تاثیر شناخت دنیای مطلوب در زندگی مشترک

خانه » بلاگ » تاثیر شناخت دنیای مطلوب در زندگی مشترک

فهرست عناوین

تاثیر شناخت دنیای مطلوب در زندگی مشترک

در این مقاله قصد داریم به تاثیر شناخت دنیای مطلوب در زندگی مشترک بپردازیم. با شناخت دنیای مطلوب همسرمان و اطرافیان می توانیم مانع از بروز بسیاری از مشکلات در روابط خانوادگی و اجتماعی شویم.برای شناخت دنیای مطلوب با ما همراه باشید

 

آیا مقاله ی ادراک در همسرداری را مطالعه کرده اید؟

 

دنیای مطلوب چیست؟

بر اساس تئوری انتخاب ویلیام گلسر همه ی ما دنیایی به نام دنیای مطلوب داریم.تصویر ذهنی خاصی از یک جهان آرمانی و دلخواه که دوست داریم در صورت امکان در آن زندگی کنیم.

 

همسرداری بر اساس تئوری انتخاب

 

تاثیر دنیای مطلوب در زندگی ما

با وجود آنکه دنیای مطلوب در بخش کوچکی از حافظه ی ما قرار گرفته است، اما  هسته ی اصلی زندگی ماست.این دنیا همزمان با تولد ما در ذهنمان ساخته می شود و در طی زمان تا لحظه ی مرگ بازسازی و بازآفرینی می شود.

اجزای تشکیل دهنده ی دنیای مطلوب

دنیای مطلوب شامل تصاویری از فعالیت های است  که  بیش از هر عمل دیگری برایمان لذت بخش و ارضاءکننده ی نیازهایمان است و منبع تمامی انگیزره های خاص زندگی ماست.

محتویاتی که در این دنیا ذخیره می کنیم سه دسته اند:

  1. افراد گوناگون از جمله تصویری از خودمان که دائما در حال تغییر است
  2. اموال،مادیات و چیزهای ارزشمند
  3. نظام باور ها و عمیق ترین و مقدس ترین عقاید دینی و غیر دینی ما

 

آیا مقاله “ادراک چیست؟ “را مطالعه کرده اید؟

 

تاثیر شناخت دنیای مطلوب در زندگی مشترک

تصاویر دنیای مطلوب ما ، انگیزه ی واقعی تمامی رفتارهای ما در سراسر زندگی ماست. به عنوا مثال یک زوج که ازدواج کرده اند را در نظر بگیرید، در دینای مطلوب آنها تصاویری از رابطه ی نشاط آور وجود دارد. هر یک از آنها امیدواراند که در ادامه ی زندگی مشترکشان با هم به گونه ای رفتار کنند که همان تصاویر خوشایند به طور عینی تداوم داشته باشد. از آنجایی که دنیای مطلوب ما حاوی تصاویری از خواسته های ماست،وظیفه ی شخصی خود ماست که برای تطبیق واقعیت بیرونی با این تصاویر درونی راهی پیدا کنیم.

قدرت نفوذ دنیای مطلوب در زندگی

انسان ها از قدرت نفوذ دنیای مطلوب بر زندگیشان خیلی کم آگاه هستند. تا زمانی که سعی کنیم تصویری را در دنیای مطلوب خود نگهداریم ولی نتوانیم به آن دست یابیم،رنج خواهیم برد. این واقعیت را باید بپذیریم. این شیوه ی کار مغز ماست.

چطور از دنیای مطلوب برای بهبود روابط استفاده کنیم؟

باید بدانیم که ما می توانیم تصاویر ذهنی خودمان را کنترل کنیم و کنترلی بر تصاویر ذهنی دیگران یا همسرمان نداریم. علاوه بر این بدانیم که هر قدر با همسرمان بهتر رفتار کنیم در دنیای مطلوب یکدیگر بهتر و قوی تر حضور پیدا می کنیم و عشق به همسرمان  در دنیای مطلوب من و عشق به من در دنیای مطلوب او عمیق تر می شود.
یکی از کارهایی که ما برای بهبود روابط خود باید بکنیم این است که محتویات دنیا مطلوب خود را با دیگری در میان بگذاریم . هر قدر تمایل ما به در میان گذاشتن دنیای خود با همسرمان بیشتر باشد،بیشتر به هم علاقمند می شویم

 

آیا مقاله ی “چگونه از همسر خود انتقاد کنیم تا تاثیرگذار باشد؟”  را مطالعه کرده اید؟

 

 

16 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید