زمان مطالعه: 12 دقیقه بیشتر ما فکر می‌کنیم درون‌گرایی و برون‌گرایی به‌سادگی سقوط در دو جعبه است به طور…" /> زمان مطالعه: 12 دقیقه بیشتر ما فکر می‌کنیم درون‌گرایی و برون‌گرایی به‌سادگی سقوط در دو جعبه است به طور…" />

درون‌گرایی و برون‌گرایی ،تو محدود به درونگرایی و برونگرایی نیستی !

خانه » بلاگ » درون‌گرایی و برون‌گرایی ،تو محدود به درونگرایی و برونگرایی نیستی !

فهرست عناوین

بیشتر ما فکر می‌کنیم درون‌گرایی و برون‌گرایی به‌سادگی سقوط در دو جعبه است به طور مثال آیا ترجیح می‌دهید جمعه‌شب بالباس خواب در خانه بمانید یا با یک گروه بزرگ از دوستان بیرون بروید؟ آیا ترجیح می‌دهید در مرکز توجه باشید یا تا آنجا که می‌توانید از کانون توجه دور باشید؟

اما حقیقت این است که شخصیت شما آن‌قدر سیاه‌وسفید نیست. دان مک آدامز، دکترا و رئیس گروه روانشناسی دانشگاه نورث وسترن می‌گوید: “هیچ نوع ترجیح شخصیتی خالص در روانشناسی وجود ندارد.” “برون‌گرایی ، درون‌گرایی یک بعد مداوم ، مانند قد و وزن است. افرادی هستند که در حد نهایی نمره می‌گیرند، مانند افراد بسیار چاق، یا افراد بسیار قدبلند، یا افرادی که در ویژگی برون‌گرایی امتیاز بسیار بالایی کسب می‌کنند .اما بیشتر مردم در وسط این منحنی‌های قرار می‌گیرند. ”

صرف‌نظر از اینکه در چه طیفی از درون‌گرایی و برون‌گرایی قرار می‌گیریم، بدون شک شخصیت در زندگی روزمره ما نقشی اساسی دارد. مایکل رابینسون، دکترای علمی، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی می‌گوید: “هر کاری که مردم انجام می‌دهند بازتابی از شخصیت آن‌ها است.” “شخصیت همیشه با ما همراه است، بر آنچه در مورد آن فکر می‌کنیم، بر احساس ما و نحوه رفتار ما تأثیر می‌گذارد.”

درون‌گرایی و برون‌گرایی ،تو محدود به درونگرایی و برونگرایی نیستی !

اسکات بی، روان‌پزشک در کلینیک کلیولند می‌گوید، شخصیت‌های ما از ۵ ویژگی در روانشناسی “تشکیل‌شده است گشودگی برای تجربه، وظیفه‌شناسی، درون‌گرایی و برون‌گرایی، موافقت و روان رنجوری در این ۵ دسته‌بندی قرار می‌گیرد.

بنابراین گرچه درون‌گرایی و برون‌گرایی تنها بخشی از شخصیت‌های ماست، اما هنوز قسمت بزرگی از نحوه تفکر و عملکرد ما باقی‌مانده است اینکه چقدر ما برون‌گرا یا درون‌گرا هستیم می‌تواند از دیدگاه‌های اجتماعی، روابط، شغل‌های ما بر همه‌چیز تأثیر بگذارد.

درون‌گرایی چیست؟

درون‌گرایی یکی از ویژگی های شخصیتی ماست و  به معنی این است که در گذراندن وقت با افکار و عقاید خود پیشرفت می‌کنید.

صفات مشترک درون‌گرا

از گذراندن اوقات در خلوت لذت می‌برند

ترجیح می‌دهند در مرکز توجه قرار نگیرند

برای روابط نزدیک یک‌به‌یک ارزش قائل می‌شوند

قبل از صحبت ؛آن‌ها فکر می‌کنند

برای شارژ مجدد و تأمل به‌تنهایی و زمان نیاز دارند

کار در محیط‌های آرام و مستقل را ترجیح دهند

عمیقاً تمرکز می­کنند و به علایق خاص خود می‌اندیشند

محققان خوبی هستند و برای هر کاری نظم و دقت و تمرکز زیادی دارند

یک فرد درون‌گرا معمولاً فردی ساکت، محفوظ و متفکر تصور می‌شود. آن‌ها به دنبال توجه خاص یا مشارکت ­های اجتماعی نیستند، زیرا این کارها باعث می‌شود افراد درون‌گرا خسته و فرسوده شوند.

افراد درون‌گرا نقطه مقابل برون‌گراها هستند. برون‌گراها غالباً به زندگی به‌عنوان یک مهمانی نگاه می‌کنند. آن‌ها به دنبال تعامل و گفتگو هستند. آن‌ها کسی نیستند که یک تجمع اجتماعی را از دست بدهد، و در سروصدای یک محیط شلوغ رشد می‌کنند.

کارل یونگ روان‌شناس این دو حالت افراطی شخصیت را در دهه ۱۹۲۰ توصیف کرد. او نوشت که افراد با ویژگی درون‌گرایی و برون‌گرایی بر اساس چگونگی بازیافت انرژی می‌توانند از هم جدا شوند، او در تعریف اصلی خود در خصوص درون‌گرایی و برون‌گرایی گفت: افراد درون‌گرا محیط‌های تحریک‌کننده کم را ترجیح می‌دهند و آن‌ها برای شارژ مجدد به زمان و تنهایی نیاز دارند. اما برون‌گراها با بودن در کنار دیگران سوخت‌گیری می‌کنند.

بااین‌حال، اکنون می‌دانیم که این ویژگی‌های شخصیتی درون‌گرایی و برون‌گرایی همه یکسان نیستند. افراد درون‌گرا می‌توانند عناصر برون‌گرایی را در شخصیت خود داشته باشند. آن‌ها ممکن است روی صحنه بازی کنند یا مهمانی برگزار کنند. برون‌گراها ممکن است هر از گاهی کمی به خلوت با خود نیاز داشته یاشند و ترجیح ‌دهند در مواقعی که نیاز به تمرکز دارند، تنها کار کنند.

ویژگی‌های شخصیتی یک فرد درون‌گرا

در ادامه به برخی از ویژگی‌های معمول شخصیت مرتبط با درون‌گرایی پرداخته‌ایم:

تنهایی را ترجیح می‌دهند

ایده تنها بودن در خانه برای آن­ها هیجان‌انگیز است. این دوره‌های تنهایی برای سلامتی و خوشحالی یک فرد درون‌گرا بسیار مهم است. خواه صرفاً وقت خود را به استراحت اختصاص دهند یا به انجام  فعالیتی بپردازند و احساس خلوص، خوشایند فرد است. افراد درون‌گرا معمولاً از خواندن، باغبانی، کاردستی، نوشتن، بازی کردن، تماشای فیلم یا انجام هر فعالیت دیگری که به‌تنهایی انجام می‌شود لذت می‌برند.

آن‌ها از تعاملات اجتماعی خسته می‌شوند

درحالی‌که افراد برون‌گرا جرئت نمی‌کنند تفریح جمعه‌شب با دوستان خود را از دست بدهند، افراد درون‌گرا می‌دانند چه زمانی حداکثر هزینه را ازدست‌داده‌اند و نیاز به سوخت باتری دارند. این بدان معنا نیست که همه افراد درون‌گرا از مهمانی‌ها دوری می‌کنند. آن‌ها می‌توانند مانند هر شخص برونگرایی از آن‌ها لذت ببرند -، اما در پایان یک‌شب طولانی، افراد درون‌گرا برای شارژ مجدد و تنظیم مجدد نیاز به فرار و تنهایی دارند.

کار به صورت تنهایی را ترجیح می‌دهند

ممکن است در یک پروژه گروهی احساس طاقت‌فرسا یا نفرت‌انگیز بودن کنند، ممکن است شما هم این ویژگی را داشته باشید. افراد درون‌گرا اغلب وقتی تنها کار می‌کنند بهترین عملکرد را دارند. این انزوا به درون‌گراها اجازه می‌دهد تا به صورت عمیق­‌تری  تمرکز کنند و کارهایی باکیفیت بالا تولید کنند. این بدان معنا نیست که افراد درون‌گرا با دیگران خوب کار نمی­کنند. آن‌ها فقط ترجیح می‌دهند که عقب‌نشینی کنند و بر روی وظیفه خود تمرکز کنند و آن را نسبت به جنبه‌های اجتماعی کار در یک گروه ترجیح می­دهند.

آن‌ها یک حلقه نزدیک از دوستان دارند

در مورد حلقه کوچک دوستان یک فرد درون‌گرا اشتباه نکنید به‌عنوان نشانه باید بدانید که این طرز فکر که می­گوید آن‌ها نمی‌توانند دوست شوند یا دوست ندارند معاشرت کنند اشتباه است. درواقع آن‌ها از گفتگو با مردم و شناختن دیگران لذت می‌برند. آن‌ها همچنین در خلوت خود یک حلقه کوچک از دوستان را ترجیح می‌دهند. به گفته یک فرد بزرگ، روابط باکیفیت بالا، کلید خوشبختی برای افراد درون‌گراست.

شما درون‌نگر و کنجکاو هستید

ممکن است قبل از اینکه برنامه عملیاتی برای انجام کاری را در محل کار  خود شروع کنید ، ممکن است خود را در رؤیا ببینید یا در ذهن خود مشغول به کار باشید. افراد درون‌گرا روند تفکر درونی بسیار فعالی دارند. این امر همچنین آن‌ها را به سمت خوداندیشی و تحقیق سوق می‌دهد. افراد درون‌گرا به دنبال علاقه خود و احساس آمادگی و خواندن هستند.

آن‌ها به مرزبندی زیادی متهم شده‌اند

افراد درون‌گرا اغلب با مرزبندی کردن یا اجازه دادن ذهنشان برای دور زدن از وظیفه پیش‌آمده، از یک موقعیت “فرار” می‌کنند. برای آن‌ها، این موضوع ممکن است راهی برای ترک وضعیتی باشد که بیش‌ازحد آشفته یا ناخوشایند به نظر می­رسد. برای آن­ها این رفتار ، یک نوع سازوکار بقا است. اما دیگران ممکن است فکر کنند  که شما  تمرکز ندارید.

نوشتن را به حرف زدن ترجیح می‌دهند

آن‌ها به‌ویژه هنگامی‌که آماده نیستید نوشتن افکار خود را ترجیح می‌دهند. آن‌ها ترجیح می‌دهند از طریق  نوشتن به پاسخ خود فکر کنند زیرا سبک ارتباطی آن‌ها متمرکز و ملاحظه‌کارانه است. اگر شما درون‌گرا هستید می‌توانید مکالمه را ادامه دهید، اما اگر در مورد یک موضوع تصمیم‌گیری لازم باشد، ممکن است زمان بیشتری برای بررسی و سنجیدن گزینه‌های خود برای انجام کار  بخواهید تا به انتخاب خود اطمینان پیدا کنید.

آن‌ها بیشتر احساس می‌کنند

یک مطالعه با منبع معتبر در خصوص درون‌گرایی و برون‌گرایی نشان می‌دهد که افراد درون‌گرا بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شوند، زیرا درون‌گراها به‌اندازه برونگراها احساس خوشبختی نمی‌کنند. مشخص نیست که چرا افراد درون‌گرا سطح شادی بالاتری را گزارش نمی‌کنند، اما این امر ممکن است ارتباط زیادی با چگونگی شناسایی درون‌گرایان از خوشبختی داشته باشد. افراد درون‌گرا کیفیت بالاتر دوستی و تنظیم عاطفی را ترجیح می‌دهند. ممکن است دستیابی به این سطح بالا از رضایت به صورت دائمی، دشوار باشد.

تفاوت درون گرایی و خجالتی بودن

رابین ادلشتاین، دکتر و رئیس برنامه روانشناسی شخصیت و زمینه‌های اجتماعی در دانشگاه میشیگان می‌گوید: “یک‌چیزی که من فکر می‌کنم مردم در رابطه با آن ،گیج می‌شوند تفاوت بین درون‌گرایی و خجالتی بودن است.” “کمرویی اضطراب ،مؤلفه‌های منفی برای آن فرد دارد.” از طرف دیگر، درون‌گرایی خالص آن جنبه ­های منفی را ندارد. “آن‌ها از تنها بودن خوشحال هستند، تا آنجایی این حس ادامه پیدا می کند  که به ارتباط اجتماعی احتیاج نداشته باشند، اما این افراد آن  اضطراب را ندارند که می­گوید:” آیا افراد دیگر مرا دوست دارند؟ “آیا من پذیرفته خواهم شد؟” اما  این خجالتی بودن فراتر از درون‌گرایی است.

درحالی‌که یک فرد درون‌گرا ممکن است برای استراحت و شارژ مجدد از موقعیت‌های اجتماعی اجتناب کند، شخصی که با اضطراب اجتماعی دست‌وپنجه نرم می‌کند از ترس می‌تواند همین کار را انجام دهد.

جینجر پوگ، مددکار اجتماعی می‌گوید: “افراد درون‌گرا اغلب می‌توانند در محیط‌های اجتماعی قرار بگیرند، اما نمی‌توانند برای مدت طولانی جامعه پذیری را حفظ کنند.” از طرف دیگر، پوگ یادآور می‌شود، کسانی که اضطراب اجتماعی دارند ممکن است بخواهند بیرون بروند، اما احساس می‌کنند که حتی برای یک یا دو ساعت نمی‌توانند دوام بیاورند. اگر احساس می‌کنید ترس ممکن است شمارا از موقعیت‌های اجتماعی دور کند، صحبت با یک دوست یا یک فرد حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند.

۱. از قضاوت شدن می‌ترسند

افراد درون‌گرا ممکن است نگران آنچه دیگران فکر می‌کنند نباشند. اما برای کسانی که اضطراب اجتماعی دارند یا خجالتی هستند، این نگرانی اغلب عامل اصلی تحریک در هنگام پرهیز از تعاملات اجتماعی است.

اس ساندرز، درمانگر و مشاور ازدواج و خانواده، به بوستل می‌گوید: “ترس به‌طورکلی توسط دیگران مورد موشکافی قرار می‌گیرد.” “بنابراین، در یک مهمانی، به‌عنوان‌مثال فرد مبتلابه اضطراب اجتماعی یا خجالتی نگران ملاقات با افراد ناشناس است  و نگران این موضوع است که این افراد درباره آن‌ها  چه فکر می‌کنند.” اگر قبل از بیرون رفتن این   ترس ­ها را دارید، ممکن است بخواهید به دنبال راه‌هایی برای درمان اضطراب احتمالی خود باشید.

۲. نگران شناختن مردم هستند

افراد درون‌گرا ممکن است از ملاقات با افراد جدید کاملاً خوشحال باشند، اما می‌خواهند کارها را با شرایط خود انجام دهند. در عوض اگر از ملاقات با افراد جدید به دلیل ترس خودداری می‌کنید، درواقع ممکن است ازنظر اجتماعی مضطرب باشید.

توماس رود بو، استادیار روانشناسی، می‌گوید “اگر شما دارای اضطراب اجتماعی هستید، ممکن است افرادی را ملاقات کنید که دوست داشته باشید بیشتر آن‌ها را بشناسید، اما از شناخت آن‌ها یا دعوت از آن‌ها برای انجام کارها به خاطر ترس خودداری کنید.” او همچنین به مطالعه اضطراب اجتماعی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس می‌پردازد و در این رابطه  می‌گوید: اگر شما برای انجام این جهش کاملاً آماده نیستید، درمان رفتاری شناختی یا کتاب‌های خودیاری می تواند به شما کمک کند.

۳. حتی اگر فرصت‌ها را از دست بدهند، از موقعیت‌های به وجود آمده اجتناب می‌کنند

هنگامی‌که از دست دادن یک موقعیت اجتماعی به معنای از دست دادن یک فرصت شغلی یا شخصی به‌خصوص زمانی که برآورده‌کننده نیازها است، افراد درون‌گرا عموماً می‌توانند انگیزه پیدا کرده و  فرصت دوباره را پیدا کنند. اما افرادی که اضطراب اجتماعی دارند ممکن است این مشکل ،سد راه آن‌ها شود.

رودوبو می­گوید: “اگر شما اضطراب اجتماعی دارید ممکن است لازم باشد که برای یک کلاس یا در سرکار خود سخنرانی کنید، اما راهی پیدا می‌کنید که این کار را انجام ندهید، حتی اگر  این کار شما باعث عقب‌نشینی یا نگرفتن ترفیع درجه شود.” “بسیاری از مردم از سخنرانی‌ها متنفرند و آن‌ها را دشوار می‌دانند، اما اگر شما هم از سخنرانی اجتناب می‌کنید، شاید وقت آن رسیده باشد که در مورد اضطراب اجتماعی خود کارکنید.” اگر متوجه شدید که از ترس رویدادها، قرار شام‌ یا فرصت‌های دیگر در شبکه‌سازی استفاده نکرده‌اید، ممکن است بخواهید با یک متخصص تماس بگیرید.

۴. گاهی تمام برنامه‌ها را لغو می‌کنند

درحالی‌که ایده لغو برنامه‌هایی برای ایجاد احساس بهتر در بین افراد درون‌گرا رایج است، اما یک عادت مشابه را می‌توان از روی اضطراب اجتماعی تجربه کرد. اما برای تشخیص آن تفاوت کمی وجود دارد.

رود بو می‌گوید: “همه گاه‌وبیگاه یک رویداد اجتماعی را برگزار می‌کنند، اما اگر به دلیل ترس مکرراً از رفتن به وقایع اجتماعی اجتناب می‌کنید، حتی اگر دوست دارید بروید، ممکن است در فکر اضطراب اجتماعی خود باشید و با آن کلانجار بروید.” یک فرد درون‌گرا ممکن است واقعاً یک‌شب را خوشگزرانی ترجیح دهد، اما اگر اضطراب اجتماعی دارید، ممکن است به دلایل منفی‌تری برنامه‌ها را لغو کنید.

۵.وقتی ترجیح می‌دهند بیرون بروند هیچ لذتی نمی‌برند

به‌طورکلی، افراد درون‌گرا می‌توانند در محیط‌های اجتماعی سرگرم و آرام باشند. اگر فکر می‌کنید به‌راحتی درون‌گرا هستید، اما احساس آرامش در کنار افراد دیگر بسیار سخت است، پس ممکن است اضطراب اجتماعی داشته باشید.

دکتر “آکاسیا پارکس، دانشمند ارشد قلب، می‌گوید: اضطراب ممکن است باعث شود بیش‌ازحد حواس شما پرت شود و از لذت بردن با خود لذت نبرید، بنابراین مواردی مانند ذهن آگاهی و زمینه‌سازی می‌تواند به شما کمک کند تا در این شرایط آرامش بیشتری داشته باشید.

درون‌گراها و برون‌گراها در کیفیت دوستی‌هایی که دارند تفاوتی ندارند. “

رابینسون می‌گوید، نکته مهم دیگری که باید در مورد افراد درون‌گرا به خاطر بسپارید این است که فقط به این دلیل که آن‌ها ترجیح می‌دهند بین افراد کمتری باشند، این بدان معنا نیست که آن‌ها هنوز دوستی و روابط باکیفیتی ندارند. “وقتی دوستی برقرار شد، درون‌گراها و برون‌گراها در کیفیت دوستی‌های خود تفاوتی ندارند.

اگرچه جامعه ما بیشتر متمایل به برون‌گراها است اما به نظر می‌رسد نقش‌های رهبری، ایجاد ارتباطات و غیره در این حوزه قرار دارد. اما به نظر می‌رسد تصور ظاهری بد درون‌گراها گاهی اوقات آب چندانی برای مردم گرم نمی‌کند. ادلشتین می‌گوید: “بسیاری از مردم استدلال کرده‌اند که ما در فرهنگ های خود چنان به برونگرایی ارزش می‌دهیم و آن را ارزشمند می­دانیم و همین امر باعث می­ شود درون‌گرایی را یک صفت بد ارزیابی کنیم.” “اما درون‌گرایی هیچ مشکلی ندارد.”

درواقع، افراد درون‌گرا علاوه برداشتن روابط عالی، می‌توانند در حرفه خود بسیار موفق هم باشند. تنها تفاوت در این است که آن‌ها تمایل بیشتری به سمت نقش‌هایی دارند که دارای عنصری از تنهایی است، مانند حسابداری، مهندسی، نوشتن یا رانندگی با کامیون با مسافت طولانی که می تواند شرایط کار کردن به صورت انفرادی را برای افراد فراهم کند.

برون‌گرایی چیست؟

برونگرایی یکی از پنج ویژگی شخصیتی است. این ترجیح شخصیتی نشان می‌دهد که فرد چقدر اجتماعی است. فردی که در آزمون شخصیت ازلحاظ برون‌گرایی امتیاز بالایی کسب می‌کند، زندگی برای او مانند مهمانی است. آن‌ها از بودن در کنار مردم، شرکت در جمع‌های اجتماعی لذت می‌برند و سرشار از انرژی هستند. فردی که برونگرایی کمی دارد، از کار گروهی خارج می‌شود و راحت‌تر کار می‌کند.

شخصی که ترجیح برون‌گرایی بالایی دارد، فردی برون‌گرا و مشتاق است.

افرادی که در آزمون شغلی برون‌گرایی بالایی دارند، تمایل به جستجوی شرکت و تحریک افراد دیگر دارند. آن‌ها از تعامل با دنیای خارج لذت می‌برند. این افراد از هیجان رشد می‌کنند و افرادی مشتاق و عمل‌گرا هستند. آن‌ها دوست دارند در گروه‌ و در مرکز توجه قرار بگیرند.

در روی دیگر سکه افراد درون‌گرا قرار دارند. این افراد نشاط و انرژی کمتری نسبت به برون‌گراها دارند. آن‌ها کمتر درگیر فعالیت‌های اجتماعی هستند و تمایل دارند ساکت باشند و خود را از اجتماع حفظ کنند. فرد درون‌گرا به تحریک خارجی که برون‌گراها انجام می‌دهند، احتیاج ندارد. با شرکت در یک تست رایگان شخصیت، در مورد سایر ویژگی‌های خود می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید و شخصیت خود را بسنجید.

صفات فرعی صفت برون‌گرایی

ویژگی­ های فرعی مشترک در برونگراها . در ادامه صفاتی را معرفی می­کنیم که  می‌توان آن ­ها را مستقل از صفتی که در یک آزمون شخصیت به آن تعلق دارند ارزیابی کرد. صفات فرعی دامنه برون‌گرایی عبارت‌اند از:

 • دوستی ­های فراوان و غالبا سطحی
 • بیان کردن احساسات به راحتی
 • سطح فعالیت بالا
 • هیجان‌طلبی زیاد
 • خوش‌رویی
 • اذعان
 • پرحرفی
 • لذت بردن از اینکه در مرکز توجه باشد
 • عمل‌گرا
 • درگیر کردن
 • به سختی تمرکز میکنند

شغل و ویژگی برونگرایی

مشاغل مختلف به سطوح مختلف برونگرایی نیاز دارند. سطح بالای برونگرایی ممکن است برای مشاغلی که نیاز به تعامل زیادی با افراد دیگر دارند مانند روابط عمومی، تدریس و فروش مفید باشد. موقعیت‌هایی که بیشتر به کار مستقل و منفرد متمرکز هستند، ممکن است بیشتر مناسب افرادی باشد که سطح برونگرایی کمتری دارند.

از طریق آزمون شخصیت شناسی ،بصیرت جدیدی در مورد نقاط قوت شغلی کسب کنید.

بسیاری از افراد دارای ویژگی‌هایی از چندین تیپ شخصیتی هستند. ویژگی برون‌گرایی یکی از پنج حوزه در تئوری شخصیت پنج ترجیح شخصیتی بزرگ است که توسط محققان مستقل طی چندین دهه توسعه‌یافته است. بسیاری از استخدام‌کنندگان و مشاوران شغلی از این مدل برای آزمایش شخصیت استفاده می‌کنند.

برونگرا بودن به این معنی نیست که شما نمیتوانید محقق خوبی باشید یا نمیتوانید کارهای مربوط به درونگرایی را انجام دهید.

برون‌گرا بودن به معنای پیشرفت در انرژی افراد و چیزهای اطراف است.

صفات رایج برون‌گراها

 • شبکه‌های اجتماعی بزرگی دارند
 • از بودن در مرکز توجه لذت می‌برند
 • تمایل دارند با صدای بلند فکر کنند
 • سریع تصمیم می‌گیرند
 • از قرار گرفتن در کنار افراد دیگر انرژی کسب می‌کنند
 • خروجی، پرشور و مثبت دارند
 • در ترجیحات شغلی تیم گرا و دوستدار پیشرفت هستند

نظریه راین شرمن

راین شرمن، PhD، دانشیار روانشناسی در دانشگاه فن‌آوری تگزاس در مورد درون‌گرایی و برون‌گرایی می‌گوید: “برون‌گراها به‌احتمال‌زیاد مرکز یک‌ شبکه اجتماعی هستند.” “آن‌ها به‌احتمال‌زیاد کسی هستند که افراد زیادی را می‌شناسد.”

اگرچه هیچ تحقیقی نشان نداده است که تفاوت بین واکنش درون‌گرایان و برون‌گراها نسبت به تغییرات و پذیرش آن‌ها وجود داشته باشد، اما ازآنجاکه برون‌گراها تمایل به محافل اجتماعی بزرگ‌تری دارند، این موضوع می‌تواند در تأثیر عمیق رویدادهای بزرگ زندگی بر آن‌ها تفاوت ایجاد کند.

شرمن می‌گوید: “آن‌ها می‌توانند افراد بیشتری را برای تأمین راحتی و حمایت اجتماعی دورهم جمع کنند.” “بنابراین هنگامی‌که یک رویداد مهم اتفاق می‌افتد، آن‌ها پشتیبانی بیشتری نسبت به افراد درون‌گرا دارند.”

“دنیای ما بیشتر به سمت برون‌گراها و ایجاد ارتباطات متمایل و تنظیم‌شده است.”

بعلاوه، جامعه ما بیشتر متمایل به پذیرش برون‌گراها است. ادلشتین می‌گوید: “من فکر می‌کنم شما می‌توانید ادعا کنید که آن‌ها از بسیاری جهات برای جهان ما مناسب‌ترند.” “دنیای ما به‌نوعی تنظیم‌شده است که بیشتر به سمت برون‌گراها و برقراری ارتباط، مصاحبه شغلی و قرار ملاقات می‌رود. پس همه این موارد باعث سهولت کار می‌شود. ”

این بخشی از دلیلی است که برون‌گراها را بیشتر می‌توان در نقش‌های رهبری، یا در شغل‌های مردم محور مانند فروش، بازاریابی یا روابط عمومی یافت.

اما مهم است که به خاطر داشته باشید که برون‌گرایی هنوز هم تنها یکی از مؤلفه‌های شخصیتی یک فرد است. ادلشتین می‌گوید: “من فکر می‌کنم یک تفکر بزرگ در مورد درون‌گرایی و برون‌گرایی در ترکیب با سایر صفات این است که این ویژگی ها طعم دیگری خواهند داشت.” به‌عنوان‌مثال، تفاوت زیادی بین یک برون‌گرا که موردقبول است در مقابل شخصی که با صدای بلند صحبت می‌کند و اظهارنظرهای بی‌ادبانه می‌کند وجود دارد.

چگونه می‌توانید بفهمید که درون‌گرا هستید یا برون‌گرا؟

بیشتر ما جایی در وسط دو حالت افراطی سقوط خواهیم کرد. این‌یک اتفاق  خوب است، به‌خصوص که جامعه ما هرروز وسواس بیشتری در تقسیم ما به “انواع تیپ‌های شخصیتی ” و درون‌گرایی و برون‌گرایی پیداکرده است.

مک آدامز می‌گوید: “برخی از معیارهای” بسیار معروف “شخصیتی (معروف‌ترین شاخص Myers-Briggs Type یا MBTI) برای قرار دادن افراد در انواع مختلف این ترجیحات است. “هیچ نوعی وجود ندارد، و این اقدامات هیچ اعتبار علمی ندارند. چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که مردم نسبت به مکانی که روی پیوستار قرار می‌گیرند تفاوت نشان می‌دهند.

شرمن برای اینکه بفهمد در چه وضعیتی از درون‌گرایی و برون‌گرایی قرار دارید، توصیه می‌کند از آزمون شخصیت دیسک یا mbti استفاده کنید، که به شما می‌گوید در برون‌گرایی بالا هستید یا تمایل کمتری به برون­گرایی دارید. آگاهی از شخصیت خود قطعاً می‌تواند مفید واقع شود. شرمن می‌گوید: “این کار نوعی احساس ثبات، قابل پیش‌بینی بودن و قابلیت اطمینان بیان ما از خود را در طول زمان فراهم می‌کند.”

دلایل برون‌گرایی

دلیل دقیق اینکه مردم گرایش به برونگرایی یا درون‌گرایی بیشتری دارند موضوع بحث و تحقیق قابل‌توجهی در روانشناسی بوده است. همانند بسیاری از این بحث‌ها، این سؤال به دو عامل اصلی تبدیل می‌شود: طبیعت یا پرورش.

ژنتیک: درون‌گرایی و برون‌گرایی به‌وضوح یک مؤلفه ژنتیکی قوی دارد. مطالعات روی افراد دوقلو نشان می‌دهد که ژنتیک بین ۴۰ تا ۶۰ درصد در درون‌گرایی و برون‌گرایی نقش دارد.

محیط‌زیست: مطالعات در مورد خواهران و برادران در سال ۲۰۱۱ نشان داده است که تجارب فردی وزن بیشتری نسبت به تجربیات مشترک در خانواده‌ها دارند

تنوع در این ویژگی ممکن است با تفاوت در تحریک قشر مغزی مرتبط باشد. به گفته برخی محققان برون‌گراها تمایل به تحریک خارجی بیشتری دارند درحالی‌که درون‌گراها تمایل دارند خیلی راحت تحریک شوند.

کلام آخر

هرکدام از ما شاید تمایلاتی نسبت به تیپ‌های شخصیتی مثل درون‌گرایی و برون‌گرایی دارد که می‌توان آن‌ها را تغییر داد و این موضوع نمی‌تواند باعث شود تمایلات افراد نادیده گرفته شود. شما می‌توانید درون‌گرا باشید اما می‌توانید تمایلات برونگرایی نیز داشته باشید. شما می‌توانید برونگرا باشید اما تمایلات درون‌گرایی داشته باشید.

می‌توانید درون‌گرا باشید اما تمایل داشته باشید در محیط‌های شلوغ قرار بگیرید و از آن لذت ببرید یا حتی می‌توانید برونگرا باشید اما در محیط‌های شلوغ قرار نگیرید و از آن لذت نبرید.

با توجه به تحقیقات این موضوع بیان می‌کند که شما با قرار گرفتن در جامعه می‌توانید ترجیحات تیپ شخصیتی درون‌گرایی و برون‌گرایی خود را تغییر دهید.

آیا شما درون گرا هستید با برون گرا؟آیا دوست دارید تیپ های شخصیتی را یاد بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید