تهیه سخنرانی : ۳ راه برای تهیه سخنرانی

خانه » بلاگ » تهیه سخنرانی : ۳ راه برای تهیه سخنرانی

فهرست عناوین

تهیه سخنرانی : ۳ راه برای تهیه سخنرانی

 

تهیه سخنرانی برای یک سخنران از اهمیت بسیاری برخوردار است. ممکن از برخی مواقع ما منظور خودمان را به درستی نتوانیم به مخاطب منتقل کنیم و منظور ما اشتباه برداشت شود و یا پیکربندی کلام نداشته باشیم که برای پیشگیری از این اتفاقات بهتر است تهیه سخنرانی را جدی بگیریم.

 

خلاصه اقدامات مقاله:

اولین قدم برای اینکه سخنرانی خود را تهیه کنید تحقیق است. قبل از هر چیز در مورد موضوعی که می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید تحقیق کنید. اگر وقت شما زیاد از مطالعه کتاب و اگر وقت شما کم است مطالعه در گوگل می‌تواند مفید باشد.

دومین قدم  برای تهیه سخنرانی تهیه و تدوین محتواست. باید بر اساس هدفی که در ابتدا انتخاب کردید محتوایی را آماده کنید و توسعه دهید تا مخاطب به هدف و نقطه مطلوب برسد.

سومین قدم سومین قدم شروع سخنرانی و مقابله با ترس است سخنرانی است. در این گام باید سعی کنید با تمرین به ترس خود غلبه کنید تا ارائه قابل قبولی داشته باشید.

در ادامه قراره نکات بیشتری رو یاد می‌گیریم.

۱.تحقیق در مورد موضوع

۱. برای تهیه سخنرانی هدف خودمان را در نظر بگیریم.

قبل از هر کاری باید هدف خودمان را از سخنرانی در نظر داشته باشیم. اینکه قرار است بعد از این سخنرانی چه دستاوردی داشته باشیم. مخاطب ما بعد از شنیدن سخنرانی ما قرار است به چه دیدگاه یا هدفی برسد یا بهتر بگویم ما قرار است مخاطبمان را به چه جایگاهی برسانیم.

آیا می‌خواهید محصولی به آن‌ها بفروشید؟

می‌خواهید مخاطبان را راضی کنید تا در انتخابات به شما رای بدهند؟

قرار است استاد خود را متقاعد کنید که پایان‌نامه خوبی تدوین کرده‌اید؟

یا قرار است والدین خود را متقاعد کنید که می‌خواهید در رشته غیر چیزی که آن‌ها می‌گویند تحصیل کنید؟

برای بیشتر آشنا شدن با هدف سخنرانی میتوانید مقالهسخنرانی ها چه اهدافی دارند را مطالعه کنید.

۲.برای تهیه سخنرانی منابع مختلف را مطالعه کنید.

برای تهیه سخنرانی خود به مطالعه یک منبع بسنده نکنید. سعی کنید از منابع مختلف استفاده کنید. می‌توانید از مقالات اینترنتی، کتاب‌ها، یوتیوب، مقالات دانشگاهی و یا حتی مشورت با افراد با سواد و تحصیل کرده درحیطه مورد نظر کمک بگیرید.

وقتی یک موضوع را از تمام جهات برسی کنید مخاطب شما متوجه می‌شود که علم بالایی دارید و در ذهن او به عنوان یک سخنران تاثیر گذار باقی می‌مانید.

۳.در تهیه سخنرانی بعضی منابع خود را ذکر کنید.

برای اینکه مخاطب بیشتر و بهتر به حرف شما باور کند و اعتبار سخنرانی شما افزایش پیدا کند، می‌توانید منابعی که برای محتوای سخنرانی از آن‌ها استفاده کرده‌اید را ذکر کنید.

مثلا در ابتدای سخنرانی در مورد افسردگی بگویید: «بر اساس آمار سازمان بهداشت نرخ افسردگی در سال ۱۴۰۰ فلان درصد افزایش پیدا کرده است.»

این آمار نه تنها به کلام و جایگاه شما اعتبار زیادی می‌دهد بلکه باعث می‌شود شنونده‌های سخنرانی برای با جدیت بیشتری برای اجرای ایده‌های شما اقدام کنند.

۴.برای تهیه سخنرانی از سخنرانان دیگر الگو بگیرید.

یا می‌توانید از ویدیو‌هایی که در وبسایت یوتیوب از سخنرانی اساتید بزرگ وجود دارد الگو بگیرید. این تمرین یکی از تاثیرگذار ترین تمرینات سخنرانی است.

۲.توسعه محتوا در تهیه سخنرانی

۱.یک طرح کلی را بَست بدهید.

می ‌توانیم یک موضوع کلی مشخص کنیم. مثلا اگر موضوع شما این است که (چگونه خودمان را دوست داشته باشیم) می‌توانیم (دوست داشتن خود) را به عنوان موضوع اصلی قرار دهیم و زیر شاخه‌های مختلف را به آن ارتباط بدهیم.

مثلا زیر‌عنوان‌های دوست داشتن خودمان می‌تواند اینگونه باشد.

۱.چرا خودم را دوست ندارم؟

۲.دوست داشتن خودم به چه معناست؟

۳.چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

۴.استفاده از مثال و داستان شخصی در تهیه سخنرانی

۲.شروع و پایان سخنرانی.

در بازی فوتبال گل زدن تیم محبوب شما همیشه هیجان انگیز است. اما اگر این گل دردقایق ابتدایی(مثلا دقیقه ۱ بازی) یا دقایق پایانی بازی باشد هیجان گل بسیار بیشتر می‌شود.

اگر شروع و پایان خوبی داشته باشید حس مخاطب شما مشابه حس تماشگر فوتبال است. شروع خوب مثل گل زدن در ابتدای بازی است و با پایان خوب می‌توانیم مخاطب خودمان را مثل تماشاگر تیم محبوب‌مان بدانیم و او را شگفت‌زده کنیم.

۳.مشارکت فعال مخاطب

اگر به سال‌های اولیه‌ی تحصیل خودمان برگردیم، بعضی معلم‌ها در یادمان مانده‌اند. همان معلم‌هایی که نظر تمام بچه‌ها را با حوصله و صبر گوش می‌کردند. همان معلم‌هایی که کلاس درس را گروه‌بندی می‌کردند. واز گروه ها می‌خواستند تا هر کدام بخشی از محتوای کتاب را آموزش دهند.

شما زمانی سخنران موفقی خواهید شد که بتوانید مشارکت حداکثری مخاطب خودتان را در سخنرانی داشته باشید. به طوری که از آن‌ها سوال بپرسید، درخواست کنید کار گروهی انجام دهند یا هر راهکاری که باعث شود درصد یادگیری آن‌ها بیشتر شود.

۴.مدیریت زمان در سخنرانی.

زمان‌بندی مناسب در سخنرانی اهمیت زیادی دارد. اگر قرار است یک ساعت صحبت کنید، و صحبت شما یک ساعت و نیم طول بکشد از حوصله مخاطب خارج می‌شود. اگر قرار است صحبت کنید محتوای خود را طوری تنظیم کنید که در زمان مورد نظر سخنرانی شما تمام شود.

۳.سخنرانی و ترس از سخنرانی

۱.ارائه سرفصل کلی به مخاطب در تهیه سخنرانی

می‌توانیم قبل از سخنرانی سرفصل‌ها و موضوعات را به مخاطب ارائه کنیم. این کار مثل این است که قبل از سفر نقشه شهری که قرار است به آن سفر کنیم را برسی کنیم.

اگر از پاورپوینت برای این کار استفاده می‌کنیم سعی کنیم به محتوای خودمان تسلط داشته باشیم و وابسته به پاورپوینت نباشیم. وابستگی به دست نوشته‌ها و پاورپوینت به وضوح عدم تسلط شما را نشان می‌دهد.

در دوره‌های مهندسی بیان در ابدای دوره توضیحات سرفصل های دوره را به مخاطبان می‌دهیم و این‌گونه آن‌ها یک آشنایی کلی از قبل با دوره و تمرین‌های آن پیدا می‌کنند.

۲.تمرین در تنهایی

تمرین کردن همیشه جواب‌گوست حتی اگر در تنهایی تمرین کنیم. می‌توانیم وقتی تنها هستیم موبایل خودمان را روی پایه قرار دهیم یا حتی اگر پایه نگه‌دارنده نداریم آنرا تکیه دهیم و در مقابل آن سخنرانی کنیم و حس کنیم انگار واقعا در مقابل جمع سخنرانی می‌کنیم.

هر بار فیلم گرفتیم باید این فیلم را به دقت برسی کنیم و سعی کنیم اشکالات خودمان را برطرف کنیم. این تمرین یکی از اثرگذار ترین تمریناتی است که می‌توانیم انجام دهیم.

۳.ارتباط چشمی

وقتی با مخاطب ارتباط چشمی خوبی داشته باشیم حس واقعی بودن پیدا می‌کند و احساس می‌کند که ما به او توجه می‌کنیم. لذا بهتر و بیشتر به صحبت‌های ما گوش می‌دهد و معامله دوسر برد می‌شود.

مخاطب از این جهت برنده است که مطالب خوبی را یاد گرفته و سخنران که ما باشیم سخنرانی بهتری ارائه کرده‌ایم.

۴.کنترل لحن و سرعت

یکنواخت حرف زدن موجب خستگی مخاطب می‌شود. وقتی ریتم سخنرانی ثابتی داشته باشید مخاطب شما خسته می‌شود و دوست ندارد به صحبت‌های شما گوش کند. همچنین بعضی از ما در حین سخنرانی با سرعت زیاد و یا سرعت کم سخنرانی می‌کنیم که باعث می‌شود مخاطب ما از شنیدن سخنرانی ما لذت نبرد.

کنترل لحن و سرعت را هم می‌توانیم با تمرین فیلم برداری و تحلیل که در گزنه دوم در مورد آن صحبت کردیم تنظیم کنید.

حاضرین یه سخنرانی عالی آماده کنید؟

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید