تندخوانی، با سرعت بخوان با سرعت یاد بگیر

خانه » بلاگ » تندخوانی، با سرعت بخوان با سرعت یاد بگیر

فهرست عناوین

خواندن یک توانایی عمیق انسانی است و این روزها به‌اندازه کافی موردتوجه قرار نمی‌گیرد. ما انتظار داریم همه‌چیز به‌سرعت به سراغ ما بیاید و اطلاعات نیز از این قاعده مستثنا نیستند شاید حتی به مقوله­‌ی تندخوانی هم فکر کرده باشید.

گاهی پیش می‌­آید که افراد به‌جای خواندن واقعی، در حال سر سری خواندن و پیمایش و گشت‌وگذار در صفحات برای مطالعه هستند که این موضوع نمی­تواند به یادگیری و یادآوری مطالب به آن­ها کمک کند.

طبق مطالعه انجام‌شده توسط مرکز تحقیقات پیو حدود ۲۶٪ از بزرگ‌سالان در آمریکا در سال ۲۰۱۶ هیچ کتابی را انتخاب و خریداری نکرده‌اند و سرانه‌­ی خواندن کتاب در ایران به صورت میانگین ۲ دقیقه در روز است. وقتی با بی­خیالی و سرسری خواندن  شروع به خواندن کتاب و برگه زدن کتاب‌ها و مطالب می‌کنیم، به همان روشی که هنگام خواندن باید یاد بگیریم یاد نخواهیم گرفت.

خوانندگان مشتاق وقتی در یک کتاب غرق می‌شوند اضطراب خود را با خواندن کتاب کاهش می‌دهند . نکته‌ی جالبی نیز دراین‌باره وجود دارد. مطالعه باعث ایجاد همدلی بین افراد می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که می‌توانید کتاب را به‌طور مکرر بازکنید و بخوانید ویا حتی یک کتاب را به روش تندخوانی بخوانید.

تندخوانی، با سرعت بخوان با سرعت یاد بگیر

خواندن لازم نیست یک‌روند آهسته باشد. اگر فکر می‌کنید خواندن خیلی وقت‌گیر است، ممکن است بخواهید سریع خواندن را امتحان کنید و شروع به تندخوانی یک کتاب کنید.
اگر بدانید چگونه می‌توانید سریع‌تر مطالعه کنید، می‌توانید ۶ برابر بیشتر کتاب بخوانید که ما در این مقاله قصد داریم نحوه ی صحیح مطالعه و افزایش سرعت مطالعه  را به روش تندخوانی به شما آموزش دهیم.

  • آیا فرصت کم در مطالعه و بررسی موضوعات مختلف شمارا اذیت می‌کند؟
  •  آیا کتاب‌های درسی زیادی برای مطالعه دارید؟
  • آیا به دلایل شخصی خودتان و برای کسب‌وکار خود می‌خواهید با سرعت بیشتری مطالعه کنید؟
  • آیا با صدای بلند خواندن سرعت یادگیری و مطالعه را کاهش می‌دهد؟

وقتی روش‌های تندخوانی را یاد می‌گیرید، می‌توانید به‌طور قابل‌توجهی اطلاعات بیشتری نسبت به یک فرد معمولی به دست آورید. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که یک فرد بالغ به‌طور متوسط می‌تواند حدود ۱۵۰-۳۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخواند.

تفاوت تندخوانی با خواندن معمولی در چیست؟

کسانی که به صورت حرفه ­ای به مهارت تندخوانی مسلط هستند می‌توانند حدود ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه بخوانند. برای کسانی که با خواند در خانه نمره می‌گیرند و حفظیات آن­ها قوی است ، تندخوانی قادر است سرعت مطالعه­ ی آن­ها را تا ۵ برابر افزایش دهد. البته استثنا هم وجود دارد افرادی که می‌توانند حتی با سرعت بیشتری مطالعه کنند.
برای بیان این موضوع، بگذارید بگوییم که متوسط خواندن کتاب حدود ۱۰۰۰۰۰ کلمه است. یک خواننده بزرگ‌سال به‌طور متوسط تقریباً ۵.۵ ساعت به مطالعه کتابی با ۱۰۰۰۰۰ کلمه می‌پردازد. یک فرد تندخوان می‌تواند همان کار را در حدود ۵۰ دقیقه انجام دهد.
این موضوع فرصت‌های قابل‌توجهی را برای کسانی که می‌خواهند تندخوانی انجام دهند فراهم می‌آورد تا هرروز و هر هفته بتوانند کتاب‌های بیشتری را بخوانند و یاد بگیرند.
درصورتی‌که خوانندگان عادی فقط می‌توانند در هفته ۱.۲۷ کتاب بخوانند و از آن لذت ببرند. در پایان سال، فردی که تکنیک­ های تندخوانی را می‌داند می‌تواند بیش از ۳۶۵ کتاب بخواند، درحالی‌که یک فرد با سرعت مطالعه متوسط می‌تواند فقط ۶۶ کتاب را در یک سال بخواند.

تندخوانی به چه معناست؟

تندخوانی مهارتی است که می تواند سرعت مطالعه‌­ی شما را به طور چشمگیری افزایش دهد به طوری که می توانید مطالب زیادتر با درک بالاتری را مطالعه کنید.
وقتی روش‌های تندخوانی را یاد می‌گیرید، می‌توانید به‌طور قابل‌توجهی اطلاعات بیشتری نسبت به یک فرد معمولی به دست آورید. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که یک فرد بالغ به‌طور متوسط می‌تواند حدود ۱۵۰-۳۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخواند.
کسانی که به صورت حرفه‌­ای به مهارت تندخوانی مسلط هستند می‌توانند حدود ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه بخوانند. برای کسانی که با خواند در خانه نمره می‌گیرند و حفظیات آن­ها قوی است، تندخوانی قادر است سرعت مطالعه­ ی آن­ها را تا ۵ برابر افزایش دهد. البته استثنا هم وجود دارد افرادی که می‌توانند حتی با سرعت بیشتری مطالعه کنند.

مزیت تندخوانی

برای بیان این موضوع، بگذارید بگوییم که متوسط خواندن کتاب حدود ۱۰۰۰۰۰ کلمه است. یک خواننده بزرگ‌سال به‌طور متوسط تقریباً ۵.۵ ساعت به مطالعه کتابی با ۱۰۰۰۰۰ کلمه می‌پردازد. یک فرد تندخوان می‌تواند همان کار را در حدود ۵۰ دقیقه انجام دهد.
این موضوع فرصت‌های قابل‌توجهی را برای کسانی که می‌خواهند تندخوانی انجام دهند فراهم می‌آورد تا هرروز و هر هفته بتوانند کتاب‌های بیشتری را بخوانند و یاد بگیرند.
در صورتی‌ که خوانندگان عادی فقط می‌توانند در هفته ۱.۲۷ کتاب بخوانند و از آن لذت ببرند. در پایان سال، فردی که تکنیک­ های تندخوانی را می‌داند می‌تواند بیش از ۳۶۵ کتاب بخواند، درحالی‌که یک فرد با سرعت مطالعه متوسط می‌تواند فقط ۶۶ کتاب را در یک سال بخواند.
بیشتر مردم فکر می­کنند که هرچه آهسته‌تر مطالعه کنند، مطالبی که خوانده اند بیشتر در ذهنشان باقی خواهد ماند، در صورتی که از نظر دانشمندان و محققین نظری متفاوت با این موضوع دارند. آن­ها به این موضوع باور دارند که یادگیری در روشی که مردم مطالعه می کنند فقط ۳۵درصد است اما برای کسانی که به روش تندخوانی مطالعه می کنند این عدد ۵۳ درصد است.

استفاده از مایندمپ

آقای تونی بوزان ، مروج سیستم های حافظه ای و تکنیک های نقشه برداری ذهن بود. وی برنامه نرم افزاری خود را برای پشتیبانی از نقشه برداری ذهنی به نام iMindMap در دسامبر ۲۰۰۶ به همراه دوستان خود ولزی وکریس گریفیتس راه اندازی کرد.
سازمان بوزان علائم تجاری عبارت “نقشه ذهن” را در چارچوب دوره های آموزشی خودسازی در انگلستان ، ایالات متحده آمریکا و آلمان در اختیار دارد.
تونی بوزان پیشروی این علم می گوید هر چه سرعت خواند افزایش یابد به همان اندازه نیز درک مطلب و یادگیری بالا می­رود که نشان می­دهد این نوع مطالعه می­توان تمرکز افراد را نیز افزایش دهد.

برای یادگیری mindmap اینجا کلیک کن!

چگونه می‌توان اطلاعات را سریع و مؤثر جذب کرد؟

در این مقاله، ما مهارت تندخوانی را بررسی خواهیم کرد و تکنیک­ هایی را که می‌توان برای خواندن بهتر و سریع‌تر استفاده شود، را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین جوانب مثبت و منفی تندخوانی، درصورت استفاده ­مناسب و تأثیراتی که می‌تواند در درک آن داشته باشد، را در نظرخواهیم گرفت.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی به‌جای شناسایی و خواندن کلمات به صورت تکی ، شناسایی سریع و جذب سریع عبارات یا جملات در یک صفحه است.
به نظر می‌رسد میزان اطلاعاتی که ما پردازش می‌کنیم روزبه‌روز در حال افزایش است، ما این اطلاعات را از ایمیل، گزارش و وب‌سایت در محل کار، یا رسانه‌های اجتماعی، کتاب و مجله در خانه دریافت می کنیم. ما احتمالاً احساس فشار می‌کنیم تا سریع‌تر از پس این اطلاعات برآییم، بنابراین می‌توانیم “در جریان مسئله” باشیم و آگاهانه تصمیم بگیریم.
بیشتر افراد با سرعت متوسط ۱۵۰-۲۵۰ کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند، اگرچه بعضی از افراد به‌طور طبیعی سریع‌تر از دیگران مطالعه می­کنند اما، توانایی و مهارت تندخوانی می‌تواند به این معنی باشد که این میزان سرعت مطالعه را دو برابر ‌کنید.
اکنون برخی از مهارت‌هایی را که می‌توانید برای تسریع در خواندن استفاده کنید، بررسی خواهیم کرد.

چگونه سریع بخوانیم؟

تمام تکنیک­ های تندخوانی یک نکته مشترک دارند: هنگام خواندن هر کلمه‌ای از تلفظ و “شنیدن” آن در ذهن خود اجتناب ‌کنید.این همان روندی است که به‌عنوان “صداگذاری ” در مدرسه از آن استفاده می‌شود. اما در تندخوانی موضوع برعکس است، شما می­توانید خطوط یا گروهی از کلمات را “کم” ‌کنید، زیرا می‌توانید کلمات را سریع‌تر ازآنچه می‌توانید درک کنید.
یکی از راه‌های جلوگیری از صدا کشی یا صدا گذاری، به‌جای تمرکز بر روی تک‌تک کلمات، تمرکز بر روی کلمات کلیدی است. این کار را با شل کردن صورت و “نرم” یا گسترش نگاه خود به صفحه انجام دهید، به‌طوری‌که مشاهده­ی کلمات به‌عنوان واحدهای جداجدا را متوقف می‌کنید. هنگامی‌که این تمرین را انجام می‌دهید، چشمان شما سریع‌تر از صفحه عبور می‌کنند.
سپس، هنگامی‌که به انتهای یک خط نزدیک می‌شوید، اجازه دهید بینایی محیطی، شمارا به سمت مجموعه کلمات نهایی سوق دهد. این موضوع  به شما کمک می‌کند مکث در خواندن خود را متوقف کنید ،به این معنی که با سرعت بیشتری از سطر بعدی اسکن می‌کنید.
حال بیایید به سه روش برای افزایش سرعت خواندن نگاهی بیندازیم:

قالب تندخوانی

۱- روش اشاره‌گر

معلم مدرسه یوتا اولین نیلسون وودیکی از پیشگامان تندخوانی بود. در دهه ۱۹۵۰، او ادعا کرد که اگر هنگام خواندن انگشت خود را زیرخط بکشد، می‌تواند حداکثر تا  ۲،۷۰۰ کلمه در یک‌شب، خواند.
این روش به‌عنوان اشاره‌گر  یا خط بری معروف شد و گاهی اوقات “گام برداشتن دست” یا “هدایت متا” نیز نامیده می‌شود. نگه‌داشتن یک کارت یا استفاده از یک خودکار و مداد در زیر هر خط و کشیدن و جابجا کردن آن‌ها در صفحه هنگام خواندن به همان خوبی کار می‌کند.

۲. روش ردیابی و پیکربندی

این‌ روش یکی از روش­های اشاره‌گر است که در آن قلم را در دست خود می­گیرید، درپوش آن همچنان بر روی سری خودکار قرار دارد. هنگام مطالعه خودکار را زیر هر سطر حرکت داده و با چشم نوک خودکار یا مداد را دنبال می‌کنیم. این کار به شما کمک می‌کند تا سرعت در هر سطر را افزایش داده و تمرکز خود را بر روی کلمات بهبود دهید.
سعی کنید بیش از یک ثانیه برای خواندن هر خط صرف نکنید و سپس سعی کنید در  هنگام خواندن صفحات بعدی سرعت خود را افزایش دهید. احتمالاً خواهید فهمید که در ابتدا اطلاعات بسیار کمی را حفظ می‌کنید، اما همان‌طور که مغز خود را تمرین می‌دهید و با این روش راحت‌تر می‌شوید، درک مطلب شما افزایش می-یابد.
توجه داشته باشید:
مزیت این روش نسبت به روش‌های دیگر این است که نیاز شمارا به جستجوی جملات و خواندن مجدد کاهش می‌دهد. خواندن مجدد جملات مانعی در تندخوانی است که به “رگرسیون” معروف است.

۳. روش اسکن (یا پیش‌نمایش)

“اسکن” شامل حرکت سریع چشم‌ها به پایین صفحه، اغلب از قسمت  پایین و مرکز، و شناسایی کلمات و عبارات خاص هنگام خواندن است. این‌ها می‌توانند جملات کلیدی (غالباً جمله اول هر پاراگراف)، نام‌­ها، اعداد باشند که کلمات و ایده‌ها را تحریک کنند. یادگیری گسترش دید محیطی می‌تواند به این امر کمک کند.
شما اگر فکر می‌کنید کلمه‌ای را نخواندید، چشم شما به آنچه مهم است اجازه می‌دهد تا مغز شما ایده اصلی را درک کند و روی موضوع متمرکز شود. ممکن است استفاده از نقشه ذهنی برای سازمان‌دهی اطلاعاتی که می‌گیرید مفید باشد.

چه زمانی باید با سرعت بخوانید و تندخوانی کنید؟

همه­ ی این تکنیک­ ها می‌توانند به شما کمک کنند تا سریع‌تر بخوانید، اما آیا آن‌ها برای آنچه می‌خواهید به دست آورید مناسب هستند؟
سرعت خواندن مؤثر تعادل بین سرعت و درک مطلب است. مطالعات نشان داده است که در بعضی از موارد، هرچه تندتر بخوانید، اطلاعات کمتری به دست می‌آورید، به‌ویژه زمانی که می‌خواهید جزئیات را به یادآورید.
بنابراین، در صورت خواندن یک سند پیچیده حقوقی یا فنی، حتی اگر وقت خود را تلف کنید، سریع تر خواندن به‌وضوح جواب نمی‌دهد. به همین ترتیب، اگر مطالبی که می‌خوانید جدید یا ناآشنا باشد، یا اگر مجبورید آن را به شخص دیگری آموزش دهید، کاهش سرعت تندخوانی منطقی خواهد بود.
هرچند که شما فقط باید استدلال‌ها یا نتیجه‌گیری‌های اساسی ارائه‌شده را درک کنید، استفاده از یک روش تندخوانی می‌تواند مفید باشد.
شما می­توانید مطالبی را که از قبل خوانده اید را به صورت کلی بررسی کنید که این موضوع می­تواند درگیری و تنش ذهنی شما را نسب به موضوع کمتر کند. در حقیقت می­توان گفت که بررسی کلی و لاغر کردن متن و هرس کردن متن می‌تواند درک مطلب شمارا برای دومین بار بهبود بخشد.
به‌طورکلی، اگر می‌خواهید چیزی را به خاطر بسپارید، باید به‌آرامی و با سرعت کمتر از ۱۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید. میزان نرمال برای یادگیری ۱۰۰-۲۰۰ کلمه در دقیقه و برای درک آن ۲۰۰-۴۰۰ کلمه در دقیقه است.
در تندخوانی ، سرعت مطالعه به‌طورمعمول حدود ۴۰۰-۷۰۰ کلمه در دقیقه انجام می‌شود.  مطالعه با هر سرعتی بالاتر از ۵۰۰-۶۰۰ در دقیقه معنای فداکردن درک مطلب است، اگرچه این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است

چگونه سرعت خواندن را بهبود ببخشیم

دانستن “چگونه” و “چه زمانی” برای تندخوانی، فقط اولین قدم برای موفقیت در مطالعه و یادگیری است. در ادامه به چند نکته دیگر برای کمک به افزایش سرعت مطالعه می­پردازیم.

از حواس‌پرتی پرهیز کنید.

محیطی را ایجاد کنید که در آنجا وقفه و حواس‌پرتی وجود نداشته باشد، این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که کاملاً روی کلماتی که می­خوانید، تمرکز کنید.
راحت باشید، یک رمان ساده یا یک مقاله ساده آنلاین بخوانید تا درک کنید که کدام تکنیک برای شما بهتر جواب می­دهد. میزان یادآوری یا فهمیدن خود را اندازه‌گیری کنید و یک تایمر تنظیم کنید تا ببینید چقدر سریع‌تر می‌خوانید.
کلماتی را که قبلاً خوانده‌اید را با برگه‌ای بپوشانید. این کار به شما کمک می‌کند تا جلوی برگشت به عقب و پرش  چشمان خود به کلمات قبلی را بگیرید تا سرعت خواندن را کاهش ندهید.

بدانید از متن چه می‌خواهید.

اگر از روش لاغر کردن متن استفاده می‌کنید، این موضوع می‌تواند مفید باشد، زیرا توجه شما به دیدن کلمات، جملات یا عبارات مربوطه باعث می‌شود که سرعت شما کاهش پیدا کند. سپس می‌توانید در این نقاط سرعت خود را کم کنید، یا برای تأکید دور آن‌ها حلقه‌ای بکشید، اما در غیر این صورت سریع می‌توانید از روی موضوع و کلمه رد بشوید.

پیشرفت خود را محک بزنید.

شما می‌توانید سرعت خواندن خود را اندازه‌گیری کنید و ببینید که پیشرفت شما به چه اندازه‌ای بوده است. برای اینکه بتوانید پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید لازم است که تعداد کلمات را در زمان تقسیم کنید.

تمرین، تمرین، تمرین.

برای تسلط در این کار باید تندخوانی را تمرین کنید. هرچه بیشتر خود را آموزش دهید، احساس طبیعی‌تری برای مطالعه به روش تندخوانی پیدا می‌کند.

امتیاز کلیدی

تکنیک­ های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود سرعت خواندن استفاده کنید. همه آن‌ها به‌جای “خواندن  کلمات با صدای بلند” ، همان‌طور که احتمالاً در مدرسه به شما آموزش داده‌شده است، از  روش خواندن ذهنی استفاده می­کنند.
تندخوانی عالی شامل تمرین و آموزش مجدد خود و همچنین یادگیری تمرکز بیشتر بر روی آنچه پیش رودارید و جلوگیری از حواس‌پرتی است.
اما ایجاد تعادل مناسب بین سرعت و درک مطلب بسیار مهم است: گاهی اوقات تندخوانی مناسب یا مفید نیست.

۱.خواندن کلمات با صدای ذهنی -مونولوگ درونی

کلمه به کلمه خواندن در ذهن، که به‌عنوان زیرمجموعه سازی جمله‌ها نیز شناخته می‌شود، یک ویژگی بسیار رایج در بین خوانندگان است. این فرآیند گفتن کلمات  و تکرار آن در ذهن شما هنگام خواندن است، و بزرگ‌ترین مانعی است که نمی‌گذارد شما بتوانید سرعت خواندن خود را افزایش دهید.
اگر هنگام خواندن صداهایی در سرِ خود می‌شنوید، سرعت مطالعه شما پایین خواهد بود. تا زمانی که صدای خود را در مغز می‌شنوید احساس خوبی به شما دست می‌دهد زیرا شما را به یاد دوران کودکی و نوجوانیتان می اندازد. این همان شیوه‌ای است که معلمان به بچه‌ها خواندن را یاد می‌دهند؛ هنگام خواندن کلمات را بی‌صدا در ذهن خود بگویید یا به زبان عامیانه تر در دل خود بخوانید.
معلم‌ها در دوران ابتدایی در کلاس درس به ما می‌گفتند که ” هنگامی که من این قسمت را با صدای بلند برای شما می‌خوانم ، شما نیز آن موضوع را در دل خود بخوانید و تکرار کنید”. این موضوع یکی از عواملی است که در کودکی، اشتباهاً ذهن شمارا به خواندن کلمه، کلمه در ذهن یا مونولوگ درونی آموزش داده اند.

آموزش دوران مدرسه

وقتی در ابتدا به شما خواندن آموختند، به شما یاد دادند که صدای خود را بالا ببرید و با صدای بلند بخوانید. هنگامی‌که در آن مهارت کافی پیدا کردید، معلم شمارا مجبور کرد که کلمات را در دل خود بخوانید.
این عادت برای خواندن از همین طریق به وجود آمده است و بیشتر مردم خواندن را از این طریق ادامه می‌دهند. این موضوع به ‌هیچ‌وجه بر یادگیری تأثیر منفی نمی‌گذارد، تا زمانی که بخواهند با سرعت بیشتری بخوانند. اگر به دنبال افزایش سرعت مطالعه هستید، این اولین چیزی است که باید یاد بگیرید، بر آن غلبه کنید.
چرا مونولوگ درونی یا نجوای درونی سرعت  مطالعه­‌ی شمارا کاهش می‌دهد؟ سرعت متوسط خواندن تقریباً با متوسط سرعت مکالمه و صحبت کردن یکسان است. طبق اطلاعات مجله‌ی فوربس، متوسط سرعت خواندن بزرگ‌سالان در آمریکا ۳۰۰ کلمه در دقیقه است. البته سرعت مطالعه در ایران بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه است.

۲. هرگز با صدای بلند نخوانید

بلند خواندن برای ایجاد تسلط در خوانندگان نوظهور و مبتدی عالی است، اما راهی مطمئن برای کاهش سرعت محسوب می‌شود. وقتی بچه‌ها کتاب‌های مدرسه را با صدای بلند می‌خوانند، برای هدفی خاص این کار را انجام می‌دهند، اما در زمینه‌ی تندخوانی این کار غیرضروری است.
وقتی قسمت‌هایی از یک کتاب را با صدای بلند می‌خوانیم، مغز ما باید کمی بیشتر از وقتی‌که بی‌صدا می‌خوانیم کار کند. و نکته‌ی مهمی که در اینجا وجود دارد این است که چه با صدای بلند بخوانید و چه با ذهن و یا چشم، عمل خواندن از  قسمت‌های مشخص مغزی استفاده می‌کند. تفاوت عمده خواندن در سکوت و بلند خواندن این است که عمل گفتار به مغز شما نیاز دارد  تا قدم اضافی بردارد که این موضوع می­تواند بار و فشار اضافه تری به مغز وارد کند.
شما می توانید برای جلو گیری از این بار اضافی قسمت های بروکا و ورنیکه‌­ی مغزی را مدیریت کنید.

بروکای مغزی

منطقه‌ی بروکا قشری از مغز است که در نیمکره­‌ی چپ مغز ما قرار دارد . بروکا با تبدیل افکار در ذهن شما به بیان معنی‌دار از طریق گفتار مرتبط است و منطقه‌ی ورنیکه که قشر دیگری در مغز است، وظیفه درک مطالبی را بر عهده دارد که باهم ارتباط معناداری را شکل می‌دهند.
اگر بتوانید خواندن در دل و خواندن با صدای بلند را به حداقل برسانید، می‌توانید مرحله اضافی لازم برای خواندن و درک گفتار را در منطقه ورنیکه حذف کرده و سپس آن را در بروکای مغزی بخوانید.
وقتی با صدای بلند می‌خوانیم، مغز ما نه‌ تنها کلمات موجود در صفحه را می‌بیند، بلکه مشکل شنیدن کلمات و تولید گفتار را نیز پشت سر می‌گذارد. برای درک آن، واقعاً نیازی نیست که آنچه را می‌خوانیم ، با صدای بلند هم اجرا کنیم. مراحل اضافی می‌تواند سرعت ما را به میزان قابل‌ توجهی کم کند.

درک مطلب با صدای پایین

شاید گاهی متوجه این موضوع شده باشید که بعضی‌ اوقات وقتی با صدای بلند می‌خوانید، ممکن است در درک مطالبی که در حال خواندن آن هستید مشکل داشته باشید. حتی ممکن است لازم باشد همان جمله را دوباره بخوانید تا متوجه منظور نویسنده بشوید.
وقتی از تکنیک بالا در این لیست استفاده می‌کنید، خواندن با صدای بلند حتی غیرعادی‌تر هم می‌شود. این روش شما را ملزم می‌کند که اطلاعات بیشتری از جملات را در نظر بگیرید. وقتی شما برای شناسایی دیدگاه نویسنده پاراگراف به پاراگراف جلو می‌روید، مجبور هستید برای تولید گفتار از سطر به خط بروید، که این کار باعث اتلاف وقت می‌شود.
سرعت خواندن مانند این است که به‌ جای تمرکز روی یک گلبرگ، از منظره باغ لذت ببرید وقتی با سرعت مطالعه می‌کنیم، به ما این فرصت داده می‌شود که بتوانیم به روش متفاوت‌تری از کلمات استفاده کنیم.

خواندن خط به خط

خواندن خط به خط مانند توقف برای لذت بردن از یک باغ گل زیبا با یک‌ ذره‌­بین است یا مانند این است که سی دقیقه از زمان خود را برای بررسی یک قطعه از یک کار هنری بسیار زیبا با فاصله ۲۰ سانتی از صورت خود صرف کنید. ممکن است فکرکنید که باید به‌دقت این قطعه را بررسی کنید، و ممکن است موارد باورنکردنی را ببینید، اما تمام صحنه و زیبایی را از دست می‌دهید.
تندخوانی به شما این امکان را می‌دهد که به یک موضوع نگاه کلی بکنید و در باغ بتوانید به نظاره‌گری دشتی از گل باشید. با نگاه کلی به یک موضوع می‌توانید تصویر منسجم‌تری از آن به دست آورید. وقتی شما به تصاویر بزرگ‌تری نگاه می‌کنید معانی بیشتری را درک می‌کنید.
به‌جای اتلاف وقت و تمرکز روی گلبرگ‌های یک نوع گل، می‌توانید از کل باغ لذت ببرید. استفاده از تکنیک­ های درک تندخوانی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که ایده‌های بزرگ و بیشتری از مطالبی که می‌خوانید، استخراج‌کنید. شما نه‌تنها از هر کتابی که می‌خوانید اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید، بلکه در طول مسیر از کتاب‌های بیشتری نیز لذت خواهید برد.

متوسط سرعت مکالمه یکسان است.

ازآنجاکه بیشتر افراد عادت دارند هنگام خواندن کلمات را با صدای بلند در دل خود بخوانند، تمایل دارند با همان سرعت صحبت کنند و مطالب را با صدای بلندتر بخوانند. این بدان معنی است که سرعت خواندن شما در صورت ادامه دادن به این مونولوگ درونی، بسیار کم خواهد شد. اگر می‌خواهید سرعت خواندن خود را افزایش دهید، باید این نوع خواندن را حذف کنید.
برای انجام این کار، باید یک‌چیز را بفهمید: غیرضروری است. برای درک مطالبی که می‌خوانید، نیازی نیست که هر کلمه‌ای را در ذهن خود بگویید. این نیاز در دوران ابتدایی بود، اما اکنون می‌توانید از دیدن کلمات معنی را به ذهن خود وارد کنید. مغز شما اطلاعات را پردازش می‌کند.
به‌عنوان‌مثال، وقتی شما تابلو “ایست” را می‌بینید، آیا واقعاً متوقف می‌شوید و فکر می­کنید این تابلو چه می­گوید ؟ البته که نه. شما فقط به آن نگاه می‌کنید و به‌طور خودکار معنی آن را  پردازش می‌کنید. این همان کاری است که شما باید هنگام خواندن مطالب چاپی خود مانند کتاب‌ها  و یا مطالب خود انجام دهید.
اگر در هنگام تلاش برای این کار مشکل‌دارید، سعی کنید موسیقی را با هدفون گوش دهید و هنگام گوش دادن شروع به خواندن کتاب یا مطالب خود کنید یا مقداری آدامس بجوید. یک حواس‌پرتی کوچک می­تواند باعث ‌شود مغز شما تمرکز کمتری روی مونولوگ درونی داشته باشد، اگرچه هنوز کلمات را نگاه می‌کنید و آن‌ها را پردازش می‌کنید.

۳. کلمه به کلمه بخوانیم یا یک جمله را هم‌زمان بخوانیم

یک شخص می‌تواند هم‌زمان چندین کلمه را بخواند و در ذهن خود تفسیر کند، حتی با اینکه همه‌ی ما آموزش‌دیده‌ایم که به روش مونولوگ درونی مطالب را بخوانیم اما این امکان نیز برای ما وجود دارد که می‌توانیم هر کلمه را هم‌زمان بخوانیم و حتی یک مقاله را از دست ندهیم. استفاده از بینایی محیطی یکی از روش‌های آسان‌سازی این مرحله است، اما در بخش بعدی به آن خواهیم رسید.
در حال حاضر، سعی کنید سه کلمه را با یک نگاه بخوانید. همین کار را تا پایین صفحه یک کتاب یا مقاله ادامه دهید، توجه داشته باشید که کل صفحه را با سرعت بیشتری مطالعه می‌کنید. شما هنوز قادر به پردازش و درک مطالب خوانده‌شده هستید، اما زمان بسیار کمتری را برای انجام آن صرف می‌کنید.

راه‌حل شگفت‌انگیز برای شروع خواندن

حالا، این مفهوم را یک‌قدم جلوتر می‌بریم. یک مداد بردارید و به‌آرامی دو خط عمودی و موازی پایین صفحه‌­ای که مطالعه می کنید بکشید، متن را به سه بخش جداگانه تقسیم کنید. طبق معمول از سمت راست و از بالای صفحه شروع کنید و همه‌چیز را در زیر آن خط با دست یا یک کاغذ بپوشانید.
سعی کنید روی هر قسمت به‌صورت جداگانه تمرکز کنید و کلمات مهم هر بخش را بخوانید مانند زمانی که می‌خواهید نقشه‌ی رسیدن به یک منطقه‌ی تفریحی را بررسی ‌کنید. این کار را با جابجا کردن کاغذ روی صفحه تا پایان صفحه انجام دهید. شما مشاهده خواهید کرد که سرعت مطالعه شما افزایش پیداکرده است.
به این روش ادامه دهید تا جایی که احساس راحتی کنید تا بتوانید کمی بیشتر خود را به چالش بکشید.

۴. کلمات موجود در صفحه را دوباره نخوانید

قبل از اینکه به قسمت دید محیطی برویم، به این موضوع مهم باید توجه کنید که دوباره خوانی کلمات خوانده‌شده را انجام نمی‌دهید.
اگر هنگام خواندن چشم‌­های یک فرد متوسط را تماشا کنید، متوجه می‌شوید که چشم او در حال پریدن به این‌ور آن ­ور است در صورتی که چشم‌­ها باید به‌طور یکنواخت رفت‌وبرگشت کنند.
دلیل این موضوع این است که یک فرد عادی تمایل دارد کلماتی را که قبلاً خوانده است دوباره مرور کند. این موضوع ‌یکی از مواردی است که مانع افزایش سرعت مطالعه و تندخوانی می‌شود.
شما به‌احتمال‌زیاد این کار را حتی بدون اینکه متوجه شوید ،انجام می­دهید که ترک این عادت پیچیده و سخت است. ساده‌ترین راه، حتی اگر کمی کودکانه به نظر برسد، استفاده از انگشت یا نشانک برای راهنمایی و هدایت شما است.
انگشت خود را بدون توقف و بدون اینکه به عقب برگردید زیر خط نوشتاری به سمت چپ خط هدایت کنید. همچنان که انگشت به سمت پایین صفحه‌ی متن می‌رود، کلمات مهم را به ذهن بسپارید یا به آن‌ها بیشتر توجه کنید یا زیر آن­ها خط بکشید. وقتی به پایان رسیدید، به آنچه خوانده‌اید فکرکنید. شما باید حتی یک کلمه هم به عقب برنگشته باشید ( البته امیدوارم!)، هنوز هم آنچه را که خوانده‌اید به خاطر می‌آورید؟

۵. از نمای جانبی استفاده کنید

تبریک می‌گویم! شما به مرحله اصلی رسیده‌اید که واقعاً همه‌چیز را به هم پیوند می‌دهد. اگرچه این مرحله آخر نیست، اما مطمئناً یک مرحله حیاتی است.
برای مشاهده و درک هم‌زمان چندین کلمه از تکنیک‌­های بالا استفاده کنید. به‌جای تکه‌تکه کردن  کلمات در گروه‌های کوچک‌تر ، سعی کنید هر بار یک کامل را خط بخوانید. این شامل مشاهده مرکز خط، و استفاده از دید محیطی برای خواندن بقیه قسمت‌های آن است. صفحه را به این روش اسکن کنید و وقتی به پایین صفحه  رسیدید، متوجه خواهید شد که هنوزهم آنچه خوانده‌اید را درک کرده‌اید.

از تایمر استفاده کنید

شما می توانید رکورد زمانی خواندن خود را بشکنید. شما این فرصت را دارید که خود را محک بزنید و با افزایش سرعت خواندن در هر بار  از سرعت قبلی خود پیشی بگیرید. یک تایمر را برای یک دقیقه تنظیم کنید، و با کاهش زمان، به‌طورمعمول بخوانید. وقتی تایمر خاموش شد، توجه داشته باشید که چند صفحه را خوانده‌اید.
اکنون، هر آنچه آموخته‌اید را ترکیب کنید و آزمون را تکرار کنید. زمان مطالعه خود را هم یادداشت کنید.
این کار را ادامه دهید، هر بار به رقابت با خود ادامه دهید. یک هدف روزانه یا هفتگی تعیین کنید و وقتی به آن رسیدید برای خود هدیه­ای بخرید. به این بازی کوچک ادامه دهید این موضوع باعث می­شود در کمترین زمان بتوانید سرعت خواندن خود را افزایش دهید!

۶. یک هدف تعیین کنید

خودتان را متعهد کنید، این کار باعث می‌شود اطمینان بیشتری برای مطالعه و تست زمان مطالعه و تندخوانی پیدا کنید. برای خواندن هرروز ، هر هفته ، تعداد صفحات مشخص، را برای هدف خود تعیین کنید و به آن پایبند باشید. وقتی به آن رسیدید، کمی استراحت کنید و خود را تشویق کنید و به خود انگیزه دهید!

۷. بیشتر بخوانید

ضرب‌المثل آمریکایی وجود دارد که می‌گوید “تمرین کامل می‌کند“، درواقع این ضرب المثل بسیار دقیق است. هر انسان  حرفه‌ای، هنرمند، نوازنده و … به‌طور منظم کارهای خود را انجام می‌دهد.
شما برای مطالعه نیز باید همین کار را انجام دهد. هرچه بیشتر تندخوانی کنید، در این کار نیز بهتر عمل خواهید کرد. هرچه در خواندن بهتر باشید، سرعت مطالعه را نیز بیشتر خواهید کرد.
تئودور روزولت یک کتاب قبل از صبحانه، و سپس سه یا چهارکتاب دیگر در عصر مطالعه می‌کرد. وی همچنین مقالات و سایر مطالب را به سبک جزوه­وار می‌خواند. ما مطمئن نیستم که خواندن این کتاب‌ها چه مدت طول کشیده‌اند ، اما ما فرض می‌کنیم که تعداد صفحات از کتاب­های متوسط بوده است. از وسواس او به‌عنوان سوخت برای هدف خود استفاده کنید.

۸- از نشانگرها استفاده کنید

شاید برای شما هم هنگام مطالعه پیش‌آمده است که بجای اینکه نگاه شما به‌جای مطالبی که می‌خوانید و تمرکز روی جمله‌ای باشد که می‌خوانید، چشم­های شما روی کلمات و جمله‌های دیگر می‌پرد.
این مشکل به‌راحتی قابل‌حل است به‌سادگی یک کارت یا خودکار زیر هر خط قرار دهید، و هنگام خواندن، خط بری را انجام دهید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که به‌جای پرش چشم و برگشت به عقب، فقط یک‌بار جمله را تا انتها بخوانید.

۹. روی بهبود واژگان خودکار کنید

به این فکرکنید: شما در حال خواندن هستید، و سپس با کلمه‌ای روبرو می‌شوید که نمی‌دانید. آیا از آن صرف‌نظر کنید یا نه؟ این کلمه مهم است یا نه؟ روی این کلمه متوقف می‌شوید تا معنی آن را درک کنید؟ برای فهمیدن معنی کلمه جست‌وجو می‌کنید؟ اگر هرکدام از اقدامات بالا را  انجام می‌دهید، به‌طور قابل‌توجهی سرعت خود را کاهش می‌دهید.
اگر روی بهبود واژگان خودکار کنید، کلمات بیشتری خواهید دانست. هرچه کلمات بیشتری به مجموعه­ی واژگان خود اضافه کنید، سریع‌تر می‌خوانید. هرچه سریع‌تر بخوانید، می‌توانید بیشتر بخوانید. ممکن است این امر بدیهی باشد، اما بسیار مهم است.

۱۰. نقاط اصلی را ابتدا بخوانید

سرانجام، وقتی در یک‌زمان واقعی دچار مشکل شدید و نیاز به خواندن مطلبی رادارید، نفس عمیق بکشید و آرام باشید. کتاب را بازکنید و کمی به خواندن تمام نکات اصلی اختصاص دهید. فهرست مطالب را بخوانید. زیرنویس‌ها را بخوانید. زیرنویس‌هایی که در زیر نمودارها قرار دارند بخوانید. احساس کلی­ خوانی برای فصل ، بخش  و غیره داشته باشید.
پاراگراف اول هر بخش اصلی را بخوانید. آخرین پاراگراف  را بخوانید. پارگرافی که در وسط فصل یا وسط صفحه قرار دارد را بخوانید. موضوع  را در ذهن خود موردبررسی، و مطالبی را که درک کرده­اید، در کنار هم قرار دهید.
سپس، با به کار بردن تکنیک ­هایی که قبلاً در مورد آن‌ها صحبت کردیم، شروع به خواندن سایر مطالب کنید. با این روش شما اطلاعات خود را بهتر حفظ خواهید کرد، همچنین سرعت خواندن شما افزایش پیدا خواهد کرد.
آموزش مهارت تندخوانی ممکن است کمی طول بکشد، اما تقریباً بلافاصله می‌توانید از مزایای این روش خواندن بهره‌مند شوید.

۱۱. فهرست مطالب باید اولین چیزی باشد که می‌خوانید

هنگام شروع مطالعه کتاب، ما اغلب از فهرست مطالب عبور می‌کنیم، به‌خصوص اگر بخواهیم کتاب را به‌طور کامل بخوانیم. فهرست مطالب نقشه‌ی راه خوانندگان از طریق کتاب است. ازآنجایی‌که افرادی که تندخوانی انجام می‌دهند در جذب و درک هر کلمه تعهد ندارند، دانستن ایده‌های بزرگ هر فصل مغز آن‌ها را برای گرفتن اطلاعات بیشتر سریع‌تر و آماده‌تر می‌کند.
هرکدام از ما تا زمانی که نقشه‌ی مسیر خود را ترسیم نکنیم و مشخص نکنیم که قرار است به کجا برویم، سفر خود را آغاز نمی­کنیم. خواندن بی‌هدف به‌اندازه رانندگی بدون توجه به  علائم جاده‌ای غیرمنطقی است.
مطمئناً، بدون نگاه کردن به فهرست مطالب، می‌توانید از کتاب عبور کنید، اما به‌احتمال‌ زیاد تمرکز خود را از دست می‌دهید یا وقت خود را با تعجب در مورد سؤالات ساختاری که با نگاهی اجمالی به مطالب اصلی پاسخ داده می‌شود، از دست می‌دهید.
اگر لازم است اطلاعات خاصی از کتاب را بدانید، فهرست مطالب می‌تواند به شما بگوید که کدام فصل‌ها مربوط به خواسته‌ی شما هستند. با این کار می‌توانید از قسمت‌هایی که مربوط به تحقیقات شما نیستند، عبور کنید.
در برخی موارد، فهرست مطالب جزئیات زیادی ارائه نمی‌دهد، یا نویسنده ممکن است از آن برای جلب نظر شما در ادامه مطلب استفاده کند. با نگاهی گذرا به یک یا دو فصل اول، می‌توانید بینشی در مورد چگونگی ساختار کتاب نویسنده به دست آورید.

همیشه با نیت بخوانید

پس از شناسایی موضوع فصل، باید سؤالی را از خود بپرسید. “نویسنده سعی دارد به من چه چیزی بگوید؟” این سؤال راهی عالی برای تنظیم افکار شماست. مغز شما تلاش می‌کند تا هنگام خواندن پاسخ این سؤال را دریابد.”
وقتی با یک هدف بخوانید، می‌توانید اطلاعات مربوطه را پردازش کرده و اطلاعات اضافی را فیلتر کنید.

دیدگاه نویسنده را شناسایی کنید و منابع کافی را برای درک بخوانید

کتاب‌ها به‌طورکلی حاوی ارجاع به سایر آثار دانشگاهی یا آثار تحقیقاتی  دیگر هستند تا این ارجاعات از موضع آن‌ها حمایت کند. با نگاهی به آنچه نویسنده برای استناد به آن انتخاب می‌کند، می‌توانید کمی بیشتر در مورد چگونگی تدوین نکات اصلی خود بیاموزید. این اطلاعات می‌تواند تفکر شمارا هنگام سرعت خواندن راهنمایی کند.
نگاهی به منابع، به معنای این نیست که برای خواندن هر یادداشت یا منبع باید زمان بگذارید. شما فقط می‌خواهید ایده کلی را به دست آورید. پس از به­دست آوردن اطلاعات کافی برای درک مطلب، با ادامه­ی خواندن و استفاده‌ی همان اطلاعات، چیز دیگری به دست نخواهید آورد.
به خواندن مانند خوردن فکر کنید. آیا هنگامی که به یک سوپرمارکت یا یک شیرینی فروشی  می ­روید که پر است از انواع گزینه‌های خوشمزه، به این معنی است که همه آن مواد خوشمزه را باید بخورید؟ درست مثل این‌که وقتی سیر می‌شوید از غذا خوردن دست می‌کشید، پس از داشتن اطلاعات کافی برای درک مفهوم، می‌توانید از مطالعه بیشتر صرف‌نظر کنید.

کلام آخر

آقای انیشتین در یکی از نوشته‌های خود برای نشان دادن اهمیت مطالعه این‌گونه بیان می‌کند که مسیر فکری انسان‌ها به‌گونه‌ای است که فقط یک کتاب می‌تواند آن را عوض کند و ما برای رشد و پیشرفت و مدیریت زمان خود نیاز به آموزش تندخوانی داریم تا بتوانیم تمرکز خود را در هنگام مطالعه و انجام کارهای دیگر به دست آوریم.
مهارت تندخوانی مانند تمام مهارت‌های جدید نیاز به تمرین و تکرار دارد که شما می‌توانید برای مطالعه از این روش‌ها استفاده کنید. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد که هنگام مطالعه بلند خوانی نکنید ،شاید برایتان سخت باشد که به عقب برنگردید ، شاید برایتان سخت باشد که در دلتان نخوانید.
اما کم‌کم می‌توانید با تکرار و تکرار و تکرار سرعت خود را افزایش دهید و به یک تندخوان حرفه‌ای تبدیل شوید. حتی شما می توانید در کلاس ­های تندخوانی و تقویت حافظه­ شرکت کنید و این مهارت لازم و ضروری را بهتر یادبگیرید.
شما چگونه مطالعه می کنید؟سرعت مطالعه ی شما چقدر است؟آیا دوست دارید به یک تندخوان حرفه ای تبدیل شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید