ادراک در همسرداری

خانه » بلاگ » ادراک در همسرداری

فهرست عناوین

ادراک در همسرداری

در این مقاله قصد داریم از ادراک در همسرداری مطالبی را بیان کنیم. مسئله ی ادراک در تمام روابط بین انسانها نقش مهمی را ایفا می کند.در مقوله ی زناشویی و همسرداری اهمیت بیشتر و پرنگ تر برخوردار است.

برای درکِ ادراک با ما همرا باشید…

تعریفی از ادراک

ادراک یعنی برداشت ما از رویدادهایی که در محیط اطرافمان اتفاق می افتد.شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که شما و هسرتان از یک اتفاق برداشت متفاوتی کرده باشید و در عین حال هر دو برداشت درست و منطقی بوده است.
برای فهمیدن بهتر و بیشتر موضوع ادراک  “مقاله ی ادراک چیست؟  “را مطالعه کنید.

 

آیا مقاله ی”  ادراک چیست؟ ” را مطالعه کرده اید؟

 

ما واقعیت را نمی بینیم، واقعیت خودمان را می بینیم!

ادراک در همسرداری

 برای خیلی از ما در زندگی مشترک پیش آمده است که درباره ی موضوعی با همسرمان به هیچ وجه به تفاهم نمی رسیم و بعد از بحث های طولانی نتیجه ی حاصل فقط دلخوری و کدورت است.در واقع اختلاف ما همچنان به قوت خود باقی ست.
باید به شما بگویم که حق با هر دوی شماست. تا وقتی که تنها از جایگاه خودتان به موضوع نگاه می کنید حق با شما خواهد بود.هر کدام از شما دلایل خودتان را دارید برای صحت گفته ها و نظر خود، اما نمی توان گفت که آیا دلایل شما درست است یا همسرتان چون همه ی ما واقعیت را نمی بینیم،بلکه واقعیت خودمان را می بینیم!!

ادراک در همسرداری

 

 

آیا مقاله رفتار با همسر سیگاری را مطالعه کرده اید؟

 

تا کی باید من ظرفارو بشورم!

 ادراک در همسرداری

ساناز و امیر تازه با هم ازدواج کرده اند.آنها هر دو شاغل هستند و به یگدیگر به شدت علاقمند هستند.آنها از اینکه باهم ازدواج کرده اند واقعن شاد و راضی هستند. ساناز همیشه یک ساعت زودتر به خانه می رسد و سریع شروع می کند به آماده کردن شام.امیر که به خانه می آید بعد از احوالپرسی گرم و صمیمی باساناز شام می خورد و بعد از  تشکر جلوی تلویزیون می نشیند.ساناز هم ظرف ها را می شوید.ساناز در حیت شستن ظرفها به این فکر میکند که ،ازدواج هیجان انگیز یعنی همین!؟ و بعد باعصبانیت به امیر می گوید: ینی تو هیچ وقت نمی خوای به من کمک کنی؟فکر میکنی من کی هستم؟
امیر نمی داند چه شد است: قضیه چیه؟منظورت اینه که من باید کمکت کنم آشپزی کنی و ظرفا رو بشوری؟تا بحال همچین چیزی نشنیدم!!

اختلاف در ادراک

تفاوت در ادراک ما از رویدادها  باعث بسیاری از اختلافات و سوءتفاهم ها در زندگی مشترک است.جامعه شناسان و ما مشاورانِ خانواده بر این عقیده هستیم که یکی از بزرگترین مشکلات در زندگی زناشویی تفاوت ادراک و برداشت ها است.همه ی ما بر اساس اطلاعاتی که در طول زندگی به دست می آوریم ، ارزش گذاری ها ، و خواسته های که داریم برداشت  و تفسیر های متفاوتی از رویدادهای زندگی مان داریم.

آیا مقاله کنترل خشم در روابط زناشویی را مطالعه کرده اید؟

مشکل ساناز و امیر : تفاوت در ادراک

مشکل ساناز و امیر بر سر این است که چه کسی چه کاری را انجام دهد.ببینید، وقتی ساناز در خانه ی پدر و مادرش بود پدرش همیشه در تهیه شام با مادرش کمک می کرد و بیشتر اوقات پس از شام ظرف ها را می شست. از طرف دیگر ، امیر در خانه ی پدرش هرگز این کارها را انجام نداده  بود و فکرش را هم نمی کرد.امیر از اوایل کودکی شنیده بود که کارهای خانه مال زن هاست.بنابراین ساناز و امیر ادراک متفاوتی از انجام کارهای خانه دارند.اگر ساناز و امیر از موضوع تفاوت ادرام اطلاع داشتند می توانستند زود قضاوت نکنندو با دیدن مسئله از نگاه همدیگر مانع بروز بحث و دلخوری شوند.

تمرین هایی برای ادراک

با انجام تمرین های ادراک می توانیم جلوی بسیاری از تعارض ها و سوءتفاهم ها را بگیریم.یاد بگیریم زود قضاوت نکنیم و خودمان را جای دیگران بگذاریم.
۱.مشاهده ی بدون تفسیر : یاد بگیریم و تمرین کنمی که بدون هیچ گونه برچسب زدن و قضاوت کردن رویداد ها را ببینیم.

۲.از ادارک یکدیگر سوال کنیم: تمرین کنیم که در هر موضوع و رویدادی از یکدیگر بپرسیم که ; چه حسی داری؟تو چی فکر میکنی؟نظر تو چیه؟…

۳.مطاله و یادگیری درباه ی ادراک: مقاله  و داستان های های زیادی از ادراک وجود دارد که ما می توانیم با مطالعه آنها به شناخت درستی از ادراک خودمان و همسرمان برسیم.

در این مقاله به ادراک در همسرداری پرداختیم.پیشنهاد میکنم برای بهره وری بهتر از این مطالب مقاله ادراک چیست را مطالعه کنید.

 

ادراک چیست؟

 

10 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید