رشد شخصی لازمه پیشرفت!

خانه » بلاگ » رشد شخصی لازمه پیشرفت!

فهرست عناوین

یکی از منطقی‌ترین و مناسب‌ترین تصمیماتی که می‌توانید برای خود بگیرید ، تلاش در جهت رشد شخصی و مداوم است.

برخی از مواردی که همه ما برای خود می‌خواهیم عبارت‌اند از: بالا بردن کیفیت زندگی خود و رشد شخصی، دستیابی به موفقیت بیشتر ، فرد بهتری شدن در جامعه و تلاش برای اینکه نسخه بهتری از خودمان باشیم. به همین دلیل ما اهداف زندگی شخصی خود را تعیین می‌کنیم.

در ادامه به ۲۰ مورد از اهداف رشد شخصی اشاره‌کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا شما با یادگیری آن‌ها در مسیر زندگی  رشد کنید و به موفقیت رسیده و به خواسته‌ها و اهداف خود برسید.

رشد شخصی لازمه پیشرفت!

۱.همدلی را در آغوش بگیرید.

همدلی درک عینی از دیدگاه‌های متفاوت است که به‌نوبه خود بینش و چشم‌انداز جدیدی را فراهم می‌کند.

پس همدلی چیست؟ این موضوع و این مهارت درک احساس دیگران و دلسوزی کردن نسبت به آن‌ها  است. دانشمندان علوم مغز و اعصاب می‌گویند این اتفاق  زمانی می‌افتد که دو قسمت از مغز باهم کار می‌کند . مرکز عاطفی، احساسات دیگران را درک می‌کند و مرکز شناختی سعی می‌کند بفهمد چرا آن‌ها چنین احساسی دارند و چگونه می‌توانیم برای آن‌ها مفید باشیم یا برای آن‌ها کاری انجام دهیم.

تحقیقات نشان داده است که همدلی باعث می‌شود افراد، مدیر و کارگر بهتری باشند و با اعضای خانواده و دوستان ارتباط بهتری شکل دهند. اما این موضوع  بسیار بزرگ‌تر از جلوه شخصی آن است. همه ما در این باهم زندگی می­ کنیم و ارتباطات زیادی باهم داریم به همین دلیل محققان می‌گویند که اتصال و شفقت برای آینده پایدار و انسانی بسیار مهم است.

برخی افراد به‌طور طبیعی بیش از دیگران همدلی می­کنند ، اما تمرینات ساده ای مبتنی بر شواهد وجود دارد که نشان می­دهد هرکسی می‌تواند برای افزایش همدلی خود آن‌ها را  یاد بگیرد و انجام دهد.

با افراد جدید صحبت کنید

محققان دریافته‌اند که تلاش برای تصور احساسات شخصی دیگران برای همدلی، اغلب کافی نیست. خوشبختانه ، راه‌حل ساده است فقط کافی است  از آن‌ها در مورد موضوع سؤال بپرسید. جودی هالپرن ، روان­پزشک و استاد اخلاق زیستی در دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی که همدلی را مطالعه می‌کند ، می‌گوید: “برای افراد ، هسته اصلی همدلی کنجکاوی و پرسیدن سؤال است.” ” که واقعاً می‌فهمیم زندگی شخص دیگری چگونه است؟”

امتحان کنید:

مکالمه را با غریبه‌ها شروع کنید یا یکی از همکاران یا همسایگان خود را که به‌خوبی نمی‌شناسید برای ناهار دعوت کنید فراتر از گفتگوهای کوچک ،از آن‌ها بپرسید که حالشان چطور است و زندگی روزمره آن‌ها چگونه است.

افرادی که زمینه‌های اجتماعی متفاوتی با ما دارند مانند: (نژاد ، مذهب یا  تفکر سیاسی) در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.تلفن و سایر صفحات مجازی را هنگام مکالمه ، حتی با افرادی که هر روز می‌بینید کنار بگذارید تا بتوانید حالت‌های چهره و حرکات  و صحبت ­های آن‌ها را کاملاً گوش دهید و متوجه آن‌ها شوید.

۲.اعتمادبه‌نفس.

مطالعات نشان داده‌اند که ضریب هوشی یک فرد مهم‌ترین مؤلفه موفقیت و رشد شخصی او نیست. در عوض ، سه عامل زیر بسیار مهم‌تر از هوش در تعیین موفقیت که عبارت‌اند از اعتمادبه‌نفس ، تعیین هدف و پشتکار در نظر گرفته می‌شوند. عزت‌نفس فرد و اعتمادبه‌نفس اساساً همان چیزی است که فرد درباره خودش فکر می‌کند. یکی از دلایل تقویت اعتمادبه‌نفس این است که بین اعتمادبه‌نفس و موفقیت ارتباط قوی وجود دارد. ازاین‌رو ، یکی از اهداف شما قطعاً باید تقویت اعتمادبه‌نفس باشد.

فواید اعتمادبه‌نفس

داشتن اعتمادبه‌نفس می‌تواند فواید زیادی در خانه ، محل کار و روابط شما به همراه داشته باشد. در ادامه نگاهی به برخی از تأثیرات مثبت اعتمادبه‌نفس و رشد شخصی در زندگی شما داریم.

ذهنی باز  برای امتحان چیزهای جدید. وقتی به خودتان ایمان داشته باشید ، تمایل بیشتری برای امتحان چیزهای جدید خواهید داشت. خواه برای ارتقا درجه خود تقاضا کنید یا برای یک کلاس آشپزی ثبت‌نام کنید ، اعتقاد به خود برای اینکه خود را در به آنجا برسانید و کار­ کنید، کلیدی است.

عملکرد بهتر هنگامی‌که نسبت به خود اعتمادبه‌نفس دارید ، می‌توانید منابع و امکانات خود را به وظیفه پیش‌بینی‌شده اختصاص دهید. به‌جای اتلاف وقت و انرژی با نگرانی از اینکه به‌اندازه کافی خوب نیستید ، می‌توانید انرژی خود را صرف تلاش خود  برای رسیدن به موفقیت و رشد شخصی کنید . بنابراین درنهایت ، وقتی احساس اطمینان می‌کنید عملکرد بهتری خواهید داشت.

انعطاف‌پذیری بهتر به همراه  اعتمادبه‌نفس یا اعتقاد به خود می‌تواند مقاومت و رشد شخصی شمارا تقویت کند ، یا توانایی بازگشت به عقب از هرگونه چالش یا سختی را که در زندگی با آن روبرو هستید ، افزایش دهد.روابط بهبودیافته با داشتن اعتمادبه‌نفس می‌تواند به شاد و سلامت نگه‌داشتن روابط کمک کند. دلیل این موضوع این است که افراد با اعتمادبه‌نفس تمایل دارند مرزهای ارتباطی قوی‌تر را تعیین کنند و نیازها و احساسات خود را در اولویت قرار دهند.

داشتن اعتمادبه‌نفس نه‌تنها بر احساس شما در مورد خود تأثیر می‌گذارد ، بلکه به شما کمک می‌کند دیگران را بهتر درک کرده و آن‌ها را دوست داشته باشید. همچنین هنگام مواجهه شدن با آنچه سزاوار آن نیستید این قدرت را برای شما فراهم می‌کند که ازآن دور شوید.

۳.فعالانه گوش دهید

به‌طور فعال یاد بگیرید که به دیگران توجه کنید و نشان دهید که واقعاً برای عقاید و گفته‌های آن‌ها ارزش قائل هستید. گوش دادن فعال ، پرسیدن سؤال های باز با زبان حمایتی بدن را انتخاب کنید و حواس او را به خود جلب  کنید و مانع حواس پرتی او شوید.

برای این کار کافی است:

الف) تماس چشمی خود را حفظ کنید.

صحبت باکسی درحالی‌که اتاق یا سالن را اسکن می‌کند ، صفحه کامپیوتر را مطالعه می‌کند یا از پنجره به بیرون  خیره می‌شود مثل این است که بخواهید به یک هدف متحرک برخورد کنید. درواقع چقدر از توجه  فرد به شما جلب می‌شود؟ پنجاه‌درصد؟ پنج درصد؟ اگر آن شخص فرزند شما بود ، ممکن است از او تقاضا کنید ، “وقتی با شما صحبت می‌کنم به من نگاه کنید” ، اما این چیزی نیست که ما به عشق خود ، دوست یا همکار  خود بگوییم.

پس هرکسی  را که با او در ارتباط هستید و با او درحال‌ صحبت هستید، کاغذها ، کتاب‌ها ، تلفن و سایر عوامل حواس‌پرتی را کنار بگذارید. به آن‌ها نگاه کنید ، حتی اگر آن‌ها به شما نگاه نکنند. کمرویی ، عدم اطمینان ، شرم ، احساس گناه یا احساسات دیگر ، همراه با تابوهای فرهنگی ، تحت برخی شرایط می‌توانند باعث جلوگیری از تماس چشمی در برخی از افراد شوند. پس تمرکز خود را حفظ کنید.

ب)مراقب باشید ، اما آرام باشید.

اکنون‌که ارتباط چشمی برقرار کرده‌اید ، آرام باشید. نیازی نیست که به‌طور مستقیم به‌طرف مقابل خیره شوید. می‌توانید هر از چند گاهی نگاهتان را بدزدید و مانند یک فرد عادی به صحبت های خود ادامه دهید. نکته مهم ،توجه به فرد  است.

حواس‌پرتی ، مانند فعالیت پس‌زمینه و سروصدا را به‌صورت ذهنی از بین ببرید. علاوه بر این ، سعی کنید روی لهجه یا شیوه گفتار گوینده تا جایی تمرکز نکنید که باعث حواس‌پرتی شود. سرانجام ، فکرها ، احساسات یا تعصبات خود را منحرف نکنید.

۴.به دل ترس هایت حمله کن

یکی دیگر از مهارت هایی که در مسیر رشد شخصی باید به دست آورید  این است که ابتدا باید در معرض ترس قرار بگیرید و به خود اجازه دهید احساس ترس کنید و به دل ترس های خود بروید. هنگامی‌که از ابهام و عدم اطمینان از وضعیت خلاص شدید ، می‌توانید راه خود را از طریق آن به روشی منطقی و آرام شروع کنید.

پس:

الف): درباره ترس خود بیشتر بدانید

اولین مرحله می‌تواند سخت‌ترین مرحله باشد ، اما کاملاً ضروری است. نمی‌توانید بر ترسی که در مناطق غبارآلود ناخودآگاه شما پنهان مانده است ، غلبه کنید. باید با آن  ​​روبرو شوید. وقتی صورت خود را به سمت یک شخص می‌چرخانید ، آن شخص را می‌بینید و می‌آموزید که او چه شکلی دارد و چگونه رفتار می‌کند. هنگامی‌که به سمت ترس خود می‌روید  و از آن فرار نمی­کنید، چیزهایی درباره ترس خود مشاهده می‌کنید که قبلاً نمی‌دانستید. این آگاهی به شما کمک می‌کند بر آن غلبه کنید.

برای اینکه به خود کمک کنید تا با ترس و اضطراب خود روبرو شوید ، سعی کنید شروع به یادداشت برداری  برای مدت دو یا سه هفته کنید. هر الگویی را که مشاهده کردید ثبت کنید. آیا با شنیدن زنگ در ، دستان شما سست و معده شما جمع می‌شود؟ صبح یا عصر علائم اضطراب بیشتری را تجربه می‌کنید؟ وقتی ترس شما ایجاد می‌شود تمایل به انجام چه‌کاری دارید؟ هر چیزی که مهم به نظر می‌رسد را یادداشت کنید. انتقال الگوها و علائم ترس با نوشتن می‌تواند به تخریب زدایی از آن‌ها کمک کند. آن‌ها دیگر خیلی بزرگ و غیرقابل‌عبور به نظر نمی­رسند.

از همه مهم‌تر ، یادگیری همه‌چیز در مورد ترس به شما ایده می‌دهد که چگونه با آن مقابله کنید و رشد شخصی خود را ارتقا دهید.

ب): از تخیل خود به روش‌های مثبت استفاده کنید

تخیل چیز شگفت‌انگیزی است. این موضوع به شما قدرت ، خلاقیت و توانایی تفکر خارج از چارچوب را می‌دهد. متأسفانه ، تصور فعال هنگامی‌که باعث می‌شود به چیزهای منفی بیندیشید ، می‌تواند به ابزاری مضری تبدیل شود. تخیل شما می‌تواند ترس شمارا بزرگ‌تر کند و باعث شود وضعیت شما بسیار بدتر ازآنچه در حال حاضر است به نظر برسد.

به‌جای اینکه بگذارید تخیل شمارا به راهروهای تاریک ترس برساند ، عمداً از آن برای غلبه بر ترس استفاده کنید.

چگونه این کار را انجام دهیم؟ لحظه‌ای را انتخاب کنید که آرام باشید و مضطرب نباشید. چشمان خود را ببندید و خود را در موقعیتی تصور کنید که به‌طورمعمول باعث ترس می‌شود. به‌عنوان‌مثال ، اگر از گم‌شدن در یک ساختمان شلوغ می‌ترسید ، خود را در یک فرودگاه شلوغ به تصویر بکشید.

حال ، تصور کنید که چگونه مسالمت‌آمیز اوضاع را اداره می‌کنید. شما یخ نمی‌زنید و شروع به گریه نمی‌کنید. در عوض ، شما به دنبال یک میز اطلاعات یا علامتی هستید که به شما کمک کند که جهت خود را بازیابید. شما تصور می‌کنید که خود را به پارکینگ صحیح رسانده‌اید ، قفل درب اتومبیل خود را بازکنید و بدون هیچ اتفاق بدی با خیال راحت به خانه بروید.

آرامشی که در سناریوی تصور شده خود تجربه کردید درواقع می‌تواند به شما کمک کند تا با صلح و آرامش بیشتری از این موقعیت واقعی عبور کنید.

۵.زبان بدن خود را بهبود ببخشید.

 مهارت دیگری که برای رشد شخصی مورد نیاز است زبان بدن است. زبان بدن شما چیزی غیر از ارتباط غیرکلامی نیست که شامل حرکاتی است که انجام می‌دهید. تحقیقات ثابت کرده است که زبان صحیح بدن می‌تواند به شما کمک کند تا به‌طور مؤثر با دیگران ارتباط برقرار کنید و پیام خود را باقدرت بیشتری انتقال دهید. این ابراز وجودی اعتمادبه‌نفس و پشتکار شما است. در حقیقت ، برخی از وضعیت‌های بدن نیز می‌توانند به بهبود عملکرد شما کمک کنند.

۶.با دیگران کنار بیایید.

مهارت رشد شخصی دیگر با دیگران کنار آمدن است. شما همیشه باید به دنبال ابزاری برای ایجاد رابطه با دیگران باشید. بااین‌حال ، شما باید صادق باشید و هدف اصلی شما نباید دست‌کاری رفتار دیگران باشد ، بلکه باید راه‌هایی را یاد بگیرید که از طریق آن‌ها می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کرده و به‌خوبی با آن‌ها کنار بیایید.

پس

الف). با کفش آن‌ها راه بروید.

مانند دو روی یک سکه‌ها ، هر تعامل اجتماعی دو جنبه دارد. گاهی اوقات ، این خطوط بین افراد ممکن است تار شود و باعث سوءتفاهم شود. وقت گذاشتن برای مشاهده وضعیت از دید شخص دیگری به شما کمک می‌کند تا با او بهتر کنار بیایید ، حتی اگر هنوز با نظرات او موافق نیستید. همان‌طور که نقل‌قول شده است ، شما نمی‌توانید تا زمانی که “یک کیلومتر با کفش او راه نرفته اید، کسی را درک کنید (یا با او کنار بیایید).

ب). مؤدب باشید.

به‌سادگی افراد بی‌ادب نمی توانند با دیگران کنار بیایند. آن‌ها ممکن است با افراد بی‌ادب دیگر کنار بیایند ، اما این موضوع هرگز  ثابت نشده است.  پس مراقب جریحه دار شدن احساسات دیگران باشید. شوخ‌طبعی با هزینه کردن رفتار شخص دیگری ممکن است صدمه بیشتری نسبت به آنچه شما می‌دانید وارد کند. یک رفتار مؤدبانه نیز تأثیر مثبت عمیق‌تری ازآنچه بلافاصله متوجه خواهید شد به‌جا می‌گذارد.

ج)با مهربانی صحبت کن

 همیشه از این فرصت استفاده کرده و کلمه‌ای مهربانانه و دلگرم‌کننده را به کسی یا درباره او بگویید.

صرف‌نظر از اینکه چه کسی آن را انجام داده است ،کار خوب را تحسین کنید. در صورت نیاز به انتقاد ، آن را به‌آرامی و با لحنی آرام بگویید. اگر تشخیص دهید  که کسی نیاز به تشویق دارد پس او را تشویق کنید ، این موضوع باعث می‌شود شما فردی خوب جلوه کنید!

داستان‌های بی‌شماری از مردم وجود دارد که در یک برهه حساس از زندگی خود با یک کلمه الهام گرفته یا انگیزه از آن‌ها گرفته‌شده است. وقتی مردم را تشویق  می‌کنید و از آن‌ها حسن جویی  می‌کنید ، فرهنگ مهربانی ایجاد می‌کنید و این لطف متقابل است.

د) به دیگران علاقه نشان دهید.

به کارهایشان ، خانه و خانواده‌شان علاقه نشان دهید. دستاوردهای آن‌ها را جشن بگیرید ، در اوقات دشوار هم پای آن‌ها باشید. با افرادی که شادی می‌کنند برقصید و باکسی که عزادار است گریه کنید. بگذارید هرکسی را که ملاقات می‌کنید ، هرچند خود را کمتر از بقیه می­بیند ، احساس کند که او را به‌عنوان یک فرد مهم قلمداد می‌کنید. اگر اطرافیان شما احساس کنند که از منافع آن‌ها حمایت می‌کنید و همچنین به جزئیات زندگی آن‌ها اهمیت می‌دهید ، خیلی خوب با شما کنار می ­آیند.

۷.با خودت کنار بیا

مهارت دیگر در مسیر  رشد شخصی کنارآمدن با خودتان است. کنار آمدن با خود مقدماتی برای کنار آمدن با دیگران است. شما باید یاد بگیرید که مهارت‌ها ، تجربیات ، فلسفه‌ها ، آرزوها و محدودیت‌های خود را بدانید و بپذیرید. این تمرکز سالم ، بیشتر باعث ایجاد انگیزه و جذابیت شما می‌شود.

شما هرگز تنها نیستید

هنگامی‌که افراد دوران سختی را سپری می‌کنند ، اغلب افکار منفی در مورد خود را تجربه می‌کنند و احساس می‌کنند کسی نیست که به آن‌ها کمک کند. اما حتی اگر در نزدیکی خانواده یا دوستان خود نباشید ، هرگز تنها نیستید.

این احساسات ممکن است برای همیشه دوام نیاورند

هر کسی در دوره‌ای از زندگی خود احساس کمبود می‌کند و اگر در تلاش برای کنار آمدن هستید ، دشوار است که فراتر از وضعیت فعلی خود را ببینید. صحبت در مورداحساسی است که دارید می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل را بهتر در ذهن خود ببیتید و تفسیر کنید .این موضوع  به شما کمک می‌کند تا نسبت به آینده احساس مثبت‌تری داشته باشید.

موقعیت‌های محرک را شناسایی کنید

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است درک آن برای شما  دشوار باشد که با آن‌ها کنار بیایید.

شاید شما در حال گذراندن دورانی سختی مانند:

 • روابط و مشکلات خانوادگی
 • از دست دادن ، ازجمله از دست دادن یک دوست یا یکی از اعضای خانواده
 • نگرانی‌های مالی
 • استرس مربوط به شغل
 • استرس مربوط به دانشگاه یا تحصیل
 • نگران وقایع فعلی مانند شیوع ویروس کرونا باشید
 • تنهایی و انزوا
 • افسردگی
 • بیماری جسمی دردناک و یا ناتوان‌کننده
 • مصرف زیاد یا وابستگی به الکل یا سایر مواد مخدر
 • افکار خودکشی

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به خود انجام دهید و از آن ­ها رهایی یابید.

۸.تعلل را متوقف کنید.

یکی دیگر از مهارت های رشد شخصی دوری کردن از تعلل و به عقب انداختن کارها است . باید درک کنید که به تعویق انداختن یک ویژگی شخصیتی نیست ، بلکه یک عادت است. ازآنجاکه این کار یک عادت است ، به همان اندازه که این عادت را آموخته‌اید ، ۱۰۰٪ امکان دارد آن را یاد بگیرید. تلاش برای استفاده از زمان، مؤثرترین روش است و به شما کمک می‌کند از تعلل در کارها پرهیز کنید.

اگر در تعلل کردن استاد هستید ،  پس باید  با درد و استرسی که  کارها را به دقیقه نود می‌اندازید کاملاً آشنا باشید. حتی اگر می‌خواهید کاری را به سرانجام برسانید یا به پایان برسانید ، احتمالاً از ابتدا برای شروع کار مشکل‌دارید! چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تعلل در کارها  را در حال حاضر متوقف کنید پس شما می‌توانید  تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید و  برای جلوگیری از به تعویق انداختن کارها به آینده از آن‌ها استفاده کنید.

۹.زود بیدار شدن.

هر فردی که می خواهد رشد شخصی را در زندگی تجربه کند باید سعی کند زودتر از خواب بیدار شود و سحر خیز شود. پس این عادت را ایجاد کنید  تا زودتر بیدار شوید. ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید: “زود از خواب بلند شدن ، انسان را سالم ، ثروتمند و خردمند می‌کند!” یا “سحرخیز باش تا کامروا شوی” به دلیل مزایای متعددی است که با زود بیدار شدن به دست می‌آورید.

برخی از این موارد عبارت‌اند از: تماشای و لذت بردن از طلوع خورشید ، انجام برخی از ورزش‌هایی که صبح زود ، برای تناسب‌اندام خود انجام دهید ، کار کردن روی یک پروژه مهم ، زمانی که انجام آن برایتان بسیار مهم است و غیره علاوه بر این ، مطالعات نشان می‌دهد که  افراد سحرخیز شادتر ، سالم‌تر و مثمر ثمر تر  هستند.

برای اکثر مردم ، صبح بیدار شدن از خواب آسان نیست ، به‌خصوص وقتی هوا هنوز تاریک است. اما بسیاری از افراد موفق می‌گویند ، “اگر شما نسبت به خوابیدن در صبح برنده شوید ، کل روز را برنده‌شده‌اید .”

درواقع ، انواع  سخنان کلیشه‌ای درباره سحرخیزی  وجود دارد. بااین‌حال ، زود از خواب بیدار شدن فواید بسیار دیگری دارد ، از عملکرد بهتر در مدرسه گرفته تا اینکه بتوانید بیشتر به یک برنامه غذایی پایبند باشید و یا اینکه مهم‌ترین کار روز خود را انجام دهید.

۱۰.عملگرایی و فعال بودن

مهارت دیگری که به رشد شخصی شما کمک بسیاری می کند  عملگرایی و تبدیل شدنبه یک فرد فعال است.فعال‌تر شوید عادت عمل‌گرایی را در خود پرورش دهید.

برخی از صفات افراد فعال عبارت‌اند از:

 • آن‌ها خود را خالق زندگی خود می‌دانند.
 • خود را قربانی شرایط خارجی نمی‌دانند.
 • آن‌ها به دیگران اجازه نمی‌دهند سرنوشت آن‌ها را تعیین کنند.
 • مسئولیت نتایجی که به دست می‌آورند را بر عهده می‌گیرند.

برای اینکه خود را به فردی عمل‌گرا تبدیل کنید کافی است چند کار بسیار ساده را انجام دهید تا به شما کمک کند زودتر در این راه قرار بگیرید. مغز انسان‌دوست دارد حالت موجود را حفظ کند که همین امر باعث می‌شود افراد عمل‌گرا نباشند پس:

پیاده‌روی کن

اگر از وضعت فعلی خود ناراحت هستید و  ناله می‌کنید ، کارهایی را برای تقویت انگیزه خود در نظر بگیرید. مثلاً وقتی از وزن خود ناراضی هستید و می‌خواهید به تناسب‌اندام برسید ،ایجاد یک سیستم با دوست خود می‌تواند برای شما مفید باشد.پس به‌جای اینکه قرار ملاقات خود را برای حرف زدن با دوستتان در یک رستوران بگذارید با او به پیاده‌روی بروید و با این کار  هم‌صحبت کرده‌اید و هم برای  هدف خود یعنی تناسب‌اندام یک اقدام کوچک انجام داده‌اید.

از پله‌ها بروید.

یا هنگامی‌که می‌خواهید سر کار بروید به‌جای اینکه از آسانسور استفاده کنید از پله‌ها استفاده نمایید. پنج دقیقه بالا رفتن از پله‌ها می‌تواند  ۱۵۰ کالری از شما بسوزاند!

۱۱.بر مهارت حل تعارض تسلط داشته باشید.

مهارت مهم رشد شخصی حل تعارض است. تعارض بخشی از زندگی است و نکته اصلی توسعه مهارت حل تعارضات است. اگر شما توانایی حل تعارضات منطقی و حل‌وفصل اختلافات را به‌صورت دوستانه داشته باشید ، مطمئناً این موضوع باعث موفقیت و شادی بیشتری می‌شود.شما می‌توانید برای یادگیری بهتر این مهارت به مقاله حل تعارض مراجعه کنید.

۱۲.گذشته را رها کن.

 یکی از بزرگ‌ترین موانع رشد شخصی ، ماندن درگذشته است. برای اینکه به معنای واقعی این اصطلاح آگاه شوید ، باید  در زمان حال زتدگی کنید . بنابراین ، شما باید یاد بگیرید که خاطرات گذشته و ابزارهایی که یادآور گذشته هستند را رها کنید.

۱۳.بخوان!

هیچ‌چیزی در مسیر رشد شخصی، قدرتمندتر از گنج دانش نیست و راه دستیابی به این گنجینه این است که تا آنجا که می‌توانید بخوانید. تحقیقات ثابت کرده است که کسب دانش جدید عطش فرد برای شایستگی را برآورده می‌کند ، که درنهایت این مهارت آن‌ها را خوشحال می‌کند. شما باید عادت به خواندن کتاب‌هایی را پیدا کنید که به شما کمک می‌کند مهارت‌های جدیدی کسب کنید و همچنین مهارت‌های موجود در وجود شما  را صیقل می­دهد.

۱۴.تاب آور شوید

 تاب‌آوری توانایی ذاتی غلبه بر انوع ناملایمات است. این تفاوت بین احساس ناتوانی و مواجهه با مشکلات خود با اعتمادبه‌نفس و شجاعت است. شما همیشه باید یاد بگیرید که چگونه از هر نوع مشکلی سربلند بیرون بیایید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا به  فردی قدرتمند تبدیل شوید  و رشد شخصی فراوانی کسب کنید و به فرد پخته تری تبدیل شوید.

۱۵.مدیریت استرس

مهارت دیگری که به رشد شخصی شما کمک فراوانی می کند کنترل و مدیریت استرس است. پس استرس را به‌طور مؤثر مدیریت کنید. استرس زیاد می‌تواند شمارا در حالت پریشانی قرار دهد. این موضوع نه بر سلامت جسمی بلکه بر سلامت روح و روان شما تأثیر می‌گذارد. شما باید بدانید که چگونه استرس را به‌طور مؤثر مدیریت کنید. این روزها تکنیک‌های زیادی برای کنترل استرس در همه جا وجود دارد. بنابراین تنها چیزی که شما برای پیشرفت نیاز دارید تمایل به مبارزه با استرس است.

۱۶.محدودیت‌های خود را نادیده بگیرید.

محدود کردن خود با  باورها و گرفتار شدن در منطقه راحتی مانع پیشرفت شما می‌شود و شمارا از امتحان چیزهای جدید بازمی‌دارد و شمارا از مقابله با خطرات به دلیل ترس از شکست یا آسیب دیدن در این روند بازمی‌دارد. این موضوع می‌توانید شما را  تقریباً در مورد هر چیزی اعم از پول ، رابطه ، موفقیت و… به‌صورت باورنکردنی، محدود کند. مهم است که باورهای محدودکننده خود را شناسایی کنید ، آن‌ها را تسخیر کنید و با باورهای مثبت آن‌ها را تغییر دهید تا به آرزوهای خود در زندگی برسید.

۱۷.دانش خود را به اشتراک بگذار

مانند یک  معلم شوید و زمان ، بازخورد ، دانش و مهارت خود را به اشتراک بگذارید. انتقال دانش و مهارت نه‌تنها به نفع شخص دیگر است بلکه روند آن به‌خودی‌خود مسیرهای عصبی آنچه را که می‌دانید را قوی‌تر می‌کند و مهارت شمارا نسبت به آن موضوع  افزایش می‌دهد.

۱۸.قدرت اراده خود را افزایش دهید.

داشتن یک اراده قوی ، امور مالی ، سلامتی ، رابطه ، موفقیت شغلی و سایر زمینه‌های زندگی شمارا افزایش می‌دهد. صرف‌نظر از اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید ، برای رسیدن به آن‌ها به اراده احتیاج دارید.برای اینکه بتوانید اراده خود را افزایش دهید می‌توانید چندین عمل ساده را انجام دهید مانند:

الف) ۱۰ دقیقه مراقبه

مراقبه سریع‌ترین نتیجه را از بین تمرینات  افزایش اراده به شما می‌دهد. با مراقبه در حال آموزش مغز برای تمرکز و مقاومت در برابر میل به سرگردانی هستید. تحقیقات نشان می‌دهد که فقط پس از ۳-۲ روز تمرین مدیتیشن به مدت ۱۰ دقیقه ، مغز شما می‌تواند تمرکز بهتری داشته باشد ، پس با انجام این کار ، انرژی بیشتری خواهید داشت و استرس شما کمتر خواهد بود.

ب) کارها و بدن خود را روی حالت خلبان خودکار قرار دهید.

هنگام آزمایش روی این موضوع که آیا می‌توان اراده را تقویت کرد ، محققان از گروهی از شرکت‌کنندگان خواستند که برای مدت ۲ هفته روی وضعیت بدن خود، کار کنند. از آن‌ها خواسته شد هر زمانی که در حالت خم شدن قامت خود قرار گرفتند ، باید صاف بنشینند و سبک نشستن خود را اصلاح کنند. این روش ساده استقامت آن‌ها را در آزمایش‌های مختلف اراده مانند این آزمایش بسیار بهبود بخشید.

پس برای شروع به تقویت اراده ، هر بار که در محل کار یا خانه خود را در حال خم شدن بدن خود روبه‌جلو مشاده کردید ، به‌سادگی وضعیت خود را اصلاح کنید. این کار بسیار ساده به نظر می‌رسد ، اما صاف نشستن به اراده نیاز دارد. هر بار که این کار را می‌کنید ، اساساً “یک تکرار” را با عضله اراده خود انجام می‌دهید و مسیر عصبی اراده خود را قوی تر می­کنید.

ج. دفترچه یادداشت ثبت غذا

یک دفترچه یادداشت غذای روز داشته باش.

همین مطالعه همچنین نشان داد که کسانی که دفترچه ای برای  یادداشت غذایی دارند ، قدرت اراده بیشتری دارند. اکثر ما غذاهایی را که می‌خوریم یا پولی را که خرج می­کنیم ثبت  نمی‌کنیم ، بنابراین برای پیگیری همه این‌ها اراده لازم است. ثبت هرگونه اطلاعات مشابه نیز مؤثر خواهد بود  و باعث افزایش اراده شما خواهد شد.

۱۸.هوشیارتر شوید.

سعی کنید ذهنیت بازتری داشته باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند که فراوانی و فوایدی را که در حال حاضر بخشی از زندگی شما است ، تصدیق کنید. به‌جای اینکه وقت خود را صرف فکر کردن در مورد گذشته کنید که هیچ تصوری از چگونگی آن ندارید ، باید یاد بگیرید که در زمان حال زندگی کنید و از لحظات لذت ببرید.

۱۹.گرفتن تصمیمات بهتر

یکی دیگر از مهارت های رشد شخصی تصمیم­گیری صحیح است.تصمیمات بهتری بگیرید این عادت را برای تصمیم‌گیری بهتر در زندگی ایجاد کنید. انتخاب‌ها یا تصمیماتی که می‌گیرید تغییراتی را ایجاد می‌کند  که درنهایت با آن­ها زندگی خواهید کرد. تصمیمات شما زندگی مشترک شما هستند.  پس مهم این است که هرچه می­توانید تصمیمات بهتری بگیرید ، زیرا این امر باعث می­شود زندگی بهتری داشته باشید.

۲۰.روی ذهنیت رشد خودکار کنید.

نگرش شما مشخص می‌کند که شما به‌عنوان یک شخص چه کسی هستید .شما باید دائماً روی نگرش خودکارانید و تلاش کنید تا آن را از نظر رشد شخصی مناسب خود سازید. یک نگرش ذهنی مثبت می‌تواند کوه‌ها را برای شما حرکت دهد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا به خواسته خود در زندگی برسید.

کلام آخر

اهداف رشد شخصی در بالا  ذکر شده است تا بتوانید با تعیین اهداف شخصی قابل دستیابی که شمارا به شخص بهتری تبدیل می‌کند ، به آرزوهای خود ادامه برسید. بنابراین ، رسیدن به آرزوها و اهداف هرگز دیر نیست.

بهترین لحظه زمان حال است در آن حضورداشته باشید و مهارت‌های خود را تقویت کنید تا بتوانید بهتر و سریع‌تر رشد کنید.

به نظر شما چه مهارت های دیگری برای رشد شخصی  لازم است؟آیا دوست دارید این مهارت ها را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید