زمان مطالعه: 15 دقیقه والدین عاشق گذراندن وقت با فرزندان خود هستند ، اما فشارهای ناشی از کار می‌تواند…" /> زمان مطالعه: 15 دقیقه والدین عاشق گذراندن وقت با فرزندان خود هستند ، اما فشارهای ناشی از کار می‌تواند…" />

تعادل کار و زندگی چیست؟ و روش های ایجاد آن

خانه » بلاگ » تعادل کار و زندگی چیست؟ و روش های ایجاد آن

فهرست عناوین

والدین عاشق گذراندن وقت با فرزندان خود هستند ، اما فشارهای ناشی از کار می‌تواند تعادل کار و زندگی را پیچیده کند. تلفن‌های هوشمند ما را از نگرانی‌های کاری در تمام ساعات شبانه‌روز آگاه می‌کنند. با شروع روز کاری ما ،نیازهای خانواده متوقف نمی‌شود. در بین فشار و کشمکش‌های کار وزندگی خانوادگی ، باید در هر زمان از خود مراقبت کنیم. اگر احساس می‌کنید تعادل کار و زندگی شما از ریتم خود خارج‌شده است ، از این نکات برای بازگرداندن تعادل خود استفاده کنید.

تعادل کار و زندگی چیست؟

همه ی ما آدم ها در زندگی اهدافی رو دنبال میکنم و برای رسیدن به این اهداف و موفق شدن روزانه اوقاتی را در محل کار خود سپری میکنیم. و در این حالت برقرای تعادل کار و زندگی برایمان غیرقابل دسترس میشود، حتی گاهی اوقات احساس میکنیم که تمام روز درگیر کار هستیم و را زندگی شخصی خود تقریبا هیچ زمانی را اختصاص نمیدهیم…در مهمانی های دوستانه گاهی مجبور میشویم ایمیل یا پیامی را پاسخ بدهیم و این احساس بدی را در ما ایجاد میکند.

در این مطلب بررسی میکنیم که : تعادل کار و زندگی چیست و چطور تعادل کار و زندگی را ایجاد کنیم؟

تعادل کار و زندگی یعنی : ( تلاش در جهت جداسازی ندگی کاری از زندگی شخصی یعنی تا جای ممکن اجازه ندهیم که شغل و کار ما باعث ایجاد اختلال در زندگی شخصی، روابط دوستانه ، روابط عاشقانه و ارتباطات خانوادگی شود)

چگونه می‌توان زندگی و کار را متعادل کرد؟

تعادل کار و زندگی و تأثیر آن بر سازمان‌ها

“تعادل مدیریت زمان بهتر نیست ، بلکه مدیریت مرزبندی بهتر است. تعادل یعنی انتخاب کردن و لذت بردن از آن انتخاب. ” بتسی جاکوبسون
ممکن است تعادل کار و زندگی به‌عنوان رویکردی برای حفظ تعداد مساوی ساعت بین کار و زندگی تلقی شود. اما این‌طور نیست! داشتن یک زندگی کاری کاملاً متعادل تنها به این معنی نیست که به‌موقع کارکنید و از سر کار به خانه برگردید. از منظر وسیع‌تر ، اولویت‌بندی چیزها بر اساس اهمیت آن‌ها است.
اولویت‌بندی موارد به فرد کمک می‌کند تا هم در وقت و هم در مصرف انرژی خود صرفه‌جویی کند. بنابراین ، به آن‌ها اجازه می‌دهد تعادل کار و زندگی شخصی خود برقرار کنند.صحبت کردن در مورد تأثیر آن، تعادل کار و زندگی نه‌تنها برای کارمندان ضروری است بلکه بر سازمان نیز تأثیر می‌گذارد. کارکنانی که قادرند به همان اندازه برای بهزیستی خود اهمیت قائل شوند بدون شک خوشحال و راضی هستند. و این عملکرد و رفتار آن‌ها در کار را نشان می‌دهد.
به علاوه ، کارکنانی که واقعاً از تعادل بین زندگی و کار برخوردارند نیز مدافعان بالقوه سازمان مربوطه می‌باشند. و این دلیل خوبی برای شرکت‌ها است که فرهنگ شرکت خود را به‌نوعی بافرهنگ تعادل کار و زندگی ترغیب کنند.جنبه مثبت آن فقط به همین‌جا ختم نمی‌شود. در اینجا چند نکته وجود دارد که بیشتر نشان می‌دهد چرا سازمان‌ها باید از این موضوع استفاده کنند مانند:

  • جذب بهترین استعدادها.
  • نرخ ماندگاری بالاتر
  • فرهنگ کار بهبودیافته
  • تعامل کارمندان را افزایش دهید.

تعادل کار و زندگی بدون تعیین اولویت مؤثر نمی‌تواند موفق باشد. روش‌هایی را برای تعیین اولویت در مواردی که بیشترین اهمیت رادارند و “نه” گفتن به موارد کم‌اهمیت را بیاموزید. تعیین اولویت‌های شما به‌خودی‌خود کمی متعادل‌کننده است ، اما نکته اصلی این است که دائماً از زمان خود استفاده کنید. آخرین‌مهلت اجرای این پروژه چه زمانی است؟ این چقدر برای من مهم است؟ چه کسی از این تلاش سود می‌برد و معنای آن افراد برای من چقدر است؟ این‌ها سؤالاتی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند لیست اولویت‌های خود را شروع کنید.
در ادامه به مواردی اشاره می­کنیم که هم به عنوان کارفرما و هم به عنوان کارمند  و هم به عنوان زنان شاغل می ­توانید از آن­ها استفاده کنیدتا بتوانید تعادل کار و زندگی را ایجاد کنید.

۱. وقفه‌های جان‌افزا

مرخصی در بین کار به مقابله با استرس کمک می‌کند. بدن انسان برای تحمل ساعت‌های طولانی کار هنگام حرکت طراحی نشده است. حرکات بدنی مانند پیاده‌روی سبک یا برخی از تمرینات، پشت میز می‌توانند در اینجا واقعاً مفید باشند. این وقفه‌های کوتاه به شما کمک می‌کند تا از خستگی بهبودیافته و چابکی در کار را افزایش دهید.

۲. وقت داوطلبانه خاموش

داوطلب شدن راهی عالی برای اجتماعی ماندن و ایجاد روابط بین فردی است. تشویق کارمندان برای داوطلب شدن در اهداف اجتماعی به آن‌ها کمک می‌کند استرس خود را از کم کنند و ازنظر اجتماعی متعهد شوند.علاوه بر این ، این امر همچنین به افزایش CSR یک شرکت یعنی ابتکارات مسئولیت اجتماعی شرکت کمک می‌کند. بنابراین ، کسب حسن نیت برای سازمان و کارکنان آن را به وجود می‌آورد که باعث تعادل کار و زندگی می‌شود.

۳. برنامه‌ریزی صحیح

برنامه‌ریزی فعالیت‌های روزمره در محل کار یکی دیگر از راه­ های کنترل تعادل کار و زندگی است. این راه به افراد کمک می‌کند تا متناسب بااهمیت یک کار ، فعالیت‌های خود را در اولویت قرار دهند.علاوه بر این ، رعایت یک برنامه‌ریزی مناسب همچنین باعث صرفه‌جویی در وقت زیادی در محل کار می‌شود. بنابراین ، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا روی چیزهای دیگری غیر از کار تمرکز کنند یا فقط آن را برای با طراوت کردن خود انجام می‌دهند.

۴. تشویق به سبک زندگی سالم

حفظ یک سبک زندگی سالم نقش مهمی در تلاش یک کارمند برای دستیابی به تعادل کار و زندگی دارد. کارمندان سالم برای هر سازمانی مانند جواهرات روی تاج هستند. عدم تعادل کار و زندگی، سلامت جسمی و روانی کارکنان را مختل می‌کند. با توجه به این واقعیت ، تا حد زیادی مانع بهره‌وری آن‌ها می‌شود. تشویق کارمندان برای داشتن یک سبک زندگی سالم خطرات مختلف سلامتی را از بین می‌برد.
درست مثل داشتن سلامتی جسمی خوب به فرد کمک می‌کند تا انرژی خود را حفظ کند ، ذهن بدون استرس اتاقی پر از وضوح است. این به کارمندان کمک می‌کند تا هم در حرفه وزندگی خود سرآمد باشند و هم تعادل کار و زندگی را ایجاد کنند. سبک زندگی سالم نیز یک‌راه حل عالی برای مدیریت استرس است و به کارمندان کمک می‌کند تا به‌راحتی از پس استرس برآیند.

۵. لطفاً کار خود را به خانه نبر!

غالباً کارمندان برای جبران مهلت مقرر ، کار خود را به خانه می‌برند. ناتوانی از ترک کار یک مسئله اصلی است که ناشی از کار اضافی موجود در شرکت یا سازمان است. تعهد به کار در ساعات خارج از وقت ، از میزان استراحت موردنیاز بدن انسان به شدت می­کاهد و تعادل کار و زندگی را مختل میکند. بعلاوه ، این موضوع می­ تواند زندگی اجتماعی افراد را که برای یک ذهنیت سالم لازم است را تحت تأثیر قرار دهد. کارفرمایان می‌توانند با اتخاذ سیاست سختگیرانه “بدون کار در خانه” اطمینان حاصل کنند که این اتفاق نمی‌افتد.

۶. برنامه کار انعطاف‌پذیر

حفظ تعادل خوب بین کار وزندگی درصورتی‌که بعد از ترک کار وقت شخصی باقی نماند ، امکان‌پذیر نیست. در چنین شرایطی ، داشتن یک برنامه کاری انعطاف‌پذیر بسیار مهم است. انعطاف‌پذیری در زمان کار به کارمندان کمک می‌کند تا مانند زندگی کاری خود بر جنبه شخصی و اجتماعی زندگی خود تمرکز کنند.
بعلاوه ، چنین برنامه‌ای می‌تواند بر عملکرد فرد در محل کار تأثیر مثبت بگذارد. همچنین ، به‌عنوان یک روش کنترل تنش جایگزین عمل می‌کند.

۷. مدیریت زمان

هنگام رسیدن به تعادل کار و زندگی، مدیریت زمان جنبه بسیار مهمی دارد.
بیشتر افراد تمایل دارند این مرحله را نادیده بگیرند. درنتیجه، آن‌ها در آخر کار تحت‌فشار قرار می‌گیرند و هیچ‌وقت و زمانی برای خودشان ندارند. بنابراین، باید مطمئن شوید که آن‌ها یک‌روال مناسب برای روز دارند.استفاده از هک و رمزگشایی مدیریت زمان مانند یکی از روش‌های پومودورو Pomodoro در این زمینه مفید خواهد بود.

۸. سرگرمی‌ها را تشویق کنید

هر یک از ما سرگرمی‌هایی مانند خواندن ، نقاشی ، عکاسی ، رقص ، جمع‌آوری تمبرهای قدیمی و غیره داریم. تعادل کار و زندگی فقط به اهمیت دادن به کار و خانواده محدود نمی‌شود. این همچنین در مورد اهمیت دادن به کارهایی است که فرد دوست دارد در سطح شخصی انجام دهد.
باهمه رنگ ­ها و فریادها بین مدیریت کار و خانواده، ما اغلب احساسات و آرزوهای خود را تغذیه می‌کنیم. داشتن یک سرگرمی، کارمند را ترغیب می‌کند که برای خود کمی وقت بگذارد.در واقع این به آن‌ها کمک می‌کند تا تشنگی برای یک زندگی خوب را مطابق با ترجیح یک کارمند برآورده کنند. داشتن یک سرگرمی به کارمندان کمک می‌کند حتی در میان برنامه فشرده خود، برای خود وقت بگذارند.

۹. کار در خانه را تشویق کنید

تشویق کار از خانه حداقل یک‌بار در هفته یا هر زمان که لازم باشد می‌تواند به سم‌زدایی از استرس روزانه در محل کار کمک کند. کار در خانه با عزیزان نزدیک یا مراقبت از حیوانات خانگی در هنگام کار تأثیر مثبتی در ذهن یک کارمند می‌گذارد.هنگامی‌که کارمندان از چنین مزایایی برخوردار می‌شوند ، احساس بزرگی از سپاسگزاری نسبت به کارفرمایان در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد. همچنین آن‌ها را به‌عنوان مدافع سازمان شما معرفی می‌کند. بنابراین ، تقویت روابط کارمند و کارفرمای عالی را به وجود می‌آورد .

۱۰. زمان تعطیلات پرداخت‌شده

در زمان کنونی، رفتن به  تعطیلات دیگر یک کار ثروتمندانِ  نیست ، بلکه بیشتر یک ضرورت است. زمان آن فرارسیده است که کارفرمایان دریابند که چگونه استفاده از تعطیلات در کار به بخشی مهم از فرهنگ کار امروز تبدیل‌شده است. اجازه دادن به کارمندان بدون وقفه درازای دستمزد خود که بتوانند استراحت طولانی کنند بسیار مؤثر است. کارکنان پس از بازگشت به کار با بهره‌وری بهتر احساس شادابی و آرامش بیشتری می‌کنند.

۱۱. بازخورد زمان و نظرسنجی تعادل کار و زندگی

ارزیابی زمان به زمان کارکنان یک قسمت اساسی در ایجاد یک محیط کار سالم است. شرایط ممکن است با تغییر زمان متفاوت باشد و پیگیری این تغییرات برای قرار دادن راه‌حل‌های مؤثر برای ایجاد تعادل کار و زندگی بسیار مهم می‌شود. این موضوع کارفرمایان را قادر می‌سازد تا مشکلاتی را حل کنند که ممکن است به‌عنوان محاصره دستیابی به تعادل کار و زندگی عمل کنند.
گرفتن بازخورد و انجام نظرسنجی‌ها از کارمندان ، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا آن‌ها را بهتر بشناسند و روی موضوعات مطرح‌شده کار کنند و امتیازات اضافی که واقعاً به ایجاد تعادل کار و زندگی کمک می‌کنند را به وجود بیاورند.

۱۲. مرخصی زایمان و پدر شدن

لذت پدر و مادر بودن هرگز قابل‌چشم‌پوشی نیست و همه ما حق‌داریم از این لحظه لذت ببریم. بااین‌حال ، این لذت مسئولیت‌های مختلفی را به همراه دارد که هیچ‌کس از آن‌ها در امان نیست و این می‌تواند مانعی در مورد زندگی کاری ایجاد کند و باعث عدم تعادل کار و زندگی شود. بنابراین ، برای کاهش رنج این مسئله می‌توانید برای همه کارمندان خود برنامه‌های مرخصی برای زایمان و پدر شدن را برنامه‌ریزی کنید. نه‌تنها این به‌طور مستقیم به نفع کارمندان شما خواهد بود بلکه به وجهه تجاری شما نیز تا حد زیادی کمک می‌کند.

۱۳. امکانات مراقبت از کودک

اکثر والدینی که فرزندانشان حداقل ۵ سال سن دارند ، با مسئولیت سخت ­تری روبرو می‌شوند. این مسئله زمانی دشوارتر می‌شود که هر دو والدین حرفه‌ای باشند و هر دو سرکار می‌روند و آن‌ها مجبور به انتخاب کار یا زندگی هستند. و این می‌تواند به‌شدت در حرفه آن‌ها تأثیر بگذارد و گاهی اوقات اجازه پیشرفت در آینده را  به آن­ها نمی‌دهد.
در اینجا ، شما به‌عنوان یک کارفرمای مسئول ممکن است هرگز نخواهید این اتفاق برای کارمندان شما بیفتد ، برای این منظور می‌توانید در مورد سازمان‌دهی امکانات مراقبت از کودکان در داخل سازمان یا جایی که واقعاً نزدیک است برنامه‌ریزی کنید.

۱۴. اجازه دورکاری

توانایی کار از هر نقطه آرزوی هر فرد حرفه‌ای است. این‌طور نیست که آن‌ها همیشه در سفر باشند اما به این دلیل که باید مکان خود را برای کار صحیح انتخاب کنند، این تسهیلات برای جذب بهترین استعدادها در محیط کار مفید خواهد بود. علاوه بر این ، به همه این امکان را می‌دهد تا تعهدات اجتماعی خود را بدون از دست دادن کار انجام دهند.
اهمیت تعادل کار و زندگی را نیز می‌توان با این واقعیت تعیین کرد که:

کاهش مشکلات بهداشتی کارمندان

در مطالعه‌ای توسط موسسه UCL انجام گرفت که مشخص شد: “کارکنانی که سه ساعت یا بیشتر از برنامه کاری کار می‌کنند ۶۰٪ بیشتر در معرض مشکلات مربوط به قلب هستند”.
به‌عنوان یک انسان ، هر کدام از ما حد مشخصی از مقاومت را دارا هستیم. برای کارکنانی که در حال حاضر تحت‌فشار زیادی قرار دارند ، می‌تواند اثبات کند که بیش‌ازحد کار می‌کنند و تعادل کار و زندگی خود را از دست داده اند هم برای سلامت روحی و جسمی آن‌ها بسیار مضر و مشکل‌ساز است. اگر این مسائل به‌موقع بررسی نشود ، می‌تواند باعث بیماری‌های مزمن مختلفی نیز شود. و همه این‌ها مستقیماً بر بهره‌وری و مهارت‌های تصمیم‌گیری آن‌ها در محل کار تأثیر می‌گذارد.
بنابراین ، شما باید پیش بروید و کارمندان خود را تشویق کنید تا اقدامات لازم را برای اطمینان از تعادل کار و زندگی انجام دهند. بدین ترتیب ، به آن‌ها کمک می‌کند تا از عهده استرس برآیند و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش دهند.

ذهن آگاهی کارمند پیشرفته

کارکنانی که تحت‌فشار کار هستند مستعد بیماری‌های روحی مانند استرس و اضطراب در محل کار هستند. این‌یک واقعیت شناخته‌شده است که کارکنان بی‌انگیزه تمایل خود را در کار از دست می‌دهند که این امر مانع بهره‌وری آن‌ها می‌شود.
درنتیجه ، سازمان‌ها نیز از چالش‌های نیروی کار غیر مولد رنج می‌برند.تعادل کار و زندگی این مسئله را تا حدود زیادی از بین می‌برد. وقتی کارمندان از کار خود احساس آرامش و رضایت می‌کنند ، تمرکز بهتری روی کار خود پیدا می‌کنند. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر کار خود داشته و درنتیجه بهترین نتیجه را کسب کنند.
برای کارفرمایان داشتن افرادی که روی کار خود متمرکز هستند ، کلید اصلی برای باز کردن بهره‌وری بهتر و دستیابی به اهداف موردنظر است.

افزایش درگیری کارمندان در محل کار

کارمندان باانگیزه گوهر واقعی هر سازمانی هستند. این سهم آن‌هاست که شرکت‌های متبوع آن‌ها را به سمت موفقیت سوق می‌دهد. اما غالباً عدم تعادل کار و زندگی مانعی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند تا کاملاً خودشان را در کار مشغول کنند. غیبت ، خستگی ، مرخصی گرفتن برای  بیماری ازجمله مشکلاتی است که مانع اشتغال کارگر در محل کار می‌شود.
تشویق کارمندان برای دستیابی به تعادل کار و زندگی به بهبود فرهنگ کار کلی شرکت کمک می‌کند. داشتن تعامل بهتر کارکنان نیز به شرکت‌ها کمک می‌کند تا استعدادهای برتر را جذب کنند. بنابراین ، تأکید بر نیاز به تعادل کار و زندگی مقوله بسیار مهمی است.

کاهش میزان فرسودگی شغلی کارمندان

افزایش فشار کاری یکی از مهم‌ترین مشکلات کارمندان در این روزها برای ترک شغل است. کارمندانی که بیش‌ازحد با مشکلات کاری دست و پنجه نرم می­کنند، بیشترین آسیب را می‌بینند. همچنین ، کارکنانی که تحت‌فشار رسیدن به مهلت تعیین‌شده قرار دارند هم ازنظر جسمی و هم ازنظر روحی خسته می‌شوند.
به‌عنوان یک کارفرما ، ممکن است به‌خوبی بدانید که حجم زیاد کار چطور کارمندان را با مشکل روبرو می‌کند. اتخاذ تدابیری برای مدیریت استرس برای ایجاد یک زندگی کاری متعادل بهترین راه برای کاهش حجم کار است.
همان‌طور که ضرب‌المثل می­ گوید ، “زندگی یک‌دوی سرعت نیست ، یک ماراتن است.” مانند یک دونده ماراتن ، تعادل کار و زندگی به توانایی سرعت بخشیدن به خود بستگی دارد. شما باید خود را تحت‌فشار قرار دهید تا خانواده و کار خود را که شایسته آن است ،  به مقصد نهایی برسانید و کارهای لازم را انجام دهید ، اما همچنین باید بدانید که چه‌کاری را برای این روز انجام دهید.
محدودیت‌هایی را برای ساعات کاری خود تعیین کنید و هرگونه اعلان مربوط به کار را که پس از پایان مهلت قانونی به ما داده می­­شود ، نادیده بگیرید. زمان خانوادگی خود را در هفته تنظیم کنید ، اما همچنین زمان تنهایی را نیز تنظیم کنید. اگر احساس می‌کنید در حال سوختن و اذیت شدن هستید ، در پاک کردن برنامه و شارژ مجدد دریغ نکنید.

مراقب خودت باش

گاهی اوقات بهترین راه برای تشخیص اینکه تعادل کار و زندگی شما از بین رفته است یا خیر، اندازه‌گیری دور کمر است. با پر شدن برنامه‌های ما و افزایش فشار ، وسوسه‌های رد شدن از کنار ورزشگاه و رانندگی و خوردن  فست­ فود از طریق کار زیاد افزایش می‌یابد. فست­فود یک روش مناسب برای صرفه‌جویی در وقت است ، اما به‌طور منظم خوردن فست­فود به‌سرعت منجر به مشکلات افزایش وزن و سلامتی می‌شود. زمانی که این را با کمبود ورزش ترکیب کنید ،کاهش کیفیت زندگی خود را مشاهده خواهید کرد ، که درنهایت می‌تواند منجر به افسردگی و از بین رفتن بهره‌وری شود. اگر هر هفته کمی تلاش اضافی برای برقراری تعادل در خوردن غذا و ورزش کنید ، در طولانی‌مدت این کار بسیار نتیجه می‌دهد.

چکاب بگیرید

وقتی صحبت از اهمیت سلامتی و تعادل کار و زندگی می‌شود ، مشاوره با پزشک می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. مراقبت‌های پیشگیرانه سرمایه‌گذاری دیگری است که در درازمدت به میزان قابل‌توجهی نتیجه می‌دهد. خواه در مراحل اولیه یک بیماری هستید و یا یک نکته ساده در مورد سبک زندگی داشته باشید ، پزشکان به شما در دستیابی به یک کیفیت زندگی پایدار کمک می‌کنند. پیش از معاینه بعدی ، پیشنهادهای مربوط به سن خود را مرور کنید تا بتوانید سؤالات را آماده کنید و آزمایش‌ها را پیش‌بینی کنید.

اعتیاد به کار خود را متوقف کنید

کار می‌تواند اعتیادآور باشد ، به‌خصوص برای افرادی که در مشاغل پرمشغله و پرمشقت کار می‌کنند. هنگامی‌که سعی می‌کنید در کنار خانواده خود آرام باشید ، ممکن است احساس کنید که حجم کار شما رو به انباشته شدن است. ممکن است به خود بگویید به‌راحتی نمی‌توانید هر زمان که می‌خواهید مرخصی بگیرید.
این کار اعتیادآور در صحبت کردن شما است. هیچ کارفرمای معقولی انتظار ندارد که شما روز و شب مشغول به کار باشید. اگر برای رها کردن کار مشکل‌دارید ، با رئیس خود در مورد تعطیلات صحبت کنید. حداقل ، آخر هفته  به معنای واقعی خودتان را از برق بکشید. این ثابت خواهد کرد که کنار گذاشتن کار گاه به گاه به‌اندازه ترس شما، فاجعه‌بار نخواهد بود.

زندگی خود را ساده کنید

زندگی پیچیده است ، خصوصاً برای والدینی که سعی می‌کنند نیازهای موجود در محل کار و خانه را متعادل کنند. درحالی‌که پیچیدگی ذاتی همه زندگی‌ها است ، شما می‌توانید برای ساده‌سازی زندگی خود تلاش کنید. با کوچک کردن وسایل ، برنامه‌ها و تعهدات خود می‌توانید وقت بیشتری را برای چیزهایی که در زندگی مهم هستند مانند خانواده ، شغل و رفاه خود اختصاص دهید. پاک کردن شلوغی و آزاد شدن وقت در زندگی به شما کمک می‌کند تا به آرامش خاطر دست پیدا کنید و به شما اجازه می‌دهد تا قدرت روانی بیشتری برای حفظ تعادل کار و زندگی خود داشته باشید.

محل کار خانوادگی دوستانه پیدا کنید

بهترین کارفرمایان کسانی هستند که تشخیص می‌دهند که کارمندان آن‌ها افرادی واقعی با نیازهای واقعی هستند . آن‌ها “انسان” هستند ، نه‌فقط “منابع انسانی” که هرروز باید کار کنند. اگر شما نیاز به برقراری تعادل کار و زندگی دارید و شغل شما برای این موضوع بهینه سازی نشده است ، ممکن است زمان آن فرارسیده باشد که به دنبال یک محل کار بهتر باشید. کاری را جستجو کنید که باعث احترام آن به تعادل کار و زندگی شود . یکی با ساعت‌های انعطاف‌پذیر یا دیگری با تعطیلات سخاوتمندانه که در اختیار شما قرار می‌دهد می­تواند این تعادل کار و زندگی را ایجاد کند.

باهم بخورید

به‌عنوان یک خانواده هدف خود را تعیین کنید که هرروز حداقل یک وعده غذایی را باهم بخورید. شاید  این همیشه کارساز نباشد ، اما تا زمانی که برای  خوردن وعده‌های غذایی خانوادگی تلاش می‌کنید ، بر تعادل کار و زندگی شما تأثیر مثبت خواهد گذاشت. حتی اگر برنامه کاری شما اجازه نمی‌دهد وقت زیادی را با خانواده خود سپری کنید ، یک ساعت نشستن برای به اشتراک گذاشتن یک وعده غذایی به شما این امکان را می‌دهد که ارتباط معناداری با همسر و فرزندان خود برقرار کنید. این فرصتی برای شماست که آن‌ها را بشناسید و فرصتی است که نشان می‌دهید حتی اگر نمی‌توانید آن‌قدر که دوست دارید در خانه باشید  به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

شب‌نشینی را شروع کنید

اگر وعده‌های غذایی خانوادگی جواب نداد ،هفته‌ای یک‌شب را کنار هم بگذارید. لطفاً  بدون وقفه ، بدون بهانه این کار را انجام دهید. این ممکن است به معنای دست‌کاری برنامه کاری شما باشد ، اما این شب‌ها تعادل کار و زندگی و روابط خانوادگی شمارا شگفت‌زده می‌کند.
شب‌های خانوادگی به شما این امکان را می‌دهد که خاطرات سرگرم‌کننده‌ای را برای فرزندان خود به اشتراک بگذارید. در یک فیلم بازی کنید ، از موسیقی لذت ببرید یا خودتان شروع به خواندن کنید. نکته اصلی این است که شما زمان کسالت و گرفتاری را با افرادی که دوستشان دارید سپری می‌کنید. حتی یک‌شب در هفته می‌تواند شارژ لازم را برای مقابله با یک هفته کاری پراسترس به شما بدهد.

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید

هر کس گاهی اوقات به کمی حمایت عاطفی احتیاج دارد و اگر خانواده و دوستانتان نمی‌توانند با آنچه شما تجربه می‌کنید ارتباط برقرار کنند ، افرادی را پیدا کنید که می‌توانند این کار را انجام دهند. گروه‌های پشتیبانی تقریباً برای هر سبک زندگی یا سناریویی که تصور کنید وجود دارد ، بنابراین یافتن آن برای افراد معتاد به کار آسان خواهد بود.
با جستجوی گروهی از والدین شاغل که با تعادل کار و زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند ، می‌توانید حتی ویژگی‌های بیشتری پیدا کنید. این گروه‌ها دو مزیت عمده دارند: فرصتی برای تخلیه افکار به افرادی که واقعاً می‌فهمند چه چیزی را می‌گذرانید و توانایی برنامه ­ریزی با یک گروه در مورد چگونگی بهبود وضعیت خود که هردوی این جنبه‌ها تقریباً بلافاصله استرس را کاهش می‌دهند.

دو استاندارد تعادل کار و زندگی

به‌طور سنتی ، تصور می‌شد که مردان به‌عنوان محافظ و تأمین‌کننده اصلی خانواده‌های خود هستند و بنابراین ، اگر آن‌ها وقت بیشتری را در دفتر ، شبکه و یا حتی وقت خود را برای تحصیل می‌گذراندند ، به دلیل رانندگی برای آن‌ها ارزش قائل بودند و برای موفقیت‌های خارج از خانه ، آن‌ها موردستایش قرار می‌گرفتند.
هنگامی‌که ارزش آن‌ها خلاصه شود معمولاً از مردان به‌عنوان “تأمین‌کنندگان خوب” یاد می‌شود. به‌احتمال‌زیاد مدت‌ها قبل از اینکه زنان به‌عنوان “تأمین‌کنندگان خوب” قلمدادشوند ، به دلیل اینکه همسران خوبی هستند، از آن‌ها ستایش می‌شود.
از مردان معمولاً انتظار می‌رود که در کارها پرخاشگرانه باشند . افراد سرمایه‌گذاری باشند و به دلیل اولویت قرار دادن  کار نسبت به خانواده موردانتقاد قرار نگرفتند زیرا درنهایت ، آن‌ها با تأمین نیازهایشان با درآمد مناسب ، در حال خدمت به خانواده‌های خود هستند. فرض بر این است که زنان در تجارت بسیار مطیع و کارآمدتر هستند ، چیزی که آمار نشان می‌دهد چیزی غیر از واقعیت است.

بهای موفقیت

هنگامی‌که زنان برای رسیدن به تعادل کار و زندگی و موفقیت تلاش می‌کنند ، اغلب به آن‌ها یادآوری می‌شود که قیمت کار یا تحصیل دیرهنگام به هزینه همسر ، فرزندان و دوستانشان و حتی با هزینه شخصی آن‌ها مربوط است. آیا تابه‌حال به شما گفته‌اند که اکنون از زندگی حرفه‌ای خود پشیمان خواهید شد زیرا زندگی فرزندان خود را از دست می‌دهید؟
نتیجه نهایی این است که در اکثر جوامع در سراسر جهان ، مردان به دلیل اینکه در هنگام تعیین نقش‌هایی که باید در زندگی داشته باشند ، از عهده استطاعت زنان برنمی‌آیند و وقتی “او” همه‌چیز را دارد ، این‌یک چیز عالی است ، وقتی “او” آن را داشته باشد همه زن ­ها ممکن است در مورد ارزش ­ها و اولویت‌های زندگی خود مورد سؤال قرار بگیرد که برای او مجازات مادی در نظر گرفته‌شده است.

تفاوت‌های جنسیتی

مردان به‌طورکلی بهتر می‌توانند نیازهای خود را ابراز و بیان کنند. زیست‌شناسی ، طبیعت و جامعه پسران را بهتر از دختران برای ورود به بزرگ‌سالی آماده می‌کند. به دختران عروسک داده می‌شود تا با آن‌ها بازی کنند و ممکن است از ادامه تحصیل در رشته‌های ریاضی و علوم دلسرد شوند و مطمئناً تعداد کمی می‌توانند ادعا کنند که زنان در دنیای شرکت‌ها زمان سخت‌تری نسبت به اکثر مردان دارند.
پرخاشگر بودن هنگامی‌که با بلوغ معتدل شود می‌تواند یک کیفیت عالی باشد. پرخاشگرانه بودن از راه ­های صحیح می‌تواند به ما کمک کند تا کار وپول بیشتری از زندگی خود کسب کنیم . اما بسیاری از زنان در مورد درخواست نیازهای خود می‌ترسند.مردان ممکن است بیش از زنان یک روز مرخصی برای سفرهای یک‌روزه  ، خواب ، تماشای ورزش بگیرند، زیرا زنان وقتی تقاضای خود را مطرح می‌کنند ، ممکن است دیگران  او را به‌عنوان یک رئیس ، بدخواه ، یا یک مادر خودخواه یا همسری که از زیر کار در می‌رود، ببینند.

سقف شیشه‌ای

مانند زنان ، مردان نیز می‌توانند پرورش‌دهنده ، ملاقات‌کننده و حمایت‌کننده واقعی زنانی باشند که در زندگی خود واقعاً از همسر خود حمایت می‌کنند ، اما مردان هنوز هم آنچه را که همسرانشان می‌خواهند به‌وضوح نمی‌بینند. گرچه به نظر می‌رسد این‌یک تعمیم ناخوشایند است ، اما حتی مردانی که بسیار حمایت و کمک می‌کنند ممکن است به شریک زن خود احتیاج داشته باشند تا به آن‌ها بگویند که آن‌ها چه چیزی را می‌خواهند و به چه چیزی نیاز دارند.
این‌جایی است که کلیشه قدیمی “مردان مریخی زنان ونوسی” ممکن است به‌خوبی اعمال شود. زنان و مردان فقط در مورد بسیاری از چیزها متفاوت فکر می‌کنند ، اما مردان اغلب به آن‌ها کمک می‌کنند .مخصوصاً وقتی مشکلی برای حل وجود دارد این درصورتی است که آن‌ها فقط بدانند مشکل چیست.
شواهدی که از کلیشه‌های مداوم پشتیبانی می‌کند ، در دنیای کار روشن و گسترده است. زنان برای انجام مشاغل مشابه کمتر از مردان دستمزد می‌گیرند. به‌احتمال‌زیاد آن‌ها برای تبلیغ ارتقا می‌یابند و افزایش حقوق آن‌ها نیز کمتر است. مردان هرگز به “سقف شیشه‌ای” برخورد نمی‌کنند . این اصطلاح برای تعریف سنگ مانعی است که فقط در مورد زنان صادق است.
زنان اقلیت غالباً به‌عنوان مادران مجرد کلیشه‌ای می‌شوند. و حقیقت این است که بیشتر مادران مجرد یا بیوه اقلیت هستند ، اما این بیشتر به محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی مربوط می‌شود که اغلب مبتنی بر تبعیض و فرصت‌های کمتر از اقلیت بودن است. متأسفانه برای هر اقلیت  زن و مرد ، نابرابری وجود دارد: بیشتر کارکنید ، حقوق کمتری بگیرید چون اقلیت هستید.
وقتی نوبت به درآمد می‌رسد ، زنان اقلیت ریال کتری از بقیه  جامعه می­گیرند. بنابراین چگونه ممکن است زمانی که برای درآمد کافی برای تأمین معاش خانواده خود نیاز به کار در ساعات بیشتری از یک مرد دارند ، در تعادل کار و زندگی خود “بهتر” عمل کنند؟
“داشتن شغل را با داشتن زندگی اشتباه نگیرید.” – هیلاری کلینتون

کلام آخر

بیشتر اوقات مردم تصور می‌کنند که همه باید یک زندگی خوب داشته باشند. اما ممکن است همیشه یکسان نباشد. ممکن است فرد با موقعیت‌های مختلفی روبرو شود که می‌تواند برنامه معمول را مختل کند. با این کار ممکن است فرصتی برای گذراندن زمان باکیفیت بعد از ساعت‌های طولانی کار از بین برود. بنابراین ، جلوگیری از تعادل کار و زندگی مطلوب را مختل می‌کند.
اگر کارها و مسائل  خود را بر اساس اولویت تنظیم کنید ، حفظ این تعادل چندان سخت نیست. برای این منظور ، چند نکته را در بالا ذکر کردیم که اگر مایل باشید آن‌ها را دنبال کنید می‌تواند نتایج مثبتی در رابطه با تعادل کار و زندگی به همراه داشته باشد.
به نظر شما از چه راه های دیگری می توان تعادل کار و زندگی را ایجاد کرد؟آیا دوست دارید شما هم بتوانید این تعادل کار و زندگی را ایجاد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید