زمان مطالعه: 8 دقیقه آیا شما اهل سفر هستید؟ یا دوست دارید در تعطیلات صبحها دیر از خواب بیدار…" /> زمان مطالعه: 8 دقیقه آیا شما اهل سفر هستید؟ یا دوست دارید در تعطیلات صبحها دیر از خواب بیدار…" />

راز ارتباط سفر با توسعه فردی

خانه » بلاگ » راز ارتباط سفر با توسعه فردی

فهرست عناوین

آیا شما اهل سفر هستید؟ یا دوست دارید در تعطیلات صبحها دیر از خواب بیدار شده، بعد صبحانه بخورید، پای تلویزیون بنشینید و یا گوشیتان را در دست گرفته و وارد شبکه مجازی شوید و یا اینکه مطالعه کنید. اصلاً در زندگی شما سفر جایگاهی دارد؟ از اهمیت و ارزش آن با خبر هستید؟ از فواید و مزایای آن اطلاعی دارید؟ یا فکر می‌کنید سفر یعنی وقت گذراندن با دوستان و رفقا.
من به عنوان فردی که حدود ده سال است سفر را در زندگیم بطور جدی قرار داده‌ام و با توجه به تجربه‌ای که داشته و صحبتهای اهل سفر، نظرم این است که سفر می‌تواند در بهبود و افزایش اعتماد به نفس نقش بسزایی داشته باشد.

راز ارتباط سفر با توسعه فردی

از آنجا که پدر من مشهدی و مادرم اصفهانی بودند و خودمان ساکن تهران بودیم، در زمان کودکی هر ساله ما عیدهای نوروز و تابستانها به اصفهان و مشهد سفر می‌کردیم. اکثر اوقات سفرها در دید و بازدیدها و رفتن به خانه اقوام خلاصه میشد ولی از اماکن گردشگری و پارکها هم دیدن داشتیم. تا اینکه من ده سال پیش سفر را به صورت حرفه‌ای شروع کردم. من در این مقاله تجربیات خود و مزایای سفرهای گروهی (تور) و انفرادی را برایتان شرح میدهم.

۱.معارفه در سفر و شرکت در همایشی کوچک

یکی از کارهای اولیه در سفر گروهی معرفی افراد است. یعنی اینکه راهنمای تور از همسفران تقاضا میکند که در جلوی اتوبوس قرار گرفته، خود را معرفی کرده، از علاقمندی هایشان صحبت کرده و سفرهای قبلی را نقد و بررسی نمایند. سر آخر هم یک سفر را پیشنهاد بدهند.

این کار مانند یک همایش کوچک است که ما دانش و اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم. یعنی ما حدود چند دقیقه‌ای در برابر چهل نفر از تجربیات و پیشنهادات خود صحبت می‌کنیم. انجام متناوب این کار در سفرها می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در رشد و پیشرفت ما و حتی بالا بردن مهارت فن بیان و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس بشود.

۲.سفر و عبور از ترس ها

سفر باعث می‌شود ما با ترس هایمان روبرو شده و از آنها عبور کنیم. از آنجا که من یک خانم بودم و قصد داشتم به تنهایی سفر کنم سفر با تور را انتخاب کردم. یادم می‌آید اوایل، سفر با تور هم برایم بسیار ترسناک بود. چون حتی از آژانسی که انتخاب کرده بودم میترسیدم و فکر میکردم شاید کلاهبرداری باشد و یا خطری من را دنبال کند. حتی از برادرم خواهش کردم من را تا کنار اتوبوسی که قرار بود با آن به سفر برویم ببرد و وقتی وارد اتوبوس شدم و متوجه شدم همسفرها اکثراً خانواده هستند، خیالم راحت شد.

یا اینکه من عادت نداشتم شب به تنهایی در جایی بخوابم ولی در سفری که به شیراز داشتم و بالاجبار طبق قانون آژانس، باید اطاق یک تخته می‌گرفتم و شب را به تنهایی در اطاق هتل می‌خوابیدم. در طی شب، یکی دو بار از خواب بیدار شدم. این ترسها دو شب اول همراه من بودند تا اینکه تنها خوابیدن برایم عادی شدند. این یک موفقیت جدید بود که توانست به من اعتماد به نفس بدهد.

۳.سفر و بهبود ارتباطات

در سفر گروهی یا با تور، طبق تعداد روزهای سفر، ما ناگزیر هستیم برای بازدید از اماکن گردشگری، زمانی را در اتوبوس بگذرانیم که این کار باعث افزایش ارتباط با همسفران شده و در روند رشد و اعتماد به نفس ما تأثیر بسزایی خواهد داشت. در طول مسیر ما با افرادی مواجه میشویم که حداقل از نظر سفر با ما در یک گروه قرار می‌گیرند، به عبارتی ما با آنها اشتراک سلیقه داریم و این اشتراک، سبب ساز ارتباط بیشتر و گسترده‌تر میشود. ما در آن فضا مجبور می‌شویم با یکدیگر تعامل داشته باشیم و از آنجا که قصدمان از سفر، کسب لذت است پس با دیگران به بهترین نحو ارتباط برقرار می‌کنیم تا لذتمان دو چندان بشود.

برای داشتن یک ارتباط خوب مقاله ی چگونه یک ارتباط خوب داشته باشیم را مطالعه کنید

۴.سفر و تقویت حس همدلی

از آنجایی که همسفرها در مدت مشخصی در کنار هم هستند، نوعی حس همدلی بین آنها ایجاد می‌شود بنحوی که نسبت به شادیها و مشکلات یکدیگر حساس می‌شوند.

مثلاً در اکثر سفرهایم همسفرها خوراکیهای خود را در اتوبوس به اشتراک میگذاشتند و لذتِ خوردن را با هم تقسیم می‌کردند. حتی اگر زمان سفر با تولد همسفرها یکی بود، راهنمای تور بساط جشن تولد را برپا می‌کرد و همه در این شادی سهیم می‌شدند. یا اگر برای کسی مشکلی پیش می‌آمد دیگران سعی در حل مشکل همسفرشان میکردند.

۵.سفر و دوست یابی

همانطور که در بخش قبلی ذکر شد، سفر گروهی باعث ایجاد ارتباط بیشتر با دیگران خواهد شد. آژانسی که من از طریق آن به سفر طبیعت گردی می‌رفتم برای کاهش هزینه‌های سفر، دو یا چند خانم را در یک اطاق اسکان می‌داد. بنابراین ما به همراه یک یا چند نفر دیگر بعد از گشت ها با هم اطاقیمان بودیم و این کار باعث ارتباطات و دوستی بیشتری بینمان میشد. کما اینکه من در چند سفر، با همسفران قبلیم به سفر رفتیم. پس سفر گروهی بطور ناخودآگاه حس سازش پذیری و دوستی با افراد را در ما پرورش می‌دهد. وقتی ما در زمینه ارتباطات موفق عمل کنیم، طبیعتاً اعتماد به نفس بیشتری هم خواهیم داشت.

۶.سفر و اتکای به خود

وقتی برای سفر کردن، از خانواده جدا می‌شویم از دایره امنمان خارج شده و وارد حوزه استرس زا میشویم. مقابله و عمل در حوزه استرس زا در بهبود اعتماد به نفس ما کمک کننده خواهد بود. تکرار سفرها و جدا شدن از وابستگی ها بتدریج حس اعتماد به نفس ما را افزایش خواهد داد. در واقع سفر میتواند تمرینی برای جدایی از وابستگی ها و حاشیه‌های امنی باشد که برای خود ساخته‌ایم.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص وابستگی مقاله ی وابستگی و روش درمان آن را مطالعه کنید

۷.سفر و آشنایی با فرهنگهای مختلف

 

همه ما می‌دانیم که هر شهری فرهنگ و آداب و رسوم خاص خودش را دارد. وقتی ما به شهرها و روستاهای مختلف می‌رویم با انواع غذاها، آداب و رسوم و نوع زندگی آنها آشنا می‌شویم. این آشنایی در قالب دروس تئوری و کتابها نیست. تجربه‌ای مستند و عملی است. ما در دنیای واقعی، زندگی دیگر هموطنانمان را می‌بینیم.

اگر وضع زندگی آنها بدتر از ما باشد ما احساس رضایت بیشتری از زندگیمان خواهیم کرد و اگر آنها از نظر کیفیت زندگی از ما بالاتر باشند، ما در بهبود زندگیمان تلاش بیشتری نشان خواهیم داد.

پیشنهاد من به والدین اینست که هر چند وقت یکبار فرزندانشان را به سفر ببرند تا معنای واقعی زندگی را درک کنند. از این طریق فرزندان آنها درسهای زندگی را بطور عینی فرا می‌گیرند. اگر سفر خارج از کشور باشد که تفاوت فرهنگها بیشتر است و نوع نگاه ما به انسانها بسیار تغییر میکند.

در خصوص داشتن نوجوان موفق مقاله ی ویژگی و عادت های نوجوان موفق را مطالعه کنید.

سفر به ما پختگی میدهد. سفر کردن نوعی مهارت است که به نظر من باید آن را فرا گیریم. اینکه انسانهای دیگر با زبان دیگری غیر از ما صحبت می‌کنند، نوع پوشش و زندگیشان با ما تفاوت دارد و ما از آنها آگاه می‌شویم می‌تواند حس خوب و قدرت و در نتیجه به ما اعتماد به نفس بدهد.

۸.سفر در دل طبیعت

نوع دیگر سفر، طبیعت گردی است. شما روزی چند ساعت باید از دامنه کوهها بالا بروید، از دشتها و جنگلها عبور کنید. سختی ها را تحمل کرده، وارد چالش شوید و از طبیعت لذت ببرید. هر چالشی که ما وارد آن شده و پیروز از آن خارج شویم حس اعتماد به نفس ما را بالا خواهد برد. وقتی زیر پاهای شما خاک، سنگریزه و یا برگهای پاییزی است، در اطرافتان کوههای زیبا و درختان تنومند است، پرندگان برایتان آواز می‌خوانند و شما به آرامی هوای مملو از اکسیژن را وارد ریه‌های خود می‌کنید نتیجه آن چه خواهد بود؟

آیا از اینکه وارد این چالش شده و از آن لذت می‌برید نتیجه‌ای جز افزایش اعتماد به نفس و حال خوب خواهید برد؟ شما با کمترین امکانات در دل طبیعت غذا می‌خورید و نیازهای شخصیتان را مرتفع می‌سازید و از توانمندیهایی استفاده می‌کنید که قبل از آن آگاهی نداشتید.

۹.سفر و افزایش صبر و تحمل

وقتی در سفر هستیم ساعات وعده‌های غذایی تغییر می‌کنند. یعنی دیگر در شرایطی قرار می‌گیریم که باید تشنگی، گرسنگی و … را تحمل کنیم. وقتی عادت سفر کردن در ما نهادینه بشود و ما با حوادث طبیعی روبرو شده، گرسنگی و …. را تحمل کنیم، دیگر ما یک فرد پخته و سرد و گرم چشیده هستیم.

پس بهتر می‌توانیم با ملایمات زندگی کنار آمده و آنها را حل کنیم. وقتی ما از پس مشکلی بخوبی بربیاییم اعتماد به نفس بالایی هم کسب خواهیم کرد. دو نفر را تصور کنید، یکی که در خانه‌اش می‌ماند، طاقت گرما، سرما، گرسنگی و …. را ندارد و در حاشیه امنش قرار دارد و کسی که سرد و گرم روزگار را چشیده و در چالشهای زیادی قرار گرفته است. کدامیک در نظر شما قدرت بیشتری دارند؟

۱۰.سفر کردن به تنهایی

تا اینجا صحبت از سفر به صورت گروهی بود. باید بگویم که خیلی از افراد هستند که به تنهایی به سفر می‌روند و خود را در چالش بزرگتری می اندازند. آنها به تنهایی به دل طبیعت می‌روند، در شرایط نامناسب غذا می‌خورند و یا می‌خوابند، به خود سختی می‌دهند تا به پختگی لازم برسند.

آنها از خواب راحت در خانه می‌گذرند و خود را در دل چالش می اندازند. آنهایی که به سفرهای خارج از کشور میروند، چالش بزرگتری را پشت سر می‌گذراند. آنها باید مشکل زبان با مملکت بیگانه را حل کنند. از مناطق امنیتی عبور کنند، جای خواب مناسب و غذای مناسب بیابند. هر کدام از این مراحل یک چالش بزرگ است که روبرو شدن با آنها و عبور و خروج موفقیت آمیز از این مراحل بتدریج زمینه ساز افزایش اعتماد به نفس خواهد بود.

۱۱.سفر و ایجاد تغییر

سفر به شما نشان می‌دهد که شما یک درخت نیستید که یک جا قرار بگیرید. اگر شرایط برایتان مناسب نبود می‌توانید محیطتان را تغییر داده و به جای بهتری بروید. وقتی شما اهل سفر باشید راحت تر می‌توانید با شرایط جدید کنار آمده و خود و محیطتان را تغییر بدهید. بعبارتی از سکون اجتناب می‌کنید و برای کسب زندگی بهتر تلاش می‌کنید. بدیهی است تلاش بیشتر و زندگی بهتر اعتماد به نفس بیشتری به ارمغان خواهد آورد.

۱۲. سفر و در زمان حال بودن

خب طبیعی است که ما همیشه در حال سفر نیستیم و باید برای اداره زندگیمان به شهرمان برگردیم. پس می‌دانیم ما در سفر فرصت محدودی داریم و باید از آن فرصت استفاده کنیم. پس باید در زمان حال باشیم. به احتمال زیاد می‌دانید در زمان حال بودن یکی از مولفه‌های اعتماد به نفس است.

در زمان حال بودن یعنی اینکه ما افسوس گذشته را نخوریم، اضطراب آینده را نداشته باشیم، زمان حال را مدیریت کرده و از آن لذت ببریم، که نتیجه آن آینده خوب و درخشان خواهد بود. در حقیقت سفر تمرینی برای در زمان حال بودن و از ساعات به بهترین نحو استفاده کردن است. البته اگر سفر خارج از کشور باشد، به دلیل هزینه بیشتری که پرداخته‌ایم بیشتر سعی می‌کنیم از لحظاتمان لذت برده و نهایت استفاده را بکنیم.

۱۳.سفر و افزایش قدرت خلاقیت

سفر باعث افزایش خلاقیت می‌شود، چون شما چیزهایی در دنیا دیده‌اید که دیگران ندیده‌اند. شما مشاهده‌گر بسیاری از زیباییها، زشتیها و اتفاقات بوده‌اید. از آنجایی که من سفر زیاد رفته‌ام و از اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بازدید داشته‌ام یا در دل طبیعت، ساعتها پیاده روی کرده‌ام، بطور ناخوداگاه قدرت خلاقیتم افزایش پیدا کرده است.

حتی در داستانها و مقالاتم از مشاهداتم استفاده می‌کنم. طبیعت و احساسات را بهتر می‌توانم توصیف و تشریح کنم. بدیهی است هر چقدر ما مهارتها و توانمندیهای بیشتری داشته باشیم اعتماد به نفس بالاتری هم خواهیم داشت.

۱۴. سفر و خودشناسی

از آنجا که در سفر با موانع مختلف روبرو می‌شوید و در موقعیتهای مختلفی قرار می‌گیرید، مجبور می‌شوید کارهایی انجام بدهید که در مواقع عادی به سراغ آنها نمی‌رفته‌اید. پس درک بیشتری نسبت به خود و تواناییهایتان پیدا می‌کنید. نقاط قوت و ضعف خود را بهتر متوجه می‌شوید و سعی می‌کنید آنها را بهبود ببخشید.

نکته‌ای را که من در سفر متوجه شدم این بود که من در بخش معرفی خودم در تور مشکل داشتم. به نوعی از اینکه خودم را معرفی کنم خجالت می‌کشیدم و صحبت در جمع برایم بسیار سخت بود. این ضعف باعث شد من به دنبال رشد و تغییر بروم و توانمندیهای خود را بهبود ببخشم. این مطلب را یادآوری می‌کنم که سفر به تنهایی قادر نیست اعتماد به نفس لازم را به شما بدهد، بلکه یکی از عوامل افزایش دهنده اعتماد به نفس خواهد بود.

۱۵. سفر و افزایش سلامتی و تندرستی

از آنجا که در سفر برای رسیدن به بسیاری از مقاصد باید پیاده روی کرد، قدم زدنها و پیاده رویها باعث سوزاندن کالریهای اضافه در بدن شده، احساس نشاط به فرد داده، در نتیجه اعتماد به نفس بالا خواهد رفت. در سفرهای طبیعت گردی حس نشاط بیشتر خواهد بود. چون در دل طبیعت قدم می‌زنیم و از فضای پیرامونمان استفاده بهینه می‌کنیم. مثلاً در پیاده روی اسالم – خلخال حدود هفت ساعت پیاده روی در مسیر بسیار زیبایی است، که نتیجه آن سلامتی، نشاط و کسب اعتماد به نفس است.

در پایان امیدوارم مقاله من که حاصل تجارب ده ساله ام بوده، برای شما مفید بوده باشد. لطفا ما را از نظرات مفیدتان بهره مند سازید.

دیدگاهتان را بنویسید