چگونه در جمع نظر بدهیم؟

خانه » بلاگ » چگونه در جمع نظر بدهیم؟

فهرست عناوین

چگونه در جمع نظر بدهیم؟

 

همه افراد دوست دارند زمانی که در جمع صحبت میکنند نظرات خود را به راحتی بیان کنند. اما ممکن است همیشه این اتفاق نیفتد، اگر نظر دادن در جمع برای شما سخت است احتمالا دلایل متفاوتی دارد . مانند نداشتن مهارت فن بیان، عدم اعتماد به نفس صحبت در جمع، استرس سخنرانی، خجالت و..

ترس از نظر دادن با تعداد نفراتی که در یک جمع هستند ارتباط مستقیمی دارد. یعنی ترس از صحبت کردن و نظر دادن در جمع با افزایش تعداد نفراتی که در جمع هستند افزایش پیدا میکند هر چقدر تعداد افرادی که در یک جمع حضور دارند کمتر باشد استرس و ترس صحبت در جمع کاهش پیدا میکند.

کنفرانس ها و ارائه های دوران مدرسه را به خاطر بیاورید که با تغییر تعداد افراد حاضر در سالن و یا کلاس چقدر سخنرانی شما بهتر و یا بدتر شده بود.

نظر دادن در جمع بیشتر به تفکر و احساس شما نسبت به خودتان در حین صحبت مربوط میشود، البته به عملکرد گوینده در حین سخنرانی هم مربوط میشود.

 

روش های تقویت مهارت صحبت کردن و نظر دادن در جمع

 

روش اول: تقویت مهارت فن بیان

اولین قدمی که در مسیر بهبود نظر دادن در جمع باید انجام دهیم تقویت مهارت فن بیان ما است. اگر فن بیان خوبی داشته باشیم هراسی از نظر دادن نخواهیم داشت چون به قدر کافی آموزش دیده و تمرین کرده ایم که بتوانیم به راحتی در جمع نظر بدهیم.

عزیزانی که در دوره ی مهندسی بیان ثبت نام میکنند هر آن چیزی که در خصوص فن بیان نیاز دارند را آموزش می‌بینند . با تمرین مهارت فن بیان خود را تقویت میکنند و یکی از مواردی که بعد از شرکت در دوره برای آنها برطرف میشود مشکل نظر دادن در جمع است. که بعد از پایان دوره به راحتی میتوانند در جمع نظرات خود را بیان کنند بدون این که استرسی داشته باشند.

 

روش دوم: یک قالب برای سخنرانی خود انتخاب کنید.

داشتن یک قالب برای صحبت همیشه میتواند منجی ما باشد. قالبی را انتخاب کنید که بتوانید در زمان اضطرار به راحتی به آن مراجعه کنید و از آن در سخنرانی و صحبت خود حتی زمان نظر دادن در جمع استفاده کنید.

سعی کنید جملات کوتاه بیان کنید و عبارت های مهم را تکرار کنید.

 

روش سوم: سخنرانی خود را ضبط کنید.

یکی از کارهایی که نظر دادن در جمع را برای شما راحت تر میکند این است که این تمرین را زیاد انجام دهید، تمرین ضبط صدا. سعی کنید هر روز صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش کنید. حتی میتوانید نکاتی را یادداشت کنید تا دفعه بعد آن ها را رعایت کنید.

این تمرین به شما کمک میکند که به صدای خود عادت کنید و به لحن و بیان خودتان توجه کنید. در واقع برای اعتماد به نفس ما بسیار مفید است.

 

روش چهارم: نظر خود را برای شخص دیگری بیان کنید.

اگر میخواهید نظر خود را جایی بیان کنید میتوانید نظرتان را قبل از بیان در جمع با شخص مورد اعتماد خود مطرح کنید تا نظر او را هم بدانید و سپس در جمع بیان کنید.

 

روش پنجم: محتوای نظر خود را قبول داشته باشید.

قبل از اینکه بخواهید نظر خود را در جمعی بیان کنید باید نظر خودتان را قبول داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو آن را مطرح کنید. اگر قبول نداشته باشید اعتماد به نفس کافی در بیان آن را نخواهید داشت.

 

روش ششم: روی محتوا تمرکز کنید نه مخاطب.

ممکن است در حین نظر دادن مخاطب ما رفتارهایی مثل توجه نکردن به نظر ما یا مخالفت با نظرات ما را از خود نشان دهد. پس بهتر است به رفتار مخاطب خود توجه نکنیم. بلکه به محتوا و نظر خود توجه کنیم که در بهترین حالت ممکن آن را بیان کنیم.

 

روش هفتم: از صحبت سریع خودداری کنید.

گاهی اوقات به دلیل استرس تمایل داریم سریع صحبت های خود را بیان کنیم و نظرمان را بگوییم و برویم، اما این درست نیست. بهتر است با کمال آرامش و بدون تند صحبت کردن نظرمان را بیان کنیم . این نشانه قدرت ماست.

 

توصیه

در نهایت توصیه میکنیم برای بهتر نظر دادن در جمع مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

جمع بندی

این سوال که چگونه در جمع نظر دهیم یکی از موضوعاتی است که فکر بسیاری از ما را درگیر میکند. برای همه ما پیش می آید که در جمع باید نظر بدهیم و صحبت کنیم، پس مرور و انجام این هفت روش میتواند به ما در نظر دادن در جمع کمک کند. اگر این روش ها را تمرین کردید حتما تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید