زمان مطالعه: 8 دقیقه آشنایی با انواع سخنرانی به ما کمک می‌کند تا قبل از سخنرانی به کلام و…" /> زمان مطالعه: 8 دقیقه آشنایی با انواع سخنرانی به ما کمک می‌کند تا قبل از سخنرانی به کلام و…" />

روانشناسی زبان بدن، کمک به درک بهتر ویژگی‌های غیرکلامی

خانه » بلاگ » روانشناسی زبان بدن، کمک به درک بهتر ویژگی‌های غیرکلامی
روانشناسی-زبان-بدن،-کمک-به-درک-بهتر-ویژگی‌های-غیرکلامی

فهرست عناوین

آشنایی با انواع سخنرانی به ما کمک می‌کند تا قبل از سخنرانی به کلام و شیوه کلام خودمان یک دسته‌بندی اختصاص دهیم. همه‌ی انسان‌ها از زمانی که شروع به صحبت کردن می‌کنند، در حال سخنرانی هستند مهم نیست در کجا و چگونه مهم این است که درحال ردوبدل کردن اطلاعات کلامی خود با دیگران هستند. یکی از مهم ترین فاکتورهای سخنرانی، استفاده از زبان بدن است. که در این مطلب هم روانشناسی زبان بدن را بررسی میکنیم.

برخی از کودکی با رفتن به دوره های آموزشی یاد می‌گیرند چگونه سخنران خوبی باشند و انواع سخنرانی را یاد می‌گیرند تا بتوانند در زندگی خود از این مهارت استفاده کنند. بعضی ها در جوانی و بعضی ها حتی در پیری . البته باید بدانید سن و سال مهم نیست مهم خواستن است که هر فرد بخواهد مهارتی را برای رشد و موفقیت خود یاد بگیرد.

روانشناسی زبان بدن، درک ویژگی‌های غیرکلامی

چرا بسیاری از افراد در روانشناسی زبان بدن اشتباه می‌کنند؟

سوءتفاهم‌ها در مورد روانشناسی زبان بدن از کجا ناشی می‌شوند؟

روانشناسی زبان بدن چگونه کمک می‌کند ویژگی‌های غیرکلامی را بهتر درک کنیم؟

روانشناسی زبان بدن چگونه بدن ما را شکل می‌دهد؟

چرا ما زبان بدن کسانی را که می‌شناسیم بهتر درک می‌کنیم؟

روانشناسی زبان بدن

هر ارتباطی که شکل می‌گیرد و وجود دارد دارای شرایطی است که می‌تواند آن را ادامه‌دار کند یا آن را از بین ببرد. در یک ارتباط ویژگی‌های کلامی و غیرکلامی می‌تواند به تداوم ارتباط کمک شایانی بکند.

اما ویژگی‌های غیرکلامی تأثیرات بیشتری بروی افراد دارد که کمک می‌کند به آن‌ها مفهوم کلام شمارا بهتر درک کنند. اما این ویژگی‌های غیرکلامی را باید ازلحاظ روانشناسی زبان بدن موردبررسی قرارداد تا بتوان قضاوتی درست از صحبت‌های طرف مقابل کرد.

بسیاری تعبیرهای اشتباهی در مورد روانشناسی زبان بدن انجام می‌دهند که می‌تواند ما را برای شناسایی و تعبیر بعضی از عبارات غیرکلامی گمراه کند. هرکدام از مهارت‌های غیرکلامی می‌تواند ازلحاظ روانشناسی معنا و مفهوم جداگانه‌ای داشته باشد.

درصورتی‌که به ما می‌گویند اگر فردی به‌طور مثال دست‌به‌سینه بایستد یعنی اینکه با نظر ما مخالف است درصورتی‌که همین دست‌به‌سینه نشستن یا ایستادن می‌تواند معنا و مفهوم‌های زیادی داشته باشد که ازلحاظ روانشناسی زبان بدن موردقبول یا رد قرار می‌گیرند و هرکدام می‌تواند ازلحاظ روان‌شناسی زبان بدن و شرایط مختلف تعبیرهای بسیاری داشته باشد.

نظر متخصصان در مورد روانشناسی زبان بدن

ما در این مقاله قصد داریم روانشناسی زبان بدن را موردبررسی قرار دهیم و به شما نشان دهیم که چگونه می‌توان از روانشناسی زبان بدن برای درک بهتر ویژگی‌های غیرکلامی استفاده کرد.

بسیاری از صحبت‌های متخصصان درباره روانشناسی زبان بدن اشتباه است. بزرگ‌ترین تصور اشتباهی که توسط بسیاری از افراد به‌اصطلاح متخصص انجام‌شده این است که حرکات خاص، مثلاً از دستان شما، معانی خاصی دارند. درصورتی‌که ازلحاظ روانشناسی این حرکات، مبهم هستند.

آن‌ها می‌توانند معنای زیادی داشته باشند. اگر من دستانم را به حالت ضربدر و درروی سینه نگه‌دارم یا دست‌به‌سینه بایستم، ممکن است نشانه دفاعی من باشد، اما این موضوع نیز ممکن است باشد که من سردم شده است، یا خسته باشم و خودم را با کمک بازوهای خود نگه می‌دارم یا راحت باشم.

و من حتی می‌توانم همه آن چیزها را یک‌باره از خود نشان دهم. ممکن است به‌طور هم‌زمان سرد، خسته، در حالت دفاعی و حالت راحتی داشته باشیم و از همه‌ی این موارد استفاده کنم.

سوءتفاهم از دو منبع ناشی می‌شود.

۱.فشار به متخصصان برای درک و روانشناسی زبان بدن

فشار بر متخصصان برای قطعی به نظر رسیدن و تجزیه‌وتحلیل فوری برای تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی در دنیای بی‌تاب که بیش از حقیقت به گزش صدا یا متن‌های جذاب صوتی کوتاه علاقه دارد.

دوم، تاریخ مطالعه روانشناسی زبان بدن. این کار با آنچه ما در این زمینه “آرم” یا نمونه می‌نامیم آغاز شد. آن حرکات نادر که دارای معانی خاصی هستند، مانند انگشت وسط، علامت صلح، اشاره خوب و غیره.

درنتیجه، طبیعی بود که با تعصب نسبت به معانی خاص، به بقیه حرکات اشاره‌کنیم. اما تعداد نشان‌ها در همه فرهنگ‌ها بسیار کم است و بعدازآن حرکات قابل‌اعتماد معنای خاصی را نشان نمی‌دهند.

۲.خواندن و روانشناسی زبان بدن از صورت کار سختی است

بیشتر ما بزرگ‌سال، یاد گرفته‌ایم که احساسات واقعی خود را بپوشانیم. حداقل همان‌طور که ما چهره‌ی خود را نشان می‌دهیم زیرا ما باید در محل کار، خانه و محیط اجتماعی با دیگران کنار بیاییم.

بنابراین ما وانمود می‌کنیم که به موضوعی علاقه‌مند هستیم، وانمود می‌کنیم که لبخند می‌زنیم، وقتی واقعاً عصبانی می‌شویم یا از موضوعی بسیار خسته می‌شویم، آن موقع است که زبان بدن واقعی خود را نشان می‌دهیم.

البته، ما در این فریب های مؤدبانه کامل نیستیم. ما همیشه نمی‌توانیم آن خمیازه را کاملاً خفه کنیم. اما در بیشتر موارد، چهره‌ای که به جهانیان ارائه می‌دهیم ماسکی مؤدبانه است که احساسات واقعی ما را پنهان می‌کند. و این معمولاً خوب است: این موضوع به همه ما کمک می‌کند تا با دیگران کنار بیاییم.

۳. گاهی صورت شدیدترین احساسات را مخفی می‌کند

گاهی می‌گویند که می‌توانید یاد بگیرید چگونه از حالت‌های صورت و روانشناسی زبان بدن دیگران را بخوانید. درصورتی‌که باید به این نکته توجه کرد که این میکرو عبارات زودگذر هستند. مدت‌زمان آن‌ها کمتر از یک ثانیه است و یادگیری نحوه تشخیص آن‌ها به کار و تمرین بسیار نیاز دارد.

و آن‌ها معمولاً فقط وقتی ظاهر می‌شوند که بخواهیم احساسی بسیار قوی را با آنچه پذیرفته‌ایم مغایرت داشته باشد. ابراز احساس واقعی به‌طور ناگهانی و به‌طور مختصر مانند برق در تاریکی صورت ما شکسته و از بین خواهد رفت.

۴. روانشناسی زبان بدن : نشانه‌هایی از قصد است نه معنای خاص

آنچه در روانشناسی زبان بدن با دقت بسیار خوبی بیان می‌شود، هدف عاطفی ما است. در حقیقت، تحقیقات مغزی نشان می‌دهد هر آنچه را که احساس می‌کنیم ابتدا در بدن خود نشان می‌دهیم و فقط بعداً (بعد از نانوثانیه) در ذهن آگاه ما نشان داده می‌شود.

بنابراین، اگر گرسنه، بی‌تاب، عصبانی یا خوشحال باشیم، بدن ما ابتدا این را می‌داند، و آن‌ها کاملاً قابل‌اعتماد این احساسات را نشان می‌دهند. بنابراین، یادگیری خواندن و روانشناسی زبان بدن مسئله یادگیری درک اهداف دیگران است، نه افکار آگاهانه خاص آن‌ها، که این موضوع را باید ازلحاظ شرایط روانشناسی فرد موردبررسی قرارداد.

و اگرچه بسیاری از ما در پوشاندن احساساتمان در چهره خود مهارت کافی داریم، اما در استتار کردن احساس خود در بقیه اعضای بدن مهارت نداریم. این به این دلیل است که بدن ما ابتدا می‌داند چه چیزی را می‌خواهد نشان دهد.

زمانی که ذهنِ آگاه ما عصبانیت یا آن شادی را تشخیص می‌دهد، قبلاً در بدن ما نمایان شده است و آن حرکت را برون‌ریزی کرده است. و این همان چیزی است که می‌توانید یاد بگیرید وان را بخوانید.

۵.شما در روانشناسی زبان بدن آشنایان قوی‌تر هستید

خبر خوب واقعاً این است که، ازلحاظ روانشناسی برای افرادی که می‌شناسید، شما در روانشناسی زبان بدن آن‌ها از مهارت بیشتری برخوردار هستید. شما بدون اینکه در مورد حرکات بدن آن‌ها فکرکنید می‌دانید مقصود آن‌ها از ابراز این نوع زبان بدن چیست.

وقتی همسرتان ناراحت است اما از چهره­‌ی او کاملاً این ناراحتی مشخص نیست، یا فرزندتان خسته شده است، یا رئیس شما می‌خواهد کاری هم‌اکنون انجام شود، شما به‌راحتی متوجه می‌شوید.

با افرادی که می‌شناسیم، ساعت‌های زیادی را به تفسیر علائم پرداخته‌ایم و تقریباً متوجه افکار آن‌ها می‌شویم. مطمئناً، حتی افرادی که ما آن‌ها را بهتر می‌شناسیم می‌توانند ما را فریب دهند، اما این موضوع معمولاً برای مدت طولانی و دائمی نیست و گذرا است.

۶. برای روانشناسی زبان بدن، به آن موضوع فکر نکنید

ما به‌عنوان انسان برای خواندن احساسات و اهداف دیگران سخت‌گیر هستیم. در مغز خود نورون‌های آیینه داریم که وقتی ذهن ناخودآگاه ما احساسی را در شخص دیگری ثبت می‌کند، آتش می‌گیرد و فعال می‌شود.

احساسات آن شخص دیگر را تقلید می‌کنیم تا بتوانیم احساسش را با خودش به اشتراک بگذاریم و او را درک کنیم. این تخصص در مقیاس زمانی تکاملی توسعه‌یافته و قسمت مهمی از توانایی ما برای زنده ماندن به‌عنوان یک‌گونه است. وقتی ترس را می‌بینیم، بلافاصله و ناخودآگاه واکنش نشان می‌دهیم تا در صورت لزوم آماده اقدامات سریع باشیم.

این مهارت ناخودآگاه بهترین متحد شما در روانشناسی زبان بدن دیگران است، زیرا شما از قبل می‌دانید چه خبر است. فقط کافی است که این دانش را از مغز ناخودآگاه خود به ذهن آگاه خود برسانید تا آگاهانه بر اساس اطلاعات عمل کنید.

بنابراین اجازه دهید ذهن ناخودآگاه خود این کار را انجام دهد و به‌جای آن در تلاش برای بی‌هوش کردن خود برای کسب اطلاعات قابل‌اعتماد در مورد هدف عاطفی دیگران باشید.

چه طور باید شروع کرد؟

به‌سادگی از ذهن ناخودآگاه خود بپرسید، و منتظر پاسخ باشید. شما قبلاً آن را می‌دانید. این همان معنایی است که مردم وقتی از “دل” یا “غریزه” صحبت می‌کنند. این جادو نیست، یا اینکه فکرکنید کیهان با شما حرف می‌زند.

ذهن ناخودآگاه شما به‌طور خودکار دمای عاطفی همه اطراف شمارا ثبت می‌کند. فقط توجه کنید و به دل خود گوش دهید تا ذهن آگاه شما نیز به آن مبتلا و درگیر شود. با تمرین، توانایی‌های شما به‌سرعت بهبود می‌یابد.

۷. شما ۳ مغز دارید برای روانشناسی زبان بدن

ذهن هوشیار شما در روانشناسی زبان بدن ضعیف است، زیرا تکامل این کار را به ذهن ناخودآگاه شما تحمیل می‌کند، که بسیار بزرگ‌تر و سریع‌تر است و می‌تواند کار را در نانوثانیه انجام دهد.

اما شما یک “ذهن” سوم هم دارید، به معنای واقعی کلمه این ذهن در دل شماست. در واقع، تعداد رگ‌ها شما در دل بیشتر از تعداد گربه‌ها در مغز است. و ان مغز در دل شما به ذهن ناخودآگاه شما متصل است، به‌طوری‌که وقتی مثلاً از عصبی بودن مطلع شدید، این پایان یک‌روند طولانی ذهن ناخودآگاه شما و تبادل دل شما در مورد آن عصبی بودن است..

شما پروانه‌ها را در معده خود می‌گیرید. معده شما به‌خوبی می‌تواند در صورت وجود خطر یا فرصتی به شما بگوید زیرا این بخشی از یک سیستم سنجش پیچیده با ذهن ناخودآگاه شماست (آن چیزی که در ذهن شماست) که به‌طور مداوم محیط اطراف شما و به‌ویژه افراد دیگر را اسکن می‌کند.

بنابراین توجه به تخصص خود را شروع کنید. ازآنجاست که بینش واقعی بدن از آن ناشی خواهد شد.

حال با توجه به مطالب بالا بعضی از حرکات زبان بدن را که به‌صورت خاص هستند و می‌توان آن‌ها را ازلحاظ روانشناسی زبان بدن و از نظر عاطفی مورد تحلیل قرارداد، می‌پردازیم.

اولین مرد پیروز در سه بازی المپیک

در سال ۲۰۱۶، یو سین بولت با تبدیل شدن به اولین مرد پیروز ۱۰۰ متر در سه بازی متوالی المپیک، تاریخ‌ساز شد. با به هیجان در آمدن استادیوم، بولت به روال معمول خود زبان بدن مخصوص خود را نشان داد (یک زانو پایین است، یک بازو از آرنج خم شده و دست دیگر به آسمان اشاره دارد. این ژست معروف امضای یوسین بولت است).

این حرکت او در روانشناسی معروف به “ژست رعد و برق”بوده که بسیار محبوب نیز است. افراد بسیاری مانند اوباما انواع متفاوتی از این ژست را امتحان کرده‌اند. ژست برنده‌ی بولت، قدرت، متانت و اعتمادبه‌نفس بیشتری دارد.

یا به عبارت دیگر، یکی از بزرگ‌ترین ورزشکاران جهان نشان می‌داد که برندگان چگونه به نظر می‌رسند او به‌راحتی به ما قدرت روانشناسی زبان بدن را نشان می‌داد.

در روانشناسی زبان بدن هنر قدرت پردازی و ارتباطات غیرکلامی به‌عنوان بخشی از خودسازی جذاب است.

سخنرانی امی کادی

سال ۲۰۱۲، یک روانشناس اجتماعی به نام امی کادی یک سخنرانی در تد (TED) با عنوان بدن شمارا شکل می‌دهد. امی کادی این سخنرانی را در ۲۰ دقیقه انجام داد.

این سخنرانی تبدیل به دومین سخنرانی محبوب TED در تاریخ شد.

در زیر این ویدئو بیش از ۲۵۰۰ پاسخ از طرف بینندگان قرار گرفت که به‌نوبه‌ی خود تأثیر بسیار زیادی روی مخاطب داشت. او در مورد موضوعاتی در مورد روانشناسی زبان بدن صحبت کرد که در ادامه سرفصل‌های آن را برایتان می‌آوریم:

“من واقعاً می‌خواهم با تمام این مراحل کوچک رفتار خود را تغییر داده و زندگی را به سمت موفق بودن ببرم.”

“بدن ما ذهن ما را تغییر می‌دهد و ذهن ما می‌تواند رفتار ما را تغییر دهد، و رفتار ما می‌تواند نتایج ما را تغییر دهد.”

کتاب حضور

پس از سخنرانی جنجالی و پر بیننده‌ی، کادی کتابی پرفروش به نام “حضور” نوشت که در آن قدرت حضور در ایجاد تغییرات گسترده در زندگی را به‌صورت برجسته بررسی کرد. نکته اصلی از سالها تحقیق وی این است که

“زبان بدن شما ممکن است شما را شکل دهد.”

ما می‌دانیم که ذهن ما بدن ما را تغییر می‌دهد. کودی می‌پرسد که آیا درست است که بدن ما نیز می‌تواند نظر ما را تغییر دهد.

این موضوع باعث می‌شود انسان به فکر فرو برود. و این سؤال را از خود بپرسد که آیا می‌توانیم با چیزی ساده مانند یادگیری تعدیل نشانه‌های جسمی و کلامی، بر پیروزی تأثیر بگذاریم؟

کلام آخر

روانشناسی زبان بدن امروزه در کسب و کار و زندگی روزمره از اهمیت زیادی برخوردار است و این اهمیت غیر قابل انکار است؛ یادگیری علم روانشناسی زبان بدن و توجه به کاربرد آن میتواند باعث رشد شما هم در کسب و کار و هم در زندگی روزمره شود.

تا به حال به زبان بدن دیگران دقت کرده‌اید؟ چه نکاتی را در روانشناسی زبان بدن دیگران می‌توانیم تشخیص دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید