زمان مطالعه: 16 دقیقه بسیاری از افراد به خاطر هیجان زدگی یا اضطراب، خیلی تند حرف می زنند و…" /> زمان مطالعه: 16 دقیقه بسیاری از افراد به خاطر هیجان زدگی یا اضطراب، خیلی تند حرف می زنند و…" />

تکنیک تندگویی، سرعت سخنرانی خود را تنظیم کن!

خانه » بلاگ » تکنیک تندگویی، سرعت سخنرانی خود را تنظیم کن!

فهرست عناوین

بسیاری از افراد به خاطر هیجان زدگی یا اضطراب، خیلی تند حرف می زنند و یا خیلی کند صحبت می­کنند و یا خیلی کم گوش می­کنند، تند صحبت کردن یا کند صحبت کردن برای آن ها تبدیل به عادت شده است. افرادی که خیلی تند صحبت می کنند، می توانند اشخاص ناراحت کننده و آزار دهنده ای باشند اما برعکس آن نیز ممکن است اتفاق بی­افتد. هرکدام از ما در هنگام سخنرانی یا صحبت کردن به یک ریتم و سرعت خاصی صحبت می‌کنیم. بعضی‌ها تندتر از حد معمول صحبت می‌کنند بعضی‌ها کند تر و بعض‌ها معمولی. اما یک عده‌ای هستند که بسیار حساب‌شده و دقیق صحبت می‌کنند یک جایی تند یک جایی کند و یک جایی معمولی صحبت می­کنندکه تأثیر کلامشان را چندین برابر می‌کند. ما قصد داریم در این مقاله به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم از تندگویی در سخنرانی‌های خود استفاده کنیم و چگونه با تندگویی روی مخاطب خود تأثیر مثبت بگذاریم و سخنرانی خود را جذاب و آموزنده و به‌یادماندنی کنیم. تمریناتی را ارائه داده‌ایم که به‌راحتی می‌توانید با استفاده از آن‌ها سرعت صحبت‌های خود را در سخنرانی یا هر مکان دیگری به بهترین شکل انجام دهید.

تندگویی، سرعت سخنرانی خود را تنظیم کن!

 

 • تندگویی چیست؟
 • آیا در سخنرانی تندگویی کنیم یا کند گویی؟
 • دستورالعمل سرعت گفتار چیست؟
 • کاهش سرعت چه آسیبی به سخنرانی می‌زند؟
 • چگونه الگوها را تغییر دهیم؟
 • چگونه از مکث بهترین استفاده را بکنیم؟
 • نکات منفی تندگویی کدام‌اند؟

سرعت صدا

 سرعت ارائه شما می‌تواند تا حد زیادی بر میزان فرود آن تأثیر بگذارد
آیا شما روی صحنه، استاد قصه‌گویی هستید؟ آیا می‌خواهید مخاطبان خود را به ­راحتی و به‌طور طبیعی درگیر سخنان خود کنید؟
خبر خوب این است که شما در حال حاضر یکی از ابزارهای اساسی را برای تحقق این امر در اختیاردارید! بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانید صدای خود را تنظیم کنید تا داستان‌های خود را به شیوه‌ای تأثیرگذارتر تعریف کند.
بیایید لحظه‌ای کالبدشکافی کنیم. سرعت بسیار زیاد در مقابل خیلی کند چه تاثیراتی در سخنرانی می­گذارند؟ چرا در تند گوی و کند گویی مشکل وجود دارد؟ آیا دلیل آن این است که فرد در تلاش است تا روند خود را ادامه دهد و پردازش سریع سرعت شما برای مخاطب دشوار است؟
کُندتر سخنرانی کنید بهتر است یا برای حفظ علاقه مخاطب این ام کافی نیست؟ چگونه این مشکل را حل می‌کنید (آیا این حتی یک مشکل است)؟ شاید لازم باشد یک جادوگر باشید و با سرعت دقیق همه را خوشحال کنید. اما می‌دانید، یکی از استادانم همیشه به من می‌گوید اگر سعی کنم همه را خوشحال کنم بسیار ناامید خواهم شد. در اینجا نیز همین مسئله صادق است.
بنابراین بیایید کمی عقب برویم و در مورد سرعت درست صحبت کنیم. احساس من این است که تنها یک سرعت درست وجود ندارد. اغلب متوجه می‌شوم که ارائه‌ای که سرعت آن متغیر است بسیار جالب‌تر از نمایشگاهی است که ریتم‌های یکسانی در آن وجود دارد.

رکورد (تندگویی) سرعت سخنرانی در کل تاریخ

جان­ اف­ کندی ریس جمهور آمریکا در یک سخنرانی، بسیار سریع صحبت کرد. وی ازنظر میزان صحبت در کتاب رکوردهای جهانی گینس رکورد جالبی دارد. وی طی یک سخنرانی در سال ۱۹۶۱، فقط در یک دقیقه ۳۲۷ کلمه ، بیان کرد. سخنرانی او حدود ۳ برابر سریع‌تر از میزان مکالمه طبیعی است که در دیگر سخنرانی‌ها اتفاق می‌افتد.
بااین‌وجود، وی در هنگام افتتاحیه مراسم یاد کردن سوگند سخنرانی خود را به سرعت ۹۶.۵ کلمه در دقیقه کاهش داد که کمترین سرعت در ۶۰ سال گذشته در مراسم یاد کردن سوگند بود.
جان­ اف­ کندی در هنر قدم زدن روی مغز مخاطب استاد بود: او می‌دانست چه زمانی کلمات را به‌سرعت بیان کند یا تندگویی کند  تا مخاطب را به هیجان آورد و چه زمانی برای تأکید کلمات خود و تأکید بر مفهوم سخنرانی خود، سرعت سخنرانی‌اش را پایین بیاورد.
به‌عنوان یک سخنران، هنر تندگویی می‌تواند یکی از بهترین ابزارهای شما باشد.

خیلی سریع یا خیلی کند؟

هدف نهایی صحبت با سرعت مکالمه افزایش یادگیری و تأثیر کلام شما است. سعی نکنید با سرعت کاملاً ثابت صحبت کنید: این موضوع می‌تواند برای مخاطب شما یکنواخت و خسته‌کننده باشد. ترکیب سرعت‌های آرام، سریع و متوسط گفتار شمارا جذاب‌تر می‌کند.
چه موقع سرعت خود را تغییر دهید:
تندگویی: نشانه اشتیاق، اضطرار، هیجان و احساسات است.
آهسته: نشانگر اهمیت، غم، گیجی، جدی بودن یک نکته یا معرفی ایده‌های جدید (استفاده از آن برای کمک به مخاطب برای درک آنچه شما می‌گویید)
وقتی سریع صحبت می‌کنید، در ابتدا برای مخاطب هیجان‌انگیز است، اما بعد از یک یا دو دقیقه تحریک‌شدن ، متوقف می‌شود و برای او این موضوع طاقت‌فرسا می‌شود.
وقتی آرام صحبت می‌کنید، می‌توانید توجه مخاطب را به خود جلب کنید و به او کمک کنید هر کلمه‌ای را پردازش کند، اما کل صحبت با سرعت‌ پایین مخاطب شمارا خسته خواهد کرد: درحالی‌که منتظر هستید تا به نقطه موردنظر برسید، دیگر علاقه آن‌ها از بین رفته است.
مخلوط‌کنید: بیشتر صحبت‌های خود را در محدوده مکالمه معمولی نگه‌دارید، سپس سرعت خود را تغییر دهید تا بر نکات پیام خود تأکید کنید و بر احساسات مخاطبان خود تأثیر بگذارید.

دستورالعمل‌های میزان سرعت گفتار

چگونه می‌توانید تشخیص دهید که خیلی سریع صحبت می‌کنید، یا خیلی کند؟
درحالی‌که فکر می‌کنید سرعت شما عالی است اما درواقع ممکن است از حد خود دور شوید.
اینجاست که فهمیدن میزان  سرعت گفتار می‌تواند مفید باشد.
سرعت گفتار به‌راحتی سرعتی است که با آن صحبت می‌کنید که به تعداد کلمات گفته ‌شده در یک دقیقه محاسبه می‌شود
دستورالعمل‌های میزان گفتار:
آهسته: کمتر از ۱۱۰ کلمه در دقیقه
مکالمه: بین ۱۲۰ کلمه  در دقیقه و ۱۵۰ دور در دقیقه.
سریع: بیش از ۱۶۰ کلمه در دقیقه
میزبانان رادیو و پادکست‌ها با سرعت ۱۵۰-۱۶۰ کلمه شب به  شب صحبت می‌کنند.
حراج کنندگان و مفسران بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دور در دقیقه صحبت می‌کنند.
نمونه‌هایی از سرعت:
مارتین لوتر کینگ، جونی‌تر، استیوجابز، باراک اوباما و ایمی­تان همگی نمونه‌هایی از سخنرانان خارق‌العاده (و خوش‌قدم) هستند، به آن‌ها گوش دهید تا ببینند بلندگوی خوش‌آهنگ چه صدایی دارد.
آیا لازم است میزان گفتار خود را تنظیم کنید؟ اولین قدم این است که بفهمید چقدر سریع صحبت می‌کنید. تعدادی روش وجود دارد که می‌تواند برای درک سرعت صحبت شما کمک کند.

میزان سرعت گفتار خود را چگونه مشخص کنیم؟

یکی از روش‌های مستقیم برای فهمیدن میزان سرعت گفتار، شمردن کلمات در طی چند دقیقه مکالمه است.

میزان سرعت صحبت= تعداد کلمات تقسیم بر زمان

می‌توانید چند دقیقه مکالمه خود را با تلفن هوشمند (یا هر دستگاه ضبط کننده دیگر) ضبط کنید یا یکی از فیلم‌های خود را تماشا کنید.
نکته مهم: برنامه‌هایی وجود دارد که صدا را به متن تبدیل می‌کند. شما می‌توانید از این برنامه‌ها برای اندازه‌گیری سرعت صحبت خود استفاده کنید. شما می­توانید از برنامه بخواهید گفتارتان را به متن تبدیل کند. یک دقیقه صحبت کنید تا متن را بگیرد سپس متن را برش داده و در یک کلمه شمار قرار دهید تا تعداد کلماتی که در یک دقیقه صحبت می‌کنید مشخص شود.

توانا بود هر که تمرین کند!

یکی از بهترین روش‌ها برای عادت دادن به صحبت کردن با سرعت کم یا سریع زیاد استفاده از مترونوم برای تمرین است. مترونوم وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری نت‌های موسیقی استفاده می‌شود.
چندین برنامه مترونوم رایگان برای اپل و اندروید وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا در هنگام ارائه سخنرانی، زمان خود را حفظ کنید. با کلیک مترونوم می‌توانید در هر دقیقه هدف گفتاری مورد نظر خود را تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال، با دریافت ۱۰۰ تیک در دقیقه شروع به احساس سرعت خودکرده و متناسب با آن سرعت خود را تنظیم کنید.
آیا می‌خواهید سرعت خود را تمرین کنید؟ در اینجا ۲ برنامه تلفن هوشمند وجود دارد که می‌توانند به شما کمک کنند:
مترونوم بیت
اندروید | iOS
Metronome Beats دارای کنترل‌های آسان برای افزایش و کاهش سرعت در مراحل کوچک است. شاخص‌های ضرب و دید بصری به شما کمک می‌کند تا سرعت خود را ارزیابی کنید، و با بی­صدا کردن مترونوم هنگام نظارت دیداری بر سرعت کار شما اضافه می‌کند.
پرو مترونوم
اندروید | iOS
Pro Metronome  این برنامه برای مجریان صحنه جهت بهبود ریتم صحبت های آن­ها  ایجادشده است (فکر کنید: نوازندگان) اما این‌یک برنامه خارق‌العاده برای سخنرانان عمومی است که در حال کار روی سرعت  خود هستند. این برنامه روش‌های مختلفی برای حفظ سرعت شما دارد، از تغییر رنگ صفحه‌نمایش ،سرعت، تا ارتعاشات صدا که می‌تواند برای شما جذاب و بسیار کاربردی باشد.
راه‌حل دیگر این است که می‌توانید جلوی یک نفر از دوستان، همکار یا مربی سخنرانی، تمرین کنید و بپرسید آیا خیلی سریع صحبت می‌کنید یا خیلی کند صحبت می کنید. آن‌ها می‌توانند نظرات خود را در مورد محل افزایش سرعت یا کاهش سرعت شما برای تأثیرگذاری بیشتر به شما ارائه نمایند.

کاهش سرعت: چرا خیلی سریع صحبت کردن یا تندگویی می‌تواند به پیام شما آسیب برساند

تندگویی در ابتدا می‌تواند جذاب باشد اما اگر فرازوفرود در سخنرانی‌های خود نداشته باشیم می‌تواند به سخنرانی شما آسیب برساند.
در زمان کنونی که همه‌چیز در حال رشد و پیشرفت سریع است و تمایل به صحبت سریع خواه پیامک باشد، و یا فیلم‌هایی که به‌سرعت ارسال می‌شوند به همراه فناوری در ایجاد انتظاردر همه ­ی کارهایی که انجام می‌دهیم نقشی اساسی دارد. تأثیر سرعت در زندگی ما همچنین می‌تواند در نحوه­ ی گفتار ما خود را نشان دهد. به همین ترتیب، سریع صحبت کردن یک مشکل رایج در ارتباطات است.
اما سریع صحبت کردن می‌تواند برخلاف الگوی صحبت کردن  در سخنرانی‌ها، تماس‌های تلفنی، جلسات یا مکالمه‌های رو در روی شما باشد. اگر در حال توضیح دادن چیزی برای مشتری هستید یا سعی در تأثیرگذاری بر مخاطب خود هستید، صحبت سریع می‌تواند باعث سردرگمی مخاطب شود. و اگر مردم سردرگم شوند، احتمالاً پیام شمارا نخواهند فهمید.
آیا تا به حال کسی به  شما گفته است که خیلی سریع صحبت می‌کنید؟ یا آیا مردم معمولاً هنگام سخنرانی از شما می‌خواهند سرعت خود را کم کنید؟ ممکن است بخواهید برخی از نکات منفی صحبت کردن خیلی سریع را کشف کنید و یاد بگیرید که چه‌کاری می‌توان در این مورد انجام داد.

نکات منفی صحبت کردن خیلی سریع و تندگویی چیست؟

تعدادی از مشکلات در ارتباط با تندگویی و سریع صحبت کردن وجود دارد. هر یک از این‌ها می‌تواند ارائه شمارا از بین ببرد و حتی باعث بی‌اعتبار شدن شما ‌شود.

 1. می‌تواند برداشت منفی ایجاد کند.

یکی از مضرترین جنبه‌های سریع صحبت کردن یا تندگویی این است که می‌تواند احساس بدی در مخاطب ایجاد کند.
فرهنگ ما مملو از مفاهیم منفی تندگویی است. خیلی سریع صحبت کردن می‌تواند آنچه را که می‌گویید «پرفروش» جلوه دهد، گویی که سعی می‌کنید چیزی بجای انتقال تخصص یا دانش خود برای کمک به کسی در تصمیم‌گیری بفروشید. هیچ‌کس دوست ندارد احساس کند که به آن‌ها فروخته می‌شود.
می‌توانید پیامی کاملاً فکر شده و زیبا برای ارائه خود داشته باشید. اما اگر خیلی سریع صحبت کنید، ممکن است مخاطبان آن را از دست بدهند.
همچنین می‌تواند شمارا بی‌صبر، پرخاشگر یا حتی فاقد همدلی با شنونده نشان دهد. ممکن است وقتی کسی تندگویی می کند به نظر ما کسی باشد که فقط سعی دارد معامله را بدون توجه به شخص مقابل در اسرع وقت انجام دهد.
در انتهای دیگر طیف، تندگویی را می‌توان عصبی بودن یا کمبود اعتمادبه‌نفس دانست. ممکن است تصور شود که سخنرانان سریع نمی‌داند که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند. و هنگامی‌که ما در حال تندگویی هستیم به نظر می‌رسد که ما در حال مرور مطلب خود هستیم زیرا احساس ناراحتی می‌کنیم.

 1.  ممکن است توجه شنوندگان خود را از دست به ­دهید.       

یکی دیگر از جنبه‌های مخرب تندگویی و سخنرانی خیلی سریع ممکن است باعث شود مردم به شما توجه نکنند. این اتفاق مانند گوش دادن به صحبت‌های بدون وقفه یک بازاریاب تلفنی است. همان‌هایی که با شما تماس می‌گیرند و می‌گویند یک شماره مشابه خط تلفن شما داریم از ما این خط تلفن را بخر.
پروفسور ریموند اچ. هال از دانشگاه ایالتی ویچیتا، توضیح می‌دهد که چگونه سخنرانان سریع می‌توانند با سرعتی فراتر از توانایی سیستم عصبی مرکزی در درک کامل آنچه گفته می‌شود صحبت کنند، و مخاطب متوجه صحبت‌های آن‌ها نشود.
وقتی این اتفاق می‌افتد، مخاطب ممکن است مؤدبانه برای شما سر تکان دهد، اما در اصل آن‌ها به صحبت‌های شما توجهی ندارند و فقط از روی ادب این کار را انجام می‌دهند.

 1. می‌توانید وضوح پیام خود را از دست بدهید.

صحبت سریع می‌تواند منجر به فقدان اظهارنظر واضح، بیان و لحن جذاب شود، که می‌تواند از گیر افتادن پیام شما در ذهن شنونده جلوگیری کند. آن‌ها ممکن است سخنان شمارا بشنوند، اما در پایان ممکن است پیام شما را چیز دیگری تعبیر کنند

چگونه می‌توانید تندگویی نکنید؟

رموزی برای از بین بردن این سرعت ناخواسته و غیرارادی وجود دارد

۱. مکث کردن متحد و همراه شماست.

اگر به‌طور طبیعی تندگویی می‌کنید، هنگام ارائه یک سخنرانی، کاهش سرعت مصنوعی صحبت شما ممکن است مفید نباشد. در هنگام سخنرانی وقتی سرعت صحبت کردن زیاد است این پیام را به مخاطب القاء می‌کند که سخنران در موقعیت استرس‌زایی قرار دارد و تسلط بر محتوای خود ندارد.
معمولاً به ما گفته می‌شود که در ارائه، کاهش سرعت گفتار به مقدار زیاد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این سکوت مرده قالباً چیز بدی است. خوب، می‌تواند باشد، اما همچنین می‌تواند یک روش فوق‌العاده مؤثر برای جلب‌توجه و بیان یک نکته اساسی باشد.
آیا تابه‌حال به ارائه، گزارش خبری یا مکالمه با دوستان خود گوش‌داده‌اید که ناگهان در کلام خود مکث ایجاد کرده‌اند؟ این مکث می‌تواند هوشمندانه و زیرکانه توجه شمارا به خود جلب کند.
هنگامی‌که در یک‌لحظه استراتژیک در هنگام ارائه مکث می‌کنید، این موضوع می‌تواند تأثیر مثبتی بر اثربخشی آن داشته باشد.
جای مکث در سخنرانی کجاست؟

 • وقتی می‌خواهید شنونده وقت داشته باشد تا نکته مهمی را جذب کند و درباره آن فکر کند.
 • وقتی سؤالی می‌پرسید می‌خواهید آن‌ها در ذهنشان در نظر بگیرند و به آن پاسخ دهند.
 • وقتی می‌خواهید به مخاطب فرصت دهید پیش‌بینی کند که در ادامه چه صحبتی خواهید کرد.
 • وقتی می‌خواهید جهت ارائه را تغییر دهید.
 • هنگامی‌که شما نیاز به جمع‌آوری افکار و یا تنفس خوددارید.

شما آن آواها و کلمات جمله پرکن مانند:”ام” و “بنابراین” را می‌شناسید که زیاد در سخنرانی‌ها و صحبت‌ها ظاهر می‌شوند، آن‌ها کلمات و آواهای جمله پرکننده هستند و گاهی اوقات ما از آن‌ها برای پر کردن شکاف بین افکار خود استفاده می‌کنیم.
این را از خود بپرسید: هنگامی که  سخنران سریع و بی‌وقفه صحبت می‌کند، آیا سخنرانی را دنبال می‌کنید؟ شاید. اما اگر آن لحظات پرکننده ، از مکث کردن استفاده می­شد چه اتفاقی می­افتاد؟ این موضوع ممکن است به مخاطب فرصت دهد تا درباره آنچه شما می‌گویید فکر کند. بسته به واکنشی که از مخاطب خود می‌خواهید، می‌توانید مدت‌زمان مکث کردن  خود را نیز تغییر دهید.
یک مکث کوتاه برای مخاطب خوب است تا حرف‌های شمارا بگیرد و پردازش کند. یک وقفه طولانی‌تر به آن‌ها زمان می‌دهد تا از این طریق فکر کنند، به یک سؤال پاسخ دهند و تعجب کنند که بعد از آن چه چیزی می‌گویید. به یاد داشته باشید، شما روایت و داستان سخنرانی را کنترل می‌کنید.
این بدان معنا نیست که شما باید هرجایی از سخنرانی، مکث کنید. احتمالاً شما نمی‌توانید مانند یک کاپیتان نمایشی در فیلم‌ها برای ارائه ۳۰ دقیقه صحبت مداوم داشته باشید. اما اگر در ارائه خود لحظات مهم استراتژیک را پیدا کردید که باید توجه آن‌ها را به خود جلب کنید. مکث می‌تواند این کمک را به شما بکند.
ثانیه­ های سرنوشت ساز
مکث کوتاهی را در حدود یک ثانیه در یک جمله اضافه کنید.
در پایان جملات خود مکث دو یا سه ‌ثانیه‌ای اضافه کنید.
قبل از رفتن به نقطه بعدی خود، وقتی نتیجه‌ای را جمع‌بندی کردید، مکث طولانی‌تری اضافه کنید.
همچنین می‌توانید مکث‌هایی را درست قبل از ارائه بیانیه کلیدیف، اضافه کنید و بعد از گفتن یک نکته اصلی با مکث کردن به‌شدت بر گفته ­های خود تأکید کنید.
هنگام صحبت در مورد موضوعی که به‌خوبی می‌دانید، مکث‌های کوتاه مداوم را اضافه کنید: ممکن است تمایل به اولویت‌بندی بین مطالب وجود داشته باشد. این امر به‌ویژه هنگام صحبت با مخاطبان غیرمتخصص یا مختلط بسیار مهم است.
هنگام استفاده از مکث در بخشی از سخنرانی خود، سعی کنید مکث‌هایی از قبل برنامه‌ریزی‌شده را در متن خود بگنجانید و به‌عنوان بخشی از تمرین خود مکث کردن را انجام دهید.

۲. مراقب فهرست‌ها باشید.

اگر فهرستی از مواردی را که مخاطب با آن‌ها آشنا است و باید به آن‌ها اشاره شود برشمردید، سریع می‌توانید آن‌ها را مرور کنید.
اما اگر مواردی جدیدی را برای مخاطبان فهرست می‌کنید، مکث‌های عمدی به شما کمک خواهند کرد. شما می‌توانید بعد از هر مورد یک مکث در لیست خود اضافه کنید. می‌توانید هر مورد را شماره‌گذاری کنید تا به شما کمک کند سرعت خود را کم کنید تا مخاطبان بتوانند پیام شمارا درک کنند. صحبت با جملات کوتاه‌تر را نیز در نظر بگیرید.
این جمله را به‌عنوان‌مثال در نظر بگیرید: “ما یک الگوریتم برای رمزگشایی پیام‌های اجتماعی، نرم‌افزار مبتنی بر محتوای ابری برای اسکن اسناد و عملکرد پیشرفته جستجو ارائه می‌دهیم که به یافتن سریع اطلاعات مربوطه کمک می‌کند.”
به این جمله نیز توجه کنید و تأثیر مکث کردن را ببینید:
بخشش، لازم نیست اعدامش کنید -بخشش لازم نیست، اعدامش کنید
در جملات بالا تأثیر مکث به‌خوبی نشان داده‌شده است.
اگر خیلی تندگویی می‌کنید، اطلاعات زیادی برای پردازش مخاطب وجود دارد که مخاطب نمی‌تواند سخنرانی شمارا درک و پردازش کند.
در عوض، گفتن این جمله را در نظر بگیرید: “اولین ویژگی ما الگوریتمی برای رمزگشایی پیام‌های اجتماعی است.” مکث کوتاه “ویژگی دوم نرم‌افزار مبتنی بر فضای ابری برای اسکن اسناد است.” مکث کوتاه “مورد سوم پیشرفته‌ترین قابلیت جستجو است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت اطلاعات مربوطه را پیدا کنید.”

۳. با مخاطب ارتباط برقرار کنید

ارتباط با مخاطبان استراتژی‌ است . ارتباط کمک می­کند که  اگر خیلی تندگویی کنید می‌تواند کمی سرعت شمارا کم کند.
یکی از راه‌هایی که می‌تواند سرعت صحبت شمارا تنظیم کند ارتباط چشمی مقطعی است. به این معنی که به‌جای اینکه در حین صحبت چشم ­های خود را به همه‌ی تماشاگران خیره کنید، سعی کنید هم‌زمان که صحبت می‌کنید چشم‌ها را روی یک نفر به مدت ۵ ثانیه قفل کنید.
این راه‌حل می‌تواند یک امتیاز برای شما باشد و به شما کمک کند هنگام ارائه با آن شخص ارتباط برقرار کنید. سپس می‌توانید به سراغ مخاطب دیگری بروید، چشم ­های خود را روی او قفل کنید و یکی دو بیانیه بعدی خود را ارائه دهید.
برقراری ارتباط چشمی می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطب را تحت تأثیر قرار دهید. این کار همچنین می‌تواند به شما کمک کند فوراً از زبان بدن آن‌ها بازخورد بگیرید. بعد از بازخورد آیا این احساس رادارید که برای توضیح نکته‌ای که گفتید، باید کمی سرعت خود را کم کنید؟

۴- از دستگاه گام بردار و زمان‌سنج استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارائه سخنرانی، ترس از اتمام وقت است. این ترس ممکن است باعث شود خیلی تندگویی کنید تا سعی کنید همه مطالبی را که آماده کرده‌اید به مخاطب بگویید. این اتفاق می‌تواند شایع‌ترین نوع ترس باشد و عموماً اگر برنامه‌ای برای سرعت صحبت کردن خود نداشته باشید این اتفاق خواهد افتاد.
شما می‌توانید از ابزارها و برنامه‌های دیجیتال برای مدیریت زمان خود استفاده کنید:
تایمر بزرگ یک ساعت شمار معکوس است که ارقام LED بزرگ قرمز را نشان می‌دهد. با این کار می‌توانید تایمر را هنگام مرور صحبت ­های خود، حتی در فواصل زیاد ببینید، بنابراین می‌توانید از هر جای سالن سخنرانی خود را به درستی زمانبندی کنید.
برنامه­ی تایمر پرو به شما اطلاع می‌دهد که چقدر زمان برای شما باقی‌مانده است تا بتوانید تنظیمات خود را انجام دهید.
شما می‌توانید از یک نفر برای مدیریت زمان کمک بگیرید به این صورت که با تابلویی به شما زمان باقی‌مانده را نشان دهد.
امروز گزینه‌های زیادی در دسترس قرار دارد. سعی کنید جستجو کنید تا یکی از موارد مناسب خودرا پیدا کنید.

۵. تکرار، تکرار، تکرار.

اگر مستعد تندگویی هستید، می‌توانید با استفاده از قدرت تکرار، به مخاطب خود کمک کنید پیام شمارا بهتر درک و به خاطر بسپارند.
این را امتحان کنید: یک عبارت کلیدی را در ابتدای یکی از مفاهیم مهم خود بگویید، آن را در وسط جمله تکرار کنید و مجدداً به‌عنوان یک خلاصه مختصر در پایان تکرار کنید.
برای ارائه خود می‌توانید پیامی کاملاً فکر شده و زیبا داشته باشید. اما اگر خیلی تندگویی کنید، ممکن است مخاطبان آن را از دست بدهد. در این دنیای تجاری پرسروصدا و سریع، کسانی که بالاتر از هیاهوی جمعیت بلند می‌شوند و به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که پیام خود را به گوش دیگران برسانند می‌توانند از یک مزیت رقابتی برخوردار باشند.

سرعت گفتار

آیا شما خیلی سریع، خیلی کند صحبت می‌کنید؟ یا سرعت شما متناسب است؟
برای این موضوع تمرینی وجود دارد که به شما بینشی در مورد سرعت سخنرانی می­دهد. اگر در مورد سرعت صحبت کردن خود کنجکاو هستید، می‌توانید این تمرین را در عرض چند دقیقه انجام دهید. می‌توانید آن را به‌تنهایی یا به‌عنوان بخشی از کلاس‌های خود، و یادگیری آنلاین یا فعالیت مهمانی امتحان کنید.
مرحله اول: متنی انتخاب کنید که شامل ۱۷۰ کلمه باشد. آن را برای خود بخوانید، تا با آن آشنا شوید. سپس، آن را با صدای بلند به حالت غُر زدن بخوانید، تا خودتان را با بلند صحبت کردن تمرین دهید. بعد، وانمود کنید که فیلم‌نامه را به‌عنوان یک سخنرانی اطلاعاتی ارائه می‌دهید. آن را با صدای بلند بخوانید.
تا جایی که می‌توانید آن را به‌صورت جذاب ارائه دهید. خودتان وقت بگذارید. صحبت را دقیقاً بعد از یک دقیقه متوقف کنید.
(نکته: اگر کار را تمام نکردید، کلمات فراموش‌شده را بشمارید و از ۱۷۰ کم کنید)
آیا فکر می‌کنید خیلی سریع، خیلی کند یا درست صحبت می‌کنید؟ وقتی صحبت از سخنرانی می‌شود، می‌خواهید با سرعت صحبت کنید. این میزان گفتار معمولاً از حدود صد چهل‌تا صد هفتاد کلمه در دقیقه است. اگر در هر دقیقه بسیار کُند تر از صد و چهل کلمه صحبت می‌کنید، احتمالاً به‌اندازه کافی سریع برای مخاطب خود صحبت نمی‌کنید.
ممکن است این کار شما باعث خواب‌آلودگی مخاطب شود. بااین‌حال، اگر خیلی سریع‌تر از صد و هفتاد کلمه در دقیقه صحبت کنید، می‌توانید خیلی سریع صحبت کنید. مخاطبان ممکن است در درک صحبت‌های شما دچار مشکل شوند. شما باید بتوانید در حین سخنرانی سرعت خود را تغییر دهید.
گاهی اوقات، برای نشان دادن فوریت یا هیجان، می‌خواهید سریع‌تر صحبت کنید. در مواقع دیگر، می‌خواهید سرعت خود را کاهش داده یا مکث کنید. برای بررسی این سرعت سخنرانی خود، صدای خود را ضبط کنید.
به صدای ضبط‌شده‌ی خود گوش دهید. ضبط صدا نه‌تنها به شما این امکان را می‌دهد که برای سخنرانی خود وقت بگذارید، بلکه  به شما این امکان را می‌دهد که میزان سرعت خود را در محدوده‌هایی از مکالمه که می­خواهید تغییر دهید و آن را امتحان کنید.
مرحله دوم: از خودتان را در حال خواندن فیلم‌نامه، فیلم بگیرید. وقتی آن را برای خود پخش کردید، به صحبت‌های خود با هوشیاری بیشتری گوش دهید. هنگام سخنرانی چقدر سرعت خود را تغییر دادید؟ چه تکنیک‌های خاصی می‌تواند به‌سرعت و جمله‌بندی‌های شما کمک کند؟
(اغلب اوقات، سخت‌ترین قسمت این تمرین گوش دادن به صحبت کردن با صدای بلند خودتان است). بسیاری از مردم‌دوست ندارند صدای ضبط‌شده از صدای خود را بشنوند زیرا، ما بیشتر اوقات صدای خود را از درون مغز خود می‌شنویم.
شنیدن صدای مجسم شده ما به نظر می‌رسد که  خوب، خزنده و عجیب‌وغریب است! نگران نباشید: دیگران احتمالاً تصور نمی‌کنند که صدای شما عجیب به نظر می‌رسد. همچنین، هرچه بیشتر به صدای ضبط‌شده‌ی خود گوش دهید، این مشکل بهتر حل خواهد شد.
ممکن است در ارزیابی صدای خود مشکل داشته باشید، بنابراین از یک همکلاسی یا همکار خود بخواهید بازخورد به شما بدهد. برای هدایت بحث، از کسی که صحبت‌ها و سرعت شمارا ارزیابی می‌کند بخواهید که بر سرعت صحبت کردن شما تمرکز کنند. شما می‌توانید چند سؤال از او بپرسید مانند:

 • فکر می‌کنید من خیلی سریع، خیلی کُند، یا درست صحبت می‌کردم؟
 • وقتی مکث کردم چطور به نظرت رسید؟ خیلی طولانی، خیلی کوتاه، کافی نیست؟
 • وقتی سرعتم را سریع‌تر کردم، آیا صحبت‌های من قابل‌درک بود؟ صدایم چطور بود؟
 • وقتی سرعت صحبت­ هایم را کم کردم چطور به نظر رسید؟ آیا مناسب به نظر می‌رسید؟

تأمل و بحث طبقاتی: چگونه کارکردید؟ آیا در محدوده مکالمه ۱۴۰-۱۷۰ کلمه در دقیقه قرار گرفتید؟ چه تکنیک‌های سخنرانی در جمع می‌تواند به بهبود قدم زدن کمک کند؟ (یعنی چه نوع تنفس، تمرین، زبان بدن، نوشتن یا سایر فنون به شما کمک می‌کند؟)

مغز هماهنگ ما

مغز ما برای تشخیص الگوها هماهنگ است. وقتی آن‌ها را پیدا کردیم، همه‌چیز باهم مخلوط می‌شود. آن آهنگ جذاب را که اخیراً هنگام کار گوش می‌دادید به خاطر می‌آورید؟ شرط می‌بندم شما این الگو را به خاطر بسپارید و می‌توانید در حین بازی کارکنید.شما  می‌توانید الگوها را تنظیم کنید و آن‌ها را در پشت ذهن خود قرار دهید.
الگوها را تغییر دهید
حال تصور کنید که در یک سخنرانی شرکت می‌کنید یا یک سخنرانی را تماشا می‌کنید. شما می‌توانید الگوها را در ارائه، شاید در پشت ذهن خود تشخیص دهید. اما آن‌ها آنجا هستند. ذهن شما آموزش‌دیده است تا آن‌ها را بشناسد و از آن‌ها انتظار داشته باشد. اگر سرعت در طول ارائه ثابت باشد، این درواقع یک الگو است.
اگر مجری در لحظات حساس سرعت خود را تغییر دهد، توجه شمارا جلب می‌کند.
الگوها ابزارهای دیگری هستند که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. حفظ الگوها و شکستن الگوها ابزارهای خوبی در سخنرنی و صحبت تاثیر گذار هستند.

سرعت خنده‌دار

گاهی اوقات ممکن است سریع و تقریباً بدون وقفه و بدون مکث صحبت کنیم. بعضی‌اوقات مردم فقط سریع صحبت می‌کنند. این درست است، درواقع تندگویی می‌تواند در مواقعی بسیار مؤثر باشد. قسمت کلیدی این جمله “در بعضی مواقع” است.
وقتی تندگویی می‌کنیم می‌توانیم هیجان ایجاد کنیم. شاید آن‌قدر از این موضوع هیجان‌زده شده باشید که این بخش از ارائه شمارا دست‌وپا گیر کند! من می‌دانم که بعضی مواقع می‌خواهم بالا و پایین بپرم زیرا ازآنچه به اشتراک می‌گذارم هیجان‌زده هستم. خوب است نه؟ اگر می‌توانید به مخاطب خود کمک کنید احساس شمارا احساس کند، با او ارتباط برقرار کرده‌اید.
شما باید در لحظات مهم ارائه خود از یک سرعت سریع استفاده کنید تا احساس را در مخاطب خود ایجاد کنید. این کار را در صورت احساس زمان صحیح، انجام دهید.
من توصیه می‌کنم در مورد سرعت طبیعی خود فکر کنید، و سپس سرعت راحت‌تر و کُند تری را پیدا کنید که وقتی می‌خواهید اوضاع را به هم بریزید و تأثیر کلمات خود را افزایش دهید، می‌توانید از آن استفاده کنید. از این تغییرات سرعت به‌طور هدفمند استفاده کنید تا حواس مخاطب را به خود جلب کنید، با او ارتباط برقرار کنید و به او کمک کنید تا احساسی را که در آن زمان و آنجا دارید را درک کند.
نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که سرعت سریع به معنای از دست دادن وضوح نیست. مطمئن باشید صدای شما هنوز واضح و قابل‌درک است. به‌خصوص اگر با مخاطبانی صحبت می‌کنید که ممکن است زبان آن‌ها بومی نباشد.

کلام آخر

سرعت خود را متفاوت کنید. مردم زندگی را یاد می‌گیرند و به دنبال الگوها و ریتم‌ها می‌گردند.
برای ایجاد هیجان از یک صحبت و سخنرانی با سرعت زیاد، در یک‌لحظه مهم، استفاده کنید.
اگر فکر می‌کنید ممکن است خیلی آرام صحبت کنید، سرعت خود را تغییر دهید تا در بعضی مواقع سریع صحبت کنید.
اگر فکر می‌کنید ممکن است خیلی سریع صحبت کنید، سرعت خود را تغییر دهید تا بعضی‌اوقات کُند تر صحبت کنید.
در آخر، هنگامی‌که سرعت خود را تغییر می‌دهید مخاطب را مشاهده کنید. آن‌ها چه واکنشی نشان می‌دهند؟ با این کار سرعت صحبت کردن خود را  آزمایش کنید زیرابه شما در تنظیم سرعت و بهبود تعامل با مخاطبان کمک می‌کند.
نکته برتر این است که در هنگام مکث از زبان بدن خود برای جمع‌آوری ذهن مخاطب استفاده کنید. سؤالی بپرسید یا نکته‌ای عمیق بیان کنید، سپس لبخند بزنید و ذهن و سخن خود را با آن‌ها گره بزنید.
سرعت صحبت کردن شما چگونه است؟آیا دوست دارید به راحتی سرعت سخنرانی خود را تنظیم کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید