۲+۸ گام برای افزایش انگیزه کودکان​

خانه » بلاگ » ۲+۸ گام برای افزایش انگیزه کودکان​

فهرست عناوین

۲+۸ گام برای افزایش انگیزه کودکان

 

تقویت انگیزه کودکان و فرزندان شما چگونه اتفاق می­ افتد ؟ هر کدام از ما در کودکی خود انگیزه مختص خود را داشته ­ایم. تکالیفمان را خودمان انجام می­ دادیم. کارهایی را که لازم بود انجام می‌دادیم بدون اینکه کسی به من آن را یادآوری کند. ما برای خود اهدافی تعیین کردیم و آن‌ها را محقق ساختیم. شاید این به خاطر این بود که والدین ما اکثراً درگیر درس خواندن ما نبودند و یا سواد آن­چنانی برای این کار نداشتند.
برخی از کودکان  خود انگیزگی دارند. و سایر کودکان انگیزه کمتری دارند که ممکن است  به کمی پافشاری بیشتر یا تحریک زیادتری احتیاج داشته باشند. اگر از خود می‌پرسید که چگونه به فرزند خود انگیزه دهید ، ممکن است به‌طور خودکار به فکر پاداش دادن برای هر اقدامی که انجام می ­دهد باشید تا فرزند شما در مسیر درست خود گام برمی‌دارد و عواقب منفی را برای گام‌هایی که در جهت اشتباه برمی‌دارد ، به او گوشت زد نمایید. درواقع ، بهترین روش این است که به‌راحتی از پاداش‌ها و مجازات استفاده کنید و انگیزه درونی او را پرورش دهید .به او کمک کنید تا احساس موفقیت و غروری را که برای یک کار خوب انجام داده احساس کند.
برای اینکه بتوانید انگیزه کودکان خود را بالا ببرید می‌توانید از ۱۰ گامی که در ادامه برای افزایش انگیزه کودکان اشاره کردیم استفاده کنید.

 

۱. گام اول افزایش انگیزه کودکان: نمودار اهداف را تنظیم کنید

از آن‌ها بخواهید اهداف خود را تعیین کنند. به آن­ها کمک کنید تا فهرستی از اهداف کوتاه‌مدت و یک لیست برای اهداف بلندمدت تهیه کنند. اطمینان حاصل کنید که اهداف قابل‌دستیابی می ­نویسند اما برای دستیابی به آن‌ها تلاش می‌کنند. و شما نیز مطمئن باشید که به فرزندان خود در انتخاب اهداف صحیح کمک می‌کنید.
تعیین و دستیابی به اهداف یک مهارت اساسی برای موفقیت در زندگی است. داشتن اهداف مشخص برای آنچه می‌خواهیم انجام دهیم ، به ما  امید و جهت‌گیری در زندگی می‌بخشد که به‌راحتی می‌تواند از یک روز، به ‌روز دیگر منتقل شود.
به‌عنوان پدر یا مادر  ، یکی از مأموریت‌های اصلی ما در مقام والدین بودن، کمک به آموزش مهارت‌های زندگی به فرزندانمان است که برای این امر بسیار مهم خواهد بود و کمک به افزایش انگیزه کودکان در یادگیری تعیین و دستیابی به اهداف و افزایش انگیزه یکی از این نقش‌های اصلی والدین است.

چرا هدف‌گذاری برای کودکان

کارآفرین مشهور جی سی پنی J.C. Penney در مورد اهمیت اهداف می­گوید: “یک کارمند سهام‌دار باهدف به من بدهید و من مردی را به شما می‌دهم که تاریخ می‌سازد. یک مرد بدون هدف به من بدهید و من به شما یک مدیر سهام خواهم داد. ”
والدین ممکن است فکر کنند که آموزش فرزندان و افزایش انگیزه کودکان خود در مورد اهداف صرفاً تلاش برای دادن مهارت‌های بزرگ‌سالان در سنین خیلی کم است. آن‌ها فکر می‌کنند بعداً زمان زیادی برای تعیین هدف وجود خواهد داشت ویا می ­گویند بگذارید فقط بگذاریم بچه‌ها بچه باشند.
این ممکن است در یک برهه از زمان درست باشد ، اما به نظر می‌رسد امروز بچه‌ها می‌خواهند به موفقیت برسند ، با مؤثر بودن باهمسالان خود رقابت کنند و برای به دست آوردن کارهای بزرگ تلاش کنند.

چگونه به کودک خود کمک کنیم تا به اهداف خود برسد

کمک به بچه‌ها در یادگیری تعیین اهداف ، افزایش انگیزه کودکان و مهارت‌های اساسی لازم برای دستیابی به آن‌ها (ازجمله برقراری ارتباط ، مدیریت پول و کنار آمدن با دیگران) وظیفه مهمی برای والدین است ؛ حتی اگر فرزندان آن‌ها هنوز کوچک باشند.

چگونه باید هدف دادن را شروع کنیم؟

این واقعیت را در نظر بگیرید که اکثر والدین در ابتدای کودکی به اساسی‌ترین مفهوم به بچه‌ها کمک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال ، ما یک اسباب‌بازی را فقط دور از دسترس کودکی که روی پتو دراز می‌کشد قرار خواهیم داد تا انگیزه­ای برای بیرون آمدن از رخت خواب ایجاد کنیم.
ما آن‌ها را وادار می‌کنیم که روی پای خود بایستند، همان‌طور که قدم‌های اولیه را برمی‌دارند، و اجازه می‌دهند به آن‌ها کمک کنید تا خودشان این کار را انجام دهند، و سپس ما تمام تلاش‌ها را برای راه رفتن، حتی هنگام افتادن، ستایش می‌کنیم و به او اشتیاق و انگیزه می­ دهیم تا بیشتر سعی و تلاش کند.

۲. گام دوم افزایش انگیزه کودکان: برنامه‌ریزی کنید.

برای رسیدن به اهداف ، شما نیاز به یک برنامه دارید. به فرزندان خود کمک کنید تا برای رسیدن به اهدافشان استراتژی ایجاد کنند. برای رسیدن به آن‌ها گام‌به‌گام برنامه‌ریزی کنید.
اگر تابه‌حال مجبور شده‌اید راهی برای بردن بچه‌ها به مدرسه ، فعالیت‌های مختلف آموزش پس از مدرسه و سپس خانه خود پیدا کنید و هنوز هم می‌توانید کار خود را به پایان برسانید ، مواد غذایی را بردارید و روی میز غذا بخورید ، از مهارت‌های استراتژیک استفاده کرده‌اید . برنامه­ ریزی به معنای ارائه برنامه‌ای برای انجام کارها است.
وقتی کودکان از مهارت‌های برنامه ریزی برای کارهای مدرسه استفاده می‌کنند ، معمولاً آگاهانه به فکر برنامه‌ریزی نیستند. آن‌ها فقط می‌دانند که چگونه به یک مسئله یا کار به روشی منطقی و منظم نزدیک شوند و آن را انجام دهند. اگر کودک شما در مهارت‌های برنامه‌ریزی مشکل داشته باشد، انگیزه یادگیری برای آن‌ها می‌تواند کمتر ، آشفته‌تر و سخت‌تر باشد.

استراتژی و یادگیری خواندن در جهت افزایش انگیزه کودکان

 

خوانندگان مبتدی از مهارت‌های برنامه‌ریزی برای معنی دادن به کلمات جدید استفاده می‌کنند. برای اجرای کلمات ، آن‌ها باید برنامه‌ریزی کنند که از چه قوانینی باید استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال ، با کلمه و شکل ها، کودکان از مهارت‌های برنامه­ ریزی استفاده می‌کنند تا بدانند که واو و الف باهم کار می‌کنند تا صدای آ بدهد.
آن‌ها همچنین با استفاده از مواردی مانند سرنخ‌های زمینه‌ای (کلمات و تصاویر دیگر در متن) برنامه‌ای می‌گیرند تا معنی یک کلمه ناآشنا را بیاموزند. اگر کودک شما در مهارت‌های برنامه‌ریزی مشکل داشته باشد ، مراحل خواندن ممکن است به‌صورت خودکار برای او اتفاق نیافتد و ممکن است از دستورالعمل‌های اضافی یا مختلفی بهره‌مند شود که روی انگیزه کودکان برای یادگیری تأثیر می­گذارد.

برنامه‌ریزی برای تعامل

وقتی بچه‌ها از یاد گرفتند که چگونه بخوانند و از خواندن یاد گرفتند ،برنامه‌ریزی کردن به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند چگونه با آنچه می‌خوانند تعامل برقرار کنند. بچه‌ها داستان‌ها و قصه‌های غیرداستانی را به روش‌های مختلف می‌خوانند. اگر کودک شما با خطاهای راهبردی دست‌وپنجه نرم می‌کند ، ممکن است در کشف اطلاعات مهم و غیره مشکل داشته باشد که در انگیزه کودکان برای خواندن می ­تواند تأثیرگذار باشد.

۳. گام سوم افزایش انگیزه کودکان: موفقیت‌های او را جشن بگیرید

وقتی فرزندانتان به اهداف خود رسیدند ، به آن‌ها بگویید که به آن‌ها افتخار می‌کنید. این موفقیت‌ها را باهم جشن بگیرید. به فرزندان خود با کوپن‌های انتخاب غذا پاداش دهید. اما همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم ، احساس موفقیت بهترین پاداش است و انگیزه کودکان را بالا می­برد. هنگامی‌که برای کودک خود جشن می­گیریم و به او هدیه‌ای می‌دهیم به او انگیزه بیشتری می­دهیم تا موفقیت‌های بیشتری کسب کنند.
پس

برای او وقت بگذارید.

مناسب بودن زمان “جشن” ممکن است غیرممکن به نظر برسد یا حتی در هرج‌ومرج یک هفته شلوغ، فراموش شود. به همین دلیل مهم است که یک موفقیت را در اسرع وقت پاسخ دهید. توجه کامل و بدون تقسیم زمان خود به کودک غالباً همان چیزی است که او به دنبال آن است. این موضوع می­تواند یک آغوش گرم باشد که می‌تواند تا رسیدن به لحظات کوچک (و گاه بزرگ) زندگی بسیار انگیزه دهد و به او کمک کند.

به دیگران بگویید.

در عصر رسانه‌های اجتماعی ، به اشتراک گذاشتن دستاوردهای فرزندان خود با دیگران در تلگرام و واتساپ و اینستاگرام بسیار عادی شده است. اما آیا افرادی هستند که فرزندان شما دوست دارند موفقیت‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارند؟ شنیدن سخنان مادربزرگ و پدربزرگ در مورد نمرات خوب سرگرم‌کننده و انگیزه‌بخش است.
نمایش آن.
نمایش کار یا جوایز کودکان بسته به سن آن‌ها راهی است که آن‌ها احساس می‌کنند موفقیتشان شایسته مشاهده است. مجموعه‌ای از قاب‌های پلاستیکی ارزان را خریداری کنید که می‌تواند به‌عنوان نمایشگر چرخش تصاویر و جوایز استفاده کنید. تخته چوب‌پنبه‌ای را درجایی آویزان کنید که کودک بزرگ‌تر دوست دارد روبان یا مدال در آن بگذارد.
یخچال و فریزر آشپزخانه همیشه محلی است که افراد به آن گاهی سر می‌زنند و این مکان را به مکانی مناسب برای قرار دادن عکس‌هایی از رویدادها ، گزارش کارنامه‌ها و کارهای هنری تبدیل می‌کند که باعث افتخار کودک شما می‌شود. یک‌تخته سیاه در یک منطقه پررفت‌وآمد می‌تواند تیتر اصلی بیان خانواده شما باشد و موفقیت کودک را مانند یک پیام خبری اعلام کند که این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار فراوانی روی کودک شما داشته باشد.

وعده غذایی را انتخاب کنید.

فرصتی برای تصمیم‌گیری در زمان صرف غذا می‌تواند یک امر خاص برای بزرگداشت یک موفقیت باشد. خواه یک بستنی یخ‌زده ، شام در یک رستوران محلی موردعلاقه یا یک وعده غذایی موردعلاقه در خانه و به دنبال آن‌یک فیلم خانوادگی یا بازی شبانه باشد که کودک شما از فرصت انتخاب جشن لذت می‌برد و ناخودآگاه انگیزه کودکان افزایش می­یابد.

برای افزایش انگیزه کودکان سنت ایجاد کنید.

تکرار برخی موارد ممکن است کسل‌کننده باشد ، اما وقتی کاری سرگرم‌کننده را تکرار می‌کنیم ، اغلب آن را یک سنت می‌نامیم! شاید شما بشقابی داشته باشید که فقط برای چنین مواردی استفاده می­شود یا سفره‌ای که فقط به یک دلیل خاص از آن استفاده می ­شود. بزرگداشت شادی‌های زندگی باید یک رسم باشد و گنجاندن یک عنصر جسمی یا یک فعالیت (مانند شب رقص خانوادگی) آن‌ها را به‌یادماندنی می‌کند.

پاداش‌های فیزیکی در جهت افزایش انگیزه کودکان

درحالی‌که در مورد اهدای هدیه یا پول به کودکان به‌عنوان جایزه اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد ، شرایطی وجود دارد که می‌تواند راهی برای تجلیل از سخت‌کوشی باشد. نمرات خوب می‌تواند به معنای دریافت پول برای رفتن به دانشگاه باشد. هدیه‌ای به برنامه‌ای که موردقبول واقع‌شده است کمک خواهد کرد. اگر پاداش فیزیکی به آن‌ها کمک کند تا به موفقیت خود ادامه دهند ، با جشن گرفتن موفقیت‌های او باعث افزایش انگیزه کودکان میشوید.
از کلمات حمایتی گرفته تا نمایش کار ، ساده است که چند لحظه وقت بگذارید تا فرزندانتان نسبت به موفقیت‌های خود احساس ویژه ­ای کنند. تصدیق لحظات مهم زندگی اغلب هزینه کمی دارد. وقتی والدین و دیگران سخت‌کوشی در رسیدن به هدفی را تصدیق می‌کنند ، این امر خصوصاً برای کودکان بسیار معنی‌دار ، دلگرم‌کننده و انگیزه‌بخش ­می­شود.

۴. گام چهارم افزایش انگیزه کودکان: کارها را رقابتی کنید.

رقابت سالم را تشویق کنید. کودک خود را تشویق کنید تا در یک مسابقه دونده دیگری را شکست دهد یا جایزه را در مدرسه به دست آورد .در مورد مثبت اندیشی و به دست آوردن قدرت در رابطه با فرزندتان رقابت کنید و هرگز در مورد نقاط منفی و ضعف او نسبت به رقبا صحبت نکنید. آیا کودک شما از رقابت گریزان است؟
رقابت فقط پیروزی یا باخت نیست. برای کودکان به معنای یادگیری اشتراک و به دست آوردن است. رقابت سالم به بچه‌ها همدلی ، غرور همراه با سخت‌کوشی و عزت‌نفس برای دانستن اینکه همه تلاش خود را می‌کنند ، می‌آموزد. اما این صفات شریف یک‌شبه توسعه نمی‌یابند ، پس آن‌ها باید تمرین و تلاش ‌کنند. شما در این مورد چطور می‌توانید به کودک خود کمک کنید:

همدلی کنید

برنده شدن بسیار خوب است اما فراموش کردن احساسات دیگران می‌تواند به‌سرعت شرایطی را ایجاد کند که کودک به‌عنوان‌مثال فرد نامهربان درک شود.لیز موریسون ، یک درمانگر در منهتن است که در زمینه درمان کودک و نوجوان متخصص است .او می‌گوید: “رقابت سالم به معنای دوست خوب و حمایت از دیگران است ، حتی اگر آن‌ها شکست بخورند.”

در مورد کار تیمی به آن‌ها آموزش دهید

از طریق رقابت ، بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه خود را به اشتراک بگذارند و به نوبت به‌ موفقیت برسند. اما روش‌هایی وجود دارد که آن‌ها را برای این کار در خانه نیز آماده کند.
“ما با بازی‌های رومیزی مانند فوتبال دستی به اشتراک‌گذاری در درمان می‌پردازیم ، این باعث می‌شود که شخص دیگری آن را امتحان کند.” او می‌گوید “اگر آن‌ها در یک تیم هستند ، به آن‌ها بگویید … من تعجب می‌کنم که هم‌تیمی شما باید توپ را پاس دهد .پس کودک شما چه احساسی پیدا می‌کند ، این موضوع او را بسیار خوشحال می‌کند.” به اشتراک گذاشتن لذت بازی به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند آن‌ها هم عضوی از یک تیم هستند و کل تیم باید باهم کار کنند. ”

به آن ها انگیزه حرکت کردن دهید

کودکانی که احساس رقابت سالم دارند از همان کودکی یاد می‌گیرند که باید تمام تلاش خود را بکنند و تمام تلاش خود را به کار ببندد. اما اگر آن‌ها علاقه­ ای به رقابت نداشته نباشند چه؟موریسون می‌گوید: “القای بچه‌هایی با ذات رقابتی مستحکم به این معنی است که از آن‌ها بپرسید اهدافی که برای خود دارند چه چیزی است؟ البته اهدافی که مربوط به معلمان یا والدینشان نباشد.”
“اگر کودک شما خیلی سخت تلاش نمی‌کند ، معمولاً  این موضوع ریشه در یک مشکل دیگر دارد .دلیل آن می­تواند اذیت شدن یا اذیت کردن دیگران یا هر چیز دیگری باشد که باعث می­شود کودک شما انگیزه رقابت کردن نداشته باشد. درباره آنچه در ذهن اومی‌گذرد صحبت کنید.”
اگر فرزند شما واقعاً فقط بی‌احساس است ، باید کمی در این موضوع عمیق‌تر شوید. موریسون می‌گوید: “من از آینده به‌عنوان نمونه استفاده می‌کنم.” “من می‌گویم ،  شما الآن فقط ۱۰ سال دارید ، اما یک روز بزرگ‌سال می‌شوید ، می‌خواهید چه‌کاری انجام دهید؟” شما می‌توانید از این کار برای بازگشت به عقب برای ایجاد انگیزه کودکان برای رسیدن به آن مکان استفاده کنید. ”

۵. گام پنجم افزایش انگیزه کودکان: آن‌ها را تشویق کنید.

به فرزندان خود بگویید که به آن‌ها اعتقاد دارید. به آن‌ها بگویید که قرار است چقدر عالی عمل کنند. هرگونه خودباوری یا ترس از آن‌ها را کنار بگذارید تا انگیزه لازم را پیدا کنند.

از کلاه مناسب استفاده کنید

یک روانشناس می­گوید: من قبلاً مربیگری تیم بسکتبال نوجوانان دختر را انجام می­دادم. مانند سایر ورزشکاران ، بازیکنان تیم من آموزش ، مربیگری ، تشویق و داوری را تجربه می­کردم. در طول سال­ها ، من مشاهده کردم که چگونه هر نقش شکل دلگرمی و انگیزه خود را فراهم می‌کند که  هر یک برای موفقیت تیم بسیار حیاتی بود.
همان‌طور که به دنبال ایجاد انگیزه کودکان خود هستید ، وقتی نقشی که برای مبارزات آن‌ها بهترین نتیجه را دارد ، بازی کنید ، بیشترین موفقیت را خواهید داشت. اما برای درک این موضوع باید توجه و انعطاف بیشتری داشته باشید.
پس:

معلم باش

بهترین استراتژی‌های انگیزشی و همه برچسب‌های موجود در جهان ، اگر به‌طور قانونی گیج و نامطمئن باشند ، انگیزه کودکان را افزایش نمی‌دهد. آن‌ها برای اینکه موفق شوند باید بدانند که چه باید بکنند. و والدین می‌توانند کسانی باشند که به آن‌ها آموزش می‌دهند.
والدین باید روش‌های صحیح انجام کارها را توضیح دهند و به کودکان آن را نشان دهند ، درحالی‌که این اقدامات را با روش‌های غلط مقایسه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال ، وقتی کسی نسبت به شما نامهربان است ، انتقام‌جویی راهی اشتباه برای مقابله با آن وضعیت است .

مربی باشید

مربیان کارهای پیچیده را به قطعات کوچک تقسیم می‌کنند ، به هرکدام آموزش می‌دهند و از بچه‌ها می‌خواهند تک‌تک آن‌ها را تمرین کنند. این به کودکان کمک می‌کند و به آن‌ها انگیزه می­دهد تا شروع به کار کنند و به کار خود ادامه دهند  و کارآمد بودن را  یاد بگیرند.
به یک درخواست ساده فکر کنید: “اتاق خود را تمیز کنید”. والدینی که مربی می‌شوند در مورد موضوعات مختلف با کودک خود صحبت خواهد کرد (به‌عنوان‌مثال تختخواب خود را مرتب کنید ، لباس را درجایی که تعلق دارد قرار دهید ، جایی برای همه اسباب‌بازی‌ها پیدا کنید) که شما باید در این مرحله حتی کودک خود را راه بیندازد و به او کمک کنید. با رشد و تکامل کودک ، برخی از این فرایندها پیچیده‌تر می‌شوند ، اما شما سابقه مربیگری آن‌ها را از طریق تصمیمات و وظایف چند مرحله‌ای ایجاد خواهید کرد.

۶. گام ششم افزایش انگیزه کودکان: بهره بگیرید.

با علایق فرزند خود آشنا شوید. در مورد آن‌ها با کودک خود صحبت کنید و به آن ­ها گوش دهید. این کار به فرزندان شما نشان می‌دهد که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید و آن‌ها آزاد هستند  و انگیزه پیدا می­کنند که در مورد علایق خود با شما صحبت کنند.
شما می‌توانید ساعت‌ها سعی کنید درست و غلط را به کودکان بیاموزید و سر آن‌ها را از دانش و اطلاعات پرکنید و به اصطلاح آن­ ها را بمباران اطلاعاتی کنید ، اما در پایان روز آن‌ها فقط می‌خواهند بدانند که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید یا خیر. البته ، اگر به‌سادگی به آن‌ها بگویید که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید به‌اندازه کافی این موضوع خوب نیست. همان‌طور که اغلب به بچه‌ها می‌گوییم ، “عملکردها بلندتر از کلمات فریاد می‌زند.”
ما فهرستی از روش‌های ساده جمع‌آوری کرده‌ایم تا به کودکان نشان دهیم شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید. به‌طور منظم از آن‌ها استفاده کنید . ممکن است متوجه شوید کودکانی که روزانه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید خوشحال‌تر هستند و انگیزه بیشتری دارند و احتمالاً از راهنمایی‌های شما پیروی می‌کنند ، این موضوع باعث می ­شود که آن‌ها درک کنند که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید.
پس:

قول خود را حفظ کنید

بچه‌ها به آنچه شما می‌گویید توجه می‌کنند. اگر قول دادید ، به آن عمل کنید. اگر مطمئن نیستید که می‌توانید به قول خود عمل کنید ، سپس بگویید ، “من تمام تلاشم را می‌کنم ، اما نمی‌توانم آن را تضمین کنم.”

صادق باشید

کودکان برای نظر شما ارزش قائل هستند و هیچ‌چیز باعث نمی‌شود  به‌سادگی باور کنند شما به آن‌ها دروغ می‌گویید . دروغ‌های کوچک سفید ، مانند “واو! این‌یک نقاشی عالی است ، “خوب است. دروغ‌های بزرگ‌تری که آن‌ها می‌توانند کشف کنند ، “مثل‌اینکه ، من دوست دارم با شما بازی کنم ، اما من مجبورم تا دیروقت بیدار بمانم و به مقالات نمره دهم” .

رؤیاهای آن‌ها را تشویق کنید

حتی اگر رؤیای آن‌ها زرافه شدن باشد، آن را تشویق کنید. کافی است بگویید:”شرط می‌بندم بهترین زرافه موجود باشی!” کودکان باید به خواب دیدن و فکر خلاقانه تشویق شوند این کار باعث افزایش انگیزه آن‌ها می‌شود.

برای آن‌ها یادداشت‌های تشویق بنویسید

یادداشت‌های کوچکی مانند “ادامه کار خوب” یا “کار عالی در ارائه خود” به بچه‌ها انگیزه می‌دهد و به آن‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها را متوجه می‌شوید. لازم نیست برای هر کاری که انجام می‌دهید یادداشت کنید. کمی تشویق یک‌بار در هفته یا همین امر کمک زیادی خواهد کرد.

۷. گام هفتم افزایش انگیزه کودکان: اشتیاق و انگیزه را کشف کنید.

فرزندان خود را تشویق کنید تا کشف کنند که به چه چیزی علاقه‌مند‌ هستند. ممکن است در طول راه چند بار تلاش کنید تا کودک خود را در سفر به سمت اشتیاق حمایت کنید و او را ترغیب کنید تا زمانی که بفهمد علاقه واقعی او چیست، ادامه دهد.

پیاده‌روی ، دوچرخه‌سواری و کوهنوردی

آیا کودک شما کنجکاو و پرانرژی است؟ دوچرخه‌سواری ، پیاده‌روی و کوهنوردی به کودک شما اجازه می‌دهد بدون فشار  و نگرانی عضو یک تیم ورزشی باشد. اگر کودک شما تنها بودن را ترجیح می‌دهد و دوست دارد با کاوش در جهان چیزهایی را بیاموزد و مرتباً در حال حرکت است ، فضای عالی برای او می‌تواند سیر و سیاحت در فضای باز باشد که برای او ایده آل است.

موسیقی

آیا فرزند شما عاشق آواز و موسیقی است؟ موسیقی هم‌زمان از بسیاری از قسمت‌های مختلف مغز برای پردازش ریتم ، احساسات و حرکت استفاده می‌کند. همه عناصر موسیقی  ازجمله سرعت ، صدا و ضرب و ریتم  نیز از عناصر اصلی یادگیری خواندن هستند. و انواع مختلف موسیقی برای کاوش وجود دارد. برخی ممکن است فرصتی را برای عضویت در یک گروه به فرزند شما ارائه دهند. موارد دیگر مانند طبل زدن مانند کنترل حرکت به ساخت انگیزه کمک می‌کنند.
اگر کودک شما با حرکت و هماهنگی دست‌وپنجه نرم می‌کند ، با سازهای مختلف موسیقی و مهارت‌های حرکتی موردنیاز آن‌ها آشنا شوید و کودک خود را در کلاس ­های مربوط ثبت نام کنید.

مناظره

آیا فرزند شما اطلاعات زیادی دارد و از به اشتراک گذاشتن آن با افراد دیگر لذت می‌برد؟ بحث ممکن است ارزش استفاده داشته باشد. موسسه‌های فن بیان می‌تواند به کودک شما کمک کند با افرادی که علایق مشترک دارند رابطه دوستی برقرار کند. همچنین می‌تواند به کودک شما کمک کند مهارت‌های ارتباطی واضح‌تر و روش‌های سازمان‌دهی افکار را ایجاد کند.

نمایش

بعضی از بچه‌ها از داستان‌سرایی لذت می‌برند و دوست دارند در مرکز توجه قرار بگیرند که این امر باعث ایجاد انگیزه در آن ها می­شود. مرکز تئاتر می‌تواند محل خروجی خوبی برای بچه‌های خلاق باشد. این‌یک روش برای آن‌ها فراهم می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه داستان ، شخصیت‌ها و صحنه‌ها باهم کار می‌کنند تا یک داستان قدرتمند شود. برای بچه‌هایی که در کانون توجه راحت نیستند ، نقش‌های زیادی در پشت‌صحنه وجود دارد ، مانند طراحی صحنه یا لباس که می‌توانند در آن نقش‌آفرینی کنند. همه این مشاغل می‌تواند راهی برای عضویت در یک تیم باشد.

هنر

آیا کودک شما دوست دارد نقاشی بکشد ، نقاشی کند یا مجسمه‌سازی کند؟ کلاس‌های هنری می‌تواند راهی خوب برای اجازه دادن به کودکان در کشف زیبایی‌هایی که در دنیا می‌بینند باشد. طراحی و نقاشی همچنین می‌تواند مهارت‌های حرکتی را ایجاد کند و همچنین اشکال ، روابط فضایی ، اندازه و سایر مفاهیم ریاضی را آموزش دهد.

ژیمناستیک

آیا کودک شما عاشق حرکت و پریدن است؟ ژیمناستیک به کودکان روشی اجتماعی برای یادگیری ریتم ، هماهنگی ، مهارت‌های حرکتی و دستورالعمل‌های حرکتی را می­آموزد. کودکان همچنین مهارت‌های دیداری مکانی را تمرین می‌کنند ، که می‌تواند در هنگام خواندن و ریاضیات مفید باشد.

۸. گام هشتم افزایش انگیزه کودکان: راه‌هایی برای کمک به فرزندانتان در ایجاد نگرش مثبت نسبت به زندگی

ما به‌عنوان والدین می‌خواهیم فرزندانمان در همه زمینه‌های زندگی سرآمد باشند. برای موفقیت در زندگی ، باید نگرش مثبتی داشت. اگر کودک اعتمادبه‌نفس داشته باشد و مثبت فکر کند ، می‌تواند به هر آنچه در زندگی می‌خواهد برسد. کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای تشویق رفتار مثبت در کودکان انجام دهید.

چرا ایجاد نگرش مثبت در کودکان مهم است؟

داشتن نگرش مثبت در زندگی می‌تواند به کودکان کمک کند تا بر هر مشکلی در زندگی غلبه کنند. اگر کودک مثبت فکر کند ، قادر خواهد بود مشکلات را به‌سرعت حل کند و یاد می‌گیرد که با جنبه‌های مختلف زندگی به‌صورت مثبت نگاه کند. یک عقب‌گرد کوچک می‌تواند بر کودکان تأثیر منفی بگذارد ، اما آن‌ها باید بدانند که پایان همه‌چیز نیست.
اگر آن‌ها در شرایط دشوار مثبت بمانند ، می‌توانند به‌سرعت از آن خارج شوند. مثبت بودن نیز می‌تواند کودکان را مقاوم کند. شما نباید فرزندان خود را مجبور کنید که تفکر یا احساسات منفی را کنار بگذارند بلکه به آن‌ها کمک کنید تا با این احساسات کنار بیایند و حرکت کنند.

به آن‌ها بگویید که بیان احساسات اشکالی ندارد.

یکی از مهم‌ترین راه ­های کمک به فرزندان در پذیرش مثبت نگری در زندگی این است که به آن‌ها اجازه دهید احساسات خود را تصدیق کنند. این احساسات شامل غم ، شادی ، ترس ، شرم ، اضطراب یا هر احساس دیگری است که شما باید  به آن‌ها بگویید که گاهی خوشحال یا غمگین بودن امری طبیعی است.
هنگامی‌که آن‌ها یاد بگیرند این احساسات را بپذیرند ، دیگر جایی برای منفی‌بافی باقی نخواهد ماند. اگر کودک شما ناراضی یا عصبانی است ، از او در مورد مشکل خود سؤال کنید. هنگامی‌که به شما اجازه داد مشکل و احساسات خود را بشناسید ، به او بفهمانید که این ابرهای منفی از بین می‌روند. به او بگویید که باید سعی کند به‌جای نگرانی از مشکل ، به دنبال راه‌حل باشد. به‌این‌ترتیب او درک خواهد کرد که هر مشکلی یک راه‌حل دارد. فرزند شما به‌زودی یاد می‌گیرد که به موضوعات مثبت نگاه کند.

الگو باشید.

کودکان به‌شدت و  به‌صورت خیلی زیادی از والدین خود می‌آموزند. اگر در زندگی مثبت باقی بمانید ، فرزندان شما نیز همین نگرش را پیدا می‌کنند. ممکن است شما آگاهی نداشته باشید ، اما فرزندان شما هر عمل ، احساس و عواطف شمارا مشاهده می‌کنند. به‌آرامی و به‌تدریج هر آنچه را که فکر می‌کنید یا باور می‌کنید، دنبال می‌کنند. به آن‌ها نشان دهید که مثبت ماندن در مقابل مشکلات و هر آنچه در پی آن می‌آید ، ممکن است و می‌تواند خوب باشد. این به آن‌ها کمک می‌کند تا یک نگرش مثبت ایجاد کنند تا بتوانند برای حل مسائل انگیزه داشته باشند.

بچه‌های خود را تشویق و انگیزه دهید.

اگر فرزندانتان احساس ناامیدی یا بی‌انگیزگی می‌کنند ، آن‌ها را تشویق کنید تا به نکات مثبت زندگی نگاه کنند. وقتی آن‌ها در کاری موفق شدند قدر آن‌ها را بدانید و در صورت خطا  آن‌ها را سرزنش نکنید. اگر کودک شما رفتار نامناسبی داشت ، او را سرزنش نکنید. باادب برای او توضیح دهید که این نوع رفتار قابل‌قبول نیست و به او بیاموزید که چگونه اشتباه خود را اصلاح کند. وقتی برای کودکان توضیح می‌دهید که چگونه اشتباهات خود را اصلاح کنند ، مثبت بودن را در آن‌ها القا می‌کنید.

۹. گام نهم افزایش انگیزه کودکان: فشار همتا.

گاهی اوقات ، کمی فشار آوردن با  همسالان چیز بدی نیست. این موضوع  می‌تواند کودکان شمارا به سمت پیشرفت بهتر در مدرسه یا در یک ورزش سوق دهد زیرا آن‌ها می‌خواهند با دوستانشان همگام شوند. بااین‌حال ، مراقب باشید وقتی استرس فشار همسالان بیش‌ازحد زیاد می‌شود ،می­تواند به کودک شما آسیب برساند و انگیزه ­های او را نابود کند.

۱۰. گام دهم افزایش انگیزه کودکان: آن‌ها را تحریک کنید.

فرزندان خود را در مورد اهداف و جاه‌طلبی‌های خود هیجان‌زده کنید. نشان دهید که برای  اهداف آن‌ها نیز، شما هیجان‌زده‌اید. انرژی مثبت و آدرنالین آن‌ها را وادار می‌کند تا با انگیزه بیشتر به کار سخت خود ادامه دهند و از تلاش‌های خود خوشحال شوند.

کلام آخر

کودکان شما به‌شدت از شما یاد می­گیرند و تحت تأثیر رفتارهای شما انگیزه می‌گیرند، تلاش می­ کنند،اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس پیدا می­کنند .پس آن‌ها را تشویق کنید برای موفقیت آن‌ها جشن بگیرید، استعدادهای آن‌ها را شکوفا کنید و به آن‌ها مهارت‌های کارگروهی را آموزش دهید.
شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید اهداف خود را به‌درستی تشخیص دهند و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنند.شما برای اینکه این مهارت‌ها را به فرزندان خود بیاموزید باید با آن‌ها صادق باشید و به کودکان خود نشان دهید که به آن‌ها اهمیت می­ دهید که همه این اوامر باعث می­شود کودک شما انگیزه پیدا کند.انگیزه‌ای برای موفقیت و انگیزه‌ای برای رشد و انگیزه‌ای برای درس خواندن و پیشرفت که در آینده او تأثیر فراوانی دارد.
به نظر شما چه راه های دیگری برای افزایش انگیزه کودکان وجود دارد؟آیا دوست دارید به کودکان انگیزه دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید