۲۱ روش سریع و آسان برای ایجاد اعتماد در محل کار

خانه » بلاگ » ۲۱ روش سریع و آسان برای ایجاد اعتماد در محل کار

فهرست عناوین

چرا اعتماد در محل کار مهم است؟
اعتماد در محل کار یعنی کارمندان شما از فرهنگ صداقت ، امنیت روانی و احترام متقابل برخوردار هستند. آن‌ها به‌جایی که کار می‌کنند افتخار می‌کنند و بیشتر مایل‌اند برای سازمان شما فراتر از این عمل کنند. اعتماد در محل کار همچنین به کارمندان کمک می‌کند تا در شغل خود احساس امنیت کنند و به‌نوبه خود  این موضوع باعث کاهش هزینه­ های مالی می‌شود.
اگرچه ممکن است یک لیست طولانی برای انجام کار داشته باشید ،اما ایجاد و حفظ اعتماد در کارمندان باید در بالای این لیست قرار گیرد. اگر آن را کاهش دهید ، احتمالاً شاهد کاهش بهره‌وری و رضایت کارمندان خواهید بود.
خوشبختانه سازمان‌های بیشتری به اهمیت اعتماد در  محیط کار پی برده ­اند. نودوشش درصد مدیران عامل ، ایجاد و حفظ اعتماد در کارمندان را از اولویت‌های بالای خود می‌دانند و ۴۲ درصد نیز بر اهمیت اعتمادسازی در پنج سال گذشته تأکید کرده اند.

۲۱ روش سریع و آسان برای ایجاد اعتماد در محل کار

اعتماد، سودمندتر از تشویق کارمندان برای انجام کارها است. این موضوع  باعث ایجاد تعامل بیشتر با کارمندان می‌شود که اغلب منجر به کار باکیفیت و نتایج بهتر برای شرکت شما می‌شود. جای تعجب نیست که ۸۰ درصد از متخصصان منابع انسانی تعامل را با اعتماد به رهبران پیوند می‌دهند و ۵۵ درصد از رهبران کسب‌وکار معتقدند عدم اعتماد به محل کار تهدید اساسی برای شرکت آن‌ها است.
با اولویت‌بندی اعتماد در محل کار ، شما همچنین می‌توانید فرهنگ متنوعی را ایجاد کنید که در آن کارکنان شما احساس تعلق می‌کنند و با گروه خود ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند و اعتماد به ایجاد یک محیط ایمن روان‌شناختی کمک می‌کند تا در آن اعضای گروه شما از پرسیدن سؤال ، به اشتراک گذاشتن ایده و بیان افکار خود ترسی نداشته باشند و از گشودگی خوبی در محل کار برخوردار باشند.
توانایی شما در ایجاد انگیزه در کارمندان کاملاً بر اساس اعتماد ساخته‌شده است. کارمندان شما باید به شما ایمان داشته باشند و به تصمیمات شما اطمینان پیدا کنند تا بتوانند بهتر کار خود را انجام دهند. با ایجاد فضای اعتماد در محل کار ، احتمال این‌که کارمندان متعهد به رسیدن به بالاترین توان خود باشند را بیشتر می‌کنید.

 روی حرفت وایسا!

روش‌های ساده‌ای برای ایجاد اعتماد وجود دارد مانند انجام کاری که می‌گویید انجام می‌دهم ، اما همچنین می‌توانید طیف وسیعی از تاکتیک‌های دقیق‌تر را برای بهبود ایمان و اعتماد دیگران در محل کار خود پیدا کنید. اعتماد یک کارمند به مافوق خود بسیار بر درک وی از شرکت تأثیر می‌گذارد. اگر بین آنچه شما انجام می‌دهید و می‌گویید ارتباطی وجود داشته باشد ، کارمندان شما آن‌قدر درگیر حواشی نخواهند شد.
اعتماد در محل کار مهم است زیرا موفقیت یا شکست شما اغلب بر اساس روابط شما است. هر رابطه حرفه‌ای در محل کار باید بر اساس اعتماد بنا شود. برای اینکه شما در مورد یک‌راه حل به توافق برسید ، این اطمینان یک عامل اساسی خواهد بود.
وقتی به محل کار  خود اعتماد دارید ، روحیه کارمندان و اعضای گروه خود را بهبود می‌بخشید. همچنین شما می‌توانید مدت‌زمان لازم برای حل مشکلات و بحث در مورد مسائل را در طول جلسات کاهش دهید. درنتیجه ، شما می‌توانید به‌عنوان یک گروه به‌طور مؤثر کارکنید و بهره‌وری گروه خود را افزایش دهید.
اعتماد از بالا به پایین ایجاد می‌شود. برای اینکه کارمندان شما متعهد به انجام بهترین کار خود باشند ، باید به شما در محل کار اعتماد کنند. با اتخاذ ۲۱ تکنیک زیر ، می‌توانید به‌سرعت اعتماد را جلب کرده و  آن را به گروه خودالقا کنید تا بهتر کار خود را انجام دهند.

۱. صادق باشید و از گروه خود پشتیبانی کنید

کارمندان باید بدانند که شما همیشه با آن‌ها صادق هستید. حتی وقتی شنیدن حقیقت دشوار است ، آن‌ها باید بدانند که شما به آن‌ها واقعیت را می‌گویید. درعین‌حال ، شما باید نسبت به احساسات آن‌ها حساس باشید و در صورت لزوم از انتقاد سازنده استفاده کنید.
برای اینکه گروه شما کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهد ، باید از طرف شما احساس حمایت کنند. اشتباهاتی اتفاق خواهد افتاد ، اما گروه شما باید با خیال راحت با دیگران در به اشتراک گذاشتن مشکلات احساس راحتی کنند. با حمایت و صداقت می‌توانید اعتماد را در محل کار ایجاد کنید.
انکار نمی‌کنیم که گفتن حقیقت می‌تواند سخت باشد. معمولاً گفتن آنچه  کارمندان می‌خواهند بشنوند آسان‌تر است . صداقت داشتن با کارمندان درحالی‌که به احساسات آن‌ها را درک می­ کنید ، می‌توانید آن‌ها را ترغیب کنید که به شما اعتماد کنند.
اگر با یکی از اعضای گروه خود صادق نباشید ، ممکن است بیش از اعتماد و احترام او را از دست بدهید. هر رابطه‌ای ، چه شغلی و چه شخصی ، مبتنی بر صداقت است. یک دروغ می‌تواند حتی یک رابطه طولانی‌مدت را از بین ببرد  که به‌طور بالقوه غیرقابل‌جبران است.

شفاف باش!

همچنین وقتی صحبت از تغییر در روندهای کسب‌وکار و به‌روزرسانی می‌شود ، باید شفاف باشید تا کارمندان شما همیشه از این موضوع آگاه باشند. گروه شما اگر نداند شما روش خود را تغییر داده اید و بدون اطلاع دادن به آن ها این کار را انجام دهید یا با غفلت  اطلاع‌رسانی انجام دهید  تغییرات عمده ای در محل کار  ایجاد می کنید و آن‌ها را غافلگیر می کنید آن ها به شما اعتماد نخواهند کرد.
هنگام صداقت و برقراری ارتباط با کارمندان ، آن‌ها را درگیر کنید. روشن کنید که به احساسات آن‌ها اهمیت می‌دهید و می‌خواهید نظرات آن‌ها را بشنوید. یک مکالمه دوطرفه روشن می‌کند که شما می ­توانید اعتماد را در محیط کار خود ایجاد کنید.
متخصصان منابع انسانی وظیفه خاصی دارند که باید مستقیم و شفاف با کارمندان ارتباط برقرار کنند. بینش آن‌ها نسبت به سازمان و کارکنان ، آن‌ها را در موقعیت منحصربه‌فردی قرار می‌دهد تا پیام‌ها را شکل داده و رفتارهایی را که کارمندان را مطلع و درگیر می‌کند ، مدل‌سازی کنند تا بتوانند اعتماد را در محیط کار به وجود آورند. منابع انسانی باید برای برقراری ارتباط با کارمندان و رفع نگرانی‌های هر یک برای تقویت روابط پایدار مبتنی بر اعتماد تلاش کند.

۲. سازنده پاسخ بده!

برآورد می‌شود ۳۲ درصد وفاداری یک کارمند بر اساس میزان اعتماد وی به رئیس خود است. یکی از بزرگ‌ترین محرک‌های این اعتماد در محل کار  نحوه پاسخگویی رئیس به مشکلات کاری است. متأسفانه ، بیش از نیمی از کارمندان اظهار می‌کنند مدیریت به‌طور مداوم به مسائل کار به روشی سازنده پاسخ نمی‌دهد.
اولین قدم  برای ایجاد اعتماد در این مرحله این است که در مورد چگونگی کمک به کارمندان خود سؤال کنید. از آن‌ها در مورد مشکلات احتمالی یا ناامیدی‌های فعلی بپرسید. برای اینکه شما به یک مسئله پاسخ سازنده دهید ، ابتدا باید بدانید که مشکلی وجود دارد.
وقتی مشکلی را کشف کردید ، از حالت دفاعی خود داری کنید. در عوض ، به مشکل یا انتقاد گوش فرا دهید و بپرسید که چه کمکی می‌توانید بکنید. آن‌ها ممکن است فقط گوش شنوایی را بخواهند ، بنابراین به کارمند فرصت دهید تا قبل از شروع به کار برای حل مشکل ، به شما کمک کنند  تا بفهمید موضوع چیست.

۳. از مدیریت خرد اجتناب کنید

به این فکر کنید زمانی که آخرین باری که رئیس شما تصمیمات یا گردش کار شمارا به‌طور جزئی مدیریت کرد ، چه احساسی داشتید. آیا از ابتکار عمل الهام گرفته‌اید؟ یا اینکه احساس کردید آن‌ها به شما اعتماد ندارند که خودتان کار درست را انجام دهید؟
هیچ‌کس از اینکه تحت مدیریت خرد قرار گیرد لذت نمی‌برد زیرا می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر اعضای گروه شما بگذارد. این بدان معنا نیست که شما باید به کارمندان خود اجازه دهید بدون هدایت هیچ کاری انجام دهند. می‌توانید تا حدی کنترل اعمال آن‌ها را حفظ کنید ، بدون اینکه احساس خطرپذیری در آن‌ها ایجاد شود.

۴- آنچه را می خواهید نشان دهید

کارمندان اغلب با مشاهده رفتار مدیر خود ، در مورد فرهنگ سازمان و انتظاراتی که از آن ها دارید، می‌آموزند. اگر برخلاف آنچه می‌گویید رفتار کنید یا می ­خواهید کارمندان برخلاف آن عمل کنند ، آن‌ها تمایلی برای دنبال کردن فرهنگی که شما از آن صحبت می ­کنید، نخواهند داشت. برای اینکه نشان دهید کار گروهی و اعتماد از خصوصیاتی است که شما برای آن ارزش قائل هستید ، باید روزانه به‌عنوان نمونه‌ای از این ویژگی‌ها استفاده کنید و خودتان نیز آن ها را انجام دهید.
با گروه های مختلف شروع کنید. وقتی سخت کار می‌کنند به مردم اعتبار دهید و قدردانی خود را نشان دهید. اگر می‌خواهید گفتگوی صادقانه و اعتماد را ببینید ، باید صادق و قابل‌اعتماد باشید.
هر کاری که انجام می­ دهید مسئولیت‌پذیری را ایجاد کنید. همه اشتباه می‌کنند ، اما آنچه اتفاق می‌افتد بُعدی است که بیشترین اهمیت را دارد. وقتی کارمندان می‌دانند که شما پاسخگویی را می‌پذیرید ، آن‌ها شمارا به‌عنوان یک رهبر معتبر می‌بینند که از پیگیری کار آن‌ها هیجان‌زده هستند.

۵. از کارمندان خود محافظت کنید

ایجاد اعتماد در محل کار چیزی فراتر از پیروی از تکنیک­ های اساسی یا بررسی موارد خارج از لیست است. اعتماد بر اساس اینکه شما به‌عنوان یک شخص چگونه هستید و چگونه عمل می‌کنید ساخته می‌شود. احترام و محافظت از هر یک از اعضای گروه ، یکی از راه‌های ایجاد اعتماد  در محل کار است.
اگر پشت سر  کارمندی صحبت کنید ، سایر کارمندان طبیعتاً از این می‌ترسند که شما نیز بتوانید همان کار را با آن‌ها انجام دهید. آن‌ها تنها در صورت اعتماد به شما با شما راحت خواهند بود این در صورتی است  که بدانند آن‌ها  کنار شما حضور دارند یا شما  از آن‌ها حمایت می‌کنید. برای ایجاد و حفظ اعتماد در محل کار ، باید اطمینان حاصل کنید که هر یک از اقدامات شما با تصویر قابل‌اعتمادی که ایجاد می­ کنید همسو باشند.

۶. قول خود را حفظ کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌های اعتمادسازی  در محل کار این است که همیشه به قول خود عمل کنید. اگر قول داده‌اید کاری انجام دهید ، آن قول را دنبال کنید. هرگز به کسی نگویید که گزارش خود را تمام می‌کنید یا یک یادداشت می‌خوانید ، مگر اینکه درواقع قصد انجام آن کار را داشته باشید.
اگر به هر دلیلی نتوانستید به قول خود عمل کنید ، صادق باشید و به کارمند خود بگویید چه اتفاقی افتاده است. مردم می‌توانند شمارا به دلایل اضطراری، در مورد خانواده یا مشکلی غیرمنتظره ببخشند ، اما اگر این کار را ساده انجام ندهید یا بهانه‌های نادرست و نامناسبی بیاورید ، این مسئله باعث می­ شود دیگران به شما در محل کار اعتماد نکنند.

۷. صلاحیت ضروری است

به‌عنوان رهبر ، گروه شما برای پشتیبانی و راهنمایی به شما نگاه می‌کند. سِمت شما به‌عنوان مدیر اغلب به این معنی است که شما به‌عنوان فردی با بیشترین تجربه و دانش در شرکت هستید. به همین دلیل ، بسیار مهم است که شما این مهارت‌ها و توانایی‌ها را در محل کار نشان دهید و اعتماد را در بین کارمندان ایجاد کنید.
اگر نمی‌دانید چه‌کاری انجام می‌دهید یا نمی‌توانید برای یک جلسه آماده شوید ، اعضای گروه شما آن را می‌بینند و اعتماد به شمارا از دست می‌دهند. این موضوع  می‌تواند آن‌ها را به زیر سؤال بردن  و قضاوت گروهی در مورد شما سوق دهد.
درحالی‌که باید جوابی به آن­ ها بدهید و ثابت کنید که می‌دانید چه‌کاری انجام می‌دهید ، وقتی جواب سؤال یا مسئله‌ای را نمی‌دانید باید با آن ­ها صادق باشید. اگر در مورد موضوعی اطلاعاتی ندارید ، از حاشیه رفتن و گفتن چیزهای نامربوط خودداری کنید. شخصی احتمالاً می‌داند که اطلاعات دقیق نیستند و به رابطه شما با اعضای گروه آسیب می‌رساند.
اگر پاسخ سؤالی را نمی‌دانید ، صادق باشید و پاسخ  آن را با پیگیری و تحقیق پیدا کنید ، و پاسخ را به آن‌ها اعلام کنید. بعداً می‌توانید موضوع را بررسی کرده و اطلاعات را از طریق ایمیل یا جلسه‌ای در آینده ارائه دهید.

۸- بگذار کارمندان شک کنند!

هر زمان که با گروه خود کار می‌کنید ، مایل باشید که کارمندان کمی شکاک باشند. درگیری در محل کار می‌تواند منجر به زیر سؤال بردن اعتماد افراد نسبت به رئیس یا همکاران دیگر شود. هیچ‌کس از بودن در مجادله لذت نمی‌برد ، و این باعث می‌شود که فرد تعجب کند که آیا درگیری به یک مشکل بزرگ‌تر مربوط می‌شود؟یا خیر؟
هر زمان مشکلی در رابطه با کارمندی به وجود آمد ، حتماً به صحبت­ های طرفین در ماجرا گوش بدهید و در تلاش برای دیدن مسائل از دیدگاه آن­ ها بدون قصدو غرض باشید. هنگامی‌که با پاسخی غیرمنتظره یا نادرست روبرو شدید ، به کارمندان اجازه دهید در این مورد شکاک باشند. اما برای تأیید اطلاعات کمی وقت بگذارید و اگر نادرست است ، بازخورد آموزشی و مهربانانه را به آن‌ها  ارائه دهید.

۹. اطلاعات لازم را به اشتراک بگذارید

اشتراک اطلاعات به چند دلیل مهم است. این کار علاوه بر اینکه نشان می‌دهد بازیکن همان گروه هستید ، ابزارهایی را نیز در اختیار کارمندان قرار می‌دهد. به اشتراک‌گذاری داده‌ها به شما کمک می‌کند تا اعتبار خود را با گروه خود بسازید.

۱۰. اعتماد را از روز اول ایجاد کنید

ایجاد فرهنگ اعتماد از روز اول استخدام کارمند شروع می‌شود. در یک نظرسنجی ، یک تجربه عالی از پردازش رفتار دیگران که منجر به اعتماد بیشتر در محل کار شده بود  ،۱۵۷ درصد هزینه های مالی را کاهش داد. این امر همچنین باعث افزایش چشمگیر ۵۴ درصدی کارکرد کارمندان در سمت‌های خود شد. کارمندان جدید به‌ندرت می‌دانند که در اولین روز کار خود ،از شرکت چه انتظاراتی دارند.
آموزش اولیه و چند هفته­ ای باعث می ­شود فرد بداند واقعاً چه چیزی از شرکت خود می ­خواهد .با ایجاد یک تجربه پردازنده شگفت‌انگیز ، بلافاصله اعتماد ایجاد می‌کنید و رفتاری را که  کارمند انتظار دارد ،نشان می‌دهید.

۱۱. موارد زبان بدن

زبان بدن شما نشان می‌دهد که آیا شما در حال گوش دادن به‌طرف مقابل هستید یا به گفته‌های او ایمان‌ دارید یا خیر؟ یک‌راه ساده برای ایجاد یک رابطه قوی ارتباط چشمی است. هنگامی‌که افراد از برقراری تماس چشمی اجتناب می‌کنند ، این امر باعث می‌شود آن‌ها به نوبه خود ، ناراحت‌کننده یا غیر صادق به نظر برسند.
همراه با برقراری ارتباط چشمی ، به سایر عوامل زبان بدن خود نیز توجه کنید. دست به سینه  ، و دور شدن  از فرد یا خم شدن می‌تواند شمارا بی‌علاقه نشان دهد. اگر مراقب نباشید ، زبان بدن شما می‌تواند بسیاری از تلاش‌هایی  که برای اعتمادسازی انجام داده ­اید ، از بین ببرد.
برای اینکه نشان دهید درگیر مکالمه هستید ، سعی کنید در هنگام مکالمه به سمت گوینده برگردید یا به سمت او خم شوید. در حین صحبت کردن ، می‌توانید کمی سرتان را تکان دهید تا نشان دهد شما به صحبت‌های آن‌ها به خوبی  گوش می‌دهید. با برقراری ارتباط چشمی و دقت در زبان بدن می‌توانید کارمندان خود را در برخورد با مسائل یا نگرانی‌ها آسوده‌خاطر کنید.

ارتباط کلامی همه چیز نیست

درحالی‌که ارتباط کلامی مهم است ، اما همه‌چیز نیست. ارتباطات غیرکلامی و مهارت‌های نرم مانند ویژگی‌های شخصیتی ، نگرش‌ها و رفتارها به همان اندازه مهم هستند. اگر به‌جای بررسی ایمیل یا تماشای ساعت ، با کارمندان خود تماس چشمی برقرار کرده و برای تأیید حرف­ آن­ ها سر  خود را تکان دهید ، علاقه خود را به صحبت‌های آن‌ها نشان خواهید داد.
زبان بدن مثبت همراه با مهارت‌هایی مانند همدلی ، صبر و حل مسئله ، فضای خوشایندی را برای کارمندان ایجاد می‌کند و آن‌ها را تشویق می‌کند تا به شما نزدیک شوند و به شما در محیط کار اعتماد کنند. از همه مهم‌تر ، همیشه هنگام برقراری ارتباط اصیل باشید. اگر کارمندان فکر نکنند شما از صمیم قلب صحبت می‌کنید ، هرگونه اعتماد به شما در محل کار از بین می‌رود. هرچه گروه شما در اطراف شما احساس راحتی بیشتری کنند ، احتمال اعتماد به شما  در محل کار بیشتر می­ شود.
بیاموزید که چگونه مهارت‌های نرم را در محل کار مدرن پرورش دهید.

۱۲. برای برقراری ارتباط بیش‌ازحد آماده‌باشید

برقراری ارتباط بیش‌ازحد ، در صورت انجام صحیح ، از طرق مختلف به شما کمک می‌کند تا اعتماد کارمندان را در محیط کار جلب کنید. یکی از مزایای ارتباط بیش‌ازحد این است که به شما کمک می‌کند از بروز اشتباهات جلوگیری کنید. اگر سو تفاهمی اتفاق بیفتد ، ممکن است خطا اغلب به دلیل آگاه نبودن کافی فرد باشد.
با برقراری ارتباط با کارمندان خود می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آن‌ها می‌دانند چه‌کاری باید انجام دهند و انتظارات شما از هر کار را می‌دانند. آن‌ها همچنین باید فرصتی پیدا کنند تا صحبت کنند و در مورد یک مشکل بالقوه به شما مسائل خود را بازگو کنند. بیش‌ازحد ارتباط برقرار کنید ، نکات خود را روشن  و واضح بیان کنید و اطمینان حاصل کنید که همه انتظاراتی که آن‌ها دارند را درک می‌کنید. سپس ، اجازه دهید آن‌ها به کار خود بپردازند.

۱۳.خود را برای اعتماد آماده کنید

شما ممکن است نتوانید اعتماد را در کل سازمان خود کنترل کنید ، اما حداقل می‌توانید با اعضای گروه خود این کار را انجام دهید. درنهایت ، هر رابطه شغلی و شخصی بر اساس اعتماد به خود و توانایی اعتماد به یکدیگر بناشده است. برای اینکه گروه شما به برتری برسد ، باید فضای اطمینان را در محل کار ایجاد کنید.
به‌عنوان یک گروه در یک محیط کاری، برای انجام کارهای مختلف به یکدیگر اعتماد کرده و در صورت لزوم به آن‌ها کمک کنید. با این کار شما به نقاط قوت و تخصص یکدیگر  در محیط کار خود ، اعتماد می‌کنید.
وقتی صحبت از گروه شود ، موفقیت یا شکست شما تا حد زیادی به توانایی اعتماد به یکدیگر بستگی دارد. همه عوامل دیگر مانند بهره‌وری ، ارتباطات آزاد ، احترام و تعهد ایجاد می‌شوند یا تحت تأثیر این ویژگی قرار می‌گیرند. با اعتمادسازی در محل کار ، خود و گروه خود را برای موفقیت آماده می‌کنید.

۱۴. بیش ازآنچه صحبت می‌کنید گوش دهید

کارمندان شما افراد منحصربه‌فردی هستند که ایده‌ها و دیدگاه‌های خاص خود رادارند. از آن‌ها بخواهید نظرشان را بگویند ، و وقتی صحبت کردند ، واقعاً  به آن‌ها  گوش فرا دهید. این پایه و اساس روابط مثبت در محل کار است که بر اساس درک متقابل و اعتماد بناشده است.
برای بهبود مهارت‌های گوش دادن ، ایده خوبی است که به آموزش گوش دادن فعال بپردازید. این موضوع شامل یک تلاش عمدی برای پرسیدن سؤالاتی از کارمندان خود و تشویق آن‌ها به توضیحات بیشتر است تا بتوانید واقعاً بفهمید که آن‌ها در تلاش‌اند چه ارتباطی برقرار کنند. شما باید بدانید که هرروز فرصت گوش دادن وجود دارد.
به‌عنوان‌مثال ، مدتی را در جلسات اختصاص دهید تا کارمندان در مورد تجربه کاری خود و احساس آن‌ها بحث کنند. به یاد داشته باشید که شما باید آماده گوش دادن به بازخورد مثبت و منفی باشید و باید نشان دهید که در مورد بازخورد آن‌ها چه موافق باشید چه نباشید ، دید بازی دارید.کشف کنید که چگونه گوش دادن  می ­تواند به زندگی گروه شما کمک کند و آن را بهبود بخشد.

۱۵. درخواست کنید و طبق بازخورد عمل کنید تا اعتماد در محل کار بالا برود

متخصصان و مدیران منابع انسانی نمی‌توانند در هرجایی که لازم است حضورداشته باشند تا همه بازخورد ارزشمندی که کارکنان ارائه می ­دهند را بشنوند. اما کارمندان صدایی در سازمان خود می‌خواهند ، و  ماجرا سخت می شود اگر شما مایل نباشید آنچه را که لازم است برای گرفتن بازخوردهای لازم را انجام دهید. برد کیلینجر ، مدیرعامل ساپینس آنالیتیس   Sapience Analytics ، خاطرنشان می‌کند که “چارچوب بازخورد کارمندان بسیار مهم است ، بنابراین اگر کارمندی تلاش کند ، مدیریت می‌تواند آموزش ، منابع و پشتیبانی مناسب را برای  کمک به آن‌ها به میدان بیاورد.”
شما باید به‌طور مداوم درخواست بازخورد کنید: فقط ۱۰ درصد از کارکنان از درخواست‌های سالانه برای بازخورد راضی هستند ، درحالی‌که ۶۴ درصد می‌خواهند راهی برای ارائه بازخورد در هر زمان داشته باشند. به دنبال یک‌راه حل برای دادن بازخورد باشید که شامل نظرسنجی‌های صرف باشد تا بتوانید به‌طور مستمر از اعضای گروه خود ورودی بگیرید تا یک کانال بازخورد همیشه فعال داشته باشید که باعث ایجاد اعتماد در محل کار می­ شود.

ابزارهای بازخورد برای ایجاد اعتماد در محل کار

شما همچنین باید به دنبال ابزاری باشید که توسط تیمی از متخصصان بازخورد پشتیبانی شود و بتواند با شما همکاری کند تا نیازهای خاص شمارا شناسایی کند و سپس با یک ردیابی نظرسنجی و فهرستی از سؤالات ایجاد کند که بتواند به  شما پاسخ‌های بینشی عالی را  ارائه  ‌دهد که بتوانید بر اساس آن عمل کنید.
هنگامی‌که از طریق نظرسنجی و اعلام حضور در کارمندان بازخوردهایی را دریافت کردید ، نتایج را تجزیه‌وتحلیل کنید تا نقاط قوتی را شناسایی کنید که نشان می‌دهد گروه شما در کجا قدرتمند است و در چه مواردی زمینه‌های پیشرفت وجود دارد. پس‌ازآن می‌توانید سریعاً اقدام کنید تا مناطق ضعیف را قوی کنید .
مطمئن باشید که نتایج را به‌سرعت به گروه خود اطلاع می­ دهید و با آن‌ها کار کنید تا مشخص کنید چه اقداماتی می‌توانید برای بهبود تجربه آن‌ها  و افزایش اعتماد آن­ ها در محل کار انجام دهید. ساختن یک برنامه اقدام مشترک در شفافیت را نشان می‌دهد و به کارکنان کمک می‌کند احساس ارزشمندی کنند. کل فرآیند بازخورد نشان می‌دهد که شما از نزدیک به کارمندان اعتماد دارید و آن‌ها با گردش مالی مثبت ،هزینه ­ها را جبران می‌کنند.
شاید مهم‌تر از همه ، برنامه عملی خود را به‌موقع دنبال کنید. وقتی کارمندان تأثیرات ملموس بازخورد خود را ببینند ، اعتماد آن‌ها به سازمان بیشتر می‌شود. اگر سریع پاسخ ندهید ، کارمندان به‌سرعت ناراضی می‌شوند و احساس می‌کنند بازخورد آن‌ها مهم نیست. اما وقتی رهبران واکنش سریع نشان می‌دهند ، اعتماد ، احترام و همدلی را به کارمندان منتقل می‌کنند.

۱۶. هرروز قدردانی کنید

بله ، کارمندان شما درازای کار خود چک حقوق دریافت می‌کنند ، اما این برای نشان دادن ارزش و اعتماد شما به آن‌ها کافی نیست. دیدن  مکرر کارهای آن­ ها در زمان واقعی برای آن‌ها حیاتی است. شما ممکن است با ارسال پیام‌های تشکر ، ارائه تعریف و تمجید کلامی و توزیع پاداش‌های ملموس مانند پاداش‌ها و جوایز کارمندان ، شناخت خود را از آن ­ها  نشان دهید.
قدردانی روزمره باعث ایجاد احساس جامعی می‌شود و به کارمندان کمک می‌کند تا ازنظر ادراکی ،احساس امنیت کنند ، بنابراین وقتی گروه خود را می‌شناسید ، احتمال اعتماد آن‌ها به شما بیشتر است. تقریباً ۹۰ درصد از کارکنانی که توسط رئیس خود  مورد تشکر یا قدردانی قرار گرفته اند گزارش می‌کنند که اعتماد بالایی به آن فرد دارند. این رقم برای کارگرانی که به رسمیت شناخته‌نشده‌اند به ۴۸ درصد کاهش یافت. بنابراین اگر می‌خواهید اعتماد خود را در محل کار خود تقویت کنید ، به رابطه مستقیم اعتماد و شناخت پی ببرید.
به یاد داشته باشید که شناخت عمومی به همان اندازه شناسایی خصوصی کارمندان ، اگر نگوییم بیشتر ،مهم است. شما می‌توانید موفقیت‌های کارمندان خود را در طول جلسات تیمی ، در یک تالار گفت وگو  یا از طریق اخبار خبری در سطح شرکت برجسته کنید. به دیگران در سازمان خود اطلاع دهید که کارگران شما کار بسیار خوبی انجام می‌دهند .ترجیحاً با یک سیستم شناسایی مجهز شوید  که شناسایی کارمندان  از هر نقطه از کانال‌ها را به یک فرصت سریع تبدیل می‌کند.

۱۷. ابتدا با اعتماد به گروه خود ، آن‌ها را توانمند کنید

اگر اولین قدم را بردارید و به کارمندان خود نشان دهید که به آن‌ها اعتماد دارید ، احتمال بازگشت آن‌ها به سمت شما بیشتر است. بنابراین چگونه می‌توانید روشن کنید که به کارگران خود اعتماد دارید؟ با تشویق توسعه حرفه‌ای و خودمختاری ، آن‌ها را توانمند کنید. برای این کار شما می ­توانید مسئولیت‌های اضافی را به آن ­ها محول کنید.
از آن‌ها دعوت کنید در جلساتی که معمولاً در آن‌ها شرکت نمی‌کنند ، وارد شوند. به‌عنوان‌مثال ، به یک نماینده فروش اجازه دهید در یک جلسه استراتژی شرکت کند تا بتواند بینش خود را برای کمک به پیشبرد برنامه‌های فروش و بازاریابی شما در  این زمینه ارائه دهد. آن‌ها اعتمادی را که به آن‌ها نشان داده‌اید به خاطر می‌آورند و همین امر باعث میشود از دیدگاه منحصربه‌فرد آن‌ها بهره‌مند شوید.
وقتی کار گروه خود را از نزدیک مشاهده یا مدیریت خرد می‌کنید ، کارگران شما احساس می‌کنند که به آن‌ها اعتماد ندارید. بیشتر کارمندان نمی‌خواهند شما بیش از حد آن‌ها را تحت  نظر بگیرید. آن‌ها می‌خواهند به‌اندازه کافی احساس اعتماد کنند تا بتوانند با حداقل نظارت کار کنند.
مدیریت کلی به‌جای مدیریت خرد نشان می‌دهد که شما به کارمندان خود اعتماد دارید و به دانش و تجربه آن‌ها اعتقاددارید. بدون اینکه تعلل کنید ، حمایت کنید و نشان دهید که بدون فشار آوردن به آن‌ها در دسترس هستید ، بنابراین کارمندان شما می‌دانند که به آن‌ها اعتماد دارید که خودشان کارشان را انجام می­ دهند اما در صورت نیاز همیشه در  کنار آن­ ها  هستند.
کارمندان خود را توانمند کنید تا میزان تعامل آن‌ها سر به فلک بکشد .

۱۸. مربیگری را تشویق کنید

مدیران و رهبران نقش اساسی در ایجاد اعتماد در محل کاردارند. تحقیقات نشان داده است که رهبری معتبر می‌تواند اعتماد را پرورش داده و تعامل و عملکرد کارکنان را بهبود بخشند. یکی از مؤثرترین روش‌ها برای  انجام این کار این است که با مربیگری کارکنان خود را هدایت کنید  و به‌جای اینکه مانند “رئیس ­های” سنتی رفتار کنید و کارکنان را پس‌ازآن کار به‌صورت ضعیف نظم دهید، آن­ ها را راهنمایی کنید و انتظارات آن‌ها را برآورده کنید ، با این کار  احتمالاً آن‌ها به شما اعتماد خواهند کرد و به توصیه­ های شما گوش خواهند داد.
هنگامی‌که کارمندان را راهنمایی می‌کنید ، آموزش ، پشتیبانی و تشویق بیشتری به آن‌ها ارائه می‌کنید ، به‌ویژه هنگامی‌که آن‌ها در تلاش هستند. درحالی‌که بیشتر کارمندان مدیر خود را منبع اصلی خود برای یادگیری و توسعه می‌دانند ، تنها ۴۶ درصد معتقدند که این نقش را یک رهبر می ­تواند پر می‌کند.
پس به‌عنوان یک مشوق تشویقی عمل کنید و کارمندان خود را به‌جای مدیریت خرد ،فقط به سمت موفقیت راهنمایی کنید ، با این کار شما می‌توانید به مزایای زیادی از ۲۲ درصد افزایش سودآوری تا بهبود روابط کاری بین ۷۷ درصد در سازمان خود، دست پیدا کنید.

۱۹. پیگیری را تمرین کنید

پیگیری سخنان خود با اقدامات گاه به گاه و هرچند وقت یک‌بار باعث ایجاد اعتماد در محل کار نمی‌شود. شما باید ثابت کنید که سازگار هستید. آنچه را که به دیگران می­ گویید ، روزبه‌روز تمرین می کنید ، بنابراین گروه شما می‌داند از شما چه انتظاری داشته باشد. اگر می‌خواهید گروه شما  توانایی های خود را به‌موقع نشان دهد ، همین کار را انجام دهید.
اگر انتظار دارید که مشتریان شمارا از داخل و خارج از محیط کاری بشناسند ، تکالیف خود را نیز انجام دهید. کارمندان  در محیط کار به شما  اعتماد خواهند کرد زیرا  شما به قول خود عمل می‌کنید ، مثال می‌زنید و یک کار عالی انجام می‌دهید.
علاوه بر سازگاری با عملکرد خود ، از ثبات روحیه خود نیز اطمینان حاصل کنید. تمام تلاش خود را برای حفظ آرامش ، خونسردی و جمع‌بندی حتی در شرایط ناخوشایند یا دشوار انجام دهید. خلق‌وخوی ناسازگار ممکن است عصبانیت و اضطراب را در کارمندان ایجاد کند و اعتماد آن‌ها را دچار مشکل کند.

۲۰. فرهنگ فراگیر ایجاد کنید

فرهنگ شرکت شما مجموعه صفاتی است که شرکت شمارا تعریف می‌کند. اگرچه یک فرهنگ عالی احتمالاً منجر به عملکرد قوی خواهد شد ، اما یک فرهنگ ناکارآمد می‌تواند شمارا از رسیدن به اهداف سازمانی بازدارد. حتی اگر فرهنگ شما منحصربه‌فرد باشد ، باید ویژگی‌هایی مانند قدردانی ، تاب‌آوری و کار گروهی را منعکس کند. و البته ، ایجاد فرهنگی که همه افراد در محل کار شما از آن بهره ببرند بخشی اساسی در ایجاد اعتماد در محیط کار  و سازمان است.
به همین دلیل مهم است که یک فرهنگ فراگیر ایجاد کنید .فرهنگی که نقاط قوت همه کارمندان شمارا بپذیرد و برای آن‌ها ارزش قائل شود.  با این حساب گروه­ های متنوع می‌توانند تا ۳۰ درصد بهبود عملکرد داشته باشند. برای شروع فرهنگ‌سازی که از همه استقبال می‌کند ، ابتکاراتی را دنبال کنید که بر حقوق و مزایای برابر ، دسترسی به محل کار و آموزش و تنوع تمرکز دارند.
راه دیگر برای تقویت تنوع از طریق شبکه­ های کارمندان است . گروهی از کارمندان که داوطلبانه بر اساس یک تجربه زندگی مشترک یا هویت خاصی دور هم جمع می‌شوند می‌توانند به فرهنگ‌سازی کمک کنند. آن‌ها همچنین به‌عنوان گروه‌های وابستگی کارمندان یا گروه‌های منابع کارمندان شناخته می‌شوند ، پشتیبانی متقابل را ارائه می‌دهند ، رشد شخصی و حرفه‌ای را بهبود می‌بخشند و کارکنان را گرد هم می‌آورند.

۲۱. پس اعتمادسازی با کارمندان خود را شروع کنید

دو مورد از مؤثرترین راه‌های تقویت اعتماد در محیط  کار ، اقدام فوری در مورد بازخورد کارمندان و ارائه سخنان تقدیر به‌صورت روزانه است. موارد معدودی وجود دارد که معنای آن‌ها برای کارمندان بیش از دیدن موضوعاتی است که برای آن‌ها مهم است یا مشاهده سخت‌کوشی آن‌ها است.

کلام آخر

پس برای اینکه بتوانید در محیط کار اعتماد را ایجاد کنید به کارمندان خود گوش دهید  از آن­ ها حمایت کنید و سعی کنید از آن ­ها به صورت دائم بازخورد بگیرید .شما برای اینکه بتوانید اعتماد بیشتری را در محیط کاری خود ایجاد کنید باید از مدیریت خرد دست برداشته و به کارمندان خود اعتماد کنید  تا آن ­ها خودشان بهترین کار ممکن را انجام دهند با این کار بهره ­وری و سرعت آن­ ها افزایش می ­یابد.
به نظر شما چه راه های دیگری برای ایجاد اعتمادسازی در محل کار وجود دارد؟ آیا دوست دارید در محیط کاری خود اعتماد ایجاد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید