۱۰ نکته تأثیر گذار از افراد موفق برای انگیزه گرفتن بیشتر

خانه » بلاگ » ۱۰ نکته تأثیر گذار از افراد موفق برای انگیزه گرفتن بیشتر

فهرست عناوین

۱۰ نکته تأثیر گذار از افراد موفق برای انگیزه گرفتن بیشتر

 

ما برای رسیدن به آرزوهای خود، به نظم، سرسختی، شجاعت و دید قوی نیاز داریم. ما باید سال‌ها زحمت بکشیم. اما جدا از این‌ها، باید انگیزه بالایی هم داشته باشیم. بدون انگیزه، ما دچار تعلل یا فرسودگی شغلی خواهیم شد. دیگر به آن رؤیایی که قسم می‌خوریم به واقعیت تبدیل­شان کنیم، دست خواهیم یافت.
همه ما به آن انگیزه قوی نیاز داریم که همچنان ما را به جلو سوق دهد، حتی انگیزه می‌تواند وقتی‌که می‌خواهیم تسلیم شویم به ما کمک کند. در ادامه به ۱۰ نکته انگیزشی از افراد بسیار موفق می‌پردازیم که به شما در ادامه حرکت کمک می‌کند تا بتوانید به آرزوهای خود برسید.

۱. رؤیای بزرگ افراد موفق

“اگر رؤیاهای شما، شمارا نمی‌ترساند، به‌اندازه کافی بزرگ نیستند.”  آلن جانسون سیر لیف
اولین نکته انگیزشی برای همه افراد موفق این است که باید رؤیای بزرگ داشته باشند. برای اینکه واقعاً انگیزه داشته باشید باید دید خود را بالا ببرید. برخی از افراد موفق جهان کارهایی انجام دادند که بسیاری از مردم فکر می‌کردند غیرممکن است. اکثر مردم فکر می‌کردند برادران رایت دیوانه هستند زیرا این دو برادر گفتند که می‌خواهند راهی برای پرواز مردم پیدا کنند. بسیاری از مردم معتقد بودند که اتومبیل هرگز به شکل مناسبی برای حمل و نقل تبدیل نخواهد شد.
پس اگر رؤیاهای بزرگ را با رؤیاهای کوچک عوض کنید، بازده کمی خواهید داشت.
سخنران انگیزشی لس براون می­ گوید:
بهتر است هدفی بزرگ داشته باشیم و از دست بدهیم تا این‌که هدف دست پایین داشته باشیم و ضربه بخوریم.”
ایجاد رؤیاها و اهداف کوچک شمارا از انجام کارهای بزرگ بازمی‌دارد. این موضوع باعث می‌شود شما فکر کنید درحالی‌که کارهای بزرگ را انجام نمی‌دهید در واقع کار قابل توجهی انجام می‌دهید. بنابراین، همیشه هدف بزرگ داشته باشید”.

تعریف یک رؤیای بزرگ

اغلب به ما گفته می‌شود که باید رؤیا بزرگ ببینیم. رؤیایی بزرگ‌تر از خود داشته باشید. شما به‌اندازه آرزوهای خود انگیزه می‌گیرید و بالا می‌روید. اما دقیقاً این به چه معنا است؟ رؤیا چیست؟
یک رؤیا مجموعه‌ای از افکار، تصاویر یا احساساتی است که در هنگام خواب اتفاق می‌افتد. یا یک ایده یا چشم‌انداز که در تخیل شما ایجاد می‌شود و واقعی نیست اما در شما انگیزه ایجاد می ­کند. ما می‌توانیم یک رؤیای بزرگ را به شرح زیر تعریف کنیم: یک رؤیای بزرگ یک آرزو یا آرزوی اساسی است که زمانی به آن دست می‌یابیم. که اغلب ما معتقدیم که این یک آرزو یا آرزوی درونی را برآورده می‌کند.
یک رؤیای بزرگ یک ایده قدرتمند است که به ما انگیزه حرکت می­ دهد. افراد مختلف رؤیاهای مختلفی دارند.
همه ما یک لیست آرزو یا نه‌چندان مخفی از چیزهایی داریم که در زندگی آرزو می‌کنیم. این می‌تواند از مواردی ساده تشکیل شده باشد. مانند اینکه بخواهید فرد بهتری باشید. بخواهید تغییری در زندگی خود و دیگران ایجاد کنید. تا مواردی مانند به دست آوردن شغل، گرفتن مدرک دانشگاهی، خرید ماشین و خانه که ما رؤیای آن ­ها را در سر می ­پرورانیم.

روند رؤیا

فرایند رؤیا گردانی حول پاسخ دادن به چهار سؤال مهم ؛ چه چیزی، چرا، کی و چگونه، می­ چرخد. شما می‌خواهید به چه چیزی برسید؟ چرا می‌خواهید به آن برسید؟ چه زمانی می‌خواهید به آن برسید؟ چگونه به آن دست خواهید یافت؟ در مراحل اولیه، وقت خود را به تعریف واضح “چه”، “چرا” و “چه زمانی” اختصاص دهید.
دانستن اینکه آرزوی بزرگ شما چیست، چرا می‌خواهید به آن دست‌یابید و چه وقت یک نیروی محرکه بسیار قدرتمند است به شما  انگیزه­ای برای حرکت­ می­ دهد . “چه”، “چرا” و “چه زمانی” معمولاً به‌راحتی قابل‌شناسایی و تعریف هستند و پاسخ به این سؤالات انگیزه حرکت را به شما خواهد داد.
“چگونه” می‌تواند از چند ثانیه طول بکشد و تا یک‌عمر ادامه داشته باشد.
دلیل شما با “چرا” مشخص می­شود زیرا شما آن را ادامه خواهید داد درحالی‌که هیچ‌کس دیگری به شما باور ندارد. این غریزه قلبی است که وقتی وسوسه می‌شوید و می ­خواهید تسلیم شوید، ارده شمارا تقویت می‌کند و به شما انگیزه می­ دهد تا به مسابقه خود در زندگی ادامه دهید.
رؤیای بزرگ شما قطب نمای داخلی شماست که شمارا در مسیر زندگی خود راهنمایی می‌کند.
اهداف و آرزوهای بالایی را تعیین کنید. در صورت تمایل می‌توانید بیش از یک آرزوی بزرگ داشته باشید، بااین‌حال بهتر است بی‌وقفه یک‌بار یک آرزوی بزرگ را دنبال کنید تا به مزایای تمرکز و نظم برسید.

سخنرانی شخصی افراد موفق “من یک رؤیا دارم”

یک دلیل قانع‌کننده داشته باشید که هرروز از رختخواب به خاطر آن خارج شوید. از خود بپرسید ، دید من چقدر بزرگ است؟ آیا رؤیاهای من به‌اندازه کافی بزرگ هستند؟ در پایان روز آنچه مهم است این است که آیا شما اعتقاددارید که رؤیای شما برای شما ارزش دارد. رؤیای شما هدف شما و رسالت شخصی شماست.
دانستن هدف شما در زندگی به شما آرامش می‌دهد به شما انگیزه حرکت می‌دهد. هدف شما این است که شمارا از دیگران متمایز می‌کند. سخنرانی شخصی شما “من یک رؤیا دارم” چیست؟ دقیقاً مانند مارتین لوتر کینگ که با سخنرانی “من یک رؤیا دارم” الهام و انگیزه گرفت و الهام‌بخش و انگیزه ­بخش بسیاری شد، شاید همه ما نیز باید انگیزه خود را ایجاد کنیم.
بگذارید با تخیل خود لذت ببریم، به چیز بزرگی، چیزی که بلافاصله در نظر اول غیرممکن به نظر می ­رسد برچسب بزنیم و سپس آن را  مهندسی معکوس کنیم تا بفهمیم چرا غیرممکن تلقی می‌شود؟ چه چیزی می‌تواند این امکان را فراهم کند؟ آیا فکر کردن در مورد آن رؤیای “غیرممکن” طاقت‌فرسا است؟ با پاسخ به این سؤالات می­توانیم به افزایش انگیزه خود سوخت­ رسانی کنیم.

همچنین برای انگیزه گرفتن در زمان خستگی اینجا کلیک کنید.

۲. مانند افراد موفق کنجکاو باشید

“به ستاره‌ها و افراد موفق نگاه کنید و به پل‌های خود نگاه نکنید. سعی کنید آنچه را می‌بینید درک کنید و ازآنچه هستی جهان را ایجاد می‌کند متعجب شوید و در مورد آن کنجکاو باشید. ” استیون هاوکینگ
استیون هاوکینگ، یکی از افراد موفق و درخشان‌ترین کیهان شناسان عصر ما، به دلیل کنجکاوی قادر به کشف اسرار جهان بود. کنجکاوی عمیق وی در مورد فیزیک نظری، سیاهچاله‌ها و رسیدن ماده به یک حالت خاص که منجر به نظریه‌های بسیاری شد و درک ما از فضا، زمان و جهان را گسترش داد.
همیشه وقتی برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید کنجکاو باشید. تحقیق کنید درباره برنامه‌ها و فناوری‌های جدیدی که کار شمارا آسان می‌کنند کنجکاو باشید. و در مورد عقاید، فرضیات و ایده‌های خود کنجکاو باشید. همیشه نحوه انجام کارها را زیر سال ببرید. آیا راه بهتری وجود دارد؟ آیا شما به دلایل درست کارهایی را انجام می‌دهید؟
حتی وقتی فکر می‌کنید در مسیر درستی قرار دارید، از افراد دیگر بخواهید که با شما مشورت کنند تا آن‌ها بتوانند از کنجکاوی خود برای اطمینان از اینکه در مسیر درست قرارگرفته‌اید استفاده کنند.

مانند افراد موفق به‌طور گسترده مطالعه کنید و علایق خود را دنبال کنید

جان لوید یک تهیه‌کننده و کارگردان فوق‌العاده موفق تلویزیونی و از افراد موفق بود تا اینکه یک روز با یک شکست روبرو شد. این موضوع او را به سمت افسردگی بسیار شدید سوق داد. او با تعطیل کردن کار، شروع به پیاده‌روی طولانی و خواندن بی‌پروا کتاب­ های بسیاری کرد تابتواند با این مسئله کنار بیاید. و در مورد “سقراط و آتن کتاب‌های زیادی خواند.
همچنین درباره نور و مغناطیس خواند. درباره رنسانس و امپرسیونیست‌های فرانسوی خواند. او هیچ روش و برنامه‌ای نداشت، اما به‌سادگی کنجکاوی خود را دنبال می‌کرد. کنجکاوی ، هرکجا که او را مجبور می‌کرد می‌رفت. ” سرانجام همه این خواندن ­ها منجر به ایده وی برای ساخت مسابقه QI در شبکه بی‌بی‌سی شد که میلیون‌ها نفر به دلیل “توانایی ساختن هر چیز ، از فیزیک کوانتوم تا معماری ،فیلم­ های سرگرم کننده” او را دوست دارند. او با خواندن کتاب‌ها انگیزه ­بخش و اشتیاق خود را به دست آورد تا از شکست و افسردگی خود رهایی یابد.

برای انگیزه گرفتن ذهن خود را با ذهن دیگران جلا دهید

در صفحه‌ای از دفترهای لئوناردو داوینچی، لیستی از کارهایی وجود دارد که نشان می­داد او این مفهوم را زندگی می­ کند:
اندازه‌گیری میلان و حومه آن را محاسبه کنید
اندازه‌ مساحت حیاط کاخ دوک را کشف کنید.
استاد حساب را پیدا کنید تا به شما نشان دهد چگونه یک مثلث یامربع را باید رسم کنید.
از بند تو پورتیناری (بازرگان فلورانس) بپرسید برای چه چیزی در یخبندان به فلاند می‌روند؟
نقش میلان را بکشید.
از ما ئسترو آنتونیو Maestro Antonio سؤال کنید که چگونه خمپاره‌ها در روز و شب بر سرسنگرها می­ریزد
کمان پولادی Maestro Gianetto را بررسی کنید.
یک استاد هیدرولیک پیدا کنید و از او بخواهید تا نحوه تعمیر قفل، کانال و آسیاب را به روش لومبارد به شما بگوید.
در مورداندازه‌گیری خورشید، که توسط استاد جیوانی به من قول داده است آن را به من بگوید، سؤال کنید.
درس خود را بگیرید: علایق لئوناردو نه تنها گسترده است، بلکه از بین پانزده وظیفه لیست او، حداقل هشت مورد شامل مشاوره با دیگران است و دو مورد مربوط به کتاب‌های دیگران است. “مونتاژین در مورد چگونگی سفر به مناطق و کشورهای مختلف به ما اجازه می‌دهد تا” مغز خود را بر علیه دیگران بشورانیم و صیقل دهیم او نوشت: و به نظر می‌رسد لئوناردو مشتاق است که مغز خود را تا آنجا که ممکن است در برابر دیگران صیقل دهد.
به یک کتاب‌فروشی یا کتابخانه فیزیکی مراجعه کنید و در قفسه‌ها بگردید و کنجکاوی خود را ارضا کنید.

۳. خود را با افراد موفق و بزرگ محاصره کنید

“شما متوسط پنج نفری هستید که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید.” جیم ران
افرادی که خود را با آن‌ها احاطه می‌کنیم تأثیر زیادی در زندگی و رشد شخصی و انگیزه ما دارند. این ممکن است یکی از نادیده گرفته‌شده‌ترین نکات انگیزشی باشد زیرا افراد اغلب فقط به خودشان نگاه می‌کنند اما به محیط خود نگاه نمی‌کنند. آیا تابه‌حال با یک فرد منفی همراه بوده­‌اید که باعث شود با احساسات منفی از هدف خود دور شوید؟ آیا در زمانی  از روز در اطراف شخصی مثبت بوده‌اید که احساس خوبی را با او تجربه کرده باشید؟
پس از افراد منفی نگر بپرهیزید. محیط خود را با افراد هم­فکر و مثبتی احاطه کنید که به شما انگیزه می‌دهند تا یک پله بالاتر بروید و نسخه بهتری از خود شوید. افرادی را پیدا کنید که به­ جای بهانه آوردن مداوم اقدام کنند. قبیله‌ای از افراد را بسازید که روی موفقیت متمرکز هستند.

موفقیت نیاز به انگیزه دارد

راه موفقیت ناهموار، سفر سخت و زمان محدود است. شاید این جمله کلیشه‌ای باشد اما این یک واقعیت است. این‌که بخواهید یک ورزشکار، نوازنده، نویسنده، هنرمند، بازیگر، کارآفرین یا به‌سادگی یک فرد بهتر شوید نیاز به انگیزه دارد زیرا حقیقت این است که دستیابی به هر هدفی دشوار است و فراز و نشیب‌ها، پستی‌وبلندی‌هایی را تجربه خواهید کرد. در چنین مواقعی چالش‌برانگیز، همیشه در محاصره افرادی که می‌توانند به شما دست یاری دهند، به طرقی مثبت کمک کرده و به زندگی شما ارزش‌افزوده دهند، همیشه مفید است.
ما محصول محیط پیرامون خود و افرادی هستیم که روزانه با آن‌ها تعامل داریم. ناخودآگاه، ما مانند افرادی که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانیم، فکر می‌کنیم و رفتار می‌کنیم. بنابراین، انتخاب بودن در کنار دیگران و انتخاب افرادی که می‌خواهید توسط آن‌ها احاطه شوید مهم است زیرا انگیزه شمارا در ادامه زندگی، این افراد تحت تأثیر قرار می‌دهند.
در ادامه به چند نوع از افراد موفق اشاره می‌کنیم که می‌توانند روی شما تأثیر مثبت بگذارند و در پیشبرد شما و افزایش انگیزه شما در مسیر موفقیت به شما کمک کنند.

افراد جاه‌طلب و پرشور

با افرادی که هدف‌دارند، می‌خواهند در زندگی به چیزی برسند، به‌جایی برسند و چیزی باشند، خود را احاطه کنید. مهم نیست که در کدام حوزه یا زمینه می‌خواهند سرآمد باشند، وجه مشترک این است که آن‌ها در مورد زندگی وضوح دارند و دقیقاً می‌دانند اهدافشان چیست. این افراد همیشه تصویر بزرگی از خود را در ذهن دارند. آن‌ها مطابق چشم‌انداز خود کار می‌کنند، بر اهداف خود متمرکز هستند و همیشه ازنظر پیشبرد در مسیر انتخابی خود برنامه‌ریزی می‌کنند.

افراد موفق از اقدام کنندگان هستند

این دنیا پر از افراد موفقی است که نقشه‌های درخشان می‌کشند. اما اقدام کنندگان و کسانی که انجام می‌دهند، کسانی که برنامه‌های خود را عملی می‌کنند، موفق به تحقق اهداف می‌شوند و تلاش سخت خود را به موفقیت تبدیل می‌کنند. انجام دهندگان برای دستیابی به اهداف خود برنامه­ هایی را تعیین می‌کنند و برای رسیدن به هدف خود، مهلتی خاص تعیین می‌کنند. خود را با چنین افرادی محاصره کنید. آن‌ها به شما الهام و انگیزه می‌دهند تا بر تعلل غلبه کنید. پس به کمک و همراهی آن­ها اقدام کنید و به‌طور پیوسته به سمت اهداف خود حرکت کنید.

افراد موفق حل‌کنندگان مسائل هستند

مهم نیست که چه کسی هستید و چه‌کاری انجام می‌دهید، همیشه در یک‌شکل یا شکل دیگر با مشکل روبرو خواهید شد. حل‌کنندگان مشکلات به‌جای اینکه در مورد چیزهایی که پیش می‌آید ناله و فغان بکنند، روی یافتن راه‌هایی برای حل مشکلات متمرکز می‌شوند. خود را با این افراد موفق محاصره کنید زیرا آن‌ها به شما کمک می‌کنند راه آینده را بشناسید.

کسانی که در سفر مشابه شما هستند.

اطراف خود را با افرادی که آرزو دارید باشید، آنچه شما نیز می‌خواهید تبدیل شوید و کسانی که برای رسیدن به اهداف مشابه شما هستند محاصره کنید. شما می‌توانید با چنین افرادی ارتباط برقرار کنید، با آن‌ها گفت­وگوی معناداری داشته باشید، در مورد مشکلات خود بحث کنید، از آن­ ها راهنمایی بخواهید و هنگامی‌که گیرکردید از آن‌ها کمک بگیرید.

کسانی که می‌توانند به شما انگیزه دهند و الگوی شما باشند.

خود را با افرادی که تحسین‌شان می‌کنید، به آن‌ها نگاه می‌کنید، می‌خواهید از آن‌ها تقلید کنید و در رکاب آن‌ها قدم بگذارید محاصره کنید. آن‌ها افرادی عالی هستند که شما همیشه آرزو دارید، مانند آن‌ها شوید. این افراد موفق می‌توانند به صورت فوق‌العاده روی شما تأثیر بگذارند، به شما کمک کنند تا  ذهنیت برنده پیدا کنید، آن‌ها می‌توانند اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس را در شما ایجاد کنند تا شما نیز بتوانید موفق شوید و اهداف خود را به انجام برسانید.

۴. از عدم موفقیت برای ایجاد انگیزه در موفقیت استفاده کنید

“شکست سنگ بنای دیگری برای عظمت است.”  اپرا وینفری
شکست می‌تواند شمارا به عقب برگرداند یا به موفقیت شما کمک کند. ممکن است هرکدام از ما قبلاً از اقدام کردن خودداری کرده باشیم زیرا از شکست می‌ترسیدیم. ما در مورد خواستن فرد موردعلاقه خود صحبت نمی‌کردیم زیرا از طرد شدن می‌ترسیدیم. ما برای آن شغل پردرآمد درخواست نمی‌کردیم زیرا می‌ترسیدیم که استخدام نشویم.
سرانجام فهمیدیم که شکست انگیزه‌ای است که برای رسیدن به بزرگ‌ترین اهداف و آرزوهایمان به آن نیاز داریم.
بعد از اشتباهات زیاد در مصاحبه، شروع به تمرین جواب دادن به سؤالات متداول، مصاحبه‌های ساختگی با یکی از دوستان خود بکنید و اشتباهات خود را اصلاح کنید.با این کار می ­توانید بعداً شروع به کار در آن مشاغل پردرآمد کنید.
منیّت و غرور خود را از معادله خارج کنید. به شکست به‌عنوان مدرکی که نشان می‌دهد به‌اندازه کافی خوب نیستید، نگاه نکنید. در عوض، به هر شکست به‌عنوان فرصتی نگاه کنید که لبه‌های ناهموار شمارا صیقل می‌دهد و به شما انگیزه می‌دهد که به هدف خود نزدیک شوید.

۵. مانند افراد موفق متفاوت باشید

“دو جاده در یک‌ منطقه وجود داشت، و من  یکی دیگر از جاده‌هایی را که کمتر در آن سفر کرده بودم را را انتخاب کردم و آن را طی کردم. و آن جاده تمام تفاوت‌ها را برای من ایجاد کرد.”  رابرت فراست
از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲، اپل از شعار “متفاوت فکر کن” استفاده کرد. این امر نه تنها به برند سازی آن‌ها کمک کرد بلکه آن‌ها را از رقبای خود متمایز کرد  و هنوز هم این کار را انجام می­دهد. درحالی‌که سایر شرکت‌ها بر روی کسب درآمد، کاهش هزینه‌ها و کپی‌برداری از طرح‌های رقبای خود تمرکز داشتند، اپل تمرکز خود را روی انجام کارهای متفاوت متمرکز کرد.
آن‌ها با ایجاد محصولات عالی که تجربه کاربری فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کردند، به این مهم دست یافتند. محصولاتی که ابتکاری، طراحی ساده و استفاده از آن‌ها بسیار آسان بود. این نیاز به انجام کارهایی متفاوت، باعث موفقیت شتابی آن‌ها در بازار فناوری و بازار سهام شد.
این ممکن است نکته انگیزشی باشد که قبلاً در مورد آن شنیده‌اید، اما از متفاوت بودن نترسید. همه ما بی‌نظیر هستیم. ما با نقاط قوت، ضعف، هدیه و استعداد متفاوت به دنیا آمدیم. این مواردی است که شمارا متفاوت می‌کند و شمارا منحصربه‌فردتر از دیگران می‌کند. از آن موهبت‌ها و نقاط قوت بی‌نظیر استفاده کنید تا شمارا دررسیدن به آرزوها ترغیب کند.

۶. درباره افراد موفق بخوانید

یک‌راه عالی برای یادگیری چگونگی ایجاد انگیزه مطالعه کتاب‌هایی است که توسط افراد نوشته‌شده و یا در مورد افراد موفق نوشته شده است. شما می‌توانید زندگی‌نامه یا سایر کتاب‌هایی را که آن‌ها نوشته‌اند بخوانید و در آن قدم‌هایی را که برای انگیزه دادن برداشتند، حتی وقتی اوضاع برایشان سخت می­شد، یاد بگیرید.
واقعاً خواندن زندگی‌نامه و سرگذشت افراد دوست‌داشتنی است، زیرا به کمک آن ما در ذهن وزندگی بازیگران عالی فرو می‌رویم. این کتاب‌ها و داستان‌ها هنگامی‌که مردم با ناملایمات وحشتناکی روبرو می‌شوند، قدرت عزم انسانی را نشان می‌دهند. آن‌ها به ما می‌آموزند که چگونه موفق شویم تا اتفاقات باورنکردنی را شکست دهیم. زندگی‌نامه‌های زیادی وجود دارد که به ما انگیزه می‌دهند.

۷. اکنون اقدام کنید

آیا تابه‌حال شده است که بخواهید کاری انجام دهید اما آن‌قدر آن را آنالیز کرده ­اید که باعث شده است هرگز کار را شروع نکنید؟ شما احتمالاً از فلج آنالیز یا کمال‌گرایی رنج برده‌اید. در این محدودیت ذهنی شما فکر می‌کنید به اطلاعات بیشتری ازآنچه برای شروع کار لازم است نیاز دارید.
موفق‌ترین افراد با اقدام فوری انگیزه می‌گیرند. قبل از شروع به کار آمازون، جف بزوس منتظر دریافت ده ­ها میلیون دلار بودجه سرمایه‌گذاری خطرپذیر نبود. قبل از راه‌اندازی مایکروسافت، بیل گیتس ۸۰ نفر را استخدام نکرد و اولین تکرار مجموعه مایکروسافت Microsoft Office را توسعه نداد.
غول رسانه‌ای، گری واینرچاک می‌گوید:
“برخی از بزرگ‌ترین کارآفرینان جهان لزوماً با یک چشم‌انداز بزرگ کار خود را شروع نکردند. آن‌ها با یک ایده و یک عمل شروع کردند. ”
اگر ایده‌ای دارید، برای تحقق بخشیدن به آن اقدام کنید. شما هرگز برای همه مشکلاتی که قرار است با آن‌ها روبرو شوید راه‌حل‌های مختلف نخواهید داشت. شروع به اجرای ایده کنید و در ادامه کار یاد بگیرید که چگونه با مشکلات باید کنار بیایید. هرگز سعی نکنید همه یا حتی بیشتر پاسخ‌ها را از قبل دریافت کنید.
شروع به اجرا کنید. هرچه اقدام بیشتری انجام دهید، با مشکلات بیشتری روبرو خواهید شد. هرچه با مشکلات بیشتری روبرو شوید، راه‌حل‌های بیشتری پیدا خواهید کرد. با مقابله با مانع پس از مانع، به‌زودی خواهید فهمید که در مسیر موفقیت قرار دارید.

۸. مانند افراد موفق مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید

“شما باید مسئولیت شخصی را بر عهده بگیرید. شما نمی‌توانید شرایط، فصل‌ها یا باد را تغییر دهید، اما می‌توانید خودتان را تغییر دهید. این چیزی است که شما مسئول آن هستید. ”  جیم ران
اگر اعتقاد داشته باشید که هیچ کنترلی بر آنچه در زندگی شما اتفاق می‌افتد ندارید، می‌توانید انگیزه خود را حفظ کنید. چیزهای زیادی وجود دارد که نمی‌توانیم کنترل کنیم، اما موارد زیادی نیز وجود دارد که می‌توانیم کنترل کنیم، مانند افکار، عقاید، رفتارها و تا حدود زیادی که سرنوشت ما را تعیین می‌کنند.
افرادی که معتقدند به‌طور کلی کنترل زندگی خود را برعهده دارند، یک منبع کنترل داخلی در وجود خود  دارند. از طرف دیگر، افرادی که معتقدند نیروهای بیرونی کنترل زندگی آن‌ها را دارند، یک منبع کنترل خارجی دارند. این‌ها افرادی هستند که معتقدند دولت، یک سیستم، سیاستمداران، بدشانسی و چیزهای دیگر کنترل زندگی آن‌ها را بر عهده دارند و به همین دلیل انگیزه‌ای برای رشد و پیشرفت هم ندارند.
مشکلی که در این باور وجود دارد این است که نیروهای خارجی زندگی شمارا کنترل می‌کنند این است که فکر نمی‌کنید می‌توانید مسائل زندگی خود را به عهده بگیرید ویا خودتان آن­ها را حل کنید. شما باور ندارید که می‌توانید تغییرات لازم را برای داشتن یک زندگی عالی ایجاد کنید. که این امر یک اشتباه بزرگ است.

تمرکز کنید

روی بزرگ‌ترین چیزی که می‌توانید کنترل داشته باشید و آن را تغییر دهید تمرکز کنید: شما خودتان باید این کار را انجام دهید. وقتی باور کردید که کنترل زندگی خود را در دست دارید، می‌توانید تغییرات مثبتی ایجاد کنید که شمارا به بزرگ‌ترین آرزوهایتان نزدیک کند.
مسئولیت افکار، احساسات، گفتار و اعمال خود را بر عهده بگیرید. مسئولیت‌پذیری در قبال زندگی خود، به عهده گرفتن مسئولیت قدرت تفکر، احساس، گفتار و عمل خود است. شما زندگی خود را با افکار، احساسات، گفتار و اعمال خود خلق می‌کنید شما در برابر انگیزه دادن به خود مسئول هستید.
وقتی بپذیرید افکاری که دارید، از ذهن شما سرچشمه می­گیرد. احساسی که در بدن شما اتفاق می‌افتد ، نتیجه افکار شماست. کلماتی که شما می‌گویید از دهان و صدای شما می‌آیند. اقداماتی که انجام می‌دهید، توسط خود شما انجام می‌شود آن زمان است که زندگی شما شروع به تغییر می­کند زیرا شما انگیزه پیدا کرده اید تا تغییرات اساسی را در زندگی خود ایجاد کنید.
هیچ‌کس نمی‌تواند دکمه‌های انگیزه شمارا فشار دهد، زیرا دکمه انگیزه و موفقیت شما دست خودتان  است! به همین ترتیب شما بر نحوه پاسخگویی سایر افراد که از طرز فکرشان پاسخ می‌دهند کنترل ندارید.

دست از سرزنش بردارید

سرزنش کردن از شریک زندگی خود، والدین خود، اقتصاد، جامعه را به دلیل بدبختی خود متوقف کنید. سرزنش شمارا در حالت قربانی بودن نگه می‌دارد و تغییر وضعیت را از شما سلب می‌کند و انگیزه شمارا نابود می‌کند. وقتی سرزنش را متوقف می‌کنید و مسئولیت را می‌پذیرید، از یک فرد قربانی به یک فرد پیروز تغییر می‌کنید. اکنون می‌توانید وضعیت را بررسی کرده و تصمیم بگیرید که در این مورد چه‌کاری انجام دهید.
از خود بپرسید، “نقش من در این کار چیست؟”

دست از شکایت بردارید

شکایت فرم دیگری سرزنش و بازی در میدان قربانی بودن است، گویی چاره‌ای ندارید. همچنین نشان می‌دهد که شما روی کمبود اشتباه، اتفاقاتی که برای شما می‌افتد تمرکز می‌کنید. در هر چیزی که طبق برنامه پیش نمی‌رود، یک هدیه وجود دارد، یک تصویر بزرگ‌تر وجود دارد آن را پیدا کنید تا انگیزه‌ای برای حرکت داشته باشید.
با مثبت اندیشی از خود بپرسید، “هدیه این اتفاق برای من چیست؟ چه چیزی می‌توانم از این موضوع یاد بگیرم؟ ”

لطفاً به خود نگیر

اگر فرض کنیم  اه همه‌چیز به ما مربوط می­شود این یک کلاه بزرگ و گشاد است که روی سر خود گذاشته‌­ایم. در نظر گرفتن هر نوع اختلاف‌نظر به‌عنوان یک حمله شخصی است. به یاد داشته باشید، شما بر نحوه پاسخگویی دیگران کنترل ندارید، بلکه فقط بر نحوه پاسخگویی خودکنترل دارید.
مسائل و اتفاقات را به خود نگیرید. این موضوع احتمالاً در مورد شما نیست، بلکه در مورد مسئله موجود است. به‌جای فرض کردن یا به خود گرفتن، ترجیح خود را روی سؤال پرسیدن بگذارید. این یک عمل بسیار قدرتمند و آزادکننده است که هیچ‌گاه غافلگیرکننده نیست و انگیزه شمارا از بین نمی‌برد.
از خود بپرسید، “آیا این در مورد من است، یا موضوع موردبحث است؟”

۹. به افراد دیگر کمک کنید

“موفقیت این نیست که چقدر پول به دست آورید. این در مورد تفاوتی است که در زندگی مردم ایجاد می‌کنید. ”  میشل اوباما
یک دلیل وجود دارد که بیل گیتس، مارک زاکربرگ، مت دیمون، جورج کلونی، اپرا وینفری و بسیاری دیگر از افراد بسیار موفق عاشق کمک به هم نوعان خود هستند. این احساس عالی است و دنیا را به مکان بهتری تبدیل می‌کند. یکی از بهترین نکات انگیزشی کمک به افراد دیگر است.

داستان کارآفرین

روزی کارآفرینی تعریف می­کرد هنگامی‌که پس از گذراندن مجازات ۲ ساله به جرم جرائم سنگین مواد مخدر از زندان بیرون آمدم، تنها هدفم این بود که یک کار خوب پیدا کنم، پول در بیاورم و از دردسر دور باشم. من تحصیلات بسیار خوبی داشته‌ام و تقریباً دو دهه است که در حوزه فن‌آوری کارهای بزرگی انجام داده­ام.
من درآمد زیادی کسب کردم اما متوجه شدم که این کار من را خیلی خوشحال نمی‌کند. آیا تابه‌حال چیز جدیدی خریده‌اید که مدت کوتاهی از داشتن آن خوشحال بوده‌ باشید اما بعدازآن شادی به‌سرعت از بین رفته است؟ من این احساس را داشته‌ام وقتی‌که ماشین، لباس، وسایل الکترونیکی و حتی اولین خانه‌ام را خریداری کردم. سپس یک روز، همه‌چیز تغییر کرد.
من به زندان بازگشتم تا به مردان زندانی مهارت، شغل، توسعه شخصی و آمادگی شغلی موردنیاز را برای راه‌اندازی مشاغل شخصی خود یا به دست آوردن مشاغل خوب، هنگام آزاد شدن، بیاموزم. کمک به این بچه‌ها شادی فوق‌العاده بالایی به من بخشید که قبلاً هرگز آن را تجربه نکرده بودم. این موضوع به من انگیزه داد تا به مردم کمک کنم وزندگی هدفمندتری داشته باشم.

کمک به دیگران، انگیزه مهم افراد موفق

من تنها کسی نبودم که چنین احساسی داشت در این مراسم داوطلبانه برای زندانیان، من با مدیران بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان ملاقات کردم. پس از صحبت با بسیاری از این داوطلبان فناوری فوق‌العاده موفق، فهمیدم که یکی از مواردی که انگیزه آن‌ها را بیشتر کرده است، کمک به افراد دیگر است.
پول بسیاری از این افراد موفق بیش از بودجه‌ای بود که می‌توانستند در طول ۳۰ سال زندگی خرج کنند، اما این چیزی نیست که بیشترین خوشحالی و هدف را به آن‌ها داده باشد، بلکه کمک به دیگران بود که می‌توانست حال آن‌ها را خوب کند.

۱۰. کاری را که دوست دارید انجام دهید

“کار شما بخش بزرگی از زندگی شما را پر می‌کند و تنها راه رضایت واقعی انجام کاری است که فکر می‌کنید انجام آن، کار بزرگی است. و تنها راه انجام کارهای بزرگ، دوست داشتن کاری است که انجام می‌دهید. ” استیو جابز
این احتمالاً مهم‌ترین نکته انگیزشی است که به موفقیت شما کمک می‌کند. مواقعی وجود دارد که شما ساعت‌های طولانی کارخواهید کرد، با افرادی که دوست ندارید کار می‌کنید یا کارهایی را که دوست ندارید انجام می‌دهید. اگر کاری را که انجام می‌دهید، دوست ندارید، اوضاع کمی به هم می‌ریزد زیرا کار کردن بدون علاقه سخت است و سخت­ تر می­شود که بتوانید با جنبه‌های منفی و خسته‌کننده کار کنار بیایید.
برخی از ما بیشتر ساعات بیداری خود را با کار می‌گذرانیم. منطقی است کاری که را انجام دهیم به آن علاقه نیز داشته باشیم. وقتی کاری را انجام می‌دهیم که دوست داریم، خلاقیت بیشتری به خرج می‌دهیم و بهترین کار خود را به وجود می‌آوریم.

کلام آخر

همه ما رؤیاهایی دارند اما همه این افراد به آن‌ها نمی‌رسند. همان‌طور که به دنبال رؤیاهای خود هستیم، به‌ناچار با موانعی روبرو خواهیم شد. هرچه رؤیاهای ما بزرگ‌تر باشد، چالش‌های بزرگ‌تری نیز برایمان پیش می‌آید. مواقعی پیش می‌آید که خسته خواهیم شد، اما باید ادامه دهیم. ماه‌ها وجود خواهد داشت که بسیاری از کارها اشتباه پیش می‌رود. ممکن است با استرس، عدم اعتمادبه‌نفس، منفی نگری و مخالفت افراد دیگر روبرو شویم.
هرچقدر هم که سخت شود، باید ادامه دهید. استفاده از این نکات انگیزشی الهام‌بخش و انگیزه­ بخش برای ادامه حرکت شما  به سمت موفقیت ،شادی  و رسیدن به رؤیاها است تا بتوانید به آن­ها تحقق بخشید.
به نظر شما برای افزایش انگیزه چه راه های دیگری وجود دارد؟آیا دوست دارید انگیزه خود را افزایش دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید