زمان مطالعه: 17 دقیقه خودت را دوست بدار در این مقاله ، همه‌ چیزهایی را که باید درباره چگونگی…" /> زمان مطالعه: 17 دقیقه خودت را دوست بدار در این مقاله ، همه‌ چیزهایی را که باید درباره چگونگی…" />

خودت را دوست بدار…

خانه » بلاگ » خودت را دوست بدار…

فهرست عناوین

خودت را دوست بدار

در این مقاله ، همه‌ چیزهایی را که باید درباره چگونگی دوست داشتن خود بدانید یاد خواهید گرفت.
چه باید کرد؟
چه‌ کاری نباید کرد؟
(و مهم‌تر از همه) چگونه باید به خود ایمان داشته باشید وقتی احساس می‌کنید دنیا چیز دیگری را به شما می‌گوید.

۱) آنچه شما باید ابتدا درک کنید

اگر در این سال جدید فقط یک درس وجود داشته باشد که باید آن را یاد بگیرید ، این است که خودتان را باید دوست داشته باشید و باید بدانید که شما مهم‌ترین فرد در کل جهان خود هستید و یا به قول معروف شما پادشاه زندگی خود هستید. تمام زندگی شما از طریق چشمان شما شکل می ­گیرد. تعاملات شما با جهان و اطرافیان ، افکار و نحوه تفسیر رویدادها ، روابط ، اعمال و سخنان شما فقط از این راه است.
ممکن است شما فقط یک شخص دیگر باشید که صحبت از طرح بزرگ و کارها بزرگ می ­کند ، اما وقتی صحبت از درک واقعیت می‌شود ، شما تنها چیزی هستید که در این بین مهم است و به همین دلیل ، واقعیت شما به میزان علاقه و مراقبت از خود بستگی دارد. رابطه شما با خود تعیین‌ کننده‌ترین عامل در شکل‌گیری نوع زندگی شماست.

کمتر دوست داشتن خود

هرچه کمتر خودتان را دوست داشته باشید ، به خود کمتر گوش دهید و خود را کمتر درک کنید ، واقعیت شما گیج کننده ­تر، عصبانی­ کننده تر و نا امیدکننده‌تر خواهد بود. اما وقتی بیشتر خودتان را دوست بدارید و با این روش ادامه دهید ، بیشتر می‌بینید ، هر کاری که می‌کنید و هر کسی که با او تعامل دارید را بهتر درک می­ کنید و جهان شما تغییر می­ کند.
اما دوست داشتن خود آسان نیست. همان‌طور که می‌گویند: شما بزرگ‌ترین منتقد خودتان هستید. ما برنامه‌ریزی‌ شده‌ایم که دوره‌های نفرت از خود را داشته باشیم و برای بسیاری از ما ، این مراحل نفرت از خود می‌تواند به تمام زندگی ما تبدیل شود. وقتی مسائل منفی  را بیشتر از خودمان دوست داریم از خودمان متنفر می­ شویم و منفی‌ترین راه ­ها در دنیا را در پیش می‌گیریم.
بنابراین ابتدا دوست داشتن خود را تمرین کنید. شاید این ساده‌ترین کار در دنیا نباشد ، اما قطعاً مهم‌ترین است.

۲) روزانه شما

به افراد زندگی خود فکر کنید .  آن­ ها کسانی هستند که دوستشان دارید و به آن‌ها احترام می‌گذارید. چگونه با آن‌ها رفتار می‌کنید؟ شما با آن‌ها مهربان هستید ، نسبت به افکار و عقایدشان صبور هستید و وقتی اشتباه می‌کنند آن‌ها را می‌بخشید. شما به آن‌ها فضا ، زمان و فرصت می‌دهید. اطمینان حاصل می ­کنید که آن‌ها فضای رشد داشته باشند زیرا آن‌ها را آن‌قدر دوست دارید که به پتانسیل رشد آن‌ها باور دارید.
حالا در این مورد فکر کنید که چگونه با خود رفتار می‌کنید. آیا نسبت به خود مانند نزدیک‌ترین دوستان یا افراد قابل‌توجه دیگر احترام می­ گذارید؟ آیا از بدن ، ذهن و نیازهای خود مراقبت می‌کنید؟ در ادامه به روش‌هایی پرداخته‌ایم که می‌توانید بدن و ذهن خود را در زندگی روزمره آرام کنید و با کمک آن‌ها خود را بیشتر دوست داشته باشید:

  • درست خوابیدن
  • تغذیه سالم
  • به خود زمان و مکان اختصاص دهید تا معنویت خود را درک کنید
  • ورزش منظم
  • تشکر کردن از خود و اطرافیان
  • بازی در زمان نیاز
  • اجتناب از رذایل و تأثیرات سمی
  • تأمل و مراقبه

چه تعداد از این فعالیت‌های روزانه را انجام می‌دهید؟ اگر انجام نمی ­دهید ، پس چگونه می‌توانید بگویید که واقعاً خودتان را دوست دارید؟ دوست داشتن خود چیزی فراتر از یک حالت ذهنی است . همچنین یک سری اعمال و عاداتی است که در زندگی روزمره خود  آن را جاسازی می‌کنید. شما باید از ابتدای روز تا آخر شب،  به خود نشان دهید که خودتان را دوست دارید.

گفتن آسان تر از انجام

همه ما می­ دانیم که گفتن این موضوع ، آسان‌تر از انجام آن است. اما استراتژی شماره یک این است که  ما توصیه می‌کنیم وقت و فضایی را برای تمرین تکنیک­ های مراقبه به خود اختصاص دهید. فردی را می­ شناسیم که عمیقاً فرد ناراضی بود، اما با گیر افتادن در فلسفه عارفانه و اتخاذ برخی از تکنیک‌های خارق‌العاده مراقبه ، زندگی خود را تغییر داده است.
این روشی فعال و عملی است که می‌توانید یاد بگیرید خود را دوست داشته باشید. نه‌ تنها این ، بلکه با مدیتیشن ، تمرکز خود را بهبود می‌بخشید ، استرس خود را کاهش می‌دهید و خود را در سطح صمیمی‌تری  می‌شناسید. اگر از طریق تکنیک ­های مراقبه و ذهن آگاهی هر روز استفاده ‌کنید ، یاد می‌گیرید که خود و آنچه هستید را بپذیرید ، که این موضوع  یکی از عناصر مهم دوست داشتن خود است.
این کار ساده‌ای نیست و نیاز به تلاش دارد ، اما اگر هر روز به آن پایبند باشید ، درنهایت مزایایی را تجربه خواهید کرد که افراد زیادی با مراقبه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند.

۳) مسئولیت را بر عهده بگیرید

اگر با مشکلات عاشقانه خودتان دست‌وپنجه نرم می‌کنید ، آیا مسئولیت وضعیت خود را بر عهده خواهید گرفت؟ ما فکر می‌کنیم مسئولیت‌پذیری قوی‌ترین ویژگی است که می‌توانیم در زندگی داشته باشیم. زیرا واقعیت این است که شما درنهایت مسئول همه اتفاقات زندگی خود هستید ، ازجمله خوشبختی و ناراحتی ، موفقیت‌ها و ناکامی‌ها و رابطه‌ای که با خود دارید.
ما می‌خواهیم به‌ طور خلاصه با شما این موضوع را در میان بگذاریم که چگونه با مسئولیت‌پذیری زندگی خود را  می ­توان دگرگون کرد، ازجمله تقویت دوست داشتن خود که می‌تواند باعث شود دیوانه‌وار خود را دوست داشته باشید.
دوستی تعریف می‌کرد ۶ سال پیش با اضطراب ، کار سختی در یک انبار داشتم. من در چرخه ناامیدی گیرکرده بودم و نمی‌دانستم چگونه از آن خلاص شوم. راه‌حل من این بود که ذهنیت قربانی خود را حذف کنم و مسئولیت شخصی همه زندگی‌ام را به عهده بگیرم.
این در مورد لاف زدن نیست ، بلکه برای نشان دادن قدرت پذیرفتن مسئولیت است زیرا شما نیز می‌توانید زندگی خود را با مالکیت کامل آن متحول کنید.ما می‌دانیم که زندگی همیشه مهربان و عادلانه با ما رفتار نمی­ کند. از این گذشته ، هیچ‌کس عزت‌نفس پایین و احساس بی‌ارزشی را انتخاب نمی‌کند.
اما شجاعت ، پشتکار ، صداقت  و مهم‌تر از همه مسئولیت‌پذیری ، تنها راه‌های غلبه بر چالش‌هایی است که زندگی بر سر ما می‌گذارد. اگر می‌خواهید مانند ۶ سال پیش زندگی  دوست ما خود را کنترل کنید ، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند .

۴) پذیرش درد

هیچ‌کس کامل نیست. برخی از ما دوست داشتن خود را با مثبت نگری بی‌پایان و خوش‌بینی بی‌پایان اشتباه می‌گیریم. کسانی وجود دارند  که هرروز حمد و ستایش خدا را  به جای می­ آورند ، مهم نیست که چه حال بدی دارند و  در چه مخمصه‌ای مگیر کرده باشند.
ما فکر می‌کنیم این کار درستی است. به‌هرحال ، آیا لرزش‌های مثبت نباید به‌سادگی لرزش‌های مثبت بیشتری را جذب کنند؟ اما حقیقت این است که خوش‌بینی بی‌پایان شما یک دروغ عظیم به خود است. شما به بخشی از  وجود خود دروغ می‌گویید ، و نیازهای نیمی از احساسات  خود را نادیده می‌گیرید.
زیرا همه ما یک جنبه تاریک داریم. همه ما ناراحتی ، نفرت و دردی در دل خود داریم. نادیده گرفتن این واقعیت‌ها ما را می‌خورد و ما را مجبور می‌کند که از نظر روحی و ذهنی غوطه ور شویم. به خودتان اجازه دهید صادقانه با آنچه هستید کنار بیایید. کارهای گذشته خود را ببخشید ، آن چیزهایی که از آن‌ها شرم دارید را کنار بگذارید.
بپذیرید که گاهی حامل احساسات منفی هستید ، مانند انزجار ، عصبانیت و حسادت که در وجود همه هست و بیاموزید که در صورت نیاز سکوت را در آغوش بگیرید.

۵) قلب خود را پیدا و باز کنید

در حالی‌ که مرحله ۴ در مورد تأیید و پذیرش درد است ، مرحله ۵ در مورد آشتی با قلب سرد و باز نشده است. این‌ سؤال را از خود بپرسید: آیا کاملاً خود را دوست دارید؟ پذیرفتن ایرادات و عیب‌های شما یک‌ چیز است ، اما دوست داشتن شخصی که می‌تواند افکار ، احساسات ، رذایل و اشتباهات شما را داشته باشد یک‌ چیز دیگر است. این‌ یک سطح کاملاً بالاتر از دوست داشتن خود است.

داستان زندگی خود را کشف کنید.

مسیر خود را از کودکی به شخصی که اکنون هستید ردیابی کنید. خود را به صمیمی‌ترین شکل ممکن درک کنید و دلیل هر احساس منفی ، هر عمل شرم‌آور ، هر حرف و عملی را که اکنون از آن پشیمان شده‌اید ، پیدا کنید. خاطرات مرده و قدیمی را از کمد خود بیرون بیاورید و سعی کنید به خاطر بیاورید که چرا آن‌ها وجود دارند.
ممکن است مهم‌ترین چیزی که کشف خواهید کرد این باشد که اکثر قسمت‌های شخصیت شما یک علت دارند و آن‌ها موضوعاتی هستند که نمی‌توانید  از آن‌ها  یاد بگیرید. شاید شما درک غلطی از واقعیت ، یا ضربه ، یا احساس قربانی شدن داشته باشید. یا دنیا را متفاوت ­تر از آنچه در واقعیت است می‌بینید و به همین دلیل ، کارهایی انجام داده‌اید که اکنون می‌دانید اشتباه است.

علل را بیابید و گذشته خود را جستجو کنید.

یاد بگیرید که خود را به روشی دوست داشته باشید که فقط خودتان بتوانید این کار را انجام دهید. شرمندگی گذشته خود را متوقف کنید و شروع به درک آن کنید. هنگامی‌ که احساسات گذشته را پنهان می‌کنید ، اساساً خود را در قفسی از ساخته‌های خود قرار می‌دهید.
تنها راه نجات این است که حقایق ناراحت‌ کننده‌ای را که سرکوب کرده‌اید از بین ببرید. اگر به لبه قفس نزدیک شوید ، احساس ناراحتی شدید می‌کنید. در آن مکان ناراحتی، بالاخره می‌توانید با ضربه و درد گذشته کنار بیایید.

ذهن آگاهی کلید فرار از قفس احساسی شماست.

هرچه از طریق ذهن آگاهی با احساسات گذشته مقابله کنید ، اختلال عاطفی کمتری برای شما رخ می‌دهد. اختلال عاطفی بر اساس چیزی است که مدت‌ها پیش برای شما اتفاق افتاده است ، چیزی که شما آن را رها نکرده‌اید. از طریق ذهن آگاهی ، می‌توانید رها شوید و سپس می‌توانید آزاد شوید و خود را دوست داشته باشید.

۶) افکار شما فقط افکار هستند

اولین چیزی که باید برای دوست داشتن خود بدانید این است که بیشتر ما ،ذاتاً منفی نگر هستیم. ما هرروز حدود هزاران فکر در سر خود داریم ، و به طرز حیرت‌انگیزی ، ۷۰ درصد آن‌ها ممکن است منفی باشند.چرا؟
زیرا ترس و نگرانی برای محافظت از خود لازم است. اما این مکانیسم زنده ماندن می‌تواند علیه ما کار کند ، به همین دلیل شما در حال حاضر دچار خودباوری و انتقاد از خود هستید. بنابراین ، چه‌کاری می‌توانید  برای دوست داشتن خود انجام دهید؟ خوب ، آنچه شما باید بدانید این است که گرچه افکار شما لزوماً قابل‌تغییر نیستند ، اما می‌توانید آن‌ها  را باور نکنید یا به آن­ ها توجه نکنید.
اگرچه پرداختن به افکار منفی به‌ندرت به نفع شما خواهد بود ، اما ما فکر می‌کنیم بین مسائل منفی و خشم طبیعی تفاوت زیادی وجود دارد. زیرا خشم طبیعی در واقع می‌تواند نیرویی برای خوبی و خیر عظیم در زندگی شما باشد.  این قابل‌درک است در تمام زندگی به ما یاد داده‌ شده است که از جنبه‌های روشن به موضوعات نگاه کنیم و به خشم با این دید نگاه کنیم که  کلید خوشبختی به‌راحتی پنهان کردن خشم و تجسم آینده بهتر است.
آنچه اکنون باید به فهیمید  این است  که عصبانیت زمانی که به‌درستی مهارشده باشد می‌تواند سلاح مخفی شما در یک زندگی پربار و معنادار باشد.عصبانی بودن به معنای سرزنش کردن دیگران یا قربانی شدن نیست. این در مورد استفاده از انرژی عصبانیت برای ایجاد راه‌حل‌های سازنده برای مشکلات شما و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود است.

اگر شما هم می‌خواهید خشم طبیعی خود را مهار کنید ، مقاله کنترل خشم را بخوانید.

۷) خود را به اشتراک بگذارید

در مسیر دوست داشتن خود ، حقایقی درباره خود کشف خواهید کرد که شمارا وحشت‌زده و شوکه خواهد کرد. اما هدف این است که از طریق آن‌ها راه خود را ادامه دهید و از طریق درک و پذیرش خود شروع به دوست داشتن بیشتر خود کنید. و فقط بعدازاینکه دست‌اندازهای شخصی خود را درست کردید ، می‌توانید الماس وجودی خود را مشاهده کنید . این همان هدیه با ارزشی است که به خود می‌دهید.
این خصوصیات مربوط به شماست که از سفر جان سالم به درمی‌برند. همدلی ، معنویت ، شوخ‌طبعی ، عشق ،چیزهایی است که به دست می ­آورید یا آن­ ها را تقویت می­ کنید.  وقتی خودتان و چیزهای مربوط به خود را دوست دارید ، فقط در این صورتی است که می‌توانید به‌درستی خود را با دنیا به اشتراک بگذارید.
خود واقعی خود را به دنیا و اطرافیان خود هدیه دهید. اکنون‌که خودتان را دوست دارید ، وقت آن است که به دیگران کمک کنید تا بالاترین شکل از دوست داشتن خود را پیدا کنند.
“خودت را دوست بدار و کاری کن دیگران  هم خود را دوست داشته باشند”.

۸) واقعاً می‌خواهید با زندگی خود چه‌ کار کنید؟

آیا شما هدفی دارید؟ درک اینکه چه می‌خواهید و به کجا می‌خواهید بروید برای خوشبخت بودن و یافتن معنی زندگی  و دوست داشتن خود ، مهم است. با این‌ حال ، شما احتمالاً قبلاً  از این موضوع آگاهی دارید. بنابراین اگر نمی‌دانید با زندگی خود چه می‌کنید ، چگونه در زندگی خود می‌توانید موفقیت و شادی به وجود آورید؟
حبیب می‌گوید چندی پیش احساس کردم از لحاظ اخلاقی دچار مشکل شده ­ام و رفتارها و اخلاق زننده ­ای پیدا کرده ­ام. من می‌دانستم برای اینکه بتوانم در مسیر درست قرار بگیرم به یک کاتالیزگر احتیاج دارم. بنابراین من شروع به یافتن کوچ زندگی به‌ صورت آنلاین کردم. متأسفانه ، متوجه شدم که داشتن کوچ و مربی برای من گران تمام می‌شود و
درحالی‌که می‌خواستم راهی پیدا کنم تا به زندگی‌ام جهت بیشتری بدهم ، اما نمی‌خواستم پول زیادی در این رابطه خرج کنم.  سپس راه‌حل کاملی را پیدا کردم. من فهیمیدم خودم می­ توانم مربی خودم باشم و اینن زمانی اتفاق می­ افتد که خودم را دوست داشته باشم

۹) از چه چیزی قدردانی می‌کنید؟

قدردان بودن نگرشی قدرتمند است که می‌تواند ذهنیت شما را به سمت بهتر سوق دهد. طبق روانشناسی امروز ، افراد ذهنیتی قوی دارند ترجیح می‌دهند دلسوزی نسبت به خود را برای شکرگزاری عوض کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که قدردانی ممکن است مزایای زیادی برای افراد به همراه داشته باشد ، ازجمله سلامت جسمی و روانی بهتر ، افزایش شادی و رضایت از زندگی ، کاهش تعلقات و موارد دیگر را به وجود می‌آورد. ”
سؤالی که در اینجا وجود دارد این است که در وهله اول شما چگونه شکرگزاری می‌کنید؟ یکی از ساده‌ترین راه‌های تمرین قدردانی ، داشتن یک دفترچه  سپاسگزاری است.هرروز صبح می‌توانید چند نکته را یادداشت کنید که در زندگی خود سپاسگزار آن­ ها هستید. وارد برنامه معمول خود شوید .مطمئن باشید شما  روز به‌ روز قدردان بیشتری خواهید کرد.
یک نقل‌ قول عالی از روی تی بنت :
”در حالی‌ که اهداف خود را دنبال می‌کنید ، از آنچه در حال حاضر دارید سپاسگزار باشید. اگر به خاطر داشته‌های خود سپاسگزار نباشید ، چه چیزی باعث می‌شود فکر کنید با چیزهای بیشتری خوشحال خواهید شد. ”

۱۰) دلت را به دریا بزن

ما مطمئن هستیم که شما شنیده‌اید که نمی‌توان در منطقه راحتی خود پیشرفت کنید، درست است؟ آیا این موضوع  برای شما  آزاردهنده است ؟اگر می‌خواهید خودتان را دوست داشته باشید ، باید بتوانید دلتان را به دریا  بزنید و از منطقه راحتی و امن خود خارج شوید. اما برای خارج شدن از منطقه راحتی خود نیازی به انجام کاری فوق‌العاده ترسناک نیست. برای گسترش آن و پیشرفت می‌توانید گام‌های کوچکی بردارید.
بنابراین ، چگونه می‌توانید از آن منطقه راحتی عبور کنید؟ ابتدا فعالیت‌هایی را بنویسید که باعث می‌شود کمی عصبی شوید. به یاد داشته باشید ، لازم نیست این ،کار  بزرگی باشد. این می‌تواند  مسئله ­ای  بسیار کوچک باشد ، به شرطی که چیزی نسبتاً جدید باشد و شمارا عصبی کند. سپس به کمک عصبانیت خود این کارها را از بین ببرید. پس از عبور از آن‌ها ، به خود و هر آنچه می‌توانید به دست بیاورید ایمان خواهید آورد.

۱۱) با پیشرفت، مردم سعی می‌کنند شما را پایین بکشند

شما می‌دانید وقتی شروع به پیشرفت می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ دوستان ، همکاران و شاید حتی اعضای خانواده شما ممکن است شروع به‌تحقیر کردن شما کنند.چرا این اتفاق می­ افتد؟ چون این ترتیب طبیعی چیزهاست. آن‌ها شمارا در یک جعبه قرار داده‌اند و وقتی شروع به تغییر می‌کنید ، ذهن آن‌ها به هم می‌ریزد و نمی ­توانند قبول کنند که شما در حال پیشرفت هستید.
بنابراین شما برخی از شهامت‌های وجودی خود  را احضار خواهید کرد و انتقادات دیگران را نادیده می‌گیرید.اگر اعتمادبه‌نفس و شادی بیشتری پیدا می‌کنید ، این تنها چیزی است که باید واقعاً برای شما مهم باشد زیرا این راهی است که به دوست داشتن خود منتهی می ­شود.

۱۲) فقط بدو!

شاید دوست نداشته باشید این مورد را بشنوید ، اما این‌یکی از قدرتمندترین کارهایی است که می‌توانید برای دوست داشتن خود انجام دهید. با این کار نه‌تنها پا در مسیر سلامتی خود قرار می­ دهید ، بلکه در مورد خود نیز احساس بهتری خواهید داشت. طبق  نظریه انجمن روانشناسی آمریکا (APA) ، تقریباً پنج دقیقه پس از شروع تمرین ، یک اثر فوری تقویت‌کننده روحیه به وجود می ­آید.
و هنگامی‌که به‌طور مداوم انجام می‌شود ، ورزش می‌تواند به کاهش احساس افسردگی و اضطراب در طولانی‌مدت کمک کند ، و به‌نوبه خود می‌تواند به شما در حفظ احساس اعتمادبه‌نفس کمک کند. “داده‌های خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد فعال کمتر از افراد غیرفعال افسرده هستند. و افرادی که  غیر فعال  و متوقف‌شده‌اند بیشتر از کسانی که یک برنامه ورزشی را حفظ یا شروع می‌کنند افسرده هستند. “.
بنابراین چه ورزش هوازی باشد و چه وزنه‌برداری ،  از منطقه امن خود خارج شوید و آن را انجام دهید! با این کار احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کنید  و بیشتر خودتان را دوست خواهید داشت.

۱۳) با چه کسانی خود را احاطه کرده‌اید؟

این‌یک چرخ دنده مهم در زندگی است که اغلب موردتوجه قرار نمی‌گیرد. همه ماتحت تأثیر کسانی هستیم که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانیم. این نقل‌قول  را از یکی از سخنرانان معروف بزرگ دنیا  را در نظر بگیرید:”شما  متوسط ۵ نفری هستید که بیشترین وقت را با آن‌ها می‌گذرانید.”
درست است ، این‌طور نیست؟بنابراین اگر فکر می‌کنید برخی از دوستانتان سمی هستند و عادت دارند شمارا کنار بگذارند ، شاید بخواهید دوستان جدیدی پیدا کنید، این‌ها افرادی هستند که درواقع دوستشان دارید و آن‌ها را تحسین می‌کنید. اگر دوستانتان مثبت و روحیه‌بخش هستند ، احساس بهتری نیز در مورد خودخواهید داشت  و می توانید بهتر خودتان را دوست داشته باشید.

۱۴) احساسات خود را بدون قضاوت درباره آن‌ها بپذیرید

هر زمان که احساس ناخوشایندی مانند غم ، ترس یا عصبانیت را تجربه می­ کنیم ، اولین غریزه ما این است که آن را نادیده بگیریم ، ردش کنیم یا آن را از خود دور کنیم. و این منصفانه نیست ، ما واقعاً نمی‌خواهیم همیشه احساس درد عاطفی داشته باشیم. بااین‌حال ، وقتی احساسات خود را رد می‌کنیم ، درواقع ممکن است اوضاع را بدتر کنیم.نکته ای که در ایجا وجود دارد این است که  احساسات اطلاعات مفیدی درباره زندگی ما به ما می‌دهد.
یک تاکتیک بسیار بهتر که ممکن است به‌سلامت عاطفی شما کمک کند ، تمرین پذیرش خود است. این به این معنی است که احساسات شما بدون قضاوت­ های منفی در مورد آن‌ها یا تلاش برای تغییر آن‌ها ، فقط اجازه می‌دهید خود را نشان دهند. این موضوع باعث می­ شود درک کنید  که شما نیازی به کنترل احساسات خود ندارید. آن‌ها نمی‌توانند به شما آسیب برسانند.

آسیب بیشتر

درواقع ، کارهایی که برای خلاص شدن از احساسات منفی انجام می‌دهید ، مانند نوشیدن  الکل یا خوردن غذاهای بسیار چرب یا شیرینی تر به مقدار زیاد  ، می‌تواند آسیب بیشتری به شما برساند. یادگیری پذیرش احساسات ممکن است به انعطاف‌پذیری عاطفی پایدار منجر شود. بااین‌حال ، مهم است که پذیرش را با رنج خود تحریک‌شده اشتباه نگیریم. هنگامی‌که شما توسط یک ناظر به‌صورت ناعادلانه مورد قضاوت قرار می‌گیرید ، این بدان معنا نیست که شما باید آن را بپذیرید.

پذیرش در مورد تعادل است.

جامعه  نوین ما را به سمت مثبت‌گرایی تشویق می‌کند ، اما این واقع‌بینانه نیست. در عوض ، ما باید زندگی خود را با نکات منفی و مثبت در کنار هم داشته باشیم ، که به ما کمک می‌کند به سمت یک زندگی راضی‌کننده برویم. در پایان ، اگر بتوانید خود و همه احساسات خود را بپذیرید ، راحت‌تر می‌توانید خود را دوست داشته باشید.

۱۵) برای دوست داشتن خود، از شر این ۵ باور سمی خلاص شوید

باورهای شما دیدگاه شما در مورد زندگی را شکل می‌دهد. اما اگر اعتقادات شما دقیق نباشد ، می‌تواند تأثیر منفی  روی شما بگذارد.
در اینجا برخی از باورهای سمی رایج وجود دارد که ممکن است زندگی ما را خراب کند و باعث شود ما خودمان را دوست نداشته باشیم:

الف. حال نشان‌دهنده آینده است

وقتی زندگی خوب پیش نمی‌رود ، باور عمومی این است که زندگی شما همیشه این‌گونه خواهد بود. و وقتی همه‌چیز عالی پیش می‌رود ، فکر می‌کنیم این وضعیت به مدت لازم طولانی نخواهد ماند. این‌یک پیشگویی خودکفا گونه است و قضاوت بدی است که در مورد زندگی خودمان داریم. حقیقت این است که تغییر تنها  چیز ثابت جهان است. و هیچ‌چیز ثابت باقی نمی‌ماند. بنابراین وقتی اوضاع خراب است ، درک کنید که درنهایت ، باید تغییر کند.

ب. آسیب‌پذیر بودن خطرناک است

هیچ‌کس از احساس ناراحتی لذت نمی‌برد. اما حقیقت این است که پیشرفت تنها زمانی اتفاق می‌افتد که از منطقه راحتی خود خارج شوید. و تنها راهی که قادر به انجام آن خواهید بود ، پذیرفتن نقص و پذیرفتن احساس ناراحتی است. در آغوش بگیرید چه کسی هستید و چه احساسی دارید. ممکن است دریابید که این امر منجر به بینش‌هایی می‌شود که هرگز فکر نمی‌کنید محتمل باشد.

ج. تنها بودن یک مشکل است

اگر نمی‌توانید با گذراندن وقت با خود راحت باشید ، چگونه می‌توانید خود را دوست داشته باشید؟این‌یک باور خطرناک است زیرا در زندگی ، تنها شخصی که می‌توانید به او اعتماد کنید ، خود شما هستید. همان‌طور که  مکتب بودائی می‌گوید ، خوشبختی فقط می‌تواند از درون خود شما ناشی شود ، بنابراین جستجوی عوامل خارجی را برای خوشبخت کردن خود ،متوقف کنید.

د. جا انداختن چیز خوبی است

ما آموخته‌ایم که اگر می‌خواهیم در زندگی خوشبخت باشیم باید دور هم جمع‌شویم و با هم به موفقیت و خوشبختی برسیم. اما مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که شما از ایده منحصربه‌فرد بودن خود استقبال نمی‌کنید. در عوض ، شما سعی می‌کنید در جعبه محدودیتی که جامعه برای شما ایجاد کرده است به صورت طبیعی رفتار کنید.در آغوش بگیر که چه هستید خوشبخت‌ترین افراد ، افراد اصیل هستند.

و. کاری که همه با شما می‌کنند شخصی است

بعضی از ما فکر می‌کنیم هر اتفاقی که برای ما می ­افتد حمله مستقیم به ماست. اما وقتی دنیا را از این طریق می‌بینیم ، ذهن ما می‌تواند به‌سرعت به یک پیشگوی خودکفا تبدیل شود. حقیقت این است که دنیا برای حمله به شما به وجود نیامده است. آنچه مردم درباره شما فکر می‌کنند ، بیشتر ازآنچه  که درباره شما باشد ، درباره خودشان است.
همه ما لنزهایی داریم که جهان را با آن می‌بینیم ، بنابراین خود را انتخاب کنید تا خوش‌بین و امیدوار باشید. ذهن شما از شما به خاطر آن تشکر می‌کند و کاری می­ کند که خود را دوست داشته باشید.

همچنین بخوانید : صفر تا صد باورهای محدود کننده

۱۶) کاری را گفتی انجام بده!

اگر می‌خواهید به خود و آنچه هستید افتخار کنید ، وقتی می‌گویید اقدام می‌کنم ،  پس اقدام کنید چه احساسی دارید وقتی کسی می‌گوید کاری انجام می‌دهد و بعد آن را انجام نمی­ دهد؟ آن‌ها اعتبار خود را از دست می‌دهند. بنابراین اعتباری برای خود ایجاد کنید. باصداقت زندگی کنید. هر زمانی که اقدام می‌کنید و به چیزی می‌رسید ، اعتمادبه‌نفس خود را  به وسیله آن تقویت می‌کنید و خود را بیشتر دوست دارید.
از این گذشته ، زندگی درواقع عملی کردن ، درگیر کردن تجربیات جدید و رسیدن به اهداف است. و این اهداف لازم نیست که بزرگ باشند. کوچک‌ترین چیزها  شاید از اهمیت بیشتری برخوردار باشند. اگر می‌گویید می‌خواهید خانه را تمیز کنید ، این کار را انجام دهید! این شمارا خوشحال می‌کند.
درواقع ، طبق نظریات روانشناسی امروز ، با تعیین اهداف کوچک و دستیابی به آن‌ها ، ممکن است به‌صورت جهشی دوپامین دریافت کنید . این هورمون یک انتقال‌دهنده عصبی است  که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید. به همین دلیل است که افراد از لیست کارها استفاده می ­کنند. درنتیجه دوست داشتن خود برای سلامتی عاطفی و توانایی رسیدن به پتانسیل خود بسیار مهم است.

خبر خوب

خبر خوب این است که همه ما قادر هستیم تا خودمان را دوست داشته باشیم و بهترین زندگی ممکن را می­ توانیم برای خود بسازیم. ترفند این است که به‌جای اینکه بخواهید چیزها متفاوت باشد ، دریابید که واقعاً به چه چیزی علاقه دارید ، هدف شما چیست و ازآنچه در حال حاضر دارید قدردان باشید.
هنگامی‌که به خاطر آنچه در زندگی شما است سپاسگزار باشید ، می‌توانید آنچه را که هستید و آنچه را احساس می‌کنید بپذیرید . اصل اساسی این‌ است که می‌توانید به‌صورت  واقعی خود را دوست داشته باشید.
اگر به دنبال تکنیک­ های خاص‌تری هستید تا یاد بگیرید چگونه خودتان را دوست داشته باشید ، ما همچنین یک تمرین آماده کرده‌ایم که در زیر به شما کمک می‌کند.

تمرین عملی برای بیشتر دوست داشتن خود

زندگی به‌اندازه کافی سخت است بدون اینکه شما در موردش سخت‌گیر باشید. گذراندن روز گاهی سخت است ، اما وقتی تصمیم می‌گیرید قبل از هر چیز دیگری خود را دوست داشته باشید ، زندگی می‌تواند ناگهان بهتر شود. گاهی اوقات این مسئله تغییر در آنچه در بیرون می‌بینید یا شرایط پیرامون زندگی شما نیست ، بلکه در تغییر آنچه در ذهن خود فکر می‌کنید و احساس می‌کنید ، است.
دوست داشتن خود فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا در مورد خود بیاموزید و وقتی بیشتر درباره خود بدانید زندگی بهتری خواهید داشت.

 آن را بنویسید.

دفترچه یادداشت یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت صحیح خودتان است. این‌ دفترچه یک مکان خصوصی برای شما فراهم می‌کند تا تمام افکار و احساسات خود را به‌گونه‌ای بیرون بیاورید که بتوانید احساسات آن‌ها را درک کنید. نوشتن نه‌تنها درمان است ، بلکه فرصتی عالی برای پرسیدن چند سؤال سخت از خود است تا بتوانید ذهن خود را درگیر چیزهایی کنید که شمارا آزار می‌دهد.
گاهی اوقات ، ما برای سرزنش ناراحتی خود به دنیای خارج متوسل می‌شویم ، اما حقیقت این است که بسیاری از چیزهایی که باعث ناخشنودی ما می‌شود ، در خود ماست. نوشتن به شما این امکان را می‌دهد که در مورد این افکار وضوح داشته باشید ، کنترل آن‌ها را در دست بگیرید و سپس آن‌ها را به‌مرور تغییر دهید.

از اعماق وجودی خود بنویس

در وبلاگ سلامت هاروارد ، جرمی نوبل ، می‌گوید که وقتی مردم درباره آنچه در قلب و ذهن آن‌ها است می‌نویسند ، بهتر جهان و خودشان را درک می‌کنند: نوشتن وسیله‌ای پاداش آور برای کاوش و ابراز احساسات فراهم می‌کند. به شما امکان می‌دهد خود و دنیایی را که تجربه و درک کنید. داشتن درک عمیق‌تری از نحوه تفکر و احساس  ،به نوبه خود  خودشناسی است که ارتباط قوی‌تری را با خود فراهم می‌کند. ”
وقتی بتوانید از طریق نوشتن بر ذهن خود مسلط شوید ، بهتر می‌توانید خود را دوست داشته باشید و به خود اجازه دهید زندگی بهتری داشته باشید. هرروز یک دستورالعمل جدید انتخاب کنید تا در دفترچه خود بر آن تمرکز کنید. سعی کنید و تا آنجا که می‌توانید در مورد هر سؤال چیزی بنویسید.بگذارید ذهنتان آزاد شود و فقط بنویسید.

نمونه سوالاتی که به خودشناسی کمک میکند:

۱) سه ویژگی شخصیتی که در مورد خود بیشتر دوست دارید چیست؟
۲) اگر بدن شما توانایی گفت و گو داشته باشد ، چه چیزی می‌گوید؟
۳) بهترین حسن جویی که دریافت کرده‌اید چیست؟ چرا واقعیت دارد؟
۴) ۵ کاری که در انجام آن‌ها عالی هستید چیست؟
۵) وقتی خوشحال هستید و  احساس خوشبختی می‌کنید چه چیزی به خود می‌گویید؟
۶) بین عالی ، خوب ، و  متوسط و بد سلامت روان من ___ معتقدم این به این دلیل است که ____
۷) چه کسانی بیشتر موردعلاقه شما هستند؟ درباره آن‌ها و آنچه را که در مورد آن‌ها دوست دارید توصیف کنید.
۸) فهرستی از ۲۰ موردی که باعث خوشحالی شما می‌شوند ، تهیه کنید.
۹) ۱۰ کاری که می‌توانید برای مراقبت بهتر از خود شروع کنید، چیست؟
۱۰) موارد منفی رایجی که با خود می‌گویید کدم‌اند؟ در عوض چه می‌توانید بگویید؟
۱۱) چه خصوصیاتی شمارا منحصربه‌فرد می‌کند؟
۱۲) قسمت‌های موردعلاقه ظاهر خود را لیست کنید.
۱۳) در کجا بیشتر احساس امنیت و محبوبیت می‌کنید؟

نوشتن از اهداف

استراتژی دیگری که می ­توانید در این دفترچه یادداشت استفاده کنید این است که  در مورد آنچه در زندگی شما اتفاق می‌افتد و اهداف شما است  بنویسید. این به ذهن شما کمک می‌کند تا روی آنچه می‌خواهید به دست بیاورید و واقعاً باید روی آن تمرکز کنید، وقت صرف کن .
همچنین ، با یک‌قدم برداشتن و تأمل در زندگی‌ خود ، می‌توانید منطقی ببینید که همه نگرانی‌های کوچک چقدر بی‌معنی هستند. و فقط درک کنید چه چیزهای بزرگی ، مانند خانواده و هدف کلی ، واقعاً مهم هستند. این موضوعات به شما کمک می کند خود رابیشتر دوست داشته باشید.
به نظر شما چه راه های دیگری برای دوست داشتن خود وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید