زمان مطالعه: 4 دقیقه دو تمرین فن بیان با موبایل   یکی از راهکارهای تضمینی تقویت فن بیان، تمرین…" /> زمان مطالعه: 4 دقیقه دو تمرین فن بیان با موبایل   یکی از راهکارهای تضمینی تقویت فن بیان، تمرین…" />

دو تمرین فن بیان با موبایل

خانه » بلاگ » دو تمرین فن بیان با موبایل

فهرست عناوین

دو تمرین فن بیان با موبایل

 

یکی از راهکارهای تضمینی تقویت فن بیان، تمرین کردن است. تمرین فن بیان باعث افزایش اعتماد به نفس و مهارت فن بیان ما میشود. و البته همه درگیر کار و زندگی هستیم، و خیلی از ما وقت نمیکنیم برای تمرین فن بیان زمان زیادی اختصاص دهیم. در این مقاله دو تمرین فن بیان معرفی خواهم کرد که در هر لحظه و هر جایی که باشید بتوانید با استفاده از موبایل خود این تمرینات را انجام دهید. البته درست است که فن بیان را باید به صورت اصولی آموزش دید و تمرین کرد که در دوره مهندسی بیان تحت نظر من و مربی دوره هم آموزش میبینید و هم تمرین میکنید اما این دو تمرینی که در این مطلب خدمت شما معرفی میکنم دو مورد از تمریناتی هست که میتواند برای زندگی شما و ارتباطات تان بسیار کاربردی باشد.

 

فن بیان چیست و چه کاربردی دارد؟

برخی افراد فکر میکنند فن بیان فقط برای سخنرانان و مجری ها کاربرد دارد در حالی که فن بیان در جامعه امروز برای همه افراد و اقشار لازم است، برای تعامل در محل کار برای برقراری ارتباط با همکاران، خانواده، دوستان و آشنایان فن بیان خوب نقطه قوت محسوب میشود، اگر خیلی ساده بخواهیم فن بیان را تعریف کنیم میگوییم فن بیان یعنی توانایی به کار بردن کلمات درست در هر صحبت ، هرجا و هر مکانی است.

یعنی بتوانیم منظور خود را به راحتی و درست به دیگران انتقال دهیم. زمانی که ما منظور خود را به دیگران به همان صورت که در ذهن خود داریم انتقال دهیم و طرف مقابل منظور ما را همانطور که هست متوجه میشود یعنی از هوش کلامی خوبی برخوردار هستیم که هوش کلامی یکی از مولفه های فن بیان خوب است.

 

آیا فن بیان را میتوان تقویت کرد؟

فن بیان یک مهارت است و مانند هر مهارتی هم اکتسابی است، یعنی میتوانیم مهارت فن بیان را با تمرین فن بیان کسب کنیم مانند مهارت فتوشاپ یا رانندگی یا آشپزی یا آموزش دیدن یک ورزش که با تمرین تقویت میشوند.

برای تقویت فن بیان باید روی دو بال کار کنیم: ۱. بال دانش ۲. بال مهارت

  1. بال دانش

در این قسمت برای تقویت بال دانش باید اطلاعات فن بیان خود را افزایش دهیم، دانش فن بیان خود را بالا ببریم و این کار را میتوانیم با مطالعه کتاب های آموزشی فن بیان یا شرکت در دوره های آموزشی فن بیان انجام دهیم.

  1. بال مهارت

در بال مهارت کاری که باید انجام دهیم تمرین فن بیان است، بعد از کسب دانش باید تمرین کنیم تا مهارت فن بیان خود را تقویت کنیم. من در دوره های فن بیان خود هم روی بال دانش و هم بال مهارت کار میکنیم تا شرکت کنندگان بهترین نتیجه را از دوره بگیرند. در ادامه تمرینات فن بیان که با موبایل میتوان به راحتی انجام داد را معرفی خواهم کرد.

 

دو تمرین فن بیان با موبایل

تمرین اول: ویدئو گرفتن 

تمرین اول که یکی از بهترین تمرین فن بیان محسوب میشود ویدئو گرفتن است. این تمرین فن بیان به قدری روی اعتماد به نفس و تقویت فن بیان ما تاثیرگذار است که من در دوره ی مهندسی بیان هم علاوه بر تمرینات دیگر، به شرکت کنندگانم این تمرین را میدهم. در این تمرین فن بیان موضوعی را برای صحبت و سخنرانی انتخاب میکنیم و در حد سی ثانیه الی یک دقیقه از خودمان ویدئو میگیریم. این ویدئو باید طوری باشد که زبان بدن ما و حالت چهره ی ما کاملا مشخص باشد.

بعد از ضبط ویدئو ار خودمان، حالا وقت آن است که سراغ تحلیل ویدئو برویم، یعنی ویدئوی خود را بارها نگاه کنیم، به زبان بدن خود توجه کنیم، میمیک صورت و حالت چهره خود را تحلیل کنیم. و برای ویدئو بعدی این نکات را رعایت کنیم.

این تمرین فن بیان را هر روز به مدت چهل روز تکرار کنید تا تاثیر آن را متوجه شوید.

 

تمرین دوم: ضبط صدا

دومین تمرین مهم در ضبط صدا است. اکثر انسان ها عادت به ضبط صدا و فایل صوتی ندارند. حتی از صدای خود متنفرند. چون به شنیدن صدای خود عادت نداریم و حتی از صحبت کردن در جمع و یا از فایل صوتی ارسال کردن خجالت میکشیم. با این تمرین فن بیان میتوانیم خجالت از صحبت را کنترل کنیم و هم میتوانیم اعتماد به نفس خود در فن بیان را بالا برده و هم از بندهای خجالت رها میشویم.

همچنین این تمرین به ما کمک میکند که در ارتباط و تعامل با دیگران هم از فایل صوتی استفاده کنیم. که تاثیر فوق العاده ای در انتقال درست مطالب خواهد داشت از جمله احساسات و لحن ما در فایل صوتی مشخص است. اما در پیام متنی احساسات و لحن منتقل نمیشود و امکان سو تفاهم را بالا میبرد.

علاوه بر این موضوع فایده دیگری که تمرین فایل صوتی میتواند برای ما داشته باشد این است که به صدای خود عادت خواهیم کرد. و به جای اینکه از صدای خود متنفر باشیم(مانند غالب افراد) صدای خود را دوست خواهیم داشت. اگر این تمرین را به مدت چهل روز انجام دهید خودتان همه این نکات را درک خواهید کرد.

برای انتخاب موضوع میتوانید از گوگل کمک بگیرید و یا اگر اهل مطالعه هستید از کتاب هایی که مطالعه میکنید کمک بگیرید.

 

جمع بندی

در این مقاله به تعریف و کاربرد فن بیان پرداختیم. و دو تمرین فن بیان با موبایل را گفتیم. که اگر این دو تمرین فن بیان را به مدت چهل روز انجام دهید تاثیر آن را خودتان متوجه خواهید شد. این دو تمرین به قدری مفید و موثر هستند که من در دوره حرفه ای فن بیان خودم یعنی در دوره مهندسی بیان به شرکت کنندگانم معرفی میکنم. و جزو تمرینات دوره قرار میدهم.

البته که تمرینات فن بیان گسترده تر از این مواردی که مطرح کردیم است. که در دوره های فن بیان کاملا به تمرینات فن بیان میپردازیم. ولی با انجام همین تمرینات فن بیان هم میتوان به حد قابل قبولی از این مهارت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید