علائم کمبود اعتماد به نفس و انواع اعتماد به نفس

خانه » بلاگ » علائم کمبود اعتماد به نفس و انواع اعتماد به نفس

فهرست عناوین

ابتدای این مقاله را با یک سیلی به تمام کسانی که با کمبود اعتماد به نفس رو به رو هستند آغاز می‌کنم. یک سیلی که قرار است شما را به خود بیاورد.

آیا برای شروع یک کسب و کار جدید تردید دارید و احساس می‌کنید از عهده این کار بر نمی‌آیید؟

آیا شما هم برای شروع هر کار جدیدی دنبال تأیید دیگران هستید؟

آیا از انجام کارهای متفاوت وحشت دارید؟

موقع انجام یک کار جدید ترس تمام وجود شما را فرا می‌گیرد؟

کمبود اعتماد به نفس یک مشکل شایع است. در جامعه‌ی ما هم،کمبود اعتماد به نفس بسیار رایج است. افراد زیادی از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند و به همین دلیل حال خوبی ندارند.

همه ما انسان‌ها پتانسیل‌های شگفت انگیزی داریم که برای شکوفا کردن آن‌ها نیاز به جسارت داریم. اما این جسارت چگونه به دست می‌آید؟ افرادی که جسارت ندارند قادر به خلق موفقیت در زندگی خود هستند؟ در این مقاله با علائم کمبود اعتماد به نفس آشنا شویم. آگاهی نسبت به علائم کمبود اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند، خودمان را بشناسیم، اگر این علائم در ما وجود دارد آن‌ها را برطرف می‌کنیم.

چرا باید علائم کمبود اعتماد به نفس را بشناسیم؟

به احتمال زیاد داستان جوجه اردک زشت را شنیده‌اید. جوجه‌ اردک‌ها به دنیا آمدند اما یکی با بقیه متفاوت بود و این تفاوت باعث شد دیگران به این جوجه اردک برچسب بزنند. هنگامی که این برچسب‌ها زیاد‌تر شد جوجه اردک، کم کم باور کرد که ظاهر غیر معمول و زشتی دارد.

در انتهای داستان جوجه اردک فهمید که یک قوی زیبا بوده است. درون هر کدام از ما شخصیت بسیار زیبایی وجود دارد که باید آن‌را کشف کنیم. و به آن باور داشته باشیم. این داستان را به خاطر داشته باشید. در ادامه مقاله بیشتر از آن استفاده می‌کنیم.

گاهی اوقات برای تغییر یک سیلی نیاز است

ابتدای این مقاله را با یک سیلی آغاز می‌کنم. یک سیلی که قرار است شما را به خود بیاورد. با کمبود اعتماد به نفس قادر نخواهید بود به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کنید.

در واقع کمبود اعتماد به نفس مثل یک بیماری است که باید درمان شود و ما برای درمان این بیماری ابتدا باید علائم کمبود اعتماد به نفس را بشناسیم.هر چه علائم بیشتری داشته باشیم یعنی بیماری ما شدیدتر است و درمان آن برای ما ضروری‌تر است.

 • آیا برای شروع یک کسب و کار جدید تردید دارید و احساس می‌کنید از عهده این کار بر نمی‌آیید؟
 • آیا شما هم برای شروع هر کار جدیدی دنبال تأیید دیگران هستید؟
 • آیا از انجام کارهای متفاوت وحشت دارید؟
 • موقع انجام کار جدید ترس، تمام وجود شما را فرا می‌گیرد؟

کمبود اعتماد به نفس یک مشکل شایع در بین افراد است. در جامعه ما کمبود اعتماد به نفس بسیار رایج است. افراد زیادی از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند و این مسئله باعث می‌شود حال خوبی را تجربه نکنند. در ادامه مقاله می‌خواهیم شما را با علائم کمبود اعتماد به نفس آشنا کنیم.

قبل از آشنایی با علائم کمبود اعتماد به نفس

قبل از اینکه با علائم کمبود اعتماد به نفس آشنا شوید اجازه دهید تا شما را با تعریف خودم از اعتماد به نفس آشنا کنم.

اعتماد به نفس از دو به بخش اصلی تشکیل شده است. 

دانش و تمرین

برای اینکه اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید نیاز دارید در کار مورد نظر دانش و مهارت داشته باشید. مهارت با تمرین به دست می‌آید. با توجه به این تعریف متن اصلی مقاله را شروع می‌کنیم.

۱.زندگی بر اساس نظرات دیگران

شاید اگر جوجه اردک زشت اعتماد به نفس خودش را بالا می‌برد با وجود تمام تفاوت‌هایی که با افراد دیگر داشت می‌فهمید که نباید به نظرات دیگران توجه کند. او بدون توجه به دیگران کار خود. را انجام می‌داد.

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند تا حدی به نظرات دیگران توجه می‌کنند که به طور کل خودشان را فراموش می‌کنند.

آیا شما هم به نظرات دیگران توجه می‌کنید؟

مثلاً مدت‌هاست که آرزو دارید حرفه‌ای سخنرانی کنید، ولی به دلیل اینکه دوست صمیمی شما گفته است که سخنران خوبی نخواهید شد برای شرکت در کلاس‌های فن‌بیان و سخنرانی اقدام نکرده‌اید.

یا اینکه مدت‌هاست گواهی‌نامه رانندگی خودتان را دریافت کرده‌اید ولی رانندگی نمی‌کنید، چون پدر شما همیشه به شما گفته است رانندگی در شهر خطرناک است. در خطرناک بودن رانندگی در شهر شکی نیست، ولی آیا چون این کار خطر دارد آیا هیچ‌کسی نباید رانندگی کند؟

۲.بله قربان گوی دیگران هستند

جوجه اردک به همه چیز بله می‌گفت. او همیشه با جوجه کلاغ‌ها همراه می‌شد و دیگران را مسخره می‌کرد، او پیش خود می‌گفت: اگر با آن‌ها همراهی نکنم ممکن است تنها بمانم و دیگر دوستی برایم باقی نماند.

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود نتوانید به دیگران نه بگویید و اصطلاحا بله قربان گوی دیگران شوید و ترس تنها شدن و تنها ماندن همیشه با شما می‌ماند.

۳.همیشه جلو آیینه هستند

جوجه اردک زشت هر روز یک ساعت را به مرتب کردن ظاهرش در آب برکه می‌پرداخت. هر روز زمانی که مادر و خواهرانش می‌خواستند برای شنا و آب‌تنی به برکه بروند، جوجه اردک زشت خودش را در آب نگاه می‌کرد و با عصاره جلبک پرهای سَرَش را حالت می‌داد.

این داستان در زندگی شخصی بسیاری از افراد جریان دارد. خانم‌هایی را دیده‌ایم که بدون آرایش تا سر کوچه هم نمی‌روند و یا آقایانی که به صورت افراطی موهایشان را مرتب می‌کنند و هر روز موهایشان را شانه می‌زنند تا خدای نکرده کسی به آنها نگوید زشت هستند یا ظاهر بدی دارند.

مرتب بودن و توجه به ظاهر کار بدی نیست، اما وقتی به یک عادت بیمارگونه تبدیل می‌شود به جای اینکه به ما حس خوبی را القا کند باعث می‌شود حس و حال بدی نسبت به خودمان پیدا کنیم.

یعنی اگر به هر دلیل نتوانیم ظاهرمان را طبق استاندارد‌های قبلی آراسته نگه داریم، با کمبود اعتماد به نفس رو به رو هستیم.

۴.انتقادپذیر نیستند

تصور کنید به خودتان باور ندارید و مدام با خودتان کلنجار می‌روید و سعی دارید جلو خودگویی‌هایی منفی را بگیرید. در این بین  شخص دیگری هم به شما نقد دارد.

در این شرایط سعی کنیم اگر کسی از ما انتقاد کرد نرنجیم خودمان را ناراحت نکنیم. در عوض سعی کنیم کاملاً منطقی برخورد کنیم و در راستای برطرف کردن نقاط ضعفمان قدم برداریم.

۵.از ابراز عقیده خود می‌ترسند

جوجه اردک زشت همیشه می‌ترسید حرف بزند. چرا که نگران بود نظرش به اندازه کافی جذاب و موثر نباشد. اگر شما هم در جمعی قرار دارید و می‌خواهید نظر خودتان را ارائه دهید به هیچ وجه نگران نباشید. با آرامش دیدگاه خودتان را ارائه دهید و آنرا به نمایش بگذارید. اجازه بدهید دیگران هم نظرات خودشان را داشته باشند.

۶.سریع تغییر عقیده می‌دهند

عقیده شما هم به اندازه عقیده دیگران محترم است. جوجه هر بار مادر اردک‌ها سوال می‌کرد، نظرش را اعلام نمی‌کرد و ساکت می‌ماند. این سناریو را تصور کنید، شما در خانه یکی از اقوام دعوت شده‌اید و برای شما یک نوشیدنی سرو می‌شود و به خاطر داشتن رژیم نباید آن نوشیدنی را میل کنید.

در این شرایط با کمبود اعتماد به نفس ممکن است نوشیدنی مورد نظر را بخورید و شاید رژیم شما با همین کار شکسته شود.

۷.خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند

یکی از مشکلاتی که افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند مقایسه است. این افراد مرتب خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. خصوصاً با افرادی که از خودشان موفق‌تر هستند. مقایسه باعث می‌شود که حس بدی نسبت به خودشان داشته باشند و به جای تمرکز و پیشرفت در مسیر خود، آن‌ها با توجه منفی به موفقیت دیگران باعث ایجاد اختلال در روند پیشرفت و موفقیت خود می‌شوند.

۸.بی‌حال، بی‌انگیزه و بی‌انرژی هستند

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، انگیزه و انرژی درستی ندارند. این افراد خمیده راه می‌روند و انگار از خودشان شرمنده هستند. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند استوار و با اقتدار قدم بردارید. انرژی مثبت داشته باشید و حال اطرافیان را با انرژی خودتان خوب کنید.

۹.احساس کمبود دارند

یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس احساس کمبود است.یعنی از درون حس کنیم کافی نیستیم و تلاش‌هایمان فقط به خاطر کسب تأیید دیگران باشد. این احساس حتی در افراد موفق و ثروتمند وجود دارد. به عنوان مثال فردی با bmw i8 خود به عروسی پسر دوستش می‌رود و اعتماد به نفس بالایی دارد. تا اینکه جلوی تالار متوجه می‌شود باجناقش به تازگی یک لامبورگینی سال خریده‌ است.در چنین شرایطی کل میهمانی عروسی برای آن شخص به جهنم تبدیل می‌شود.

این همان تفکر احساس کمبود اعتماد به نفس است

این تفکر سمی باعث می‌شود از مسیر مان لذت نبریم و تمام‌ کارهایمان برای غلبه بر احساس کمبود درونی مان باشد.

۱۰.مشکل در برقراری ارتباط با اطرافیان

افرادی که از کمبود اعتماد به نفس برخوردارند همواره در برقراری ارتباط با افراد مختلف مشکل دارند. این مشکلات عمدتاً باعث می‌شود در بیشتر اوقات حال روحی نامناسبی را تجربه کنند. وقتی از درون به خودتان و توانایی‌هایتان باور نداشته باشید، بدون شک، هنگام برقراری ارتباط احساس خوبی ندارید و این احساس تاثیر منفی روی شخصیت مقابل شما دارد.

ویژگی‌های شاخص این دسته از افراد به شرح زیر است.

 • سرشان را پایین می‌گیرند و ارتباط چشمی مناسبی ندارند
 • وقتی پای مهارت‌هایشان وسط باشد یا آنرا نشان نمی‌دهند یا بسیار اغراق آمیز در مورد آن صحبت می‌کنند. هر دو این رفتار‌ها هم برای طرف مقابلشان آزاردهنده است.
 • تن صدای ضعیفی دارند و کلامشان اثرگذار نیست. 
 • و…

۱۱.بی هدف هستند

یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس بی‌هدفی است. افرادی که دانش و مهارت مورد نیاز برای انجام کاری را ندارند معمولاً اهدافی هم در آن حوزه برای خودشان مشخص نمی‌کنند، و حتی اگر هدفی تعیین کنند این توانایی را در خودشان نمی‌بینند که به هدف مد نظرشان دست پیدا کنند، پس برای هدف مورد نظر اقدام نمی‌کنند.

۱۲.کمال گرائی

علامت بعدی کمبود اعتماد به نفس کمال گرائی است. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند اقدام جدی در مسیر موفقیت انجام نمی‌دهند و یک بهانه کاملاً زیبا برای انجام ندادن کارها دارند. دیالوگ یکسانی که بین تمام افراد ناموفق وجود دارد را در قسمت پایین مرور می‌کنیم.

 • اگر چند میلیارد پول داشتم یک کسب و کار موفق راهندازی می‌کردم.
 • اگر در مدرسه بهتری درس می‌خواندم اکنون انسان موفق‌تری بودم.
 • اگر پدر و مادر متفاوتی داشتم اکنون انسان با اعتماد به نفسی بودم.

این بهانه‌ها و دیالوگ‌ها بین تمام افراد ناموفق مشترک است. اما افراد موفق و قدرتمند در هر شرایطی سعی می‌کنند بهترین کار ممکن را انجام دهند.

 

۱۳.از نظر اجتماعی گوشه گیر هستند

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند از شرکت کردن در بحث ها و نظرات خودداری میکنند و معمولا نظرشان این است: من تابع جمع ام. و معمولا گوشه گیر ومنزوی اند.

حتمابرای شما هم پیش آمده زمانیکه با دوستان خود جایی میروید نهار یا شام بخورید بپرسید که چی میل دارند، و حتما شنیده اید که بعضی افراد میگن برای من مهم نیست هرچی شما میخورید یا من تابع جمع ام..

احتمالا به خاطر کمبود اعتماد به نفس است.

 

۱۴.تعاریفی که از آنها میشود را نمیپذیرند

آیا وقتی کسی از شما تعریف میکند این تعاریف را میپذیرید؟ یا سعی میکنید دیگران را قانع کنید که نه اینطور نیست… اگر حالت دوم است شما از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید یعنی نه تنها مهارت های خود را قبول ندارید بلکه دیگران هم وقتی از شما تعریف میکنند نمیپذیرید و انکار میکنید….

 

۱۵. زیاد غر میزنند

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند دیگران را سرزنش میکنند و همیشه از شرایط موجود شکایت میکنند و غر میزنند.

 

انواع اعتماد به نفس

۱. اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس کاذب از انواع اعتماد به نفس است که به عنوان غرور کاذب هم میتوان از آن نام برد، در این نوع از اعتماد به نفس فرد دقیقا در موقعیت و زمانی که نباید اعتماد به نفس داشته باشد ،اعتماد به نفس دارد که خیلی از افراد به آن اعتماد به سقف هم میگویند.

در این نوع از اعتماد به نفس فرد یا به توانایی های خود بیش از اندازه بها میدهد یا حریفان خود را دست کم میشمارد.

در این نوع از اعتماد به نفس بهتر است از افرادی که بیش از حد و نا به جا از شما تعریف میکنند دوری کنید و از دیگران بخواهید که بازخوردی صادقانه در خصوص شخصیت و توانمندی شما بدهند.

۲.اعتماد به نفس القایی

یکی دیگر از انواع اعتماد به نفس است که جملات خاصی را به خود تلقین میکنیم، مثل من فوق العاده ام، من بی نظیرم، شگفت انگیزم و یا میتوانم این کار را انجام دهم و…

این نوع از اعتماد به نفس به این معنی است که ما در اعماق وجودمان اعتماد به نفس نداریم ولی تلاش میکنیم با القا و تلقین جملات لایه ی نازکی از اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنیم.اعتماد به نفس القایی به راحتی از بین میرود ولی میتواند برای شروع یک کار و یا انجام یک کار برای اولین بار تاثیرگذار باشد.

۳.اعتماد به نفس (من قبلا انجام دادم)

وقتی کاری را برای اولین بار انجام میدهید دفعه بعدی اعتماد به نفس بیشتری برای انجام آن دارید وقتی صد بار کاری را انجام دهید اعتماد به نفس فوق العاده ای در آن خواهید داشت جوریکه دیگر تبدیل به عادت خواهد شد.

بهترین مثال در این زمینه رانندگی است، قطعا اولین باری که پشت فرمون نشستید با کلی ترس و اضطراب همراه بوده ولی بعد یک سال رانندگی اعتماد به نفس این کار را کسب میکنید و بدون ترس و اضطراب رانندگی میکنید

۴.اعتماد به نفس (تلاش در هر زمینه نتیجه خواهد داد)

مفیدترین نوع اعتماد به نفس این نوع است،این نوع اعتمادبه‌نفس نوعی یقین است که نشان می‌دهد اگر سخت و زیاد کار کنم، با گذشت زمان به آن‌چه میخواهم،میرسم.این نوع از انواع اعتماد به نفس، در طولانی مدت شکل می‌گیرد. برای نمونه، زمانی شکوفا می‌شود که می‌بینید با وقت اضافه‌ای که برای مطالعه صرف می‌کنید، نمره‌ی بهتری می‌گیرید.

 

شیوه جوجه اردک زشت برای افزایش اعتماد به نفس

این یک شیوه کاملاً علمی است که با داستان زیبای جوجه اردک زشت ترکیب شده است. اولین نکته این است که اعتماد به نفس در وجود ما قرار دارد و اگر به هر دلیل اکنون با کمبود اعتماد به نفس رو به رو هستیم فقط به خاطر مسائل و شرایطی است که در طول زندگی تجربه کرده‌ایم.

یک کودک وقتی می‌خواهد برای اولین بار روی پای خودش باایستد بارها و بارها تلاش می‌کند و زمین می‌خورد، اما به کارش ادامه می‌دهد و به خاطر چند بار شکست به خودش نمی‌گوید دیگر قادر به راه رفتن نیستم.

جوجه اردک زشت از درون یک قوی زیبا بود. تنها مشکل این بود که او به خاطر قضاوت‌های دیگران و به خاطر تمام تفاوت‌هایی که داشت نمی‌توانست زیبایی و قدرت درونی خودش را ببیند. در همه انسان‌ها یک قوی زیبا وجود دارد. کافی است که آنرا ببینند و به آن توجه کنند.

به نظر شما چه راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید