زمان مطالعه: 7 دقیقه زندگی متعالی رویای همه‌ی انسان‌های موفق است.اگر یک سخنران بخواهد اثرگذاری فوق‌العاده‌ای داشته باشد نیاز…" /> زمان مطالعه: 7 دقیقه زندگی متعالی رویای همه‌ی انسان‌های موفق است.اگر یک سخنران بخواهد اثرگذاری فوق‌العاده‌ای داشته باشد نیاز…" />

راز سخنرانی عالی

خانه » بلاگ » راز سخنرانی عالی

فهرست عناوین

زندگی متعالی رویای همه‌ی انسان‌های موفق است.اگر یک سخنران بخواهد اثرگذاری فوق‌العاده‌ای داشته باشد نیاز است که سخنرانی عالی ارائه دهد. این سخنرانی یعنی هم برای مخاطب جذاب باشد و هم سخنران از اجرای عالی خودش لذت ببرد. برای رسیدن به این سطح از سخنرانی باید ملزوماتی را رعایت کنیم که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم. با تیم سه‌درصد در این مقاله همراه باشید تا راز‌های سخنرانی عالی را با شما به اشراک بگذاریم.

راز سخنرانی عالی، رموزی که شما نمی‌دانید

سخنرانی عالی چه ویژگی‌هایی دارد؟
چگونه می‌توان سخنرانی عالی داشت؟
درکشتزار سخنرانی چگونه می‌توان بذرهای خوبی کاشت؟
چگونه تأثیر سخنرانی خود را افزایش دهیم؟
چگونه از ابزارها برای تقویت سخنرانی خود استفاده کنیم؟
مرز بین سخنران عالی و سخنران بد چیست؟
چگونه در سخنرانی خود بهترین ارتباط را با مخاطب خود به وجود آوریم؟
راز نفوذ بر قلب مخاطب در سخنرانی عالی چیست؟
چگونه ترس از سخنرانی را مدیریت کنیم؟
مهم‌ترین دغدغه هر سخنران می‌تواند عالی اجرا کردن سخنرانی خود باشد. مقالات و کتاب‌های بسیاری در این رابطه نوشته‌شده و دوره‌های زیادی در این رابطه برگزارشده است. و سؤالی مهم که می‌تواند سبک سخنرانی شمارا تا ابد جاودان کند.

چگونه می‌توان یک سخنرانی عالی برگزار نمود؟

ما در این مقاله قصد داریم به یک سخنرانی عالی از زاویه‌های دیگری نگاه کنیم و رمز و رازهای گفته نشده‌ای درباره‌ی یک سخنرانی عالی را به شما ارائه نماییم. پس این مقاله‌ی فوق‌العاده را از دست ندهید زیرا مطالبی را مطالعه خواهید کرد که در هیچ سایت یا دوره‌ای نمی‌بینید.
در اکثر آموزش‌هایی که برای سخنرانی عالی وجود دارد در آن سخنران و یا استاد و یا آموزش‌دهنده به این موضوع می‌پردازد که کلمات تا ۷ درصد در انتقال پیام موثر هستند. درحالی‌که صدای شما ۳۸ درصد و زبان بدن ۵۵ درصد می‌تواند روی پیام انتقالی شما تأثیرگذار باشد.
مطالب بالا تا حدودی درست است اما برای یک سخنرانی عالی اکتفا به همین نکات کافی نیست. بسیاری از همین مدرسان می‌گویند که مطالعه‌ی زیاد و به‌روز بودن محتوای سخنرانی مهم‌تر از زبان بدن سخنران است.
بعضی از مدرسان به‌ اشتباه قصد دارند اطلاعات خود را به مخاطب ارائه دهند. آن‌ها تمام اطلاعات خود را با سرعت زیاد به مخاطب خود ارائه می‌کنند همچنین این سخنرانان با سرعت زیاد، روی صحنه راه می‌روند و این باعث می‌شود مخاطب سخنرانی احساس خوبی نداشته باشد.
در این سخنرانی‌ها اطلاعات نادرست به مخاطب داده می‌شود، زیرا اجرای واقعی با تئوری‌های سخنرانی متفاوت است و با این آموزش‌ها نمی‌توان روی صحنه، سخنرانی عالی اجرا کرد. زیرا سخنران با این روش‌ها نمی‌تواند داستان قوی و پیغام واقعی را به مخاطب خود ارائه نماید؛ پیام را نمی‌توان با کلیشه‌ها به مخاطب خود ارائه کرد.

کلیشه‌ها باعث ناپیوستگی و جدایی مطالب در سخنرانی می‌شود.

با ذره بین به مخاطب نگاه کن

ترس از سخنرانی، بیشتر از ترس از مرگ

مطالعات نشان می‌دهد که ترس از سخنرانی بیشتر از مرگ برای بزرگ‌سالان ترس و استرس ایجاد می‌کند. زیرا افراد به دلیل مشکلاتی مثل عدم دانش، کمبود مهارت در سخنرانی یا بیزاری از سخنرانی تمرکز خودشان را روی نکات منفی شان می‌گذارند. اما اگر همین افراد تمرکز خود را از عدم توانایی خود بردارند و تمرکز خود را به چگونگی ارزش دادن به مخاطب و اطلاعاتی که می‌دانند بگذارد می‌تواند استرس و ترس خود را از بین ببرند.
برای این کار کافی است موضوع مد نظر خودتان برای سخنرانی را مطالعه کنید، اطلاعات را سازمان‌دهی نمایید و آن‌ها را با صدای منحصربه‌فرد خود ارائه کنید.
در سخنرانی از شما خواسته می‌شود اطلاعات ارزشمندی به مخاطبین خود ارائه کنید، نه فقط حرف بزنید.

به طور کلی شما در قبال مخاطب خود مسئولیت دارید، پس موظف هستید، محتوای ارزشمندی ارائه کنید.

مخاطب مجسمه نیست؟

شاید این عبارت را شنیده‌اید که در هنگام سخنرانی برای جلوگیری از استرس و عصبی شدن، باید مخاطب را مثل مجسمه یا چیز دیگری فرض کنید، اما این طرز فکر از دیدگاه من کاملاً اشتباه است. زیرا اثرگذاری شما روی مخاطب کاهش پیدا می‌کند.
برای غلبه بر ترس و استرس به جای تحقیر مخاطب مانند مثال بالا، آن‌ها را دوست خود فرض کنید. زیرا اگر دوستان شما مخاطب سخنرانی شما باشند محتوای بهتری ارائه می‌کنید و در سخنرانی کردن استرسی نخواهید داشت. همچنین دوستان شما مشتاق‌اند مطالبی که با آن‌ها به اشتراک می‌گذارید، بشنوند.

ارتباط چشمی با تکنیک فنجان چایی

راه‌حل بسیار خوبی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطب وجود دارد. با اجرای این فن شما می‌توانید خاطره خوبی از سخنرانی خودتان در ذهن مخاطب ثبت کنید.
برای اینکه مخاطب از شما انرژی بگیرد به هر مخاطب در حد زمانی که برای پر کردن یک فنجان چایی لازم است نگاه کنید و بعد ارتباط چشمی خودتان را با مخاطب بعدی برقرار کنید.

اکثر سخنران ها از برقراری ارتباط چشمی استرس میگیرند ، برقراری ارتباط چشمی خوب با مخاطب میتواند شما را به یک سخنران حرفه ای و سخنرانی شما را به یک سخنرانی عالی تبدیل کند.

قصه های خلاق

داستان‌ها روش عالی برای اتصال به تخیلات و عواطف انسانی هستند. اگر شما بتوانید احساسات و عواطف مخاطب را درگیر کنید محتوای شما مدت زمان بیشتری در ذهن مخاطب باقی می‌ماند.
استفاده از داستان در سخنرانی بسیار قدرتمند است. با کمک داستان می‌توانید احساسات مخاطب را برانگیخته کنید و مخاطبان را با خود همراه کنید.
فیلم‌ها و سریال‌ها از این جهت جذاب هستند که یک خط داستانی را دنبال می‌کنند. استفاده از داستان مانند همان فیلمی است که می‌توانیم با شخصیت‌های آن سفری مشترک آغاز کنیم احساسات، انگیزه‌های شخصیت‌های فیلم را تجربه کنیم و از تجربیات شخصیت‌های داستان استفاده کنیم.
دقت کرده‌اید حتی بعد از اتمام فیلم درباره داستان آن صحبت می‌کنیم و دیدن فیلم را به دوستان خود توصیه می‌کنیم.اگر داستانی پشت سخنرانی شما باشد مانند یک فیلم جذاب در ذهن مخاطب حک می‌شود.
شما می‌توانید برای تأثیرگذاری سخنرانی‌های خود مهارت داستان‌گویی را آموزش ببینید و یا از داستان‌های فیلم‌ و سریال‌هایی که می‌بینید در سخنرانی خود استفاده کنید.
وقتی داستان یا ماجرای جذابی را می‌شنوید آن‌را یادداشت کنید و در سخنرانی خود از آن استفاده کنید.

لحن مناسب

در یک سخنرانی عالی حوصله مخاطب نباید سر برود، و یکی از فاکتورهایی که باعث سرحال موندن مخاطب شما میشود، تن صدا و لحن شماست.

داشتن تن صدا و لحن یکنواخت مخاطب را خسته و توجه او را از سخنرانی عالی شما برمیدارد. اگر دقت کرده باشید نشستن سر کلاس معلم ها و اساتید دانشگاه خیلی خسته کننده و خواب آوره با اینکه محتوایی که ارائه میشود واقعا ارزشمند است. چرا؟ به دلیل رعایت نکردن اهمیت تن صدا و لحن…

مثل بوته‌های سبک حرکت نکنید

وقتی‌که برای اولین بار در حال سخنرانی بودم مانند گیاهی که در معرض وزش قرار دارد روی سن این‌ور و آن ور‌می‌رفتم. خودم متوجه این حرکت نبودم، تا اینکه بعد از سخنرانی یکی از مخاطبان بعد از نظرسنجی به من گفت: آنقدر این‌طرف و آن‌طرف رفتی سرگیجه گرفتم.
وقتی شما با سرعت در حال قدم زدن روی سن هستید، نمی‌توانید ارتباط چشمی درستی با مخاطب خود داشته باشید. مثل آهو روی سن می‌دوید و می‌خواهید به تماشاگر نیز توجه کنید! این کار، حس بدی به مخاطب می‌دهد.

کشتزار سخنرانی

سخنرانی کردن روی سن مانند کشاورزی است. همان‌طور که در کشاورزی یک گیاه مانند گندم را می‌کاریم به آن رسیدگی می‌کنیم و درنهایت عمل برداشت را انجام می‌دهیم.
وقتی می‌خواهیم سخنرانی کنیم قدم زدن و ارتباط ما با مخاطب مثل کاشت بذر گیاه است.
هنگامی‌که تراکتور و دستگاه‌های کاشت محصول کار می‌کنند، بذرها به‌ردیف از روی نوار به سمت چرخ‌دنده‌ها برده می‌شود در آنجا چرخ‌دنده‌ها روی زمین غلط می‌خورد و با هر بار غلط خوردن دانه‌ها را یکی‌یکی روی زمین می‌کارد.
سخنرانی ماهم روی سن دقیقاً به همین شکل است. بذرها کلام ما هستند و دستگاه کاشت محصول ما، قدم زدن و ارتباط با مخاطب است.
با این نظم می‌توانید یک سخنرانی عالی داشته باشید و سخنرانی عالی را که مدنظرتان است شکل دهید. بیشتر سخنرانان حرفه‌ای نظم خاصی درحرکت کردن روی سن ندارند و همین امر از اثرات کلام آن‌ها می‌کاهد.
زمانی که شما در حین سخنرانی روی سن متوقف می‌شوید، می‌توانید ارتباط چشمی بهتری با مخاطب برقرارکنید و مخاطب از اینکه به او توجه می‌کنید خوشحال می‌شود. چون مخاطب احساس می‌کند توجه ویژه‌ای به او دارید. درحالی که شما با این تکنیک پاسخ‌گوی نیاز به توجه مخاطب بوده‌اید.
قرار نیست تا آخر سخنرانی در همین نقطه بمانید. پس دوباره حرکت کنید و به گوشه دیگر سن بروید و به بقیه مخاطبان توجه نشان دهید.

ابزار‌های گرافیکی

برای هر سخنرانی عالی می‌توان از ابزارهای زیادی استفاده کرد تا کیفیت سخنرانی افزایش یابد، ابزارهایی مانند پاورپوینت، نمودار، جزوه، فیلم‌ها و هر نوع رسانه دیگری که می‌تواند سخنرانی شمارا عالی‌تر کند.
نکته‌ای که وجود دارد این است که همه‌ی این ابزارها درحالی‌که می‌توانند کمک خوبی در ارائه‌ی سخنرانی باشند، اما فقط تکمیل کننده یک سخنرانی عالی هستند، نه حود آن…
استیوجابز، برای ترسیم یک تصویر فقط از پاورپوینت یا فیلم و ابزار بصری کمک می‌گرفت درحالی‌که هیچ‌گاه از این ابزار بجای سخنرانی عالی استفاده نکرد.
گای کاوازاکی: متخصص بازاریابی تولیدات اپل و مکینتاش در سال ۱۹۸۴ قوانین خاصی برای استفاده از پاورپوینت ارائه داد، اگرچه این قوانین در همه‌ی سخنرانی‌ها قابل‌استفاده نیست اما استفاده از آن راهنمایی بسیار خوبی برای ارائه هست.
شما فردی هستید که می‌توانید اطلاعات عالی را به مخاطب خود انتقال دهید. در استفاده از پاورپوینت سعی کنید از تصاویر برای نشان دادن موضوع استفاده کنید توضیحات را خودتان ارائه کنید.
سعی کنید زیاد از متن استفاده نکنید زیرا:
۱-مخاطب شما حواسش به متن پرت خواهد شد و سخنان شمارا نخواهد شنید.
۲-متن‌ها تصویری به مقدار زیاد می‌تواند خسته‌کننده باشد و مخاطب شمارا خسته کند.
در پاورپوینت سعی کنید از تصاویری استفاده کنید که احساسات مخاطب را برانگیزد و بتواند یک داستان را برای مخاطب تداعی و تعریف نماید.
این نکته را بدانید که کلمات به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند جای تصاویر را بگیرند و تصاویر بهترین ابزار برای نقاشی کلمات شما هستند.
نکته بسیار مهمی که وجود دارد ابزارهای بصری می‌توانند سخنرانی عالی شما را تقویت کنند اما نمی‌توانند جای سخنرانی شمارا بگیرند ، شما با عاقلانه استفاده کردن از این ابزار در جای درست می‌توانید ارتباط و اتصال خود به مخاطب را چندین برابر کنید.

دسته‌چک سخنرانی

در یک سخنرانی عالی داستان‌ها، بینش، تحقیق و نتیجه‌گیری شماست که شمارا از دیگر سخنرانان متمایز می‌کند. اشتیاق طبیعی شما به موضوع و توانایی شما در هنگام ارائه مهم‌ترین عناصر سخنرانی عالی است.
تأثیرگذارترین سخنرانی‌ها از جایی در عمق وجود سخنران سرچشمه می‌گیرد. سخنرانی شما مانند دسته چک بانکی است که با هر بار سخنرانی از اعتبار خود خرج می‌کنید. با برگزاری سخنرانی عالی چک مربوطه پاس می‌شود، اما اگر شما به موضوع سخنرانی خود علاقه ای نداشته باشید مخاطبین این موضوع را به راحتی درک خواهند کرد و چک شما برگشت می خورد و اعتبار شما از بین خواهد رفت.

آیا تابه‌حال در این سخنرانی‌ها شرکت کرده‌اید؟

وقتی سخنران از عمق وجود خود و با عشق و با تمام وجود در مورد یک موضوع سخنرانی می‌کند یک واکنش احساسی قوی بین مخاطب و سخنران ایجاد می‌شود. مثل ‌اینکه روح با روح ارتباط برقرار کرده است.
وقتی سخنرانی را با عشق و صداقت ارائه می‌دهید و داستان‌های خود را بدون هیچ غرض‌ورزی بیان می‌کنید و درواقع اصالت خود را نشان می‌دهید.اصالت یعنی باصداقت صحبت‌های خود را انجام بده.

درست است گاهی صداقت بیش‌ازحد می‌تواند برای شما ریسک بزرگی به همراه داشته باشد، اما این سخنرانی صادقانه برای مخاطب الهام‌بخش است و او، به‌گونه‌ای با سخنرانی شما ارتباط برقرار می‌کند که در جای دیگری نمی‌تواند چنین حسی داشته باشد.
همین صداقت است که یک سخنرانی عالی را تعریف می‌کند. سخنرانی شجاعانه ، برای مخاطب الهام‌بخش است و در او انگیزه‌های قوی ایجاد می‌کند.
۱.این سخنرانی برای جلب توجه نیست.
۲.این مدل سخنرانی فقط برای رسیدن به پول نیست
۳.این سخنرانی فقط ایجاد پیوند بین قلب شما و قلب مخاطب است.
اکنون شما یک سخنرانی عالی ارائه کرده‌اید.
با این رموز شما می‌توانید تجربه‌ای بسیار عالی و سخنرانی عالی به مخاطبین خود ارائه دهید که آن‌ها هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده‌اند یا فقط در گوشه‌ای از ذهنشان چنین احساسی را آرزو می‌کنند که دوباره تجربه کنند.
شما می‌توانید در این سخنرانی عالی آگاهی عمیقی به مخاطبین خود بدهید.
این سخنرانی ویژه یک فرد موفقی است که می‌خواهد بهترین خودش باشد.
به نظر شما کدام یک از تکنیک‌های گفته شده در این مقاله می‌تواند شما را به یک سخنران عالی تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید