چگونه به یک فرد مثبت تبدیل شویم

خانه » بلاگ » چگونه به یک فرد مثبت تبدیل شویم

فهرست عناوین

در مواقع دشوار ، شما باید یاد بگیرید  چگونه ایده‌های خود را به یک‌چشم‌انداز یا واقعیت ملموس تبدیل کنید.

سؤالات دشواری  وجود دارد که باید به آن‌ها پاسخ داده شود:

آیا من می‌دانم چگونه می‌توانم به یک فرد مثبت‌تر تبدیل شد؟

آیا فرد مثبت‌ به دستورالعمل‌های گام‌به‌گام نیاز دارم؟

دید فرد مثبت‌ نسبت به موضوع چیست؟

آیا دوست دارم به مردم انگیزه دهم که تغییر کنند یا فقط خودم باید تغییر کنم؟

آیا من در ضمیر ناخودآگاه خود از بی‌اهمیت بودن ، کمبود یا هدف و هرج‌ومرج می‌ترسم؟

برای تبدیل‌شدن به یک فرد مثبت که قرار است در زندگی روی زمین اثر گذار باشد ، باید کاملاً یاد بگیرید که به خود اعتماد کنید. و بیاموزید که تمام انرژی خود را بر روی رفتارهای خوبی که در دسترس شما است متمرکز کنید.

چگونه به یک فرد مثبت تبدیل شویم

چگونه می‌توانم به یک فرد مثبت تبدیل شوم؟

فرد مثبت و خوش‌بین بودن همیشه آسان نیست. ذهن شما مانند یک کلاهبردار عمل می‌کند و با ترفند‌های خاص خودش سعی می‌کند بیشتر به موضوعات منفی توجه کند.معمولاً این‌گونه است. تفکر زیاد منجر به منفی نگری می‌شود، با منفی نگری توجه شما بیشتر به سمت نکات منفی رفته و بازدهی و موفقیت شما کاهش پیدا می‌کند.

با منفی نگری حتی ایده‌های مفید وتأثیرگذار خودتان را از بین می‌برید. چون نسبت به آنها احساس بدی دارید و نگران هستید که مبادا اجرای آن ها به شکست منتهی شود.در چنین شرایطی به‌جای اینکه مشکلات خود را در میان بگذارید ، از ترس اینکه به‌عنوان یک فرد منفی قضاوت شوید ، همه‌چیز را درون خود می‌ریزید.

در این حالت ، آنچه شما قادر به درک آن نیستید این است که نگه‌داشتن همه‌چیز باعث نمی‌شود احساس خوبی داشته باشید یا خوش‌بین باشید ، بلکه آرامش درونی شمارا می‌خورد و شمارا درگیر یک دنیا نگرانی می‌کند.

وینستون چرچیل می گوید:

یک فرد بدبین در هر فرصتی دشواری می‌بیند و یک فرد خوش‌بین در هر سختی یک فرصت را می‌بیند.

این جهان بینی ، یعنی نکات مثبت را در دیگران ببینید و حالشان را خوب کنید، البته که با این کار حال خودتان هم خوب می شود.

چگونه می‌توانم فرد مثبتی شوم؟

درست است که مغز ما بیشتر تمایل به دیدن نکات منفی دارد، اما با تلاش و عمل به راهکارهای گفته شده در این مقاله قادر خواهید بود که فرد مثبت‌ باشید و احساس خوبی را تجربه کنید.

نکاتی برای فرد مثبت بودن در زندگی

۱.روتین صبح گاهی خوبی داشته باشید.

چگونه روز خود را شروع می‌کنید؟

آیا هنگامی که خواب هستید ، می ­ترسید از خواب بیدار شوید.آیا زنگ ساعت یا آلارم گوشی تلفن همراه  خود را بارها و بارها خاموش می‌کنید؟ کاری که انجام می‌دهید و اولین احساسی که در صبح دارید معمولاً  بقیه روز شمارا می سازد.

هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید یک انتخاب دارید. می‌توانید روز را در آغوش بگیرید و آن را با کار مثبتی مانند یک تمرین سریع یا یک جلسه مراقبه آرامش‌بخش آغاز کنید یا می‌توانید سعی کنید حتی از تخت خارج نشوید و به خوابیدن ادامه دهید.

در نهایت شما باید بیدار شوید و کارتان را انجام دهید. پس  چه بهتر که از ابتدای صبح این کار را به خوبی و با احساس مثبت انجام دهید.

۲. دوست تشویق‌کننده باشید

با تشویق کردن دیگران علاوه بر این که حس خوبی به دیگران می‌دهید ، باعث می‌شوید آن ها با سرعت و توانایی بیشتری به سمت اهدافشان حرکت کنند، با این کار خودتان هم حس خوبی پیدا می‌کنید. انسان‌ها شخصیتی دارند که وقتی به آن ها خوبی کنید دوست دارند جبران کنند و وقتی تشویقشان می‌کنید آن ها هم شما را تشویق می‌کنند.

۳. دستاوردهای خود را بیان کنید

“شادی در کار وجود دارد. هیچ خوشبختی‌ای دیگری وجود ندارد مگر اینکه بفهمیم که به چیزی رسیده‌ایم. ” هنری فورد

آسان است که گرفتار زندگی روزمره شوید و هرگز وقتی برای خود نگذارید تا در مورد چیزهایی که به دست آورده‌اید تأمل‌کنید. هر یک از ما کارهای عالی بسیاری را در زندگی خود انجام داده‌ایم. اگر اکنون زندگی ایده‌آل خود را ندارید غصه نخورید. اشکالی ندارد که مسیر رسیدن به اهداف برای شما کمی طولانی شده است. نگران نباشید که هنوز به اوج کار خود نرسیده‌اید.

مهم‌ترین مسئله این است که شما در حال حرکت به جلو هستید و امروز وضعیت بهتری نسبت به دیروز دارید. کار خود را با نوشتن یک لیست از موفقیت‌ها ، نقاط عطف و پیشرفت‌هایی که تجربه کرده‌اید، شروع کنید، این کار بسیار هیجان انگیز است. پس از نوشتن این لیست ، زمانی را برای تفکر در مورد موفقیت ها و نقاط قوت خود اختصاص دهید.

۴. چیزهای کوچکی که دوست دارید را در زندگی روزمره خود بگنجانید

“از چیزهای کوچک لذت ببرید ، زیرا یک روز ممکن است به عقب نگاه کنید و متوجه شوید که آن‌ها چیزهای بزرگ بوده‌اند.” رابرت به رولت

ما مطمئن هستیم که این جمله را شنیده‌اید: ” چیزهای کوچک برای زندگی مهم است.” چیزهای کوچک جنبه‌های کوچک و غالباً کم‌ارزش زندگی هستند که واقعاً ما را خوشحال می‌کند. در عوض ، این فنجان قهوه موردعلاقه شما ، پیاده‌روی صبحگاهی شما، شرکت در کلاس یوگای موردعلاقه خود یا پوشیدن لباسی است که به شما احساسی می‌دهد که یک انسان میلیونر دارد، می‌­تواند شما را به فرد مثبت ­تری تبدیل کند. پس زندگی خود را با جزئیات کوچکی تنظیم کنید که خوشبختی شمارا به همراه داشته باشد و باعث فرد مثبت‌ شدن شما شود.

۵. کاری را که دوست دارید انجام دهید

همان‌طور که استیو جابز می‌گوید: “کار شما قسمت بزرگی از زندگی شمارا پر می‌کند و تنها راه راضی بودن واقعی انجام کاری است که فکر می‌کنید کار بزرگی است. و تنها راه انجام ‌کار بزرگ ، دوست داشتن کاری است که انجام می‌دهید. اگر هنوز آن را پیدا نکردید ، به جستجو ادامه دهید. کوتاه نیایید ، شما آن را پیدا می­ کنید. ”

افرادی که برای گذران زندگی ، کاری را که دوست دارند انجام می‌دهند تمایل دارند زندگی شادتر و پرباری‌تری داشته باشند ، از عزت‌نفس بالاتری برخوردار باشند و از سلامتی بیشتری برخوردار هستند و فرد مثبت‌ تری هستند.

۶. روز عالی خود را نقاشی کنید

“برای انجام کارهای بزرگ ، ابتدا باید خواب ببینیم ، سپس تجسم کنیم ، سپس برنامه‌ریزی کنیم و بعد از آن  باور کنیم و عمل کنیم!” آلفرد مانتاپرت

هر کس این قدرت را دارد که هرروز دقیقاً همان‌طور که می‌خواهد زندگی کند. همه ما ۲۴ ساعت زمان  برای کار کردن داریم. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چگونه از این ۲۴ ساعت استفاده کنید.از خود بپرسید آیا وقت خود را برای تماشای تلویزیون تلف می‌کنید ، دیر می‌خوابید ، از کار خود شکایت می‌کنید و آرزوی زندگی بهتر را دارید؟ یا دنبال اهداف و رؤیاهایتان می‌روید و برای رسیدن به آن‌ها هر کاری که از عهده‌اش برمی‌آیید انجام می‌دهید؟

۳ گام برای عالی کردن روز

  • درک کنید که شما توانایی دستیابی به هر آنچه را که خواسته‌اید دارید و هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند کار را برای شما انجام دهد.
  • بفهمید که روز عالی شما چگونه به نظر می‌رسد.
  • شما باید ۱۰۰٪ باور داشته باشید که روز عالی شما به واقعیت تبدیل خواهد شد.

مراحل تبدیل شدن به یک فرد مثبت

مرحله ۱: خود را با اندیشمندان مثبت محاصره کنید

شما  میانگین ۵ نفر  از  کسانی هستید که با آن‌ها معاشرت می‌کنید.نوع افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کنید اغلب تأثیر مستقیمی بر دیدگاه شما نسبت به زندگی دارد. اگر در اطراف شما متفکران مثبت اندیش و افراد مراجعه‌کننده قرار دارند، با شروع دیدن مسائل از دیدگاه آن‌ها ، عادت آن‌ها را بروز می‌دهید.

به‌عبارت‌دیگر ، شما یک فرد مثبت‌تر می‌شوید.خبر بد این است که در هنگام معاشرت با افراد منفی ، همین اتفاق برای شما می افتد.

در حالت دوم ، شما هرگز یاد نخواهید گرفت که چگونه در هر چیزی موارد خوب و مثبت آن را ببینید ، هرچقدر هم که موضوع برای شما واضح باشد اما شما هم موارد منفی آن را خواهید دید.به نفع خود ، اطمینان حاصل کنید که از بدبین‌ها دور می‌شوید و خود را با افراد مثبت و تأثیرگذار محاصره می‌کنید. خود را با افرادی احاطه کنید که شمارا به‌جای پایین آوردن بالا می‌­برند.

به‌طورجدی به افرادی که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید نگاهی بیندازید. به گفته جیم ران ما میانگین پنج‌نفری هستیم که بیشترین وقت را با آن‌ها می‌گذرانیم. حال ، این گزاره ممکن است به شما تلنگر بزند ، اما واقعیت دارد.

وقتی صحبت از محل کارتان می‌شود ممکن است این مسئله را کنترل نکنید ، اما خارج از آن ، این شهامت را داشته باشید ؛ افرادی را که بر زندگی شما تأثیر منفی می‌گذارند رها کنید.

اگر دوستی دارید که دائماً منفی است ، سعی کنید از آن شخص فاصله بگیرید. اگر کسی همیشه از زندگی یا وضعیت خود شکایت دارد ، منفی گرایی او احتمالاً بر شما تأثیر می‌گذارد و شمارا به همان طرز فکر متمایل می‌کند. به همین ترتیب ، اگر با افرادی باشید که نسبت به زندگی خودمثبت اندیش هستند ، آن‌ها می‌توانند در احساس شما تأثیر  مثبت بگذارند.

“حال و هوای شما قبیله شما را به وجود می آورد.”

سعی کنید یک گروه بسازید و انرژی‌های مثبت را در اطراف خود جمع کنید. ممکن است برای شما هم پیش آمده که وارد مکانی شوید و انرژی شما کم شود. احساس بدی پیدا کنید و حالتان بد شود. این فقط چیزی نیست که شما به آن فکر می‌کنید ، بلکه یک واقعیت است! افراد از انرژی‌ها سرچشمه می‌گیرند و انرژی‌های اطراف ما همان انرژی‌هایی هستند که ما دوباره به زندگی خود جذب می‌کنیم.

خواه این افراد؛ کارکنان شما، خانواده ، دوستان ، افرادی که ملاقات می‌کنید باشند. هرچه افراد مثبت را بیشتر جذب کنید ، خواهید دید که جهان مقدار بیشتری از آن را برای شما به ارمغان می‌آورد و منفی‌ها از بین می‌روند. باید به یاد داشته باشید که شما  متوسط ۵ نفری هستید که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید. رفتار ، افکار ، الگوهای ما آینه اطرافیانمان است، بنابراین با دقت افرادی را که می خواهیم با آن ها باشیم را انتخاب کنید.

دوستان به شما انگیزه می‌دهند تا بیشتر کارکنید. اگر می‌خواهید نمرات بهتری کسب کنید ، آن ارتقا بعدی را به دست آورید یا حتی پول بیشتری به دست آورید . پس با افرادی که قبلاً آن کارها را انجام داده‌اند رفت‌وآمد داشته باشید. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ توسط محققان در مرکز مطالعات نهادی HSE در روسیه انجام شد ، نشان داد که عملکرد علمی بیش از ۱۰۰ دانشجوی دانشگاه روسی مانند دوستان آن‌ها است.

بر اساس بررسی داده‌های شبکه اجتماعی دانشجویان در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ ، محققان به این نتیجه رسیدند  دانشجویان به دلیل نمرات یکسان، دوستان خود را انتخاب می‌کردند و  کسانی که با موفقیت‌های بالا در ارتباط بودند عملکرد خود را بهبود بخشیدند. و اما در مورد کسانی که با افراد ناامیدکننده همدم بودند ، نمرات آن‌ها افت کرده بود.

مرحله ۲: دوستان قدرتمند

برای کمک به مقاومت در برابر وسوسه ، قدرت دوستان را دست‌کم نگیرید. یک سری مطالعات توسط دانشمندان روانشناسی در دانشگاه دوک نشان داد ، افرادی که خودکنترلی پایینی دارند ، در صورت قرار گرفتن در جمع دوستان بااراده قوی ، بهتر می‌توانند در مقابل وسوسه‌های خود مقاومت کنند.

ممکن است این کار را ناخودآگاه انجام دهیم. این مطالعه نشان داد که در زمان ضعف کنترل خود ، شرکت‌کنندگان درواقع افرادی را ترجیح می‌دهند که تصور می‌کنند کنترل بیشتری بر خوددارند. علاوه بر این ، افراد موردمطالعه با کنترل پایین خود ، وابستگی بیشتری به شریک زندگی خود  داشتند .

این موضوع درصورتی‌ بود که شریک زندگی آن‌ها از کنترل بالایی برخوردار بودند. تحقیق محققان نشان داد وقتی نوبت به ادامه مسیر می‌رسد ، ما با کمک  دوستان خود می­ توانیم پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم و به فرد مثبت­ تری تبدیل شویم.

دوستان می‌توانند تجربه کاری و عملکرد شمارا بهبود ببخشند.

داشتن دوست در محل کار نه‌تنها کار شمارا سرگرم‌کننده‌تر می‌کند ، بلکه می‌توان اطمینان حاصل کرد که کار خود را بهتر انجام می‌دهید. از طرف دیگر ، بر اساس مطالعه‌ای که توسط اساتید دانشگاه چینی هنگ‌کنگ انجام‌شد ، احساس تنهایی در محل کار می‌تواند بر عملکرد شغلی شما تأثیر منفی بگذارد و شما را به فردی منفی تبدیل کند.

این مطالعه نشان داد که کارکنانی که در محل کار خود احساس تنهایی می‌کردند ، در نقش‌های خاص خود عملکرد ضعیف‌تری نشان می‌دهند و مسئولیت پذیری کمتری نسبت به افرادی که احساس تنهایی نمی‌کنند ، به عهده می‌گیرند.

محققان ادعا می‌کنند که داشتن دوستان در محل کار مهم است: وقتی کارمندان روابط باکیفیت بالا را در محل کار تجربه می‌کنند ، آن‌ها بیشتر تلاش می‌کنند تا نتایج بهتری را رقم بزنند و به فرد مثبتی در محل کار خود تبدیل شوند.

مرحله ۳: با موسیقی خوب خود را شاد کنید

بعضی‌اوقات ممکن است بااحساس بی‌حالی از خواب بیدار شوید و حال و احساس خوبی نداشته باشید.به‌جای شیرجه رفتن در آن حالت ، گوش دادن به آهنگ‌های موردعلاقه خود را در نظر بگیرید.این موسیقی چه خاطرات شیرین گذشته را به شما یادآوری کند و چه اینکه از کلمات و ضرب‌آهنگ‌های شادی­ بخش مملو باشد ،می ­­توانید از آن لذت ببرید .

شما از اینکه این موضوع چقدر خوب باعث بالا رفتن روحیه شما می‌شود تعجب خواهید کرد و متعجب ­تر خواهید شد که چگونه می ­تواند شما را به فرد مثبت­ تری تبدیل کند.

موسیقی روحیه را بالا می‌برد و می‌تواند درمانی برای افسردگی باشد. علم نشان داده است که موسیقی درواقع بر روی بدن ما نیز تأثیر فیزیکی دارد.

درحالی‌که به موسیقی گوش می‌دهید ، این موضوع تأثیر مثبتی بر سیستم عصبی خودمختار دارد که فشارخون ، ضربان قلب و سیستم بدن شمارا کنترل می‌کند . این سیستم خودمختار و اتوماتیک مسئول احساسات و عواطف شما است.

همچنین نشان داده‌شده است که موسیقی باعث کاهش اضطراب می‌شود.هر زمان که به تقویت روحیه نیاز دارید ، به لیست پخش موسیقی خود بروید. آهنگ‌های موردعلاقه خود را روی آن بگذارید تا شمارا خوشحال کند و شما و روحیه شما را مثبت ­تر کند.

مرحله ۴: رژیم غذایی سالم داشته باشید

تغییر رژیم غذایی از غذاهای ناسالم به رژیم غذایی سالم‌تر مانند آب‌میوه‌های غنی از مواد مغذی به‌طور خودکار روحیه شمارا تغییر می‌دهد.همان‌طور که بدن شما به این موضوع عادت می‌کند ، احساس می‌کنید که یک منبع قدرت جدیدی به دست آورده‌اید.حقیقت این است که ، غذای سالم به بدن شما کمک می‌کند تا از شر هرگونه سموم که در بدن شما جشن گرفته‌اند ، خلاص شوید.

با این نوع سلامتی ، هیچ  چالشی نمی‌تواند روحیه شما را منفی کند.

غذای سالم بخورید.

غذایی که مرتباً می‌خورید نه‌تنها بر وزن شما تأثیر می‌گذارد ، بلکه بر احساس و رفتار  و مثبت بودن شما نیز تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال ، مهم است که روز تعطیل خود را با یک صبحانه مناسب شروع کنید.تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن صبحانه به بهبود خلق‌وخوی فرد کمک می‌کند و انرژی پایداری را در طول روز برای افراد فراهم می‌کند و موجب فرد مثبت‌ شدن در هنگام چالش­ ها می ­شود.

این به شما کمک می‌کند از افت قند خون که منجر به ایجاد احساس خستگی ، اضطراب و خستگی می‌شود ، جلوگیری کنید. روز تعطیل خود را با مقدار زیادی فیبر و مواد مغذی ، پروتئین بدون چربی ، چربی‌های سالم و کربوهیدرات‌های کامل شروع کنید.

تا پایان روز ، یک عادت غذایی سالم ایجاد کنید که به شما در کنترل وزن و احساس بهتر ،کمک کند. با این کار قند خون شما در طول روز ثابت خواهد ماند.

مرحله ۵ : افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید

چگونه می‌توانم فرد مثبتی شوم؟افکار منفی ریشه همه منفی نگری­ ها است.متأسفانه ، جلوگیری از آن‌ها یا پاک کردن آن‌ها از مغز بسیار سخت و دشوار است.بااین‌حال ، می‌توانید سعی کنید هر زمان که این افکار به مغز شما حمله می‌کنند با افکار مثبت آن­ها را به چالش بکشید. وقتی ذهن شما در موقعیت‌های خاص چیزهای بدی را می‌بیند ، سعی کنید روی مسائل مثبت حاصل از آن لحظات بد تمرکز کنید.

انجام این کار مانند ایجاد یک جهان دوم خواهد بود که در آن بسیاری از چیزهای خوب ناشی از همه اتفاقات بدی است که برای شما رخ‌داده است.در ابتدا ، ممکن است این کار آسان نباشد اما به‌محض عادت ، در هر موقعیتی هرچقدر هم وحشتناک باشد شروع به دیدن خوبی ­های مسئله می‌کنید.

مرحله ۶: خانه خود را به پناهگاه مثبت تبدیل کنید

وقتی خانه شما کثیف است و به هم ریخته است و زمانی که  به یک دیوار کسل‌کننده خیره شده‌اید ، خوشحال بودن یا مثبت ماندن سخت است. با اطمینان از اینکه خانه همیشه تمیز است و هوای تازه کافی جریان دارد می‌توانید این شرایط بد را عوض کنید. یک‌قدم جلوتر بروید و پیام‌های شیرین و نقل‌قول‌هایی را بنویسید که می‌توانید هر بار که وارد خانه می‌شوید  آن‌ها را  ببینید.

قدم زدن در خانه با پیام‌های الهام‌بخش برای استقبال از شما ، احساسی را به وجود می‌آورد که گویی در آغوش دوستانه‌ای قرار دارید که می‌تواند دائماً یادآوری کند که چقدر عالی هستید.

خانه خود را به محیطی مثبت تبدیل کنید.

فرد مثبت ماندن وقتی راحت­تر است  که در یک فضای مثبت زندگی می‌کنید. خانه شما باید مانند مکانی برای استراحت و پذیرش باشد. باید مکانی باشد که در آن فعالیت‌های سالم زیادی انجام می‌دهید باید چیزهایی باشند که باعث خوشحالی شما می‌شوند و ذهنیت شمارا از بین نمی‌برد . پس مواردی که روحیه شما را تضعیف می ­کند را کنار بگذارید ،مانند تماشای بیش‌ازحد تلویزیون که می‌تواند روحیه مثبت شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

خانه‌های ما واقعاً می‌توانند نمایانگر آنچه ما هستیم باشند. اگر از خواب بیدار شوید و در یک محیط مثبت زندگی کنید ، احتمالاً می‌توانید این نگرش را به زندگی روزمره خود منتقل کنید. آنچه در خانه انجام می‌دهیم روحیه ما را شکل می‌دهد ، بر روی بهره‌وری ما تأثیر می‌گذارد و چشم‌انداز ما از زندگی را تغییر می ­دهد.

مطالعات نشان داده است که ما می‌توانیم با تنظیم عادات و روال‌های کوچکی که زندگی روزمره ما را شکیل می‌دهند ، میزان مثبت بودن خود را افزایش دهیم. در خانه تغییرات کوچک و مثبتی ایجاد کنید مانند اینکه تختخواب خود را هرروز صبح مرتب کنید یا هر اتاق را قبل از ترک آن مرتب کنید. این چیزهای کوچک می‌تواند تفاوت زیادی در نگاه شما به زندگی ایجاد کند.

مرحله ۸: هر چیزی را که مهم نیست قطع کنید

در بسیاری از موارد ، مسائلی که منجر به افکار منفی می‌شوند مواردی هستند که در طولانی‌مدت هیچ ارزشی به زندگی شما اضافه نمی ­کنند . قبل از اینکه اجازه دهید چیزی شمارا تحت تأثیر قرار دهد ، از خود بپرسید که آیا این موضوع مهم است؟ اگر این‌گونه نیست ، پس چرا به خودتان اجازه می‌دهید در تجزیه‌وتحلیل آن انرژی زیادی مصرف کنید؟

ذهن خود را روی مواردی تنظیم کنید که  به شما  کمک می کنند از موقعیت‌های منفی به سمت موقعیت های مثبت حرکت کنید.

مرحله ۹: برای مواجهه با مشکلات زندگی خود شجاعت داشته باش!

بعضی‌اوقات با مسائل منفی روبرو می‌شویم زیرا به‌جای مواجهه با چالش‌ها ، تمایل داریم آن‌ها را با فرض اینکه آن‌ها وجود ندارند، سرکوب کنیم.شما باید درک کنید که تنها راهی که می‌توانید با مسائل منفی مبارزه کنید ، تأیید حضور آن است.انجام این کار به شما کمک می‌کند تا برای حل مشکل ، راه‌حلی پیدا کنید.همان‌طور که می‌دانید ، اولین قدم برای حل هر مشکلی پذیرش وجود آن است.

مرحله ۱۰: مجموعه ذهن خود را تغییر دهید

این مستلزم تغییر نوع نگاه شما به مسائل است.اگر عادت کرده‌اید قبل از دیدن نکات مثبت در افراد ، چیزهای بد و منفی را ببینید ، سعی کنید آن را تغییر دهید و خوب بودن را در همه‌ مسائل مشاهده کنید.به عکاسان فکر کنید ، آن‌ها به‌جای نگاه کردن به دنیا به روشی که دیگران می‌بینند ، آن را به‌صورت تصویری به مسائل و سوژه ­های خود نگاه می ­کنند.همین موضوع در مورد شما صدق می‌کند ، راهی پیدا کنید که به شما کمک کند با نگاه مثبت‌تری به مسائل نگاه کنید.

مرحله۱۱. به‌طور منظم تمرین کن!

یکی از کلیدهای فرد مثبت ماندن در زندگی ، سلامتی و تناسب‌اندام است. ورزش منظم باعث افزایش خلق‌وخوی شما به سمت مثبت می‌شود این موضوع باعث می ­شود اندورفین‌هایی ترشح شوند که باعث می‌شوند احساس بهتری داشته باشید و به بهبود وضعیت روحی و جسمی کمک می‌کند.چند مزیت ورزش شامل موارد زیر است:

  •  تأثیر مثبت عمیق بر علائم افسردگی و اضطراب دارد
  • استرس را برطرف می‌کند
  • به بهبود حافظه کمک می‌کند
  • خواب بهتر را به وجود می‌آورد
  • ترشح اندورفین‌های خوب را تقویت می‌کند

اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید و با تمرین خودسازگار باشید. خواه این به معنای یافتن دوستی باشد که به شما در پاسخگویی کمک کند یا شخصی که در رده‌های ورزشی به شما ملحق می‌شود ، حتماً با آن همراه باشید.ایجاد عادت پیاده‌روی یا انجام تمرینات ساده در محل کار حتی می‌تواند به شما در حفظ تناسب جسمی و روحی کمک زیادی کند.

مرحله۱۲. به‌اندازه کافی خواب کافی داشته باش

خواب و استرس دست‌به‌دست هم می‌دهند. اگر خواب شما کیفیت کافی نداشته باشد ، استرس شما بزرگ‌تر می‌شود ، که به‌طور حتم از دیدن جنبه­ های مثبت مسائل جلوگیری می‌کند. بزرگ‌سالان ۲۶-۶۴ ساله هر شب باید بین هفت‌تا نه ساعت بخوابند تا در طول روز احساس مثبت داشته باشند.

کمبود خواب می‌تواند نه‌تنها بر سلامت جسمی و روانی بلکه بر عملکرد شما نیز تأثیر می ­گذارد. اگر می‌خواهید کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید و فرد مثبتی باشید ، خواب منظم باید در اولویت باشد.

مرحله ۱۳. ذهن خود را در طول روز حرکت دهید

هوشیاری را در طول روز تمرین کنید و یاد بگیرید که با ماندن در زمان حال زندگی را بیشتر درک کنید. اگر یاد بگیرید چگونه  به صورت ذهن آگاهی زندگی کنید ، می‌توانید احساس اضطراب یا نشخوار فکری را که معمولاً باعث احساس منفی در افراد می‌شود ، دفع کنید.

با تمرین ذهن آگاهی ، می‌توانید نحوه مدیریت افکار خود در زندگی را تغییر دهید. شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه می‌توانید وقایع رخ‌داده در ذهن خود را به عهده بگیرید. برای اینکه خود را از حلقه‌های تفکر منفی خارج کنید و قدردانی خود را برای زمان حال افزایش دهید ، هرلحظه انتخاب کنید که مثبت باشد.

مرحله ۱۴. مسائل خود را به اشتراک بگذارید

اگر کسی با دقت به مشکلات شما گوش دهد ،زمانی که این کار درست انجام شود ،  درمانی برای ذهن آشفته شما خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که فقط نگرانی‌ها و مشکلات خود را با یک دوست مطمئن که او را شنونده عالی می‌دانید در میان بگذارید.

در این مدت ، وقتی برخی مسائل شخصی را که برای دیگران علنی نمی‌کنید ، با آن‌ها در میان بگذارید ، می‌توانید با آن شخص احساس نزدیکی کنید. به‌این‌ترتیب ، دوست معتمد شما ممکن است به‌نوعی با شما ارتباط برقرار کند یا نسبت به وضعیت شما همدلی نشان دهد.

اشتراک‌گذاری مسائل ممکن است به شما کمک کند تا علت اصلی مشکل خود را شناسایی کنید ، یا در مورد راه‌حلی فکر کنید که قبلاً در نظر نگرفته بودید. این کار به شما کمک می‌کند تا در مورد وضعیت مثبت‌تر فکر کنید زیرا برنامه‌ای برای بهتر شدن آن در ذهن دارید.

همچنین می‌توانید با نوشتن آگاهانه ، ناامیدی خود را از بین ببرید. شما می‌توانید در هر زمان ، نه‌فقط در مواقع بحرانی ، در یک دفترچه یادداشت، آگاهی خود را بنویسید. هر وقت احساسات خود را شناختید ، می‌توانید آن‌ها را یادداشت کرده و روی کاغذ بیاورید و با نگرشی مثبت به‌روز خود برگردید.

یکی از راه‌های دانستن اینکه چگونه می‌توانید در روابط فرد مثبت‌تر باشید این است که کسی با دقت به مشکلات شما گوش دهد.مشکلات خود را با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده در میان بگذارید. داغ کردن احساسات می‌تواند در طولانی‌مدت به شما آسیب برساند.

مرحله ۱۵. ارزش‌های خود و آنچه واقعاً برای شما مهم است را بشناسید

داشتن ارزش‌هایی  یکپارچه و محکم که به آن‌ها اعتقاددارید ، باعث می‌شود شما تمرکز خود را برای انجام کارهایی که واقعاً برای شما مهم است ، حفظ کنید.هر کس ارزش‌هایی دارد ، خواه آن‌ها را تشخیص دهید یا ندهید. اما دانستن و تائید ارزش‌های شما می‌تواند زندگی شمارا بسیار آسان کند. این به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنید و آن‌ها را دنبال کنید و به فرد مثبت تری تبدیل شوید.

به‌عنوان‌مثال ، اگر برای خانواده خود ارزش قائل هستید ، اما هفته‌ای ۸۰ ساعت خارج از خانه کار می‌کنید ، احتمالاً در حین کار خود احساس استرس و درگیری داخلی خواهید داشت. همچنین ، اگر در یک شغل فروش رقابتی کار می‌کنید ، اما برای رقابت ارزش قائل نیستید ، احتمالاً از شغل خود راضی نخواهید بود.

ارزش‌ها بر نحوه تفکر و تصمیم‌گیری تأثیر می‌گذارند و نحوه تعامل ما با مردم را به وجود می ­آورند.

مرحله ۱۶. دیدگاه فرد مثبت را در یک موقعیت منفی پیدا کنید

برای فهمیدن چگونگی فرد مثبت بودن ، حتی در منفی‌ترین موقعیت‌ها ، زمان لازم است. خودتان را آموزش دهید تا برای درک وضعیت بد سؤالات مفیدی بپرسید. “چه‌کاری می‌توانستم بهتر انجام دهم؟” “چه فرصتی برای من به وجود می­ آید؟”به‌عنوان‌مثال ، بگویید برای کاری که مصاحبه کرده‌اید و پیشنهاد کاری نگرفته‌اید چه نکته مثبتی وجود دارد؟

گرچه به نظر می‌رسد این‌یک وضعیت بد است ، شما می‌توانید از آن به‌عنوان فرصتی برای فکر کردن و در نظر گرفتن برخی از کارهایی که ممکن است متفاوت انجام داده باشید، استفاده کنید.همچنین ، می‌توانید به خود بگویید که  این کار برای من نبود ، شاید مورد بعدی بهتر باشد. هیچ‌وقت نمی‌دانید که آیا  یک کار برای شروع کار مناسب نبوده است یا نه.

مرحله ۱۷. به زندگی شخص دیگری ارزش مثبت دهید

نگاهی دقیق به نحوه برخورد خود با افراد زندگی خود بیندازید. آیا جایی هست که بتوانید مهربانی و صبر بیشتری نشان دهید؟ آیا می‌توانید بیشتر کمک کنید؟از خانه خود شروع کنید. آیا کاری می‌توانید در خانه انجام دهید که بتواند فشار  و استرسی که روی شما است را از بین ببرد؟

به‌عنوان‌مثال ، اگر شما فقط ظرف‌های کثیف خود را در ظرف‌شویی می‌اندازید ، ممکن است بتوانید آن‌ها را بشویید یا در ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. یا اگر ماشین ظرف‌شویی پر از ظرف‌های تمیز است ، شاید بتوانید آن‌ها را کنار بگذارید تا ظرف کثیف خود را در داخل  ماشین ظرف‌شویی قرار دهید و آن ها را بشویید.

مرحله ۱۸. سپاسگزاری را تمرین کنید

فرد مثبت و شاد قدرشناسی را تمرین می‌کند. شکرگزاری به همراه نوشتن در دفترچه  سپاسگزاری را امتحان کنید تا چیزهای خوبی که در زندگی دارید به خود یادآوری کنید.قدرشناسی می‌تواند تأثیرات مثبت بسیاری بر سلامت کلی شما داشته باشد. به‌عنوان‌مثال ، مطالعات نشان داده است که داشتن قدرشناسی، بسیاری از احساسات سمی مانند حسادت ، کینه و ناامیدی را کاهش می‌دهد.

محققان برجسته در عمل شکرگزاری همچنین دریافته‌اند که یک رابطه قوی بین رفاه کلی فرد و مدت‌زمانی که آن‌ها برای تمرین شکرگزاری سپری می‌کنند وجود دارد. این تحقیق تأیید می‌کند که قدردانی احساس مثبت بودن را افزایش می‌دهد و افسردگی را کاهش می‌دهد.

۲۰. وضعیت بدن خود را مثبت نگه‌دارید.

خودتان را در “حالت مثبت” نگه‌دارید تا به ذهنتان کمک کند تا احساس مثبت‌تری داشته باشد. صاف بایستید ، شانه‌ها را به عقب بکشید ، چانه را بالا بگیرید و دستان خود را کاملاً رها کنید. این حرکت “ژست قدرت” نامیده می‌شود.

تحقیقات اخیر نشان داده است که افراد با اعتمادبه‌نفس معمولاً دارای سطح بالاتری از  تستسترون و میزان کورتیزول پایین‌تر هستند. اساساً ، سطح مناسب هورمون‌ها به شما کمک می‌کند اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید و استرس خود را کاهش دهید.

آنچه در مورد این تحقیق جالب وجود دارد  این است که نشان داد سطح  تستسترون و کورتیزول بسته به علائم اجتماعی ، جسمی و محیطی در اطراف شما به‌سرعت تغییر می‌کند.در موارد حساس،  مثبت بودن یکی از نشانه‌های جسمی  است که روی فرد تأثیر می‌گذارد ،  وزبان بدن هماهنگ را به وجود می ­آورد.

اگر می‌دانید چگونه زبان بدن خود را بهبود ببخشید ، می‌توانید سطح تستسترون و کورتیزول خود را مرتب کرده و به‌سرعت احساس مثبت و اطمینان بیشتری کنید.

کلام آخر

پس برای اینکه بتوانید به فرد مثبت‌تری تبدیل شوید کافی است نکات ریزی را رعایت کنید که به شما کمک می­ کند زندگی بهتر و شادتری داشته باشید تا بتوانید  عملکرد خود را مثبت‌تر کنید.ورزش کنید،خواب خود را تنظیم کنید ،اطراف خود را با افراد موفق پرکنید،خانه خود را تمیز و مرتب کنید و آن را پر از جملات انگیزشی کنید تا به شما دید مثبتی بدهد.

شکرگزار باشید  و اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید تا به فرد مثبت‌تری تبدیل شوید.

به نظر شما چه راه های دیگری وجود دارد تا شما به فرد مثبت تری تبدیل شوید؟آیا دوست دارید به فرد مثبتی تبدیل شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید