانید که صحبت شما در مورد شما نیست. هدف شما آموزش ، ترغیب یا الهام بخشیدن به مخاطبان است. توانایی شما در رسیدن به آنها به شدت به این بستگی دارد که آیا آنها شما را به عنوان یک مرجع در مورد موضوع درک می کنند. تحقیقات کامل در این زمینه به شما در انجام این کار کمک می کند.
 • از خود آگاه باشید. نقاط ضعف خود را تصدیق کنید.
  خیلی وقت ها انکار واقعیت باعث می شود شما نتوانید نقاط ضعف خود را در مهارت ها و یا اطلاعات لازم برای تحقیقتان کسب کنید. پیش از آنکه بتوانید تحقیقاتی را برای جبران خلأهای دانش خود انجام دهید ، لازم است این موضوع را تأیید کنید که در قسمت مد نظر ضعف دارید .
 • تحقیقات کامل ترس از گفتار را کاهش می دهد.
  اگر تخصص شما محدود و متزلزل باشد ، با دو مشکل روبرو هستید: یک : برای تغییر ارائه خود قادر به سازگاری نخواهید بود و دو : در جلسه پرسش و پاسخ دچار مشکل خواهید شد . از نظر بسیاری از سخنرانان ، این مشکلات باعث ایجاد ترس می شوند. از طرف دیگر ، اگر تحقیقات کاملی انجام داده باشید ، اطمینان بیشتری خواهید داشت. شما آماده انحراف نخواهید بود و سوالات مخاطب خود را با بیشتری سهولت پاسخ می دهید .
 • موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب کنید.
  تعداد بی نهایت مبحث گفتاری در دسترس است. گاهی اوقات ، ممکن است یک موضوع اجباری به شما داده شود ، اما معمولاً باید تصمیم بگیرید. اگر موضوعاتی را انتخاب کنید که به آن علاقه ندارید ، روند تحقیق به هیچ وجه کارساز به نظر نمی رسد.

نکاتی برای بهبود عادات تحقیق در موضوع سخنرانی شما

وقتی سخنرانان در مورد دشواری هایی که هنگام تحقیق در مورد موضوع با آنها روبرو می شوند صحبت می کنند ، این معمولاً از یک رویکرد کلی ناشی می شود که تا حدودی بی نظم است. باید آنها را تشویق می کرد که رویکردی ساختاری داشته باشند و مجموعه ای از بهترین روشها را مانند این موارد اتخاذ کنند:

۱. قبل از انجام تحقیق ، موضوع خود را متمرکز کنید.

هنگامی که سخنرانی خود را برنامه ریزی نکرده اید و در این هنگام شروع به تحقیق می کنید چون تمایل به گسترش بیش از حد اطلاعات وجود دارد این کار به بن بست می خورد. شما می توانید تحقیقات زیادی را جمع آوری کنید که نمی توان در یک سخنرانی منسجم آنها را به هم پیوند داد. برای جلوگیری از این مشکل ، ابتدا یک طرح کلی سخنرانی روشن تهیه کنید و یک پیش نویس اول (ابتدایی) بنویسید. هنگامی که از جریان کلی سخنرانی خود آگاهی پیدا کردید ، قادر خواهید بود مناطق دقیق مورد نیاز تحقیق را شناسایی کنید.

۲. برای تحقیق در خصوص موضوع سخنرانی کتابشناسی مفصلی داشته باشید.

برای همه به جز ساده ترین سخنرانی ها ، تحقیقات شما ممکن است در طی چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. با گذشت این زمان ، اشتباه گرفتن منابع یا بهم ریختن ایده ها آسان است. هر بار که منبع مربوطه را پیدا کردید ، نویسنده ، مکان (مثلاً کتاب / ژورنال / مجله ، شماره صفحه ، آدرس اینترنتی) و سایر جزئیات را که به سازماندهی آن کمک می کند ، ضبط کنید. یادداشت های کتابشناسی شما بعداً در هنگام تهیه مطالب خود ، نقل قول های معتبر ، آمار ، تصاویر و سایر مطالب ارجاع شده را آسان می کند. حتی اگر ترجیح دهید از این منبع برای این ارائه استفاده نکنید ، یادداشت های شما استفاده از آن را برای ارائه در آینده امکان پذیر می کند .

۳. برای تحقیق در خصوص موضوع سخنرانی کتابشناسی منابع خود را بررسی کنید.

هر زمان منبعی با کتابشناسی پیدا کردید ، می توانید با پیگیری منابع آنها ، از تحقیقات آنها استفاده کنید. این اغلب سریعتر از “تحقیقات کورکورانه” پاداش می گیرد. یک مزیت جانبی انجام این کار این است که به سرعت منجر به “منابع قطعی” می شود.به عنوان مثال ، فرض کنید سه منبع اول شما همه یک منبع مشترک را ذکر می کنند. بسیار محتمل است که منبع چهارم ارزش پیگیری داشته باشد.

۴. برای تحقیق در خصوص موضوع سخنرانی منابع قطعی را دنبال کنید.

شاید این یک مقاله علمی کلیدی باشد. شاید این یک کتاب پرفروش باشد. شاید این یک مقاله روزنامه ای باشد. در هر صورت ، ارزش حفاری را دارد تا زمانی که ارزشمندترین منابع قطعی را پیدا کنید. نه تنها به جزئیات اصلی و فیلتر نشده دسترسی خواهید داشت ، بلکه اعتبار شما نیز تقویت می شود.

۵. برای تحقیق در خصوص موضوع سخنرانی مجموعه ای متعادل از شواهد را جستجو کنید.

سخنرانی های خوب فقط یک نوع شواهد را ارائه می دهند ، اما سخنرانی های عالی به تعادل شواهد می رسند. به جای اینکه مخاطبان خود را با یک نوع از آن ها منفجر کنید (مثلاً آمار ، آمار و آمار بیشتر) ، آنها را با انواع حقایق ، آمار ، نقل قول ها ، مطالعات ، تحلیل عددی ، استدلال های منطقی و نظریه های انتزاعی درگیر کنید.

۶. برای تحقیق در خصوص موضوع سخنرانی منابع اعتباری را پیدا کنید.

تأیید منابع خود به دو دلیل مهم، ضروری است. اول ، این کار اخلاقی است که باید انجام شود. اعتبار و استدلالهایی را که ایجاد نکرده اید معتبر در نظر نگیرید. دوم ، اخلاق شما را از منظر مخاطبان بهبود می بخشد. با معاشرت خود با رهبران ، دانشمندان ، نویسندگان و دیگر متخصصان ، اعتبار و اقتدار شما بالا می رود.

منابع تحقیق برای موضوع سخنرانی شما

 

” سخنرانی های خوب فقط یک نوع شواهد را ارائه می دهند ، اما سخنرانی های عالی توازن شواهد را به دست می آورند. “

منابع بسیار متنوعی وجود دارد که می توانید برای تحقیق در مورد موضوع گفتار خود در سخنرانی استفاده کنید.

۱- کتابخانه شخصی شما
سخنرانان اغلب تحقیقات خود را با مرور کتاب ها و مجلات متعلق به خودآغاز می کنند. شما چه منابعی دارید و چگونه می توانید از آنها برای سخنرانی بعدی خود استفاده کنید؟

۲- کتابخانه ها و فروشگاه های کتاب
چگونه می توان به دانش فراوانی که کتابخانه ها و کتابفروشی ها ارائه می دهند علاقه نداشته باشید؟ از آنها غافل نشوید ، خصوصاً اگر به کتابخانه های دانشگاهی دسترسی دارید. با ادامه مدرن سازی کتابخانه ها ، “کارت” کتابخانه شما امکان دسترسی گسترده به پایگاه های دیجیتال را فراهم می کند که بسیاری از منابع موجود در این لیست را شامل می شود.

۳-مجلات آکادمیک بررسی شده
صرف نظر از موضوع سخنرانی شما ، احتمالاً چندین مجله وجود دارد که می تواند از تلاش های تحقیقاتی شما پشتیبانی کند.

۴- Google Scholar
به دنبال منابع علمی هستید اما دانشگاه در این نزدیکی ندارید؟ Google Scholar به شما امکان می دهد طیف گسترده ای از مجلات و سایر مقالات علمی را جستجو کنید. به عنوان مثال ، اگر نویسنده مقاله مدنظرتان را جستجو کنید ، می توانید ده ها مقاله ژورنالی ، حق ثبت اختراع و استنادات مقاله ها را پیدا کنید . دسترسی به مقاله منبع خود ممکن است محدود شود. در این موارد ، ممکن است بتوانید برای اطلاعات بیشتر محقق را مستقیماً پیگیری کنید.

۵- روزنامه

ممکن است روزنامه ها به عنوان یک صنعت در حال مرگ باشند ، اما جستجوی Google News به شما امکان می دهد  بایگانی روزنامه ها را جستجو کنید ، برخی از آنها ۲۰۰ سال یا بیشتر باز می گردند.
به عنوان مثال ، اگر شما در مورد حمله روز متفقین در جنگ جهانی دوم سخنرانی می کنید ، شاید ارزش آن را داشته باشد که از یک مقاله روزنامه در ۶ ژوئن ۱۹۴۴  استفاده کنید.

 یک سخنرانی خوب تحقیق شده ارزش ماندگاری را برای مخاطبان شما فراهم می کند و شما را به عنوان سخنران متمایز می کند. “

۶- مجلات و سایر ادبیات صنعتی
کیفیت در این گروه بسیار متفاوت است و شما باید از پتانسیل تعصب  و سوء گیری آگاه باشید. با این وجود ، نشریات دارای هیئت تحریریه قوی می توانند منابع تحقیقاتی بسیار خوبی باشند. برخی از بهترین ها در این گروه کتابشناسی سالم ارائه می دهند که می توانید آن ها را دنبال کنید.

۷- دیکشنری ها و سایر کتاب های مرجع
مانند مجلات ، طیف گسترده ای از کیفیت وجود دارد. قبل از استناد به مطالب ، حتماً یک نشریه معتبر داشته باشید. یک گلچین سخنرانی جامع ، سرمایه گذاری عاقلانه ای در این گروه تحقیقاتی است.

۸- افراد
گاهی اوقات ارزشمندترین تحقیق درباره موضوع سخنرانی از طریق افراد زندگی شما جریان می یابد. شاید همکار دفتر شما متخصص مورد نظر شما باشد؟ ممکن است یکی از خوانندگان یا پیروان شما دانش یا تجربه پیشرفته مورد نیاز شما را داشته باشد؟ ممکن است یک رویداد شبکه محلی شما را به برقراری ارتباطی ارزشمند سوق دهد؟ این افراد را پیدا کنید ، با آنها دقیق مصاحبه کنید و از آن ها به شکل دقیق نقل قول کنید.

۹- ویکی پدیا
بزرگترین و جامع ترین دائرهالمعارف جهان می تواند منبع خوبی برای مشاوره در اوایل تحقیقات شما برای آشنایی با موضوع شما باشد. با این حال ، دائرهالمعارف ها (و سایر نشریات مرجع) منابع ثالثی هستند ، بنابراین به طور کلی منبع بسیار ضعیفی برای استناد یا نقل قول مستقیم در گفتار شما محسوب می شوند .

۱۰- سایر منابع آنلاین
بسیاری از افراد تحقیقات خود را از طریق جستجوی آنلاین آغاز می کنند و می بینند که به کجا منجر می شود. ( شاید چنین جستجویی شما را به اینجا رسانده باشد؟) این یک استراتژی وحشتناک نیست ، اما شما باید از هر سایتی که در نهایت بازدید می کنید چشم انتقادی استفاده کنید. نویسنده یا مالک کیست؟ آیا اطلاعات قابل اعتماد و قابل استناد است؟ یا فقط طعمه کلیک است؟ صفحه “درباره” را با دقت بررسی کنید. آیا حاضرید شهرت خود را بر سر زبان ها بیندازید؟ هر زمان که می توانید به سمت سایت های رسمی متمایل شوید. به عنوان مثال ، از یک وب سایت دولتی برای آمار جامع جمعیتی استفاده کنید ، نه برخی از وب سایت های تصادفی با وابستگی های مشکوک.

همان طور که در این مقاله مشاهده کردید ، تحقیق در موضوع مورد نظر سخنرانی همانند خود سخنرانی بسیار مهم است . چرا که مخاطب شما برای پیامی که شما در صدد ارائه آن هستید در سخنرانی شما حاضر می شود . لذا باید ارزش خود در ابتدا و بعد ارزش مخاطب را در پیام انتقالی لحاظ کنید . از این رو تحقیق درست و اصولی در موضوع سخنرانی به شما این امکان را می دهد تا خیلی بهتر به موضوع نگاه کرده و دیدگاه های مختلف را بررسی و ارزیابی کنیدو از آن در سخنرانی خود بهره ببرید .

به سخنرانی بعدی خود (یا سخنرانی اخیر خود که بیان کرده اید) فکر کنید. با انجام تحقیقات دقیق ، چه مناطقی را می توان تقویت کرد؟
برخی از منابع مورد اعتماد شما برای تحقیق در مورد موضوعات سخنرانی شما چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید