زمان مطالعه: 13 دقیقه اگر مدت زیادی در این کره خاکی بوده‌اید و سر کار رفته‌اید و هنوز می‌توانید…" /> زمان مطالعه: 13 دقیقه اگر مدت زیادی در این کره خاکی بوده‌اید و سر کار رفته‌اید و هنوز می‌توانید…" />

رسالت شخصی چیست و چطور رسالت شخصی خود را بیابیم؟

خانه » بلاگ » رسالت شخصی چیست و چطور رسالت شخصی خود را بیابیم؟

فهرست عناوین

اگر مدت زیادی در این کره خاکی بوده‌اید و سر کار رفته‌اید و هنوز می‌توانید برای یک شغل کارکنید یا چیزی را از مشاغل خریداری کنید، می‌دانید که تقریباً همه آن‌ها یک‌چیز مشترک دارند …
آن‌ها بیانیه‌ای بنام رسالت شخصی یا مأموریت دارند.
درحالی‌که بسیاری از آن‌ بیانیه ها  بی‌عیب و نقص هستند دلیلی وجود دارد که تقریباً هر شغلی که می‌بینید دارای یک رسالت نامه یا بیانیه‌ی مأموریت است.

چگونه برای خود رسالت شخصی بنویسیم؟

بیانیه‌های مأموریت یا رسالت نامه به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با مواردی که بیشترین اهمیت را دارند همسو باشند تا اطمینان حاصل کنند که در راهی که می‌خواهند بر جهان تأثیر بگذارند متمرکز هستند. آن‌ها همچنین با این بیانیه می‌توانند به جذب مشتریانی که دارای ارزش‌های مشابه هستند کمک کنند.
بنابراین رسالت نامه‌ها و بیانیه‌های مأموریت به‌قدری حیاتی هستند که کسب‌وکارها اغلب صدها ساعت را صرف ساخت و تنظیم دقیق آن‌ها می‌کنند. اما چرا تعداد کمی از مردم وقت می‌گذارند و رسالت شخصی خود را ایجاد می‌کنند؟
شما احتمالاً تابلوهایی که رسالت کاری شرکت‌ها و سازمان در آن نوشته‌شده است را در همه‌جا دیده‌اید.
آن‌ها در لابی‌های شرکت و سازمان‌ها داخل بروشورهای تبلیغاتی روی دیوار هستند. بیانیه‌های مأموریت و رسالت نامه‌ها، هویت و هدف یک کسب‌وکار یا سازمان را مشخص می‌کنند و می‌تواند کمک بسیاری به شرکت در جهت رسیدن به  چشم‌انداز خود در آینده بکند.
اما آیا می‌دانید آن‌ها فقط برای شرکت‌های بزرگ نیستند؟ شما می‌توانید بیانیه مأموریت و رسالت شخصی نیز داشته باشید! این بیانیه ، بیانیه رسالت شخصی نامیده می‌شود، و این موضوع می‌تواند همان چیزی باشد که شما برای شناسایی اهداف خود و یافتن انگیزه برای انجام آن‌ها نیاز داشته‌اید.

رسالت شخصی چیست؟

در یک رسالت شخصی مشخص می‌شود که شما به‌عنوان یک شخص (یا به‌عنوان یک عضو تیم در محل کار خود) چه کسی هستید و این هدف شمارا مشخص می‌کند، خواه این کار در دفتر باشد یا صرفاً در زندگی شخص شما باشد. رسالت شخصی توضیح می‌دهد که شما چگونه هدف خود را دنبال می‌کنید و چرا برای شما این موضوع بسیار مهم است.
نویسنده و مربی حرفه‌ای دن میلر می‌گوید که رسالت شخصی خوب باید شامل سه چیز باشد:

 1. مهارت‌ها و توانایی‌های شما (کاری که دوست دارید انجام دهید)
 2. ویژگی‌های شخصیتی شما (نحوه عملکرد)
 3. ارزش‌ها، رؤیاها و اشتیاق شما (چرا می‌خواهید سرآمد باشید)

عالی است نه؟ این همان چیزی است که می‌تواند شما و مأموریت شمارا در یک  یا چند جمله به‌سادگی بیان کند.

چرا رسالت شخصی مفید است؟

خواه پدر و مادر خانه ، مدیر فروشگاه، دانشجوی دانشگاه، مدیر بازرگانی یا راننده کامیون باشید نوشتن و پیدا کردن رسالت شخصی به شما در زندگی کمک می‌کند. پس همه باید یکی رسالت نامه داشته باشند، درست است؟
این موضوع مهمی است زیرابه شما کمک می‌کند تا روی چگونگی دستیابی به اهداف بلندمدت خود تمرکز کنید. این به‌عنوان یک راهنما برای جایی که می‌خواهید در زندگی بروید عمل می‌کند. هزینه نوشتن رسالت شخصی ناچیز است، اما بازده آن بسیار زیاد است زیرا با یک عبارت ساده تأثی زیادی روی زندگی شما دارد!
این به این دلیل است که رسالت شخصی و مأموریت شما در زندگی شمارا از سرگردانی نجات می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر تصمیمی که قصد دارید اتخاذ کنید در محدوده رسالت شخصی شما نیست، نباید آن را دنبال کنید. ممکن است ایده جالبی به ذهن شما برسد، اما این بدان معنا نیست که شما باید آن را وارد زندگی خود کنید.
دیو رمزی می‌گوید که یک رسالت شخصی خوب نشانه‌ای در خارج از مرزها برای ایده‌های شما می‌شود. اگر اشتیاق شما در خارج از دفترکار در یک شرکت است، آیا واقعاً عاقلانه است که کل کار خود را در یک دفتر کار انجام دهید؟ واقع‌بین باشید و خود را برای شکست آماده نکنید.
مردم در راه رسیدن به آنچه می‌خواهند برسند، شکست می‌خورند زیرا فاقد اهداف و تمرکز مشخص هستند. آن‌ها بیش از حد از روش دویدن خرگوش در مسابقه با لاک‌پشت استفاده می‌کنند و از یاد می‌برند که برای چه‌کاری ساخته‌شده‌اند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها رسالت شخصی خود را نادیده می‌گیرند. اما یک فرد موفق در رسالت شخصی خود دید کاملاً محکمی دارد.
اگر قبلاً رسالت شخصی برای خود ننوشته‌اید و رسالت شخصی برای خود به وجود نیاورده‌اید، دیگر فرصتی مانند زمان حال برای نوشتن رسالت شخصی وجود نخواهد داشت.

نحوه نوشتن رسالت شخصی

به‌محض نوشتن، رسالت شخصی، ساده به نظر می‌رسد. اما اگر کارهای خوبی انجام‌نشده باشد، ایجاد آن‌ به تلاش زیادی نیاز دارد. پس زمانی را برای این کار اختصاص دهید و به این فکر کنید که چگونه هر سه زمینه میلر در مورد شما صدق می‌کند. این زمینه اساس خوبی برای تهیه و نوشتن رسالت شخصی شما است.

به اصول و اهداف زندگی خود فکر کنید.

چرا این اهداف را تعیین کردید؟ اهداف شما چگونه شمارا به شخص بهتری تبدیل می‌کند؟ رسالت شخصی شما باید در ۵۰ کلمه یا کمتر به این سؤالات پاسخ دهد، بنابراین سعی کنید به قلب کسی که هستید بروید و جزئیات غیر ضروری را حذف کنید. نگران نباشید، اظهارات شما نظر دیگری را نشان نمی‌دهد. هر گزاره‌ای متفاوت است زیرا هیچ دو نفر یکسان نیستند.

قرار دادن رسالت شخصی خود در جلوی دید

پس از داشتن رسالت شخصی کتبی، شروع به استفاده از آن کنید! آن را قاب کنید و یک نسخه از آن را در خانه یا محل کار خود قرار دهید تا مرتباً آن را ببینید. شما می‌خواهید خود را با نگرش مثبت خود محاصره کنید.
نه‌تنها باید طبق رسالت شخصی خود زندگی کنید، بلکه مهم است که دیگران نیز در مورد آن بدانند. شما می‌خواهید مردم بدانند که شما به آنچه نوشته ­اید عمل خواهید کرد، بنابراین رسالت شخصی خود را مانند اخبار پخش کنید! پاسخگویی به نزدیک‌ترین افراد خود به شما کمک می‌کند تا به آن پایبند باشید.

برای تصمیم‌گیری‌های سخت از رسالت شخصی خود کمک بگیرید

بیانیه مأموریت شخصی مرزهایی را ایجاد می‌کند که به شما این امکان  را می‌دهد آزادانه بازی کنید، آزادانه خلق کنید و آزادانه معامله کنید.
هر کاری که شما انجام می‌دهید، سرمایه‌گذاری شما در وقت، پول و روابط، باید در مرزهای رسالت شخصی باشد.
مرزها، اولین چیزی نیست که بیشتر مردم وقتی به آزادی فکر می‌کنند، به ذهن شان خطور می‌کند. اما اگر بخواهید از حواس‌پرتی جلوگیری کنید و خود را آزاد بگذارید تا روی چیزهایی که مهم‌ترین بخش زندگی شما هستند تمرکز کنید، ضروری است.
این را در نظر بگیرید: رسالت شخصی که مرزهای مشخصی را تعیین می‌کند، ابزار شماره یک برای تصمیم‌گیری‌های سخت است.
چرا؟
این موضوع بسیار ساده است. زیرا وقتی محدودیت‌هایی را تعیین می‌کنید، بعض مسائل را در زندگی خود می‌پذیرید و یا نمی‌پذیرید، وقتی مسئله‌ای بیرون از این مرزها برای شما پیش می‌آید، حتی تصمیمی برای انجام آن‌هم ندارید.
بسیاری از مردم وقت زیادی را صرف تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا کاری می‌خواهند یا نمی‌خواهند انجام دهند می‌کنند.
آیا این خوب است؟ آیا باید این کار را انجام دهم یا خیر؟ اگر این کار را نکنم چه؟
آن‌ها تصمیم خود را توسط هرکسی که می‌شناسند اداره و تنظیم می‌کنند. آن‌ها به خاطر آن تصمیم خواب خود را بر خود حرام می­کنند. اما لازم نیست این‌گونه باشد.
زندگی خود را مطابق رسالت شخصی، که نسخه‌ای کاملاً متمرکز از زندگی خود است و طبق اصولی که برای آن گذاشته‌اید برنامه ریزی کنید.
هنگامی‌که بیانیه مأموریت خود را اعلام کردید، زندگی در حوزه رسالت شخصی را شروع می‌کنید. لازم نیست خیلی خارج از آن فکر کنید. این عبارت می‌تواند به همان اندازه که دوست دارید بلند باشد یا کوتاه باشد.

۵ سؤالی که باید هنگام نوشتن رسالت شخصی از خود بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید

رسالت شخصی معنا‌دار چیزی نیست که بتوانید آن را از هوای مطبوع طبیعت، بیرون بیاورید. با این وجود سؤالاتی وجود دارد که می‌توانید هر روز از خود بپرسید و شمارا به ایجاد یک رسالت شخصی خوب و عالی نزدیک‌تر کند:

۱. چه چیزی مهم است؟

شما برای چه چیزی و چه کسی ارزش دارید؟ زندگی شما چگونه به آن چیزها ارتباط دارد؟
و با این وجود بسیاری از ما به‌طور مداوم با ارزش‌های خود زندگی نمی‌کنیم. آیا تا به حال در هر یک از این شرایط بوده‌اید؟
شخصی چیزی را گفته یا انجام داده است که شما به‌شدت با آن مخالفید، اما در مورد آن سخنی نگفتید و پس از آن احساس شرم کردید.
شما برای خود اهدافی تعیین کردید و سپس نتوانستید آن‌ها را برآورده کنید.
زندگی یا حرفه شما آن‌طور که می‌خواستید پیش نرفته است.
آنچه شما می‌خواهید اغلب باکارهایی که باید انجام دهید یا آنچه “عملی” است در تضاد است.
شما آن‌قدر مشغول خشنودی دیگران هستید که حتی مطمئن نیستید ارزش واقعی شما چیست.
وقتی با ارزش‌های خود زندگی می‌کنید، احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنید و تمرکز بیشتری روی انجام کارهایی دارید که برای شما مهم هستند.

ارزش های شخصی چیست (و چرا آن‌ها اهمیت دارند)؟

بیایید با تعریف ارزش‌های شخصی شروع کنیم. ارزش‌های شخصی مواردی هستند که برای ما مهم هستند، خصوصیات و رفتارهایی که به ما انگیزه می‌دهند و تصمیمات ما را راهنمایی می‌کنند.
به‌عنوان‌مثال، شاید شما برای صداقت ارزش قائل باشید. شما به صادق بودن هر جا که ممکن باشد اعتقاد دارید و فکر می‌کنید گفتن آنچه واقعاً درست است مهم نیز هست. وقتی حرف خود را نمی‌زنید، احتمالاً از خود ناامید می‌شوید.
یا شاید برای مهربانی ارزش قائل باشید. شما فرصتی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنید و در دادن وقت و منابع خود به اهداف شایسته یا دوستان و خانواده سخاوتمند هستید.
این‌ها فقط دو نمونه از ارزش‌های شخصی است. هر کس ارزش‌های شخصی خود را دارد و می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. برخی افراد رقابتی هستند و تک روی می­کنند، درحالی‌که دیگران برای همکاری ارزش قائل هستند. برخی از افراد برای ماجراجویی ارزش قائل هستند، درحالی‌که دیگران امنیت را ترجیح می‌دهند.
ارزش‌ها مهم هستند زیرا اگر در زندگی خود کارها را مطابق با ارزش‌های خود انجام دهید، احساس بهتری خواهید داشت ، در غیر این صورت، حالتان بدتر خواهد شد. این امر هم در تصمیم‌گیری‌های روزمره و هم در انتخاب‌های بزرگ‌تر زندگی وجود دارد. ارزش‌های شما نمونه کوچکی از رسالت شخصی شما هستند.
به‌عنوان‌مثال اگر برای ماجراجویی ارزش قائل هستید، اگر اجازه دهید، والدین یا دیگران شمارا تحت‌فشار قرار می‌دهند و شمارا برای انتخاب گزینه‌های “ایمن‌تر” مانند یک شغل اداری با ثبات وزندگی در خانه مستقر تحت‌فشار قرار می‌دهند، در این حالت شما احساس خفگی خواهید کرد. برای شما ممکن است شغلی که شامل مسافرت، شروع کار شخصی یا سایر فرصت‌ها با ریسک بالا باشد و دارای ماجراجویی باشد مناسب‌تر باشد.
از طرف دیگر، اگر برای امنیت شغلی ارزش قائل باشید، عکس این قضیه صادق است. آنچه برخی از مردم به‌عنوان فرصتی “رؤیایی” برای سفر به دور دنیا و رئیس کارخود بودن می‌دانند، ممکن است احساس ناامنی و اشتیاق به یک زندگی مسالمت‌آمیز را برای شما ایجاد کند.
همه افراد متفاوت هستند و آنچه باعث خوشحالی یک فرد می‌شود ممکن است فرد دیگری را مضطرب یا از کار بی اندازد. تعریف ارزش‌های شخصی خود و سپس زندگی با آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا احساس رضایت بیشتری داشته باشید و انتخاب‌هایی را انجام دهید که باعث خوشحالی شما شود، حتی اگر این موضوع برای افراد دیگر منطقی نباشد.

چگونه ارزش‌های شخصی خود را تعریف کنیم

چه چیزی باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید؟ این سؤال خوبی برای شروع است که می‌فهمید ارزش شما چیست.
آنچه ما در اینجا در مورد آن صحبت می‌کنیم خصوصیات یا روش‌های رفتاری در جهان است. همان‌طور که در بالا دیدیم، شخصی که صداقت را ارزیابی می‌کند وقتی حقیقت را بگوید احساس خوبی خواهد داشت.
برعکس، همان شخص وقتی حقیقت را نگوید احساس بدی را تجربه خواهد کرد. بنابراین احساسات منفی می‌توانند راهنمای خوبی برای ارزش‌های شما باشند. چه موقع از خود ناامید شده‌اید یا اینکه فکر کردید شما مثل یک کلاه‌بردار هستید؟ چه رفتاری منجر به آن شد؟
در اینجا چند سؤال دیگر برای شروع وجود دارد:
چه چیزی برای شما در زندگی مهم است؟
اگر می‌توانید بدون نگرانی در مورد پول یا سایر محدودیت‌های عملی، شغلی داشته باشید، چه‌کاری انجام می‌دهید؟
وقتی داستان‌های خبری را می‌خوانید، چه نوع داستانی یا رفتاری برای شما الهام‌بخش است؟
چه نوع داستان یا رفتاری شمارا عصبانی می‌کند؟
می‌خواهید در مورد جهان یا در مورد خود تغییر ایجاد کنید؟
از همه بیشتر، به چه چیزی افتخار می‌کنید؟
چه زمانی احساس خوشبختی کرده‌اید؟

۲. کجا می‌خواهم بروم؟

می‌توانید به این سؤال با روش‌های مختلف پاسخ دهید. پاسخ شما ممکن است مقصدی معنوی، ذهنی یا جسمی باشد. این ممکن است کمان شغلی شمارا توصیف کند.

                             از کجا آمده‌ام آمدنم بحر چه بود به کجا می‌روم آخر ننمایی وطنم

۳. “بهترین” اتفاق برای من چگونه می افتد؟

بهترین نتیجه ممکن خود را توصیف کنید، این زمان واقعی نیست. این زمان خواب دیدن است این زمان رؤیا است. شما قرار نیست برای آن پولی پرداخت کنید.

۴. چگونه می‌خواهم عمل کنم؟

می‌خواهید مردم چگونه شمارا توصیف کنند؟ به چند کلمه فکر کنید که وقتی مردم به شما فکر می‌کنند می‌خواهید به ذهنشان خطور کند. به این موضوع فکر کنید که دوست دارید بعد از مرگتان مردم چگونه در مورد شما صحبت کنند؟
همیشه پایبند بودن به یک رسالت شخصی آسان نیست، به‌خصوص اگر خود را در فشار همسالان، بازخوردهای گیج‌کننده و شخصیت‌های بلندپایه گم کنید. با این وجود، اگر در تلاش برای پذیرش فردی که هستید و رسالت شخصی ارزشمندی که برای خوددارید و درحالی‌که در مسیر رشد و تکامل قرار دارید، تلاش کنید تا خود  را کشف کنید.
رسالت شخصی داشتن به فداکاری احتیاج دارد و این بدان معنا نیست که شما باید در جمع افرادی قرار بگیرید که رسالت شخصی در زندگی خود ندارند.
شما باید از رسالت خود محافظت و مراقبت کنید. پس اگر می‌خواهید در حوزه‌ی رسالت خود به موفقیت‌های زیادی برسید باید این نگرانی را کنار بگذارید که دیگران در مورد من چه فکری خواهند کرد.
اگر نگران فکر افراد در مورد رسالت شخصی خود باشید هرگز نمی‌توانید خودتان را راضی کنید زیرا شما نمی‌توانید همه انسان‌ها را راضی نگه‌دارید.
البته، غیبت کردن پشت سر شما و مسخره کردن می‌تواند به شما صدمه بزند اما شما می‌توانید روحیه‌ی خود را تقویت کنید و از آن‌ها صدمه‌ای نبینید. اگر شایعاتی راجع به خودتان می‌شنوید، فقط بدانید که این از طرف شخصی ضعیف و ترسو است و شما بهتر از آن هستید .
سعی کنید اطراف خود را با افرادی که هم‌فکر و طرفدار شما هستند پرکنید تا افرادی که قرار است در مورد شما قضاوت کنند یا شمارا به پایین بکشند.

۵. چه نوع میراثی می‌خواهم به‌جای بگذارم؟

تصور کنید به ۱۰۰ سال آینده سفر کرده­اید. تأثیری که از خود برجای گذاشته‌اید چگونه است؟ چگونه اثر پروانه شما هنوز هم زندگی‌های زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ پاسخ‌های خود را برای این سؤالات بنویسید و اغلب آن‌ها را مرور کنید. درحالی‌که به فکر آن‌ها هستید، شروع به نوشتن رسالت شخصی خود کنید.
چند راهنما:
آن چیزی را که می‌خواهید بنویسید کوتاهش کنید. شما می‌خواهید آن چیزی باشید که بتوانید آن را در یک جمله خلاصه کنید. به یاد داشته باشید، این مربوط به تمرکز زندگی شما بر روی مهم‌ترین چیزهاست! مرزها به شما در حفظ تمرکز کمک می‌کنند.
آیا تا به حال کسی را که درگذشته بوده است، و این فرد یکی از نزدیکان شما، یکی از آشنایان یا حتی یک چهره مشهور بوده است، به یاد می­آورید؟ این شخص چه میراثی در زندگی شما یا دنیا به‌جا گذاشت؟ چه چیزی از او برای شما بسیار پرمعنا و قابل‌یادآوری است؟

اگر می‌خواهید میراثی بجای بگذارید، مربی باشید، “

جین ای برودی درباره اینکه ایجاد یک تأثیر مثبت چگونه می‌تواند خاطرات شمارا در ذهن مردم زنده نگه دارد، می‌نویسد:
در سال دوم دبیرستان با تشویق یک استاد پیر در کالج کورنل، سخنرانی کردم و از دانش‌آموزانم پرسیدم “وقتی به پایان روزهای خود می‌رسید، آیا می‌توانید دست‌نوشته خود را بنویسید و بگویید چه چیزی از خود به یادگار گذاشته‌اید؟”
من از آن‌ها خواستم تا بر ایجاد اهداف معنی‌دار و میراثی که ممکن است بخواهند با پایان یافتن زندگی جسمی خود ترک کنند، تمرکز کنند. منظور من از میراث، پول، ساختار یا هر چیز ملموس دیگری نبود. منظور من تأثیر مثبتی بود که ممکن است با زنده ماندن آن‌ها در خاطرات و زندگی دیگران به وجود بیاید.
بنابراین، وقتی کتاب جدید مارک فریدمن، با نام “چگونه برای همیشه زندگی کنیم: قدرت ماندگار اتصال نسل‌ها” را خواندم، گویی این کتاب با من صحبت می­کرد. این کتاب من را به یاد آن استاد عزیز، جورج اریک پیبدی، که درواقع مربی من بود انداخت، او مرا ترغیب کرد تا از منطقه آسایش خارج شوم و استعدادهایی را که هرگز نمی‌دانستم در وجود خود دارم، گسترش دهم.

پس دیگران را فراموش نکنید

بله، این بیانیه رسالت شخصی است، اما اطمینان حاصل کنید که رسالت شخصی شما نشان می‌دهد روی افرادی که دوست دارید تأثیر می‌گذارد.

آن را با مهم‌ترین افراد زندگی خود به اشتراک بگذارید

از همسر، مربیان و سایر افراد مهم زندگی خود بازخورد بگیرید. آن‌ها می‌توانند بینشی ارزشمند برای شما فراهم کنند

ایجاد تغییرات درست است.

با رشد و ادامه یادگیری، مأموریت شما ممکن است تکامل یابد. این موضوع کاملاً طبیعی است. تا زمانی که به رسالت شخصی که می‌دانید برای انجام آن در این دنیا قرارگرفته‌اید وفادار بمانید، مطمئن باشید نمی‌توانید اشتباه کنید.

مثال‌های از کسانی که بیانیه رسالت شخصی خود را بیان کرده‌اند

یافتن عبارت مناسب برای رسالت شخصی خود می‌تواند یک چالش باشد. برای الهام ‌بخشیدن به شما، در اینجا چند نمونه از بیانیه رسالت شخصی آورده شده است که می‌تواند به شما کمک کند تا رسالت شخصی خود را بنویسید:
” ایجاد تحول مثبت از طریق آموزش و مربیگری.”
” ایجاد فرصت برای جوانان امروز.”
” تشویق، تعامل و تجهیز دیگران با باور داشتن به احتمالات غیرممکن.”
” تأثیر مثبت بر زندگی هر شخصی که ملاقات می‌کنم.”
” تشویق همه کسانی که روزانه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنم.”

چگونه می‌توان تشخیص داد که آیا چیزی با رسالت شخصی شما همسو است

ما می‌دانیم که اگر فعالیت خاصی یا چیزی که یاد می‌گیریم، می‌خوانیم، تماشا می‌کنیم یا می‌شنویم، شروع به هدایت کردن ما برای مأموریتی که تعیین کرده‌ایم است که ما را آماده  آن می‌کند. پس دوباره “چرخ را در دست می‌گیریم” و دوباره تمرکزی را که در لحظه‌ای از جاده زندگی ازدست‌داده‌ایم به دست می‌آوریم و دوباره تصمیم می‌گیریم که دنبال رسالت شخصی خود و عملی کردن آن باشیم.
شاید کار سخت و خیلی طولانی باشد. اگر چیزی از همان ابتدا برای شما مشخص نبوده و شما نیاز به تفکری عمیق دارید، سؤالات زیر را در نظر بگیرید تا مشخص شود کارهایی که انجام می‌دهید با رسالت شخصی همسو است یا خیر: آیا این فرصت، درخواست، پروژه است:

 • آیا بخشی از سؤالی است که کمک می‌کند که من بفهمم چه کسی هستم؟
 • آیا بخشی از سؤالی است که کمک می‌کند من به فردی تبدیل شوم که برای آن‌ تلاش می‌کنم؟
 • آیا بخشی از هدف من در زندگی است؟

وقتی خدا رؤیایی در زندگی شما قرار می‌دهد و رؤیاهایی راجع به‌ جایی است که قرار است در زندگی به آنجا برسید، چگونگی زندگی شما و تأثیری که قرار است روی این زمین داشته باشید را پیش روی شما قرار می‌دهد.
خدا نظرش را عوض نمی‌کند خدا شنا را به شما نمی‌آموزد تا فقط در زندگی غرق شوید. وقتی سؤالات خوبی می‌پرسید (مانند سؤالات بالا)، می‌فهمید که واقعاً زندگی شمارا بااحساس اشتیاق، هدف و جهت‌گیری راهنمایی می‌کند.
پاداش: رسالت شخصی برای خانواده
من فکر می‌کنم داشتن یک رسالت شخصی برای خودتان و برای کسب‌وکارتان کاملاً ضروری است، اما این ضرورت می‌تواند بیشتر برای خانواده‌تان باشد. درگذشته، من در افشای بیانیه مأموریت خانواده‌ام مردد بودم، زیرا هرگز نمی‌خواستم رسالتم در مورد خانواده‌ام را به شخص دیگری بگویم.
برای خانواده شما مهم است که از طریق خودتان فکر کنید نه اینکه دیگران به جای شما فکر کنند. با دقت هر کلمه و عبارت را در نظر بگیرید. بدانید که چرا آن‌ها به شما تعلق‌خاطر دارند. رسالت خانواده ما نباید الگویی تکراری باشد. در عوض، می‌توانید به‌عنوان الهام گرفتن، از هدیه‌ای که در ادامه برای شما قرار داده‌ایم استفاده کنید:

چگونه بیانیه رسالت شخصی خود را بنویسیم:

در خانواده ما، مأموریت این است که هر روز با قلب‌های قدرشناس و چهره‌های خندان، مصمم به بندگی و توکل به خدا از خانه خارج شویم. ما با بالاترین معیارهای خصوصیات اخلاقی و صداقت زندگی می‌کنیم. ما یکدیگر را دوست داریم، احترام می‌گذاریم، تشویق می‌کنیم و از آن دفاع می‌کنیم. و ما متولی منابعی هستیم که به ما سپرده‌شده است.

 • شما می‌توانید از خود بپرسید:
 • چه چیزی مهم است؟
 • ما کجا می‌خواهیم برویم؟
 • “بهترین” کارها برای ما چگونه هستند؟
 • چگونه می‌خواهیم عمل کنیم؟
 • میراثی که می‌خواهیم پشت سر بگذاریم چیست؟

وقتی شما رسالت شخصی و مأموریت خود را به دیوار خانه‌ی خود بچسبانید، هر روز آن را خواهید دید. حتی فرزندان شما یا خانواده‌ی شما ناخودآگاه ممکن است آن‌ها را انجام دهد زیرا تحت تأثیر رسالت شخصی و مأموریت شما قرارگرفته‌اند.
این کار زندگی شمارا متحول می‌کند، همچنین نحوه تفکر و رفتار فرزندان شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد. هر وقت در خانواده با تصمیمی روبرو شدید چه به‌صورت فردی یا چه به‌صورت جمعی به رسالت شخصی خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید آنچه را انتخاب می‌کنید با آنچه هستید یا آنچه می­خواهید انجام دهید، همخوانی دارد .شما  به‌عنوان یک خانواده در حال تبدیل‌شدن به آن رسالت هستید.
پس من از شما می‌خواهم که روی رسالت شخصی خود کارکنید. این موضوع نه‌تنها برای هدف شما در زندگی شفافیت ایجاد می‌کند بلکه اهداف شمارا جهت‌دهی می‌کند و به شما کمک می‌کند با آرامش و عزم راسخ با هر تصمیمی روبرو شوید، از قبل بدانید که آنچه انتخاب می‌کنید همیشه بهترین انتخاب برای شما و خانواده شما خواهد بود.

نمونه‌هایی از رسالت شخصی افراد موفق

در ادامه چند نمونه از بیانیه‌های مأموریت شخصی مدیران عامل موفق در تجارت آورده شده است که می تواند برای شما الهام بخش باشد.
“معلم بودن رسالت شخصی من است”  اپرا وینفری
“برای لذت بردن در سفر زندگی از اشتباهات خود یاد می‌گیرم.” سر ریچارد برانسون
“استفاده از موهبت‌هایی مانند هوش، کاریزما و خوش‌بینی ،سریال من برای پرورش ارزش و ارزش خالص زنان در سراسر جهان است.” آماندا اشتاینبرگ
چند بیانیه مأموریت دیگر از برخی سازمان‌های غیرانتفاعی معروف در جهان:
“برای ایجاد امید، و کمک به‌سلامتی و رفاه از طریق ارائه بهترین مراقبت‌ها از هر بیمار از طریق تمرین بالینی، آموزش و تحقیقات.”
“به دنبال عملی ساختن عشق به خدا، مردم را برای ساخت خانه‌ها، اجتماعات و امید دورهم جمع می‌کنیم.” زیستگاهی برای بشریت
” ایجاد محتوایی که آموزش، اطلاع‌رسانی و الهام‌بخش باشد.” سیستم پخش عمومی (PBS)
امروز کارهایی انجام می‌دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. پیام بهرام پور
خود را دوست بدار و کاری کن دیگران خود را دوست داشته باشند. محمود معظمی

کلام آخر

آماده شروع کار و نوشتن رسالت شخصی خود هستید؟ نوشتن، هدف، ارزش و بهره‌وری را به زندگی شما اضافه می‌کند، بنابراین همین امروز شروع کنید! می‌توانید از تست ­های شخصیت برای پیدا کردن رسالت شخصی استفاده کنید.
هر فردی که به این جهان قدم می‌گذارد دارای رسالت شخصی است که باید آن را محقق کند و مأموریت خود را به انجام برساند پس بهتر است هرکدام از ما با توجه به شخصیت علاقه و ترجیحات خود شروع به نوشتن و پیدا کردن رسالت شخصی خود بکنیم.
پس همین‌الان قلم یا خودکار را بردارید و شروع به نوشتن کنید. وقتی نوشتن تمام شد آن را قاب کنید و جلوی چشم خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود هرروز به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید رسالت شخصی خود را عملی کنید.
این تابلو می‌تواند تأثیر زیادی روی شما و خانواده و حتی همکاران شما بگذارد و ذهنیت آن‌ها را تغییر دهد پس عجله کنید و هرچه زودتر رسالت شخصی خود را پیدا کنید و بنویسید زیرا شاید فرصت دیگری برایمان باقی نمانده باشد.
آیا شما از رسالت شخصی خود آگاهی دارید؟ آیا دوست دارید رسالت شخصی خود را پیدا کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید