زمان مطالعه: 16 دقیقه بیشتر مشکلات و مسائل در مورد قضاوت افراد مربوط به ارزش ها و نقش های…" /> زمان مطالعه: 16 دقیقه بیشتر مشکلات و مسائل در مورد قضاوت افراد مربوط به ارزش ها و نقش های…" />

چگونه برای خود ارزش ایجاد کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم؟

خانه » بلاگ » چگونه برای خود ارزش ایجاد کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم؟

فهرست عناوین

بیشتر مشکلات و مسائل در مورد قضاوت افراد مربوط به ارزش ها و نقش های هر فرد است و هر کسی فرد دیگر را بر اساس همین ارزش­ ها می ­سنجد و یا با او برخورد می­کند.به طور مثال برای پدر خانواده نماز خواندن یک ارزش بسیار مهم است ،اما ممکن است برای فرزند او نماز خواندن ارزش نباشد که همین امر باعث به­ وجود آمدن تعارض بین آن­ ها می­شود.
حال ما در این مقاله قصد داریم ارزش­ ها را تعریف کنیم و نقش آن ها در زندگی را مورد بررسی قرار دهیم همچنین به چندین ارزش اشاره می­کنیم که می توانید با آگاهی و اولیت بندی آن ­ها ، زندگی خود را برنامه ریزی کنید.

چگونه برای خود ارزش ایجاد کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم؟

 

 • ارزش‌های شما چیست؟
 • ارزش‌های خود را چگونه تعریف می‌کنید؟
 •  ارزش‌های خود را چگونه تغییر می‌دهید؟
 • ارزش‌ها چه نقشی در تصمیمات شما دارند؟

حال قبل از پاسخ دادن به این سؤال، باید بدانید که به طور کلی ارزش چیست.
ارزش‌های شما چیزهایی هستند که به اعتقاد شما در نحوه زندگی و کار شما مربوط هستند.
ارزش‌ها شرکای ساکت و راهنمای اقدامات ما هستند.

ارزش ها چه توانایی دارند؟

آن‌ها دلیلی هستند که ما کاری را که می‌خواهیم و دوست داریم ، انجام می‌دهیم، استفاده از ارزش ها در مورد تصمیم‌گیری باعث می شود با آن ها کلنجار نرویم. باور نمی‌کنید؟ در ادامه به پنج مورد اشاره می کنیم که  نشان می­­دهد که آن‌ها می‌توانند زندگی شمارا تحت تأثیر قرار دهند و در تصمیمات شما نقش اساسی دارند.

 1. ارزش‌ها نیروی محرکه انگیزه ما هستند، آن­ ها ما را برای انجام کارها تحریک می‌کنند یا ما را از آن کار می‌ترسانند و عقب می‌اندازد.
 2. ارزش‌ها منبع درگیری در درون ما هستند، زیرا یکی برای توجه بیش از دیگری رقابت می‌کند.
 3. ارزش‌ها منشأ تضاد با دیگران هستند، زیرا ارزش‌های اولویت‌دار شما در برابر ارزش‌های شخص دیگر قرار می‌گیرند.
 4. ۴. ارزش‌ها احساس هدف و جهت شمارا شکل می‌دهند و باعث می‌شوند احساس کنید می‌دانید به کجا می‌روید و چرا می‌خواهید به آن برسید.
 5. ارزش‌ها می‌توانند شمارا عقب نگه‌دارند، زیرا ارزش‌هایی را که از خانواده، مسجد، اجتماع، محل کار یا فرهنگ خود گرفته‌اید، به‌جای انتخاب ارزش‌هایی که امروزه با آن‌ها مطابقت دارد، حفظ می‌کنید.

و دیگر چه ارزش هایی وجود دارند؟

ارزش‌ها می‌توانند یک موضوع دشوار برای در نظر گرفتن باشند زیرا باورهای غلط زیادی در مورد آن‌ها وجود دارد. افراد هنگام بحث درباره آن‌ها می‌توانند حالت تدافعی پیدا کنند زیرا به‌اشتباه معتقدند برخی از ارزش‌های آن­ها  از ارزش‌های دیگران مهم‌تر است.
به طور معمول، ما ارزش‌های والدین یا فرهنگ خود را استفاده می­کنیم، یا ارزش‌هایی را انتخاب می‌کنیم که فکر می‌کنیم ازنظر ایده آل فلسفی از همه مهم‌ترند. بگذارید این افسانه را از بین ببرم و ذهن شمارا آرام کنم.
ارزش‌ها را نمی‌توان از نظر خوب بودن یا بد بودن مورد قضاوت قرار داد. آن‌ها مفاهیمی کاملاً بی‌طرف هستند که صرفاً بیانگر اولویت‌های ما هستند. متأسفانه، وقتی مردم اعتقاددارند ارزش‌های خاص بیش از ارزش‌های دیگر است، اغلب انتخاب خود را محدود می‌کنند. درنتیجه، آن‌ها از رانندگان محرک زندگی خود در حالت اتوماتیک قرار می‌دهند که این موضوع می‌تواند تعارضات زیادی را به وجود آورد.

ارزش ها چگونه کار می کنند؟

بهترین خبر این است که ارزش‌ها با بالغ شدنشان می‌توانند تغییر کنند و باید تغییر کنند، اما در وهله اول این موضوع نیاز به خودآگاهی در مورد ارزش‌ها دارد.
ارزش‌ها اقدامات ما را غالباً از طریق گناه، شرم، ترس یا غرور به جلو سوق می‌دهند. بله، این قطعاً می‌تواند یک مشکل باشد! و این یکی از دلایل بسیارمهمی است که باعث شناسایی شریک خاموش ارزش‌ها به‌عنوان راهی برای کشف اختلاف بین اعتقادات و اعمال ما هستند .
شناسایی این ارزش ها می‌تواند یکی از قدرتمندترین تمریناتی باشد که می‌توانید برای یافتن حس آرامش و هدف در زندگی خود انجام دهید. این موضوع حتی می تواند به بهبود روابط شما، به‌ویژه در ازدواج یا محیط کار، کمک کند.
به‌عنوان مثال، شما ممکن است برای زیبایی یا تمیزی، مانند زیبایی و تمیزی خانه یا فضای کار خود ارزش قائل شوید، در حالی که برای آرامش، به‌ویژه در روابط، ارزش زیادی قائل نیستید. داشتن ظاهری درست  و تمیز در منزل یا در محل کار خود هنگامی که در جامعه با دیگران زندگی می‌کنید، قطعاً می‌تواند منجر به درگیری  و ایجاد تعارض شود  زیرا تمیزی و زیبایی برای شما اهمیت دارد و ممکن است برای یک شخص دیگر کم اهمیت باشد.
هنگامی که ارزش‌های خود و دیگران  را که با یکدیگر رقابت می‌کنند شناسایی کنید، می‌توانید راه‌حل‌های سازش و راهبردی را برای آن‌ها پیدا کنید.
به طور مثال پدر بیان می‌کند که وقت گذاشتن برای خانواده مهم است، اما او به‌جای اینکه دور میز شام بنشیند و مشغول گفتگو با خانواده‌اش شود، حواسش در محل کار و اتفاقاتی است که در اداره رخ‌داده است و از پسر خود می‌پرسد که آیا پیامکی از طرف مشتری برای او ارسال شده است یا خیر؟ می توان گفت او با یک تعارض ارزشی اساسی روبرو است که یک پدر خانواده با آن روبرو است.
یا در مقابل، یک همسر ممکن است بگوید پایبندی به بودجه­بندی در مدیریت امور اقتصادی خانواده مهم است، اما او به طور مداوم برای نیازهایی مانند ارتباطات و کمک ­های  اجتماعی خود هزینه می‌کند. تضاد اصلی ارزش او بین مدیریت مالی و سخاوت است.
این ارزش‌های اصلی هم درونی و هم بیرونی هستند که منجر به اضطراب شخصی و تعارض ارتباطی می‌شوند.
خبر خوب این است که لازم نیست همین‌طور باقی بمانند.
در حالی که همیشه درگیری و تعارض درونی وجود خواهد داشت، از زمانی که ارزش‌ها را شناسایی کنید، می‌توانید زودتر به راه حل برسید. سودمند است که فرآیند وقت‌گذرانی برای شناسایی ارزش‌ها و حرکت در فرآیند ایجاد رسالت شخصی و خانوادگی ارزش محور با قدم‌های خاص برای برآوردن ارزش‌های روزمره انجام گیرد.
ارزش‌ها (باید) اولویت‌های شمارا تعیین کنند و در اعماق وجود شما آن‌ها احتمالاً معیارهایی هستند که شما می‌توانید بگویید زندگی شما همان‌طور که می‌خواهید پیش می‌رود.
وقتی کارهایی که انجام می‌دهید و نوع رفتار شما باارزش‌های شما مطابقت دارد، زندگی معمولاً خوب پیش می­رود و شما راضی هستید. اما وقتی این‌ها باارزش‌های شخصی شما همسو نیستند، آن‌وقت است که هر چیزی احساس کنید فکر می‌کنید اشتباه است. این می‌تواند منبع واقعی ناراحتی شما باشد.
به همین دلیل است که تلاش آگاهانه برای شناسایی ارزش‌های خود بسیار مهم است.

ارزش‌ها چگونه به شما کمک می‌کنند

ارزش‌ها وجود دارند، خواه آن‌ها را تشخیص دهید یا تشخیص ندهید. هنگامی که ارزش‌های خود را بپذیرید، وقتی برنامه‌ریزی و یا تصمیمی می‌گیرید که باعث احترام شما و قوت گرفتن ارزش‌های شما  می‌شود زندگی می‌تواند برای شما بسیار آسان‌تر شود.
اگر برای خانواده ارزش قائل باشید، اما مجبور باشید در هفته هفتاد، هشتاد ساعت یا بیشتر کار کنید، آیا استرس و تعارض درونی خواهید داشت؟ و اگر برای رقابت ارزشی قائل نیستید و در یک فضای فروش کاملاً رقابتی کار می‌کنید، آیا احتمالاً از شغل خود راضی خواهید بود؟
در این نوع موقعیت‌ها، درک ارزش‌های شما واقعاً می‌تواند کمک کند. وقتی ارزش‌های خود را می‌دانید، می‌توانید از آن‌ها برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی زندگی خود استفاده کنید و می‌توانید به سؤالاتی از این قبیل پاسخ دهید:
چه‌کاری را باید دنبال کنم؟
آیا باید این ارتقا درجه را بپذیرم؟
باید کار خودم را شروع کنم؟
یا باید سازش کنم، یا با موضع خود قاطع باشم؟
آیا باید سنت را دنبال کنم، یا مسیر جدیدی را طی کنم؟
بنابراین، برای درک اولویت‌های واقعی زندگی خود وقت بگذارید. شما با این کارخواهید توانست بهترین جهت را برای خود و اهداف زندگی خود تعیین کنید!

چگونه با تعریف ارزش‌های اصلی زندگی خود را تغییر دهیم؟

دوست عزیز، تعریف ارزش‌های اصلی شما به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی شمارا تغییر دهد.
ارزش‌ها باورهای بنیادی ما هستند که زندگی ما را سرپا نگه می‌دارد و چیزهایی هستند که برای ما بیشترین اهمیت را دارند. آن­ها خصوصیات غیرقابل‌مذاکره  هستند که به بهترین وجهی ما را توصیف می‌کند.
شناسایی ارزش‌های اصلی خاص شما بیداری عمیق برای شما به وجود می‌آورند و به شما درک عمیقی می‌دهد که چرا بعضی کارها را انجام می‌دهید. به همین دلیل، ارزش‌های اصلی شما باید مطابق با آنچه شما فکر می‌کنید و آنچه برای زندگی شما مهم است، باشد.
بعضی اوقات این ارزش‌ها به ارث می‌رسند یا آموخته می‌شوند … یا ممکن است ایده آل نیز باشند. اغلب اوقات، درگیری خارجی و آشفتگی داخلی نتیجه مخالفت باارزش‌های اصلی است که ممکن است با دیگران یا حتی در درون شما اتفاق بی افتد.
ارزش‌ها معمولاً نسبتاً پایدار هستند، با این حال محدودیت یا حد محدودی ندارند. همچنین، هنگام حرکت در مسیر زندگی، ممکن است ارزش‌های شما تغییر کند. به‌عنوان مثال، هنگامی که شغل خود را شروع می‌کنید، موفقیت اندازه‌گیری شده توسط پول و وضعیت ممکن است یک اولویت اصلی برای شما باشد. اما بعد تشکیل خانواده، تعادل بین زندگی و کار و درآمد ممکن است همان چیزی باشد که شما برای آن ارزش بیشتری قائل هستید.
با تغییر تعریف شما از موفقیت، ارزش‌های شخصی شما نیز تغییر می‌کند. به همین دلیل است که حفظ ارتباط باارزش‌های شما یک تمرین مادام‌العمر است. شما باید مرتباً این موضوع را مرور کنید، به‌خصوص اگر احساس عدم تعادل می‌کنید و نمی‌توانید دلیل این عدم تعادل  را کاملاً  درک کنید.

مهم بودن یا نبودن مسئله این است

به خاطر داشته باشید که ارزش‌هایی که درگذشته مهم بودند ممکن است اکنون مهم نباشند.
برخی از تصمیمات زندگی درواقع تعیین می‌کنند چه چیزی برای شما بیشترین اهمیت را دارد. وقتی بسیاری از گزینه‌ها معقول به نظر می‌رسند، اعتماد به ارزش‌های خود مفید و دلگرم‌کننده است و شما می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان یک نیروی هدایت‌کننده قوی برای هدایت خود در مسیر درست استفاده کنید.

نحوه استفاده از ارزش‌ها برای ایجاد انگیزه

“”وقتی ارزش‌های شما برای شما روشن باشد، تصمیم‌گیری راحت‌تر می‌شود.”
 “روی‌ای دیزنی”
برای ایجاد انگیزه از ارزش استفاده کنید
ارزش‌ها چیزهایی هستند که به ما انگیزه می‌دهند، منعکس‌کننده احساس “درست” و “اشتباه” و ترجیحات ما در مورد اقدامات مناسب یا نتایج مناسب هستند.
بنابراین، ارزش‌ها تمایل دارند بر نگرش و رفتار ما تأثیر بگذارند.
به‌عنوان مثال: اگر برای برابری ارزش قائل باشید و به سازمانی بپیوندید که به‌وضوح قوانین مختلفی برای زن و مرد دارد، پس می‌توانید نتیجه بگیرید که این سازمان مکانی ناعادلانه برای کار است و یا شما به بهترین شکل توانایی عملکرد خود را ندارید و ممکن است آنجا را ترک کنید.

ارزش ها متفاوت هستند

همه ما ارزش‌های مختلفی داریم و بنابراین چیزهای مختلفی نیز ما را به حرکت درمی‌آورند.
برخی از ما توسط موفقیت هدایت می‌شویم، برخی از ما تمایل به یادگیری داریم، برخی از ما توسط سلامتی و رفاه، برخی توسط خانواده، برخی توسط دین، برخی از طریق پول (که ممکن است لزوماً نیازی به ارتباط با موفقیت نداشته باشد)، برخی توسط سرگرم‌کننده‌های متفاوت هدایت ‌شویم.
بسیاری از ما ارزش‌های زیادی برای خود داریم، با این حال ارزش­هایی وجود خواهد داشت که کم و بیش نسب به دیگران غالب هستند و ارزش یا ارزش‌های غالب آن‌هایی هستند که در اکثر موارد نحوه رفتار شمارا تعیین می‌کنند.
بازیکنان فوتبال را در نظر بگیرید، نیروی محرکه آن‌ها ممکن است پیروزی در مسابقات جام جهانی باشد. با کمک و انگیزه‌ای که این نیرو به آن­ها می­دهد، می‌توانند خود را در یک رژیم غذایی سالم نگه‌دارند و یا برای مسابقات به دور دنیا سفر کنند حتی گاهی آن‌ها به­ خاطر این ارزش‌ها بعضی از روابط خود را فدا می‌کنند.

پس اگر ارزش‌هایی داریم که از آن ها آگاهی نداریم یا برایشان اهمیتی قائل نیستیم چه می‌کنیم؟

خوب، اول از همه آن‌ها به هر حال وجود دارند و رفتار شمارا تعیین می‌کنند، شما فقط کمتر از آن آگاهی دارید.
ثانیاً ممکن است دریابید که بعضی اوقات برای دستیابی به نتایج موردنظر خود تلاش می‌کنید زیرا اینکه آیا اقدامات شما برای دستیابی به این نتایج یا خود نتایج باارزش‌های اصلی شما همسو باشد یا خیر کاملاً اتفاقی است.
مثال دیگر: کسی که واقعاً به مردم، و سلامتی آن‌ها اهمیت می‌دهد، ممکن است در محیطی بی‌رحم قرار بگیرد که وقت بسیار کمی برای مردم دارد، و باوجودی که کار او بسیار خوب و عالی است اما با ارزش او هم‌خوانی ندارد که این موضوع ممکن است در درون خود به جنگی بی پایان تبدیل می­شود

نحوه استفاده از این اطلاعات

مهم‌تر بخش این است که همه ارزش‌های واقعی خود را بدانید تا بتوانید در کار و زندگی از خود، راضی باشید، به دنبال جایی باشید که به طور طبیعی دوست دارید وقت و انرژی خود را سرمایه‌گذاری کنید.
سپس آنچه را که اطرافیانتان را تحریک می‌کند در نظر بگیرید و تفاوتی را که در هنگام نیاز به تأثیرگذاری یا ایجاد انگیزه در آن‌ها ایجاد می‌کند درک کنید.

چگونه ارزش ها را برای خود تعریف می کنید؟

هنگامی که ارزش‌های شخصی خود را تعریف می‌کنید، می‌فهمید که واقعاً برای شما مهم هستند. یک راه خوب برای شروع این کار بازگشت و نگاهی به زندگی خود است. شما باید  تشخیص دهید چه زمانی و چه موقع واقعاً احساس خوبی دارید و واقعاً اطمینان دارید و یا داشته اید که انتخاب‌های خوبی انجام داده‌اید.
مرحله ۱: زمان‌هایی را که احساس خوشبختی داشته‌اید را مشخص کنید
برای این کار نمونه‌هایی از زندگی شغلی و شخصی خود را بیابید. با این کار می‌توانید تعادل را در پاسخ‌های خود تضمین کنید.

 • چه‌کار می‌کردید؟
 • آیا با افراد دیگر بودید؟
 • چه عواملی در خوشبختی شما نقش داشتند؟

مرحله ۲: زمان‌هایی را که بیشتر از همه به خود می‌بالید، مشخص کنید
از مثال‌های زندگی شغلی و شخصی خود استفاده کنید.

 • چرا افتخاراتی کسب کرده‌اید؟
 • چه عواملی در احساس غرور شما تأثیرگذار است؟

مرحله ۳: زمان‌هایی را که بیشترین رضایت را داشته‌اید مشخص کنید
بازهم از مثال‌های کاری و شخصی استفاده کنید.

 • چه نیاز یا آرزویی برآورده شده‌ای دارید؟
 • چگونه و چرا این تجربه به زندگی شما معنا می­بخشد؟
 • چه عواملی در احساس رضایت شما نقش دارند؟

مرحله چهارم: بر اساس تجربیات خود از خوشبختی، غرور و رضایت، ارزش‌های برتر خود را تعیین کنید
چرا هر تجربه واقعاً مهم و به‌یادماندنی است؟ برای اینکه به شما در شروع کار کمک کنیم لیستی از ارزش‌ها را برایتان آورده‌ایم شما می‌توانید از آن‌ها برای پیدا کردن ارزش‌های اصلی خود استفاده کنید.

۱۰ ارزش اصلی را پیدا کنید.

(در حین کار، ممکن است دریابید که برخی از این موارد به طور طبیعی باهم ترکیب‌شده‌اند. به‌عنوان مثال، اگر برای انسان‌دوستی، جامعه و سخاوت ارزش قائل هستید، ممکن است بگویید که خدمت به دیگران یکی از ارزش‌های برتر شماست.)
مسئولیت                      دستاورد                                                 ماجراجویی

نوع‌دوستی                     هدف – آرزو                                           مهربانی
انجمن                           رحم و شفقت                                         دلسوزی رقابت‌پذیری
ثبات                               قناعت                                                  پیشرفت مداوم
دقت                               کنترل                                                   مشارکت
درستی                            حسن نیت                                            خلاقیت
قاطعیت                         دموکراسی                                              قابل‌اعتماد بودن
عزم راسخ                         عبودیت                                                سخت‌کوشی
انضباط                            اختیار                                                    تنوع
پویایی                             اقتصاد                                                  اثربخشی
بهره‌وری                           ظرافت                                                  یکدلی
لذت بردن                         اشتیاق                                                 برتری برابر
هیجان                            تجربه و تخصص                                     اکتشاف
ابراز وجود                         انصاف                                                  ایمان
خانواده گرایی                   وفاداری                                                تناسب‌اندام
روان بودن                         تمرکز                                                   آزادی
سرگرم‌کننده                      سخاوت                                               خوبی
رحمت                              رشد                                                     خوشبختی
کار سخت                         سلامتی                                                کمک به جامعه
قداست                            صداقت                                                افتخار و احترام
فروتنی                             استقلال                                                نبوغ
هماهنگی داخلی               کنجکاوی                                               بصیرت
هوش                            وضعیت فکری                                          بینش
و….

ارزش‌های برتر خود را در اولویت قرار دهید

این مرحله احتمالاً سخت‌ترین مرحله است، زیرا شما باید به اعماق درون خود نگاه کنید. این نیز مهم‌ترین مرحله است، زیرا، هنگام تصمیم‌گیری، شما باید راه‌حل‌هایی را انتخاب کنید که ممکن است مقادیر مختلف را برآورده کنند. این زمانی است که باید بدانید کدام ارزش برای شما مهم‌تر است.
بنابراین چگونه ارزش های اولویت دار خود را شناسایی می‌کنید؟
شناسایی ارزش های اولویت دار یکی از مهم‌ترین و مهیج‌ترین فعالیت‌های تغییردهنده زندگی است.
یک‌صد و بیست‌وهشت ارزش مختلف وجود دارد که انتخاب کردن آن‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا شما می‌خواهید بر اساس خواسته‌های خود ارزش موردنظر را انتخاب کنید اما نه به این دلیل که آن‌ها را لازم یا درست می‌دانید. انتخاب‌های شما باید از اولویت‌هایی باشد که در صورت عدم وجود تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی شما می‌گذارد.
اولویت‌های ارزشی همان چیزی هستند که هر تصمیم و عملی را راهنمایی می‌کنند و وقتی از آن‌ها آگاه می‌شویم، می‌توانیم از آن‌ها برای هدایت عمدی زندگی خود استفاده کنیم.
وقتی قطب‌نما داشته باشیم زندگی برای ما بسیار آسان می‌شود و ارزش‌های ما قطب‌نمای سفر زندگی ما را فراهم می‌کنند. انحرافات  مکرر ممکن است اتفاق بی­افتد. وقتی شروع قدم زدن در مسیر اشتباه می‌کنیم اصلاح خود نیز آسان‌تر می‌شود.
گاهی امکان دارد اولویت بندی ارزش ­ها زمان زیادی لازم داشته باشد.دلیل این که این موضوع طولانی می‌شود این است که شما همیشه با ذهن آگاه خود شروع به اولویت‌بندی یا پیدا کردن ارزش‌های خود می‌کنید. و حقیقت این است که ذهن آگاه یا منیّت خود، همیشه در مورد آنچه برای روح شما مهم است صادق نیست! منیّت شما هیچ مشکلی ندارد. فقط مسئله این است که شما می‌خواهید به آنچه برایتان مهم‌تر است وفادار باشید نه برای چیزی که برای دیگران مهم است.
اگر شروع به تردید یا قضاوت در مورد انتخاب خود کنید یا با خودتان صحبت کنید یا یک نفر در ذهنتان با شما صحبت کند، و جملاتی مانند “من باید آن مقدار را انتخاب کنم” می‌گوییم، پس می‌دانید که این خود شرطی کردن شماست که باعث انتخاب می‌شود و روح شما نیست که این کار را انجام می‌دهد.
روح ما از طریق شهود ما با ما صحبت می‌کند.روح ما  از زبان احساسات استفاده می‌کند. بنابراین هنگام در نظر گرفتن یک ارزش به آنچه احساس می‌کنید توجه کنید. ممکن است لازم باشد که مرتباً استراحت کنید، زیرا ذهن آگاه شما این کار را انجام خواهد داد.

ارزش‌های خود را در اولویت قرار دهید

سرانجام، زمان اولویت‌بندی است! این فعالیت مستلزم این است که سریع کار کنید تا منیّت خود را درگیر این قضیه نکنید. لیست ارزش‌های خود را به سه دسته ارزش‌های ضروری، ارزش‌های مهم، داشتن ارزش‌های زیبا تقسیم کنید. بعد از آن، ارزش‌ها را در هر گروه اولویت‌بندی کنید. روش تحقق این امر مستلزم بی‌رحمی شما نسبت به این موضوع است.
به دو ارزش اول نگاه کنید و از خود بپرسید: “اگر فقط یکی از این‌ها مد نظرم بود، کدام‌یک را انتخاب می‌کردم؟” این موضوع ممکن است به تجسم موقعیتی کمک کند که در آن مجبور به انتخاب آن هستید. به‌عنوان مثال، اگر ارزش خدمت کردن و ثبات را مقایسه می‌کنید، تصور کنید که باید تصمیم بگیرید که آیا خانه خود را بفروشید و برای انجام کارهای ارزنده و کمک به استان دیگری بروید یا خانه خود را نگه‌دارید و داوطلبانه کارهای خیرخواهانه در نزدیکی خانه خود انجام دهید.
با مقایسه هر ارزش با ارزش دیگر، از طریق لیست بالا یا لیستی که خودتان نوشته‌اید کار خود را ادامه دهید تا لیست شما به ترتیب اولویت نوشته شود.
هم‌زمان در یک دسته کار کنید، دو ارزش اول را بررسی کنید و از خود بپرسید که آیا فقط می‌توانید یکی را انتخاب کنید، آن یکی کدام‌ است؟ انتخاب شما اولویت شما می‌شود. سپس همان کار را با دو مورد بعدی انجام دهید و همین کار را ادامه دهید تا لیست را کامل کنید. در نهایت، شما یک لیست اولویت‌بندی شده بر اساس احساسات واقعی خود خواهید داشت.
توجه به این نکته مهم است که اولویت‌بندی به معنای آن نیست که موارد کنار گذاشته‌شده مهم نیستند. با این حال، ممکن است برای شما مفید باشد که متوجه هرگونه اختلاف معنی‌دار یا تضادی بین گزینه‌های ارزشی خود شوید و تمرین را تکرار کنید.
هنگامی که به دسته بعدی می‌روید، ارزش‌های برتر را باارزش‌های پایین لیستی که تازه تکمیل کرده‌اید مقایسه کنید. آیا آن‌ها مطابق روشی هستند که بهترین احساس را در شما ایجاد می­کنند؟

افکار نهایی

همان‌طور که می‌بینید، این تمرین می‌تواند کمی تلاش نیاز داشته باشد، اما نتایج به‌دست‌آمده بسیار ارزشمند است و برای ما زندگی کاملاً تغییر کرده است. ما وقت خود را صرف نشخوار کردن یا تردید در تصمیمات خود نمی‌کنیم، زیرا می‌دانیم که این تصمیمات با استفاده از ارزش‌های معتبر ما گرفته‌شده است. همه تصمیمات برای ما آسان نیستند اما حداقل آن‌ها به‌دقت انتخاب‌های آگاهانه را منعکس می‌کنند.
اولویت‌بندی ارزش‌های ما یکی از مهم‌ترین وظایف زندگی ما است. شما نه‌تنها درک بیشتری از مهم‌ترین چیزهای زندگی خود خواهید داشت، بلکه درک و فهم بیشتری از تفاوت‌های ارزشی بین مردم جهان خود خواهید داشت. از همه مهم‌تر، شما می‌توانید یک راهنما برای انتخاب مسیر زندگی خود ایجاد کنید.

ارزش‌های خود را دوباره تأیید کنید

اولویت ارزشی اصلی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که متناسب با زندگی و دیدگاه شما برای خودتان هستند.

 • آیا این ارزش‌ها باعث می‌شود شما نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید؟
 • آیا به سه ارزش برتر خود افتخار می‌کنید؟
 • آیا به راحتی می‌توانید با افتخار ارزش‌های خود را برای افرادی که به آن‌ها احترام می‌گذارید، بگویید؟
 • آیا این ارزش‌ها نشان‌دهنده مواردی است که شما از آن‌ها پشتیبانی و حمایت می‌کنید، حتی اگر انتخاب شما محبوب دیگران نباشد و شمارا در اقلیت قرار دهد؟

وقتی ارزش‌های خود را در تصمیم‌گیری در نظر می‌گیرید، مطمئن باشید که احساس صداقت و آنچه را درست می‌دانید حفظ کرده و با اطمینان و وضوح به تصمیمات نزدیک می‌شوید. همچنین می‌دانید آنچه انجام می‌دهید برای خوشبختی و رضایت فعلی و آینده شما بهترین کار است.
انتخاب‌ها و تصمیمات مبتنی بر ارزش ممکن است همیشه برای شما آسان نباشد. با این حال، در دراز مدت درک این موضوع که انتخابی درست است یا خیر می تواند بسیار دشوار باشد.
نکته کلیدی
شناسایی و درک ارزش‌های شما یک تمرین چالش‌برانگیز و مهم است. ارزش‌های شخصی شما بخشی اصلی ازآنچه شما هستید و کسانی که می‌خواهید باشید هستند. با آگاهی بیشتر از این عوامل مهم در زندگی خود، می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان راهنما استفاده کنید تا بهترین انتخاب را در هر شرایطی انجام دهید.

چگونه ارزش‌های خود را کشف کنیم

اولین جایی که با کشف ارزش‌های خود شروع می‌کنید، تأمل در زندگی خود است، به‌ویژه لحظاتی که احساس غرور، خوشبختی و رضایت یا عصبانیت، صدمه دیدن یا ناامیدی می‌کنید و به دنبال علت واقعی این احساسات هستید.
به طور کلی، ما در شرایطی که مطابق باارزش‌های خود زندگی می‌کنیم احساس بهتری داریم و در شرایطی که با نقض ارزش‌های خود زندگی می‌کنیم احساس خوبی نداریم.
مثلاً:
من معمولاً وقتی خودم هست و به دور از نقاب و کلیشه‌ها و نقش‌ها قرار می‌گیرم احساس بسیار خوبی دارم و احساس خوشبختی می‌کنم. زمانی پیش رفت می‌کنم که در همه جا این احساس و ارزش را اجرایی کنم. به این مسئله بسیار فکر کرده‌ام و زمانی که مجبور شده‌ام به خاطر نقشم در محیط کار یا اجتماع در نقش خودم نباشم و در یک نقش دیگر باشم احساس خوبی را تجربه نکرده‌ام.
من ساعت‌ها به این موضوع فکر کرده‌ام و این سه مورد از مهم‌ترین ارزش‌های من هستند
خود بودن
تعهد
مهربانی
من واقعاً می‌خواهم به خاطر داشته باشید که وقتی ارزش‌های خود را تعریف می‌کنید، هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، اما مهم است که با خود صادق باشید.
یک آزمایش واقعاً عالی برای دانستن اینکه آیا چیزی واقعاً یکی از ارزش‌های شماست یا نه، توجه به این مورد است که اگر به خود بگویید ارزش آن “باید…” باشد. اگر واقعاً “باید” در مقابلش باشد، احتمالاً این ارزشی است که شخص دیگری در طول سال‌ها برای شما قائل شده است، اما لزوماً یکی از ارزش‌های اصلی شما نیست. این برای بسیاری مربیان و استادان یک مکاشفه بزرگ بوده است و امیدوارم که برای شما نیز مفید باشد.

برای تغییر زندگی خود از ارزش‌های خود استفاده کنید

این موضوع همان چیزی است که ارزش‌های شما در مورد آن است. اطمینان حاصل کنید که آنچه را انجام می‌دهید باارزش‌های شما  و با آنچه قلب شما از درون می‌گوید مطابقت دارد. هنگامی که ارزش‌های خود را شناختید، می‌توانید از آن‌ها مانند یک نقشه راه برای کمک به خود در طراحی زندگی‌ای که عاشق آن هستید… و شما آن را دوست دارد، استفاده کنید!

کلام آخر

با کمک ارزش‌های خود زندگی‌ای را تجربه کنید که از درون احساس خوبی داشته باشید نه آن که فقط تظاهر به داشتن آن کنید.ارزش‌های شما می‌تواند شمارا راهنمایی کنند و به شما کمک کنند تغییرات بسیار بزرگ‌تری ایجاد کنید . حتی ممکن است باعث شوند زندگی خود را کاملاً تغییر دهید و شروع به ترجیح دادن ارزش‌های خود با ارزش‌های بی‌اهمیت کنید و ارزش‌های مهم خود را اولویت‌بندی کنید.
زندگی شما لزوماً تغییر نخواهد کرد، اما بدانید آنچه می‌توانید کنترل کنید تصمیمات کوچکی است که روزانه، در طول روز می‌گیرید. می‌توانید کارهای بیشتری را که باعث پیشرفت شما می‌شود انجام دهید و مواردی را که وجود و روح شمارا تخلیه می‌کند و باعث می‌شود با این ارزش‌ها در تضاد باشید، به حداقل برسانید.

میتوانید ارزش های خود را طبق لیستی که در بالا آمده است دسته بندی کنید.
آیا قبلاً ارزش‌های خود را زیر و رو کرده‌اید؟ از آن‌ها برای هدایت زندگی خود استفاده می‌کنید؟ دوست دارید ارزش‌های خود را اولویت‌بندی کنید؟
شما چگونه ارزش های خود مشخص می کنید؟آیا دوست دارید ارزش های خود را پیدا کرده اید؟

دیدگاهتان را بنویسید