زمان مطالعه: 17 دقیقه “قوی‌ترین الگوی کودک ، کنارش، سر میز شام نشسته‌است. درحالی‌که همسرش بشقاب‌ها را از روی…" /> زمان مطالعه: 17 دقیقه “قوی‌ترین الگوی کودک ، کنارش، سر میز شام نشسته‌است. درحالی‌که همسرش بشقاب‌ها را از روی…" />

۲۰+۳ راه برای اینکه یک الگو خوب برای فرزندان خود باشیم

خانه » بلاگ » ۲۰+۳ راه برای اینکه یک الگو خوب برای فرزندان خود باشیم

فهرست عناوین

“قوی‌ترین الگوی کودک ، کنارش، سر میز شام نشسته‌است. درحالی‌که همسرش بشقاب‌ها را از روی میز برمی‌دارد ، سبحان به فاصله دور خیره شده است ، کاملاً واضح  است که در اندیشه چیزی است. سبحان متوجه پسر جوان خود نمی‌شود که هر حرکتی انجام می‌دهد پسرش نیز کار او را تقلید می‌کند.

وقتی او یک لیوان آب می‌خورد ، پسرش هم شروع به خوردن آب می‌کند. وقتی دستانش را جمع می‌کند ، پسرش هم‌دستانش را جمع می‌کند. سرانجام ، پسرش را در حال تقلید از کارهای خود می‌بیند. سبحان هم شروع به تقلید حرکات پسرش می‌کند  و در آخر باهم می‌خندند  و سبحان پسرش را بغل می‌کند  و او را می‌بوسد.

۲۰+۳ راه برای اینکه یک الگو خوب برای فرزندان خود باشیم

قدرتمندترین الگوی کودکان در کنار آن‌ها و بر سر میز شام نشسته است .بله  این الگو شما هستید آیا فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید برای فرزندان خود الگوی خوبی باشید؟ در این مقاله ۲۳ روش وجود دارد که به شما کمک می‌کند الگوی خوبی برای فرزند خود باشید.

گرچه هیچ‌کس از شما انتظار ندارد که یک پدر و مادر “کامل” باشید ، اما پرورش فرزندان شاد ، سالم و کاملاً منظم چندان پیچیده نیست.بچه‌ها به عشق احتیاج دارند. بچه‌ها به مرز نیاز دارند. بچه‌ها به کسی احتیاج دارند که به او نگاه کند و از او بیاموزند. وظیفه شما به‌عنوان والدین این است که با الگوسازی از رفتاری خود فرزند خود را به فرد موفقی تبدیل کنید.

الگوی خوبی برای  کودک شدن ، اغلب به معنای نگاه دقیق و صادقانه به چگونگی زندگی خودتان است.این نوع خودآزمایی ممکن است گاهی ناخوشایند باشد ، اما برای رفاه کودک کاملاً لازم است.اگر آماده هستید این مقاله عالی را از دست ندهید  وبه خواندن ادامه دهید.

الگوی بهتر الگوی بدتر

 بد

مشاهده ساده و تحقیقات روان‌شناختی نشان می‌دهد که خانه، رشد انسان را منعکس می‌کند. کودکان اغلب بزرگ می‌شوند تا رفتارها ، عقاید و نگرش‌های والدین خود را تقلید کنند.

کودکانی که والدین آن‌ها سیگار می‌کشند بیشتر احتمال دارد تا سیگاری شوند.

اگر والدین از الکل یا مواد مخدر استفاده ‌کنند ، کودکان آن‌ها نیز احتمالاً همین کار را می‌کنند.

کودکانی که در خانه‌هایی بزرگ می‌شوند که مرتباً خشونت خانگی را تجربه می‌کنند ، به‌احتمال‌زیاد از همسر خود سو استفاده می‌کنند یا با آن‌ها بدرفتاری می‌کنند.

بزرگ‌سالانی که در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند ، بیشتر از فرزندان خود سو استفاده می‌کنند.

الگوی بهتر

کودکان همچنین رفتارهای مثبتی را که از والدین خود می‌بینند تکرار می‌کنند و از آن الگو برداری می ­کنند.به همین منظور آیا دیده­اید چندین نسل از یک خانواده وارد یک حرفه می‌شوند؟

کودکانی که والدین آن‌ها از عزت‌نفس خوبی برخوردار هستند ، اعتمادبه‌نفس بالاتری دارند و خود را بیشتر موردتوجه قرار می‌دهند.

همچنین کودکانی که والدین آن‌ها در مدرسه موفق شده‌اند تمایل دارند خودشان نیز با موفقیت تحصیلی روبرو شوند و بیشتر از کودکانی که والدینشان از تحصیل بازمانده‌اند در مدرسه بمانند.همچنین فرزندان والدین متأهل و خوشبخت  معمولاً رضایت یکسانی را در روابط عاشقانه خود پیدا می‌کنند.

چگونه صفات تبدیل به الگوی فرزندان می‌شوند

بخشی از توضیح اینکه چرا خصوصیات والدین اغلب در فرزندان آن‌ها تکرار می‌شود ژنتیکی است ، که نشان‌دهنده قدرت “طبیعت” ، یعنی وراثت است. اما بخشی از صفات نیز در اثر محیطی که کودک در آن بزرگ شده است  ، شکل می­ گیرد  که از آن به‌عنوان “پرورش” یاد می‌شود.

چرا کودکان معمولاً بسیار شبیه والدین خود هستند ؟پاسخ این سؤال دیرینه  این است که طبیعت و پرورش هر دو در رشد کودکان نقش دارند. و البته ، هر دو این تأثیرات از والدین کودک ناشی می‌شود. اما نکته ­ای که باید بدانید این است که والدین کنترل بسیار بیشتری بر قسمت محیطی آن دارند.

نوع محیط عاطفی ایجادشده در خانه و سبک تربیت فرزند که توسط والدین استفاده می‌شود ، تأثیر زیادی بر رشد و الگو برداری کودک دارد. مکانیسم مهم دیگری که از طریق آن والدین بر رشد فرزندان خود به سمت بلوغ تأثیر می‌گذارند ، نوع الگویی است که برای فرزندان خود می ­سازند. این روند آگاهانه و همچنین بدون آگاهی در والدین رخ می‌دهد.

آنچه در مورد الگوسازی می‌دانیم

الگوهای کودکان چه کسانی هستند؟

الگوها افرادی هستند که با نقش آفرینی خود دیگران را تحت تأثیر قرار می­ دهند. آن‌ها اغلب مورد تحسین افرادی قرار می‌گیرند که از آن‌ها تقلید می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از طریق خصوصیات ، رفتارها یا دستاوردهای شخصی ، دیگران را برای تلاش و پیشرفت بدون ارائه هیچ‌گونه راهنمای مستقیم الهام دهند.

دانشمندان علوم اجتماعی نشان داده‌اند که بسیاری از یادگیری‌هایی که در دوران کودکی رخ می‌دهد از طریق مشاهده و تقلید  و الگو برداری حاصل می‌شود.برای بیشتر کودکان ، مهم‌ترین الگوی والدین و مراقبان آن‌ها هستند که حضوری منظم در زندگی کودکان  دارند. به‌عنوان یک والد ، غیرممکن است که برای فرزندان خود الگو‌سازی نکنید.

بسته به کاری که انجام می‌دهید یا انجام نمی‌دهید ، می‌توانید هرکدام از این الگوها  باشید:

 • یک عامل محافظتی بسیار مهم (یک تأثیر محیطی که در برابر رفتار مشکل محافظت می‌کند) .
 • یا یک عامل خطرساز بسیار قدرتمند (یک شرایط محیطی که با افزایش رفتار مشکل همراه است).

الگوی خوب چیست؟

به گفته دیوید استرت ، مدیر اجرایی شورای آموزش معنوی و اخلاقی و یک روانشناس در مدارس آمریکا و دارای گواهینامه ملی آمریکا : ما در مورد الگوهای خوب برای کودکان  از موارد زیر را آگاهیم:

نحوه عملکرد شما و نوع الگویی که به فرزندان خود ارائه می‌دهید یکی از پنج روش کاملاً تحقیق‌شده‌ای است که ثابت می‌کند شانس بزرگ شدن فرزندانتان باوجدان خوب و مهارت‌های استدلال اخلاقی به‌خوبی رشد یافته است. نوع صحیح مدل‌سازی می‌تواند در میزان احساس همدلی فرزند شما در زندگی او  تأثیر بگذارد.

شانس بزرگ شدن نوع‌دوستی فرزندان شما ، تمایل به اقدام به نفع دیگران حتی اگر پاداش ملموسی در کار نباشد ، بسته به نوع الگویی که کودکان با آن بزرگ می‌شوند خود را نشان می­دهد.الگوهای خوب می‌توانند در طول زندگی کودکان وجود داشته باشد تا با  تحت تأثیر  قرار دادن نحوه رفتار در شرایط دشواری که به‌ناچار در زندگی با آن‌ها روبرو می‌شوند زندگی خود را بسازند.

الگو بودن یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که والدین برای تأثیرگذاری بر شخصیت فرزندان خود ،در  هر سنی با خود به همراه دارند. وقتی این الگوها  برای بهترین مزیت استفاده می‌شود ، می‌توانید ارزش‌هایی را که می‌خواهید فرزندانتان اتخاذ کنند به آن‌ها منتقل کنید تا وقتی بزرگ می‌شوند به فرد موفقی تبدیل شوند.

چگونه می‌توان یک الگوی مؤثر برای فرزندان خود بود

الگوی مثبت بودن درواقع برای بیشتر والدین نیاز به تلاش ، تفکر و خودکنترلی دارد. ازآنجاکه فرزندان شما دائماً شمارا زیر نظر دارند ، اعمال ، اعتقادات و نگرش‌های شما در نحوه نگرش فرزندان شما ادغام می‌شود. بنابراین ، بسیار مهم است که شما در مورد رفتارهایی که برای فرزندان خود الگوسازی می‌کنید بسیار تعمق کنید.

آگاهی از این مسئولیت عظیم می‌تواند شمارا به سمت پیشرفت بهتر ترغیب کند. به‌عنوان‌مثال ، اگر نمی‌خواهید فرزندتان سیگار بکشد ، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای این کار این است که خودتان ابتدا سیگار را ترک کنید.

۱.به حرفت عمل کن!

بسیاری از والدین حرف ­هایی می ­زنند اما خودشان عمل نمی­ کنند که این امر باعث می­ شود آن ­ها خودشان را زیر سؤال ببرند.

کودکان می‌توانند نفاق را مانند یک سگ شکاری که بوی خون را حس می‌کند،درک کنند و بیشترین سود را از والدین از این بابت دریافت کنند  و به حرف­ های والدین خود گوش نمی­دهند زیرا  حرف با عمل آن­ ها با هم سازگاری ندارد وتفرقه ­ای بین اعمال و ارزش‌های خود را به کودک  نشان می‌دهند.

اگر نمی‌خواهید فرزندانتان دروغ بگویند وخودرا به بیماری نزنند تا از مدرسه خارج شوند ، پس بهتر است در مورد گرفتن یک روز  مرخصی برای “بیماری” ،دروغ نگویید.اگر نمی‌خواهید فرزندانتان وقت  خود را با بازی کردن با ابزارهای دیجیتالی هدر ندهد ، باید استفاده از همان سیستم‌ها را برای خود محدود کنید.

کودکان مانند بزرگ‌سالانی که طبق قوانینی رفتار می­کنند، زندگی می‌کنند  و به آن احترام می‌گذارند. نفاق کودکان را ناامید می‌کند و آن‌ها را به دنبال الگوهای جایگزین بهتر برای دنبال کردن می‌فرستد.

تنها مهم‌ترین جنبه الگوی  خوب  بودن برای فرزندان این است که همیشه منظورتان را واضح بگویید و آنچه را که می‌گویید معنی کنید. صحبت‌های خود را  ابتدا مزه  مزه کنید. با اقدامی مشهود و ملموس از سخنان خود پشتیبان بگیرید و پدر و مادری باصداقت و ارزشمند باشید. اقدامات زیاد صحبت می‌کنند.

چیزی که خوب انجام شود بهتر از چیزی است که فقط گفته شود.” – بنجامین فرانکلین

۲. رفتار و نگرش‌های خود را مرور کنید

 • از طریق اعمال خود الگو بگیرید. به‌عنوان‌مثال ، نحوه رفتار خود را در نظر بگیرید:
 • استرس و ناامیدی را کنترل کنید
 • پاسخگویی به مشکلات را سرلوحه کار خود قرار دهید
 • ابراز خشم و احساسات دیگران را کنار بگذارید
 • با افراد دیگر رفت‌وآمد کنید
 • مقابله با رقابت ، مسئولیت‌ها ، از دست دادن ، اشتباهات را بپذیرید
 • مناسبت‌های خاص را جشن بگیرید
 • از خود مراقبت کنید (آنچه می‌خورید ، چقدر ورزش می‌کنید ، تعهدات خود را متعادل می‌کنید)

فرزندان شما نه‌تنها با دقت مراقب شما هستند تا سرنخی در مورد چگونگی رفتار شما داشته باشند. آن‌ها همچنین به شما گوش می‌دهند. نحوه صحبت شما ، آنچه در مورد آن صحبت می‌کنید و نظراتی که بیان می‌کنید بر ارزش‌های آن‌ها تأثیر می‌گذارد.نحوه صحبت با آن‌ها ، همسرتان ، دوستان و همسایگانتان ، را در نظر بگیرید تا ببینید چگونه می­ توانید الگوی خوبی برای کودکان خود باشید.

آیا شما احترام دیگران را از طریق کلمات و لحن صدا خود الگوسازی می‌کنید؟

گفته‌های شما نشان‌دهنده احترام به تفاوت‌ها و تحمل همه افراد است یا اینکه آن‌ها به طرز ماهرانه‌ای از عدم پذیرش دیگران به صورت متفاوتی از خود شما حمایت می‌کنند؟

هنگام رفتار نادرست فرزندان خود را با سخنان خود مورد تهدید قرار می­ دهید ، یا بر اساس احترام به انسانیت فرزندان خود، بانظم و انضباط و ادب پاسخ می‌دهید؟

۳.روی رفتار مثبتی که می‌توانید برای فرزندان خود الگوسازی کنید متمرکز شوید

از خود بپرسید که می‌خواهید فرزندان شما به چه افرادی تبدیل شوند و سپس در نظر بگیرید که برای الگوسازی از رفتارها و نگرش‌هایی که منعکس‌کننده این نوع افراد است ، چه‌کاری می‌توانید انجام دهید. این روش دیگری است که می‌گوید بررسی ارزش‌های خود برای شما مفید است تا بتوانید الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید.

به‌عنوان‌مثال ، آیا می‌خواهید فرزندان شما:

 • محبوب مردم باشنند
 • بتواند یک اخلاق کاری قوی ایجاد کنند
 • روحیه سخاوت داشته باشند
 • شجاعت داشته باشند
 • روی عقاید خود بایستند
 • مهربان و باملاحظه باشند
 • صبور باشند
 • کوشا و پیگیر باشند
 • قاطع باشند
 • عضوی از جامعه باشند
 • به‌خوبی از بدن خود مراقبت ‌کنند
 • برای یادگیری چیز جدید ، دیدی باز داشته باشند.
 • برای لذت بردن از خواندن وقت بگذارند.

اگر این ویژگی‌ها را در فرزندان خود می‌خواهید ، پس خودتان نیز  این کارها را انجام دهید و الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید.

این کار را به‌عنوان یک عادت منظم در خانواده خود ایجاد کنید و داوطلبانه وقت و استعدادهای خود را در نظر بگیرید. این‌یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد اتحاد بین افراد خانواده ، مهارت کار تیمی و بیش از همه قلب‌های سخاوتمند و خدمتگزار است. به کودکان خود بیاموزید تا نیازهای دیگران را برآورده کنند.

۴. با فرزندان خود روابط قوی برقرار کنید

اگر رابطه گرم و پرورشی با آن‌ها داشته باشید ، تأثیر بزرگ‌تری در زندگی فرزندانتان خواهید داشت ، و در صورت احساس نزدیکی و حمایت از جانب فرزندان ، احتمالاً از شما الگوبرداری می‌کنند. در محیطی امن که نظم و انضباط مداوم ، محکم و انعطاف‌پذیر را نیز فراهم می‌کند به آن‌ها محبت بی‌قیدوشرط کنید تا کودکان  بدانند از آن‌ها چه انتظاری دارید.

هنگام ناراحتی بدون قضاوت به آن‌ها گوش دهید. احساسات خود را با آن‌ها در میان بگذارید تا آن‌ها شمارا بشناسند. برخی از گزینه‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود را به‌عنوان‌مثال برای راهنمایی آن‌ها به اشتراک بگذارید. راه‌هایی برای سرگرمی ، به اشتراک گذاشتن علایق ، لذت بردن از معاشرت یکدیگر (تهیه یک وعده غذایی ، بحث در مورد یک برنامه تلویزیونی ، ورزش باهم و غیره) پیدا کنید.

بر اساس اعتماد با آن‌ها ارتباط برقرار کنید تا آن‌ها بدانند که در صورت نیاز می‌توانند روی شما حساب کنند و در عوض قابل‌اعتماد بودن را بیاموزند تا بتوانید الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید.

۵. اشتباهات را ببخشید

نه شما و نه فرزندانتان نه هیچ‌کس دیگر کامل نیست. این بدان معنی است که قطعاً اشتباهاتی رخ خواهد داد. آنچه هنگام انجام اشتباهات از اهمیت بیشتری برخوردار است ، نحوه کنترل اوضاع است. وقتی شما یا فرزندانتان یا شخص دیگری خطایی انجام دهد:

عفو نمی‌کنید یا می ­بخشید؟

آیا برای حل‌وفصل آن با آرامش برخورد می‌کنید یا مرتکب جرم می‌شوید؟

آیا عصبانی می‌شوید و به دنبال مقصر می‌گردید یا اینکه اشتباهی رخ‌داده را ارزیابی می‌کنید و مواردی را که می‌توان آموخت برای جلوگیری از تکرار این موضوع را ارزیابی می‌کنید؟

۶.اشتباهت را بپذیر

اگر بعد از انجام کاری به خاطر اشتباهی که کردید پشیمان شدید ، می‌توانید از آن به‌عنوان فرصتی استفاده کنید و به فرزندان خود نشان دهید که چگونه در قضاوت خطاها را کنترل کنند. برای این کار کافی است:

 • قدم اشتباه را بپذیرید
 • پذیرش مسئولیت خود در برابر مسائل .
 • عذرخواهی از طرف­ های آسیب‌دیده
 • یافتن راه‌هایی برای جبران
 • به این فکر کنید که دفعه بعد می‌توانید چه‌کاری انجام دهید تا خطا را تکرار نکنید.

این مراحل همه بخشی از یک‌روند سالم واکنش نشان دادن هنگام به‌هم‌ریختگی شما هستند تا بتوانید در این شرایط الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید. این همان روندی است که می‌توانید در صورت پاسخ دادن به فرزندان خود به شکلی که بعداً پشیمان نمی‌شوید ، استفاده کنید.اگر فرزندان شما اشتباه می‌کنند چه می‌کنید؟ شما می‌توانید:

 • به آن‌ها بگویید که اشتباهات فرصتی برای یادگیری هستند و هیچ‌کس کامل نیست.
 • به آن‌ها کمک کنید مراحل ذکرشده را طی کنند.
 • نسبت به‌اشتباه کردن نگرش بخشنده و مسئولانه داشته باشند.

نگرش مثبت

در زندگی خود نگرش مثبتی داشته باشید . به روشی خوش‌بینانه فکر کنید ، عمل کنید و صحبت کنید. با اعتراف به‌اشتباه خود و صحبت در مورد چگونگی اصلاح آن‌ها ، مسئولیت خود را بر عهده بگیرید. همه‌ اتفاقات زندگی خود را که به‌اشتباه شکل می­گیرند را به گردن افراد یا شرایط دیگر نیندازید زیرا فرزندان شما هم همین کار را با شما می ­کنند زیرا از بهترین الگوی آن­ها پدر و مادرشان است.

برای مقابله با چالش‌ها یا درگیری‌ها به روشی آرام و مولد از مهارت‌های حل مسئله استفاده کنید. ناراحت یا عصبانی شدن هنگام بروز مشکل به فرزندتان می‌آموزد که به همان روش پاسخ دهد. در سخنان و اعمال خود با دیگران مهربان باشید و به آن­ ها احترام بگذارید.

وقتی کار اشتباهی انجام دادید ، مثلاً  وقتی که با عصبانیت به همسرتان غر بزنید چون بدخلق و گرسنه هستید پس شما نباید بهانه بگیرید. مسئولیت را بپذیرید و اعتراف کنید که کاری غیرقابل‌قبولی انجام داده‌اید. برای کودک شما دیدن نمونه‌هایی از پذیرش مسئولیت کارهای خود  و اعمال “عواقب” برای اصلاح رفتارهای نامناسب ،گامی بسیار عالی برای الگو سازی برای فرزندتان است.

“امروز می‌خواستم بیرون بروم و نوبت دکتر بگیرم ، اما سر پدرت فریاد کشیدم و این باعث یک درگیری بزرگ شد. در عوض ، ما می‌خواهیم در خانه بمانیم و مدتی را باهم صحبت کنیم. ما می‌خواهیم بفهمیم  آیا طرحی وجود دارد که دیگر این اتفاق تکرار نشود. ”

اگر می‌خواهید بچه‌هایتان اسباب‌بازی‌های خود را به اشتراک بگذارند ، باید همان کار را انجام دهید. برای رویدادهای خانوادگی پیش‌قدم باشید که می‌توانید در آشپزخانه غذاهایی باهم بپزید و بین فقرا تقسیم کنید یا حتی غذاهایی را به پناهگاه حیوانات به‌صورت  داوطلبانه ببرید. با دیگران مؤدبانه صحبت کنید حتی وقتی عجله دارید.

۷.از طریق اقدامات خود مدل‌سازی کنید

اگر در هنگام خطا با خود مهربان باشید و در صورت قبول آن‌ها ، از آن‌ها درس بگیرید می‌توانید الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید.

علاوه بر این ، اگر به مشکلات و درگیری‌های زندگی خود (مانند تلاش برای کاهش وزن یا معامله  دشوار) رسیدگی کنید و این روند را به روشی متناسب با سن فرزندان خود در میان بگذارید ، می‌توانید فرزندان خود را تشویق کنید تا نگرانی‌های خود را به‌طور مشابه برطرف کنند و از شما الگو برداری کنند.

شما برای فرزندان خود رویکردی را در زندگی القا می‌کنید که شامل رشد مداوم ، یادگیری ، پیشرفت و توسعه است. چه درسی در زندگی  وجود دارد که به‌خوبی بچه‌های شما می‌توانند از آن  یاد بگیرند. این موضوع فشار زیادی را از دوش آن­ها بر می دارد (لازم نیست که آن‌ها کامل باشند) زیرا شما برای آن‌ها الگوسازی کرده‌اید  تا یاد بگیرند در هنگام وقوع خرابکاری‌های اجتناب‌ناپذیر ، چگونه با خود و دیگران رفتار کنند.

چه نگرشی امیدوارکننده و خوش‌بینانه برای انتقال به بچه‌های شما وجود دارد؟

فرزندان خود را در بحث‌های خانوادگی شرکت دهید و از این موارد به‌عنوان راهی برای نشان دادن چگونگی کنار آمدن مردم با دیگران و همکاری با یکدیگر استفاده کنید. آنچه را که تبلیغ می‌کنید ، تمرین کنید. کودکان متوجه رفتار شما می­ شوند و از آن الگو برداری می­کنند.

۸. بهترین خود باشید.

 

وقتی صحبت از بچه‌های شما می‌شود ، الگوسازی خوب همه‌چیز است. فرزندان شما به هر آنچه می‌گویید و انجام می‌دهید توجه می‌کنند و از گفتار و کردار شما تقلید و الگو برداری می‌کنند. به خاطر داشته باشید که آن‌ها به‌راحتی تحت تأثیر رفتار شما قرار می‌گیرند.                                                                                                                                                                    پس بهترین خود باشید تا الگوی بهتری برای فرزند خودباشید.

۹. مراقب خود باشید.

بهترین بودن شما با مراقبت خوب از خود شروع می‌شود . خواب کافی ، وقت گذاشتن برای ورزش ، خوردن غذای خوب و یافتن راه‌های سالم  و مثبت برای کنترل احساسات منفی بدون عکس‌العمل فیزیکی تأثیر خوبی روی فرزندان شما دارد زیرا باعث می‌شود آن‌ها مانند شما رفتار کنند و از شما الگوبرداری کنند. تخلیه خود با مقایسه مداوم با دیگران ، حرکت خوبی نیست. آینده‌ای که شما برای فرزندتان می‌خواهید این نیست . بنابراین خودتان آن را الگوی خود قرار ندهید. زیرا فرزندان شما هم مانند شما می‌شوند.

وقتی به‌طور صحیح غذا می‌خوریم و مرتباً ورزش می‌کنیم ، این موضوع نه‌تنها باعث بهبود زندگی خودمان می‌شود ، بلکه الگوی خوبی  برای فرزندان خود می ­شویم.

چاقی کودکان می‌تواند منجر به افسردگی و بیماری شود. این بدان معنا نیست که والدین نیاز به زیاده‌روی دارند ، اما هر متخصص معتبری به شما می‌گوید که اعتدال در رژیم غذایی و همچنین ورزش مهم است زیرا فرزندانتان نیز به شما نگاه می­کنند و رفتارهای شما را تقلید می­کنند. پس در هر کجا از مسیر زندگی هستید خود را در محدوده سالم نگه‌دارید.

ورزش و غذای سالم

همچنین با خوب غذا خوردن و ورزش منظم به سمت یک سبک زندگی سالم بروید و برای آن تلاش کنید. از اظهارنظرهای منفی درباره بدن خود  و همچنین افراد دیگر خودداری کنید.

با این کار نه‌تنها از سلامتی بالاتری برخوردار خواهید بود ، بلکه پیام مهمی راجع به تصویر بدن و پذیرش آن به کودک  خود ارسال خواهید کرد که می­تواند شما را به الگوی خوبی برای فرزندتان  تبدیل کند.

نشان دهید که از آموزش و یادگیری لذت می‌برید. اگر این کار را جالب و لذت‌بخش‌تر از کارهای روزمره انجام دهید ، احتمالاً کودک شما نگرش مثبتی به مدرسه پیدا می­کند.

فعالیت بدنی قسمت مهم دیگری از این معادله است. عضویت در باشگاه ورزشی می‌تواند الگوی خوبی برای فرزند شما باشد. به‌جای استفاده از آسانسور ، از پله‌ها بالا بروید ، مخصوصاً وقتی بچه‌هایتان آنجا هستند.

۱۰. قابل‌اعتماد باشید.

شما نمی‌خواهید یک کودک دروغ‌گو و غیرقابل‌اعتماد  را تربیت کنید که دیگران را رها کند یا سر کار بگذارد و به آن‌ها ضربه ‌بزند بنابراین اطمینان حاصل کنید که از قابلیت اطمینان استفاده می‌کنید.

این بدان معناست که به‌جای اینکه اجازه دهید کار یا سایر تعهدات همیشه حرف اول را بزنند ، برای فرزندتان وقت بگذارید و او را در اولویت قرار دهید. به‌طور مثال  (“من قول داده‌ام بعد از تمیز کردن اتاق خود ، بیرون برویم!”) پس به قول خود وفا کنید.

۱۱.خودت را ارزیابی کن!

“ورود به سیستم” برای ارزیابی رفتار خود یک عمل زیباست . همچنین دیدن و شنیدن اینکه شما در حال انجام آن هستید نیز برای کودک شما بسیار جذاب است.

می‌توانید با گفتن جملاتی مانند:

 • اخیراً ، فکر می‌کردم: ممکن است بیش‌ازحد تلویزیون تماشا کنم.
 • کمی احساس خستگی می‌کنم فکر می‌کنم باید غذای بهتر بخورم.
 • امروز خیلی عصبانی شدم! فکر می‌کنم وقت آن رسیده است که ببینم چگونه با دیگران درگیری دارم.

فرزندتان را به مکالمه دعوت کنید تا مواردی را که دوست دارد آن‌ها را کشف کنند یا بهبود بخشند را به اشتراک بگذارند.با انجام این کار ، این ایده را تقویت می‌کنید که یک فرد جذاب بودن یک‌روند مداوم است و به او نشان می‌دهید همیشه جا برای یادگیری و رشد وجود دارد و اینگونه الگوی خوبی برای فرزند خود می ­شوید.

۱۲. وفادار باشید.

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که حذف یک “دوست” از زندگی خود می‌تواند فقط با فشار دادن یک دکمه اتفاق بیفتد. به فرزند خود نشان دهید وفاداری واقعی به چه شکل است . نشان دادن کمک به یک دوست در مواقع ضروری ، یا پایبند بودن به یک مسئله خانوادگی ارزشمند  به چه شکلی است.

۱۳. توجه داشته باشید.

کودکان هر چه بزرگ‌تر می‌شوند ، برای به دست آوردن استقلال بیشتر تلاش می‌کنند (“مادر ، لطفاً دیگر به اتاق من نیا!”) و این انتظار را هم از والدین خود دارند. اما به‌عنوان یک پدر و مادر ، کار شما این نیست که مانند “یک دوست خوب” باشید و به حرف آن­ها گوش دهید.

وظیفه شما فقط والدین بودن است. که به معنای توجه و اطمینان از این  موضوع است که کودک شما در معرض آسیب نیست . حتی اگر کودک فکر کند شما یک فرد “آزاردهنده” هستید.

می‌توانید بگویید:

“شما برای من بسیار ارزشمند هستید و این وظیفه من است که همیشه از سلامت و ایمنی شما  اطمینان حاصل کنم. امیدوارم روزی متوجه شوید که چرا این‌قدر مواظب و مراقبت از شما  برای من مهم است زیرا  کار من این  است که از افرادی که دوستشان دارم مراقبت کنم. امیدوارم روزی ، اگر فرزندی داشتید ،  شما نیز نگران و مراقب آن‌ها باشید. ”

۱۴. بدبینی (سالم) را بیاموزید.

کودکان به‌طور طبیعی به سرعت اعتماد می ­کنند و مشتاقانه به دنبال الگوهای موجود در اطراف خود هستند. به آن‌ها بیاموزید که همه “الگوها” قابل‌اعتماد نیستند. به آن‌ها نشان دهید که داشتن یک بدبینی سالم و “پیروی از غرایز خود” به نظر خوب می‌رسد. فرض کنید ، در یک نمایندگی اتومبیل ، می‌توانید به‌طور خصوصی به فرزند خود مراجعه کنید و بگویید:

“این مرد می‌گوید که این بهترین معامله ممکن است ، اما من فکر می‌کنم که ممکن است درست نباشد. بیایید برخی از نمایندگی‌های دیگر را بررسی کنیم. مهم است که به قلب خود اعتماد کنیم.”

۱۵. جریمه را اعمال کن!

بسیاری از والدین در اجرای عواقبی که برای نقض قانون توسط کودک انجام می­شود، مردد هستند ، اما در این برهه سازگاری ضروری است. هنگامی‌که کودک شما کاری غیرقابل‌قبولی انجام می‌دهد ، شما باید نتیجه مناسبی را پیاده سازی کنید.

این به قابل اعتماد بودن  متصل است ،پس باید الگوی قابل اعتمادی باشید. بچه‌ها باثبات و قابلیت اطمینان رشد می‌کنند. بدون آن ، آن‌ها همیشه احساس بی‌هدفی و پشتیبانی نمی‌کنند زیرا در معرض خطر رشد بزرگ‌سالانی هستند که نمی‌دانند چگونه سازگار باشند.

۱۶. اکنون شروع کنید.

عاداتی که کودکان در سنین پایین به وجود می‌آورند با بزرگ‌تر شدن معمولاً به آن‌ها وفادار می‌­مانند. ازآنجاکه ترک عادت‌های بد دشوار است ، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای کودکان خود انجام دهید  ، الگوسازی رفتاری است که از روز اول به‌طور مثبت ، شخصیت و ارزش‌های آن‌ها را شکل می‌دهد و آن‌ها را برای زندگی مسئولانه و پربار آماده می‌کند.

۱۷. خودسازی

هر کلیشه‌ای را که انتخاب می‌کنید در الگو سازی خود اعمال کنید ، اما مطمئناً می‌توانید ترفندهای جدیدی به کودک خود بیاموزید. خودسازی باید همیشه در ذهن ما باشد. تجربه‌های جدید را امتحان کنید و افق دید خود را گسترش دهید.

این به کودکان شما می‌آموزد که هرگز رشد خود را متوقف نکنند. در این زندگی همیشه چیز جدیدی برای یادگیری وجود دارد. پس سعی کنید هرروز چیز جدیدی یاد بگیرید تا الگوی خوب و مؤثری برای فرزند خود باشید.

۱۸. تعیین اهداف

تعیین اهداف مهم است تا بتواند معیاری را برای رسیدن به مکان موردنظر و پیشرفتی که می­خواهند به دست آورند.پیاده‌سازی و دستیابی به آن اهداف از اهمیت یکسانی برخوردار است.

وقتی بچه‌های ما می‌بینند که دقیقاً طبق برنامه پیش می‌رویم ، این به آن‌ها اهمیت سازمان و نظم و انضباط شخصی در زندگی روزمره را نشان می‌دهد. به آن‌ها کمک کنید تا اهداف خود را مشخص کنند و هنگام تحقق اهداف ، آن‌ها را تحسین کنید.

۱۹. درگیری‌ها را حل کنید

به بچه‌های خود نشان دهید چگونه اختلافات را با صلح و احترام حل‌وفصل کنند. برای رسیدن به سازش مایل به بخشش و همکاری باشید. برای این کار:

. با دقت گوش کنید.

وقتی کودک می‌خواهد ۳۰ دقیقه از یک کارتون ۱۰ دقیقه‌ای را برای شما بازگو کند ، در این زمان پرت شدن حواس بسیار آسان است. به خود یادآوری کنید که باید تمام تمرکز خود را روی صحبت­ های آن­ ها معطوف کنید. اگر پیشنهاد می‌کنید بعد از اتمام شام در مورد آن صحبت کنید ، به حرف خود پایبند باشید.

۲۰. روابط سالم را پرورش دهید.

فرزندان شما نحوه تعامل شما با دیگران را مشاهده می‌کنند. با ایجاد الگویی که می‌خواهند از آن پیروی کنند ، شروع به ایجاد دوستی‌های قوی و حمایتی با آن‌ها کنید.

۲۱. از نظر معنوی رشد کنید.

فرزندان خود را برای یافتن هدفی از زندگی خود تشویق کنید. آن‌ها ممکن است تصمیم بگیرند که به سنت­ های ایمانی شما پایبند باشند یا از آن به‌عنوان یک سنگ بنا در شکل‌گیری اعتقادات خود استفاده کنند.

۲۲. استرس را مدیریت کنید.

به کودکان خود بیاموزید که چگونه به فشارها پاسخ دهند و برای آرامش وقت بگذارند. از آن‌ها دعوت کنید تا با شما مراقبه کنند و هنگام شام تلفن خود را خاموش کنید.

۲۳. ایمنی را نشان دهید.

بچه‌ها فکر می‌کنند شکست ناپذیر هستند ، اما شما می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید تا احتیاط را به یک عادت تبدیل کنند. به طور مثال توضیح دهید چرا وقتی خسته اید رانندگی نمی‌کنید.

سایر تأثیرگذاران

تا اینجا ، ما والدین را  به‌عنوان مهم‌ترین الگوهایی که کودکان دارند فرض کردیم  و در مورد آن ها صحبت کردیم. اما همه ما می‌دانیم که کودکان الگوی بسیاری دیگری در زندگی خود دارند. اگرچه این می‌تواند ترس و نگرانی را در والدین در مورد اینکه چه کس دیگری بر فرزندان آن‌ها تأثیر می‌گذارد  ایجاد کند ، اما درواقع توصیه می‌شود فرزندان خود را برای یافتن افراد دیگری که می‌توانند به‌عنوان الگوی سالم  و خوب به آن ­ها خدمت کنند ، تشویق کنید.

الگوسازهای مثبت

نمونه‌هایی از افرادی که می‌توانند عمق و وسعت را به رشد و تجارب زندگی فرزندان شما اضافه کنند عبارت‌اند از:

 • معلمان ،
 • مربیان ،
 • رهبران باشگاه­ ها،
 • افراد معنوی ،
 • خواهر و برادر بزرگ‌تر یا پسرعموها یا سایر اعضای خانواده ،
 • همسایه‌ها،
 • پدر و مادر دوستان

این افراد اغلب از طریق روش‌های مثبت در حمایت ، راهنمایی و تشویق فرزندان شما نقشی اساسی دارند.با گفتگو با آن‌ها درباره اینکه:

 • چه کسی تغییر بزرگی در زندگی شما ایجاد کرده است
 • شما به دنبال راهنما و الهام هستید.
 • چه کسانی از اعضای خانواده یا دوستانتان شجاعت ، مهربانی ، شوخ‌طبعی یا عزم واقعی را در زندگی خود نشان داده‌ است.
 • کدام افراد در جامعه شما تأثیر خوبی بر دیگران و چرایی آن دارند.
 • آیا شما آن‌ها را تحسین می‌کنید؟
 • آن‌ها از آن شخص چه چیزی را دوست دارند یاد بگیرند؟
 • آیا آن‌ها می‌توانند ویژگی‌ها را شناسایی کنند؟
 • آیا آن‌ها می‌خواهند بیشتر شبیه این شخص باشند؟
 • چه اتفاقی می‌افتد اگر افرادی در خانواده شما ، در مدرسه یا در جامعه مانند این فرد رفتار کنند؟

به آن­ها کمک کنید الگوهای بهتری را برای خود برگزینند.

الگوهای  منفی

وقتی مفهوم الگوهای دیگر مطرح می‌شود ، والدین اغلب به الگوهای منفی مانند خوانندگان یا چهره‌های ورزشی فکر می‌کنند که رفتارهای سرزنش‌آمیزی دارند و بااین‌حال موردتوجه و تحسین فرزندان ما قرار می‌گیرند. کودکان ممکن است تصور کنند که رفتارهای الگوهای منفی معمولی ، ایمن و قابل‌قبول است.

خبر خوب این است که با داشتن یک رابطه قوی با فرزندان خود ، می‌توانید ارزش­هایی را منتقل کنید که با تأثیرات منفی رسانه‌ها یا همسالان مقابله کند. شما می‌توانید با تأکید بر اینکه الگوهایی که رفتار نامناسبی از خود نشان می‌دهند قابل‌قبول نیستند و در الگو برداری آن ­ها مداخله کنید.

کلام آخر

نوید یک الگوی خوب بودن

سؤال این نیست که آیا فرزندان شما از شما الگوبرداری می‌کنند یا نه ؟سؤال این است که آن‌ها از کدام رفتارهای شما تقلید و الگو برداری می­کنند. از طریق الگوسازی ، شما می‌توانید از طریق روش‌های مثبت بر رشد فرزندان خود تأثیر بگذارید  تا احتمال تبدیل شدن آن‌ها به افرادی که هنگام بلوغ آن‌ها را تحسین کنید ، بیشتر ‌شود.

آنچه بچه‌ها می‌بینند و باور می‌کنند ، به آن تبدیل می‌شوند.

تصمیم‌گیری در مورد رفتارها ، نگرش‌ها و اعتقاداتی که شما دارید تحت تأثیر ، ارزش‌های شما است پس آن‌ها را در نظر بگیرید . می‌خواهید فرزندانتان چه ویژگی‌ها و رفتارهایی را از خودشان  بروز دهند؟با مسئولیت رفتار به روشی که می‌خواهید فرزندانتان از آن الگو بگیرند ، امکان خودسازی ، رشد و افزایش بینش وجود دارد.

 

به نظر شما از چه راه های دیگری می توان الگوی خوبی برای فرزندان خود شد؟آیا دوست دارید الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید؟

دیدگاهتان را بنویسید