۲۰+۵ راه برای بخشیدن خود

خانه » بلاگ » ۲۰+۵ راه برای بخشیدن خود

فهرست عناوین

برقراری صلح و حرکت به جلو اغلب آسان‌تر از انجام کارهای دیگر است. اینکه بتوانید بخشش خود را تمرین کنید؛ به همدلی، دلسوزی، مهربانی و درک نیاز دارد. همچنین لازم است بپذیرید که بخشش خود یک انتخاب است.چه بخواهید از طریق یک اشتباه جزئی و چه خطایی که در همه زمینه‌های زندگی شما تأثیر می‌گذارد، با بخشش روبرو شوید، قدم‌هایی که باید برای بخشش خود بردارید، شکل و ظاهر یکسان دارند.
همه ما در بعضی مواقع اشتباه می‌کنیم. به‌عنوان انسان، ما ناقص هستیم. هرچقدر که احساس دردناک و ناراحت‌کننده‌ای داشته باشیم، مواردی در زندگی وجود دارد که ارزش دارد برای رفتن به سمت پیشرفت و موفقیت درد آن را تحمل‌کنیم که بخشش خود یکی از این موارد است.

۲۰+۵ راه برای بخشیدن خود​

بخشش خود به چه معناست؟

بخشش خود به این منظور نیست که خود را از قلاب رها کنید و نشان دهید که یک فرد  ضعیف هستید. عمل بخشش ، در مورد خود و دیگرانی که به شما ظلمی  کرده‌اند ، به‌منزله تائید این رفتار نیست. بخشش خود به این معنی است که شما رفتاری را می‌پذیرید ، آنچه اتفاق افتاده است را می‌پذیرید و مایلید که از کنار آن عبور کرده و به زندگی خود ادامه دهید ،بدون اینکه رویدادهای گذشته را تغییر دهید که البته  قابل‌تغییر هم نیست.
از بخشش خود می توانید به :

  • مسئولیت‌­پذیری
  • پشیمانی
  • ترمیم
  • بازسازی خود برسید.

قبول مسئولیت

بخشش خود چیزی بیش از این است که گذشته را پشت سر بگذارید و از آن دور شوید. این در مورد پذیرفتن آنچه اتفاق افتاده و نشان دادن دلسوزی نسبت به خود است.مواجهه با آنچه انجام داده‌اید یا آنچه اتفاق افتاده است اولین قدم به‌سوی بخشش خود است. همچنین سخت‌ترین مرحله نیز است. اگر برای اینکه کارهای خود را قابل‌قبول جلوه دهید ، بهانه‌گیری کنید،  آن را  منطقی بیان کنید یا آن را  توجیه بکنید ، وقت آن است که  با آنچه انجام داده‌اید روبرو شوید و آن را بپذیرید.
با به عهده گرفتن مسئولیت و پذیرفتن اینکه درگیر اقداماتی شده‌اید که به دیگران آسیب‌رسانده است ، می‌توانید از احساسات منفی مانند حسرت و گناه بیش‌ازحد جلوگیری کنید.

ابراز پشیمانی

درنتیجه مسئولیت‌پذیری ، ممکن است طیف وسیعی از احساسات منفی ازجمله احساس گناه و شرم را تجربه کنید. وقتی کاری اشتباه انجام داده‌اید ، احساس گناه در مورد آن کاملاً طبیعی و حتی می‌تواند سالم باشد . این احساس گناه و ندامت می‌تواند به‌عنوان سکویی برای تغییر رفتار مثبت عمل کند.
درحالی‌که احساس گناه به این معنی است که شما فرد خوبی هستید اما به اشتباه  یک کار بد انجام داده‌اید ، اما شرمی که از احساس گناه به وجود می­ آید باعث می‌شود که خود را فردی بد بدانید. این می‌تواند احساس بی‌ارزشی را به وجود آورد که اگر حل‌نشده باقی بماند ، می‌تواند منجر به اعتیاد ، افسردگی و پرخاشگری شود. بدانید که اشتباهاتی که نسبت به آن احساس گناه می‌کنید ، شمارا به شخص بد تبدیل نمی‌کند یا ارزش ذاتی شمارا تضعیف نمی‌کند به همین دلیل شما باید بتوانید خود را ببخشید.

آسیب را ترمیم کرده و اعتماد را بازیابی کنید

جبران خسارت بخش مهمی از بخشش خود است ، حتی وقتی شخصی  را که می‌بخشید ، خودتان باشید. همان‌طور که ممکن است دیگران را ببخشید و یا  اینکه به طریقی این مسئله را به عهده بگیرید ،بخشش خود را وقتی احساس می‌کنید که آن را به دست آورده‌ باشید ، که این موضوع  بیشتر روی شما تأثیر می‌گذارد.
یکی از راه‌های عبور از تقصیر خود ، اقدام به اصلاح اشتباهات خود است.  اگر فردی خواستار آن شد ، عذرخواهی کنید و به دنبال راه‌هایی باشید که بتوانید آن را برای هرکسی که  به او آسیب‌رسانده­اید، جبران کنید.ممکن است به نظر برسد که این قسمت از روند فقط به نفع شخصی است که از طرف شما آسیب‌دیده است ، اما در آن  برای شما چیزهای خوبی  نهفته است. برطرف کردن اشتباه خود بدان معناست که هرگز فکر نخواهید کرد که آیا می‌توانستید کارهای بیشتری برای جبران خسارت ،انجام دهید.

چگونه صمیمانه و مؤثر عذرخواهی کنیم

برای اینکه بتوانیم خود را ببخشیم باید بتوانیم صمیمانه از اشتباهات خود عذرخواهی کنیم.
تمرکز بر تمدید
همه اشتباه می‌کنند و مواردی دارند که برای آن‌ها متأسف یا پشیمان هستند. گرفتار شدن در دام نشخوار فکری ، نفرت از خود یا حتی ترحم می‌تواند به شما آسیب برساند و حفظ عزت‌نفس و انگیزه شمارا با مشکل روبرو کند.
بخشش خود، غالباً نیاز به یافتن راهی برای یادگیری از تجربه و رشد به‌عنوان یک شخص دارد . برای این کار ، شما باید بفهمید که چرا رفتاری مانند این را انجام داده‌اید و چرا احساس گناه می‌کنید. چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید تا در آینده دوباره از همان رفتارها پیشگیری کنید؟ بله ، ممکن است اشتباه گرفته باشید ، اما این‌یک تجربه یادگیری بود که می‌تواند به شما در انتخاب بهتر در آینده کمک کند.
محدودیت‌ها
درحالی‌که بخشش خود عملی قدرتمند است ، مهم است که تشخیص دهیم این مدل برای افرادی که ناعادلانه خود را مقصر چیزی می‌دانند که مسئول آن نیستند ، در نظر گرفته نشده است.به‌عنوان‌مثال افرادی که دچار سو استفاده ، ضربه یا از دست دادن چیزی شده‌اند ، حتی اگر هیچ کنترلی بر اوضاع نداشته باشند ممکن است احساس شرم و گناه  پیدا کنند.

فواید

بدیهیات استاندارد در روانشناسی این بوده است که بخشش خود چیز خوبی است و منافع زیادی را به شما منتقل می‌کند ، خواه  اتفاقات خفیف و جزئی را تجربه کرده باشید یا شکایت جدی‌تری را متحمل شده باشید، این موضوع  شامل بخشیدن دیگران و همچنین خودتان است.

سلامت روان

رها کردن و بخشش خود می‌تواند به تقویت احساس سلامتی و بهبود تصویر شما از خود کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده است که وقتی افراد خودشان را می­ بخشند ، سطح افسردگی و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند به همین ترتیب ، خود شفقتی با سطوح بالاتر موفقیت ، بهره‌وری ، تمرکز همراه است.

سلامت جسمانی

بخشش خود همچنین می‌تواند بر سلامت جسمی شما تأثیر مثبت بگذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بخشش خود می‌تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد ، درد بدن و فشارخون را کاهش دهد و خطر حمله قلبی را کاهش دهد.

روابط

داشتن نگرش دلسوزانه و بخشنده نسبت به خود نیز یکی از مؤلفه‌های مهم روابط موفق است . توانایی ایجاد پیونده‌ای عاطفی نزدیک با افراد دیگر مهم است ، اما توانایی‌ترمیم این پسوندها در صورت ضعف یا آسیب دیدن نیز  می ­تواند مهم باشد. به‌طور خاص ، هر دو شریک تمایل دارند که رضایت بیشتری از رابطه داشته باشند و افکار منفی کمتری در مورد یکدیگر داشته باشند درنتیجه بخشش خود می‌تواند به این امر کمک شایانی بکند.

چالش‌ها

بنابراین چه چیزی باعث می‌شود که بخشش خود در بعضی مواقع بسیار دشوار باشد؟ چرا مردم معمولاً نسبت به اشتباهات جزئی، خود را مجازات و تحقیر می‌کنند؟ مشارکت در کارهایی که مطابق با ارزش‌ها یا خودباوری‌های ما نیستند می‌تواند منجر به احساس گناه و پشیمانی شود ، یا بدتر از آن ، نفرت از خود را به وجود آورد.
برخی از افراد به‌طور طبیعی بیشتر مستعد ابتلا به نشخوار فکری هستند ، که می‌تواند احساسات منفی را به وجود آورد. گفت و گوی درونی  که شامل اذعان به خطا و پذیرفتن اینکه لازم است تغییر کنید ، می‌تواند روند کار را به چالش بکشد .
سرانجام ، افرادی که هنوز آماده تغییر نیستند ممکن است دلیل  این امر  این باشد که  هنوز خودشان را نبخشیده ­اند. در عوض ، با پذیرفتن اینکه نیاز به تغییر دارند ، ممکن است با صرف‌نظر از رفتار خود و یا بهانه‌گیری نسبت به رفتار خود ، به‌نوعی خود را ببخشند.

اشکالات احتمالی

درحالی‌که به‌طورکلی بخشش خود به‌عنوان اقدامی مثبت تصور می‌شود که می‌تواند به بازیابی حس خوب  کمک کند ، تحقیقات نیز نشان می‌دهد که گاهی اوقات می‌تواند اثر مخربی نیز داشته باشد. گله اصلی  از بخشش خود این است که گاهی می‌تواند همدلی کردن را برای کسانی که از اعمال شما صدمه‌دیده‌اند ، کاهش دهد.
اگرچه بخشش خود غالباً احساس گناه را تسکین می‌دهد ، اما گاهی اوقات این تمرکز درونی باعث می‌شود که شناسایی برای دیگران دشوارتر شود.

هر وزنه‌ای را که حمل می‌کنید ، سنگین می‌شود

زمانی که خود را نبخشید مانند این است که به یک‌باره قاضی ، هیئت منصفه و متهم زندگی خود هستید. ما تقریباً روزانه خود را محاکمه می‌کنیم و حکم محکومیت خود را می‌نویسیم. بیشتر ما با خودمان به روشی صحبت می‌کنیم که هرگز اجازه نمی‌دهیم شخصی با بچه‌ها یا همسایگانمان صحبت کند. اما مشکلی با محکوم کردن خود نداریم. خبر خوب در مورد بخشش خود این است که شما می‌توانید دستبند خود را بازکنید، قاضی را اخراج کنید و خود را از جایگاه محکومین خارج  کنید.
اضطراب واقعی است اما شمارا تعریف نمی‌کند.
خبر بد این است که  این موضوع کار سختی است زیرا  باید با شیاطین ذهنی خود روبرو شوید ، یاد بگیرید چگونه خود را ببخشید و یک هویت جدید تشکیل دهید. امید ما این است که امروز به یک نقطه عطف برای شما تبدیل شود  تا شما اجازه ندهید اشتباهات گذشته شمارا تعریف کند.
قبل از اینکه مراحل مربوط به بخشش خود را طی کنیم ، بیایید در همان صفحه قرار بگیریم که چرا بخشش خود  مهم است.

چرا بخشش خود مهم است؟

بخشش  خود برای داشتن یک زندگی کامل ، معنادار و معتبر کاملاً ضروری است. در اینجا چند استدلال به نفع بخشش خود وجود دارد:
شما لیاقت عشق رادارید .با همه اشتباهات و انتخاب‌های بد خود ، شما انسانی  هستید که شایسته افتخار و عزت است. انسان بودن و اشتباه کردن امری طبیعی است . همه ما در یک قایق هستیم. شما بیش از بدترین کاری هستید که انجام داده‌اید. مالک آن شوید و آسیب‌پذیر باشید.
اگر  نسبت به خود دلسوزی نشان ندهید ، نمی‌توانید به دیگران هم ترحم نشان دهید. بخشش خود موضوعی مانند صداقت است زیرابه شما اجازه می‌دهد همان‌گونه که با دیگران رفتار می­کنید با خود نیز همان­گونه رفتار کنید.
گذشت نکردن مانع از زندگی  کردن در زمان حال و انتظار چیزهای خوب در آینده می‌شود. وقتی خود را محکوم می‌کنید ، تصمیم می‌گیرید اشتباهات گذشته هویت شمارا مشخص کند. شما در حال انتخاب وزنه‌ای هستید که به پشت خود آویزان کنید و در مسیر زندگی آن را حمل کنید.
این‌یک تصمیم بد است  که ماهیت وجودی شمارا  در برگرفته است. شما باید حسرت‌ها و ناامیدی‌های گذشته خود را  کنار بگذارید تا کاملاً در زمان حال زندگی کنید و باور کنید که شایسته کارهای خوب هستید.

چگونه خود را ببخشیم؟

خواه  اشتباه شما بزرگ باشد و  خواه  کوچک ، کاری که ۱۰ دقیقه پیش یا ۱۰ سال پیش انجام داده ­اید ، خود گذشتگی یک مهارت و عادت است که همه باید آن را یاد بگیرند تا بتوانند واقعاً با خود ارتباط برقرار کنند وزندگی اصیل داشته باشند. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید زیرا  باید بخشش خود را یاد بگیرید.
در ادامه به ۲۵ نکته اشاره‌کرده‌ایم که ممکن است دفعه دیگر بخواهید آن را امتحان کنید.

۱. بر احساسات خود تمرکز کنید

یکی از اولین قدم‌ها در یادگیری بخشش خود ، این است که بر احساسات خود تمرکز کنید. قبل از اینکه به جلو بروید ، باید منبع خود را تائید و پردازش کنید. به خود اجازه دهید احساساتی که در شما ایجاد شده را بشناسید و بپذیرید و از آن‌ها استقبال کنید.

۲. اشتباه را با صدای بلند بگویید

جوردن پی کل می‌گوید ، اگر اشتباهی مرتکب شدید و بارها با  آن به مبارزه کردید ، آنچه را که از این اشتباه آموخته‌اید را  با صدای بلند تائید کنید.وقتی به افکار در ذهن خود و احساسات در قلب خودصدا می‌دهید ، ممکن است خود را از برخی بارهای منفی رها کنید. شما همچنین می­توانید آنچه را از اعمال و پیامدهای خودآموخته‌اید، در ذهن خود حک ‌کنید.

۳. به هر اشتباه به‌عنوان یک تجربه یادگیری فکر کنید

به هر “اشتباه” به‌عنوان یک تجربه یادگیری فکر کنید که کلید حرکت سریع‌تر و باثبات‌تر در آینده را در خود برای شما دارد.یادآوری به خود با استفاده از ابزار و دانشی که در آن زمان داشتیم که باعث شد بهترین کار را انجام دهیم ، به ما کمک می‌کند تا خود را ببخشیم و به جلو حرکت کنیم.

۴.به خود اجازه دهید این روند را به حالت تعلیق درآورد

اگر اشتباهی مرتکب شدید اما  کنار گذاشتن آن برای شما سخت است ، افکار و احساسات خود را داخل  یک ظرف ، مانند ظرف شیشه‌ای یا جعبه ، تجسم کنید.سپس ، به خود بگویید که فعلاً این مورد را کنار گذاشته‌اید و اگر زمانی به سود شما باشد ، به آن مراجعه خواهید کرد.

۵. با منتقد درونی خود گفتگو کنید

یادداشت‌برداری می‌تواند به شما کمک کند منتقد درونی خود را درک کرده و به خود شفقتی برسید. یک کاری که می‌توانید انجام دهید این است که “مکالمه” بین خود و منتقد درونی خود را بنویسید. این کار می‌تواند به شما کمک کند الگوهای فکری را که باعث خرابکاری در توانایی بخشش خود می‌شوند ، شناسایی کنید.
همچنین می‌توانید از زمان یادداشت‌برداری استفاده کنید و فهرستی از ویژگی‌هایی را که درباره خودتان دوست دارید، شامل نقاط قوت و مهارت خود تهیه کنید. هنگامی‌که اشتباهی مرتکب می‌شوید ، می‌توانید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید.

۶. توجه کنید که چه موقع انتقاد از خود می‌کنید

ما خودمان بدترین منتقد هستیم ، درست است؟ به همین دلیل یک نکته مهم این است که متوجه شوید وقتی صدای خشن وارد می‌شود  چه‌کاری باید انجام دهید .شما می‌توانید آن را یادداشت کنید. ممکن است ازآنچه منتقد درونی به شما می‌گوید تعجب کنید.

۷. پیام‌های منفی منتقد درونی خود را آرام کنید

گاهی اوقات تشخیص تفکراتی که مانع بخشش خود می‌شوند دشوار است. اگر می‌خواهید منتقد درونی خود را مرتب کنید .
در یک‌طرف کاغذ ، آنچه را که منتقد درونی به شما می‌گوید (که تمایل به انتقادی و غیرمنطقی بودن دارد) را بنویسید.
در طرف دیگر کاغذ ، برای هر چیزی که منتقد درونی به شما گفت و شما آن را  نوشتید ، یک پاسخ دلسوزانه و منطقی بنویسید.

۸- در مورد آنچه می‌خواهید،خود را روشن کنید

اگر اشتباهی که مرتکب شده‌اید به شخص دیگری آسیب‌رسانده است ، باید بهترین روش را تعیین کنید. آیا می‌خواهید با این شخص صحبت کنید و عذرخواهی کنید؟ آیا آشتی با آن‌ها و جبران اشتباه ، مهم است؟ ممکن است در مورد کارهایی که به دور آن­ها حصار کشیده ­اید ، بخواهید  آن­ها را جبران کنید. این فراتر از گفتن متأسفم برای شخصی است که از طرف شما صدمه‌دیده است. در عوض ، سعی کنید اشتباهی که مرتکب شده‌اید را برطرف کنید. یک مطالعه نشان داد که وقتی خسارتی را  جبران می ­کنیم ، بخشش خود نیز آسان­تر می­ شود.

۹. از مشاوره خود استفاده کنید

اغلب اوقات ، آسان‌تر است که به دیگران بگویید چه‌کاری انجام دهند تا اینکه از توصیه‌های خود استفاده کنیم. مک باین ،درمانگر ازدواج و خانواده ، می‌گوید از خود بپرسید اگر چهره تقصیرکار خود را با خودتان به اشتراک بگذارید ، به  خودتان چه می‌گویید .
اگر  این موضوع برای شما کار دشواری است ، می‌تواند از نقش‌آفرینی دوستتان کمک بگیرید. از آن‌ها بخواهید اشتباه شمارا قبول کنند. آن‌ها به شما خواهند گفت که چه اتفاقی افتاده و چگونه در تلاش‌اند تا خود را ببخشند.شما باید در اینجا در نقش یک مشاور باشید و تمرین کنید و به دوست خود بگویید چگونه باید ادامه دهد. با این کار می ­توانید بهتر خودتان را ببخشید.

۱۰. پخش نوار را قطع کنید

این طبیعت انسانی است که وقت و انرژی خود را برای بازپخش اشتباهات خود صرف ‌کند. اگرچه برخی از پردازش‌ها مهم است ، اما گذر از وقایع به صورت مکرر به شما اجازه نمی‌دهد که گام‌های مناسب را برای بخشش خود بردارید.
وقتی خودتان را با صدای نوار “من یک شخص وحشتناک هستم” محاصره کردید ، خود را متوقف کنید و روی یک مرحله با اقدام مثبت تمرکز کنید. به‌عنوان‌مثال ، به‌جای پخش مجدد نوار ، سه بار نفس عمیق بکشید یا به پیاده‌روی بروید.قطع الگوهای فکری می‌تواند به شما کمک کند تا از تجربه منفی فاصله گرفته و استرس و اضطراب را کاهش دهید تا بتوانید راحت‌تر خود را ببخشید.

۱۱. مهربانی را نشان دهید

اگر اولین پاسخ شما به یک موقعیت منفی انتقاد از خود است ، وقت آن است که به خود مهربانی و عطوفت نشان دهید. تنها راه برای شروع سفر بخشش خود مهربانی و دلسوزی نسبت به خودمان است.این به زمان ، صبر و یادآوری برای خود نیاز دارد که لیاقت بخشش رادارید.

۱۲. به دنبال کمک حرفه‌ای باشید

اگر در تلاش برای بخشش خود هستید ، ممکن است از گفتگو با یک فرد حرفه‌ای بهره‌مند شوید. توصیه می‌شود با یک مشاور صحبت کنید که می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه این الگوهای ناسالم را در زندگی خود بشکنید و روش‌های جدید و سالم برای کنار آمدن با اشتباهات را بیاموزید.
بهبودی
بخشش خود برای روند بهبودی مهم است زیرابه شما امکان می‌دهد عصبانیت ، گناه ، شرم ، غم یا هر احساسی را که تجربه می‌کنید کنار بگذارید و به راه خود ادامه دهید.هنگامی‌که احساس خود را شناسایی کردید ، به آن صدا دهید و بپذیرید که اشتباهات اجتناب‌ناپذیر هستند. شما خواهید دید که چگونه بخشش کار خود را انجام می‌دهد.
هرازگاهی ، همه ما نیاز به بخشش خود داریم. شاید شما به خاطر اشتباهی که در محل کارتان مرتکب شده‌اید و یک‌ کیسه پول برای شرکت خرج کرده‌اید ، خودزنی ‌کنید یا شاید هنوز هم خاطرات تصمیمات دلهره‌آور شما در زمان نوجوانی در نیمه‌شب شمارا بیدار کند یا شاید برای کاری که انجام نداده‌اید پشیمان شوید . فرصتی که ازدست‌داده‌اید یا راهی را انتخاب کرده‌اید باعث شده است شما نسبت به خود احساس بدی داشته باشید.

۱۳.هزینه نابخشودنی را بشناسید.

وقتی خود را نبخشید هزینه ای که باید پرداخت کنید هویت و ظرفیتی است که  شما برای دادن و دریافت عشق خود در میان می گذارید. گذشت نکردن شمارا سنگین می‌کند. بگذارید این را با یک تصویر کلمه‌ای توضیح دهیم. تصور کنید که هر یک از ما در حال گذراندن زندگی با کوله‌پشتی پر از سنگ‌ها و آجرهای آسیب‌های گذشته ، انتخاب‌های گذشته و چالش‌های فعلی هستیم.
بعضی از سنگ‌ها و آجرها توسط دیگران در این کوله پشتی قرار داده‌شده ، بعضی دیگر توسط دستگاه‌ها و فرهنگ‌هایی که ما پرورش داده‌ایم در آنجا قرار داده‌شده‌اند و بعضی دیگر توسط خود ما به عمد در آنجا قرار داده‌شده‌اند. بخشش خود مانند مجموعه‌ای از کارهایی است که ما هرروز و هرروز در آن دست‌وپا می‌زنیم تا بتوانیم آجرها و سنگ­ ها را بیرون پرتاب کنیم و بار خود را سبک کنیم.

آجر را بشناس

آیا بعد از یک روز پرفشار در محل کار ، سر کودک خود فریاد کشیدید؟ این‌یک آجر است. آیا شما به خاطر شرمندگی ،خود را سرزنش می‌کنید زیرا یک دوست متوجه شد که در مورد او غیبت  کرده‌اید؟  این آجر دیگری است که در کوله‌پشتی خود قرار داده­اید.
خیلی زود ، فقط برای اینکه بتوانید روز را پشت سر بگذارید و تمام این وزن اضافی را روی شانه‌های خود داشته باشید ، خود را  مورد تهمت قرار می­دهید و به خود برچسب می‌زنید. می‌توانید آجرها را به همراه خود حمل کنید. اما همان‌طور که یک‌قدم با خستگی که در وجود خود دارید ،برمی‌دارید به پایین و در گودال سیاه تلخی فرو خواهید رفت.
این موضوع  تلخیِ سمی است که ظرفیت شمارا در بخشیدن و دریافت عشق محدود می‌کند. غرق شدن در تلخی کار بیهوده‌ای است زیرا شما فقط به خودتان آسیب می‌رسانید.
به‌طور خلاصه بخشش خود فرآیند انداختن  آجرهایی است که در “کوله‌پشتی” خود قرار داده‌اید ، آن‌ها را بررسی کنید ، از آن‌ها یاد بگیرید و سپس آن‌ها را بیرون بیندازید. این را باید بفهمید ، زمانی که نتوانید خود را ببخشید، این موضوع  هزینه زیادی برای شما به وجود می­آورد.

۱۴.صدمات خود را بیان کنید

اگر می‌خواهید خود را ببخشید ، باید با شناسایی صدمات خاصِ  پشیمانی‌ها ، اشتباهات و تصمیماتی که در اطراف خوددارید ، شروع کنید. با استفاده از تشبیه کوله‌پشتی ، ما می‌خواهیم شما آجرها را بیرون بیندازید و از حوزه ­هایی در زندگی که نیاز به بخشش خود دارید ، فهرست برداری کنید.
صدمه و ضرری را که ایجاد کرده‌اید را نام ببرید. در مورد اعمال و کلماتی که باعث پشیمانی شما می‌شود ، واضح صحبت کنید. ما می‌خواهیم شما به معنای واقعی کلمه‌ای چیزها را با دست ، روی کاغذ بنویسید.

۱۵.مالکیت چیزهایی را که باید به خاطر آن خود را ببخشید ، به عهده بگیرید

به خاطر داشته باشید که ممکن است لازم باشد خود را به خاطر کاری که موفق به انجام آن نشده‌اید ببخشید. فکرهایی مثل‌اینکه من باید به مدرسه برمی‌گشتم و وقتی فرصتی پیدا می‌کردم باید حرکت می‌کردم ،شاخص‌هایی هستند که شما پشیمان هستید.بدانید که آسیب شما می‌تواند ناشی از وقایع بزرگ زندگی و همچنین انتخاب‌های ظریف و روزمره باشد. کارهای کوچک را کنار نگذارید. شاید شما مایل نباشید خود را به خاطر الگوهای رفتاری که سال‌ها شمارا عقب نگه‌داشته است، ببخشید.
هنگامی‌که لیست خود را نوشتید ، یک‌قدم به عقب برگردید. تائید کنید این اشتباهات چه حسی دارد؟ آیا از آن‌ها ترسیده ­اید؟ آماده کار هستید؟

۱۶.تصمیم بگیرید خود را ببخشید.

هنگامی‌که آجرهای بخشش خود را شناسایی کردید ، باید انتخاب کنید: آیا آن‌ها را در طول زندگی با خود حمل می‌کنید ، یا تصمیم خواهید گرفت که آن‌ها را بیرون بیندازید؟
ما بیش ازآنچه تصور می‌کنیم قدرت افکار و اعمال خود را  در دست داریم. اگر در یک شبکه پیچ‌خورده از شرم و کینه گیرکرده‌اید ، قرار نیست یک روز بیدار شوید و احساس کنید که خود را بخشیده­اید. به ما اعتماد کنید. این چیز شمارا از درون  و بیرون می‌خورد تا زمانی که تصمیم بگیرید خود را ببخشید.
ممکن است احساس فوق‌العاده برای شما  داشته باشد ، اما وقتی آماده شروع کار هستید ، می‌خواهیم این کلمات را با صدای بلند بگویید: “من خودم را به خاطر ______ می‌بخشم.” از این زبان در مکالمات خود با دیگران استفاده کنید.

۱۷.بخشش خود پذیرش عواقب اشتباه نیست

بخشش خود به معنای چشم بستن بر عواقب تصمیمات شما نیست. بگذارید بگوییم شما پول اختلاس کردید ، گرفتار شدید ، اخراج شدید و یک مسیر شغلی را از دست دادید که ممکن است هرگز برنگردید. بگذارید ذهن شما ازآنچه ازدست‌داده‌اید غمگین و دل‌شکسته شود. این واقعیت را بپذیرید که به‌جای وسواس در مورد “چه می‌شود” درک کنید که نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید. رفتار خود را بهانه نکنید و آن را روشن نکنید.
وقتی صحبت از غم و اندوه می‌شود ، ما می‌خواهیم شما آن را درک کنید ، اما در آن غرق نشوید. در برخی از مواقع ، باید تصمیم بگیرید که  اکنون زمان حرکت است. و این‌زمانی نیست که شما قضاوت در مورد خود را جمع‌بندی کنید. وقت آن است که غمگین شویم ، نه اینکه خود را محکوم کنیم.

۱۸.با دیگران صلح کنید.

به‌احتمال‌زیاد وقتی به خود آسیب می‌رسانید ، دیگران را نیز آزار می‌دهید. همان‌طور که خود را می‌بخشید ، احتمالاً تحت تأثیر قرار خواهید گرفت تا شخص دیگری را نیز ببخشید یا از شخصی که به او آسیب ‌رسانده ­اید طلب بخشش‌کنید. این ترسناک است ، اما خوب است. ما یک خوش‌بین بی‌امان هستیم. ما معتقدیم که‌ترمیم ، امید و بهبودی همیشه امکان‌پذیر است. و با انتخاب شجاعت و برداشتن اولین قدم ، می‌توانید آینده یک فرد را تغییر دهید و رابطه خود را برقرار کنید.
اگر لازم است باکسی تماس بگیرید و از او طلب بخشش‌کنید ، این کار را انجام دهید یا جبران مالی کنید یا دردی را که به گروه ، خانواده یا شرکت خود وارد کرده‌اید ، بپذیرید. همه درخواست‌های بخشش به رحمت و آغوش گرم ختم نمی ­شوند. اما آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که صادقانه مالک صحیح صدمه زدن به کسی شوید ، متعهد به ترمیم و عدالت شوید ، و آجرها و سنگ­ها را  از کوله‌پشتی خود بیرون بریزید.

۱۹.با خودت مثل کسی که دوستش داری رفتار کن.

همان‌طور که آجرهای بخشش خود را بررسی می‌کنید ، ما می‌خواهیم که یک‌میزان شفقت‌آمیز دلسوزی برای خود داشته باشید. حتی اگر کار وحشتناکی انجام داده باشید ، ما می‌خواهیم مثل خودتان باکسی صحبت کنید که برایتان مهم است. شاید از کاری که در دوران کودکی انجام داده‌اید پشیمان شوید. چرا باید خود را مطابق استاندارد یک بزرگ‌سال نگه‌دارید؟ وقتی در آن زمان به هم‌ریختید ، فقط همان کاری را می‌کردید که می‌دانستید چگونه انجام دهید.
مهربان باش. پذیرنده باشید. صبور باش. به خود رحمت و لطف بخشندگی نشان بده.
سعی کنید انگیزه های خود و دیدگاه خود را درک کنید ، اما بدون قضاوت این کار را انجام دهید.

همچنین بخوانید: چطور خودمان را دوست بداریم؟

۲۰.از اشتباهات خود بیاموزید.

بخشش خود یک پاک کن جادویی برای صدمه ­ای که به خود یا دیگران وارد کرده‌اید نیست. اگر می‌خواهید چرخه آسیب را بشکنید ، باید از افکار ، گفتار و کردار گذشته خود بیاموزید.اگر احساس ناراحتی و بخشش کردید و حتی نمی دانید از کجا شروع کنید ، همین حالا تلفن خود را بردارید (یا به محض اتمام خواندن این مقاله) و با یک مشاور صحبت کنید. گفتگو در مورد شکست‌ها یا الگوهای گذشته که می‌خواهید تغییر دهید گام بسیار مهمی در جهت ایجاد الگوهای جدید برای آینده است.

۲۱.یک انتخاب عمدی انجام دهید تا در مورد اشتباهات گذشته خود صحبت نکنید.

ممکن است هرکدام از ما  هنوز چیزهایی را به یاد بیاوریم که به دیگران  آن­ها را گفته‌ایم و به آن‌ها با کارهای خود آسیب‌رسانیم. خجالت می‌کشیم بپذیریم که ما بدجنس و بی‌رحم بوده‌ایم. وقتی احساس خستگی ، فرار ، اضطراب یا دلسردی می‌کنیم ، مغز ما هنوز برخی از این اسامی و چهره افرادی را که صدمه زده‌ایم  و برخی از کلماتی که گفته‌ایم را به یاد ما می‌آورد. ما باید آگاهانه انتخاب کنیم تا در محکومیت خود غرق نشویم. ما وقتی افکار به ذهن ما حمله می‌کند ،به معنای واقعی کلمه با صدای بلند می‌گویم ، “نه!”
هوشیار باشید وقتی این افکار ، خاطرات و احساسات شرمساری دوباره ظاهر می‌شوند. ذهن خود را مانند سایر ماهیچه‌ها تمرین دهید و ترجیح دهید که این افکار را نشخوار نکنید.

۲۲.شرم سمی را رد کنید.

ما می‌خواهیم در اینجا بین چند اصطلاح مهم روانشناسی عصبی تمایز قائل شویم. وقتی کاری می‌کنیم که قطب نمای اخلاقی خود را نقض می ­کند ، احساس گناه می‌کنیم. گناه احساسی ناخوشایند است ، اما احساس بدی نیست. درواقع این نشانه آن است که ازنظر احساسی سالم هستیم. شما باید بدرفتاری با همسرتان یا نشر اکاذیب در مورد یک دوست از روی حسادت را بد بدانید. اگر این کار را نکنید ، مشکلات بزرگ‌تری برای نگرانی وجود خواهد داشت که باعث می ­شود نتوانید خود را ببخشید.
احساس گناه ما را وادار به بخشش می‌کند زیرا تشخیص می‌دهیم که کار اشتباهی انجام داده‌ایم. بنابراین ، وقتی احساس کردید که وجدان خود را زیر پا گذاشته‌اید ، از این فرصت استفاده کنید و از طریق بخشش خود با خودتان صلح کنید.

شرم  ،احساس گناه را یک‌قدم جلوتر می‌برد

این‌زمانی است که شما تصور می‌کنید اشتباه را به‌عنوان بخشی از هویت خود انجام داده‌اید. به‌جای اینکه فکر کنم ، به خاطر دروغ‌گویی به رئیس خود احساس گناه می‌کنم . شما با خود می­ گویید ، من یک کارمند وحشتناک و دروغ‌گو هستم. وقتی تصمیمات بد خود را به عنوان هویت خود قلمداد می­کنید ، احساس شرم می‌کنید. احساس گناه به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که ، ” اشتباه کرده­اید” ، اما شرم این دروغ را در ذهن شما  زمزمه می‌کند که “من یک خرابکار هستم”.
احساس گناه در حال برداشتن آجر برای فصلی است که به شخصی صدمه بزنید. شرمندگی وقتی است که شما آجر را داخل کوله‌پشتی خود قرار دهید و خود را متقاعد کنید که این همان چیزی است که شما هستید  و برای همیشه آن را با خود حمل می‌کنید.
بله ، شما به‌هم‌ریخته هستید. بله کار شما اشتباه بود اما شما بدترین  فردی نیستید که این کار را  انجام داده‌ است.  احساس گناه را در آغوش بگیرید و از آن درس بگیرید ، اما اجازه ندهید که شرم شما به هویت شما تبدیل شود و باعث شود شما نتوانید خود را ببخشید.

۲۳.با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

یک‌چیز قدرتمند و شفابخش در مورد آسیب‌پذیری در برابر افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید وجود دارد. این موضوع ترس را خاموش می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا با اشتباهات خود روبرو شوید و سپس به سراغ موارد بعدی بروید. سنگ بنای ایمان عمل اعتراف و آسیب‌پذیری است .
اما باز کردن اشتباه و اشتراک‌گذاری در مورد پشیمانی عمیق شما ترسناک است. این‌یک خطر  برای شما است.
اگر افراد مناسب را انتخاب کنید ، ممکن است دریابید که ابراز پشیمانی برای خود یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید انجام دهید. تک‌تک افراد روی این کره خاکی به اجتماع ، دوستی ، پاسخگویی ، مجموعه‌ای از اقدامات و راهی برای کنار آمدن با ترس و شرمندگی ما احتیاج دارند. دکتر برنه براون می‌گوید که شرم برای رشد به سه چیز نیاز دارد: پنهان‌کاری ، سکوت و قضاوت. با آوردن آن به نور می‌توانید شرم را از بین ببرید.
چه موقع باید برای کمک به عدم بخشش خود به یک مشاور حرفه‌ای مراجعه کنید؟ احتمالاً زودتر ازآنچه فکر می‌کنید. یک مشاور به شما مهارت می‌آموزد و به شما کمک می‌کند یاد بگیرید چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید. اگر احساس کردید که با بخشش خودتان دفن شده‌اید ، امروز تماس بگیرید و کمک بگیرید.

۲۴.به اطراف نگاه کن!

همان‌طور که به اطراف نگاه می‌کنید و می‌بینید که آجرهایی  زیادی در اطراف شما وجود دارد ، ما می‌خواهیم شما چشمان خود را به مسیر پیش رو خیره کنید. از کجا می‌روید؟ هنگامی‌که اشتباهات و شکست‌های گذشته خود را رها کردید ، وقت آن است که شروع به تصدیق یک هویت جدید کنید. امید ما این است که شما به شخصی تبدیل شوید که با دیگران با مهربانی و دلسوزی خارق‌العاده رفتار می­کند . از خودتان شروع کنید.

۲۵.افکار خود را تغییر دهید

 اقدامات خود را تغییر دهید ، زندگی خود را تغییر دهید
انتخاب بخشش خود عملی شجاعانه است. این کار آسان نخواهد بود  اما ارزش آن رادارید. همه ما در حال بهبود و کامل شدن هستیم و این کار در جامعه به بهترین وجه انجام می‌شود. ما به هم احتیاج داریم.

کلام آخر

هرچه آجرهای اشتباهات و شکست‌های گذشته خود را حمل کنیم ، مستعد ابتلا به اثرات ناگوار اضطراب هستیم . این‌یکی از عوارض جانبی ناخواسته نبخشیدن خود است. پس آجرهای کینه ،نفرت را بیرون بریزید خود را دوست داشته باشید، به خود امید دهید تا بتوانید با خود در صلح و آرامش باشید.

وقتی با خود در صلح و آرامش نباشیم هم به دیگران آسیب میزنیم و هم به خودمان، هر چقدر راحت تر خود را ببخشیم دیگران رو هم راحت میبخشیم، بخشیدن خود و یا دیگران به این معنی نیست که آن اشتباه و یا خطا را نبینیم یا دیگران به راحتی سرما کلاه بگذارند بلکه نشاندهنده ی روح والا و شخصیت بالغ ماست.
به نظر شما از چه راه های دیگری می توانید خود را ببخشید؟آیا دوست دارید خود را ببخشید؟

دیدگاهتان را بنویسید