زمان مطالعه: 3 دقیقه قمپز در کردن | بسته کلمات   اصطلاح قمپز در کردن را حتما در مکالمه…" /> زمان مطالعه: 3 دقیقه قمپز در کردن | بسته کلمات   اصطلاح قمپز در کردن را حتما در مکالمه…" />

قمپز در کردن | بسته کلمات

خانه » بلاگ » قمپز در کردن | بسته کلمات

فهرست عناوین

قمپز در کردن | بسته کلمات

 

اصطلاح قمپز در کردن را حتما در مکالمه های روزمره شنیده اید اما آیا اصطلاح قمپز در کردن به چه معناست و کجا کاربرد دارد؟ 

یکی از گنجینه‌های مهم و ارزشمند زبان فارسی، عبارات و ضرب المَثَل ­های زیبایی است که در متون فارسی و ادبیات عامیانه بیان می‌شوند. گاه محققان ادبیات فارسی تلاش کرده­‌اند تا ریشه برخی از امثال را یافته و یا اینکه داستان کلی و زمینه تاریخی این سخنان کوتاه را بیابند؛ از این رو این محتوا را در قالب بسته کلمات راه اندازی کرده و در جهت آگاهی از ادبیات فارسی قدم برداشته‌ام. در این سری از مقالات به مفهوم و کاربرد عبارت پرکاربرد و مهم  پرداخته ایم، و در این مقاله عبارت پرکاربرد قمپز در کردن ، را بررسی خواهیم کرد.

 

معنی قمپز:

در لغت نامه دهخدا:

قمپز. [ ق ُ پ ُ ] ( اِ ) در تداول ، دعوای بی دلیل. فخر و مباهات بی مورد. بالیدن نابجا.

– قمپز در کردن ؛ دعاوی دروغین کردن.

 

در فرهنگ فارسی:

یا قمپز در کردن . تکبر کردن افاده فروختن .

 

در فرهنگ معین:

(قُ پُ ) (اِ. ) غُنپز، غُمپز، لاف و گزاف ، ادعا، فخر.

 

در فرهنگ عمید:

لاف و گزاف.

* قمپز در کردن: [عامیانه] لاف زدن و خودستایی کردن.

 

لغت قمپز برگرفته از یک توپ جنگی که در کوهستان ها کاربرد داشته است حتی در زمان قدیم عثمانی ها نیز برای جنگ با ایران از آن استفاده کرده اند. نکته جالب توجه اینجاست که در این توپ گلوله قرار نمیگرفت و خرابی هم ایجاد نمیشد.

ولی در آن باروت بسیاری تعبیه میشد و البته پارچه هایی کهنه و مستعمل را با فشار زیاد و سنبه  داخل توپ قرار میدادند و با چند ضربه آن را محکم می کردند و سپس شلیک میکردند.

در نهایت با آتش زدن مواد داخل توپ صدای مهیبی اطراف آن را فرا میگرفت که سربازان دشمن را میترساند.

در جنگ بین ایرانیان و عثمانیان که عثمانی ها از این وسیله جنگی استفاده میکردند رفته رفته ایرانیان میهن پرست متوجه بی خطر بودن این وسیله جنگی شده و زمانی که این صدا را میشنیدند میگفتند نترسید قمپز در کردند. یعنی گلوله ندارد و پوچ است. و اصطلاح قمپز در کردن از اینجا شروع شد.

 

قمپز در کردن چرا ضرب المثل شد؟

قمپز در کردن به تدریج بین افراد تبدیل به ضرب المثل شد و در بین مردم ایران رواج پیدا کرد. اکثر انسان ها تمایل دارند از خودشان تعریف کنند و کارهای سختی که قهرمانان از پس آنها بر می آیند را به خود نسبت دهند و خود را نزد دیگران مهم جلوه دهند. 

 

کاربرد قمپز در کردن

زمانی که شخصی از خودش تعریف بسیار و الکی میکند در واقع لاف میزند و ادعای انجام کارهای خفن را دارد میگوییم قمپز در میکند، یعنی این موضوع واقعیت ندارد و مانند توپی توخالی است که ادای واقعی بودن را در می آورد.در واقع زمانی که شخصی میخواهد خودش را بزرگ نشان دهد یا خیلی از خودش تعریف میکند میگوییم قمپز در میکند.

 

جمع بندی

 

در این مقاله عبارت قمپز در کردن را بررسی کردیم، به معنی قمپز پرداختیم و کاربرد و مفهوم اصطلاح قمپز در کردن را گفتیم. قمپز در کردن عبارتی برای افرادی است که خیلی پر ادعا هستند و از خودشان تعریف الکی میکنند در واقع زمانی که شخصی کارهای سخت و قهرمانانه را به خود نسبت میدهد از اصطلاح قمپز در کردن برای او استفاده میشود. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم با سری مقالات بسته کلمات به آگاهی بیشتر از زبان و ادبیات فارسی پرداخته و معانی و مفهوم و ریشه ضرب المثل ها را بررسی خواهیم کرد، اگر شما هم ضرب المثل یا عبارت خاصی مد نظر دارید برای ما بنویسید تا در مقالات بعدی معنی، ریشه و مفهوم آن را بررسی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید