سخنرانی آسانسوری: برقراری ارتباط سریع

خانه » بلاگ » سخنرانی آسانسوری: برقراری ارتباط سریع

فهرست عناوین

با گسترش و پیشرفت سریع تکنولوژی و وجود تمرکز کم و امکانات زیاد و همچنین کمبود زمان باعث شده تا افراد موفق از هر فرصتی برای رشد و پیشرفت خود استفاده کنند که این امرباعث شده است بیشتر اکثر کسب‌وکارها دگرگون‌شوند. با تغییر و پیشرفت تکنولوژی مشکلات و مسائل آن‌ها نیز فرق کرده است و نیاز به ارتباطات شدید و شبکه‌سازی انسانی هرروز بیش و بیش‌تر می‌شود. اما با این حجم از پیشرفت و مسائل جدید و زمان کم مهارتی لازم است که به کمک آن بتوان ارتباطات خود را مدیریت کرد. حال فرض کنید داخل یک آسانسور هستید. مدت‌زمانی را که در داخل آسانسور هستید زمان‌دارید تا با یک شخص ارتباط برقرار کنید و با او صحبت کنید. فرض کنید این شخص مدیرعامل یک شرکت بسیار بزرگ است که شما می‌خواهد با او ارتباط برقرار کنید تا در آینده بتوانید در شرکت او مشغول به کار بشوید. شما در مدت ۳۰ ثانیه نیاز به مهارتی مانند سخنرانی آسانسوری دارید که بتوانید به کمک آن و زبان بدن ارتباطی را که دوست داشته‌اید شکل دهید. شما با یادگیری سخنرانی آسانسوری می‌توانید شبکه‌ای گسترده از انسان‌های موفق و یا به‌قول‌معروف قله نشین، داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چگونه می‌توان به بهترین نحو در سریع‌ترین زمان ممکن ارتباطات سالم برقرار کرد و نحوه‌ی پرسش و پاسخ و صحبت و معرفی خود به دیگران بپردازیم پس با ما همراه باشید.

سخنرانی آسانسوری، برقراری ارتباط سریع

سخنرانی آسانسور یک پیام روشن، کوتاه یا “تجاری” در مورد شما است. و به شما کمک می‌کند که بتوانید ارتباط عالی برقرار کنید، در ملاقات شما به دنبال چه چیزی هستید و چگونه می‌توانید به یک شرکت یا سازمان سود برسانید؟
. به‌طورمعمول حدود ۳۰ ثانیه طول می‌کشد تا مردم دریک از آسانسور از بالاترین طبقات به طبقه‌ی هم کف برسند. ایده پشت سخنرانی آسانسوری این است که شما آماده هستید این اطلاعات را با هرکسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به اشتراک بگذارید.
در هر زمان، حتی در آسانسور. در یک نمایشگاه شغلی، می‌توانید از سخنرانی خود برای معرفی خود استفاده کنید. این نکته برای شما مهم است که گفتار خود را حفظ کرده و تمرین کنید. و در مدت ۳۰ ثانیه آن را ارائه دهید.
سخنرانی آسانسوری با یک دوست یا جلوی آینه. مهم این است که این تمرین را با صدای بلند انجام دهید. شما می‌خواهید سخنرانی شما طبیعی به نظر برسد. با صحبت‌های خود راحت باشید تا بتوانید وقتی آن را بیان می‌کنید در مخاطب شما اثر کند.
هنگامی‌که زمان سخنرانی آسانسوری فرامی‌رسد:
صحبت‌های شما بیش از ۲۵ تا ۳۰ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد
شما می‌توانید ۸۰-۹۰ کلمه صحبت کنید.
یا ۸ تا ۱۰ جمله بیان کنید.
برای هر نوع سخنرانی یک طرح کلی وجود دارد و سخنرانی آسانسوری نیز از این قانون مستثنا نیست. شما برای اینکه بتوانید سخنرانی آسانسوری خوبی انجام دهید نیاز دارید که قبل از انجام آن برنامه‌ریزی و تمرین کنید.
بعضی کلمات دارای قدرت معنایی بالایی هستند و هرکدامشان ممکن است معنای یک جمله را برسانند. که شما نیز می‌توانید از این کلمات در سخنرانی آسانسوری خود استفاده کنید.
توجه و ترکیب چند کلمه می‌تواند چیزهای زیادی برای گفتن داشته باشند. شما می‌توانید قبل از اینکه ملاقاتی با زمان کم انجام دهید، سعی کنید جملات یا کلماتی را بیابید که به‌خوبی معرف شما و کسب‌وکارتان باشد. از هر ایده برای نوشتن یک جمله قدرتمند کوتاه استفاده کنید.
شما هنگام ملاقات در زمان کم هنگامی که فرصت زیادی ندارید باید به نکاتی توجه کنید که در سخنرانی آسانسوری بسیار مهم است.
در هنگام ملاقات:
به طرف مقابل خود لبخند بزنید، و با بیانیه یا سؤالی که جلب‌توجه می‌کند و مقاومت مخاطب را از بین می­برید، سر صحبت را بازکنید

قدرت شگفت‌انگیز یک لبخند ساده!

زبان بدن جنبه‌های بسیاری دارد که دانستن همه‌ی آن‌ها مفید است. هرچه بیشتر از زبان بدن بدانید و از آن به‌درستی استفاده کنید، به‌عنوان برقرارکننده‌ی ارتباط مؤثرتر تلقی می‌شوید.
از میان تمام حرکات زبان بدن که می‌توانید در سخنرانی آسانسوری استفاده کنید، یکی از آن‌ها از بقیه برجسته‌تر است. این حرکت ساده نمادین، لبخند زدن است.
لبخند واقعی یکی از قدرتمندترین، تأثیرگذارترین و اقناع‌کننده‌ترین حرکات زبان بدن است که می‌توان از آن در سخنرانی آسانسوری استفاده کرد. وقتی لبخند می‌زنید سلول‌های آیینه‌ای طرف مقابل هم شروع به فعالیت و تقلید لبخند شما می‌کند، حتی اگر کسی باشد که بسیار خشک و بی‌تفاوت باشد.
اگر می‌خواهید مهارت‌های ارتباطی، دوست داشتن و اعتبار خود را به طرز چشمگیری ارتقا دهید، می‌توانید این کار را با نشان دادن یک لبخند واقعاً واقعی هنگام تعامل با دیگران انجام دهید.
همه‌ی لبخندها لبخندهای “اصل” نیستند. باگذشت زمان بیشتر ما یاد گرفته‌ایم که لبخند می‌تواند یکی از ساده‌ترین راه‌هایی باشد که می‌توان احساسات دیگر را با آن پوشاند و پشت آن مخفی کرد. لبخندهای نقاب‌دار به‌طور مداوم توسط همه استفاده می‌شود تا احساسات منفی بیشتری مانند تحقیر، اندوه، انزجار، ترس و عصبانیت را پنهان کند.
بااین‌حال، همان‌طور که ممکن است سعی کنید از آن به درستی استفاده کنید، صورت واقعاً نمی‌تواند دروغ بگوید. مهم نیست که شخص در نقاب زدن چقدر خوب است، اگر می‌دانید چه چیزی را جستجو کنید می‌توانید ببینید که در ذهن طرف مقابل چه می‌گذرد.

۱. لبخند واقعی نیست

لبخند اصیل دارای یک مقدار شگفت‌انگیز از وزن ارتباطی است. ما به‌طور طبیعی فردی را که لبخند می‌زند نسبت به شخصی که حتی چهره‌ای خنثی از خود نشان می‌دهد، دارای اعتمادبه‌نفس، صادق‌تر، قابل‌اعتمادتر و دوست‌داشتنی‌تری می‌بینیم. این به‌صورت شهودی زیر سطح آگاهی اتفاق می‌افتد و درواقع نوعی ادراک بدون آگاهی است.
ما به‌طور طبیعی می‌خواهیم به بهترین افرادی که با آن‌ها تعامل داریم فکر کنیم و لبخند عبارتی جهانی است که به‌طور ذاتی آن را مثبت تلقی می‌کنیم.
این حقایق احتمالاً به همین دلیل است که در تلاش برای پوشاندن احساسات دیگر، لبخندهای ساختگی یا پوشاننده، بسیار محبوب هستند. لبخندهای جعلی یا نقاب پوشاندن چیزی است که می‌تواند روابط راکمی تیره‌تر کند. این حرکت نمادین یکی از رایج‌ترین پوشش‌های حسی فریب است.

۲. بگویید چه کسی هستید: خود و شرکت خود را توصیف کنید.

هنگام شرکت در رویدادهایی که با فرصت‌های شبکه‌ سازی انسانی یا پارتی سازی کاملاً آماده‌شده‌اند، در مکان­هایی مانند اجلاس‌های صنعتی، جلسات شرکت داخلی یا پذیرش مشتری، یکی از عناصر اصلی که لحن را تنظیم می‌کند و به‌طور مستقیم بر روابط جدید تأثیر می‌گذارد هنر شما است که چگونه خود را معرفی می‌کنید!
آنچه در هنگام ملاقات باکسی می‌گویید و همچنین نحوه‌ گفتن آن، در اولین برداشت آن شخص از شما تأثیر می‌گذارد و همچنین می‌تواند بر چگونگی معرفی وی به دیگران تأثیر بگذارد.
بنابراین، توجه داشته باشید: شما پیام مربوط به چگونگی اینکه می‌خواهید به‌طور حرفه‌ای در مورد شما فکر شود را کنترل می‌کنید.

چه می‌گویید

“سلام، من سبحان رئوفی هستم، مدرس فن بیان و سخنرانی آکادمی رئوف، از ملاقات با شما خوشحالم.” نام، عنوان و شرکت و موسسه شما برای برچسب نام مناسب است، اما به‌عنوان مقدمه ناقص است زیرا آن‌ها معمولاً در مورد تخصص، تخصص صنعتی، نتایج رانندگی یا مشتریانی که با آن‌ها کار می‌کنید چیزی نمی‌گویند. در صورت امکان، معرفی شخصی شما باید کمی بیشتر از یک برچسب به‌یادماندنی شود.
از خود بپرسید: می‌خواهم کسی برای اولین بار از ملاقات با من چه چیزی را به یاد بیاورد؟
این موضوع به یک سخنرانی آسانسوری تمرین شده و بسیار پیچیده نیاز ندارد، اما شما باید یک پیام مختصر و آموزنده داشته باشید که به چند نکته مهم اشاره کند.
اگر مقدمه‌ای بیش‌ازحد مفصل و طولانی‌مدت داشته باشید، پیام‌های کلیدی گم می‌شوند و شناخت شمارا سخت می‌کند که بفهمند شما چه کسی هستید، چه‌کاری انجام می‌دهید یا تخصصتان چیست. درنتیجه، این فرد ممکن است با معرفی مؤثر شما به دیگران یا با انجام دادن کار شما مؤافق نباشد.
مقدمات مؤثر، کوتاه و شیرین هستند، چند دانه بکارید تا مکالمه بعدی ایجاد شود و دیگران را مایل به دانستن بیشتر کنید.
یادتان باشد که برند خودتان باشید! برقراری یک پیام واضح درباره اینکه چه کسی هستید از طریق روش‌های مختلفی که مردم با شما روبرو می‌شوند، یک قسمت اساسی از یک مارک تجاری قوی است. بنابراین، به‌عنوان‌مثال، اطمینان حاصل کنید که نکات کلیدی در معرفی شما در پروفایل، سرگذشت و رزومه LinkedIn شما نیز وجود دارد.

چگونه می‌گویی

نحوه معرفی خود، به‌ویژه از طریق زبان بدن، بر نحوه دریافت پیام شما نیز تأثیر می‌گذارد. به چشمان شخص مقابل نگاه کنید و با یکدست دادن محکم به استقبال او بروید. اگر در یک گروه ایستاده‌اید، اطمینان حاصل کنید که گفتار و موضع شما برای همه فراگیر است.
با صدای مطمئن و قوی صحبت کنید. حتی اگر احساس عصبی یا اضطراب می‌کنید. به یاد داشته باشید که کمک می‌کنید افراد اولین برداشت را از رفتار شما بکنند. بنابراین هدف خود را برای ایجاد اعتمادبه‌نفس بیان کنید.
بسیاری از افراد وقتی عصبی هستند نیز سریع‌تر صحبت می‌کنند، بنابراین مراقب سرعت خود باشید و همچنین هر عادت دیگری که ممکن است هنگام سخنرانی احساس ناخوشایند ایجاد کند مانند: انداختن صدای خود، تغییر مکان به سمت دیگر، بازی با موهایتان، تکان خوردن یا تماشای فرد دیگری، از کارهایی است که نباید انجام دهید. این نوع رفتارها باعث ایجاد ناامنی می‌شوند و اثر پیام شمارا کاهش می‌دهند.

مخاطبان خود را بشناسید

باکمی تنظیم نحوه‌ی معرفی خود بر اساس شناخت مخاطب می‌توان پیام شمارا در سخنرانی آسانسوری تقویت کرد. وقتی قابل تطبیق باشید بیشتر به‌یادماندنی می‌شوید. اگر همه افراد در یک رویداد اشتراکات مشترکی داشته باشند (مانند اینکه همه شما دانشجویان ، دانش‌آموختگان یک مدرسه بازرگانی هستید)، در شروع سخنرانی خود نکته‌ای را تنظیم کنید که برای آن‌ها بیشتر جالب باشد.
خود این رویداد را در نظر بگیرید و آرایش شرکت‌کنندگان را نیز در نظر بگیرید. آنچه شما در هنگام ملاقات با دیگران می‌گویید احتمالاً در یک رویداد داخلی شرکت در مقابل یک اجلاس صنعت، یا در یک سمینار محلی در مقابل یک سمپوزیوم بین‌المللی متفاوت خواهد بود.
برای رویدادهایی که ارتباط مستقیمی با صنعت، عملکرد شغلی یا حوزه تخصص شما ندارند (رویدادهای فارغ‌التحصیلان دوره‌ی قبل از تحصیل، برنامه‌های داوطلبانه و غیره)، زودتر از موعد درباره مخاطبان و چیزهایی که برای آن‌ها بیشتر می‌تواند در مورد شما بیاموزند فکرکنید.

۳- آنچه انجام می‌دهید بگویید و اشتیاق نشان دهید.

بیایید این واقعیت را بپذیریم که برای بسیاری از ما شبکه کاری بیشتر از یک تعامل با شخص دیگری و به‌ویژه برای اهداف تجاری نیست. درنتیجه، شما ممکن است دقیقاً مانند بیشتر افراد فکرکنید که شبکه­سازان متولد نشده‌اند و شبکه‌سازی یا پارتی سازی چیز خوبی نیست.
ازنظر ما، شبکه‌سازی توانایی ایجاد رابطه است. همه با این توانایی به دنیا آمده‌اند. واقعیت این است که هر یک از ما خانواده یا دوستان یا افرادی را که می‌شناسد در اطراف خود داریم، بنابراین همه به روش خود می‌دانند که چگونه رابطه برقرار کنند. اما شبکه‌های مؤثر متولد نمی‌شوند. اگر می‌خواهید به یک استاد شبکه مؤثر و سخنرانی آسانسوری تبدیل شوید، باید سخت کارکنید و مهارت‌های لازم را کسب کنید.
شروع به فکر کردن در مورد شبکه سازی و پارتی سازی به‌عنوان راه اصلی مدیریت نام تجاری شخصی و شهرت خود کنید. هویت نام تجاری خود را از طریق شبکه در اختیار دیگران قرار دهید. بنابراین اگر آن را به روشی صحیح به اشتراک بگذارید که درنهایت منجر به چشم‌انداز بعدی شما شود، سرمایه‌گذاری مشترک بعدی، فرصت شغلی بعدی یا دوست بعدی، برای فرد مقابل هستید.

الف) توجه خود را به من بدهید

اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس بیشتری در حین سخنرانی آسانسوری و ایجاد شبکه کسب کنید باید تمرکز و توجه خود را به شخص موردنظر خود معطوف کنید. اگر یاد بگیرید که سؤالات عالی بپرسید و به‌طور فعال گوش دهید، این موضوع می‌تواند شمارا سریع‌تر به خواسته­هایتان برساند.
هنگامی‌که با هر شخصی ملاقات می‌کنید، دیگر وقت آن است که با نگرانی‌های خود کنار بیایید و آن‌ها را از بین ببرید. توانایی شما در نشان دادن این موضوع که  می‌خواهید به فرد دیگری کمک کنید قطعاً قسمت مهمی در ایجاد احساس اشتیاق شماست.

ب) به اشتراک بگذارید یا بمیرید

آیا اشتیاق خود را با سایر افرادی که ملاقات می‌کنید به اشتراک می­گذارید؟ اشتیاق خود را پنهان نکنید. این اشتباه به شما اجازه می‌دهد تا آرام‌آرام درون خود “بمیرید”. شما آن را می‌توانید با به اشتراک گذاشتن احساسات خود تقویت کنید.
سعی کنید در هر رویداد و ملاقاتی اشتیاق خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اطلاعات مربوط به پاسخ سؤال “چرا شما این کار را انجام می‌دهید؟”؛ درباره تجربیات خود به‌طور مختصر بگویید که چه چیزی یا چه کارهایی شمارا به سمت موفقیت‌های زندگی سوق داده است در مورد کارهایی که دوست دارید انجام دهید به‌اختصار صحبت کنید و یا از جملاتی استفاده کنید که معنای سخنان شمارا به‌درستی برساند.
آیا آخرین باری که با یک شخصی آشنا شدید در مورد احساساتش چیزی به خاطر می‌آورید؟ آیا برق خاصی را در چشمان آن‌ها دیدید؟ آیا احساس کردید این اشتیاق شما چقدر مسری است؟
خودتان امتحان کنید، مانند جادو عمل می‌کند!

ب) که همین لباس زیبا نشان آدمیت

آیا باور می‌کنید چیزی به‌سادگی نحوه‌ لباس پوشیدن می‌تواند بر نگرش و اعتمادبه‌نفس شما تأثیر بگذارد؟ حقیقت این است که، نحوه‌ لباس پوشیدن مردم به‌نوعی بااحساس آن‌ها ارتباط دارد. آیا آخرین باری که حالتان خوب نبود یا احساس خوبی نداشته‌اید را به یاد دارید؟ شما احتمالاً هرچه نزدیک به افکار شما بود را نشان داده‌اید و لباس خود را همان‌طور که احساس می‌کردید پوشیده‌اید.
لباس شما ممکن است نحوه‌ برخورد و تعامل با دیگران را تغییر دهد. هیچ رازی نیست به‌جز اینکه پوشیدن یک لباس مانند انتخاب زره‌پوش اجتماعی است آنچه ما می‌پوشیم بر دیگران تأثیر قدرتمندی دارد.
پوشیدن پارچه‌های عالی، که بسیار آن‌ها را دوست دارید و احساس راحتی می‌کنید، اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که در سخنرانی آسانسوری و ایجاد ارتباط در شبکه‌سازی با دیگران اشتیاق بیشتری داشته باشید. وقتی احساس خوبی از خود نشان دهیم احتمال دارد در درونمان احساس خوبی داشته باشیم، انرژی بیشتری داشته باشیم و با دیگران رفتار بهتری نیز داشته باشیم.

چه پیشنهادی دارید

هنگامی‌که یاد می‌گیرید چگونه سخنرانی آسانسوری انجام دهید، این موضوع فقط حرفه شمارا بهبود نمی‌بخشد، بلکه زندگی شخصی شمارا نیز بهبود می‌بخشد. بهترین شبکه‌هایی که می‌توانید با سخنرانی آسانسوری شکل دهید، فقط شغل و مشاغل شگفت‌انگیزی ندارند، آن‌ها دوستان شگفت‌انگیزی دارند و برای فرصت‌های جدید همیشه در صف اول هستند.
چند نکته که می‌تواند شمارا در سخنرانی آسانسوری کمک کند تا بتوانید شبکه‌ای قوی تشکیل دهید در ادامه آورده شده است که می‌توانید با تمرین آن‌ها ارتباطات بهتری را شکل دهید.

بهترین راه برای شبکه‌سازی با سخنرانی آسانسوری چیست؟

بهترین راه برای ایجاد شبکه انسانی استفاده از نقاط قوت طبیعی است. اکثر مردم این اشتباه را می‌کنند که می‌خواهند به‌زور با طرف مقابل ارتباط برقرار کنند و یا می‌خواهند همان لحظه برتری خود را به‌طرف مقابل نشان دهند.
شما نیازی به این کارها ندارید.
این موضوع را تصور کنید: شما تازه‌وارد یک اتاق شلوغ و پر از غریبه شده‌اید. مأموریت شما ملاقات با افراد جدید، دوست‌یابی و ایجاد شبکه در سریع‌ترین زمان ممکن است.
برو شروع به شبکه‌سازی کن!
شاید این مسئله برایتان پیش‌آمده است که در یک میهمانی یا یک جلسه بخواهید با یک فرد ارتباط برقرار کنید و این کار برایتان مانند کابوسی وحشتناک باشد و پیش خود فکرکنید برای چه من به اینجا آمده‌ام؟
وقایع شبکه‌سازی هنگام سخنرانی آسانسوری می‌تواند جالب نباشد. مهمانی‌های پر از غریبه می‌تواند باعث ترس و وحشت شود. تلاش برای کار در جلسات این‌چنینی سخت است به‌خصوص هنگامی‌که زمان کافی برای معرفی خود نداریم.
این چیزی است که ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم لازم نیست دیگر نگران این موضوع باشید.
ما کمک می‌کنیم که از اتلاف وقت، طاقت‌فرسا بودن پرسه‌ی ارتباطات ، به کمک آموزش سخنرانی آسانسوری  از این اتفاقات جلوگیری کنید و سریع‌تر از هرزمان دیگر بتوانید ارتباطی را که می‌خواهید شکل دهید.
قبل از اینکه بخواهید با یک شخص به روش سخنرانی آسانسوری ارتباط برقرار کنید و شبکه‌ی انسانی خود را تشکیل دهید باید در ابتدا یک عنوان اغواکننده پیدا کنید تا نظر طرف مقابل جمع گردد. این جمله باید نشانگر نام شما و هدف شما باشد یا به‌طورکلی برچسبی برای نام شما باشد.
یک نکته در مورد برچسب‌های نام وجود دارد: همیشه قبل از معرفی خود با برچسب‌ها، به برچسب‌های نام دیگران یا افراد تأثیرگذار نگاه کنید. نمی‌توانیم به شما بگویم که چند بار برای ما اتفاق افتاده است که به نظر ما یک شخص اخلاق خوبی دارد اما در عمل این‌گونه نیست پس سعی کنید قبل از صحبت با این اشخاص تحقیقی در مورد شخصیت و رفتار و منش فرد داشته باشید.
نکته مهم: شما می‌توانید هنگام شروع به سخنرانی آسانسوری یک برچسب خوب به نام خود اضافه کنید که تأثیر مثبتی روی شخص بگذارد. به‌طور مثال از نام مترجم رهبری یا فروشنده‌ی صادق یا …. هر صفت دیگری استفاده کنید. سعی کنید چند کلمه‌ی خلاقانه برای معرفی خود داشته باشید.

چگونه می‌توانم در شبکه‌سازی انسانی به کمک سخنرانی آسانسوری مهارت داشته باشم؟

آیا شما نشسته‌اید و برنامه‌های سخنرانی آسانسوری خود را برای شبکه‌سازی یا معرفی خود برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ کیت فرازی در کتاب خود، هرگز به‌تنهایی غذا نخورید، می‌گوید که اشتباه مهلکی که مردم مرتکب شده‌اند، عدم درک این مسئله است که ساخت یک شبکه قوی دقیقاً مانند هر هدف دیگری است.
شما به یک برنامه عملی احتیاج دارید که مشخص کند با چه کسی می‌خواهید ارتباط برقرار کنید و چگونه می‌خواهید آن را برقرار کنید. در ادامه به چند مورد از چگونگی تهیه‌ی برنامه اقدام در ایجاد روابط با سخنرانی آسانسوری می‌پردازیم.
دو لیست تهیه کنید. نفر اول افرادی هستند که با آن‌ها به روش سخنرانی آسانسوری ملاقات کرده‌اید و می‌خواهید رابطه خود را با آن‌ها تقویت کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توان به همکاران، افراد باحالی که در رویدادها و جلسات و جاهای دیگر، با آن‌ها ملاقات کرده‌اید اشاره کرد.
لیست دوم افرادی هستند که می‌خواهید ملاقات کنید و باز با آن‌ها به روش سخنرانی آسانسوری ارتباط برقرار کنید. به‌عنوان‌مثال، رهبران در محل کار، اعضای جامعه‌ای که می‌خواهید در آن شرکت داشته باشید یا خود را تأثیرگذارتر در جایگاهی که هستید، نشان دهید.
یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید. هر لیست را انتخاب کنید و در مورد اقداماتی که برای دیدار یا تقویت روابط خود با هر شخص انجام می‌دهید تصمیم بگیرید و برای خود بنویسید که قرار است چه چیزهایی یا چه جملاتی به آن‌ها بگویید.
در حین انجام این کار، بهترین راه‌های ارتباط با هر فرد را برنامه‌ریزی کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر برای اولین بار فردی را ملاقات می‌کنید، بر ایجاد اولین احساس عالی تمرکز کنید. یا اگر از قبل شخص موردنظر را می‌شناسید، با تنظیم قرارهای ماهانه راهی برای مکالمه بیشتر با او پیدا کنید.
با تقویت ارتباطات و توسعه اهداف جدید، برنامه اقدام روابط خود را مرتباً به‌روز کنید. هرچه عمداً در تلاش برای ایجاد شبکه با سخنرانی آسانسوری باشید، سریع‌تر ایجاد رابطه می‌کنید.

جایگاه شما در ایجاد شبکه‌ی انسانی با کمک سخنرانی آسانسوری کجاست؟

بزرگ‌ترین اشتباه تازه‌کارانی که می‌بینیم این است که آن‌ها درست در ورودی یک رویداد     شبکه­سازی برای ملاقات با فرد موردنظر منتظر هستند. این بدترین نقطه است! به همین دلیل است:
وقتی افراد وارد یک رویداد می‌شوند باید به آن‌ها زمان بدهید تا نفس بکشند! به‌طور غریزی، وقتی در مکان جدیدی برای حضور افراد جدید هستیم، دو چیز می‌خواهیم: تغذیه (به‌طورمعمول نوشیدنی یا غذا) وبررسی سالن یا اتاق .
بنابراین، خود را درست در آستانه ورود فرد به سالن یا اتاق قرار ندهید. هرکسی در هنگام ورود فقط به سمت راست مایل می‌شود و به فکر گرفتن یا پیدا کردن صندلی، پر کردن یک بشقاب یا تلاش برای پیدا کردن یک آشنا برای نشستن کنار او، است.
بهترین مکان برای ایستادن درست جایی است که افراد هنگام رفتن ازآنجا خارج می‌شوند. به‌این‌ترتیب نوشیدنی در دست دارند و آماده برقراری ارتباط هستند. این همیشه جایی است که وقتی در رویدادهای شبکه سازی حضور دارید قرار بگیرید زیرا این موضوع مکالمات و سخنرانی آسانسوری شمارا راحت‌تر می‌کند.
۴- به آن­ها بگویید چه مشکلی را حل‌ کرده­اید یا مشارکت شما در این زمینه چگونه بوده است. هنگامی‌که با فرد موردنظر شروع به صحبت کردید و تخصص خود را گفتید از کارهایی که توانستید مشکل دیگران را حل کنید بگویید و توضیح مختصری در رابطه باکاری که انجام داده‌اید بدهید.

 1. یک مثال زنده ارائه دهید. سعی کنید هنگام سخنرانی آسانسوری از مکان‌هایی صحبت کنید که فرد بتواند در همان لحظه و یا چند ساعت بعد نمونه کار شمارا ببیند.
 2. مزایا وبرتری خود را بگویید. برای اینکه بتوانید از مزایا وبرتری محصول خود یا حرفه‌ی خود بگویید لازم است اطلاعات دقیق و درستی از محصول و کسب‌وکار خود داشته باشید.

دانستن اطلاعات محصولات و خدمات
دانش محصول یک مهارت ضروری درفروش است. شناخت ویژگی‌های محصولات به شما این  امکان را می‌دهد که مزایای آن‌ها را به‌طور دقیق و قانع‌کننده ارائه دهید. مشتریان به کارکنان مشتاق فروش که اشتیاق شدیدی به محصولات خود دارند و مشتاق به اشتراک گذاشتن مزایا با آن‌ها هستند، پاسخ می‌دهند.

۴-با محصولات یا خدمات خود آشنا شوید

مشتریان احتمالاً به افرادی که به خود و آنچه می‌فروشند اعتماد دارند، اعتماد می‌کنند. با افزایش دانش خود در مورد محصولات یا خدمات خود می‌توانید این اطمینان را برای آن‌ها ایجاد کنید.
برای کسب اطلاعات در مورد محصولات یا خدمات خود از منابع معمول و خلاق اطلاعات استفاده کنید، ازجمله:

 • تجارب خود با استفاده از محصولات
 • ادبیات محصول مانند بروشور و کاتالوگ
 • انجمن‌های آنلاین
 • بازخورد مشتریان
 • انتشارات تجارت و صنعت
 • سوابق فروش داخلی
 • اعضای گروه شما
 • بازدید از تولیدکنندگان
 • برنامه‌های آموزش فروش
 • اطلاعات رقیب.

۵-در مورد کاستی‌های خود صادق باشید

اگر محصول یا خدمات شما در موقعیت‌های خاص کمبودهایی دارد، در مورد آن‌ها با مشتریان یا مخاطب خود صادق باشید. اگر فکر نمی‌کنید محصول یا خدمات شما برای آن‌ها مناسب است، در مورد آن‌ها صحبت نکنید که این موضوع باعث می‌شود در صورت نیاز به چیزی در آینده تمایل بیشتری به اعتماد به شما داشته باشند.

۶-ویژگی‌های محصول را به مزایای خود تبدیل کنید

همان‌طور که مشتری‌ها یا مخاطب را درگیر می‌کنید، می‌توانید از دانش خود برای هدایت او در فرآیند فروش یا فرآیند مصاحبه استفاده کنید و تجربه او را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کنید که می‌خواهد دوباره به آن مراجعه کند و یا به یاد بیاورد.
فروشندگان موفق همه ویژگی‌های محصولات خود را می‌دانند و بامهارت این ویژگی‌ها را به مزایایی برای مشتریان خود تبدیل می‌کنند.
برای تمرین این مهارت، ویژگی‌های محصول خود، مزایای بالقوه و تمام اطلاعات را برای مشتریان خود در لیست بگذارید و به او بدهید. در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید مزایای بالقوه محصول خود را  منتقل کنید، به‌عنوان‌مثال:
ویژگی‌های محصول مزایای احتمالی برای مشتری شما

 • هدف آن نیازهای شمارا برآورده می‌کند و در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند
 • نحوه‌ی کار استفاده از آن آسان است بنابراین از ویژگی‌های پیچیده ناامید نخواهید شد
 • نحوه‌ی تولید یا ساخت آن از صنعت محلی پشتیبانی می‌کند و به محیط‌زیست کمک می‌کند
 • چگونه ازنظر کیفیت بررسی می‌شود می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مؤثر است
 • نحوه‌ی تحویل. شما لازم نیست نگران تحویل باشید. ما این کار را برای شما انجام می‌دهیم
 • نحوه نگهداری و سرویس‌دهی. شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری، ما برای شما این کار را انجام خواهیم داد.
 • چه مدت طول می‌کشد (ازجمله ضمانت)
 • قیمت آن. شما به‌راحتی می‌توانید از عهده تهیه آن برآیید.
 • نحوه‌ی مقایسه آن با محصولات مشابهی که تجارت ارائه می‌دهد. شما می‌توانید تصمیم خود را بر اساس شهرت خوبی که کسب‌وکار ما برای فروش سایر محصولات معتبر کسب کرده است، تنظیم کنید.
 • چگونه با محصولات رقبا مقایسه می‌شود. شما کیفیت و ارزشی برای پول دریافت می‌کنید
 • نقاط قوت و محدودیت آن (توانایی محصول در ارائه مزایا به مشتریان). شما در حال خرید محصولی هستید که با نیازهای خاص شما مطابقت دارد
 • محصولات دیگری که ممکن است مکمل آن باشند.

۷. بگویید چه خدمات، محصول یا راه‌حل‌های ویژه‌ای می‌توانید به او ارائه دهید.

مهارت‌های ارتباط کلامی برای فروش به کمک سخنرانی آسانسوری
مهارت‌های ارتباطی و مهارت سخنرانی آسانسوری شما شانس شما برای فروش را تعیین می‌کند . از کلمات آغازین تا بیانیه‌های پایانی. توسعه مهارت‌های پرسشگری، صوتی و گفتاری به شما کمک می‌کند تا با جلب اعتماد و ایجاد اعتبار، اولین احساس قوی را ایجاد کنید.

مهارت سؤال کردن

پرسیدن سؤالات مناسب و هدفمند می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید مشتری شما احتمالاً محصولات شما یا خدمات شمارا خریداری می‌کند یا خیر و آن‌ها را از طریق فرآیند فروش منتقل کنید.
انواع مختلفی از سؤالات وجود دارد که می‌تواند درروند سخنرانی آسانسوری به شما کمک کند.

سؤالات بسته‌شده

سؤالات بسته به یک پاسخ ساده “بله” یا “نه” نیاز دارند. به‌عنوان‌مثال: ‘آیا امروز به دنبال خرید تلویزیون هستید؟’از سؤالات بسته استفاده می‌شود: واقعیت‌ها را دریابید
بحث را محدود یا راهنمایی کنید
اطلاعات اساسی را از مشتری یا مخاطب جمع‌آوری کنید که می‌توانید برای ایجاد یک سؤال باز استفاده کنید.
سؤالات باز
سؤالات باز نیاز به توضیح بیشتر در مورد مشتری دارد. به‌عنوان‌مثال: ‘به دنبال چه نوع محصولی هستید؟’
از سؤالات باز کجا استفاده می‌شود:
اطلاعات خاصی را جمع‌آوری کنید تا بتوانید خواسته‌ها و نیازهای مشتری یا مخاطب خود را تعیین کنید
با مشتریان رابطه برقرار کنید تا آن‌ها در برخورد با شما راحت باشند.
سؤالات کاوش
سؤالات کاوش در مورد یک موضوع خاص برای کشف اطلاعات بیشتر است. به‌عنوان‌مثال: ‘به نظر شما چه نوع تلویزیونی بیشتر مناسب دیوار خانه‌ی شماست؟’
سؤالات کاوش در موارد زیر استفاده می‌شود:
برای درک کامل نیازهای مشتری و مخاطب خود، اطلاعات خاص‌تری به دست آورید
برداشت‌ها و نظرات مشتری خود را کشف و روشن کنید.
تأیید سؤالات
از سؤالات تأییدی برای بررسی اینکه مشتری و مخاطب شما آنچه را که شما گفته‌اید فهمیده است، استفاده می‌شود به‌عنوان‌مثال: “کدام‌یک از این ویژگی‌ها بیشتر به درد شما می‌خورد؟”
برای بررسی اینکه شما با موفقیت اطلاعات را به مشتری و مخاطب خود منتقل کرده‌اید، از سؤالات تأییدکننده استفاده می‌شود.
سؤالات تأیید خلاصه
سؤالات تأیید خلاصه به این منظور طراحی‌شده‌اند که شما می‌فهمید مشتری یا مخاطب شما به شما چه گفته است. به‌عنوان‌مثال: “آیا می‌گویید ترجیح می‌دهید مدل بعدی را در محدوده کالاهای ما سفارش دهید؟”

۸- مزایای کار با شما چیست؟ شما در چه چیزی با شرکت‌های رقیب متفاوت هستید؟

شما باید بتوانید از کارهایی که بهتر و سریع‌تر و باکیفیت بیشتری انجام می‌دهید، صحبت کنید و نقاط قوت خود را به آن‌ها بگویید تا آن‌ها بتوانند بهتر تصمیم بگیرند.

۹. مثالی ملموس بیاورید

یا یک داستان کوتاه بیان کنید، سعی کنید ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را نشان دهید و در مورد چگونگی آن توضیحاتی ارائه دهید.

۱۰. بیشترین پاسخ پس از سخنرانی آسانسوری شما چیست؟

آیا کارت ویزیت می‌خواهند؟
آیا قرار ملاقات بعدی را هماهنگ می‌کنند؟
سؤالات دیگر تجاری
این‌ها سایر نکات، سؤالات و موضوعات تجاری هستند که می‌توانید از خود بپرسید:

 • هدف شما چه کسی است؟
 • حجم بازار شما چقدر است؟
 • چگونه سود کسب می‌کنید؟
 • سابقه، نقاط عطف مهم و دستاوردهای گروه شما چیست؟
 • رقبای شما چه کسانی هستند، چگونه مشکلی را حل می‌کنند؟ قدرت و مزیت شما بین رقبا چیست؟ پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد شما چیست؟ آیا حق ثبت اختراع یا فناوری خاصی وجود دارد؟

آیا در مدیریت مشتری رویکرد خاصی دارید؟

چک‌لیست برای یافتن ریزه‌کاری‌ها در سخنرانی آسانسوری

مرحله ۱: ابتدا تمام آنچه در ذهن شما می‌آید را بنویسید.
مرحله ۲: سپس اصطلاحات و جزئیات را برش دهید. جملات کوتاه و قدرتمند قوی بسازید. از کلمات غیرضروری استفاده نکنید.
مرحله ۳: عبارات را به یکدیگر متصل کنید. مسیر سخنرانی آسانسوری شما باید طبیعی و روان جریان داشته باشد.
هنگام ارائه سخنرانی‌ها، مهم است که کلمات و ایده‌های شما جریان داشته باشد تا مخاطبان شما درک کنند که چگونه همه‌چیز به هم پیوند می‌خورد و چرا همه آن‌ها باهم مرتبط هستند؟
این کار را می‌توان با استفاده از انتقال گفتار انجام داد زیرا این موارد به‌عنوان نشانه‌هایی برای مخاطب عمل می‌کنند که نشان‌دهنده رابطه بین نقاط و ایده‌ها است.

انتقال گفتار چیست؟

انتقال گفتار کلمات و عباراتی است که به شما امکان می‌دهد همواره از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر بروید تا گفتار شما جریان یابد و سخنرانی شما یکپارچه شود.
این موضوع درک مخاطب را از بحث شما راحت‌تر می‌کند و بدون انتقال پیوسته کلام، مخاطب ممکن است ارتباط یک نقطه با نقطه‌ی دیگر را متوجه نشود و از مطالب شما گیج شود و آن‌ها فکر کنند شما به‌طور تصادفی در حال پریدن از یک نقطه‌به‌نقطه‌ی دیگر هستید.

انواع انتقال

انتقال گفتار کلمات و عباراتی است که به شما امکان می‌دهد همواره از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر بروید تا گفتار شما جریان یابد و سخنرانی شما یکپارچه شود.
این موضوع درک مخاطب را از بحث شما راحت‌تر می‌کند و بدون انتقال پیوسته کلام، مخاطب ممکن است ارتباط یک نقطه با نقطه‌ی دیگر را متوجه نشود و از مطالب شما گیج شود و آن‌ها فکر کنند شما به‌طور تصادفی در حال پریدن از یک نقطه‌به‌نقطه‌ی دیگر هستید.

انواع انتقال

انتقال می‌تواند یک کلمه، یک عبارت یا یک جمله کامل باشد که انواع مختلفی برای آن وجود دارد، در اینجا چند مورد ذکرشده است:
مقدمه
موضوع خود را معرفی کنید:
ما در حال بررسی ؛ شناسایی ،بررسی اثرات …
امروز در مورد…بحث خواهم کرد
رئوس مطالب ارائه‌شده این موارد هستند…

مخاطبان را از ساختار ارائه سخنرانی آسانسوری خود، آگاه کنید:

سه نکته اصلی وجود دارد که من در مورد آن‌ها بحث خواهم کرد …
من می‌خواهم با … شروع کنم، و سپس به …
ما … از دو نظر …
این ارائه به چهار قسمت تقسیم می‌شود …
از مقدمه به نکته اول بروید

از یک نقطه‌به‌نقطه مشابه بروید:

به همین ترتیب …
به همان اندازه…
این شبیه به …
به همین ترتیب …

عجله نکن

مرحله ۴: نکات کلیدی را به خاطر بسپارید و تمرین کنید.
سعی کنید نکات کلیدی و کلمات کلیدی خود را به حافظه‌ی خود بسپارید و در هنگام سخنرانی آسانسوری به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید. شما ممکن است یک مطلب را حفظ کنید و بخواهید که در سخنرانی و صحبت خود از آن استفاده کنید.
این کار ممکن است آن‌چنان به نفع شما نباشد زیرا ممکن است با کوچک‌ترین استرس مطالب خود را فراموش کنید. که برای این اتفاق بهتر است یک یادآور یا یک نوشته با خود داشته باشید تا قبل از ملاقات بتوانید مروری بر آن داشته باشید.
اگر از برگ نوشته‌ی خود فاصله‌دارید، ممکن است یک یا دونقطه را در ذهن خود دوباره مرتب کنید، یا باید یک‌قدم به عقب برگردانید تا نکته‌ای را که در ابتدا فراموش کرده‌اید، بازگو کنید، عملکرد حفظ کردن در مغز شما خطایی را شناسایی می‌کند. وحشت شروع می‌شود.
ما معتقدیم که نوشتن روایت شما از قبل ارزش دارد، به‌ویژه اگر شما نیاز به واردکردن جمله‌های دقیق مانند اصطلاحات فنی، حقوقی یا علمی  در سخنرانی خود داشته باشید. اما با حفظ ارائه توسط ریشه‌ی کلمات، یک‌بار شناختی اضافی ایجاد می‌کنید تا به سخنرانی آسانسوری بیفزایید و حاشیه خود را برای خطا بیشتر می­کنید.

نقشه‌ای بکشید

کلید خالی نشدن ذهن و فراموش نکردن این است که ابتدا یک طرح کلی جامع، متشکل از نقاط اصلی مطالب، به ترتیبی که می‌خواهید آن‌ها را ارائه دهید، ایجاد کنید.
داشتن یک ساختار روشن برای ارائه خود بسیار مهم است. برای آن و برای مخاطبان خود مانند یک نقشه فکرکنید.
حداقل سه نوع طرح کلی می‌تواند در اینجا به شما کمک کند:

 • طرح کلی سنتی وجود دارد، جایی که شما یک لیست سلسله مراتبی تورفتگی از نقاط خود ایجاد می‌کنید و عبارات یا کلمات کلیدی را ارائه می‌دهید.
 • یا می‌توانید یک طرح کلی مبتنی بر سؤال را انتخاب کنید، که در آن سؤالاتی را لیست کنید که پاسخ‌های خاصی را به ترتیب در نظر گرفته‌شده برای پوشش مطالب خود ایجاد کنید.
 • برای افراد دیداری بیشتر، طرح کلی یا مبتنی بر تصویر نیز وجود دارد که می‌توانید ایده‌های خود را با استفاده از نمادها، تصاویر و کلمات به‌صورت گرافیکی ترسیم کنید.

محکم بایستید و سخنرانی کنید

راحت بودن بدن نقش مهمی در نحوه‌ی صحبت کردن و یادآوری مسائل دارد. تحقیقات نشان داده است که شنیدن صدای خود هنگام استفاده از حرکات مربوطه و مناسب از حالت ایستاده، یادآوری بعدی را بهبود می‌بخشد.
بنابراین وقتی تمرین کردید، بایستید، سپس صحبت کنید. بهتر است که هنگام تمرین، حتی اگر قصد دارید هنگام حضور در یک جلسه پشت میز، مقابل وب کم و…بلند شوید و بایستید.
مرحله ۵: آیا شما واقعاً به سؤال اصلی شنونده خودپاسخ داده‌اید؟ یا خیر؟
مرحله ۶: نسخه‌های مختلفی را برای موقعیت‌های مختلف تجاری سخنرانی آسانسوری خود ایجاد کنید و به آن‌ها توجه داشته باشید

 • کارت ویزیت حرفه‌ای

برای نمایشگاه شغلی چه اطلاعاتی را می‌توانید در سخنرانی آسانسور خود بگنجانید؟ اشتراکات خود را در نظر بگیرید.
نام، سال تحصیل، مهارت‌های اصلی و اهداف شغلی را وارد کارت ویزیت کنید. اطلاعات شخصی را فقط در صورت مرتبط بودن وارد کنید.
کاری که برای آن درخواست می‌کنید یا انجام می‌دهید. در اینجا چند مثال برای کمک به شما در شروع توسعه خود آورده شده است
گفتار آسانسوری ۳۰ ثانیه‌ای.
مثال‌ها:
سلام،من سبحان رئوفی هستم و تحصیلات آکادمیک ارشد علوم انسانی دارم. من به دنبال یک موقعیتی هستم که به من این امکان را دهد که از مهارت‌های تحقیق و تجزیه‌وتحلیل خود استفاده کنم. در طول چند سال گذشته من در حال تقویت این مهارت‌ها از طریق کار با یک پژوهشکده­ حوزه استراتژی‌های حفاظت از کیفیت آب در زیستگاه‌ها ، بوده‌ام. درنهایت، من می‌خواهم برنامه‌های آموزشی در مورد آب را توسعه دهم.
من با آگاهی از این موضوع متوجه شدم که سازمان شما درگیر پروژه‌های کیفیت آب است. می‌توانید بگویید چگونه شخصی باتجربه من ممکن است در سازمان شما جایی داشته باشد؟
در زیر به نحوه‌ی سازگاری سخنرانی آسانسوری برای یک فرد جویای کار اشاره‌شده است.

 • من کی هستم؟ (خود را معرفی کنید)
 • در چه شغلی مشغول هستم؟ – من در چه زمینه یا صنعتی هستم؟
 • به چه گروهی از مردم خدمات می‌دهم؟ (خاص باشید – آیا شما مزیت رقابتی عالی دارید؟) من در چه موقعیتی قرار دارم؟

در چه ظرفیتی خدمت می‌کنم؟

 • پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد من چیست؟ چه چیزی من را از رقبا متفاوت می‌کند؟
 • مشتریان من چه مزایایی از خدمات من دریافت می‌کنند؟ کارفرمایان چه مزایایی می‌توانند

بر اساس مهارت‌ها، بر اساس موفقیت‌های اثبات‌شده من دریافت کنند؟
به همین ترتیب، در یک موقعیت گرفتن شغل، ممکن است سؤال ضمنی شنونده این باشد که “چرا من (یا هر کارفرمایی) باید شمارا استخدام می‌کنم؟ ”
که شما با پاسخ دادن به این سؤال می‌توانید کمک بزرگی به خود کنید و به خواسته‌ی خود برسید.

کلام آخر

برای هر فردی ممکن است شرایطی پیش بیاید که بخواهد با سرعت بیشتری خود را به یک فردی معرفی کند و بتواند ارتباطات بهتری شکل دهد. این موضوع مهارتی لازم دارد که شخص بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن بیشترین تأثیر را بر دیگری بگذارد.
این مهارت سخنرانی آسانسوری است که می‌توان به‌وسیله‌ی آن ارتباطات عالی را به کمک آن در سریع‌ترین زمان و بیشترین تأثیرگذاری شکل داد. این مهارت می‌تواند به شما کمک کند در مدت ۳۰ ثانیه تأثیر خود را روی فرد مقابل بگذارید.
آیا شما از سخنرانی ۳۰ثانیه ای استفاده می کنید؟آیا دوست دارید در ۳۰ ثانیه ارتباطات عالی شکل دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید