ارتباط چشمی: با چشمانت در سخنرانی موفق شو

خانه » بلاگ » ارتباط چشمی: با چشمانت در سخنرانی موفق شو

فهرست عناوین

برای ارتباط با مخاطب در سخنرانی راه‌های زیادی وجود دارد اما راهی که بتواند در دل مخاطب نفوذ کند و در سریع‌ترین زمان ممکن توجه مخاطب را در سخنرانی به خود جلب کند فقط یک‌چیز است وآن ارتباط چشمی است که قدرت بی نهایت ارتباطات،با ارتباط چشمی آغاز می‌شود. بزرگ‌ترین نیاز بشر توجه است و اگر هر شخص بتواند به این نیاز پاسخ دهد می‌تواند در قلب افرد نفوذ کند. ما در این مقاله قصد داریم به ارتباط چشمی و نحوه‌ی استفاده از آن در سخنرانی بپردازیم. اگر شما در سخنرانی می‌خواهید دیگران را ترغیب کنید تا کاری انجام بدهند فقط کافی است که ارتباط چشمی پایدار و معنادار با مخاطب خود ایجاد کنید و به آن­ها به­فهمانید که به آن­ها توجه می کنید. تماس چشمی مثبت به شما کمک می‌کند تا با مخاطب خود ارتباط عمیقی پیدا کنید و آن‌ها را درگیر ارائه‌ی خود کنید که این امر باعث می‌شود کلام شما در ذهن و دل مخاطب نفوذ کند.

یک ضرب المثل قدیمی نیز در این باره داریم که می‌گوید:
“چشم دید و دل پسندید”

ارتباط چشمی،با چشمانت در سخنرانی موفق شو

چگونه با مخاطب خود تماس چشمی برقرار کنیم؟
تماس چشمی چگونه می تواند ارتباط بین ما و مخاطب را بوجود آورد؟
چگونه تماس چشمی باعث تأثیرگذاری سخنان ما می شود؟
از تماس چشمی چگونه در سخنرانی های خود استفاده کنیم؟

ارتباط چشمی(تعریف ویکی پدیا)

 تماس چشمی هنگامی اتفاق می افتد که دو جاندار همزمان به چشم یکدیگر نگاه کنند. در انسان ارتباط چشمی نوعی ارتباط غیرکلامی است و تصور می شود که تأثیر زیادی در رفتارهای اجتماعی دارد. این اصطلاح اواسط دهه ۱۹۶۰ ایجاد شد ، این اصطلاح از کشورهای غربی آمده است که اغلب این عمل را به عنوان نشانه­ی معنی دار و مهم اعتماد به نفس ، احترام و ارتباطات اجتماعی تعریف می کند. آداب و رسوم و اهمیت ارتباط چشمی بین جوامع متفاوت است ، اختلافات مذهبی و اجتماعی اغلب معنای آن را بسیار تغییر می دهند.
معانی اجتماعی
تماس چشمی و حالات صورت ، اطلاعات مهم اجتماعی و احساسی را فراهم می کند. افراد ، شاید بدون اینکه آگاهانه این کار را انجام دهند ، در چشم و صورت دیگران به دنبال نشانه های مثبت یا منفی می گردند.
در بعضی از زمینه ها ، تماس چشم ها احساسات شدیدی را برانگیخته می­کند. تماس چشمی برخی از قوی ترین احساسات را هنگام مکالمه اجتماعی فراهم می کند. دلیل اصلی آن این است که جزئیاتی درباره احساسات و اهداف ، ارائه می دهد.
تماس چشمی یکی از عناصر مهم در معاشقه است ، جایی که ممکن است در ایجاد موقعیت و سنجش علاقه­ی شخص دیگری شرایط موثر باشد. تماس چشمی متقابل که در ابتدا سیگنال جاذبه است ،با یک نگاه کوتاه آغاز می شود و به یک بار دیگر تماس چشمی به صورت مکرر ادامه پیدا می­کند.

چگونه با تماس چشمی افکار دیگران را شکل دهیم

  • ارتباطات آهنی بسازید.

اگر شما به‌صورت عمدی در چشمان یک نفر نگاه کنید این نگاه شمارا می‌توان، ارتباطی دانست که به افکار فرد شکل می‌دهد. تماس چشمی پایدار، دعوت کردن فرد به صحبت کردن است که این امر پیوندی میان گوینده و شنونده ایجاد می‌کند.
وقتی به چشم‌های کسی نگاه می‌کنید،احتمالاً او هم به شما نگاه می‌کند و او بیشتر به حرف‌های شما گوش خواهد داد و پیام شمارا بهتر درک خواهد کرد.

  • مهارت ذره بینی خود را افزایش می­دهد.

یک سالن را در نظر بگیرید. در این سالن اگر رقص نوری وجود داشته باشد و مردم در حال صحبت  و در حال رفت‌وآمد باشند ، شلوغی و صداهای مختلف می‌تواند حواس شمارا پرت کند.
در این لحظه اگر شما بتوانید با تمرکز و تماس چشمی عمدی با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید، می‌توانید آرامش خود را به دست آورید شما می‌توانید با این فن روی ارائه‌ی خود نیز تمرکز پیدا کنید.
همچنین وقتی شما سه تا پنج ثانیه به کسی نگاه کنید طبیعتاً سرعت گفتار خود را کم می‌کنید
که این امر باعث می‌شود اعتبار سخنرانی شما افزایش پیدا کند.

  • اقتدارشما و اعتمادبه‌نفس شما

آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که وقتی باکسی صحبت می‌کنید او به این‌طرف و آن طرف  نگاه کند؟
بسیار دور از انتظار است که شما بتوانید حرف‌های او را باور کنید.من هنگامی‌که در حال صحبت باکسی هستم سعی می‌کنم ارتباط چشمی خود را حفظ نمایم اما زمانی که فرد در حال صحبت با من است ارتباط چشمی برقرار نمی‌کند سکوت می‌کنم این سکوت من فرد را به خود آورده متوجه می‌شود که دلیل سکوت من چیست.
شما می‌توانید با تماس چشمی متمرکز و پایدار قدرت و اعتمادبه‌نفس پیدا کنید اگر شما نتوانید تماس چشمی  و ارتباط چشمی مناسبی ایجاد کنید نباید انتظار داشته باشید که مخاطب حرف‌های شمارا گوش کند!

  • با ارتباط چشمی بامخاطبت دوست شو

مردم وقتی می‌بینند که شما نظاره‌گر آن‌ها هستید ناخودآگاه به حرف‌های شما بیشتر توجه می‌کنند و اتفاقی که خواهد افتاد برای شما بسیار جالب خواهد بود زیرا آن‌ها برای تأیید حرف‌های شما سرشان را تکان می‌دهند اخم می‌کنند و حتی لبخند می‌زنند درنتیجه شرکت‌کنندگان و مخاطبان شما از شنوندگان خنثی به شنوندگان فعال تبدیل می‌شوند.
اگر شما در حین سخنرانی نتوانید ارتباط چشمی و تماس چشمی مناسبی با مخاطب خود ایجاد کنید و بخواهید روی اسلایدها و جزوه‌های خود متمرکز شوید، مخاطب شما با مطالب شما درگیر نمی‌شوند و به چیزهایی به‌غیراز سخنرانی فکر می‌کنند و مرغ فکرش  به همه جا به‌جز سخنرانی شما پرواز خواهد کردو دیگر به سخنرانی شما گوش نخواهند داد.

چند نکته ی کلیدی درمورد ارتباط چشم

مردم وقتی می‌بینند که شما نظاره‌گر آن‌ها هستید ناخودآگاه به حرف‌های شما بیشتر توجه می‌کنند و اتفاقی که خواهد افتاد برای شما بسیار جالب خواهد بود زیرا آن‌ها برای تأیید حرف‌های شما سرشان را تکان می‌دهند اخم می‌کنند و حتی لبخند می‌زنند درنتیجه شرکت‌کنندگان و مخاطبان شما از شنوندگان خنثی به شنوندگان فعال تبدیل می‌شوند.
اگر شما در حین سخنرا
۱-آشنایی در سالن پیدا کنید.
قبل از شروع سخنرانی لحظه‌ای صبر کنید و سالن را نگاه کنید و کسی را که می‌شناسید در سالن پیدا کنید.با کسانی که فکر می‌کنید، می‌توانند  با صحبت‌های شما درگیر شوند رابطه برقرار کنید و هر بار به یکی  از آن‌ها توجه کنید.
اگر بتوانید تماس چشمی مناسبی برقرار کنید سخنرانی خود را قوی‌تر اجرا خواهید کرد زیرا اعتمادبه‌نفس خوبی پیدا می‌کنید و اعتمادبه‌نفس شما بالا می‌رود.
۲-در سخنرانی همه را درگیر کنید
نکته اصلی در اینجا این است که هر چه می‌توانید  بیشتر با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید.اگر شما با جمعیت زیادی روبرو هستید و قرار است برای جمعیت زیادی سخنرانی کنید بهتر است سالن  سخنرانی را به چند قسمت تقسیم کنید و هر بار ، به یک نفر از قسمت‌هایی که انتخاب کرده‌اید نگاه کنید.
هنگام جابه‌جایی از یک قسمت به قسمت دیگر، بهتر است از یک الگو استفاده نکنند زیرا مخاطب شما حس خواهد کرد که شما اصلاً به او توجهی ندارید و حرکات شما مصنوعی است .
۳- ۱تا۵ بشمار
برقراری تماس چشمی مناسب بیشتر از پنج ثانیه نمی‌تواند طول بکشد.پنج ثانیه معمولاً مدت‌زمان لازم برای اتمام یک فکر است.اگر شما این نکته‌ی عالی را رعایت کنید خطر از بین رفتن تمرکز شما ، نزدیک به صفر خواهد رسید.
۴-  ارتباط چشمی با خانم ها ممنوع؟!
وقتی فردی از ارتباط چشمی شما ناراحت می‌شود بهتر است که با او تماس چشمی برقرار نکنید .درست است که ارتباط چشمی قدرت زیادی به شما می‌دهد و ابزاری قدرتمند است اما استثناهایی نیز وجود دارد مثلاً در کشور ما ارتباط چشمی با خانم‌ها پیامدهای ناخوشایندی در پی دارد و شخص احساس می‌کند به او توهین کرده‌اید.
۵-توانا بود هرکه تمرین کند
بیشتر سخنرانان وقتی تمرکز خود را از دست می‌دهند به دنبال کلمات مناسب در سخنرانی خود هستید و یا هنگامی که می‌خواهند یک فکر را توضیح دهند به سقف یا زمین نگاه می‌کنند.
اگر این سخنرانان  این کار را به مدت طولانی انجام دهند ارتباط آن­ها با مخاطبین قطع خواهد شد به همین دلیل اگر شما به حد کافی تمرین کرده باشید انرژی بیشتری را صرف ارتباط با مخاطب و بیان سخنان خود  می‌کنید و هنگام سخنرانی به‌جز مخاطب و برگزاری آیتم‌های سخنرانی به چیزی فکر نمی­کنید تا تمرکزتان از بین برود.
۶-  ۳۰دقیقه تماس چشمی مداوم؟!!
اطمینان حاصل کنید هنگام سخنران و اجرا در تمامی مراحل سخنرانی از تماس چشمی استفاده می‌کنید. در سخنرانی‌ها هیچ فردی انتظار این موضوع را ندارد که شما به مدت ۳۰ دقیقه بتوانید مدام ارتباط چشمی برقرار کنید اما می‌توانید مطالب مهم را با ارتباط چشمی و تماس چشمی برجسته‌تر  کنید.
شما می‌توانید مخاطب را با ارتباط چشمی و تماس چشمی برانگیزید که این کار شما باعث می شود آن‌ها مطالب شمارا باجان و دل  گوش دهند و تأثیر کلام شما چندین برابر می‌شود.
۷-به بهانه­ی خوشآمدگویی با مخاطب خود دوست شو
قبل از شروع سخنرانی زودتر در سالن حاضر شوید و با مخاطبان ارتباط برقرار کنید.بیشتر سخنرانان ارتباط چشمی ضعیفی در ابتدای سخنرانی دارند که البته گاهی سخنران بعد از شروع سخنرانی خود می‌تواند ارتباط چشمی برقرار کند.
این موضوع یک امر طبیعی است زیرا انسان‌ها در اولین ملاقات با غریبه‌ها ارتباط را  سخت‌تر شروع می‌کنند.شما برای این‌که بتوانید این پدیده را از بین ببرید ،کافی است قبل از سخنرانی  با خوش‌آمد گویی به افراد با آن‌ها آشنا شوید. در هنگام شروع سخنرانی شما آن‌ها کنارتان خواهند بود.
نی نتوانید ارتباط چشمی و تماس چشمی مناسبی با مخاطب خود ایجاد کنید و بخواهید روی اسلایدها و جزوه‌های خود متمرکز شوید، مخاطب شما با مطالب شما درگیر نمی‌شوند و به چیزهایی به‌غیراز سخنرانی فکر می‌کنند و مرغ فکرش  به همه جا به‌جز سخنرانی شما پرواز خواهد کردو دیگر به سخنرانی شما گوش نخواهند داد.

نقش آداب و رسوم در ارتباط چشمی

ارتباط چشمی در کشورها و فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است در بعضی از فرهنگ‌ها ارتباط چشمی و تماس چشمی به مدت طولانی‌تری اتفاق می‌افتد و در یک فرهنگ ممکن است زمان ارتباط چشمی کمتر باشد به همین منظور بهتر است قبل از سخنرانی درجایی به‌غیراز شهر خود در مورد هنجارهای شهر یا کشور جدید تحقیق کنید.به‌طور مثال  در فرهنگ کشورهای آسیایی مخصوصاً ایران نگاه به چشمان افراد از جنس مخالف ناپسند تلقی می‌شود. زیرا این نوع نگاه ، در فرهنگ ما نگاه عاشقانه تلقی می‌شود.

ارتباط چشمی خرگوشی

در تحقیقات جدیدی که محققان دانشگاه کورنل انجام دادند نتایج جالبی به دست آمد آن‌ها جعبه‌های غلات را به دو شکل متفاوت طراحی کردند و در یک فروشگاه قراردادند. یکی از جعبه‌ها ظاهر معمولی داشت اما جعبه‌ی غلات دیگری عکس خرگوشی بود که به‌ظاهر به چشمان افراد نگاه می‌کرد.
اتفاق جالبی که افتاد این بود که افراد بزرگ‌سال بیشتر از جعبه­ی غلاتی خرید می‌کردند که عکس خرگوش روی آن بود و به آن‌ها نگاه می‌کرد.
برایان وانستیک:استاد دانشگاه کورنل دیسون می‌گوید:برقراری تماس چشمی حتی بر روی جعبه غلات احساس قدرت و ارتباط قوی را القاء می‌کند.
بنابراین اگر می‌خواهید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید یک‌به‌یک به آن‌ها نگاه کنید و با آن‌ها تماس چشمی برقرار کنید.
بسیاری از سخنرانان معروف جهان که سخنرانی‌های آن‌ها  بسیار تأثیرگذار است توانایی این رادارند که با مخاطبان خود بازی کنند. به‌وضوح  با لحنی مقتدرانه  صحبت کنند یا می‌توانند به‌سادگی هرچه تمام­تر، با کاریزمای خود روی مخاطب تأثیر بگذارند.مانند سخنرانی استیوجابز و سرریچادبراسون.
نقطه‌ی مشترک  میان همه‌ی سخنرانان در سخنرانی‌هایشان فقط ارتباط چشمی است . آن‌ها این موضوع را می‌دانند که مغز انسان وقتی در یک محیط شلوغ مانند سمینارها و سالن‌های اجتماع قرار می‌گیرند و وقتی در این سالن‌ها تصاویر،رنگ‌ها و مردم زیادی  هستند  مغز انسان کُندتر کار می‌کند و تمرکز خود را از دست می‌دهد و هنگامی که  ارتباط چشمی  برقرار می‌شود مغز فقط یک‌چیز را می‌بیند و فقط  روی یک‌چیز متمرکز خواهد شد.
برقراری تماس چشمی با یک فرد روش خوبی برای برقراری ارتباط است زیرا در زمانی زندگی می‌کنیم که عوامل حواس‌پرتی انسان بسیار زیاد هستند. مانند:موبایل،شبکه‌های اجتماعی،حواشی،اخبار و…
و همین امر باعث می‌شود افراد تمرکز کمی داشته باشند و تمرکز خود را بر روی یک موضوع به‌راحتی از دست بدهند.با برقراری ارتباط چشمی و تماس چشمی می‌توانید کمک کنید افراد تمرکز خود را دوباره به دست بیاورند.اگر به آن‌ها نگاه کنید آن‌ها هم به شما نگاه خواهند کرد.

چگونه افراد با ارتباط چشمی شما را باور می کنند؟

پلیس‌ها و کسانی که زبان بدن را  خوب درک می‌کنند می‌دانند که اگر یک شخص نتواند در چشمان شما نگاه کند  و نگاهش را از شما   بدزدد به این معنی است که آن فرد دروغ می‌گوید و یا احتمالاً از کاری که کرده است پشیمان است.
درباره سخنرانی نیز این ماجرا صدق ، می‌کند و وقتی شما در رابطه با موضوعی صحبت می‌کنید اگر ارتباط چشمی برقرار نکنید به‌احتمال‌زیاد افراد حرف‌های شمارا باور نمی کنند و حرف‌های شمارا دروغ می‌پندارد.
دقیقاً به همین خاطر است که شرکت‌های حرفه‌ای برای تبلیغات خود، افرادی را استخدام می‌کنند که مهارت زیادی در برقراری ارتباط چشمی دارند که این افراد از  کاریزمای خاصی نیز برخوردار هستند.
پس شما می­توانید با تمرین­کردن ارتباط و تماس­چشمی سخنرانی خود را هرچه بهتر و تاثیرگذارتر برگزار نمایید. شما می­توانید با تماس و ارتباط چشمی در دل مخاطب خود نفوذ کنید.
شما چگونه ارتباط چشمی برقرار می کنید؟آیا دوست دارید با یادگیری این مهارت در سخنرانی ها و گفت و گو های خود بدرخشید؟

دیدگاهتان را بنویسید