چگونه ناراحتی خود را در طول روز کنترل کنیم؟

خانه » بلاگ » چگونه ناراحتی خود را در طول روز کنترل کنیم؟

فهرست عناوین

در طول هر روز ، شما ممکن است احساساتی را تجربه کنید که ناراحت‌کننده، دشوار، حواس‌پرت کننده هستند یا حتی ممکن است آن‌ها را به‌ صورت منفی یا ناخواسته به خود نسبت بدهید. این احساسات می‌توانند با طیف وسیعی از عوامل محرک مانند کار ، روابط ، خاطرات ، فشار ، استرس ، آب‌وهوا ، ذهنیت کلی ما و غیره ایجاد شوند. ممکن است یکی از احساساتی که در طول روز تجربه میکنید ناراحتی باشد که در این مطلب راهکارهای کنترل ناراحتی را باهم بررسی کنیم.

چگونه ناراحتی خود را در طول روز کنترل کنیم

انسان‌ها موجودات پیچیده‌ای هستند. این احساسات ناخوشایند و ناراحت‌کننده ممکن است باعث حواس‌پرتی شود و گاهی اوقات می‌تواند ما را به‌جایی برساند که احساس «گیر افتادن» بکنیم ، زیرا متوجه نمی‌شویم یا نمی‌توانیم احساس خود را مشخص کنیم ، بنابراین فقط می‌توانیم تحریک‌پذیر و پریشان شویم.
پس‌ازآن در دیگران نیز پاسخ منفی ایجاد می‌شود زیرا یک پیشگویی خودکفا را ایجاد می‌کند (“ببینید ، من حق داشتم امروز کمی  احساس بد بودن کنم در صورتی که به نظر می‌رسد احساس خیلی خوبی در همه وجود دارد”) ، این گفت و گوی درونی منجر به گیر افتادن بیشتر می‌شود.

غم چیست؟

غم و اندوه پاسخی طبیعی به یک اتفاق است. این رنج عاطفی است که وقتی چیزی یا شخصی را که دوست دارید از شما گرفته می‌شود ، احساس می‌کنید. اغلب ، درد از دست دادن می‌تواند احساس طاقت‌فرسایی از ناراحتی ایجاد کند. شما ممکن است .
انواع احساسات دشوار و غیرمنتظره ، از شوک یا عصبانیت گرفته تا ناباوری ، گناه و غم عمیق را تجربه کنید. درد غم و اندوه همچنین می‌تواند سلامت جسمی شمارا مختل  ، خوابیدن ، غذا خوردن یا حتی درست فکر کردن را برای شما دشوار کند.
این‌ها واکنش‌های طبیعی نسبت به یک ضرر  و اتفاق ناخوشایند هستند و هرچه ضرر مهم‌تر باشد ، شدت غم و اندوه و ناراحتی شما بیشتر خواهد شد.

کنار آمدن با از دست دادن

کنار آمدن با از دست دادن شخص یا چیزی که دوست دارید یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی است. شما ممکن است ناراحتی را با عزاداری در مورد مرگ یکی از عزیزان خود همراه کنید که اغلب علت آن شدت غم و اندوه است  اما هرگونه از دست دادن می‌تواند باعث اندوه و ناراحتی شود ، ازجمله:

 • طلاق یا قطع رابطه
 • از دست دادن سلامتی
 • از دست دادن شغل
 • از دست دادن ثبات مالی
 • سقط‌جنین
 • بازنشستگی
 • از دست دادن یک رؤیای بزرگ
 • بیماری جدی یکی از عزیزان
 • از دست دادن دوستی
 • از دست دادن ایمنی پس از ضربه
 • فروش خانه پدری

حتی ضررهای ظریف در زندگی می‌تواند حس غم و اندوه  و ناراحتی را تحریک کند. به‌عنوان‌مثال ، ممکن است پس از دور شدن از خانه ، فارغ‌التحصیلی از دانشگاه یا تغییر شغل غمگین و ناراحت شوید.
ضرر و زیان شما هرچه باشد ، برای شما شخصی است ، بنابراین از احساس خود خجالت نکشید .ممکن است اعتقاد داشته باشید که غمگین شدن و ناراحت شدن برای بعضی چیزها فقط به‌نوعی مناسب است. اگر فرد ، رابطه یا موقعیتی برای شما مهم باشد ، غم و اندوه  و ناراحتی برای فقدانی که تجربه می‌کنید، طبیعی است.
علل غم و اندوه شما هر چه باشد ، راه‌های سالم برای کنار آمدن با درد و کنترل ناراحتی وجود دارد که باگذشت زمان ، می‌تواند غم و اندوه شمارا کاهش دهد و به شما کمک کند تا با از دست دادن چیزی برای خود کنار بیایید ، معنای جدیدی پیدا کنید و درنهایت به زندگی خود ادامه دهید.

روند ناراحتی

ناراحتی یک تجربه کاملاً فردی است. هیچ راه درست یا غلطی برای غصه خوردن و ناراحت بودن وجود ندارد. نحوه ناراحتی و کنترل ناراحتی شما به فاکتورهای زیادی ازجمله شخصیت و سبک کنار آمدن ، تجربه زندگی ، ایمان و این‌که ضرر برای شما قابل‌توجه است یا نه ، بستگی دارد.
فرایند کنترل ناراحتی به‌ناچار زمان بر است. بهبودی به‌تدریج اتفاق می‌افتد. نمی‌توان آن را مجبور به عقب‌نشینی یا عجله برای رفتن کرد زیرا برنامه زمانی “عادی” برای ناراحتی  وجود ندارد. برخی از افراد طی چند دقیقه ،چند ساعت، هفته‌ها یا ماه‌ها احساس بهتری پیدا می‌کنند.
برای دیگران ، روند کنترل ناراحتی بر اساس سال‌هایی که گذرانده اند، اندازه‌گیری می‌شود. تجربه غم و اندوه و ناراحتی شما هرچه باشد ، مهم این است که صبور باشید و اجازه دهید روند به صورت طبیعی پیش برود.

قدرت ناراحتی ، مدیریت احساسات و کنترل ناراحتی خود

بخشی از مسئله  کنترل ناراحتی در مورد سو تفاهم ­هایی است که درباره اینکه چه اتفاقی برای ما می‌افتد وقتی احساس عاطفی ناراحت‌کننده ­ای داریم که این احساس ناراحتی می‌تواند باعث شود خیلی سریع از آن دور شویم ، آن را نادیده بگیریم یا غالباً آن را سرکوب کنیم. و به‌طور فزاینده‌ای شواهد نشان می‌دهد که این استراتژی می‌تواند مشکلات سلامتی را برای آینده ایجاد کند .
این موضوع  درنهایت منجر به افزایش احتمال سرطان و مرگ زودرس می‌شود و همچنین با افزایش احتمال کوتاه‌تر شدن زندگی ما ، در کوتاه‌مدت تأثیر می‌گذارد که ممکن است سو تفسیر و واکنش نامناسب نسبت به‌موقعیت‌هایی که با آن روبرو هستیم ، باعث‌وبانی این اتفاق باشد. بنابراین ، شناخت و تأیید احساسات شما مهارت مهمی است که همه ما باید آن را یاد بگیریم.
برنامه دومرحله‌ای ما برای مدیریت خوب احساسات و کنترل ناراحتی شما این است که آن‌ها را تأیید کرده و سپس پاسخ خود را انتخاب کنید. این دو مرحله ، ساده به نظر می‌رسد اما این کار ساده‌ای نیست و برای اکثر افراد ، تلاش زیادی لازم است تا در آن مهارت کسب کنند ، بنابراین ما با ایده‌هایی در این مقاله به کمک شما می آییم.

احساسات خود را تصدیق کنید

سپس اولین قدم این است که احساسات یا احساساتی را که تجربه می‌کنید تصدیق کنید و بپذیرید. وقت خود را صرف کارهایی که احساس خوبی نسبت به آن ­ها دارید ،کنید و سپس اعتبار آن را تأیید کرده و ماهیت موقتی آن را تشخیص دهید.
این موضوع بامهارت در کار کردن در مورد آنچه اتفاق می‌افتد شروع می‌شود .آنچه واقعاً ازنظر احساسی برای شما اتفاق می‌افتد و زمانی که خود را در یک‌ ترشی احساسی قرار می‌دهید، شکل می‌گیرد.
دوستی ، اخیراً در برچسب زدن به احساسات خود، پستی منتشر کرده است و برخی از احساسات اصلی ناراحت‌ کننده مانند انزجار ، نگرانی ،ترس ، گناه ، غم و عصبانیت را  توصیف کرده است.
هر یک از این‌ها گاهی اوقات برای ما ارزش مثبتی دارند و به‌نوعی از ما محافظت می‌کنند و بهزیستی ما را ارتقا می‌بخشند ، اما هنگامی‌ که هر یک از این احساسات طاقت‌فرسا می‌شوند ، می‌توانند منجر به از بین رفتن ‌سلامتی ما به صورت ناخواسته یا ایجاد نتایج رفتاری بد در ما شوند .
این دوست ما می‌گوید که به‌عنوان‌مثال انزجار (حس تنفر) به شما کمک می‌کند از چیزی یا کسی که به نظر شما برای شما مضر است و باعث رنج شما شده  و شما را تخریب کرده است، فاصله بگیرید. گناه به شما کمک می‌کند تا برای جبران خسارت اقدام کنید تا بتوانید در آینده از طرد شدن خودداری کنید.

ترکیبی از احساسات مختلف

چالش برای تأیید احساسات شما این است که آماده‌باشید تا در یک سطح عمیق صادقانه کنار آن‌ها بنشینید تا بفهمید چه هستند ، به‌طوری‌که بتوانید آن‌ها را تصدیق کنید و اجازه دهید برای شما معتبر باشند ، بدون اینکه تمرکز بیش‌ازحدی روی آن­ ها بگذارید.
به‌عنوان‌مثال ، وقتی از یکی از بچه‌های  خود می‌خواهید کاری را در خانه انجام دهند و آن‌ها جواب رد به شما  می‌دهند ، احساس عصبانیت و ناراحتی می‌کنید ، حتی اگر قبلاً چندین بار همان کار را انجام داده باشند. این باعث می‌شود صدایتان  را بلند کنید یا  آن‌ها را تهدید کنید که  امکانات و فناوری‌های در دسترس آن‌ها یا هر چیز دیگری را حذف خواهید کرد.
آنچه ممکن است احساس کنید ترکیبی از احساسات مختلف است .شاید کمی عصبانیت از این داشته باشید که آن‌ها کاری را در خانه انجام نمی‌دهند وقتی‌که شما ۹۵٪ کارها را انجام می‌دهید ، غذا را روی میز می‌گذارید ، کاری را بیشتر از آنچه آن­ ها می‌خواهند انجام می­ دهید این احساسات ممکن است با مقصر شمردن خود  و با گناهکار شمردن خود  ناشی از واکنش بیش‌ازحد ؛ در یک لحظه با هم مخلوط شود.

احساسات معتبر

همه این احساسات معتبر هستند ، همه در حال حاضر اتفاق می‌افتند (اگرچه ازنظر شدت و ‌عمر متفاوت هستند ، بنابراین برخی از آن‌ها با سرعت بیشتری از بین می‌روند) و ما باید همه آن‌ها را تأیید کنیم اگر ما قصد داریم با آن‌ها کنار بیایم بنابراین ، برای تصدیق همه این احساسات ، ما اول‌ازهمه باید خشم خود را با نمره دادن  از ۱ تا  ۱۰ تشخیص دهیم .
بررسی کنید  این احساس چگونه بود؟ آیا  بسیار سریع و در همان لحظه بود و به‌سرعت آرام شدید؟ امتیاز احساس گناهی که در این مرحله ما متوجه می­ شویم  ، احتمالاً ۲ یا ۳ از ۱۰ است . در این مرحله ما احساس مسئولیت می‌کنیم که بیش‌ازحد واکنش نشان دهیم اما هرگونه پشیمانی که احساس می‌کنیم به‌سرعت برطرف می‌شود.
و انزجار ما احتمالاً یک یا ۲ از ۱۰ است ، بنابراین سطح پایینی به وجود می­ آید ،درحالی‌که تشخیص می‌دهیم وجود دارد  ، ما می ­توانیم روی آن گیر نکنیم.
هنگامی‌که ما این احساسات را تأیید و همچنین شدت آن‌ها را تشخیص دادیم ، احساس می‌کنیم خیلی سریع این احساسات “به جلو حرکت می­ کنند”. ایده خوبی است اگر مدام از خودمان بپرسیم آیا ازنظر احساسی چیز دیگری برای ما وجود دارد که بتواند زمینه‌ساز واکنش ما باشد؟ یا خیر؟
کاری که ما انجام می‌دهیم و نتیجه­ ای  که می‌گیریم باعث می ­شود ما از خودمان راضی باشیم؟ این  امر  به شما کمک کند که در مورد شرایطی که ممکن است  اتفاق بیفتد با شخص دیگری صحبت کنید ، زیرا این می‌تواند ،دیدگاه دیگری را  به شما ارائه دهد ، خصوصاً اگر بیش‌ازحد احساس ناراحتی می­ کنید.

پاسخ خود را انتخاب کنید

اکنون برای مرحله ۲ ، پاسخ خود را انتخاب کنید. پس از شناسایی احساسی که برای شما اتفاق می‌افتد و باعث ناراحتی شما می‌شود ، بهتر می‌توانید انتخاب کنید که چگونه کنترل ناراحتی کنید. به‌عنوان‌مثال ، شما می‌توانید تفسیر خود را از یک موقعیت تغییر دهید ، یا با مسئله اساسی کنار بیایید.
در مثال بالا ، باخشم و گناه و خود انزجاری یا خود انتقادی  پذیرفته‌شده  توسط خودمان ، قصد داریم دیدگاهی راجع به آنچه اتفاق افتاده بیان کنیم و خودمان را کتک نزنیم و سرزنش نکنیم بنابراین اساساً ، ما تصمیم می‌گیریم به خاطر احساساتی که در لحظه تجربه کردیم ، با خودمان مهربان باشیم. بدون نیاز به تصحیح بیش‌ازحد ، فقط خودمان به صورت راحت عمل می‌کنیم.
شما  باید انتخاب کنید که چه‌کاری  باید انجام دهید، یعنی آماده‌سازی آنچه می‌خواهید به پسرتان که از انجام کار خودداری کرده، بگویید.
به‌طور مثال می‌خواهید به او بگویید که من احتمالاً  به خاطر این موضوع ناراحت شدم زیرا کارهای زیادی برای فرزندان خود انجام داده‌ام که احساس کردم واکنش شما  احترام به این موضوع را به همراه  نداشت که باعث شد من واکنش احساسی نسبت به آن داشته باشم و ناراحت شوم.

خونسرد بودن در کنترل ناراحتی

می‌خواهید بگویید آرزو می‌کنم کاش چنین واکنشی نشان نمی‌دادم ، ترجیح می‌دادم فقط با آرامش به او بگویم که چه احساسی دارم تا او بهتر درک کند ، اما این اتفاق افتاد و این مسائل اتفاق می‌افتد ،  و با خود بگویید من کامل نیستم و متأسفم که چنین واکنشی نشان دادم و وقتی این چیزها را به او می‌گویید ، شما می‌خواهید خونسرد باشید ، و همچنین از ماجرا  کوتاه می‌آیید ، زیرا این همان چیزی است که شما می‌خواهید.
در مورد آن الگو باشید و این همان چیزی است که برای خودتان می‌خواهید. قبل از اینکه بخواهید با او صحبت کنید  شما می‌توانید یک تمرین تنفسی سریع انجام دهید تا بتوانید احساس ناراحتی بیشتری را از بین ببرید و کنترل بیشتری روی خود  داشته باشید.
اکنون این‌یک مثال کاملاً ساده و روزمره بود اما در هر شرایطی حتی در شرایط شدیدتر نیز می‌توان از همین رویکرد استفاده کرد. برای تکرار مجدد ، مراحل به این صورت است که ابتدا ازنظر احساسی چه اتفاقی برای شما می‌افتد  . پس در مورد آن پرس‌وجو کنید ، سپس آن را تأیید کنید.
به دنبال آن ، نحوه پاسخگویی را انتخاب کنید. اگر این روش را دنبال کنید ، از سرکوب احساسات و ناراحتی خود جلوگیری می‌کنید و بهتر می‌توانید احساسات و پاسخ خود را نسبت به ناراحتی خود، مدیریت کنید.

کمی نرمش کنید

فعالیت‌های ساده و روزمره مانند پیاده‌روی ، شنا ، باغبانی و رقص و گوش دادن به آهنگ شاد می‌توانند با مسدود کردن سیگنال‌های درد به مغز ، مستقیماً مقداری از درد و ناراحتی را تسکین دهند.فعالیت همچنین با کشش عضلات ، رباط‌ها و مفاصل سفت و کشیده به کاهش درد و کنترل ناراحتی کمک می‌کند.
طبیعی است که اگر ورزش دردناک است و نگران آسیب بیشتر نیستید ، مردد باشید. اما اگر به‌تدریج فعالیت بیشتری داشته باشید ، بعید است خسارت یا صدمه‌ای به خودتان وارد کنید. دردی که هنگام شروع ورزش ملایم احساس می‌کنید به این دلیل است که ماهیچه‌ها و مفاصل متناسب‌تر می‌شوند.
در درازمدت ، فواید ورزش بسیار بیشتر از افزایش درد است.
در مورد ورزش بیشتر بخوانید.
برای کنترل ناراحتی درست نفس بکشید
تمرکز بر تنفس هنگام کنترل ناراحتی می‌تواند کمک کند.

جراحتی شدید

هنگامی‌که جراحتی شدید است ، شروع به نفس کشیدن به‌صورت سریع و کم‌عمق بسیار آسان است ، که می‌تواند شمارا دچار سرگیجه ، اضطراب یا وحشت کند. در عوض ، آرام و عمیق نفس بکشید.این به شما کمک می‌کند احساس کنترل بیشتری داشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید و از هرگونه تنش یا اضطراب و ناراحتی برای تشدید ناراحتی خود جلوگیری کنید.
ناراحتی می‌تواند شمارا خسته ، مضطرب ، افسرده و بدخلق کند. این می‌تواند ناراحتی را حتی بدتر کند ، و باعث شود شما  به یک مارپیچ رو به پایین سقوط کنید. پس با خودتان مهربان باشید. زندگی با ناراحتی کار آسانی نیست و شما می‌توانید با لجبازی ، سرعت بخشیدن به فعالیت‌های روزمره و عدم پذیرش محدودیت‌ها ، بدترین دشمن خود باشید.
برای برخی افراد کمک گرفتن از یک مشاور ، روانشناس یا هیپنوتیزم درمانی برای کشف چگونگی کنار آمدن با احساساتشان در رابطه با دردشان مفید است.همچنین می‌توانید درباره دریافت درمان یا مشاوره بیشتر بدانید.

حواس خود را پرت کنید

توجه خود را به چیز دیگری معطوف کنید تا بدانید ناراحتی تنها چیزی نیست که ذهن شمارا درگیر می‌کند. وارد فعالیتی شوید که از آن لذت می‌برید یا محرک آن هستید. بسیاری از سرگرمی‌ها ، مانند عکاسی ، خیاطی یا بافندگی ،که  حتی این کارها در صورت محدودیت تحرک، امکان‌پذیر است.
داستان: اگر درد و ناراحتی را نادیده بگیرید سریع‌تر از بین خواهد رفت.

واقعیت : تلاش برای نادیده گرفتن درد و ناراحتی خود یا جلوگیری از بروز آن در طولانی‌مدت آن را بدتر می‌کند. برای بهبودی واقعی ، لازم است که باغم و اندوه خود روبرو شوید و به‌طور فعال با آن کنار بیایید.

افسانه: مهم است که “در برابر از دست دادن” قوی باشید.
واقعیت: احساس غم ، ترس و ناراحتی یا تنهایی یک واکنش طبیعی در برابر از دست دادن است. گریه به معنای ضعیف بودن نیست. شما نیازی به محافظت از خانواده یا دوستان خود  ندارید. نشان دادن احساسات واقعی شما می‌تواند به آن‌ها و شما کمک کند.
افسانه: اگر گریه نکنید ، به این معنی است که از باخت متأسف نیستید.
واقعیت: گریه پاسخ طبیعی به غم و اندوه و ناراحتی است ، اما تنها فقط همین موضوع نیست. کسانی که گریه نمی‌کنند ممکن است ناراحتی را به‌اندازه عمیق  در دیگران احساس نکنند. آن‌ها ممکن است به‌سادگی روش‌های دیگری برای نشان دادن آن داشته باشند.

باور غلط: عزاداری باید حدود یک سال طول بکشد.

واقعیت: هیچ زمان مشخصی برای عزاداری و ناراحتی وجود ندارد. مدت زمان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
باور غلط: ادامه زندگی به معنای فراموش کردن ضرر است.
واقعیت: حرکت به این معنی است که ضرر خود را پذیرفته‌اید ، اما این همان فراموش‌ کردن نیست. شما می‌توانید به زندگی خود ادامه دهید و خاطره شخصی یا چیزی را که ازدست‌داده‌اید به‌عنوان بخشی مهم از وجود خود حفظ کنید. در حقیقت ، هرچه در زندگی حرکت می‌کنیم ، این خاطرات می‌توانند بیشتر و بیشتر در تعریف افرادی که هستیم خود را نشان دهد.

چگونه با روند کنترل ناراحتی کنار بیاییم

درحالی‌که کنترل ناراحتی برای از دست دادن یک قسمت اجتناب‌ناپذیر از زندگی است ، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید باغم و اندوه خود کنار بیایید و درنهایت ، راهی برای برداشتن قطعات  ناراحتی و ادامه زندگی خود پیدا کنید.

برای کنترل ناراحتی، ناراحتی خود را بپذیرید

بپذیرید که غم و اندوه و ناراحتی می‌تواند احساسات مختلف و غیرمنتظره‌ای را تحریک کند.
بدانید که روند کنترل ناراحتی شما منحصربه‌فرد و مختص  خودتان خواهد بود.
از افرادی که به شما اهمیت می‌دهند به‌صورت حضوری درخواست حمایت کنید.
با مراقبت جسمی از خود حمایت عاطفی کنید.
تفاوت غم و افسردگی را تشخیص دهید.

مراحل غم و اندوه

در سال ۱۹۶۹ ، روان‌پزشک الیزابت کوبلر رأس آنچه را که به‌عنوان “پنج مرحله غم و ناراحتی” شناخته می‌شود ، معرفی کرد. این مراحل غم و اندوه و ناراحتی بر اساس مطالعات وی در مورد احساساتی که بیمارانی با آن روبرو بودند ، وجود داشت. اما بسیاری از افراد آن‌ها را به انواع دیگر تغییرات منفی در زندگی و از دست دادن ، مانند مرگ یکی از عزیزان یا جدا شدن از زندگی ، تعمیم داده‌اند.
پنج مرحله غم و اندوه

 • انکار: “این ممکن است برای من اتفاق نیفتد.”
 • خشم: «چرا این اتفاق می‌افتد؟ مقصر کیست؟ “
 • چانه‌زنی: ” اگر این اتفاق نیفتد ، در عوض من ____”.
 • افسردگی: “من برای انجام هر کاری خیلی ناراحتم.”
 • پذیرش: “من با آنچه اتفاق افتاده در آرامش هستم.”

ممکن است هیچ کدام از مراحل را طی نکنید!

اگر به دنبال از دست دادن هر یک از این احساسات  هستید و آن را تجربه می‌کنید ، ممکن است این موضوع به شما کمک کند بدانید که واکنش شما طبیعی است و به‌موقع بهبود می‌یابید. بااین‌حال ، همه‌کسانی که غصه می‌خورند و ناراحت هستند همه این مراحل را طی نمی‌کنند و این  موضوع اشکالی هم ندارد.
برخلاف تصور عمومی ، برای بهبودی لازم نیست که هر مرحله را طی کنید. درواقع برخی از افراد غم و اندوه خود را بدون گذراندن هیچ‌یک از این مراحل برطرف می‌کنند.
اگر این مراحل غم و اندوه  و ناراحتی را پشت سر بگذارید ، احتمالاً آن‌ها را به ترتیب مرتب و منظم تجربه نخواهید کرد ، بنابراین نگران نباشید که “باید” چه احساسی داشته باشید یا باید در کدام مرحله قرار  داشته باشید.
کوبلر رأس نیز هرگز قصد ندارد که بگوید  این مراحل چارچوبی سفت‌وسخت دارد که باید برای همه افراد ناراحت، اعمال شود. وی در آخرین کتاب خود قبل از مرگ در سال ۲۰۰۴ ، در مورد پنج مرحله غم و اندوه و ناراحتی گفت: ” آن‌ها پاسخی به ضرر هستند که بسیاری از مردم‌ در وجود خود دارند ، اما هیچ پاسخ معمولی به ضرر وجود ندارد ، زیرا هیچ ضرر معمولی وجود ندارد. ناراحتی ما به‌اندازه زندگی ما شخصی است. ”

علائم غم و اندوه و ناراحتی

درحالی‌که ضرر از طرق مختلف بر افراد تأثیر می‌گذارد ، بسیاری از ما علائم زیر را هنگام غصه خوردن و ناراحت بودن تجربه می‌کنیم. فقط به یاد داشته باشید که تقریباً هر چیزی که در مراحل اولیه غم و اندوه و ناراحتی تجربه می‌کنید طبیعی است ،ازجمله احساس اینکه دیوانه می‌شوید ، احساس می‌کنید در یک کابوس هستید یا اعتقادات مذهبی یا معنوی خود را زیر سؤال می‌برید.

علائم عاطفی ناراحتی

شوک و ناباوری.

درست پس از ضرر ، پذیرفتن آنچه اتفاق افتاده دشوار است. ممکن است احساس بی‌حسی کنید ، در باور اینکه این باخت واقعاً اتفاق افتاده مشکل داشته باشید یا حتی حقیقت را انکار کنید. اگر کسی که دوستش دارید فوت کرده است، ممکن است مدام انتظار داشته باشید که او ظاهر شود ، حتی اگر می‌دانید او دیگر از بین رفته است.

غمگینی.

غم و اندوه عمیق احتمالاً جهانی‌ترین تجربه کنترل ناراحتی است. ممکن است احساس پوچی ، ناامیدی ، اشتیاق یا تنهایی عمیق داشته باشید. همچنین ممکن است زیاد گریه کنید یا ازنظر احساسی بی‌ثبات باشید.

گناهکاری 

.ممکن است نسبت به کارهایی که انجام داده‌اید یا نگفته‌اید یا انجام نداده‌اید ، پشیمان شوید یا احساس گناه کنید. همچنین ممکن است در مورد احساسات خاص دیگری نیز احساس گناه کنید (به‌عنوان‌مثال وقتی فرد پس از یک بیماری طولانی و سخت درگذشت ، احساس راحتی می‌کنید).
پس از مرگ  او، حتی ممکن است احساس گناه کنید که کاری برای جلوگیری از مرگ او انجام نداده‌اید ، حتی اگر هیچ کاری بیشتر از این نمی‌توانستید انجام دهید باز هم ممکن است احساس گناه کنید.

عصبانیت

.حتی اگر در ضرر اتفاق افتاده هیچ‌کس مقصر نباشد ، ممکن است احساس عصبانیت و کینه داشته باشید. اگر عزیزی را ازدست‌داده‌اید ، ممکن است از خود ، خدا ، پزشکان یا حتی کسی که به خاطر رها کردن شما درگذشت عصبانی باشید. شما ممکن است نیاز داشته باشید که شخصی را به خاطر بی‌عدالتی‌ که به شما شده است سرزنش کنید.

ترس

.ضرر قابل‌توجه می‌تواند باعث ایجاد انبوهی از نگرانی‌ها و ترس‌ها شود. ممکن است احساس اضطراب ، درماندگی یا ناامنی کنید. حتی ممکن است دچار وحشت شوید. مرگ یکی از عزیزان می‌تواند ترس در مورد مرگ‌ومیر خود ، مواجه شدن بازندگی بدون آن شخص یا مسئولیت‌هایی را که اکنون به‌تنهایی با آن روبرو هستید ، ایجاد کند.

علائم جسمی ناراحتی

ما ناراحتی را غالباً یک فرآیند کاملاً احساسی می‌دانیم ، اما غم و اندوه و ناراحتی غالباً شامل مشکلات جسمی ازجمله:

 • خستگی
 • حالت تهوع
 • کاهش ایمنی
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • دردهای مختلف
 • بی‌خوابی شود.

برای کنترل ناراحتی ، از ناراحتی خود حمایت کنید

ناراحتی و غصه اغلب می‌تواند باعث شود شما بخواهید از راه دیگران کنار رفته و در حریم  خود عقب‌نشینی کنید. اما داشتن حمایت رودررو از افراد دیگر برای بهبود ناراحتی  ضروری است. حتی اگر در شرایط عادی راحت نیستید در مورد احساسات خود صحبت کنید ، مهم است که هنگام ناراحتی آن را ابراز کنید.
درحالی‌که به اشتراک گذاشتن ضرر و زیان شما می‌تواند تحمل بار ناراحتی را آسان‌تر کند ، این بدان معنا نیست که هر وقت با دوستان و خانواده تعامل دارید ، باید در مورد ضرر خود صحبت کنید. کنترل ناراحتی همچنین می‌تواند فقط در کنار دیگران بودن  باشد که به شما اهمیت می‌دهند. نکته اصلی این است که خودتان را منزوی نکنید.
به دوستان و اعضای خانواده مراجعه کنید. اکنون وقت آن است که به افرادی که به شما اهمیت می‌دهند متکی باشید ، حتی اگر به قوی بودن و خودکفا بودن خود افتخار کنید. به‌جای اجتناب از آن‌ها ، دوستان و عزیزان را به خود نزدیک کنید ، زمانی را باهم رودررو بگذرانید و مساعدت ارائه‌شده را بپذیرید.

مردم کمک می کنند

غالباً ، مردم می‌خواهند کمک کنند اما نمی‌دانند که چگونه این کار را باید انجام دهند، بنابراین به آن‌ها بگویید که چه چیزی نیاز دارید . آیا شانه­ ای برای گریه کردن نیاز دارید، آیا نیاز به  هم صحبتی دارید ؟ اگر احساس نمی‌کنید کسی رادارید که می‌توانید به‌طور مرتب  و شخصاً با او ارتباط برقرار کنید ، هرگز برای ایجاد دوستی جدید خیلی دیر نیست.
بپذیرید که بسیاری از افراد هنگام تلاش برای دلجویی از شخصی که غمگین و ناراحت هستند، احساس ناخوشایندی دارند. کنترل ناراحتی می‌تواند برای بسیاری از افراد یک احساس گیج‌کننده ، گاهی ترسناک باشد ، به‌ویژه اگر آن‌ها خودشان متحمل خسارت مشابه نشده باشند.
آن‌ها ممکن است در مورد اینکه چگونه شمارا دلداری دهند و در آخر حرف ­های اشتباه بزنند یا انجام دهند احساس عدم اطمینان کنند. اما از آن بهانه‌ای برای عقب‌نشینی در پوسته خود و جلوگیری از تماس اجتماعی استفاده نکنید. اگر دوست یا عزیزی با شما تماس می‌گیرد ، به این دلیل است که آن‌ها به شما  اهمیت می‌دهند.

از ایمان خود کمک بگیرید.

اگر از یک سنت مذهبی پیروی می‌کنید ، آسایشی را که مراسمات آن­ ها می‌تواند فراهم کند ، در آغوش بگیرید. فعالیت‌های معنوی که برای شما معنادار هستند ، مانند دعا ، مراقبه یا رفتن به مسجد و کلیسا، می‌تواند باعث کنترل ناراحتی شما شود. اگر در پی این ضرر ایمان خود را زیر سؤال می‌برید ، با یکی از  روحانیون یا افراد دیگر در جامعه مذهبی خود صحبت کنید.

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید.

شما هنگام ناراحتی می‌توانید احساس  کنید بسیار تنها هستید، حتی وقتی عزیزانتان را در اطراف خود داشته باشید. به اشتراک گذاشتن غم و اندوه و ناراحتی  خود با دیگران که متحمل خسارات مشابه شده‌اند می‌تواند به شما کمک کند.
در صورت عدم مهار  یا شدت بسیار زیاد با یک درمانگر یا مشاور غم و اندوه صحبت کنید. اگر تحمل غم و اندوه شما خیلی زیاد است ، یک متخصص بهداشت روان باتجربه مشاوره در مورد کنترل ناراحتی پیدا کنید. یک درمانگر باتجربه می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات شدید را پشت سر بگذارید و از موانع ناراحتی خود عبور کنید.

وقتی غصه می‌خورید از خود مراقبت کنید

وقتی غمگین هستید ، مراقبت از خود مهم‌تر از هر زمان دیگری است. استرس ناشی از یک ضرر بزرگ می‌تواند به‌سرعت انرژی و ذخایر عاطفی شمارا از بین ببرد. مراقبت از نیازهای جسمی و عاطفی به شما کمک می‌کند تا این دوران سخت را پشت سر بگذارید و  با احساسات خود روبرو شوید.
می‌توانید غم و اندوه و ناراحتی  خود را سرکوب کنید ، اما نمی‌توانید برای همیشه از آن اجتناب کنید. برای بهبودی ، باید درد را تصدیق کنید. تلاش برای جلوگیری از احساس غم و اندوه فقط باعث طولانی شدن روند کنترل ناراحتی می‌شود. غم حل‌نشده همچنین می‌تواند منجر به عوارضی مانند افسردگی ، اضطراب ، سو مصرف مواد و مشکلات سلامتی شود.
احساسات خود را به روشی ملموس یا خلاقانه ابراز کنید. در مورد ناراحتی و کنترل ناراحتی خود در یک دفترچه یادداشت­ هایی بنویسید. اگر عزیزی را ازدست‌داده‌اید ، نامه‌ای بنویسید و چیزهایی را به او بگویید که هرگز مجبور به گفتن آن نبوده ­اید. یک دفترچه یادداشت یا آلبوم عکس برای بزرگداشت زندگی شخص بسازید ؛ یا درگیر هدف یا سازمانی شوید که برای عزیزانتان مهم بود.

علایق خودت  را حفظ کن

سعی کنید سرگرمی‌ها و علایق خود را حفظ کنید. در زندگی روزمره زمان  راحتی وجود دارد و بازگشت به فعالیت‌هایی که باعث شادی شما می‌شوند و شمارا به دیگران وصل می‌کنند می‌تواند به شما کمک کند تا با ضرر خود کنار بیایید و به روند عزاداری کمک کنید.
اجازه ندهید کسی به شما بگوید چگونه احساس کنید ، و همچنین به خود نگویید که چگونه احساس کنید. غم و اندوه شما متعلق به خودتان است و هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند به شما بگوید که چه زمان “حرکت” یا “غلبه بر آن” فرارسیده است.
بدون خجالت و قضاوت به خود اجازه دهید هرچه را احساس می‌کنید درک کنید. اشکالی ندارد که عصبانی باشید ،  فریاد بزنید ، گریه کنید یا گریه نکنید. همچنین خندیدن ، یافتن لحظات شادی و رها کردن وقتی‌که آماده هستید اشکالی ندارد.
از قبل برای “عوامل محرک” غم و اندوه برنامه‌ریزی کنید. سالگردها ، تعطیلات و نقاط عطف می‌توانند خاطرات و احساسات را بیدار کنند. برای یک معاینه احساسی آماده‌باشید و بدانید که این کاملاً طبیعی است.
اگر یک رویداد تعطیلات یا چرخه زندگی را با سایر اقوام خود به اشتراک می‌گذارید ، پیش از موعد در مورد انتظارات خود، با آن‌ها صحبت کنید و در مورد راهکارهای بزرگداشت شخصی که دوستش داشتید توافق کنید.

از سلامت جسمی خود مراقبت کنید.

ذهن و بدن به‌هم‌پیوسته‌اند. وقتی ازنظر جسمی احساس سلامتی می‌کنید ، بهتر می‌توانید ازنظر احساسی کنار بیایید. با خواب کافی ، درست غذا خوردن و ورزش با استرس و خستگی مقابله کنید. برای بی‌حس کردن درد غم یا بالا بردن روحیه مصنوعی از الکل یا مواد مخدر استفاده نکنید.

وقتی ناراحتی از بین نرود

هرچه زمان به دنبال یک ضرر قابل‌توجه مانند مرگ یک عزیز می‌گذرد ، طبیعی است که احساس غم ، بی‌حسی یا عصبانیت و ناراحتی به‌تدریج کاهش یابد. این احساسات و سایر احساسات دشوار با شروع پذیرش و کنترل ناراحتی و شروع به حرکت روبه‌جلوزندگی ، شدت کمتری می‌یابند.
بااین‌حال ، اگر باگذشت زمان احساس بهتری ندارید ، یا غم و اندوهتان بدتر می‌شود ، ممکن است نشانه این باشد که غم و اندوه شما به یک مشکل جدی‌تر تبدیل‌شده است ، مانند غم پیچیده یا افسردگی اساسی که از خود بروز می‌دهید.

ناراحتی پیچیده

غم و اندوه از دست دادن کسی که دوستش دارید هرگز به‌طور کامل از بین نمی‌رود . اما نباید در مرکز بازی باقی بماند. اگر درد این ضرر به‌قدری مداوم و شدید باشد که شمارا ازسرگیری زندگی خود بازدارد ، ممکن است از یک بیماری معروف به نام غم و ناراحتی در هم پیچیده رنج ببرید.
غم و اندوه در هم پیچیده مانند این است که در حالت عزاداری شدید گیرکرده باشید. ممکن است مدت‌ها پس از وقوع مرگ در پذیرفتن آن مشکل داشته باشید. یا آن‌قدر مشغول شخصی باشید که باعث مرگ روزمره زندگی شما شده و روابط دیگر شمارا تضعیف می­کند.
علائم ناراحتی در هم پیچیده عبارت‌اند از:

 • آرزو و اشتیاق شدید برای عزیز درگذشته خود
 • افکار سرزده یا تصاویر عزیزتان
 • انکار مرگ یا احساس ناباوری
 • تصور اینکه عزیز شما زنده است
 • جستجوی عزیز درگذشته خود در مکان‌های آشنا
 • اجتناب از مواردی که شمارا به یاد عزیزتان می‌اندازد
 • عصبانیت شدید یا تلخی از دست دادن شما
 • احساس خالی بودن یا بی‌معنی بودن زندگی

اگر مرگ عزیز شما ناگهانی ، خشن ، یا در غیر این صورت بسیار استرس‌زا یا آزاردهنده بوده است ، ناراحتی در هم پیچیده می‌تواند به‌عنوان آسیب روانی یا PTSD ظاهر شود.
اگر شما هنگام  از دست دادن عزیزتان احساس ناتوانی کرده و با احساسات ناراحت‌کننده ، خاطرات و اضطرابی که از بین نمی‌رود دست‌وپنجه نرم می‌کنید ، ممکن است دچار این بیماری شده باشید. اما باراهنمایی درست می‌توانید تغییرات شفابخش ایجاد کنید وزندگی خود را ادامه دهید.

کلام آخر

پس برای کنترل ناراحتی ،می توانید با دوستان و آشنایان خود صحبت کنید،احساسات خود را بپذیرید و مسئولیت آن را به عهده بگیرید. شما می ­توانید از برنامه های معنوی و مذهبی برای آرام کردن خود استفاده کنید و با مراجعه به ایمان خود از این وضعیت خارج شوید و به ناراحتی خود پایان دهید.
به نظر شما از چه راه های دیگری می توان ناراحتی خود را مدیریت کرد؟ آیا دوست دارید کنترل ناراحتی را در دستان خود بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید